Suvestinė redakcija nuo 2021-07-06

 

Nutarimas paskelbtas: TAR 2018-09-18, i. k. 2018-14654

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS RADIACINĖS SAUGOS ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO

 

2018 m. rugsėjo 12 d. Nr. 918

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo Nr. VIII-1019 pakeitimo įstatymo 2 straipsnio 3 ir 4 dalimis ir įgyvendindama 2013 m. gruodžio 5 d. Tarybos direktyvą 2013/59/Euratomas, kuria nustatomi pagrindiniai saugos standartai siekiant užtikrinti apsaugą nuo jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitos keliamų pavojų ir panaikinamos direktyvos 89/618/Euratomas, 90/641/Euratomas, 96/29/Euratomas, 97/43/Euratomas ir 2003/122/Euratomas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Preambulės pakeitimai:

Nr. 1050, 2018-10-17, paskelbta TAR 2018-10-24, i. k. 2018-16560

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

1. Patvirtinti pridedamus:

Punkto pakeitimai:

Nr. 1249, 2018-12-05, paskelbta TAR 2018-12-12, i. k. 2018-20359

1.1. Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais įteisinimo taisykles;

1.2. Paliktųjų radioaktyviųjų šaltinių, paliktųjų branduolinio kuro ciklo medžiagų, paliktųjų branduolinių ir daliųjų medžiagų ir radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų objektų tvarkymo taisykles.

1.3. Grėsmių radioaktyviesiems šaltiniams analizės atlikimo tvarkos aprašą.

Papildyta papunkčiu:

Nr. 1249, 2018-12-05, paskelbta TAR 2018-12-12, i. k. 2018-20359

 

2. Paskirti šias kontaktines institucijas ryšiams radiacinės saugos klausimais palaikyti su kitų Europos Sąjungos valstybių narių kontaktinėmis institucijomis ir Europos Komisija:

2.1. Radiacinės saugos centrą, kurio kompetencijos sritis – žmonių ir aplinkos apšvitos bei veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, reguliuojamoji kontrolė;

2.2. Valstybinę atominės energetikos saugos inspekciją, kurios kompetencijos sritis – branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais reguliuojamoji kontrolė.

Papildyta punktu:

Nr. 1050, 2018-10-17, paskelbta TAR 2018-10-24, i. k. 2018-16560

 

3. Pavesti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai pranešti Europos Komisijai šio nutarimo 2 punkte nurodytų kontaktinių institucijų pavadinimus, jų adresus ir kompetencijos sritis, taip pat informuoti Europos Komisiją apie šios informacijos pasikeitimus.

Papildyta punktu:

Nr. 1050, 2018-10-17, paskelbta TAR 2018-10-24, i. k. 2018-16560

 

4. Pripažinti netekusiais galios:

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. 1050, 2018-10-17, paskelbta TAR 2018-10-24, i. k. 2018-16560

 

4.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 25 d. nutarimą Nr. 653 „Dėl Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licencijavimo taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais;

4.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. kovo 16 d. nutarimą Nr. 280 „Dėl Paliktųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, paliktųjų branduolinio kuro ciklo medžiagų, paliktųjų branduolinių ir daliųjų medžiagų ir radionuklidais užterštų objektų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                          Aurelijus Veryga

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2018 m. rugsėjo 12 d.  nutarimu Nr. 918

 

 

veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ĮTEISINIMO taisyklės

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais įteisinimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais registravimą ir licencijų vykdyti veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ar laikinųjų leidimų vykdyti veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais išdavimą (toliau – veiklos įteisinimas), registruotos veiklos duomenų, licencijų ar laikinųjų leidimų patikslinimą, veiklos registravimo panaikinimą, licencijų ar laikinųjų leidimų galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą, galiojimo panaikinimą, registruotos veiklos duomenų arba licencijos ar laikinojo leidimo priedo pakeitimą, taip pat įspėjimo apie galimą veiklos registravimo panaikinimą bei įspėjimo apie galimą licencijos, laikinojo leidimo galiojimo sustabdymą dėl pažeidimų tvarką.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1. Pareiškėjasasmuo, kuris reguliuojančiajai institucijai teikia prašymą registruoti veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – veikla), patikslinti ar pakeisti registruotos veiklos duomenis, panaikinti veiklos registravimą, taip pat teikia paraišką išduoti licenciją vykdyti veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – licencija), prašymą išduoti laikinąjį leidimą vykdyti veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – laikinasis leidimas), patikslinti licenciją ar laikinąjį leidimą, sustabdyti licencijos ar laikinojo leidimo galiojimą, panaikinti licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymą, panaikinti licencijos ar laikinojo leidimo galiojimą, pakeisti licencijos ar laikinojo leidimo priedą, pratęsti licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymo terminą, pratęsti terminą pažeidimams pašalinti.

2.2. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme, Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatyme ir Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme.

3. Pareiškėjas, kreipdamasis į reguliuojančiąją instituciją dėl veiklos įteisinimo, registruotos veiklos duomenų, licencijos ar laikinojo leidimo patikslinimo, registruotos veiklos duomenų, licencijos ar laikinojo leidimo priedo pakeitimo, veiklos registravimo panaikinimo, licencijų ar laikinųjų leidimų galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir jų galiojimo panaikinimo, licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymo termino pratęsimo, termino pažeidimams pašalinti pratęsimo, Taisyklėse nurodytus dokumentus ar informaciją (lietuvių kalba arba pateikdamas dokumentų vertimą į lietuvių kalbą) gali pateikti ir gauti reguliuojančiosios institucijos priimtus sprendimus, taip pat kitą susijusią informaciją tiesiogiai kreipdamasis į reguliuojančiąją instituciją arba per atstumą (siunčiant paštu, per kurjerį arba dokumentus, pasirašytus saugiu elektroniniu parašu, siunčiant elektroniniu paštu, kitomis saugiomis elektroninėmis priemonėmis), taip pat per Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą. Reguliuojančioji institucija teikia jos priimtus sprendimus, taip pat kitą susijusią informaciją, pasirinkdama tokį informavimo būdą, kuris atitinka pareiškėjo dokumentų ar informacijos pateikimo būdą, ar informuoja tokiu būdu, kurį nurodė pareiškėjas, arba abipusiškai suderintu būdu.

4. Iš pareiškėjo neturi būti reikalaujama pateikti dokumentų ir (ar) informacijos, kuriuos pareiškėjas jau yra pateikęs reguliuojančiajai institucijai, išskyrus tuos atvejus, kai pareiškėjo pateikti duomenys ir (ar) informacija pasikeičia, taip pat kuriuos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 3 straipsnio 8 punktu, gali gauti pati reguliuojančioji institucija.

5. Veiklos registravimas suteikia teisę asmeniui vykdyti veiklą, atitinkančią registruotos veiklos pobūdį, taip pat kartu su prašymu registruoti veiklą pateiktuose dokumentuose (nurodytuose Taisyklių 15 ir 21 punktuose) nurodytomis veiklos sąlygomis.

6. Reguliuojančiosios institucijos išduota licencija ar laikinasis leidimas suteikia teisę asmeniui vykdyti licencijoje ar laikinajame leidime nurodytą veiklą licencijos ar laikinojo leidimo priede nustatytomis, taip pat kartu su paraiška išduoti licenciją ar prašymu išduoti laikinąjį leidimą pateiktuose dokumentuose (nurodytuose Taisyklių 17, 19, 23 ir 25 punktuose) nurodytomis veiklos sąlygomis.

 

II SKYRIUS

reguliuojančiOSIOS INSTITUCIJOS ĮGALIOJIMAI

 

7. Radiacinės saugos centras registruoja pareiškėjo planuojamą vykdyti veiklą (-as), nurodytą (-as) Radiacinės saugos įstatymo 1 priede pateiktame Registruojamos veiklos rūšių sąraše (toliau – Registruojamos veiklos rūšių sąrašas), išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, išduoda Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 1, 2, 3 ir 5 punktuose nurodytų rūšių licencijas ar laikinuosius leidimus vykdyti veiklą, išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, patikslina registruotos veiklos duomenis arba licencijas ar laikinuosius leidimus, panaikina šiame punkte nurodytos veiklos registravimą, sustabdo licencijų ar laikinųjų leidimų galiojimą, panaikina jų galiojimo sustabdymą, panaikina jų galiojimą, pakeičia šiame punkte nurodytos registruotos veiklos duomenis arba pakeičia licencijų ar laikinųjų leidimų priedus, naudodamasis Valstybės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registru (toliau – Registras). Asmens, vykdančio registruotą veiklą, arba licencijos ar laikinojo leidimo turėtojo prašymu jam išduodami Registro įrašų išrašai.

8. Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (toliau – VATESI) registruoja pareiškėjo planuojamą vykdyti branduolinės energetikos srities veiklą (-as) su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, nurodytą (-as) Registruojamos veiklos rūšių sąraše, išduoda Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 1, 2, 3 ir 4 punktuose nurodytų rūšių licencijas ar laikinuosius leidimus vykdyti branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, patikslina registruotos veiklos duomenis arba licencijas ar laikinuosius leidimus, panaikina šiame punkte nurodytos veiklos registravimą, sustabdo licencijų ar laikinųjų leidimų galiojimą, panaikina jų galiojimo sustabdymą, panaikina jų galiojimą, pakeičia šiame punkte nurodytos registruotos veiklos duomenis arba pakeičia licencijų ar laikinųjų leidimų priedus, naudodamasi Licencijų informacine sistema. Asmenims, vykdantiems registruotą veiklą, arba licencijos ar laikinojo leidimo turėtojams gali būti išduodami Licencijų informacinės sistemos įrašų išrašai.

9. Informacija ir (ar) dokumentai, prašymai, sprendimai, susiję su veiklos įteisinimu, yra vieši, išskyrus tuos atvejus, kai atitinkama informacija ir (ar) dokumentai, prašymai, sprendimai, susiję su veiklos įteisinimu, negali būti viešinami, siekiant užtikrinti asmens duomenų saugos, radioaktyviųjų šaltinių fizinės saugos (toliau – fizinė sauga) reikalavimus arba siekiant užtikrinti pareiškėjo, taip pat veiklos vykdytojo komercinę paslaptį sudarančios informacijos ir (ar) kitos konfidencialios informacijos apsaugą, kaip nustatyta Taisyklių 12.1 papunktyje. Reguliuojančioji institucija informaciją apie veiklos registravimą arba veiklos registravimo panaikinimą, registruotos veiklos duomenų patikslinimą, taip pat apie išduotas, patikslintas licencijas ar laikinuosius leidimus, licencijų ar laikinųjų leidimų galiojimo sustabdymą, licencijų ar laikinųjų leidimų galiojimo sustabdymo panaikinimą ir licencijų ar laikinųjų leidimų galiojimo panaikinimą skelbia reguliuojančiosios institucijos interneto svetainėje.

10. Reguliuojančioji institucija registruotos veiklos, licencijų ar laikinųjų leidimų duomenis įrašo Licencijų informacinėje sistemoje vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 29 straipsniu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

11. Reguliuojančioji institucija, atlikdama Taisyklių 7 ar 8 punkte nurodytas funkcijas, turi teisę:

11.1. gauti iš pareiškėjų, asmenų, vykdančių registruotą veiklą, licencijų ar laikinųjų leidimų turėtojų ir valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų informaciją, kurios reikia veiklai įteisinti, registruotos veiklos duomenims arba licencijai ar laikinajam leidimui patikslinti, registruotos veiklos duomenims arba licencijos ar laikinojo leidimo priedui pakeisti, taip pat informaciją, kurios reikia sprendimams dėl įspėjimo apie galimą veiklos registravimo panaikinimą, veiklos registravimo panaikinimo, įspėjimo apie galimą licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymą, įspėjimo dėl licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymo, licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymo panaikinimo, licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo panaikinimo priimti;

11.2. konsultuotis su radiacinės saugos ekspertais, medicinos fizikais ekspertais ir profesinėmis bei mokslinės-techninės paramos organizacijomis, kitais asmenimis, nepriklausomais nuo asmenų, planuojančių vykdyti veiklą, ar veiklos vykdytojų.

12. Reguliuojančioji institucija, atlikdama Taisyklių 7 ar 8 punkte nurodytas funkcijas, privalo:

12.1. užtikrinti pareiškėjo, taip pat veiklos vykdytojo komercinę paslaptį sudarančios informacijos ir (ar) kitos konfidencialios informacijos apsaugą. Pareiškėjai ar veiklos vykdytojai turi teisę teikti reguliuojančiajai institucijai prašymus dėl jų komercinę paslaptį sudarančios informacijos ir (ar) kitos konfidencialios informacijos apsaugos, kurie neturi nepagrįstai apsunkinti reguliuojančiosios institucijos funkcijų įgyvendinimo. Reguliuojančioji institucija neturi teisės be pareiškėjo ar veiklos vykdytojo sutikimo atskleisti tretiesiems asmenims pareiškėjo ar veiklos vykdytojo komercinę paslaptį sudarančios informacijos ir (ar) kitos konfidencialios informacijos, kurią pareiškėjas ar veiklos vykdytojas įvardija raštu ir kurią reguliuojančioji institucija sužino nagrinėdama pareiškėjo ar veiklos vykdytojo pateiktus dokumentus;

12.2. įvertinti asmens atitiktį Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 5 dalyje nustatytiems reikalavimams ir pareiškėjo pateiktų dokumentų atitiktį Taisyklėse nustatytiems reikalavimams, remdamasi duomenimis, gautais iš pareiškėjo, ir atlikdama duomenų patikrinimą asmens ir dokumentų atitikčiai vertinti naudojamuose registruose ir informacinėse sistemose arba pagrįsdama pateiktus duomenis kitais įrodymais. Asmens duomenys tvarkomi laikantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose asmens duomenų apsaugą, nustatytų reikalavimų. Asmens duomenų tvarkymo tikslas – įvertinti asmens atitiktį Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 5 dalyje nustatytiems reikalavimams ir pareiškėjo pateiktų dokumentų atitiktį Taisyklėse nustatytiems reikalavimams. Pareiškėjo pateikti dokumentai ir duomenys bei kiti su veiklos įteisinimu susiję dokumentai ir duomenys saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatyme ir šį įstatymą įgyvendinančiuose teisės aktuose nustatytais terminais.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

III SKYRIUS

DOKUMENTAI, BŪTINI VEIKLAI ĮTEISINTI

 

13. Dokumentai, būtini veiklai įteisinti:

13.1. planuojamos veiklos aprašymas ir planuojamų naudoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sąrašas, kuriame nurodomi šie duomenys:

13.1.1. uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių: pavadinimas ir modelis, gamyklinis numeris (jeigu žinomas), radionuklido (-ų) pavadinimas (-ai), aktyvumas (MBq) pagaminimo arba patekimo į rinką (jeigu pagaminimo data nežinoma) dieną arba planuojamų įsigyti radioaktyviųjų šaltinių maksimalus aktyvumas (MBq), pagaminimo ir galiojimo pabaigos datos (jeigu žinomos), konteinerio pavadinimas ir gamyklinis numeris (jeigu žinomas), sertifikatų (techninių pasų) kopijos, techninės charakteristikos;

13.1.2. prietaiso su uždaruoju radioaktyviuoju šaltiniu: pavadinimas ir modelis, gamyklinis numeris (jeigu žinomas);

13.1.3. jonizuojančiosios spinduliuotės generatorių: pavadinimas ir modelis, gamyklinis numeris (jeigu žinomas), pagaminimo data;

13.1.4. rentgeno vamzdžio ar kitos įrenginio sudėtinės dalies, generuojančios jonizuojančiąją spinduliuotę: pavadinimas ir modelis, didžiausia įtampa (kV) arba didžiausia fotonų energija (MV), didžiausia srovė (mA) arba didžiausia elektronų ar kitų dalelių energija (MeV), gamyklinis numeris;

13.1.5. atvirųjų radioaktyviųjų šaltinių: pavadinimas, radionuklido (-ų) pavadinimas     (-ai), pradinis vienos pakuotės aktyvumas (MBq), pakuočių kiekis, fizinis būvis, konteinerio, kuriame yra atvirasis šaltinis, pavadinimas ir gamyklinis numeris (jeigu žinomas), sertifikato (techninio paso) kopija;

13.2. radiacinės saugos organizavimo ir valdymo struktūros aprašas;

13.3. įsakymo dėl asmens, atsakingo už radiacinę saugą, paskyrimo kopija arba, jeigu įsteigta tarnyba, atsakinga už radiacinę saugą, įsakymo dėl jos įsteigimo kopija, arba, jeigu asmuo, vykdantis registruotą veiklą, įgalioja asmenį, kurio nesieja darbo ar kiti darbo santykiams prilyginti teisiniai santykiai su asmeniu, vykdančiu registruotą veiklą, – sutarties su įgaliotu asmeniu, atsakingu už radiacinę saugą, kopija;

13.4. dokumentų, patvirtinančių, kad paskirtas ar įgaliotas asmuo, atsakingas už radiacinę saugą, arba tarnybos, atsakingos už radiacinę saugą, darbuotojai, vykdantys asmenų, atsakingų už radiacinę saugą, funkcijas, buvo mokyti radiacinės saugos klausimais ir yra įgiję profesinę kvalifikaciją, atitinkančią Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus ar VATESI rekomendacijas, kopijos;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

13.5. asmens, atsakingo už radiacinę saugą, pareigybės aprašymo ar tarnybos, atsakingos už radiacinę saugą, nuostatų kopija;

13.6. dokumentai, susiję su apšvitą patiriančiais darbuotojais (toliau – darbuotojai):

13.6.1. darbuotojų sąrašas, kuriame nurodoma kiekvieno darbuotojo vardas, pavardė, pareigybė, kategorija (A arba B), taip pat prognozuojamos darbuotojų profesinės apšvitos dozės ir jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai, su kuriais (ar kurių aplinkoje) šie darbuotojai dirbs;

13.6.2. dokumentų, patvirtinančių, kad darbuotojai yra įgiję profesinę kvalifikaciją, atitinkančią Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus ar VATESI rekomendacijas, kopijos;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

13.6.3. dokumentų, patvirtinančių, kad darbuotojai mokyti ir (ar) instruktuoti radiacinės saugos klausimais, kopijos;

13.6.4. dokumentų, patvirtinančių, kad darbuotojai mokyti dirbti su konkrečiu jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniu (-iais) ar montuoti, prižiūrėti ir remontuoti konkretaus pavadinimo ir modelio jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius, kopijos;

13.6.5. darbuotojų radiacinės saugos ir fizinės saugos (kai darbuotojai privalo būti mokomi ar instruktuojami fizinės saugos klausimais) mokymo ir (ar) instruktavimo tvarkos aprašo kopija;

13.7. A kategorijos darbuotojų sveikatos patikrinimo dokumentų kopijos ir privalomo darbuotojų sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas;

13.8. radiacinės saugos instrukcijų ir (ar) darbo procedūrų aprašų bei jų laikymosi kontrolės tvarkos aprašo kopijos;

13.9. darbuotojų apšvitos ir darbo vietų stebėsenų atlikimo tvarkos aprašo kopija;

13.10. darbo vietų stebėsenos matavimų, jeigu juos atliko ne Radiacinės saugos centro specialistai, protokolų kopijos arba informacija apie darbo vietų stebėsenos matavimus (atlikimo data ir registravimo numeris), jeigu juos atliko Radiacinės saugos centro specialistai;

13.11. kokybės laidavimo programa;

13.12. jeigu planuojama veikla su medicinoje naudojamais jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriais, kokybės kontrolės bandymų, jeigu juos atliko ne Radiacinės saugos centro specialistai, protokolų kopijos arba informacija apie kokybės kontrolės bandymus (atlikimo data ir registravimo numeris), jeigu juos atliko Radiacinės saugos centro specialistai;

13.13. darbo zonų klasifikavimo ir valdymo tvarkos aprašas;

13.14. individualiųjų apsaugos priemonių sąrašas, kuriame nurodoma: individualiųjų apsaugos priemonių pavadinimai, švino ekvivalentas, įsigijimo arba paskutinės patikros, jeigu šios priemonės įsigytos daugiau kaip prieš 5 metus, data;

13.15. jeigu planuojama veikla gali lemti gyventojų apšvitą, dokumentas, kuriame nurodomos planuojamos gyventojų apšvitos dozės, aprašytos gyventojų apšvitos mažinimo ir jos stebėsenos vykdymo priemonės;

13.16. avarijų valdymo planas, kuriame numatytas pasirengimas ir reagavimas į radiologinius incidentus ir radiologines avarijas;

13.17. preliminarus objekto, kuriame vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo planas (jei objektas, kuriame vykdoma veikla, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka priskiriamas objektams, kurių eksploatavimo nutraukimo sudėtingumas yra vidutinis);

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

13.18. dokumentai, susiję su fizine sauga:

13.18.1. radioaktyviųjų šaltinių fizinės saugos aprašo kopija (jeigu planuojama veikla su I, II, III ir IV pavojingumo kategorijų radioaktyviaisiais šaltiniais);

13.18.2. radioaktyviųjų šaltinių vežimo fizinės saugos aprašo kopija (jeigu planuojama veikla su I, II, III ir IV pavojingumo kategorijų radioaktyviaisiais šaltiniais);

13.18.3. fizinės saugos užtikrinimo priemonių kokybės pakankamumo įvertinimo ataskaitos kopija (jeigu planuojama veikla su I, II, III pavojingumo kategorijų radioaktyviaisiais šaltiniais);

13.18.4. fizinės saugos instrukcijų kopijos (jeigu planuojama veikla su I, II, III ir IV pavojingumo kategorijų radioaktyviaisiais šaltiniais);

13.18.5. dokumentų, patvirtinančių, kad darbuotojai, kurie dirbs su I, II, III pavojingumo kategorijų radioaktyviaisiais šaltiniais, mokyti ir instruktuoti fizinės saugos klausimais, o darbuotojai, kurie dirbs su IV pavojingumo kategorijos radioaktyviaisiais šaltiniais, instruktuoti fizinės saugos klausimais, kopijos;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

13.19. dokumentai, susiję su asmeniu, atsakingu už fizinę saugą (planuojant veiklą su I, II, III, IV pavojingumo kategorijų radioaktyviaisiais šaltiniais):

13.19.1. įsakymo dėl asmens, atsakingo už fizinę saugą, paskyrimo ir pareigybės aprašymo kopijos;

13.19.2. dokumentų, patvirtinančių, kad asmuo, atsakingas už fizinę saugą, mokytas fizinės saugos klausimais ir yra įgijęs profesinę kvalifikaciją, atitinkančią Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus ar VATESI rekomendacijas, kopijos;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

13.20. statinio, kuriame bus vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, projekto radiacinės saugos (specialiosios) ir fizinės saugos ekspertizės akto (kuris rengiamas atlikus statinio, kuriame bus vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, projekto radiacinės saugos (specialiąją) ekspertizę, kai tokią ekspertizę privaloma atlikti vadovaujantis radiacinę saugą reglamentuojančiais teisės aktais, ir (ar) fizinės saugos ekspertizę, kai planuojama vykdyti veiklą su I, II, III pavojingumo kategorijos radioaktyviaisiais šaltiniais) kopija, jeigu statinio projekto radiacinės saugos ir fizinės saugos ekspertizę atliko ne Radiacinės saugos centras;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

13.21. asmenų, vykdančių registruotą veiklą, arba licencijų ar laikinųjų leidimų turėtojų, turinčių teisę montuoti, prižiūrėti ir remontuoti pagal Taisyklių 13.1 papunktį nurodytų pavadinimų ir modelių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius, sąrašas;

13.22. vairuotojų, vežančių radioaktyviąsias medžiagas ir (ar) radioaktyviąsias atliekas keliais, kelių transporto priemonių vairuotojo pasirengimo vežti pavojinguosius krovinius pagal ADR pažymėjimų, galiojančių atitinkamam vežimo būdui ir pavojingųjų krovinių grupei, kopijos;

13.23. radioaktyviosioms medžiagoms ar radioaktyviosioms atliekoms skirtų vežti transporto priemonių sąrašas (nurodomas kiekvienos transporto priemonės gamintojas, modelis, valstybinis registracijos numeris, transporto priemonėje naudojama įranga ir priemonės, skirtos radiacinei saugai užtikrinti);

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

13.24. įsakymo dėl įmonės pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialisto paskyrimo ir šio specialisto pažymėjimo, galiojančio taikomam vežimo būdui ir pavojingųjų krovinių grupei, kopijos;

13.25. jei komandiruotų darbuotojų darbdavys planuoja vykdyti veiklą pas komandiruotus darbuotojus priimantį veiklos vykdytoją, komandiruotų darbuotojų darbdavio su komandiruotus darbuotojus priimančiu veiklos vykdytoju sudarytos sutarties dėl būsimos veiklos vykdymo, kurioje būtų numatytas komandiruotų darbuotojų radiacinės saugos užtikrinimas, kopija;

13.26. galiojančio dokumento, suteikiančio teisę vykdyti veiklą, išduoto Europos Sąjungos valstybės narės arba Europos ekonominės erdvės valstybėje narėje, ir jo patvirtinto vertimo į lietuvių kalbą kopija.

 

IV SKYRIUS

DOKUMENTAI, BŪTINI VEIKLAI, IŠSKYRUS BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLĄ SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, REGISTRUOTI

 

14. Pareiškėjas, siekiantis vykdyti Registruojamos veiklos rūšių sąraše nurodytą veiklą, išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, turi pateikti Radiacinės saugos centrui Radiacinės saugos centro direktoriaus patvirtintos formos prašymą registruoti veiklą. Pareiškėjas prašyme privalo nurodyti pareiškėjo (juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų filialo) pavadinimą, teisinę formą, kodą, buveinės adresą, telefono numerį (-ius), elektroninio pašto adresą arba pareiškėjo (fizinio asmens) vardą ir pavardę, asmens kodą (jeigu fizinis asmuo šio kodo neturi, tikslią gimimo datą), korespondencijos adresą, telefono numerį (-ius) ir elektroninio pašto adresą. Jeigu pareiškėjas planuoja vykdyti veiklą, išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąraše, ir kartu planuoja vykdyti veiklą, išskyrus branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, kuri turi būti įteisinta išduodant licenciją ar laikinąjį leidimą, pareiškėjas turi pateikti Radiacinės saugos centrui Radiacinės saugos centro direktoriaus patvirtintos formos paraišką išduoti licenciją ar prašymą išduoti laikinąjį leidimą. Pareiškėjas atskiro prašymo registruoti veiklą neturi pateikti.

Punkto pakeitimai:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

15. Kartu su prašymu registruoti veiklą pareiškėjas Radiacinės saugos centrui turi pateikti šiuos dokumentus:

15.1. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 1 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1, 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 ir 13.6.4 papunkčius), 13.8–13.11 ir 13.17 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

15.11. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 2 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1, 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 papunktį), 13.8–13.11, 13.16, 13.18.1, 13.18.4, 13.18.5 ir 13.19 papunkčiuose;

Papildyta papunkčiu:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

15.2. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 3–5, 7 ir 8 punktuose, – nurodytus Taisyklių 13.1, 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 papunktį) ir 13.8–13.11 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

15.3. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 6 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1, 13.3–13.6, 13.8–13.14 ir 13.20 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

15.4. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 9 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1 (išskyrus jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, prietaisų su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ir konteinerių gamyklinius numerius, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pagaminimo datą), 13.3–13.5 ir 13.21 papunkčiuose;

15.5. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 10 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1 (išskyrus 13.1.5 papunktį), 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 papunktį), 13.8, 13.9 ir 13.14 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

15.6. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 11 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1 (išskyrus 13.1.3 ir 13.1.4 papunkčius bei jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, prietaisų su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ir konteinerių gamyklinius numerius, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pagaminimo datą), 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 ir 13.6.4 papunkčius), 13.8 ir 13.22–13.24 papunkčiuose;

15.7. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 12 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1 (išskyrus jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, prietaisų su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ir konteinerių gamyklinius numerius, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pagaminimo datą), 13.3–13.5, 13.6 (išskyrus 13.6.2 ir 13.6.4 papunkčius), 13.8, 13.9 ir 13.25 papunkčiuose;

15.8. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 14.1–14.3 papunkčiuose, – nurodytus Taisyklių 13.1 (pateikiant tik planuojamos veiklos aprašymą), 13.3–13.5, 13.6.1, 13.6.3, 13.9 ir 13.10 papunkčiuose;

15.9. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 14.4 papunktyje, – orlaivių įgulų narių radiacinės saugos programą.

 

V SKYRIUS

DOKUMENTAI, BŪTINI LICENCIJAI AR LAIKINAJAM LEIDIMUI VYKDYTI VEIKLĄ, IŠSKYRUS BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLĄ SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS, GAUTI

 

16. pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją vykdyti veiklą, kuri nenurodyta Registruojamos veiklos rūšių sąraše, pagal Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 1, 2, 3 ir 5 punktuose nurodytas licencijų rūšis, išskyrus veiklas, nurodytas Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje, ir branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, turi pateikti Radiacinės saugos centrui Radiacinės saugos centro direktoriaus patvirtintos formos paraišką išduoti licenciją. Pareiškėjas privalo paraiškoje nurodyti pareiškėjo (juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų filialo) pavadinimą, teisinę formą, kodą, buveinės adresą, telefono numerį (-ius), elektroninio pašto adresą arba pareiškėjo (fizinio asmens) vardą ir pavardę, asmens kodą (jeigu fizinis asmuo šio kodo neturi, tikslią gimimo datą), korespondencijos adresą, telefono numerį (-ius) ir elektroninio pašto adresą.

17. Kartu su paraiška išduoti licenciją pareiškėjas Radiacinės saugos centrui turi pateikti šiuos dokumentus:

17.1. pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją gaminti, naudoti (taip pat pakartotinai naudoti), saugoti, perdirbti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius ir (ar) tvarkyti (atlikti pradinį radioaktyviųjų atliekų apdorojimą, atlikti pagrindinį radioaktyviųjų atliekų apdorojimą, saugoti) radioaktyviąsias atliekas, – nurodytus Taisyklių 13.1–13.20 (išskyrus 13.18.2 papunktį) papunkčiuose. Pareiškėjas, siekiantis gauti šiame papunktyje nurodytos rūšies licenciją, suteikiančią teisę naudoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius odontologijos praktikoje (išskyrus Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 6 punkte nurodytą registruojamą veiklą), turi pateikti dokumentus, nurodytus Taisyklių 13.1–13.6, 13.8–13.14, 13.16 ir 13.20 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

17.2. pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją prekiauti, montuoti, prižiūrėti ir remontuoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius, jeigu tokia veikla nenurodyta Registruojamų veiklų rūšių sąraše, – nurodytus Taisyklių 13.1–13.9 ir 13.16 papunkčiuose. Pareiškėjas, siekiantis gauti šiame papunktyje nurodytos rūšies licenciją, suteikiančią teisę tik prekiauti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, turi pateikti dokumentus, nurodytus Taisyklių 13.1–13.6 (išskyrus 13.6.2 ir 13.6.4 papunkčius) ir 13.21 (jeigu pareiškėjas neturi licencijos ar laikinojo leidimo montuoti, prižiūrėti ir remontuoti pagal Taisyklių 13.1 papunktį parengtame sąraše išvardytų pavadinimų ir modelių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius) papunkčiuose;

17.3. pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją vežti radioaktyviąsias medžiagas ir (ar) radioaktyviąsias atliekas, – nurodytus Taisyklių 13.1–13.6 (išskyrus 13.6.2 ir 13.6.4 papunkčius), 13.16, 13.18 (išskyrus 13.18.1 ir 13.18.3 papunkčius), 13.19 ir 13.22–13.24 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

17.4. pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją vykdyti veiklą jonizuojančiosios spinduliuotės aplinkoje pas kitą asmenį, turintį licenciją, – nurodytus Taisyklių 13.1 (išskyrus jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir prietaisų gamyklinius numerius, pagaminimo datą), 13.2–13.5, 13.6 (išskyrus 13.6.2 ir 13.6.4 papunkčius), 13.7 ir 13.25 papunkčiuose.

18. pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą vykdyti veiklą, kuri nenurodyta Registruojamų veiklų rūšių sąraše, pagal Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 1, 2, 3 ir 5 punktuose nurodytas laikinųjų leidimų rūšis, išskyrus veiklas, nurodytas Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje, ir branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, turi pateikti Radiacinės saugos centrui Radiacinės saugos centro direktoriaus patvirtintos formos prašymą išduoti laikinąjį leidimą. Pareiškėjas prašyme privalo nurodyti pareiškėjo (juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų filialo) pavadinimą, teisinę formą, kodą, buveinės adresą, telefono numerį (-ius), elektroninio pašto adresą arba pareiškėjo (fizinio asmens) vardą ir pavardę, asmens kodą (jeigu fizinis asmuo šio kodo neturi, – tikslią gimimo datą), korespondencijos adresą, telefono numerį (-ius) ir elektroninio pašto adresą, veiklos, kuriai vykdyti prašoma išduoti laikinąjį leidimą, pabaigos prognozuojamą datą.

19. Kartu su prašymu išduoti laikinąjį leidimą pareiškėjas turi pateikti Radiacinės saugos centrui šiuos dokumentus:

19.1. pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą gaminti, naudoti (taip pat pakartotinai naudoti), saugoti, perdirbti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius ir (ar) tvarkyti (atlikti pradinį radioaktyviųjų atliekų apdorojimą, atlikti pagrindinį radioaktyviųjų atliekų apdorojimą, saugoti) radioaktyviąsias atliekas, – nurodytus Taisyklių 13.1–13.5, 13.6.1, 13.13, 13.15, 13.16, 13.18 (išskyrus 13.18.2 papunktį), 13.19 ir 13.26 papunkčiuose. Pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą naudoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius odontologinėje praktikoje (išskyrus Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 6 punkte nurodytą veiklą), turi pateikti dokumentus, nurodytus Taisyklių 13.1–13.6 (išskyrus 13.6.4 ir 13.6.5 papunkčius), 13.12–13.14, 13.16, 13.20, 13.21 ir 13.26 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

19.2. pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą prekiauti, montuoti, remontuoti ir prižiūrėti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius, jeigu tokia veikla nenurodyta Registruojamų veiklų rūšių sąraše, – nurodytus Taisyklių 13.1–13.5, 13.6.1, 13.8, 13.16, ir 13.26 papunkčiuose. Pareiškėjas, siekiantis gauti šiame papunktyje nurodytos rūšies laikinąjį leidimą, suteikiantį teisę tik prekiauti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, turi pateikti dokumentus, nurodytus Taisyklių 13.1–13.5, 13.6.1, 13.21 (jeigu pareiškėjas neturi licencijos ar laikinojo leidimo montuoti, prižiūrėti ir remontuoti pagal Taisyklių 13.1 papunktį parengtame sąraše išvardytų modelių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius) ir 13.26 papunkčiuose;

19.3. pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą vežti radioaktyviąsias medžiagas ir (ar) radioaktyviąsias atliekas, – nurodytus Taisyklių 13.1–13.5, 13.6.1, 13.16, 13.18 (išskyrus 13.18.1 ir 13.18.3 papunkčius), 13.19, 13.22, 13.23 ir 13.26 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

19.4. pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą vykdyti veiklą jonizuojančiosios spinduliuotės aplinkoje pas kitą asmenį, turintį licenciją, – nurodytus Taisyklių 13.1 (išskyrus jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir prietaisų gamyklinius numerius, pagaminimo datą), 13.2–13.5, 13.6.1, 13.6.3, 13.25 ir 13.26 papunkčiuose.

 

VI SKYRIUS

DOKUMENTAI, BŪTINI BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLAI SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS REGISTRUOTI

 

20. pareiškėjas, siekiantis vykdyti Registruojamos veiklos rūšių sąraše nurodytą branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, VATESI turi pateikti VATESI viršininko patvirtintos formos prašymą registruoti veiklą. Pareiškėjas privalo prašyme nurodyti pareiškėjo (juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų filialo) pavadinimą, teisinę formą, kodą, buveinės adresą, telefono numerį (-ius), elektroninio pašto adresą arba pareiškėjo (fizinio asmens) vardą ir pavardę, asmens kodą (jeigu fizinis asmuo šio kodo neturi, tikslią gimimo datą), korespondencijos adresą, telefono numerį (-ius) ir elektroninio pašto adresą. Jeigu pareiškėjas planuoja vykdyti branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąraše, ir kartu planuoja vykdyti branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, kuri turi būti įteisinta išduodant licenciją ar laikinąjį leidimą, pareiškėjas VATESI turi pateikti VATESI viršininko patvirtintos formos paraišką išduoti licenciją ar prašymą išduoti laikinąjį leidimą. Pareiškėjas atskiro prašymo registruoti veiklą neturi pateikti.

Punkto pakeitimai:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

21. Kartu su prašymu registruoti veiklą pareiškėjas VATESI turi pateikti šiuos dokumentus:

21.1. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 1–5 punktuose, – nurodytus Taisyklių 13.1, 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 papunktį), 13.8, 13.9, 13.16, 13.18.1 (vykdant veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 2 punkte), 13.19.1 ir 13.25 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

21.2. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 8 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1, 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 papunktį), 13.8, 13.9, 13.16 ir 13.25 papunkčiuose;

21.3. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 10 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1 (išskyrus jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, prietaisų su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ir konteinerių gamyklinius numerius, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pagaminimo datą), 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 papunktį), 13.8, 13.9, 13.16 ir 13.25 papunkčiuose;

21.4. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 11 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1 (išskyrus 13.1.3 ir 13.1.4 papunkčius ir jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, prietaisų su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ir konteinerių gamyklinius numerius, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pagaminimo datą), 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 ir 13.6.4 papunkčius), 13.8, 13.22–13.24 papunkčiuose;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

21.5. pareiškėjas, siekiantis vykdyti registruojamą veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąrašo 13 punkte, – nurodytus Taisyklių 13.1 (išskyrus planuojamų naudoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sąrašą), 13.3–13.6 (išskyrus 13.6.2 ir 13.6.4 papunkčius), 13.8, 13.9 ir 13.25 papunkčiuose.

 

VII SKYRIUS

DOKUMENTAI, BŪTINI LICENCIJAI AR LAIKINAJAM LEIDIMUI VYKDYTI BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLĄ SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS GAUTI

 

22. Pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją vykdyti branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, kuri nenurodyta Registruojamos veiklos rūšių sąraše, pagal Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 1, 2, 3 ir 4 punktuose nurodytas licencijų rūšis, išskyrus veiklas, nurodytas Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje, VATESI turi pateikti VATESI viršininko patvirtintos formos paraišką išduoti licenciją. Pareiškėjas privalo paraiškoje nurodyti pareiškėjo (juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų filialo) pavadinimą, teisinę formą, kodą, buveinės adresą, telefono numerį (-ius), elektroninio pašto adresą arba pareiškėjo (fizinio asmens) vardą ir pavardę, asmens kodą (jeigu fizinis asmuo šio kodo neturi, tikslią gimimo datą), korespondencijos adresą, telefono numerį (-ius) ir elektroninio pašto adresą.

23. Kartu su paraiška išduoti licenciją pareiškėjas VATESI turi pateikti šiuos dokumentus:

23.1. pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją gaminti, naudoti (taip pat pakartotinai naudoti), saugoti, perdirbti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius ir (ar) tvarkyti (atlikti pradinį radioaktyviųjų atliekų apdorojimą, atlikti pagrindinį radioaktyviųjų atliekų apdorojimą, saugoti) radioaktyviąsias atliekas, – Taisyklių 13.1, 13.3–13.9, 13.11, 13.13, 13.14, 13.16, 13.18.1, 13.18.3, 13.19.1 ir 13.25 papunkčiuose nurodytus dokumentus;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

23.2. pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją prekiauti, remontuoti, prižiūrėti ir montuoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius, – Taisyklių 13.1, 13.3–13.9, 13.11, 13.14, 13.16 ir 13.25 papunkčiuose nurodytus dokumentus;

23.3. pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją vežti radioaktyviąsias medžiagas ir (ar) radioaktyviąsias atliekas, – Taisyklių 13.1 (išskyrus 13.1.3 ir 13.1.4 papunkčius ir jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, prietaisų su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ir konteinerių gamyklinius numerius, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pagaminimo datą), 13.3–13.9, 13.11, 13.14, 13.16, 13.18.2, 13.19.1 ir 13.22–13.24 papunkčiuose nurodytus dokumentus;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

23.4. pareiškėjas, siekiantis gauti licenciją vykdyti veiklą jonizuojančiosios spinduliuotės aplinkoje branduolinės energetikos objekte, – Taisyklių 13.1 (išskyrus planuojamų naudoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sąrašą), 13.3–13.6 (išskyrus   13.6.4 papunktį), 13.7–13.9, 13.14, 13.16 ir 13.25 papunkčiuose nurodytus dokumentus.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 443, 2019-04-30, paskelbta TAR 2019-05-10, i. k. 2019-07550

 

24. Pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą vykdyti branduolinės energetikos srities veiklą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, kuri nenurodyta Registruojamos veiklos rūšių sąraše, pagal Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 1, 2, 3 ir 4 punktuose nurodytas laikinųjų leidimų rūšis, išskyrus veiklas, nurodytas Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje, VATESI turi pateikti VATESI viršininko patvirtintos formos prašymą išduoti laikinąjį leidimą. Pareiškėjas privalo prašyme nurodyti pareiškėjo (juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų filialo) pavadinimą, teisinę formą, kodą, buveinės adresą, telefono numerį (-ius), elektroninio pašto adresą arba pareiškėjo (fizinio asmens) vardą ir pavardę, asmens kodą (jeigu fizinis asmuo šio kodo neturi, tikslią gimimo datą), korespondencijos adresą, telefono numerį (-ius) ir elektroninio pašto adresą, veiklos, kuriai prašoma išduoti laikinąjį leidimą, pabaigos prognozuojamą datą.

25. Kartu su prašymu išduoti laikinąjį leidimą pareiškėjas VATESI turi pateikti šiuos dokumentus:

25.1. pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą gaminti, naudoti (taip pat pakartotinai naudoti), saugoti, perdirbti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius ir (ar) tvarkyti (atlikti pradinį radioaktyviųjų atliekų apdorojimą, atlikti pagrindinį radioaktyviųjų atliekų apdorojimą, saugoti) radioaktyviąsias atliekas, – Taisyklių 13.1, 13.3–13.9, 13.11, 13.13, 13.14, 13.16, 13.18.1, 13.18.3, 13.19.1, 13.25 ir 13.26 papunkčiuose nurodytus dokumentus;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

25.2. pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą prekiauti, remontuoti, prižiūrėti ir montuoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius, – Taisyklių 13.1, 13.3–13.9, 13.11, 13.14, 13.16, 13.25 ir 13.26 papunkčiuose nurodytus dokumentus;

25.3. pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą vežti radioaktyviąsias medžiagas ir (ar) radioaktyviąsias atliekas, – Taisyklių 13.1 (išskyrus 13.1.3 ir 13.1.4 papunkčius ir jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, prietaisų su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais ir konteinerių gamyklinius numerius, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pagaminimo datą), 13.3–13.9, 13.11, 13.14, 13.16, 13.18.2, 13.19.1, 13.22–13.24 ir 13.26 papunkčiuose nurodytus dokumentus;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

25.4. pareiškėjas, siekiantis gauti laikinąjį leidimą vykdyti veiklą jonizuojančiosios spinduliuotės aplinkoje branduolinės energetikos objekte, – Taisyklių 13.1 (išskyrus planuojamų naudoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sąrašą), 13.3–13.6 (išskyrus  13.6.4 papunktį), 13.7–13.9, 13.14, 13.16, 13.25 ir 13.26 papunkčiuose nurodytus dokumentus.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 443, 2019-04-30, paskelbta TAR 2019-05-10, i. k. 2019-07550

 

VIII SKYRIUS

Registruojamos veiklos duomenys

 

26. Registruojami šie registruojamos veiklos duomenys:

26.1. veiklos registravimo numeris ir registravimo data;

26.2. veiklos registravimo duomenų patikslinimo ar pakeitimo žyma (duomenų patikslinimo ar pakeitimo data ir prašymo patikslinti ar pakeisti duomenis gavimo registravimo numeris, jeigu duomenys buvo patikslinti ar pakeisti);

26.3. registruojamą veiklą vykdančio juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas, teisinė forma, kodas, jeigu registruojamą veiklą vykdantis juridinis asmuo, kita organizacija, jų filialas jį turi, buveinės adresas arba registruojamą veiklą vykdančio fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, jeigu registruojamą veiklą vykdantis fizinis asmuo jį turi, gyvenamosios vietos adresas);

26.4. registruojamą veiklą vykdančio juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo telefono numeris (-iai), elektroninio pašto adresas arba registruojamą veiklą vykdančio fizinio asmens telefono numeris (-iai), elektroninio pašto adresas;

26.5. asmuo, atsakingas už radiacinę saugą, arba tarnybos, atsakingos už radiacinę saugą, vadovas (vardas, pavardė, telefono numeris, elektroninio pašto adresas);

26.6. registruojamos veiklos:

26.6.1. pobūdis (trumpas registruojamos veiklos aprašymas, parengtas pagal Registruojamos veiklos rūšių sąrašą);

26.6.2. adresas (-ai).

 

IX SKYRIUS

LICENCIJOS IR JOS PRIEDO, LAIKINOJO LEIDIMO IR JO PRIEDO FORMOS IR REKVIZITAI

 

27. Licencijos ir laikinojo leidimo formą nustato reguliuojančioji institucija pagal kompetenciją.

28. Licencijoje nurodoma:

28.1. licenciją išdavusios institucijos pavadinimas;

28.2. licencijos numeris ir išdavimo data;

28.3. licencijos turėtojas (juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas, kodas, jeigu licencijos turėtojas jį turi, buveinės adresas arba fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, jeigu licencijos turėtojas jį turi, gyvenamosios vietos adresas);

28.4. licencijos rūšis, veiklos, kurią vykdyti išduodama licencija, rūšis (-ys).

29. Licencijos priedas yra sudėtinė licencijos dalis. Licencijos priede nurodoma:

29.1. licencijos numeris ir išdavimo data;

29.2. paskutinio licencijos priedo pakeitimo žyma, jeigu licencijos priedas buvo pakeistas;

29.3. licencijos turėtojas (juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas, kodas, jeigu licencijos turėtojas jį turi, arba fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, jeigu licencijos turėtojas jį turi);

29.4. juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo telefono numeris (-iai), elektroninio pašto adresas arba fizinio asmens telefono numeris (-iai), elektroninio pašto adresas;

29.5. asmuo, atsakingas už radiacinę saugą, arba tarnybos, atsakingos už radiacinę saugą, vadovas (vardas, pavardė, telefono numeris, elektroninio pašto adresas);

29.6. licencijuojamos veiklos sąlygos:

29.6.1. darbuotojų, kuriems suteikiama teisė dirbti su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais arba jonizuojančiosios spinduliuotės aplinkoje, sąrašas, kuriame nurodoma, kokiai kategorijai yra priskirti darbuotojai ir kokiems darbuotojams su kokiais jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais leidžiama dirbti;

29.6.2. jei vykdoma veikla, kuri atitinka:

29.6.2.1. Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 1 punkte nurodytą licencijų rūšį, – jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, su kuriais vykdoma veikla, sąrašas, nurodant prietaisų pavadinimus ir modelius, jų gamyklinius numerius (jei žinoma), jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pavadinimus ir modelius, jų gamyklinius numerius (jei žinoma), radionuklidus (jeigu vykdoma veikla su radioaktyviaisiais šaltiniais), jų aktyvumą, pagaminimo ir galiojimo datas; konteinerio (-ių), kuriame (-iuose) yra ar gali būti radioaktyvusis šaltinis, pavadinimas ir modelis bei gamyklinis numeris;

29.6.2.2. Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 2 punkte nurodytą licencijų rūšį, – jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pavadinimų ir modelių, su kuriais vykdoma veikla, sąrašas;

29.6.2.3. Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 3 punkte nurodytą licencijų rūšį, – transporto priemonių sąrašas (nurodomas kiekvienos transporto priemonės gamintojas, modelis, valstybinis registracijos numeris);

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

29.6.2.4. Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 4 ir 5 punktuose nurodytas licencijų rūšis, – komandiruotus darbuotojus priimantis veiklos vykdytojas (pavadinimas);

29.6.3. veiklos adresas (-ai);

29.6.4. registruojamos veiklos pobūdis ir adresas, jeigu pareiškėjas vykdo ar planuoja vykdyti veiklą, kuri turi būti įteisinta išduodant licenciją, ir kartu vykdo ar planuoja vykdyti veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąraše;

Papildyta papunkčiu:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

29.7. nuorodos į reguliuojančiosios institucijos interneto svetainėje skelbiamus Lietuvos Respublikos teisės aktus, kuriais remiantis buvo nustatytos Taisyklių 29.6 papunktyje nurodytos licencijuojamos veiklos sąlygos.

30. Laikinajame leidime nurodoma:

30.1. laikinąjį leidimą išdavusios institucijos pavadinimas;

30.2. laikinojo leidimo numeris, išdavimo ir galiojimo datos;

30.3. laikinojo leidimo turėtojas (juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas, kodas, jeigu laikinojo leidimo turėtojas jį turi, buveinės adresas arba fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, jeigu laikinojo leidimo turėtojas jį turi, gyvenamosios vietos adresas);

30.4. laikinojo leidimo rūšis, veiklos, kuriai vykdyti išduodamas laikinasis leidimas, rūšis (-ys).

31. Laikinojo leidimo priedas yra sudedamoji laikinojo leidimo dalis. Laikinojo leidimo priede nurodoma:

31.1. laikinojo leidimo numeris, išdavimo ir galiojimo datos;

31.2. paskutinio laikinojo leidimo priedo pakeitimo žyma, jeigu laikinojo leidimo priedas buvo pakeistas;

31.3. laikinojo leidimo turėtojas (juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas, kodas, jeigu laikinojo leidimo turėtojas jį turi, arba fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, jeigu laikinojo leidimo turėtojas jį turi);

31.4. laikinojo leidimo turėtojo – juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo telefono numeris (-iai), elektroninio pašto adresas arba fizinio asmens telefono numeris (-iai), elektroninio pašto adresas;

31.5. asmuo, atsakingas už radiacinę saugą, arba tarnybos, atsakingos už radiacinę saugą, vadovas (vardas, pavardė, telefono numeris, elektroninio pašto adresas);

31.6. veiklos, vykdomos turint laikinąjį leidimą, sąlygos:

31.6.1. darbuotojų, kuriems suteikiama teisė dirbti su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais arba jonizuojančiosios spinduliuotės aplinkoje, sąrašas, kuriame nurodoma, kokiems darbuotojams su kokiais jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais leidžiama dirbti ir kokiai kategorijai yra priskirti darbuotojai;

31.6.2. jei vykdoma veikla, kuri atitinka:

31.6.2.1. Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 1 punkte nurodytą laikinojo leidimo rūšį, – jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, su kuriais vykdoma veikla, sąrašas, nurodant prietaisų pavadinimus ir modelius, jų gamyklinius numerius (jei žinoma), jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pavadinimus ir modelius, jų gamyklinius numerius (jei žinoma), radionuklidus (jeigu vykdoma veikla su radioaktyviaisiais šaltiniais), jų aktyvumą, pagaminimo ir galiojimo datas; konteinerio (-ių), kuriame (-iuose) yra ar gali būti radioaktyvusis šaltinis, pavadinimas ir modelis bei gamyklinis numeris;

31.6.2.2. Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 2 punkte nurodytą laikinojo leidimo rūšį, – jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pavadinimų ir modelių, su kuriais vykdoma veikla, sąrašas;

31.6.2.3. Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 3 punkte nurodytą laikinojo leidimo rūšį, – transporto priemonių sąrašas, kuriame nurodomas kiekvienos transporto priemonės gamintojas, modelis, valstybinis registracijos numeris;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

31.6.2.4. Radiacinės saugos įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 4 ir 5 punktuose nurodytas laikinojo leidimo rūšis, – komandiruotus darbuotojus priimantis veiklos vykdytojas, pas kurį vykdoma veikla (pavadinimas);

31.6.3. veiklos adresas (-ai);

31.6.4. registruojamos veiklos pobūdis ir adresas, jeigu pareiškėjas vykdo ar planuoja vykdyti veiklą, kuri turi būti įteisinta išduodant laikinąjį leidimą, ir kartu vykdo ar planuoja vykdyti veiklą, nurodytą Registruojamos veiklos rūšių sąraše;

Papildyta papunkčiu:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

31.7. nuorodos į reguliuojančiosios institucijos interneto svetainėje skelbiamus Lietuvos Respublikos teisės aktus, kuriais remiantis buvo nustatytos Taisyklių 31.6 papunktyje nurodytos veiklos, vykdomos turint laikinąjį leidimą, sąlygos.

 

X SKYRIUS

Registruotos veikLos duomenų patikslinimas, PAKEITIMAS, ĮSPĖJIMAS APIE GALIMĄ VEIKLOS REGISTRAVIMO PANAIKINIMĄ ir veiklos registravimo panaikinimas

 

32. Registruotos veiklos duomenys patikslinami, jeigu pasikeičia bent vienas iš šių registruotos veiklos duomenų: juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinės adresas arba fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamosios vietos adresas. Reguliuojančioji institucija, gavusi informaciją apie duomenų pasikeitimą iš Juridinių asmenų registro ir (ar) Lietuvos Respublikos gyventojų registro, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų duomenis patikslina savo iniciatyva ir apie tai Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja asmenį, kurio duomenys buvo patikslinti.

33. Pasikeitus registruotos veiklos duomenims, nurodytiems Taisyklių 26.4–26.6 papunkčiuose, asmuo, vykdantis registruotą veiklą, privalo ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo registruotos veiklos duomenų ar veiklos pobūdžio pasikeitimo dienos pateikti reguliuojančiajai institucijai prašymą pakeisti registruotos veiklos duomenis. Jeigu prašoma pakeisti registruotos veiklos pobūdį, kartu su prašymu pakeisti registruotos veiklos duomenis, pareiškėjas turi pateikti pakeistus Taisyklių 13 punkte nurodytus dokumentus, jeigu jie turi būti keičiami, pasikeitus registruojamos veiklos pobūdžiui. Jeigu asmuo pateikė ne visus, neišsamius ar netinkamai įformintus registruotos veiklos duomenims pakeisti būtinus dokumentus, reguliuojančioji institucija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo dokumentų gavimo dienos Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja šį asmenį, kad gauti ne visi, neišsamūs ar netinkamai įforminti registruotos veiklos duomenims pakeisti būtini dokumentai, ir nustato ne trumpesnį kaip 30 kalendorinių dienų nuo asmens informavimo dienos terminą trūkumams pašalinti.

34. Išnagrinėjusi asmens, vykdančio registruotą veiklą, pateiktą prašymą pakeisti registruotos veiklos duomenis ir Taisyklių 33 punkte nurodytus dokumentus, reguliuojančioji institucija ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo visų tinkamai įformintų būtinų dokumentų gavimo dienos priima sprendimą dėl registruotos veiklos duomenų pakeitimo ir apie tai Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja pareiškėją. Registruotos veiklos duomenis pakeisti atsisakoma, jeigu pateikti ne visi, neišsamūs ar netinkamai įforminti registruotos veiklos duomenims pakeisti būtini dokumentai, nurodyti šiame punkte, ir per reguliuojančiosios institucijos nustatytą terminą šie trūkumai nebuvo pašalinti.

35. Reguliuojančioji institucija, nustačiusi, kad asmuo, vykdantis registruotą veiklą, nevykdo reguliuojančiosios institucijos nustatytų privalomų vykdyti nurodymų per reguliuojančiosios institucijos nustatytą terminą pašalinti pažeidimus, pasibaigus nustatytam terminui pašalinti pažeidimus, raštu įspėja asmenį, vykdantį registruotą veiklą, apie galimą veiklos registravimo panaikinimą ir nustato ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų nuo įspėjimo apie galimą veiklos registravimo panaikinimą gavimo dienos terminą, per kurį pažeidimai turi būti pašalinti.

36. Asmuo, vykdantis registruotą veiklą, per nustatytą terminą pašalinęs pažeidimus, dėl kurių buvo įspėtas apie galimą veiklos registravimo panaikinimą, privalo iki termino pažeidimams pašalinti pabaigos reguliuojančiajai institucijai pateikti paaiškinimus, kaip pažeidimai buvo pašalinti, ir dokumentus, patvirtinančius, kad pažeidimai buvo pašalinti. Reguliuojančiosios institucijos nustatytas terminas pažeidimams pašalinti gali būti pratęstas ne trumpiau kaip 5 darbo dienoms nuo šiame punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos, jeigu asmuo, vykdantis registruotą veiklą, dėl objektyvių aplinkybių per nustatytą terminą negali pašalinti pažeidimų ir pateikia motyvuotą prašymą pratęsti terminą pažeidimams pašalinti.

37. Reguliuojančioji institucija, išnagrinėjusi paaiškinimą, kaip pažeidimai buvo pašalinti, ir dokumentus, patvirtinančius, kad pažeidimai buvo pašalinti, ir nustačiusi, kad pažeidimai, dėl kurių asmuo, vykdantis registruotą veiklą, buvo įspėtas apie galimą veiklos registravimo panaikinimą, buvo pašalinti, apie tai ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo dokumentų gavimo dienos Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja asmenį, vykdantį registruotą veiklą.

38. Jeigu per reguliuojančiosios institucijos nustatytą terminą pažeidimai nepašalinami, reguliuojančioji institucija per 5 darbo dienas nuo nustatyto termino pabaigos priima sprendimą dėl veiklos registravimo panaikinimo. Apie sprendimą panaikinti veiklos registravimą reguliuojančioji institucija per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja asmenį, vykdantį registruotą veiklą.

39. Veiklos registravimas panaikinamas vadovaujantis Radiacinės saugos įstatymo 15 straipsnio 3 dalimi.

 

XI SKYRIUS

LICENCIJOS AR LAIKINOJO LEIDIMO PATIKSLINIMAS, LICENCIJOS AR LAIKINOJO LEIDIMO priedo PAKEITIMAS

 

40. Licencija ar laikinasis leidimas patikslinami, jeigu pasikeičia bent vienas iš šių licencijoje ar laikinajame leidime nurodytų duomenų: juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinės adresas arba fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamosios vietos adresas. Reguliuojančioji institucija, gavusi informaciją apie duomenų pasikeitimą iš Juridinių asmenų registro ir (ar) Lietuvos Respublikos gyventojų registro, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų duomenis patikslina savo iniciatyva ir apie tai Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja asmenį, kurio duomenys buvo patikslinti. Jeigu reguliuojančioji institucija per 10 darbo dienų nuo asmens duomenų pasikeitimo neinformavo asmens, kurio duomenys yra pasikeitę, apie licencijos ar laikinojo leidimo patikslinimą, asmuo gali pats kreiptis į reguliuojančiąją instituciją su prašymu patikslinti licenciją ar laikinąjį leidimą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

41. Licencijos ar laikinojo leidimo priedas keičiamas, jeigu pasikeičia jame įrašyti licencijuojamos veiklos ar veiklos, vykdomos turint laikinąjį leidimą, duomenys (nurodyti atitinkamai Taisyklių 29.4 ir 29.5 ar 31.4 ir 31.5 papunkčiuose) ar šios veiklos sąlygos (nurodytos atitinkamai Taisyklių 29.6 ar 31.6 papunkčiuose). Licencijos ar laikinojo leidimo turėtojas privalo ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo duomenų ar veiklos sąlygų pasikeitimo dienos pateikti reguliuojančiajai institucijai prašymą pakeisti licencijos ar laikinojo leidimo priedą. Kartu su prašymu pakeisti licencijos ar laikinojo leidimo priedą licencijos ar laikinojo leidimo turėtojas turi pateikti pakeistus ar atnaujintus Taisyklių 13 punkte nurodytus dokumentus, jeigu jie turi būti keičiami, pasikeitus licencijos ar laikinojo leidimo priede nurodytiems duomenims ar veiklos sąlygoms. Jeigu asmuo pateikė ne visus, neišsamius ar netinkamai įformintus licencijos ar laikinojo leidimo priedui pakeisti būtinus dokumentus, reguliuojančioji institucija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo dokumentų gavimo dienos Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja šį asmenį, kad gauti ne visi, neišsamūs ar netinkamai įforminti licencijos ar laikinojo leidimo priedui pakeisti būtini dokumentai, ir nustato ne trumpesnį kaip 30 kalendorinių dienų nuo asmens informavimo dienos terminą trūkumams pašalinti.

42. Išnagrinėjusi licencijos ar laikinojo leidimo turėtojo pateiktą prašymą pakeisti licencijos ar laikinojo leidimo priedą ir Taisyklių 41 punkte nurodytus dokumentus, reguliuojančioji institucija ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo visų tinkamai įformintų būtinų dokumentų gavimo dienos priima sprendimą dėl licencijos ar laikinojo leidimo priedo pakeitimo ir apie tai Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja pareiškėją. Licencijos ar laikinojo leidimo priedą pakeisti atsisakoma, jeigu pateikti ne visi, neišsamūs ar netinkamai įforminti licencijos ar laikinojo leidimo priedui pakeisti būtini dokumentai, nurodyti šiame punkte, ir per reguliuojančiosios institucijos nustatytą terminą šie trūkumai nebuvo pašalinti. Vykdyti licencijoje ar laikinajame leidime nurodytą veiklą pasikeitus veiklos duomenims ar veiklos sąlygoms galima tik pakeitus licencijos ar laikinojo leidimo priedą.

 

XII SKYRIUS

ĮSPĖJIMAS APIE GALIMĄ LICENCIJOS AR LAIKINOJO LEIDIMO GALIOJIMO SUSTABDYMĄ, LICENCIJOS AR LAIKINOJO LEIDIMO GALIOJIMO SUSTABDYMAS, GALIOJIMO SUSTABDYMO PANAIKINIMAS, GALIOJIMO PANAIKINIMAS

 

43. Reguliuojančioji institucija, nustačiusi, kad licencijos ar laikinojo leidimo turėtojas nevykdo reguliuojančiosios institucijos nustatytų privalomų vykdyti nurodymų per reguliuojančiosios institucijos nustatytą terminą pašalinti pažeidimus, pasibaigus nustatytam terminui pašalinti pažeidimus raštu įspėja licencijos ar laikinojo leidimo turėtoją apie galimą licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymą ir nustato ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų nuo įspėjimo apie galimą licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymą gavimo dienos terminą, per kurį pažeidimai turi būti pašalinti. Licencijos ar laikinojo leidimo galiojimas gali būti sustabdomas be įspėjimo Radiacinės saugos įstatymo 16 straipsnio 3 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytais atvejais.

44. Licencijos ar laikinojo leidimo turėtojas, per nustatytą terminą pašalinęs pažeidimus, dėl kurių buvo įspėtas apie galimą licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymą, privalo iki termino pažeidimams pašalinti pabaigos reguliuojančiajai institucijai pateikti paaiškinimą, kaip pažeidimai buvo pašalinti, ir dokumentus, patvirtinančius, kad pažeidimai buvo pašalinti. Reguliuojančiosios institucijos nustatytas terminas pažeidimams pašalinti gali būti pratęstas ne trumpiau kaip 5 darbo dienoms nuo šiame punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos, jeigu licencijos ar laikinojo leidimo turėtojas dėl objektyvių aplinkybių per nustatytą terminą negali pašalinti pažeidimų ir pateikia motyvuotą prašymą pratęsti terminą pažeidimams pašalinti.

45. Reguliuojančioji institucija, išnagrinėjusi paaiškinimą, kaip pažeidimai buvo pašalinti, ir dokumentus, patvirtinančius, kad pažeidimai buvo pašalinti, ir nustačiusi, kad pažeidimai, dėl kurių licencijos ar laikinojo leidimo turėtojas buvo įspėtas apie galimą licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymą, buvo pašalinti, apie tai ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo dokumentų gavimo dienos Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja licencijos ar laikinojo leidimo turėtoją.

46. Jeigu per reguliuojančiosios institucijos nustatytą terminą pažeidimai nepašalinami, reguliuojančioji institucija per 5 darbo dienas nuo nustatyto termino pabaigos priima sprendimą dėl licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymo.

47. Licencijos ar laikinojo leidimo galiojimas sustabdomas vadovaujantis Radiacinės saugos įstatymo 16 straipsnio 3 dalimi.

48. Licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymas panaikinamas Radiacinės saugos įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje nurodytais atvejais. Sprendimą dėl licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymo panaikinimo reguliuojančioji institucija priima per 5 darbo dienas nuo Radiacinės saugos įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje nurodytų dokumentų gavimo dienos.

49. Licencijos ar laikinojo leidimo galiojimas panaikinamas vadovaujantis Radiacinės saugos įstatymo 16 straipsnio 6 dalimi. Jeigu licencijos ar laikinojo leidimo turėtojas kartu vykdo ir Registruojamos veiklos rūšių sąraše nurodytą veiklą, kai ši veikla yra nurodyta licencijos ar laikinojo leidimo priede ir kurią planuojama toliau vykdyti, Reguliuojančioji institucija, panaikindama licencijos ar laikinojo leidimo galiojimą, registruoja registruojamos veiklos duomenis, vadovaudamasi Taisyklių 26 punktu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

 

50. Apie sprendimą sustabdyti licencijos ar laikinojo leidimo galiojimą, panaikinti galiojimo sustabdymą, panaikinti galiojimą reguliuojančioji institucija per 3 darbo dienas nuo atitinkamo sprendimo priėmimo dienos Taisyklių 3 punkte nurodytu būdu informuoja licencijos ar laikinojo leidimo turėtoją.

 

XIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

51. Reguliuojančiosios institucijos sprendimas atsisakyti registruoti veiklą, išduoti licenciją ar laikinąjį leidimą, patikslinti registruotos veiklos duomenis arba licenciją ar laikinąjį leidimą, įspėti apie galimą veiklos registravimo panaikinimą, panaikinti veiklos registravimą, įspėti apie galimą licencijos ar laikinojo leidimo galiojimo sustabdymą, sustabdyti licencijos ar laikinojo leidimo galiojimą, panaikinti jų galiojimo sustabdymą, panaikinti jų galiojimą, pakeisti registruotos veiklos duomenis arba pakeisti licencijos ar laikinojo leidimo priedą gali būti apskųstas administracinių ginčų komisijai arba administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatyme nustatyta tvarka.

52. Kai pareiškėjas ar veiklos vykdytojas teikia reguliuojančiajai institucijai dokumentus, būtinus veiklai įteisinti, kuriuose yra darbuotojo asmens duomenų, pareiškėjas ar veiklos vykdytojas privalo informuoti darbuotoją apie tai, kad jo asmens duomenis tvarkys reguliuojančioji institucija.

 

______________________

Papildyta punktu:

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

 

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2018 m. rugsėjo 12 d.  nutarimu Nr. 918

 

 

PALIKTŲJŲ RADIOAKTYVIŲJŲ ŠALTINIŲ, PALIKTŲJŲ BRANDUOLINIO KURO CIKLO MEDŽIAGŲ, PALIKTŲJŲ BRANDUOLINIŲ IR DALIŲJŲ MEDŽIAGŲ IR RADIOAKTYVIOSIOMIS MEDŽIAGOMIS UŽTERŠTŲ OBJEKTŲ TVARKYMO TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Paliktųjų radioaktyviųjų šaltinių, paliktųjų branduolinio kuro ciklo medžiagų, paliktųjų branduolinių ir daliųjų medžiagų ir radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų objektų tvarkymo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, radioaktyviųjų atliekų tvarkytojo (toliau – RAT) ir kitų juridinių ar fizinių asmenų  veiksmus radus, nustačius, sulaikius, išlydžius ar įtarus, kad rasti, nustatyti, sulaikyti, išlydyti paliktieji radioaktyvieji šaltiniai (toliau – paliktieji šaltiniai), radioaktyviosiomis medžiagomis užteršti objektai, paliktosios branduolinio kuro ciklo medžiagos, paliktosios branduolinės ar daliosios medžiagos, taip pat vartojimo gaminiai ar medžiagos, savo sudėtyje turinčios radionuklidų (toliau – kiti gaminiai ar medžiagos), ir nustačius asmens kūne ar ant jo paviršiaus jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius, skleidžiančius jonizuojančiąją spinduliuotę, viršijančią foninę gamtinę jonizuojančiąją spinduliuotę (toliau – padidėjusi jonizuojančioji spinduliuotė).

2.  Taisyklės netaikomos jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriams.

3.  Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. Paliktosios branduolinio kuro ciklo medžiagos – branduolinio kuro ciklo medžiagos, kurioms netaikoma reguliuojamoji kontrolė dėl to, kad ji niekada nebuvo taikoma, arba dėl to, kad branduolinio kuro ciklo medžiagos buvo paliktos, pamestos, laikomos ne tam skirtoje vietoje, pavogtos ar perduotos kitam asmeniui apie tai nepranešus reguliuojančiajai institucijai ir neįteisinus veiklos su jomis.

3.2. Paliktosios branduolinės ar daliosios medžiagos (toliau – paliktosios branduolinės medžiagos) – branduolinės ar daliosios medžiagos, kurioms netaikoma reguliuojamoji kontrolė dėl to, kad ji niekada nebuvo taikoma, arba dėl to, kad branduolinės ar daliosios medžiagos buvo paliktos, pamestos, laikomos ne tam skirtoje vietoje, pavogtos ar perduotos kitam asmeniui apie tai nepranešus reguliuojančiajai institucijai ir neįteisinus veiklos su jomis.

3.3. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme, Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme, Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos priešgaisrinės saugos įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose radiacinę saugą.

4.  Valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos privalo tvarkyti su paliktaisiais šaltiniais, radioaktyviosiomis medžiagomis užterštais objektais, paliktosiomis branduolinio kuro ciklo medžiagomis, paliktosiomis branduolinėmis medžiagomis ar kitais gaminiais ar medžiagomis (toliau – paliktaisiais objektais) susijusių asmenų duomenis, siekdamos atlikti Taisyklėse joms nustatytus veiksmus radus, nustačius, sulaikius, išlydžius paliktuosius objektus ar įtarus, kad rasti, nustatyti, sulaikyti, išlydyti paliktieji objektai, taip pat atlikti duomenų patikrinimą asmens atitikties vertinimui naudojamuose registruose ir informacinėse sistemose arba pagrįsti pateiktus duomenis kitais įrodymais. Asmens duomenys tvarkomi laikantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL 2016 L 119, p. 1) ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose asmens duomenų apsaugą, nustatytų reikalavimų. Asmens duomenų tvarkymo tikslas – atlikti valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms Taisyklėse nustatytus veiksmus radus, nustačius, sulaikius, išlydžius ar įtarus, kad rasti, nustatyti, sulaikyti, išlydyti paliktieji objektai, taip pat atlikti duomenų patikrinimą asmens atitikties vertinimui naudojamuose registruose ir informacinėse sistemose arba pagrįsti pateiktus duomenis kitais įrodymais. Asmens duomenys saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatyme ir šį įstatymą įgyvendinančiuose teisės aktuose nustatytais terminais.

 

II SKYRIUS

VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ INSTITUCIJŲ IR ĮSTAIGŲ, RaT ir KITŲ juridiniŲ Ar fiziniŲ asmenŲ VEIKSMAI

 

5.  Valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos, nurodytos Taisyklių 11–18 punktuose, radusios, nustačiusios, sulaikiusios paliktuosius objektus ar įtarusios, kad rado, nustatė, sulaikė paliktuosius objektus, ar gavusios pranešimą apie rastus, nustatytus, sulaikytus, išlydytus paliktuosius objektus, turi:

5.1. organizuoti asmenų išvedimą iš paliktųjų objektų aptikimo vietos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytais atstumais. Paliktųjų objektų aptikimo vietoje turi būti vengiama kontaktų su paliktaisiais objektais, esant asmenų apšvitos ar radioaktyviojo užterštumo galimybei, imamasi priemonių apsaugoti asmenis nuo apšvitos ir aplinką – nuo radioaktyviojo užterštumo. Įrangą ar kitus daiktus iš paliktųjų objektų aptikimo vietos galima išnešti tik leidus Radiacinės saugos centrui (toliau – RSC);

5.2. apie galimą nusikalstamą veiką, susijusią su rastais, nustatytais, sulaikytais paliktaisiais objektais, pranešti ikiteisminio tyrimo įstaigoms pagal jų kompetenciją;

5.3. tvarkydamos paliktuosius objektus, taikyti apsaugos nuo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio būdus (riboti paliktųjų objektų tvarkymo laiką, laikytis saugaus atstumo nuo jų ir naudoti apsauginius ekranus) ir laikytis radiacinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, o jeigu atlikus radiologinius matavimus paliktųjų objektų aptikimo vietoje ir (ar) radiologiniais tyrimais nustatoma, kad tai paliktosios branduolinio kuro ciklo medžiagos ar paliktosios branduolinės medžiagos, kurios ir kurių kiekiai nurodyti Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, taip pat ir branduolinės saugos reikalavimų ir taisyklių.

6.  Juridiniai asmenys, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas, nurodytas Taisyklių 10–18 punktuose, RAT, ar fiziniai asmenys, radę, nustatę, išlydę paliktuosius objektus ar įtarę, kad rado, nustatė ar išlydė paliktuosius objektus, turi apie tai informuoti Bendrąjį pagalbos centrą (toliau – BPC).

7.  Valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos, nurodytos:

7.1. Taisyklių 10–12 ir 15–18 punktuose, RAT, kitas juridinis ar fizinis asmuo, kai paliktuosius objektus randa valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos, kitas juridinis ar fizinis asmuo, pagal kompetenciją atlieka Taisyklių 1 priede pateiktoje suderintų veiksmų schemoje nurodytus veiksmus;

7.2. Taisyklių 12–18 punktuose, ir RAT, kai paliktuosius objektus randa Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūriniai padaliniai (toliau – VSAT) ar Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir (ar) teritorinės muitinės (toliau – MD), pagal kompetenciją atlieka Taisyklių 2 priede pateiktoje suderintų veiksmų schemoje nurodytus veiksmus;

7.3. Taisyklių 12, 15–18 punktuose, ir RAT, kai paliktuosius objektus randa Lietuvos Respublikos vadovybės apsaugos tarnyba (toliau – VAT), pagal kompetenciją atlieka Taisyklių 3 priede pateiktoje suderintų veiksmų schemoje nurodytus veiksmus;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 670, 2020-06-17, paskelbta TAR 2020-06-23, i. k. 2020-13788

 

7.4. Taisyklių 12, 16–18 punktuose, ir RAT, kai paliktuosius objektus randa Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir (ar) jam pavaldžios policijos įstaigos (toliau – PD), pagal kompetenciją atlieka Taisyklių 4 priede pateiktoje suderintų veiksmų schemoje nurodytus veiksmus.

8.    Valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos, nurodytos Taisyklių 11–16 ir 18 punktuose, radusios, nustačiusios, sulaikiusios paliktuosius objektus ar įtarusios, kad rado, nustatė, sulaikė paliktuosius objektus, nedelsdamos turi pateikti RSC šiuos duomenis apie rastus, nustatytus, sulaikytus, išlydytus paliktuosius objektus, atsižvelgdamos į konkrečiu atveju susidariusias aplinkybes ir prašomų duomenų gavimo galimybes:

8.1.   valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos arba kito juridinio ar fizinio asmens, pranešusio apie rastus, nustatytus, sulaikytus, išlydytus paliktuosius objektus, pavadinimas, atsakingo asmens vardas ir pavardė, telefono numeris;

8.2.   paliktųjų objektų radimo, nustatymo, sulaikymo, išlydymo vieta, data ir laikas;

8.3.   duomenys apie paliktųjų objektų savininką, jeigu jis nustatytas (juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimas, kodas, buveinės adresas arba fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamosios vietos adresas);

8.4.   paliktųjų objektų atsiradimo aplinkybės (sulaikyto asmens paaiškinimas dėl kūno radioaktyviojo užterštumo ir kitų aplinkybių atsiradimo);

8.5.   paliktųjų objektų apibūdinimas:

8.5.1. rastų, nustatytų, sulaikytų paliktųjų šaltinių apibūdinimas (ar jis yra uždarasis jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinis, ar radioaktyviosios medžiagos yra nepažeistoje ar pažeistoje pakuotėje, ar radioaktyviosios medžiagos išpiltos, jų cheminės ir fizinės savybės, užrašai ant pakuočių);

8.5.2. rastų, nustatytų, sulaikytų objektų, kitų gaminių ar medžiagų apibūdinimas (transporto priemonės, daiktai, užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis, taip pat daiktai, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų);

8.5.3. rastų, nustatytų, sulaikytų paliktųjų branduolinio kuro ciklo medžiagų ar paliktųjų branduolinių medžiagų apibūdinimas (branduolinių medžiagų pavadinimai, jų kiekis, cheminės ir fizinės savybės, užrašai ant pakuočių);

8.5.4. duomenys apie sulaikytą asmenį (vardas ir pavardė, asmens kodas, gimimo data, pilietybė, gyvenamosios vietos adresas, telefono numeris, šalis, iš kurios jis atvyksta ar į kurią išvyksta);

8.6.   radiologinių tyrimų rezultatai;

8.7.   radionuklidai, jų aktyvumas;

8.8.   priemonės, kurių imtasi paliktiesiems objektams izoliuoti;

8.9.   skubaus paliktųjų objektų paėmimo poreikis;

8.10. valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaiga, tuo metu užtikrinanti paliktųjų objektų fizinę saugą;

8.11. ar yra nukentėjusių asmenų, patyrusių apšvitą, kuriems reikia skubios sveikatos priežiūros specialisto pagalbos (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamosios vietos adresas, telefono numeris).

9.  Ikiteisminio tyrimo metu paliktųjų objektų tvarkymui vadovauja ikiteisminio tyrimo įstaiga, kuriai RSC ir Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (toliau – VATESI) pagal kompetenciją teikia informaciją, konsultacijas ir techninę pagalbą.

10.       BPC, gavęs pranešimą apie rastus, nustatytus, sulaikytus ar išlydytus paliktuosius objektus arba apie tai, kad įtariama, jog rasti, nustatyti, sulaikyti ar išlydyti paliktieji objektai:

10.1.    pagal galimybes surenka pagrindinę informaciją apie:

10.1.1. asmenį, pranešusį apie rastus, nustatytus, sulaikytus, išlydytus paliktuosius objektus (juridinio asmens, kitos organizacijos, jų filialo pavadinimą, kodą, buveinės adresą, telefono numerį arba fizinio asmens vardą, pavardę, gyvenamosios vietos adresą, telefono numerį);

10.1.2. paliktųjų objektų radimo, nustatymo, sulaikymo, išlydymo vietą, datą ir laiką;

10.1.3. nukentėjusius asmenis, patyrusius ar galėjusius patirti apšvitą, kuriems reikia skubios asmens sveikatos priežiūros specialisto pagalbos (fizinio asmens vardą, pavardę, asmens kodą, gyvenamosios vietos adresą, telefono numerį);

10.2.    pagal galimybes surenka papildomą informaciją apie:

10.2.1. paliktuosius šaltinius (ar jis yra uždarasis jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinis, ar radioaktyviosios medžiagos yra nepažeistoje ar pažeistoje pakuotėje, ar radioaktyviosios medžiagos išpiltos, užrašus ant pakuočių);

10.2.2. radioaktyviosiomis medžiagomis užterštus objektus, kitus gaminius ar medžiagas (transporto priemones, daiktus, užterštus radioaktyviosiomis medžiagomis, taip pat daiktus, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų);

10.2.3. paliktąsias branduolinio kuro ciklo medžiagas ar paliktąsias branduolines medžiagas (užrašus ant pakuočių);

10.3.    teikia rekomendacijas asmenims, radusiems paliktuosius objektus (neliesti paliktųjų objektų, pasitraukti saugiu atstumu nuo paliktųjų objektų, o tokiai galimybei nesant slėptis už ekrano (pavyzdžiui, sienų, pertvarų ar širmų));

10.4.    siunčia Valstybinę priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą (toliau – VPGT) į aptikimo vietą ir perduoda turimą informaciją PD. Jei yra nukentėjusių asmenų, BPC informaciją perduoda greitosios medicinos pagalbos tarnyboms.

11.       VPGT, išskyrus BPC, gavusi pranešimą apie rastus ar išlydytus paliktuosius objektus:

11.1.    atlieka pirminius radiologinius matavimus;

11.2. informuoja RSC, BPC, VAT ir savivaldybės administracijos direktorių apie paliktųjų objektų aptikimo vietoje išmatuotą padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę ar rastus daiktus, paženklintus jonizuojančiosios spinduliuotės ženklais ir (ar) užrašais, kuriuose nurodyti radionuklidai, jų aktyvumas, branduolinių medžiagų kiekiai, arba rastus apsauginius konteinerius, kurie naudojami (galėjo būti naudoti) radioaktyviosioms ir (ar) branduolinėms medžiagoms vežti;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 670, 2020-06-17, paskelbta TAR 2020-06-23, i. k. 2020-13788

 

11.3.    informuoja į paliktųjų objektų aptikimo vietą atvykusius suinteresuotus valstybės ar savivaldybių institucijų ar įstaigų valstybės tarnautojus ar darbuotojus apie paliktųjų objektų aptikimo vietos radiologinių matavimų rezultatus;

11.4.    nustato ir pažymi darbų zoną;

11.5.    esant galimybei suteikia pirmąją pagalbą nukentėjusiems asmenims;

11.6.    esant radioaktyviajam užterštumui paliktųjų objektų aptikimo vietoje, atlieka radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų VPGT valstybės tarnautojų ar darbuotojų dezaktyvavimą.

12.       PD, gavęs pranešimą apie rastus, nustatytus, sulaikytus, išlydytus paliktuosius objektus arba radęs, nustatęs, sulaikęs krovinį ar daiktą (toliau – krovinys), asmenį ar transporto priemonę, skleidžiančią padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę:

12.1.    įvertina sprogimo grėsmę;

12.2.    esant įtarimui, kad yra sprogimo grėsmė, aktyvuoja sprogimo grėsmės likvidavimo planą „Skydas“;

12.3.    esant pagrindui pradeda ikiteisminį tyrimą, susijusį su rastais, nustatytais, sulaikytais, išlydytais paliktaisiais objektais;

12.4.    esant galimybei atlieka radiologinius matavimus. Kitu atveju informuoja BPC;

12.5.    informuoja RSC apie paliktųjų objektų aptikimo vietoje išmatuotą padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę ar rastus daiktus, paženklintus jonizuojančiosios spinduliuotės ženklais ir (ar) užrašais, kuriuose nurodyti radionuklidai, jų aktyvumas, branduolinių medžiagų kiekiai, arba rastus apsauginius konteinerius, kurie naudojami (galėjo būti naudoti) radioaktyviosioms ir (ar) branduolinėms medžiagoms vežti;

12.6.    saugo nustatytą darbų zoną, kontroliuoja valstybės ar savivaldybių institucijų ar įstaigų arba RAT patekimą į nustatytą darbų zoną, palaiko viešąją tvarką ir užtikrina eismo saugumą nustatytoje darbų zonoje, renka ir sistemina informaciją apie nukentėjusius ir žuvusius asmenis, nustato žuvusių asmenų tapatybę ir organizuoja jų išgabenimą iš darbų zonos;

12.7.    esant radioaktyviajam užterštumui paliktųjų objektų aptikimo vietoje, organizuoja radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų PD valstybės tarnautojų ar darbuotojų dezaktyvavimą;

12.8.    esant poreikiui organizuoja ir vykdo transporto priemonės palydą ir apsaugą vežant paliktuosius objektus radiologiniams tyrimams, į dezaktyvavimo vietą arba radioaktyviųjų atliekų saugyklas ar radioaktyviųjų atliekų atliekynus (toliau – radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginiai).

13.  VSAT, radusi, nustačiusi, sulaikiusi krovinį, asmenį ar transporto priemonę, skleidžiančią padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę:

13.1. bet kuriame taške nuo paliktųjų objektų nustačiusi didesnę negu 0,1 mSv/h (100 μSv/h) gama lygiavertės dozės galią arba jonizuojančiąją neutronų spinduliuotę, nedelsdama informuoja RSC ir su juo suderina tolesnius veiksmus;

13.2. vizualiai įvertina sprogimo grėsmės tikimybę;

13.3. identifikavus sprogimo pavojų arba esant pagrįstam įtarimui, kad yra sprogimo grėsmė, nedelsdama informuoja PD;

13.4. nustačiusi asmenį, skleidžiantį padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę:

13.4.1. prašo pateikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą dokumentą, liudijantį, kad asmeniui gydymo ar diagnostikos tikslais buvo atliekamos procedūros, kurių metu naudotos radioaktyviosios medžiagos;

13.4.2. identifikuoja radionuklidus ir tikrina, ar jie yra nurodyti asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotame dokumente. Jeigu jie sutampa, leidžia asmeniui tęsti kelionę;

13.4.3. jeigu asmuo neturi asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduoto dokumento, liudijančio, kad asmeniui gydymo ar diagnostikos tikslais buvo atliekamos procedūros, kurių metu naudotos radioaktyviosios medžiagos, arba nustačius, kad identifikuoti ne tie radionuklidai, kurie nurodyti asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotame dokumente, tokį asmenį sulaiko ir prašo pagal kompetenciją RSC pateikti išvadą dėl radiacinės saugos reikalavimų atitikimo;

13.4.4. priima sprendimą, ar asmuo gali tęsti kelionę, atsižvelgdama į RSC pateiktą išvadą dėl radiacinės saugos reikalavimų atitikimo;

13.5. nustačiusi krovinį ar transporto priemonę, skleidžiančią padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę:

13.5.1. tikrina krovinį ar transporto priemonę lydinčius kompetentingos institucijos išduotus dokumentus, suteikiančius teisę vežti radioaktyviąsias ar branduolines medžiagas arba liudijančius, kad vežamas krovinys savo sudėtyje turi gamtinės kilmės radioaktyviųjų medžiagų;

13.5.2. identifikuoja krovinyje esančius radionuklidus ir tikrina, ar jie yra nurodyti kompetentingos institucijos išduotame dokumente, suteikiančiame teisę vežti radioaktyviąsias ar branduolines medžiagas ar liudijančiame, kad vežamas krovinys savo sudėtyje turi gamtinės kilmės radioaktyviųjų medžiagų. Jeigu jie sutampa arba identifikuojant radionuklidus nustatoma, kad padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia radionuklidai K-40, Ra-226, Th-232 ar U-238, esantys trąšose, kraike, plytelėse, keramikos dirbiniuose, spalvoto stiklo gaminiuose, statybinėse medžiagose ar statybos produktuose ir kai gama lygiavertės dozės galia bet kuriame 10 cm nuo paviršiaus taške neviršija 1 μSv/h, VSAT leidžia krovinį vežti ar transporto priemonei vykti;

13.5.3. jeigu krovinys ar transporto priemonė neturi kompetentingos institucijos išduoto dokumento, suteikiančio teisę vežti radioaktyviąsias ar branduolines medžiagas arba liudijančio, kad vežamas krovinys savo sudėtyje turi gamtinės kilmės radioaktyviųjų medžiagų, ar identifikuojant radionuklidus nustatomi ne tie radionuklidai, kurie nurodyti kompetentingos institucijos išduotame dokumente, arba padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia ne radionuklidai K-40, Ra-226, Th-232 ar U-238, esantys trąšose, kraike, plytelėse, keramikos dirbiniuose, spalvoto stiklo gaminiuose, statybinėse medžiagose ar statybos produktuose, neleidžia krovinio vežti ar transporto priemonei vykti, sulaiko juos, palydi į transporto priemonių laikinojo saugojimo aikšteles ir saugo jose, o ten, kur tokių aikštelių nėra, saugo taip, kad būtų užtikrinta asmenų ir aplinkos radiacinė sauga;

13.5.4. esant pagrindui pradeda ikiteisminį tyrimą, susijusį su krovinyje ar transporto priemonėje rastais, nustatytais, sulaikytais paliktaisiais objektais;

13.5.5. apie krovinyje ar transporto priemonėje rastą, nustatytą, sulaikytą paliktąjį objektą informuoja pagal kompetenciją RSC, kitas valstybės ar savivaldybių institucijas ar įstaigas;

13.5.6. atsisakius pradėti ikiteisminį tyrimą arba nutraukus ikiteisminį tyrimą, susijusį su krovinyje ar transporto priemonėje rastais, nustatytais, sulaikytais paliktaisiais objektais, paliktuosius objektus saugo iki pagal kompetenciją RSC išvados dėl radiacinės saugos reikalavimų atitikimo pateikimo;

13.5.7. priima sprendimą dėl tolesnio krovinio vežimo ar transporto priemonės vykimo, atsižvelgdama į RSC pateiktą išvadą dėl radiacinės saugos reikalavimų atitikimo;

13.5.8.   jeigu krovinyje ar transporto priemonėje rastas, nustatytas, sulaikytas paliktasis objektas grąžinamas į kilmės šalį (vietą) arba jį leidžiama vežti į paskirties šalį (vietą), vadovaujasi RSC nurodytais radiacinės saugos, o jeigu krovinyje ar transporto priemonėje rasta, sulaikyta, nustatyta paliktųjų branduolinio kuro ciklo medžiagų ar paliktųjų branduolinių medžiagų, kurios ir kurių kiekiai nurodyti Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, taip pat ir branduolinės saugos reikalavimais ir taisyklėmis;

13.5.9.   jeigu krovinyje ar transporto priemonėje rastas, nustatytas, sulaikytas paliktasis objektas negrąžinamas į kilmės šalį (vietą) ir negali būti vežamas į paskirties šalį (vietą), RSC nurodymu kreipiasi į RAT dėl radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų darbo priemonių, krovinio ar transporto priemonės dezaktyvavimo arba paliktojo objekto sutvarkymo;

13.6. padeda PD organizuoti ir vykdyti Lietuvos Respublikos pasienio ruože, vidaus vandenyse ar teritorinėje jūroje sulaikytų paliktųjų objektų vežimą ir apsaugą;

13.7. esant radioaktyviajam užterštumui paliktųjų objektų aptikimo vietoje, organizuoja radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų VSAT valstybės tarnautojų ar darbuotojų bei kitų asmenų dezaktyvavimą.

14.  MD, Lietuvos Respublikos teritorijoje radęs, nustatęs, sulaikęs asmenį, krovinį ar transporto priemonę, skleidžiančią padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę:

14.1.    vykdo veiksmus, nurodytus Taisyklių 13.1–13.5 papunkčiuose;

14.2.    esant radioaktyviajam užterštumui paliktųjų objektų aptikimo vietoje, organizuoja radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų MD valstybės tarnautojų ar darbuotojų dezaktyvavimą.

15.  VAT, radusi, nustačiusi, sulaikiusi asmenį, krovinį ar transporto priemonę, skleidžiančią padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę:

15.1. vykdo veiksmus, nurodytus Taisyklių 12.1, 13.1 ir 13.3 papunkčiuose;

15.2. nustačiusi asmenį, skleidžiantį padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę:

15.2.1. vykdo veiksmus, nurodytus Taisyklių 13.4.1 papunktyje;

15.2.2. identifikuoja radionuklidus ir tikrina, ar jie yra nurodyti asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotame dokumente. Jei asmuo neturi asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduoto dokumento, liudijančio, kad asmeniui gydymo ar diagnostikos tikslais buvo atliekamos procedūros, kurių metu naudotos radioaktyviosios medžiagos, tačiau identifikuotas radionuklidas yra naudojamas gydymo ar diagnostikos tikslais, VAT įspėja asmenį apie jo pareigą turėti kartu su savimi asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą dokumentą. Asmenims, skleidžiantiems padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę, VAT taiko ribojimus patekti į VAT saugomus objektus;

15.2.3. jei identifikuoti ne tie radionuklidai, kurie nurodyti asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotame dokumente, arba identifikuoti radionuklidai, kurie nenaudojami gydymo ar diagnostikos tikslais, VAT tokį asmenį sulaiko, esant galimybei suranda ir identifikuoja jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinį, prašo pagal kompetenciją RSC pateikti išvadą dėl radiacinės saugos reikalavimų atitikimo;

15.2.4. vykdo veiksmus, nurodytus Taisyklių 13.4.4 papunktyje;

15.2.5. esant pagrindui pradėti ikiteisminį tyrimą, susijusį su rastais, nustatytais, sulaikytais paliktaisiais objektais, perduoda informaciją ikiteisminio tyrimo įstaigoms pagal jų kompetenciją;

15.3. nustačiusi krovinį ar transporto priemonę, skleidžiančią padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę, vykdo veiksmus, nurodytus Taisyklių 13.5.1–13.5.3, 13.5.5–13.5.7 ir 15.2.5 papunkčiuose. Atlikdama Taisyklių 13.5.3 ir 13.5.6 papunkčiuose nustatytas funkcijas, VAT gali perduoti sulaikyto krovinio ar transporto priemonės apsaugą PD;

15.4. nustačiusi paliktąjį objektą, kuris nėra asmens kūne ar ant jo paviršiaus arba kuris nėra krovinio ar transporto priemonės dalis:

15.4.1. saugo jį taip, kad būtų užtikrinta asmenų ir aplinkos radiacinė sauga, arba perduoda paliktojo objekto apsaugą PD;

15.4.2. apie rastą, nustatytą, sulaikytą paliktąjį objektą informuoja pagal kompetenciją RSC, kitas valstybės ar savivaldybių institucijas ar įstaigas;

15.4.3. vykdo veiksmus, nurodytus Taisyklių 15.2.5 papunktyje;

15.4.4. atsisakius pradėti ikiteisminį tyrimą arba nutraukus ikiteisminį tyrimą, susijusį su rastu, nustatytu, sulaikytu paliktuoju objektu, paliktąjį objektą saugo arba perduoda jo apsaugą PD, iki pateikiama pagal kompetenciją RSC išvada dėl radiacinės saugos reikalavimų atitikimo;

15.4.5. priima sprendimą dėl tolesnių veiksmų, susijusių su paliktuoju objektu, atsižvelgdama į RSC pateiktą išvadą dėl radiacinės saugos reikalavimų atitikimo;

15.5. esant būtinybei RSC nurodymu kreipiasi į RAT dėl radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų darbo priemonių, krovinio ar transporto priemonės dezaktyvavimo arba paliktojo objekto sutvarkymo;

15.6. esant radioaktyviajam užterštumui paliktųjų objektų aptikimo vietoje, organizuoja radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų VAT pareigūnų, valstybės tarnautojų ar darbuotojų dezaktyvavimą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 670, 2020-06-17, paskelbta TAR 2020-06-23, i. k. 2020-13788

 

16.  Savivaldybės administracijos direktorius, gavęs pranešimą apie rastus, nustatytus, sulaikytus, išlydytus paliktuosius objektus:

16.1. apie tai informuoja BPC;

16.2. organizuoja paliktųjų objektų tvarkymo darbus, būtinos pagalbos teikimą nuo radioaktyviojo užterštumo nukentėjusiems asmenims ir paliktųjų objektų tvarkymo darbus atliekančių valstybės tarnautojų ar darbuotojų ir kitų asmenų dezaktyvavimą;

16.3. esant būtinybei numato ir planuoja asmenų apsaugos priemones bei telkia savivaldybėje esančias valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas asmenims apsaugoti;

16.4. skelbia visuomenei informaciją apie paliktuosius objektus, galinčius turėti ar turinčius įtakos aplinkos radioaktyviajam užterštumui, asmenų sveikatai ar gyvybei, ir organizuoja radiacinės saugos priemonių įgyvendinimą.

17.  RSC, gavęs pranešimą apie rastus, nustatytus, sulaikytus, išlydytus paliktuosius objektus:

17.1. suteikia skubią specializuotą konsultaciją ir techninę pagalbą bei teikia rekomendacijas valstybės ar savivaldybių institucijoms ar įstaigoms, RAT, kitiems juridiniams ar fiziniams asmenims, aptikusiems paliktuosius objektus;

17.2. informuoja valstybės ar savivaldybių institucijas ar įstaigas, atliekančias paliktųjų objektų nustatymo ir tvarkymo darbus, RAT, kokių radiacinės saugos reikalavimų laikytis, ir kontroliuoja, kaip tų reikalavimų laikomasi;

17.3. atlieka ar organizuoja paliktųjų objektų radiologinius tyrimus ir esant poreikiui veža juos ar organizuoja jų vežimą į RSC bei pagal kompetenciją atlieka ar organizuoja jų radiologinius tyrimus, teikia radiologinių tyrimų išvadas;

17.4. vertina radiologinių tyrimų rezultatus ir jų pagrindu teikia:

17.4.1. pasiūlymus dėl asmenų ir aplinkos apsaugos nuo žalingo paliktųjų objektų poveikio;

17.4.2. išvadas, reikalavimus ir pasiūlymus valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, RAT dėl paliktųjų šaltinių, radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų objektų, paliktųjų branduolinių medžiagų, nurodytų Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, kurių kiekiai mažesni už Branduolinės saugos įstatymo 1 priede nustatytus kiekius, kitų gaminių ar medžiagų tvarkymo ir atidavimo į radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginius;

17.5. teikia išvadą dėl radiacinės saugos reikalavimų atitikimo valstybės ar savivaldybių institucijoms ar įstaigoms, priimančioms sprendimą, ar asmuo gali tęsti kelionę, ir sprendimą dėl tolesnio krovinio vežimo ar transporto priemonės vykimo, atsižvelgdamas į nustatytų radioaktyviųjų medžiagų atsiradimo aplinkybes ir kilmę;

17.6. vykdo darbų radioaktyviosiomis medžiagomis užterštoje zonoje valstybinę radiacinės saugos priežiūrą, kontroliuoja radioaktyviojo užterštumo šalinimo eigą ir kokybę;

17.7. kontroliuoja, kaip vykdoma darbus atliekančių valstybės tarnautojų ar darbuotojų dezaktyvavimo, jų individualiosios apšvitos dozimetrinė ir asmeninės apsaugos bei techninių priemonių radioaktyviojo užterštumo kontrolė, kitų asmenų dezaktyvavimo kontrolė;

17.8.    prireikus organizuoja asmenų, patyrusių apšvitą, siuntimą į atitinkamas asmens sveikatos priežiūros įstaigas;

17.9.    informuoja RAT, kad būtina paimti, išvežti, sutvarkyti ar saugoti paliktuosius šaltinius, radioaktyviosiomis medžiagomis užterštus objektus, paliktąsias branduolines medžiagas, nurodytas Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, kurių kiekiai mažesni už Branduolinės saugos įstatymo 1 priede nustatytus kiekius, kitus gaminius ar medžiagas, pateikia pirminę informaciją apie chemines ir fizines jų savybes, radiologinių tyrimų rezultatus, nurodo radioaktyviųjų šaltinių pavojingumo kategoriją;

17.10.  teikia konsultacijas, pasiūlymus ir išvadas valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, RAT, kaip turi būti užtikrinama paliktųjų šaltinių, radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų objektų, paliktųjų branduolinių medžiagų, nurodytų Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, kurių kiekiai mažesni už Branduolinės saugos įstatymo 1 priede nustatytus kiekius, kitų gaminių ar medžiagų radiacinė ir fizinė sauga jas vežant bei tvarkant, ir prižiūri, kaip laikomasi jų vežimo ir tvarkymo reikalavimų;

17.11.  išduoda leidimą vežti paliktuosius šaltinius, radioaktyviosiomis medžiagomis užterštus objektus, paliktąsias branduolines medžiagas, nurodytas Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, kurių kiekiai mažesni už Branduolinės saugos įstatymo 1 priede nustatytus kiekius, kitus gaminius ar medžiagas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir VATESI viršininko nustatyta tvarka;

17.12.  leidžia išnešti įrangą ar kitus daiktus iš paliktųjų objektų aptikimo vietos ir išvykti asmenims, įvertinęs, kad buvo tinkamai atlikti naudotos įrangos radioaktyviojo užterštumo matavimai, ir nenustatęs radioaktyviojo užterštumo;

17.13.  informuoja VATESI ir jai pateikia Taisyklių 8 punkte nurodytus duomenis per 2 darbo dienas nuo duomenų apie paliktųjų objektų radimą, nustatymą, sulaikymą, išlydymą gavimo dienos arba nedelsdamas, jeigu randamos, nustatomos, sulaikomos, išlydomos paliktosios branduolinio kuro ciklo medžiagos ar paliktosios branduolinės medžiagos, kurios ir kurių kiekiai nurodyti Branduolinės saugos įstatymo 1 priede;

17.14.  atlikęs radiologinius tyrimus, įvertinęs jų rezultatus ir priėmęs Taisyklių 17.17 papunktyje nurodytą sprendimą dėl paliktųjų objektų sutvarkymo, per 10 darbo dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos pateikia VATESI duomenis apie:

17.14.1. Taisyklių 8 punkte nurodytų duomenų pasikeitimus (patikslinimus);

17.14.2. taikytus radiologinio tyrimo metodus ir priemones;

17.14.3. radiologinius tyrimus atlikusią laboratoriją;

17.14.4. paliktųjų šaltinių ir paliktųjų branduolinių medžiagų, nurodytų Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, kurių kiekiai mažesni už Branduolinės saugos įstatymo 1 priede nustatytus kiekius, pakuotę;

17.15.  valstybės institucijoms ar įstaigoms pagal kompetenciją priėmus sprendimą grąžinti krovinį ar transporto priemonę į kilmės šalį (vietą), informuoja tos šalies įgaliotąją instituciją, kuri pagal kompetenciją vykdo paliktųjų objektų valstybinę priežiūrą ir kontrolę;

17.16.  pagal savo kompetenciją teikia konsultacijas ir techninę pagalbą ikiteisminio tyrimo įstaigoms, atliekančioms ikiteisminius tyrimus, susijusius su rastais, nustatytais, sulaikytais, išlydytais paliktaisiais objektais;

17.17.  priima sprendimą, kad paliktieji objektai yra tinkamai sutvarkyti ir toliau taikyti radiacinės saugos priemones netikslinga, bei tai raštu patvirtina valstybės ar savivaldybių institucijoms ar įstaigoms, RAT.

18.  VATESI:

18.1. gavusi Taisyklių 8 punkte nurodytus duomenis:

18.1.1. teikia konsultacijas, pasiūlymus ir išvadas valstybės ar savivaldybių institucijoms ar įstaigoms, RAT, kaip turi būti užtikrinama paliktųjų branduolinio kuro ciklo medžiagų ir paliktųjų branduolinių medžiagų, kurios ir kurių kiekiai nurodyti Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, branduolinė, radiacinė ir fizinė sauga jas vežant bei tvarkant, ir prižiūri, kaip laikomasi jų vežimo ir tvarkymo reikalavimų;

18.1.2. išduoda leidimą vežti paliktąsias branduolinio kuro ciklo medžiagas, paliktąsias branduolines medžiagas, kurios ir kurių kiekiai nurodyti Branduolinės saugos įstatymo 1 priede, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir VATESI viršininko nustatyta tvarka;

18.1.3. teikia informaciją Europos Komisijai, vadovaudamasi 1987 m. gruodžio 14 d. Tarybos sprendimu 87/600/Euratomas dėl Bendrijoje nustatomos skubaus pasikeitimo informacija radiacinės avarijos atveju tvarkos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 1 tomas, p. 337);

18.2. gavusi Taisyklių 17.14 papunktyje nurodytą informaciją, teikia ją Tarptautinės atominės energijos agentūros branduolinių ir kitų radioaktyviųjų medžiagų Incidentų ir neteisėtos apyvartos duomenų bazei (angl. Incident and Trafficking Database, ITDB);

18.3. įtraukia paliktąsias branduolines medžiagas į branduolinių medžiagų apskaitą;

18.4. pagal savo kompetenciją teikia informaciją ir konsultacijas ikiteisminio tyrimo įstaigoms, atliekančioms ikiteisminius tyrimus, susijusius su rastomis, nustatytomis, sulaikytomis, išlydytomis paliktosiomis branduolinio kuro ciklo medžiagomis ar paliktosiomis branduolinėmis medžiagomis, kurios ir kurių kiekiai nurodyti Branduolinės saugos įstatymo 1 priede.

19.  RAT, gavęs pranešimą apie rastus, nustatytus, sulaikytus, išlydytus paliktuosius objektus:

19.1. paimtus Lietuvos Respublikoje rastus, nustatytus, sulaikytus, išlydytus paliktuosius objektus tvarko kaip radioaktyviąsias atliekas;

19.2. parenka tinkamas pakuotes paliktiesiems objektams vežti ir tinkamai juos supakuoja;

19.3. parengia RAT perduodamų paliktųjų objektų vežimo dokumentus;

19.4. paima paliktuosius objektus iš jų aptikimo vietos, nusistato maršrutą ir veža juos radiologiniams tyrimams ar į radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginius;

19.5. esant radioaktyviajam užterštumui paliktųjų objektų aptikimo vietoje, atlieka radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų valstybės tarnautojų ar darbuotojų, kitų asmenų, radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų darbo priemonių, krovinių ar transporto priemonių dezaktyvavimą;

19.6. įtraukia paliktąsias branduolines medžiagas į RAT branduolinių medžiagų apskaitą ir kontrolę, apie branduolinių medžiagų atsargų kiekio pasikeitimą informuoja Europos Komisiją ir VATESI.

––––––––––––––––––––

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2018 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1249

 

 

grėsmių radioaktyviesiems šaltiniams analizės atlikimo tvarkos aprašas

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Grėsmių radioaktyviesiems šaltiniams analizės atlikimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja informacijos apie grėsmes radioaktyviesiems šaltiniams (toliau – informacija apie grėsmes) teikimo Radiacinės saugos centrui (toliau – RSC) bei RSC atliekamos grėsmių radioaktyviesiems šaltiniams analizės (toliau – grėsmių analizė) atlikimo ir peržiūros tvarką.

2Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo 24 straipsnio 1 dalimi.

3Grėsmių analizė atliekama Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytų I, II, III ir IV pavojingumo kategorijų radioaktyviesiems šaltiniams.

4Informaciją apie grėsmes RSC pagal kompetenciją teikia Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas ir Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija.

5Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Radiacinės saugos įstatyme.

 

II SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE GRĖSMES TEIKIMAS RSC

 

6RSC, rengdamasis atlikti grėsmių analizę ar grėsmių analizės peržiūrą, kreipiasi į Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytas institucijas ir prireikus į kitas institucijas, įstaigas ar asmenis prašydamas pateikti informaciją apie grėsmes.

7Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytos institucijos, kitos institucijos, įstaigos ar asmenys per RSC nustatytą ne trumpesnį nei 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos terminą teikia informaciją apie grėsmes RSC.

8Bet kuri Tvarkos aprašo 4 punkte nurodyta institucija, gavusi informacijos apie grėsmes, turi ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo informacijos apie grėsmes gavimo dienos pateikti šią informaciją RSC.

 

III SKYRIUS

GRĖSMIŲ ANALIZĖS ATLIKIMAS IR PERŽIŪRA

 

9RSC, gavęs informaciją apie grėsmes iš Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytų institucijų, kitų institucijų, įstaigų ar asmenų, per 30 darbo dienų atlieka grėsmių analizę ir parengia grėsmių analizės dokumento projektą. RSC, gavęs naują informaciją apie grėsmes iš Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytų institucijų, kitų institucijų, įstaigų ar asmenų, per 20 darbo dienų atlieka grėsmių analizės peržiūrą ir parengia grėsmių analizės dokumento pakeitimo projektą.

10RSC, atlikdamas grėsmių analizę:

10.1. vertina Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytų institucijų, kitų institucijų, įstaigų ar asmenų pateiktus duomenis, išvadas, pasiūlymus ar kitą informaciją apie grėsmes, kurių pagrindu rengiamas grėsmių analizės dokumento ar jo pakeitimo projektas;

10.2. sprendžia, ar reikalingi papildomi duomenys, išvados, pasiūlymai ar kita informacija apie grėsmes iš kitų institucijų, įstaigų ar asmenų;

10.3. atsižvelgdamas į radioaktyviųjų šaltinių charakteristikas, turimą informaciją apie grėsmes, taip pat šios informacijos išsamumą ir patikimumą, vertina, ar radioaktyvieji šaltiniai galėtų būti neteisėtai užvaldyti, pagrobti arba juos panaudojant įvykdytas teroro aktas ar kiti neteisėti veiksmai, kurie gali kelti riziką žmonių sveikatai ir saugumui dėl jonizuojančiosios spinduliuotės;

10.4. vertina, nuo kokių grėsmių (kokių galimų rizikos veiksnių ar neteisėtų veikų) radioaktyvieji šaltiniai turi būti apsaugoti;

10.5. nustato, kokių grėsmių išvengti įmanoma ir tikslinga diegiant radioaktyviųjų šaltinių fizinės saugos (toliau – fizinė sauga) priemones, o su kokiomis grėsmėmis turi būti kovojama kitomis priemonėmis;

10.6. nustatęs, kad tam tikrų grėsmių išvengti neįmanoma ar netikslinga diegiant atitinkamas fizinės saugos priemones, numato, kokiomis kitomis priemonėmis reikia apsaugoti radioaktyviuosius šaltinius.

11RSC, atlikdamas grėsmių analizę, turi teisę:

11.1. kreiptis į institucijas, įstaigas ar asmenis, kad jie pateiktų duomenis, išvadas, pasiūlymus ar kitą informaciją apie grėsmes, kurios reikia grėsmių analizei atlikti;

11.2. prireikus sudaryti darbo grupes arba kviesti institucijų, įstaigų ar asmenų atstovus ar ekspertus, inicijuoti tyrimus ir kitus darbus, būtinus grėsmių analizei atlikti.

12Grėsmių analizės dokumente nurodoma ši informacija:

12.1. grėsmės nacionaliniam saugumui, terorizmo ir ekstremizmo grėsmės, grėsmės dėl nusikalstamumo, kibernetiniai incidentai, įvykiai pasaulyje ir Lietuvoje, susiję su radioaktyviųjų šaltinių neteisėtu užvaldymu, neteisėtu panaudojimu ar perdavimu, pagrobimu, praradimu, teroro aktu, nesankcionuotu pašalinių žmonių patekimu prie radioaktyviųjų šaltinių, taip pat kitais neteisėtais veiksmais, kurie gali kelti riziką žmonių sveikatai ir saugumui dėl jonizuojančiosios spinduliuotės, ar kiti rizikos veiksniai, galintys turėti įtakos fizinei saugai;

12.2. radioaktyviųjų šaltinių tipai ir konkrečios grėsmės, nuo kurių atitinkamo tipo radioaktyvieji šaltiniai turi būti apsaugoti;

12.3. išvados, kuriose nurodoma, ar fizinės saugos priemonės yra tinkamos ir pakankamos siekiant apsaugoti radioaktyviuosius šaltinius nuo jiems kylančių grėsmių, jeigu šios priemonės nėra tinkamos ar jų nepakanka – informacija apie tai, kokių kitų ar papildomų priemonių reikia radioaktyviesiems šaltiniams apsaugoti.

13RSC parengtą grėsmių analizės dokumento ar jo pakeitimo projektą pateikia Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytoms institucijoms išvadoms gauti.

14 Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytos institucijos turi pateikti išvadas dėl grėsmių analizės dokumento ar jo pakeitimo projekto per 10 darbo dienų nuo grėsmių analizės dokumento ar jo pakeitimo projekto gavimo dienos.

15Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytoms institucijoms išvadose pateikus pastabų ar pasiūlymų dėl grėsmių analizės dokumento ar jo pakeitimo projekto, RSC grėsmių analizės dokumento ar jo pakeitimo projektą turi patikslinti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytų institucijų išvadų gavimo dienos. Tais atvejais, kai reikia papildomai gauti duomenų, išvadų, pasiūlymų ar kitos informacijos apie grėsmes iš Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytų institucijų, kitų institucijų, įstaigų ar asmenų, šis terminas pradedamas skaičiuoti nuo visos reikiamos informacijos apie grėsmes gavimo dienos. RSC dėl informacijos apie grėsmes gavimo iš Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytų institucijų, kitų institucijų, įstaigų ar asmenų turi kreiptis per 5 darbo dienas nuo Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytų institucijų išvadų gavimo dienos. Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytos institucijos, kitos institucijos, įstaigos ar asmenys informaciją apie grėsmes turi pateikti per Tvarkos aprašo 7 punkte nurodytą terminą.

16RSC pagal Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytų institucijų išvadose pateiktas pastabas ir pasiūlymus patikslintą grėsmių analizės dokumento ar jo pakeitimo projektą pakartotinai pateikia Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytoms institucijoms išvadoms gauti.

17Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytoms institucijoms suderinus grėsmių analizės dokumento ar jo pakeitimo projektą, grėsmių analizės dokumentas ar jo pakeitimas tvirtinamas sveikatos apsaugos ministro įsakymu ir pateikiamas Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytoms institucijoms.

––––––––––––––––––––

Papildyta priedu:

Nr. 1249, 2018-12-05, paskelbta TAR 2018-12-12, i. k. 2018-20359

 

 

 

 

Priedų pakeitimai:

 

1 priedas

Priedo pakeitimai:

Nr. 670, 2020-06-17, paskelbta TAR 2020-06-23, i. k. 2020-13788

 

3 priedas

Priedo pakeitimai:

Nr. 670, 2020-06-17, paskelbta TAR 2020-06-23, i. k. 2020-13788

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1050, 2018-10-17, paskelbta TAR 2018-10-24, i. k. 2018-16560

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 12 d. nutarimo Nr. 918 „Dėl Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1249, 2018-12-05, paskelbta TAR 2018-12-12, i. k. 2018-20359

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 12 d. nutarimo Nr. 918 „Dėl Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 443, 2019-04-30, paskelbta TAR 2019-05-10, i. k. 2019-07550

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 12 d. nutarimo Nr. 918 „Dėl Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 670, 2020-06-17, paskelbta TAR 2020-06-23, i. k. 2020-13788

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 12 d. nutarimo Nr. 918 „Dėl Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo

 

5.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 747, 2020-07-08, paskelbta TAR 2020-07-09, i. k. 2020-15337

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 12 d. nutarimo Nr. 918 „Dėl Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo

 

6.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 519, 2021-07-01, paskelbta TAR 2021-07-05, i. k. 2021-15327

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 12 d. nutarimo Nr. 918 „Dėl Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo