Suvestinė redakcija nuo 2015-04-08

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2010-09-30, i. k. 2010-01100

 

ŠILALĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ILGALAIKĖS SOCIALINĖS GLOBOS PASLAUGŲ SKYRIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. rugsėjo 30 d. Nr. T1-236

Šilalė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 2008, Nr. 113-4290) 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo (Žin., 2006, Nr. 17-589; 2010, Nr. 53-2598) 26 straipsnio 4 dalimi, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 (Žin., 2006, Nr. 43-1571; 2007, Nr. 32-1162; Nr. 81-3551; 2008, Nr. 142-5666; 2010, Nr. 79-4099), Šilalės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Ilgalaikės socialinės globos paslaugų skyrimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šilalės rajono savivaldybės tarybos 2008 m. balandžio 30 d. sprendimą Nr. T1-164 „Dėl Ilgalaikės socialinės globos paslaugų skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Apie priimtą sprendimą skelbti vietinėje spaudoje ir savivaldybės interneto tinklalapyje www.silale.lt.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Meras                                                                                                                 Albinas Ežerskis


 

PATVIRTINTA

Šilalės rajono savivaldybės tarybos

2010 m. rugsėjo 30 d. sprendimu Nr. T1-236

 

ILGALAIKĖS SOCIALINĖS GLOBOS PASLAUGŲ SKYRIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ilgalaikės socialinės globos paslaugų skyrimo tvarkos aprašas (toliau - Aprašas) nustato ilgalaikės socialinės globos paslaugų senyvo amžiaus asmenims, vaikams su negalia ir suaugusiems asmenims su negalia skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo bei asmenų siuntimo į socialinės globos įstaigas šioms paslaugoms gauti tvarką, asmenų siuntimo į socialinės globos įstaigas procedūrą, reikalingus dokumentus.

2. Aprašas taikomas siunčiant asmenis ilgalaikės socialinės globos paslaugoms gauti į šias socialinės globos įstaigas: suaugusių asmenų su negalia; senyvo amžiaus asmenų; vaikų su negalia (parapines, valstybės Globos namus ar kitas socialinės globos įstaigas, su kuriomis Šilalės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius sudaro sutartis dėl ilgalaikės socialinės globos paslaugų teikimo).

3. Šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose socialines paslaugas, apibrėžtas sąvokas.

 

II. ILGALAIKĖS SOCIALINĖS GLOBOS PASLAUGŲ SKYRIMAS

 

4. Ilgalaikė socialinė globa įstaigose, teikiančiose ilgalaikės socialinės globos paslaugas, skiriama asmenims, kuriems reikalinga nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba. Asmenys dėl negalios negali savarankiškai gyventi savo namuose, nes socialinių paslaugų nebegalima teikti jų namuose arba tos paslaugos yra neefektyvios.

5. Galimi ilgalaikės socialinės globos paslaugų gavėjai:

5.1. suaugę asmenys su negalia;

5.2. senyvo amžiaus asmenys;

5.3. vaikai su negalia;

6. Ilgalaikė socialinė globa skiriama 5.1.-5.3. punktuose išvardintiems asmenims, kai:

6.1. jie yra vieniši;

6.2. artimieji (vaikai, tėvai, sutuoktiniai, globėjai) negali pasirūpinti globojamu ar slaugomu asmeniu dėl objektyvių priežasčių (dirba, yra pensininkai, neįgalūs, studentai, ligoniai ir kt.);

6.3. artimieji (vaikai, tėvai, sutuoktiniai, globėjai) yra socialinės rizikos grupės asmenys, piktnaudžiaujantys alkoholiu, gyvenantys asocialų gyvenimą, ir jų nesirūpinimas bei nepriežiūra globojamu ar slaugomu asmeniu kelia grėsmę sveikatai ir saugumui;

6.4. neveiksnių asmenų globėjai dėl objektyvių priežasčių toliau negali atlikti savo funkcijų.

7. Socialinės globos įstaiga, į kurią siunčiamas asmuo, yra parenkama pagal galimybes atsižvelgiant į asmens (globėjo, rūpintojo) pageidavimą.

8. Dėl ilgalaikės socialinės globos paslaugų skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas kreipiasi į Šilalės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (toliau - Socialinės paramos skyrių) ar seniūniją pagal gyvenamąją vietą, užpildydamas prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti (forma SP-8), patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir pateikia šiuos dokumentus:

8.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

8.2. pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad jis yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą (tik tuo atveju, kai nėra duomenų gyvenamosios vietos apskaitos registre ir dokumentuose).

8.3. išrašas iš asmens medicininės dokumentacijos (forma Nr. 027/a) su šeimos gydytojo išvada apie asmens sveikatos būklę su patvirtinimu, kad asmuo neserga ūmiomis infekcinėmis ar kitomis pavojingomis, užkrečiamomis ligomis;

Punkto pakeitimai:

Nr. T1-83, 2015-03-27, paskelbta TAR 2015-04-07, i. k. 2015-05291

 

8.4. prašymą, nurodantį, kokioje globos įstaigoje norėtų apsigyventi;

8.5. neįgaliojo ar pensininko pažymėjimą;

8.6. darbingumo lygio, neįgalumo lygio nustatymo pažymos kopiją (jei asmeniui yra nustatyta);

8.7. pažymą ir kitus dokumentus apie asmens (šeimos) gautas pajamas per 3 mėnesius iki kreipimosi dienos, jei nėra domenų bazėse, kuriomis gali naudotis Socialinės paramos skyrius;

8.8. pažymas ir kitus dokumentus apie asmens turimą ar turėtą turtą per 12 mėnesių iki kreipimosi dienos, jei nėra domenų bazėse, kuriomis gali naudotis Socialinės paramos skyrius.

8.9. jei socialiniam darbuotojui, atliekančiam vertinimą, reikalinga papildoma informacija, susijusi su socialinės globos poreikio asmeniui nustatymu, jis gali pareikalauti iš asmens papildomų dokumentų, reikalingų socialinės globos poreikiui nustatyti (pridedamos sveikatos priežiūros ir kitų institucijų specialistų išvados ir (ar) dokumentai, buities tyrimo aktas, surašytas seniūnijos ar Socialinės paramos skyriaus darbuotojo su atitinkamos seniūnijos seniūno išvada apie apgyvendinimo reikalingumą ir kt.).

9. Seniūnijos, Socialinės paramos skyriaus socialiniai darbuotojai, gavę asmens ar kitų suinteresuotų asmenų, bendruomenės narių raštišką prašymą ar informaciją apie ilgalaikės socialinės globos paslaugų teikimo reikalingumą, ne vėliau kaip per 14 darbo dienų privalo atlikti asmens (šeimos) socialinių paslaugų ir socialinės globos poreikio vertinimą, taikant Senyvo amžiaus asmens ir Suaugusio asmens su negalia, Vaiko su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodiką, ir pateikti Socialinės paramos skyriui.

10. Socialinės paramos skyrius, parengęs visus reikalingus dokumentus dėl apgyvendinimo, juos pateikia Administracijos direktoriaus sudarytai Socialinių paslaugų skyrimo komisijai, priimančiai rekomendacinio pobūdžio sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo, neskyrimo, nutraukimo, sustabdymo.

11. Atsiradus būtinumui iš naujo nustatyti fizinį ir socialinį savarankiškumo lygį asmeniui, gaunančiam ilgalaikės socialinės globos paslaugas rajono parapiniuose senelių globos namuose, įstaiga, teikianti paslaugas, apie tai raštu informuoja Socialinės paramos skyrių.

12. Sprendimą dėl ilgalaikės socialinės globos skyrimo, nutraukimo ar sustabdymo priima Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo ir užpildo Sprendimo dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo - SP-9 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro.

13. Sprendimas dėl ilgalaikės socialinės globos paslaugų skyrimo ar neskyrimo priimamas per 30 kalendorinių dienų (išskirtiniais atvejais - per 3 darbo dienas) nuo socialinių darbuotojų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadų pateikimo savivaldybei dienos, o sprendimas dėl ilgalaikės socialinės globos paslaugų sustabdymo ar nutraukimo - per 5 darbo dienas nuo informacijos gavimo iš paslaugų gavėjo ar iš įstaigos, teikiančios socialines paslaugas.

14. Socialinės paramos skyriuje sudaroma asmens byla, kurioje yra saugomi visi dokumentai, reikalingi dėl ilgalaikės socialinės globos poreikio nustatymo ir teikimo, bei asmens registracijos kortelė.

15. Priėmus sprendimą skirti asmeniui ilgalaikę socialinę globą įstaigoje, kurios savininko teises ir pareigas įgyvendinančia institucija ar dalininku (savininku) yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau vadinama – valstybės Globos namai), Socialinės paramos skyrius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas išsiunčia šio sprendimo kopiją: dėl suaugusio neįgalaus asmens - Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau - Departamentas), dėl neįgalaus vaiko – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba).

Punkto pakeitimai:

Nr. T1-83, 2015-03-27, paskelbta TAR 2015-04-07, i. k. 2015-05291

 

16. Prieš apgyvendinant asmenį rajono parapinėje socialinės globos įstaigoje, teikiančioje ilgalaikės socialinės globos paslaugas, išrašomas siuntimas. Siuntimą, kurio formą savo įsakymu patvirtina Savivaldybės administracijos direktorius, išrašo Socialinės paramos skyriaus vedėjas, o kai priimtas sprendimas dėl ilgalaikės socialinės globos skyrimo valstybės Globos namuose, siuntimą išrašo Departamentas arba Tarnyba.

Punkto pakeitimai:

Nr. T1-83, 2015-03-27, paskelbta TAR 2015-04-07, i. k. 2015-05291

 

17. Apgyvendinant asmenį parapinėje socialinės globos įstaigoje, siuntimo kopija per 3 darbo dienas nuo jo išrašymo dienos pateikiama (išsiunčiama) asmeniui (globėjui, rūpintojui). Siuntimo originalas ir surinktų dokumentų kopijos pateikiamos įstaigai, teikiančiai ilgalaikės socialinės globos paslaugas, į kurią asmuo siunčiamas. Tarnybos siuntimo kopija pateikiama Socialinės paramos skyriui, priėmusiam sprendimą dėl socialinės globos asmeniui skyrimo.

18. Išrašytas siuntimas galioja 30 kalendorinių dienų nuo jo išrašymo dienos.

19. Jeigu asmuo neapsigyvena ilgalaikės socialinės globos įstaigoje per siuntimo galiojimo terminą, sprendimas skirti socialinę globą pripažįstamas netekusiu galios.

20. Jei socialinės globos įstaigoje nėra laisvų vietų, asmuo yra įrašomas į eilę ilgalaikei socialinei globai gauti. Kai asmeniui skirta ilgalaikė socialinė globa Šilalės rajono parapinėje socialinės globos įstaigoje, į eilę jį įrašo Socialinės paramos skyrius, o tais atvejais, kai asmeniui skirta ilgalaikė socialinė globa valstybės Globos namuose, jis įrašomas į asmenų eilę ilgalaikei socialinei globai gauti valstybės Globos namuose, kurią sudaro ir tvarko Tarnyba.

21. Laukiančiųjų savivaldybės asmenų eilė ilgalaikei socialinei globai gauti sudaroma pagal sprendimų dėl socialinės globos skyrimo priėmimo datą. Tais atvejais, kai sprendimai dėl socialinės globos skyrimo priimami ta pačia data keliems asmenims, atsižvelgiama ir į jų prašymo- paraiškos socialinėms paslaugoms gauti pateikimo datą.

22. Asmuo, atsisakęs apsigyventi įstaigoje, teikiančioje ilgalaikės socialinės globos paslaugas, išbraukiamas iš eilės.

23. Vienas asmuo gali būti įrašytas tik į vieną eilę ilgalaikei socialinei globai gauti.

24. Socialinės paramos skyrius tvarko asmenų, pageidaujančių gauti socialinės globos paslaugas, apskaitą, suveda ilgalaikės socialinės globos paslaugų skyrimo duomenis į Socialinės paramos informacinę sistemą (SPIS).

 

III. ATSISKAITYMAS IR KONTROLĖ

 

25. Socialinės globos įstaigoms už ilgalaikės socialinės globos paslaugų teikimą iš dalies savarankiškiems asmenims, finansuojama iš savivaldybės biudžeto lėšų.

26. Socialinės globos įstaigoms už ilgalaikės socialinės globos paslaugų teikimą nesavarankiškiems asmenims, kuriems nustatytas nuolatinės slaugos poreikis, finansuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiųjų tiksliųjų dotacijų savivaldybės biudžetams.

27. Socialinės paramos skyrius kasmet su rajono parapijos globos įstaiga sudaro Ilgalaikės socialinės globos paslaugų teikimo ir finansavimo sutartį.

28. Apgyvendinant asmenį rajono parapinėse globos įstaigose sudaroma tarp apgyvendinto asmens ar jo globėjo, Socialinės paramos skyriaus ir rajono parapinės globos įstaigos trišalė sutartis dėl mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą.

29. Apgyvendinant asmenį valstybės Globos namuose ar kitose globos įstaigose, kiekvienu atveju Socialinės paramos skyrius su globos įstaiga sudaro Ilgalaikės socialinės globos finansavimo sutartį.

30. Mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą dydis nustatomas atsižvelgiant į asmens pajamas ir turtą.

31. Mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą suaugusiam asmeniui dydis per mėnesį – 80 procentų asmens pajamų. Tais atvejais, kai asmuo pagal Lietuvos Respublikos valstybinių šalpos išmokų įstatymą gauna slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, 100 procentų šios kompensacijos skiriama mokėjimui už ilgalaikę socialinę globą padengti.

Punkto pakeitimai:

Nr. T1-83, 2015-03-27, paskelbta TAR 2015-04-07, i. k. 2015-05291

 

32. Jeigu suaugusio asmens turto vertė didesnė už jo gyvenamosios vietos savivaldybėje nustatytą turto vertės normatyvą, mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą suaugusiam asmeniui dydis per mėnesį padidėja vienu procentu, skaičiuojant nuo turto vertės, viršijančios normatyvą.

33. Mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą vaikui su negalia dydis nustatomas neatsižvelgiant į asmens turtą ir sudaro 80 procentų vaiko pajamų per mėnesį.

34. Asmens pajamos ir turtas vertinamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtintu Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu.

35. Ilgalaikės socialinės globos paslaugų gavėjas sumoka nustatytą pajamų dalį tiesiogiai paslaugas teikiančiai globos įstaigai.

36. Socialinės paramos skyrius socialinės globos įstaigoms kas mėnesį finansuoja lėšų skirtumą tarp išlaikomo asmens sumokėtos sumos ir socialinės globos įstaigos nustatytos kainos iš tam tikslui skirtų asignavimų, bet ne daugiau kaip Savivaldybės tarybos nustatytos maksimalios ilgalaikės socialinės globos kainos.

37. Asmenys, laikinai teisės aktų nustatyta tvarka išvykę iš socialinės globos įstaigų, už išvykimo laiką moka 30 procentų jiems nustatyto mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą dydžio. Išvykus ne ilgiau kaip trims paroms, mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą dydis nemažinamas.

38. Socialinės paramos skyrius su socialinės globos įstaigomis atsiskaito pagal Socialinės paramos skyriaus ir socialinės globos įstaigų pasirašytos sutarties numatytas sąlygas.

 

IV. ASMENS (ŠEIMOS) TEISĖS IR PAREIGOS

 

39. Asmuo (šeima) turi teisę į informacijos ir dokumentų apie asmenį (šeimą) konfidencialumą.

40. Asmuo turi teisę pasirinkti socialinės globos įstaigą, kurioje norėtų apsigyventi ir gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugas.

41. Asmuo, jo globėjas, rūpintojas privalo teikti socialinės globos įstaigai, socialiniams darbuotojams informaciją, susijusią su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimu, asmens ar šeimos pajamomis. Asmuo (šeima) atsako už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą bei informacijos teisingumą.

 

V. SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS

 

42. Sprendimą dėl ilgalaikės socialinės globos paslaugų asmeniui skyrimo, įrašymo į laukiančiųjų eilę ilgalaikei socialinei globai gauti, siuntimo į socialinės globos įstaigą asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas gali apskųsti Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktoriui.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Šilalės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T1-83, 2015-03-27, paskelbta TAR 2015-04-07, i. k. 2015-05291

Dėl Šilalės rajono savivaldybės tarybos 2010 m. rugsėjo 30 d. sprendimo Nr. T1-236 „Dėl Ilgalaikės socialinės globos paslaugų skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo