Suvestinė redakcija nuo 2017-12-13

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2015-07-17, i. k. 2015-11439

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KONKURSO 2022 mETŲ Europos kultūros sostinės vardUI

LIETUVOS RESPUBLIKOJE GAUTI TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2015 m. birželio 30 d. Nr. ĮV-469

Vilnius

 

 

Atsižvelgdamas į 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 445/2014/ES, kuriuo nustatomi Sąjungos veiksmai, susiję su Europos kultūros sostinėmis 2020–2033 m., ir kuriuo panaikinamas Sprendimas Nr. 1622/2006/EB (OL 2014 L 132, p. 1),

tvirtinu Konkurso 2022 metų Europos kultūros sostinės vardui Lietuvos Respublikoje gauti taisykles (pridedama).

 

 

 

Kultūros ministras                                                                                           Šarūnas Birutis

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2015 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. ĮV-469

 

 

KONKURSO 2022 METŲ EUROPOS KULTŪROS SOSTINĖS VARDUI

LIETUVOS RESPUBLIKOJE GAUTI TAISYKLės

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Konkurso 2022 metų Europos kultūros sostinės vardui Lietuvos Respublikoje gauti taisyklės reglamentuoja konkurso 2022 metų Europos kultūros sostinės vardui Lietuvos Respublikoje gauti organizavimą, ekspertų grupės, kuri sudaroma atrankos procedūrai atlikti, sudėtį, narystę ir veiklą (toliau – Ekspertų grupė), atrankos procedūrą.

2.    Ekspertų grupė susitaria dėl galutinio miestų kandidatų sąrašo ir po galutinės atrankos posėdžio rekomenduoja vienam miestui suteikti Europos kultūros sostinės vardą (išskyrus atvejį, kuomet nė vienas miestas neatitinka visų kriterijų).

3.    Lietuvos Respublikos kultūros ministerija (toliau – Kultūros ministerija) yra vadovaujančioji institucija, atsakinga už konkurso organizavimą ir vykdymą.

 

II SKYRIUS

EKSPERTŲ GRUPĖS SUDĖTIS

 

4.    Ekspertų grupę sudaro nuo 10 iki 12 narių. Europos Sąjungos (toliau – ES) institucijos ir įstaigos paskiria 10 narių – Europos Parlamentas, Taryba ir Europos Komisija pasirenka po 3 narius, o Regionų komitetas pasirenka 1 Ekspertų grupės narį. Lietuvos Respublikos kultūros ministras (toliau – kultūros ministras), pasikonsultavęs su Europos Komisija, gali paskirti ne daugiau kaip 2 narius.

5.    Ekspertų grupei vadovauja pirmininkas, kurį, jam nesant, pavaduoja pirmininko pavaduotojas. Pirmininku turi būti vienas iš narių, kuriuos paskyrė ES institucijos ar įstaigos.

6.    Išankstinės atrankos posėdžio pradžioje Ekspertų grupės nariai bendru sutarimu paskiria pirmininką ir pirmininko pavaduotoją.

7.    Jeigu bendras sutarimas nepasiekiamas, pirmininkas ir pirmininko pavaduotojas renkami slaptu balsavimu. Balsavimo biuletenius parengia Kultūros ministerija, kuri vykdo ir prižiūri balsavimą. Ekspertų grupės pirmininku ir pirmininko pavaduotoju išrenkami tie kandidatai, kurie posėdyje surenka dalyvaujančių Ekspertų grupės narių balsų daugumą.

8.    Jeigu nė vienas kandidatas nesurenka Ekspertų grupės narių balsų daugumos pirmame balsavimo ture, rengiamas antras turas, kuriame dalyvauja du daugiausia balsų surinkę kandidatai.

 

III SKYRIUS

NARYSTĖ EKSPERTŲ GRUPĖJE

 

9.    Ekspertų grupės nariai negali būti pakeisti pakaitiniais nariais, išskyrus 12 punkte numatytus atvejus.

10Ekspertų grupės nariai:

10.1.  yra ES piliečiai;

10.2.  veikia nepriklausomai, individualiai ir neveikia jokios konkrečios organizacijos naudai;

10.3.  yra sukaupę daug patirties ir ekspertinių žinių kultūros sektoriaus, miestų kultūros raidos ar Europos kultūros sostinės arba panašios aprėpties ir masto tarptautinių kultūros renginių organizavimo srityje;

10.4.  turi galimybę darbui Ekspertų grupėje skirti atitinkamą darbo dienų skaičių;

10.5.  negali būti Kultūros ministerijos darbuotojais.

