Suvestinė redakcija nuo 2017-08-17

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2012-08-22, i. k. 2012-01784

 

KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KOMPENSACIJŲ NEPRIKLAUSOMYBĖS GYNĖJAMS, NUKENTĖJUSIEMS NUO

1991 M. SAUSIO 11–13 D. IR PO TO VYKDYTOS SSRS AGRESIJOS, BEI JŲ ŠEIMOMS

TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. rugpjūčio 22 d. Nr. AD1-1953

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, bei jų šeimoms įstatymo 3 straipsniu:

1. Tvirtinu Kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, bei jų šeimoms teikimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pavedu Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriui ir Finansų ir turto departamento Apskaitos skyriui pagal kompetenciją vykdyti apraše nurodytas funkcijas.

3. Pripažįstu netekusiu galios Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2006 m. vasario 6 d. įsakymą Nr. AD1-226 „Dėl kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, bei jų šeimoms skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo”.

4. Nustatau, kad apie šį įsakymą skelbiama vietinėje spaudoje ir visas įsakymo tekstas skelbiamas Klaipėdos miesto savivaldybės interneto tinklalapyje.

 

 

 

Savivaldybės administracijos direktorė                                                    Judita Simonavičiūtė

 


 

PATVIRTINTA

Klaipėdos miesto savivaldybės

administracijos direktoriaus

2012 m. rugpjūčio 22 d.

įsakymu Nr. AD1-1953

 

 

KOMPENSACIJŲ NEPRIKLAUSOMYBĖS GYNĖJAMS, NUKENTĖJUSIEMS

NUO 1991 M. SAUSIO 11–13 D. IR PO TO VYKDYTOS SSRS AGRESIJOS, BEI JŲ ŠEIMOMS TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROJI DALIS

 

1. Šis Kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos (toliau – Nepriklausomybės gynėjai), bei jų šeimoms (toliau – Kompensacijos) teikimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja:

1.1. kreipimosi dėl Lietuvos Respublikos kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, bei jų šeimoms įstatymu (toliau – Įstatymas) nustatytų Kompensacijų tvarką;

1.2. Kompensacijų teikimo tvarką.

 

II. KREIPIMASIS DĖL KOMPENSACIJŲ

 

2. Dėl Kompensacijų skyrimo į Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriaus Socialinių išmokų poskyrį (toliau – Socialinių išmokų poskyris) gali kreiptis deklaruojantys gyvenamąją vietą Klaipėdos miesto savivaldybėje:

2.1. žuvusio Nepriklausomybės gynėjo sutuoktinis arba vienas iš žuvusio Nepriklausomybės gynėjo:

2.1.1. tėvų (įtėvių);

2.1.2. nedirbančių pilnamečių vaikų (įvaikių) iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti arba pirmą kartą įgyjantys bakalauro ar magistro laipsnį aukštojoje mokykloje pagal dieninės studijų formos nuosekliųjų studijų programą ar nuolatinės studijų formos programą;

2.2. Nepriklausomybės gynėjas, kuris buvo sunkiai arba apysunkiai sužalotas;

2.3. Nepriklausomybės gynėjas, kuris buvo pripažintas nedarbingu ar iš dalies darbingu (iki 2005 m. liepos 1 d. – neįgaliuoju) dėl 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos arba su juo kartu gyvenantis sutuoktinis ar pilnamečiai vaikai (įvaikiai), nurodyti 2.1.2 papunktyje.

3. Kreipdamasis dėl Kompensacijų Tvarkos aprašo 2 punkte nurodytas asmuo (toliau – pareiškėjas) Socialinių išmokų poskyriui pateikia prašymą (1 priedas), kuriame nurodo duomenis apie save, šeimos narius bei kitą Kompensacijoms skirti būtiną informaciją. Prašyme pateiktų duomenų teisingumą pareiškėjas patvirtina savo parašu.

4. Prie prašymo gauti Kompensacijas, priklausomai nuo aplinkybių, pateikiami šie dokumentai:

4.1. pareiškėjo asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;

4.2. Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros išduota pažyma, patvirtinanti Nepriklausomybės gynėjo sužalojimo, padaryto ginant Lietuvos Respublikos laisvę 1991 m., faktą, jeigu asmuo buvo sunkiai ar apysunkiai sužalotas;

4.3. Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros išduota pažyma, patvirtinanti Nepriklausomybės gynėjo žuvimo faktą, jeigu dėl Kompensacijų kreipiasi žuvusių Nepriklausomybės gynėjų tėvai (įtėviai), sutuoktiniai ir (ar) pilnamečiai vaikai, nurodyti 2.1.2 papunktyje;

4.4. žuvusiojo Nepriklausomybės gynėjo mirties liudijimas;

4.5. Nepriklausomybės gynėjo teisinio statuso pažymėjimas;

4.6. Nepriklausomybės gynėjo darbingumo lygio pažyma arba iki 2005 m. liepos 1 d. išduotas invalidumo pažymėjimas, jeigu Nepriklausomybės gynėjas buvo pripažintas nedarbingu ar iš dalies darbingu (iki 2005 m. liepos 1 d. – neįgaliuoju) dėl 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos;

4.7. dokumentai, patvirtinantys giminystės ryšius;

4.8. pažyma (pažymos) iš mokymo įstaigos, kai yra vyresnių nei 18 metų amžiaus besimokančių vaikų (pažyma turi būti pateikiama po kiekvienų mokslų metų rugsėjo 1 dienos);

4.9. dokumentai, patvirtinantys patirtas išlaidas, nurodytas Tvarkos aprašo 14 punkte.

5. Socialinių išmokų poskyris gali prašyti pateikti papildomus duomenis (dokumentus), patvirtinančius pareiškėjų teisę į Kompensacijas.

6. Pareiškėjo prašymu Socialinės paramos skyrius gali kreiptis į įmones, tiekiančias šilumą, karštą vandenį, geriamąjį vandenį, gamtines dujas, elektros energiją ir kitas paslaugas, nurodytas Tvarkos aprašo 14 punkte (toliau – Paslaugų tiekėjai), dėl tiesioginio duomenų apie Kompensacijų gavėjams suteiktas paslaugas teikimo Socialinės paramos skyriui.

7. Jeigu Klaipėdos miesto savivaldybės administracija (toliau – Savivaldybės administracija) tiesiogiai gauna iš atitinkamų institucijų ar įstaigų Tvarkos aprašo 4.6–4.9 ir 6 punktuose nurodytus dokumentus ar duomenis ir šių duomenų pakanka Kompensacijoms skirti, šitų dokumentų ar duomenų pateikti nereikia.

8. Dėl Kompensacijų gali kreiptis Tvarkos aprašo 2 punkte nurodytų asmenų globėjas (rūpintojas) ar įstatymų nustatyta tvarka įgaliotas asmuo. Jei dėl Kompensacijų kreipiasi globėjas (rūpintojas), jis turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir dokumentus apie globos (rūpybos) nustatymą ir asmens paskyrimą globėju (rūpintoju). Jei dėl Kompensacijų kreipiasi įgaliotas asmuo, jis turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir įgaliojimą.

9. Pareiškėjas turi pateikti reikiamų dokumentų originalus arba šių dokumentų kopijas, patvirtintas įstatymų nustatyta tvarka.

10. Visi dokumentai turi būti pateikiami valstybine kalba arba pateikiami notariškai patvirtinti dokumentų vertimai.

11. Jeigu prašymas Kompensacijoms gauti siunčiamas paštu, prie jo pridedamos visų reikiamų dokumentų kopijos, patvirtintos įstatymų nustatyta tvarka.

12. Jeigu pareiškėjas per 2 mėnesius nuo prašymo priėmimo dienos nepateikia Socialinių išmokų poskyriui visų reikiamų dokumentų, jam Kompensacijos neskiriamos.

 

III. KOMPENSACIJŲ SKYRIMO IR TEIKIMO TVARKA

 

13. Kompensacijos skiriamos (neskiriamos) ir teikiamos Savivaldybės administracijos direktoriaus arba jo įgalioto asmens sprendimu (įsakymu) nuo teisės gauti Kompensacijas atsiradimo mėnesio 1 d., tačiau ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių iki prašymo Kompensacijoms skirti pateikimo mėnesio.

14. Kompensacijų gavėjams kompensuojama 50 procentų išlaidų už vieno būsto, kuriame deklaruoja savo gyvenamąją vietą ir faktiškai būste gyvena, būsto šildymą, karštą vandenį, geriamąjį vandenį ir nuotekas, dujas, kietą ir skystą kurą, elektros energiją, komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, laidinio telefono abonentinį mokestį, žemės, esančios po daugiaaukščiu gyvenamuoju namu ir priskirtos kompensacijų už būstą gavėjams, mokestį, bendrojo naudojimo objektų naudojimo išlaikymą ir naudojimąsi jais.

Punkto pakeitimai:

Nr. AD1-2053, 2017-08-16, paskelbta TAR 2017-08-16, i. k. 2017-13359

 

15. Kompensacijos apskaičiuojamos pagal Kompensacijų gavėjų arba Paslaugų tiekėjų pateiktus dokumentus (duomenis) apie patirtas išlaidas, nurodytas Tvarkos aprašo 14 punkte.

16. Kai būstui šildyti ir karštam vandeniui ruošti naudojamas kietasis ar kitoks kuras, Kompensacija apskaičiuojama pagal Kompensacijų gavėjo pateiktus kuro įsigijimo dokumentus.  Kompensacijų gavėjams kompensuojama 50 procentų būsto šildymo ir karšto vandens ruošimo išlaidų, neviršijančių kietojo ar kitokio kuro sąnaudų normatyvų, patvirtintų Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, vienam kvadratiniam metrui naudingojo būsto ploto šildyti, vienam kubiniam metrui vandens pašildyti ir vandens temperatūrai palaikyti (cirkuliacijai).

17. Jeigu Kompensacijos gavėjas kuro įsigijimo dokumentų neturi, būsto šildymo ir karšto vandens ruošimo išlaidos, neviršijančios kietojo ar kitokio kuro sąnaudų normatyvų, nustatomos vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu ir pagal Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos patvirtintas vidutinės kietojo ar kitokio kuro kainas.

18. Išlaidos, nurodytos šių Taisyklių 14 punkte, nekompensuojamos, jeigu jos padarytos vykdant ūkinę ar komercinę veiklą.

19. Jeigu viename būste kartu su Kompensacijų gavėjais savo gyvenamąją vietą deklaruoja ir kiti asmenys (šeimos), neturintys teisės į Kompensacijas, tačiau už tiekiamas paslaugas atsiskaito pagal vieną sąskaitą (atsiskaitomąją knygelę), išlaidos, tenkančios Kompensacijų gavėjams, apskaičiuojamos lygiomis dalimis, atsižvelgiant į tame būste gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičių.

20. Kompensacijų teikimo būdą pasirenka Kompensacijų gavėjas.  Kompensacijos gali būti teikiamos:

20.1.  pinigais, pervedant į Kompensacijų gavėjų asmenines sąskaitas Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiuose bankuose arba mokant paštu (Kompensacijų gavėjų prašymu – pristatoma į namus);

20.2. pervedant į Paslaugų tiekėjų atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose.

21. Paskirtas Kompensacijas Finansų ir turto departamento Apskaitos skyrius (toliau – Apskaitos skyrius) perveda iki kito mėnesio 25 dienos, jeigu visi reikalingi Kompensacijoms apskaičiuoti dokumentai (duomenys) Socialinių išmokų poskyriui pateikti iki einamojo mėnesio   25 dienos.

22. Jeigu Kompensacijos teikiamos Tvarkos aprašo 20.2. punkte nurodytu būdu, Paslaugų tiekėjai sumažina mokestį už suteiktas paslaugas apskaičiuotos Kompensacijos dydžiu.

23. Kompensacijų gavėjai privalo pranešti Socialinių išmokų poskyriui apie atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į Kompensacijas arba Kompensacijų dydžiui (pradėjus vykdyti ūkinę ar komercinę veiklą, pasikeitus gyvenamajai vietai, išvykus nuolat gyventi į užsienį, gimus arba mirus šeimos nariui, susituokus arba nutraukus santuoką, pasikeitus darbingumo lygiui, moksleiviui ar studentui nebesimokant ir kita), per 1 mėnesį nuo šių aplinkybių atsiradimo dienos. 

24. Atsiradus aplinkybėms, nurodytoms Tvarkos aprašo 23 punkte, Kompensacijų teikimas nutraukiamas nuo kito mėnesio pirmos dienos.

25. Mirus Kompensacijų gavėjui, kurio vardu šeimai teikamos Kompensacijos, šiai šeimai iki mirties mėnesio neišmokėta kompensuojamų lėšų suma, jeigu dėl jos buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 3 mėnesius po Kompensacijų gavėjo mirties dienos, išmokama mirusiojo šeimos nariui, pateikus laisvos formos prašymą ir mirties liudijimo originalą. Mirus vienam gyvenančiam asmeniui, Kompensacijų teikimas nutraukiamas nuo kito po jo mirties mėnesio pirmos dienos, o už praėjusį laikotarpį paskirta ir neišmokėta Kompensacijų suma neišmokama.

26. Nustačius, kad Kompensacijų gavėjas Kompensacijas gavo neteisėtai, nes kreipimosi dėl Kompensacijų metu pateikė neteisingus duomenis, reikalingus Kompensacijoms skirti, arba laiku nepranešė apie atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į Kompensacijas arba Kompensacijų dydžiui, Kompensacijų gavėjas turi grąžinti neteisėtai gautą Kompensacijų sumą arba ją sumokėti dalimis.

27. Negrąžinta neteisėtai gauta Kompensacijų suma yra išskaičiuojama Savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu (įsakymu) iš Kompensacijų gavėjui teikiamų Kompensacijų išskaičiuojant ne daugiau kaip po 20 procentų teikiamų Kompensacijų sumos per mėnesį, jeigu nėra Kompensacijų gavėjo raštu pateikto sutikimo išskaičiuoti didesnę teikiamų Kompensacijų sumos dalį per mėnesį ar visą teikiamų Kompensacijų sumą.

28. Jeigu neteisėtai gauta Kompensacijų suma negrąžinta arba neišskaičiuota, likęs įsiskolinimas išieškomas Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, jeigu su išieškojimu susijusios administravimo išlaidos neviršija išieškotinos sumos.

 

IV. ATSAKOMYBĖ IR KONTROLĖ

 

29. Socialinės paramos skyrius atsako už teisingą Kompensacijų apskaičiavimą teisės aktų nustatyta tvarka.

30. Kompensacijos gavėjai ir Paslaugų tiekėjai atsako už dokumentų (duomenų) apie patirtas išlaidas, nurodytas Tvarkos aprašo 14 punkte, pateikimą Socialinės paramos skyriui.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31. Kompensacijos mokamos iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos, teikiamos savivaldybių biudžetams.

32. Sprendimai dėl Kompensacijų skyrimo ar neskirimo gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Klaipėdos apygardos administraciniam teismui.

33. Šį Tvarkos aprašą pagal kompetenciją vykdo Socialinės paramos skyrius, Apskaitos skyrius ir Paslaugų tiekėjai.

 

______________________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija, Įsakymas

Nr. AD1-2053, 2017-08-16, paskelbta TAR 2017-08-16, i. k. 2017-13359

Dėl Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2012 m. rugpjūčio 22 d. įsakymo Nr. AD1-1953 „Dėl kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, bei jų šeimoms teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo