Suvestinė redakcija nuo 2014-05-30 iki 2016-05-02

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2011-06-28, i. k. 2011-00965

 

VH3BW

VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL KREIPIMOSI DĖL SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS TVARKOS, MOKINIŲ NEMOKAMO MAITINIMO TVARKOS IR PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI TVARKOS APRAŠŲ TVIRTINIMO

 

2011 m. birželio 28 d. Nr. 1-114

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymu, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gruodžio 23 d. nutarimu Nr. 1770 „Dėl Mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo“, Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti šiuos pridedamus tvarkų aprašus:

1.1. Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašą;

1.2. Mokinių nemokamo maitinimo tvarkos aprašą;

1.3. Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašą.

2. Pripažinti netekusiu galios Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2008 m. liepos 16 d. sprendimą Nr. 1-579 „Dėl Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos, paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos ir mokinių nemokamo maitinimo tvarkos aprašų tvirtinimo“.

 

 

 

Meras                                                                                                                           Artūras Zuokas


 

PATVIRTINTA

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos

2011 m. birželio 28 d.

sprendimu Nr. 1-114

(Vilniaus miesto savivaldybės tarybos

2014 m. gegužės 14 d.

sprendimo Nr. 1-1816 redakcija)

 

KREIPIMOSI DĖL SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato socialinės paramos mokiniams (toliau – parama) rūšis, mokinių teisę į paramą ir paramos skyrimo sąlygas bei procedūrą.

2. Šis Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymu ir Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu.

3. Tvarkos aprašas taikomas mokiniams, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą Vilniaus miesto savivaldybėje (toliau – Savivaldybė) arba, jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota, kurie gyvena Savivaldybės teritorijoje ir kurie mokosi bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose  ar pas kitą švietimo teikėją (išskyrus laisvąjį mokytoją) pagal bendrojo ugdymo programas, įregistruotas Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre, ar priešmokyklinio ugdymo programą.

4. Tvarkos aprašas netaikomas mokiniams, kurie mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas, ir mokiniams, kurie mokosi ir pagal bendrojo ugdymo, ir pagal profesinio mokymo programas, taip pat mokiniams, kurie yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę, maistą ir mokinio reikmenis) valstybės arba Savivaldybės finansuojamose įstaigose arba kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra skiriama globos (rūpybos) išmoka.

5. Šiame Tvarkos apraše nustatytas nemokamas maitinimas neskiriamas mokiniams, jei tėvai, globėjai (rūpintojai) yra atleisti nuo mokėjimo už vaikų maitinimą mokyklų bendrabučiuose.

6. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatyme ir Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.

7. Paramos rūšys:

7.1. mokinių nemokamas maitinimas:

7.1.1. pietūs;

7.1.2. maitinimas mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose;

7.1.3. pusryčiai;

7.2. parama mokinio reikmenims įsigyti:

7.2.1. pinigais;

7.2.2. nepinigine forma, jeigu mokinys yra patyręs socialinę riziką.

 

II. MOKINIŲ TEISĖ Į PARAMĄ

 

8. Mokiniai turi teisę į pietus, maitinimą mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio.

9. Mokiniai turi teisę į pietus ir maitinimą mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 2 VRP dydžiai, šiais atvejais:

9.1. mokinys auga su vienu iš tėvų;

9.2. šeimoje auga 3 ir daugiau vaikų;

9.3. tėvai (vienas iš tėvų) ar mokinys, dėl kurio kreipiamasi, turi negalią;

9.4. mokinys yra patyręs socialinę riziką;

9.5. įvykus gaisrui, padariusiam žalą bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens turtui, sveikatai.

10. Mokiniai taip pat turi teisę į pusryčius, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1 VRP dydžio ir esant socialinio darbuotojo rekomendacijai, šiais atvejais:

10.1. mokinys yra patyręs socialinę riziką;

10.2. tėvai (vienas iš tėvų) ar mokinys, dėl kurio kreipiamasi, turi negalią;

10.3. įvykus gaisrui, padariusiam žalą bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens turtui, sveikatai.

11. Visais atvejais, išvardytais Tvarkos aprašo 9 ir 10 punktuose, yra tikrinamos bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygos ir surašomas buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktas.

 

III. KREIPIMASIS DĖL PARAMOS

 

12. Dėl paramos reikia kreiptis pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, o jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota – pagal faktinę gyvenamąją vietą į biudžetinės įstaigos Vilniaus miesto socialinės paramos centro (toliau – Socialinės paramos centras) darbuotojus, aptarnaujančius gyventojus seniūnijose arba pateikti elektroninį prašymą Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (toliau – SPIS). Dėl mokinio nemokamo maitinimo prašymą-paraišką (prašymą) pareiškėjas gali pateikti ir mokyklos, kurioje mokinys mokosi ar kuri organizuoja dienines vasaros poilsio stovyklas, administracijai. Šiuo atveju mokykla prašymą-paraišką (prašymą) perduoda pareiškėjo deklaruotos gyvenamosios vietos, o jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota – faktinės gyvenamosios vietos Socialinės paramos centro darbuotojams, aptarnaujantiems gyventojus seniūnijose.

13. Kreiptis dėl paramos turi teisę:

13.1. vienas iš mokinio tėvų ar kitų bendrai gyvenančių pilnamečių asmenų, globėjų (rūpintojų), pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas (toliau – pareiškėjas);

13.2. mokykla, jeigu parama mokiniui yra būtina, bet mokinio tėvai, globėjai (rūpintojai) nesikreipia dėl paramos. Mokykla apie tai raštu informuoja Socialinės paramos centrą ir pateikia turimą informaciją, reikalingą paramai skirti. Tokiu atveju Socialinės paramos centro darbuotojai tikrina bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašo buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą.

14. Pareiškėjas, kreipdamasis dėl paramos, turi pateikti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintos formos prašymą-paraišką socialinei paramai mokiniams gauti ir šiuos dokumentus:

14.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

14.2. vaiko gimimo liudijimą;

14.3. pažymas apie pajamas (visų pajamas gaunančių bendrai gyvenančių asmenų už 3 paskutinius mėnesius iki kreipimosi mėnesio arba kreipimosi mėnesio);

14.4. santuokos liudijimą;

14.5. sutuoktinio mirties liudijimą, jei pareiškėjas yra našlys;

14.6. ištuokos liudijimą, jei pareiškėjas yra išsituokęs;

14.7. pažymą iš ugdymo įstaigos, jeigu mokinys mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą arba mokiniui yra sukakę 16 metų ir daugiau;

14.8. pagal aplinkybes kitus reikiamus dokumentus;

14.9. 14.4–14.8 punktuose nurodytus dokumentus reikia pateikti tuo atveju, jei reikiamų duomenų nėra duomenų bazėse, kuriomis naudojasi Socialinės paramos centras.

15. Prireikus pareiškėjas turi pateikti patikslintą informaciją.

16. Jei kreipimosi dėl paramos metu bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo gauna piniginę socialinę paramą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą, pareiškėjas pateikia mokyklos administracijai ar Socialinės paramos centro darbuotojui laisvos formos prašymą socialinei paramai mokiniams gauti.

17. Kreipimosi dėl paramos terminai:

17.1. dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti – nuo liepos 1 dienos iki spalio 5 dienos;

17.2. dėl nemokamo maitinimo – nuo liepos 1 dienos, kad mokinys gautų nemokamą maitinimą nuo mokslo metų pradžios iki mokslo metų pabaigos;

17.3. dėl maitinimo vasaros atostogų metu mokykloje organizuojamoje dieninėje vasaros poilsio stovykloje – nuo kalendorinių metų gegužės 1 dienos.  Atskiras prašymas nereikalingas, kai paskutinį mokslo metų mėnesį mokinys turėjo teisę gauti nemokamą maitinimą šio Tvarkos aprašo 8 ir 9  punktuose nustatytais atvejais.

 

IV. PARAMOS SKYRIMAS

 

18. Mokinių teisę į paramą nustato Socialinės paramos centro darbuotojai.

19. Bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens vidutinės mėnesio pajamos socialinei paramai mokiniams gauti apskaičiuojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymo 6 straipsniu.

20. Socialinės paramos centro darbuotojai tikrina pareiškėjo pateiktą informaciją, turinčią įtakos teisei į paramą. Kilus įtarimų, kad buvo nuslėpta, pateikta neteisinga, neišsami informacija, Socialinės paramos centro darbuotojai turi teisę tikrinti bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą.

21. Nemokamas maitinimas skiriamas:

21.1. pateikus prašymą-paraišką iki mokslo metų pradžios – nuo mokslo metų pradžios iki mokslų metų pabaigos;

21.2. pateikus prašymą-paraišką mokslo metais – nuo informacijos apie priimtą sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams gavimo mokykloje kitos dienos iki mokslo metų pabaigos;

21.3. vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose, jei paskutinį mokslo metų mėnesį mokinys turėjo teisę gauti nemokamą maitinimą pagal šio Tvarkos aprašo 8 ir 9 punktuose nustatytus atvejus, be atskiro prašymo – nuo mokykloje organizuojamos dieninės vasaros poilsio stovyklos pradžios. Kai teisė gauti nemokamą maitinimą pagal šio Tvarkos aprašo 8 ir 9 punktus atsirado vėliau, vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose maitinimas skiriamas pagal pareiškėjo prašymą – nuo informacijos apie priimtą sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams gavimo mokykloje kitos dienos.

22. Parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama vieną kartą per metus iki prasidedant mokslo metams arba mokslo metų pradžioje, bet ne vėliau kaip iki spalio 20 d.

23. Sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo priima Socialinės paramos centro direktoriaus įgaliotas asmuo ne vėliau kaip per 8 darbo dienas nuo prašymo-paraiškos ir visų reikalingų dokumentų gavimo dienos (tuo atveju, kai socialinės paramos mokiniams prašo  mokykla, – nuo raštu pateiktos informacijos gavimo dienos), užpildydamas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintą sprendimo dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo formą. Ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo sprendimo kopija pateikiama Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamentui arba kitų miestų (rajonų) savivaldybių socialinės paramos skyriams bei ugdymo įstaigoms.

24. Socialinės paramos centras ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos pareiškėjui praneša raštu, jeigu pareiškėjas nurodęs elektroninio pašto adresą – elektroniniu laišku, apie sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo, kuriame nurodoma, kad mokiniui skirta (neskirta) parama. Jei parama mokiniui neskiriama, nurodomos neskyrimo priežastys ir sprendimo apskundimo tvarka. Pareiškėjui grąžinami jo pateikti dokumentai, o Socialinės paramos centre paliekamos šių dokumentų kopijos.

25. Kai kreipiantis dėl paramos su prašymu pateikiami ne visi reikiami dokumentai, pareiškėjas gali juos pateikti per mėnesį nuo prašymo priėmimo dienos (kreipiantis dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti – ne vėliau kaip iki spalio 12 d.). Jeigu per šį laiką pareiškėjas dokumentų nepateikia, jo prašymas laikomas nepateiktu. Apie tai pareiškėjui pranešama raštu, jeigu pareiškėjas nurodęs elektroninio pašto adresą – elektroniniu laišku.

26. Visi prašymai-paraiškos ir sprendimai dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo (neskyrimo) yra registruojami SPIS.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27. Pareiškėjas, nuslėpęs ar pateikęs neteisingus duomenis, reikalingus paramai skirti, ir dėl to neteisėtai ją gavęs, privalo šią paramą suteikusiai institucijai grąžinti neteisėtai gautos paramos dydžio pinigines lėšas.

28. Neteisėtai gautos ir negrąžintos paramos piniginės lėšos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka.

29. Sprendimas dėl paramos skyrimo (neskyrimo) gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

30. Nustačius, kad per laikotarpį, kurį mokiniui teikiama parama, pasikeitus aplinkybėms mokinys nebetenka teisės į šią paramą arba pareiškėjas yra pateikęs neteisingus duomenis apie gaunamas pajamas, bendrai gyvenančius asmenis ar kitus duomenis, reikalingus paramai skirti, priimamas sprendimas dėl paramos teikimo nutraukimo. Ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos Socialinės paramos centras elektroniniu paštu informuoja Švietimo, kultūros ir sporto departamentą arba kitų miestų (rajonų) savivaldybių socialinės paramos skyrius dėl paramos teikimo nutraukimo. Socialinė parama mokiniui neteikiama nuo kitos dienos po informacijos dėl paramos teikimo nutraukimo mokykloje gavimo.

_______________

Priedo pakeitimai:

Nr. 1-1816, 2014-05-14, paskelbta TAR 2014-05-29, i. k. 2014-05828

 


 

PATVIRTINTA

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos

2011 m. birželio 28 d.

sprendimu Nr. 1-114

(Vilniaus miesto savivaldybės tarybos

2014 m. gegužės 14 d.

sprendimo Nr. 1-1816 redakcija)

 

MOKINIŲ NEMOKAMO MAITINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokinių nemokamo maitinimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato nemokamo maitinimo mokiniams rūšis, dydžius, nemokamo maitinimo mokiniams organizavimo, administravimo ir finansavimo tvarką.

2.  Šis Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymu, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gruodžio 23 d. nutarimu Nr. 1770 patvirtintu Mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarkos aprašu.

3. Tvarkos aprašas yra taikomas mokiniams, kurie mokosi Vilniaus miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) ar nevalstybinėse bendrojo ugdymo mokyklose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose ar pas kitą švietimo teikėją (išskyrus laisvąjį mokytoją) (toliau – mokykla) pagal bendrojo ugdymo programas, įregistruotas Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre, ar priešmokyklinio ugdymo programą.

4. Tvarkos aprašas netaikomas mokiniams, kurie mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas, ir mokiniams, kurie mokosi ir pagal bendrojo ugdymo, ir pagal profesinio mokymo programas, taip pat mokiniams, kurie yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę, maistą ir mokinio reikmenis) valstybės arba Savivaldybės finansuojamose įstaigose arba kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra skiriama globos (rūpybos) išmoka.

5. Šiame apraše nustatytas nemokamas maitinimas neskiriamas mokiniams, jei tėvai, globėjai (rūpintojai) yra atleisti nuo mokėjimo už vaikų maitinimą mokyklų bendrabučiuose.

6. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatyme ir Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.

7. Nemokamo maitinimo rūšys:

7.1.  pietūs;

7.2.  maitinimas mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose;

7.3.  pusryčiai.

8. Mokinių nemokamas maitinimas finansuojamas iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams, Savivaldybės biudžeto lėšų, nevalstybinių mokyklų steigėjų skirtų lėšų ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų.

9. Mokinių nemokamo maitinimo išlaidų rūšys:

9.1. išlaidos produktams (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį), kai mokiniai maitinami nemokamai;

9.2. patiekalų gamybos išlaidos (maitinimo paslaugų teikėjų darbuotojų, tiesiogiai susijusių su mokinių nemokamo maitinimo teikimu, darbo užmokestis, valstybinio socialinio draudimo įmokos, komunalinių paslaugų išlaidos ir kt.);

9.3. išlaidos socialinei paramai mokiniams administruoti (šią paramą administruojančių institucijų darbuotojų, atsakingų už šios paramos teikimą, darbo užmokestis, valstybinio socialinio draudimo įmokos, ryšių paslaugos, pašto paslaugos ir kt.).

10. 9.1 punkte nustatytos išlaidos Savivaldybės ir nevalstybinių mokyklų mokiniams finansuojamos iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos Savivaldybės biudžetui.

11. 9.2 punkte nustatytos išlaidos finansuojamos iš Savivaldybės biudžeto lėšų (Savivaldybės mokykloms), nevalstybinių mokyklų steigėjų skirtų lėšų (nevalstybinėms mokykloms) ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų.

12. 9.3 punkte nustatytos išlaidos finansuojamos iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos Savivaldybės biudžetui skirtų lėšų. 

13. Einamaisiais metais nepanaudotos lėšos 9.1 ir 9.3 punktuose nurodytoms išlaidoms apmokėti gali būti skiriamos papildomai išlaidoms produktams ir išlaidoms mokinio reikmenims apmokėti.

 

II. PRODUKTAMS ĮSIGYTI SKIRIAMŲ LĖŠŲ DYDŽIO NUSTATYMAS

 

14. Nemokamų pietų, maitinimo vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose (atsižvelgiant į mokinio buvimo stovykloje dienos laiko trukmę), pusryčių produktams įsigyti skiriamų lėšų dydis vienai dienai vienam mokiniui nustatomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintu pusryčių, pietų ir pavakarių patiekalų gamybai reikalingų produktų rinkinių sąrašu pagal mokinių amžiaus grupes.

15. Vienai dienai vienam mokiniui nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį) skiriama:

15.1. nuo 2,8 iki 4 procentų bazinės socialinės išmokos (toliau – BSI) dydžio suma pietums;

15.2. nuo 6,6 iki 7,7 procento BSI dydžio suma maitinimui (pusryčiams, pietums, pavakariams) mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose;

15.3.  nuo 1,3 iki 2,2 procento BSI dydžio suma pusryčiams.

16. Savivaldybės administracija lėšų poreikį Tvarkos aprašo 9.1 ir 9.3 punktuose nurodytoms išlaidoms finansuoti nustato vadovaudamasi Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtinta Valstybinėms (perduotoms savivaldybėms) funkcijoms atlikti skirtų lėšų apskaičiavimo metodika.

17.  Vienai dienai vienam mokiniui nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti (įskaitant pirkimo pridėtinės vertės mokestį) konkretus skiriamų lėšų dydis bei patiekalų gamybos išlaidų dydis tvirtinamas Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.

 

III. NEMOKAMO MAITINIMO mokiniams SKYRIMO ADMINISTRAVIMAS

 

18. Mokinių nemokamo maitinimo skyrimą administruoja biudžetinė įstaiga Vilniaus miesto socialinės paramos centras (toliau – Socialinės paramos centras), Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamentas (toliau – Švietimo, kultūros ir sporto departamentas), biudžetinė įstaiga (toliau – BĮ) „Biudžetinių įstaigų buhalterinė apskaita“, Savivaldybės ir nevalstybinės mokyklos, priešmokyklinio ugdymo įstaigos.

19. Švietimo, kultūros ir sporto departamentas sudaro su nevalstybinėmis mokyklomis mokinių nemokamo maitinimo finansavimo sutartis.

 

IV. NEMOKAMO MAITINIMO MOKINIAMS TEIKIMAS

 

20. Mokiniams nemokamas maitinimas teikiamas toje mokykloje, kurioje mokiniai mokosi, neatsižvelgiant į jų gyvenamąją vietą.

21. Mokiniams nemokamas maitinimas vasaros atostogų metu teikiamas tik ugdymo įstaigų organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose.

22. Mokiniams vietoj nemokamo maitinimo negali būti išmokami pinigai.

23. Nemokamas maitinimas poilsio, švenčių ir atostogų dienomis per mokslo metus Savivaldybės ir nevalstybinių mokyklų mokiniams neteikiamas.

24. Mokiniams, kuriems skirtas mokymas namuose ar neatvykusiems į mokyklą dėl ligos, nemokamas maitinimas gali būti organizuojamas ugdymo įstaigos vadovo patvirtinta tvarka. Mokiniams, neatvykusiems į ugdymo įstaigą be pateisinamos priežasties, nemokamas maitinimas neorganizuojamas.

25. Pakeitus mokyklą, mokiniui nemokamas maitinimas naujoje mokykloje pradedamas teikti nuo pirmos mokymosi joje dienos. Ankstesnė mokykla pateikia mokyklai, į kurią išvyko mokinys, pažymą apie mokinio teisę gauti nemokamą maitinimą ir sprendimo dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo kopiją bei informuoja Socialinės paramos centrą apie tai, kad mokinys pakeitė mokyklą, nurodydama mokinio gimimo datą, adresą, vardą ir pavardę. Socialinės paramos centras pakoreguoja informaciją Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (toliau – SPIS).

 

V. NEMOKAMĄ MAITINIMĄ ADMINISTRUOJANČIŲ IR ORGANIZUOJANČIŲ INSTITUCIJŲ PAREIGOS IR TEISĖS

 

26. Socialinės paramos centras:

26.1.  priima sprendimus dėl nemokamo maitinimo skyrimo;

26.2. tikrina pareiškėjo pateiktą informaciją, turinčią įtakos teisei į nemokamą maitinimą;

26.3. kilus įtarimų, kad buvo nuslėpta, pateikta neteisinga, neišsami informacija, tikrina bendrai gyvenančių asmenų gyvenimo sąlygas ir surašo buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą. Tokiais atvejais šis aktas yra vienas iš dokumentų teisei į socialinę paramą mokiniams nustatyti.

27. Švietimo, kultūros ir sporto departamentas:

27.1. atsako už valstybės ir Savivaldybės biudžeto lėšų, skiriamų nemokamam mokinių maitinimui įgyvendinti, tikslingą panaudojimą;

27.2. teikia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis apie pagrįstą valstybės biudžeto lėšų, reikalingų mokinių nemokamam maitinimui, poreikį, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtinta duomenų apie valstybės biudžeto lėšų poreikį socialinei paramai mokiniams teikimo tvarka;

27.3. renka ir kaupia duomenis apie skirtą nemokamą maitinimą mokiniams, analizuoja duomenis apie remiamus mokinius ir lėšų panaudojimą mokyklose, laiku apskaičiuoja papildomai reikalingas ar numatomas nepanaudoti einamaisiais metais lėšas;

27.4. teikia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis apie skirtą nemokamą maitinimą mokiniams vadovaudamasis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtinta duomenų apie suteiktą socialinę paramą mokiniams teikimo tvarka, ir, jei reikia, kitą informaciją.

27.5. tikrina, ar mokyklų pateiktų ataskaitų duomenys atitinka duomenis pateiktus mokinių nemokamo maitinimo registravimo žurnaluose SPIS.

28. BĮ „Biudžetinių įstaigų buhalterinė apskaita“:

28.1. atsako už valstybės ir Savivaldybės biudžeto lėšų, skiriamų mokinių nemokamam maitinimui, tikslingą panaudojimą;

28.2. renka ir kaupia duomenis apie skirtą nemokamą maitinimą mokiniams, analizuoja duomenis apie remiamus mokinius ir lėšų panaudojimą mokyklose, laiku apskaičiuoja papildomai reikalingas ar numatomas nepanaudoti einamaisiais metais lėšas;

28.3. atsiskaito Švietimo, kultūros ir sporto departamentui apie panaudotas lėšas – kiekvieną mėnesį iki 10 dienos pagal Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktoriaus patvirtintą mokinių nemokamo maitinimo ataskaitos formą;

29. Savivaldybės administracijos Finansų departamentas (toliau – Finansų departamentas) lėšas, skirtas mokinių nemokamam maitinimui gauti, perveda į mokyklos, kurioje mokinys mokosi, buhalteriją pagal mokyklos arba BĮ „Biudžetinių įstaigų buhalterinė apskaita“ pateiktą paraišką ir asignavimo valdytojo patvirtintą sąmatą.

30. Savivaldybės ir nevalstybinių mokyklų administracijos:

30.1. užtikrina, kad teikiama maitinimo paslauga būtų kokybiška ir atitiktų higienos reikalavimus;

30.2. nemokamo maitinimo apskaitai mokyklose tvarkyti paskiria atsakingą asmenį (asmenis), kuris pildo mokinių nemokamo maitinimo registravimo žurnalus SPIS ir pasibaigus kalendoriniam mėnesiui iki kiekvieno mėnesio 5 dienos pateikia jų popierinį variantą  Švietimo, kultūros ir sporto departamentui arba BĮ „Biudžetinių įstaigų buhalterinė apskaita“;

30.3. atsiskaito Švietimo, kultūros ir sporto departamentui apie panaudotas mokyklos lėšas – kiekvieną mėnesį iki 5 dienos pagal Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktoriaus patvirtintą mokinių nemokamo maitinimo ataskaitos formą;

30.4. numatomas nepanaudoti einamųjų metų mokinių nemokamo maitinimo lėšas mokyklos grąžina Finansų departamentui iki gruodžio 30 d.;

30.5. nemokamą maitinimą gaunantiems 5–12 klasių mokiniams išduoda vardinius talonus, kuriuose nurodoma klasė ir data. Maitinimo talonai gali būti neišduodami, jei mokykla, atsižvelgdama į savo poreikius ir galimybes, pasitvirtina savo nemokamo maitinimo organizavimo tvarką;

30.6. atsako už valstybės ir Savivaldybės biudžeto lėšų, skiriamų nemokamam mokinių maitinimui, tikslingą panaudojimą;

30.7. atsakingas asmuo, pildydamas mokinių nemokamo maitinimo registravimo žurnalus, atsako už teisingą duomenų įvedimą į SPIS ir jų pateikimą nustatytu laiku Švietimo, kultūros ir sporto departamentui arba BĮ „Biudžetinių įstaigų buhalterinė apskaita“;

30.8. renka ir kaupia duomenis apie mokiniams skirtą nemokamą maitinimą.

 

VI. neteisėtai Gauto nemokamo maitinimo mokiniams išieškojimas

 

31. Pareiškėjas, nuslėpęs ar pateikęs neteisingus duomenis, reikalingus nemokamam maitinimui gauti, ir dėl to neteisėtai jį gavęs, privalo šią paramą suteikusiai institucijai grąžinti neteisėtai gautos paramos dydžio pinigines lėšas. Neteisėtai gautos ir negrąžintos mokinių nemokamo maitinimo piniginės lėšos išieškomos įstatymų nustatyta tvarka.

 

VII. Baigiamosios nuostatos

 

32. Sprendimas dėl nemokamo maitinimo mokiniams skyrimo gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 1-1816, 2014-05-14, paskelbta TAR 2014-05-29, i. k. 2014-05828

 


 

PATVIRTINTA

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos

2011 m. birželio 28 d.

sprendimu Nr. 1-114

(Vilniaus miesto savivaldybės tarybos

2014 m. gegužės 14 d.

sprendimo Nr. 1-1816 redakcija)

 

PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato paramos mokinio reikmenims įsigyti (toliau – parama) sąlygas ir teikimo tvarką.

2. Tvarkos aprašas taikomas mokiniams, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą Vilniaus miesto savivaldybėje (toliau – Savivaldybė) arba, jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota, kurie faktiškai gyvena Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje ir kurie mokosi bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose  ar pas kitą švietimo teikėją (išskyrus laisvąjį mokytoją) pagal bendrojo ugdymo programas, įregistruotas Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre, ar priešmokyklinio ugdymo programą.

3. Tvarkos aprašas netaikomas mokiniams, kurie mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas ir mokiniams, kurie mokosi ir pagal bendrojo ugdymo, ir pagal profesinio mokymo programas, taip pat mokiniams, kurie yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę, maistą ir mokinio reikmenis) valstybės arba Savivaldybės finansuojamose įstaigose arba kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra skiriama globos (rūpybos) išmoka.

4. Paramos mokinio reikmenims įsigijimą administruoja Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamentas (toliau – Švietimo, kultūros ir sporto departamentas), administruoja ir vykdo biudžetinė įstaiga Vilniaus miesto socialinės paramos centras (toliau – Socialinės paramos centras).

5. Kreipimosi dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarką – prašymų ir dokumentų pateikimą, teisės į paramą nustatymą bei sprendimo priėmimą – reglamentuoja Savivaldybės tarybos patvirtintas Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašas.

 

II. PARAMAI ĮSIGYTI SKIRIAMŲ LĖŠŲ DYDIS IR MOKINIO REIKMENŲ RINKINIŲ SUDARYMAS

 

6. Mokinio reikmenims įsigyti (įskaitant pirkimo pridėtinės vertės mokestį) skiriama 120 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio suma vienam mokiniui per kalendorinius metus.

7. Jeigu mokinys yra patyręs socialinę riziką, individualios mokymosi priemonės į mokinio reikmenų rinkinius įtraukiamos vadovaujantis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos parvirtintu Individualiųjų mokymosi priemonių sąrašu. Mokinio reikmenų rinkiniai kiekvienam mokiniui sudaromi pagal jo individualius poreikius, atsižvelgiant į bendrai gyvenančių asmenų auginamų vaikų skaičių, jų jau turimus mokinio reikmenis.

 

III. PARAMOS TEIKIMAS

 

 

8. Lėšos, skirtos paramai, pervedamos Socialinės paramos centrui pagal Švietimo, kultūros ir sporto departamento ir Socialinės paramos centro sudarytą paramos finansavimo sutartį.

9. Socialinės paramos centras paramą teikia:

9.1. pinigais, pervesdamas juos pareiškėjui į jo nurodytą asmeninę sąskaitą arba išmokėdamas grynaisiais pinigais viename iš banko, su kuriuo Socialinės paramos centras yra sudaręs sutartį, skyriuje (poskyryje) Vilniaus mieste;

9.2. nepinigine forma, jeigu mokinys yra patyręs socialinę riziką, socialiniam darbuotojui darbui su socialinės rizikos šeimomis apiperkant kiekvieną mokinį.

10. Parama skiriama vieną kartą per metus iki prasidedant mokslo metams arba mokslo metų pradžioje, bet ne vėliau kaip iki spalio 20 d.

11. Socialinės paramos centras iki kiekvienų metų spalio 31 d. pateikia Švietimo, kultūros ir sporto departamentui paramos ataskaitą pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą ataskaitos formą.

12. Nepanaudotas lėšas, skirtas paramai, Socialinės paramos centras grąžina į Švietimo, kultūros ir sporto departamento ir Socialinės paramos centro sudarytoje sutartyje nurodytą sąskaitą.

 

IV. PARAMĄ ADMINISTRUOJANČIŲ IR ORGANIZUOJANČIŲ INSTITUCIJŲ PAREIGOS IR TEISĖS

 

13. Socialinės paramos centras:

13.1.  priima sprendimus dėl paramos skyrimo;

13.2. suveda duomenis apie suteiktą paramą į informacinę sistemą „Parama“;

13.3. renka ir kaupia duomenis apie suteiktą paramą, laiku apskaičiuoja papildomai reikalingas ar numatomas nepanaudoti einamaisiais metais lėšas;

13.4. tikrina pareiškėjo pateiktą informaciją, turinčią įtakos teisei į paramą;

13.5. kilus įtarimų, kad pateikta neteisinga informacija, tikrina bendrai gyvenančių asmenų gyvenimo sąlygas ir surašo buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą. Tokiais atvejais šis aktas yra vienas iš dokumentų teisei į socialinę paramą mokiniams nustatyti.

14. Švietimo, kultūros ir sporto departamentas:

14.1. teikia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis apie pagrįstą valstybės biudžeto lėšų, reikalingų paramai, poreikį, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtinta duomenų apie valstybės biudžeto lėšų poreikį socialinei paramai mokiniams teikimo tvarka;

14.2. teikia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis apie suteiktą paramą vadovaudamasis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtinta duomenų apie suteiktą socialinę paramą mokiniams teikimo tvarka, ir, jei reikia, kitą informaciją.

 

V. NETEISĖTAI GAUTŲ PARAMOS LĖŠŲ IŠIEŠKOJIMAS

 

 

15. Pareiškėjas, nuslėpęs ar pateikęs neteisingus duomenis, reikalingus paramai skirti, ir dėl to neteisėtai gavęs, privalo grąžinti neteisėtai gautos paramos pinigines lėšas.

16. Neteisėtai gautos ir negrąžintos paramos piniginės lėšos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka.

______________

Priedo pakeitimai:

Nr. 1-1816, 2014-05-14, paskelbta TAR 2014-05-29, i. k. 2014-05828

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Vilniaus miesto savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. 1-1816, 2014-05-14, paskelbta TAR 2014-05-29, i. k. 2014-05828

Dėl tarybos 2011-06-28 sprendimo Nr. 1-114 „Dėl Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos, mokinių nemokamo maitinimo tvarkos ir paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašų tvirtinimo“ pakeitimo