11.  Ekspertų grupės nariai pasirašo sąžiningumo deklaraciją, kuria patvirtina, kad jie prieš išankstinės ir galutinės atrankos posėdžius neturi jokio faktinio arba potencialaus interesų konflikto, susijusio su bet kuriuo iš miestų kandidatų, pateikusių paraiškas Europos kultūros sostinės vardui gauti. Kultūros ministerija saugo kiekvieno grupės nario sąžiningumo deklaracijos originalą.

12.  Ekspertų grupės nariai yra atsakingi už tai, kad praneštų apie savo profesinių arba privačių pareigų pasikeitimą, dėl kurių gali kilti faktinis arba potencialus interesų konfliktas, susijęs su konkrečiu miestu kandidatu. Jeigu narys apie tai praneša arba jeigu toks interesų konfliktas išaiškėja, šis narys atsistatydina ir atitinkama ES institucija ar įstaiga arba valstybė narė jį likusiam kadencijos laikotarpiui pakeičia kitu, laikantis atitinkamos tvarkos.

13.  Įgyvendinant atrankos procedūrą, kultūros ministro paskirtų Ekspertų grupės narių narystė baigiasi:

13.1.  pasibaigus atrankos procedūrai;

13.2.  atsisakius narystės;

13.3.  nutraukus narystę;

13.4.  nariui mirus.

14.  Kultūros ministras gali nutraukti savo paskirto Ekspertų grupės nario narystę, jeigu narys:

14.1.  nedalyvauja pirmame konkurso ture be pateisinamo raštiško paaiškinimo;

14.2.  pažeidžia šių taisyklių 4 skyriuje pateiktus informacijos neatskleidimo reikalavimus;

14.3.  neatsistatydina išaiškėjus interesų konfliktui. Šiuo atveju kultūros ministras gali paskirti naują narį.

 

IV SKYRIUS

EKSPERTŲ GRUPĖS POSĖDŽIAI

 

15Ekspertų grupės posėdžius sušaukia Kultūros ministerija. Raštiški pakvietimai dalyvauti pradiniame atrankos etape išsiunčiami atstovams tų miestų, kurie pagal kvietimą teikti paraiškas atsiuntė paraišką iki jame nurodyto galutinio termino. Miestai, Ekspertų grupės įtraukti į galutinį miestų kandidatų sąrašą, pakviečiami dalyvauti galutinėje atrankoje, išsiunčiant jiems pakvietimą pateikti užbaigtas ir patikslintas paraiškas.

16.  Kultūros ministerija teikia visą techninę ir logistinę pagalbą, reikalingą Ekspertų grupės darbui posėdžių metu.

17Ekspertų grupės posėdžiai nėra vieši. Kultūros ministerijos ir Europos Komisijos atstovai turi teisę dalyvauti Ekspertų grupės posėdžiuose kaip stebėtojai. Kiti asmenys gali būti pakviesti dalyvauti, jeigu tam pritaria visi dalyvaujantys Ekspertų grupės nariai.

18Ekspertų grupės pirmininkas arba, jam nesant, pirmininko pavaduotojas vadovauja posėdžiui ir yra atsakingas už Ekspertų grupės veiklą.

19Balsavimas Ekspertų grupėje yra atviras. Balsuojama rankos pakėlimu arba žodžiu.

20Ekspertų grupės nariai negali atskleisti informacijos, susijusios su atskiromis paraiškomis ir Ekspertų grupės rekomendacijomis dėl miestų kandidatų iki galutinės atrankos. Tačiau pirmininkas arba, jam nesant, pirmininko pavaduotojas gali atsakyti į miestų kandidatų žodinius paklausimus po išankstinės atrankos posėdžio.

21Ekspertų grupės darbo kalba yra anglų.

22Po kiekvieno Ekspertų grupės posėdžio parengiama ataskaita anglų kalba. Ataskaitą rengia pranešėjas, kurį iš savo narių tarpo išrenka ir dėl jo susitaria visi Ekspertų grupės nariai.

 

 

 

V SKYRIUS

IŠANKSTINĖ ATRANKA

 

23Kultūros ministerija išsiunčia miestų kandidatų paraiškas visiems Ekspertų grupės nariams ir Europos Komisijai iki kvietime teikti paraiškas nurodyto galutinio termino.

24Kultūros ministerija pakviečia miestus kandidatus atsiųsti delegaciją (ne daugiau kaip 10 asmenų) į išankstinės atrankos posėdį svarstymui. Miestai patys nusprendžia, ką siųsti pristatyti savo kandidatūrą. Miestų delegacijos į posėdį gali atvykti su savo techniniu darbuotoju. Šiuo atveju techninis darbuotojas nebus laikomas delegacijos nariu ir jis negalės dalyvauti diskusijoje svarstymo metu. Išankstinės atrankos posėdis turi įvykti praėjus kelioms savaitėms po paraiškų pateikimui nurodyto galutinio termino.

25.  Išankstinės atrankos posėdžio svarstymą sudaro:

25.1kiekvieno miesto kandidato parengtas žodinis pristatymas, pateikiant savo kandidatūros apžvalgą, trunkantis ne ilgiau kaip 30 minučių;

25.2klausimų ir atsakymų sesija tarp Ekspertų grupės ir miesto kandidato, trunkanti ne ilgiau kaip 60 minučių;

26.  Svarstymo kalbos yra lietuvių ir anglų. Kultūros ministerija užtikrina sinchroninį vertimą.

27.  Ekspertų grupė negali rengti vizitų į miestus kandidatus iki išankstinės atrankos posėdžio.

28.  Ekspertų grupė įvertina miestus kandidatus remdamasi jų paraiškomis ir svarstymais pagal 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendime Nr. 445/2014/ES, kuriuo nustatomi Sąjungos veiksmai, susiję su Europos kultūros sostinėmis 2020–2033 m., ir kuriuo panaikinamas Sprendimas Nr. 1622/2006/EB (OL 2014 L 132, p. 1) (toliau – Sprendimas Nr. 445/2014/ES), nustatytus tikslus ir kriterijus.

29Po svarstymų Ekspertų grupė aptaria kiekvieno miesto privalumus ir susitaria dėl galutinio miestų kandidatų sąrašo. Šie miestai kandidatai kviečiami užbaigti ir patikslinti savo paraiškas galutinės atrankos etape. Ekspertų grupė turėtų siūlyti tik tuos miestus, kurie, jos nuomone, turi realias galimybes gauti grupės rekomendaciją galutinės atrankos etape.

30.  Ekspertų grupė turėtų siekti bendro sutarimo dėl miestų, siūlomų į galutinį sąrašą. Jeigu bendro sutarimo pasiekti nepavyksta, sprendimas dėl iš anksto atrinktų miestų galutinio sąrašo sudarymo priimamas balsuojant. Kiekvienas Ekspertų grupės narys turi vieną balsą. Kiekvienas Ekspertų grupės narys balsuoja „už“ arba „prieš“ dėl kiekvieno miesto kandidato įtraukimo į galutinį miestų kandidatų sąrašą. Sprendimas dėl miesto įtraukimo į galutinį miestų kandidatų sąrašą priimamas posėdyje dalyvaujančių Ekspertų grupės narių paprasta balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, sprendžiamąjį balsą turi pirmininkas, o jam nesant pirmininko pavaduotojas.

31Visa Ekspertų grupė patvirtina galutinį sprendimą.

32.  Ekspertų grupės sudarytas galutinis miestų kandidatų sąrašas atskleidžiamas spaudos pranešime po išankstinės atrankos posėdžio.

33.  Ekspertų grupė parengia ataskaitą, kurioje pateikiamas bendras visų paraiškų vertinimas, galutinis sąrašas miestų kandidatų, kurie bus svarstomi toliau, ir rekomendacijos šiems miestams.

34.  Ekspertų grupė pateikia savo ataskaitą Kultūros ministerijai ir Europos Komisijai paprastai ne vėliau kaip per 21 darbo dieną nuo išankstinės atrankos posėdžio.

35.  Remdamasi Ekspertų grupės ataskaita, Kultūros ministerija oficialiai patvirtina galutinį miestų kandidatų sąrašą.

36.  Europos Komisija ir Kultūros ministerija paskelbia Ekspertų grupės ataskaitą savo interneto svetainėse.

37Kultūros ministerija išsiunčia raštą visiems į galutinį miestų kandidatų sąrašą įtrauktiems miestams, kviesdama juos užbaigti ir patikslinti savo paraiškas ir nurodydama galutinį šių paraiškų pateikimo terminą.

 

VI SKYRIUS

galutinė ATRANKA

 

38Į galutinį miestų kandidatų sąrašą įtraukti miestai užbaigia ir patikslina savo paraiškas, kad jos atitiktų Sprendimo Nr. 445/2014/ES kriterijus ir kad būtų atsižvelgta į Ekspertų grupės išankstinės atrankos ataskaitoje pateiktas rekomendacijas.

39.  Savo užbaigtose ir patikslintose paraiškose miestai kandidatai pateikia:

39.1išsamesnius galutinius atsakymus į klausimus, kurie buvo privalomi išankstinės atrankos etape;

39.2.  atsakymus į klausimus, kurie buvo laikomi neprivalomais išankstinės atrankos etape;

39.3.  atsakymus į klausimus ir papildomą bei išsamesnę informaciją, kurios buvo prašoma išankstinės atrankos ataskaitoje.

40Kultūros ministerija išsiunčia užbaigtas ir patikslintas miestų kandidatų paraiškas visiems Ekspertų grupės nariams ir Europos Komisijai.

41.  Jeigu Ekspertų grupė pageidauja rengti vizitus į miestus, kurie įtraukti į galutinį miestų kandidatų sąrašą, šie vizitai turi vykti nuo galutinio užbaigtų ir patikslintų paraiškų pateikimo termino pabaigos iki galutinės atrankos posėdžio. Visai Ekspertų grupei atstovauti vizitų metu deleguojama nuo 2 iki 4 Ekspertų grupės narių. Mažiausiai 1 šios delegacijos narys turi būti Ekspertų grupės narys, kurį paskyrė ES institucija ar įstaiga. Turi būti užtikrinamas vienodas požiūris į visus miestus, įtrauktus į galutinį miestų kandidatų sąrašą. Tai reiškia, kad šiuo atveju atstovai turi apsilankyti visuose į galutinį miestų kandidatų sąrašą įtrauktuose miestuose. Negalima priimti atskirų pakvietimų iš atitinkamų miestų. Vizitus rengia Kultūros ministerija kartu su atitinkamais miestais. Vizitas kiekviename mieste turėtų trukti apytikriai 1 dieną.

42Kultūros ministerija pakviečia miestus atsiųsti delegaciją (ne daugiau kaip 10 asmenų) į galutinės atrankos posėdį svarstymui. Miestai patys nusprendžia, ką siųsti pristatyti savo kandidatūrą. Miestų delegacijos į posėdį gali atvykti su savo techniniu darbuotoju. Šiuo atveju techninis darbuotojas nebus laikomas delegacijos nariu ir jis negalės dalyvauti diskusijoje svarstymo metu. Galutinės atrankos posėdis turi įvykti ne vėliau kaip po 9 mėnesių nuo išankstinės atrankos posėdžio. Prireikus Kultūros ministerija, pasikonsultavusi su Europos Komisija, gali pratęsti šį galutinį terminą pagrįstam laikotarpiui.

43.  Galutinės atrankos posėdžio svarstymą sudaro:

43.1miesto kandidato parengtas žodinis pristatymas, pateikiant tiksliausią ir naujausią informaciją apie savo kandidatūrą, trunkantis ne ilgiau kaip 30 minučių;

43.2klausimų ir atsakymų sesija tarp Ekspertų grupės ir miesto kandidato, trunkanti ne ilgiau kaip 90 minučių;

44.  Svarstymo kalbos yra lietuvių ir anglų. Kultūros ministerija užtikrina sinchroninį vertimą.

45.  Ekspertų grupė įvertina į galutinį miestų kandidatų sąrašą įtrauktus miestus, remdamasi patikslintomis paraiškomis ir svarstymais pagal Sprendime Nr. 445/2014/ES nustatytus tikslus ir kriterijus.

46.  Ekspertų grupė siekia bendru sutarimu rekomenduoti vienam miestui suteikti Europos kultūros sostinės vardą. Jeigu bendro sutarimo pasiekti nepavyksta, posėdyje dalyvaujantys Ekspertų grupės nariai sprendimą dėl šio miesto priima balsuojant paprasta dauguma. Kiekvienas Ekspertų grupės narys turi vieną balsą. Kiekvienas Ekspertų grupės narys balsuoja „už“ arba „prieš“ dėl kiekvieno miesto, įtraukto į galutinį miestų kandidatų sąrašą, ar rekomenduoti jam suteikti Europos kultūros sostinės vardą. Jeigu nė vienas iš anksto atrinktas miestas kandidatas negauna reikiamos balsų daugumos pirmame ture, rengiamas antras balsavimo turas. Du miestai kandidatai, kurių balsai yra pasiskirstę po lygiai, surinkę didžiausią dalyvaujančių Ekspertų grupės narių balsų skaičių, įtraukiami į antrą balsavimo turą. Siekiant, kad sprendimas būtų priimtas antrame balsavimo ture, jį turi paremti dalyvaujančių Ekspertų grupės narių dauguma.

47.  Jeigu sprendimo nepavyksta priimti antrame balsavimo ture ir prireikia trečio ar paskesnio balsavimo turo, mažiausią balsų skaičių surinkęs miestas pašalinamas. Jei balsai pasiskirsto po lygiai tarp dviejų arba daugiau miestų kandidatų, surinkusių mažiausią balsų skaičių, Ekspertų grupės pirmininkas arba, jam nesant, pirmininko pavaduotojas turi sprendžiamąjį balsą dėl to, kurį miestą reikia pašalinti prieš trečią balsavimo turą.

48.  Jeigu po trečio turo nė vienas miestas nesurenka balsų daugumos, kiti turai rengiami prieš tai nurodyta tvarka.

49.  Jeigu nė vienas miestas kandidatas neatitinka visų kriterijų, Ekspertų grupė gali rekomenduoti Europos kultūros sostinės vardo nesuteikti nė vienam miestui.

50.  Visa Ekspertų grupė patvirtintina galutinį sprendimą.

51.  Ekspertų grupės atliktos atrankos rezultatas atskleidžiamas spaudos pranešime po galutinės atrankos posėdžio.

52.  Ekspertų grupė parengia bendrą vertinimo ataskaitą apie visų į galutinį miestų kandidatų sąrašą įtrauktų miestų paraiškas ir tinkamai pagrįstą rekomendaciją vienam miestui suteikti Europos kultūros sostinės vardą. Ataskaitoje turi būti pateikiamos rekomendacijos atrinktajam miestui dėl pažangos, kurią reikia padaryti iki kultūros sostinės metų, jei tam miestui būtų oficialiai suteiktas Europos kultūros sostinės vardas. Joje taip pat turi būti nurodyti klausimai, kuriuos Ekspertų grupė turi iškelti pirmame stebėsenos posėdyje.

53.  Ekspertų grupė pateikia savo ataskaitą Kultūros ministerijai ir Europos Komisijai paprastai ne vėliau kaip per 21 darbo dieną nuo galutinės atrankos posėdžio. Europos Komisija ir Kultūros ministerija paskelbia Ekspertų grupės atrankos ataskaitą savo interneto svetainėse.

54. Valstybė narė suteikia vienam miestui Europos kultūros sostinės vardą, remdamasi Ekspertų grupės atrankos ataskaitoje pateikta rekomendacija, ir praneša apie tai Europos Parlamentui, Tarybai, Komisijai ir Regionų komitetui.

Punkto pakeitimai:

Nr. ĮV-1179, 2017-12-12, paskelbta TAR 2017-12-12, i. k. 2017-19964

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

55.  Kultūros ministro paskirti Ekspertų grupės nariai Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka turi teisę susigrąžinti kelionių ir apgyvendinimo išlaidas, susijusias su Ekspertų grupės nario funkcijų vykdymu, taip pat gauti atlygį už savo darbą. ES institucijų ir įstaigų paskirtų Ekspertų grupės narių išlaidas, susijusias su dalyvavimu Ekspertų grupės posėdžiuose, apmoka Europos Komisija.

____________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Įsakymas

Nr. ĮV-1179, 2017-12-12, paskelbta TAR 2017-12-12, i. k. 2017-19964

Dėl Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2015 m. birželio 30 d. įsakymo Nr. ĮV-469 „Dėl konkurso 2022 metų Europos kultūros sostinės vardui Lietuvos Respublikoje gauti taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo