Suvestinė redakcija nuo 2007-05-20 iki 2010-04-10

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2002, Nr. 116-5198, i. k. 1021100NUTA00001872

 

Nauja redakcija nuo 2007-05-20:

Nr. 461, 2007-05-09, Žin. 2007, Nr. 55-2141 (2007-05-19), i. k. 1071100NUTA00000461

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL DUOMENŲ APIE VEIKLĄ, SUSIJUSIĄ SU RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ ŠALINIMU, TEIKIMO EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJAI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2002 m. gruodžio 3 d. Nr. 1872

Vilnius

 

Įgyvendindama Europos atominės energijos bendrijos (Euratomo) steigimo sutarties 37 straipsnio nuostatas ir atsižvelgdama į 1999 m. gruodžio 6 d. Komisijos rekomendaciją 1999/829/Euratomas dėl Euratomo sutarties 37 straipsnio taikymo, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Duomenų apie veiklą, susijusią su radioaktyviųjų atliekų šalinimu, teikimo Europos Bendrijų Komisijai tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatyti, kad išduoti licenciją vykdyti veiklą, susijusią su radioaktyviųjų atliekų šalinimu, galima tik pateikus Europos Bendrijų Komisijai duomenis apie šią veiklą ir gavus teigiamą jos išvadą arba praėjus daugiau kaip 6 mėnesiams nuo šių duomenų pateikimo Europos Bendrijų Komisijai ir šiai nepateikus išvados.

3. Pavesti Aplinkos apsaugos agentūrai kasmet iki rugsėjo 30 d. išanalizuoti ir pateikti Europos Bendrijų Komisijai praėjusių metų duomenis apie radionuklidų išmetimą į vandenį ir aplinkos orą, informuoti šią komisiją apie išduotus leidimus išmesti į aplinką radionuklidus ir licencijas vykdyti veiklą, susijusią su radioaktyviųjų atliekų šalinimu.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. gruodžio 3 d. nutarimu Nr. 1872

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2007 m. gegužės 9 d. nutarimo Nr. 461

redakcija)

 

DUOMENŲ APIE VEIKLĄ, SUSIJUSIĄ SU RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ ŠALINIMU, TEIKIMO EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJAI TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Duomenų apie veiklą, susijusią su radioaktyviųjų atliekų šalinimu, teikimo Europos Bendrijų Komisijai tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) reglamentuoja duomenų apie susijusią su radioaktyviųjų atliekų šalinimu veiklą, kurią vykdant Europos Sąjungos (toliau vadinama – ES) valstybių vanduo, dirvožemis ar aplinkos oras gali būti užteršti radionuklidais, rengimą ir teikimą Europos Bendrijų Komisijai (toliau vadinama – Komisija) įvertinti.

2. Veiklos, susijusios su radioaktyviųjų atliekų šalinimu (toliau vadinama – veikla), rūšys nurodytos šio Aprašo 1 priede.

3. Šiame Apraše vartojama sąvoka „radioaktyviųjų atliekų šalinimas“ – radioaktyviųjų atliekų kaupimas kapinyne, neketinant jų išimti, arba tiesioginis planuotas ar atsitiktinis radioaktyviųjų medžiagų (dujų ar skysto pavidalo) išmetimas į aplinką. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos paaiškintos Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme (Žin., 1999, Nr. 50-1600), Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 119-2771) ir Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme (Žin., 1999, Nr. 11-239).

 

II. DUOMENŲ SĄVADO RENGIMAS

 

4. Šio Aprašo 1 priede nurodytą veiklą (išskyrus nurodytąją 11, 12 ir 14 punktuose) planuojantis vykdyti fizinis ar juridinis asmuo (toliau vadinama – asmuo) privalo parengti duomenų, nurodytų šio Aprašo 2 priede, sąvadą. Planuojant vykdyti 1 priedo 13 punkte nurodytą veiklą, duomenų sąvadą sudaro tik konkrečiu atveju svarbūs duomenys, o jo turinį ir apimtį nustato Aplinkos ministerija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Radiacinės saugos centras ir Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, vadovaudamiesi nereguliuojamosios veiklos kriterijais, pateiktais Lietuvos higienos normos HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“, patvirtintos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 (Žin., 2002, Nr. 11-388), A priedo A.2 punkte, išnagrinėję asmens pateiktus dokumentus licencijai gauti. Duomenų apie veiklą, nurodytą 1 priedo 11, 12 ir 14 punktuose, sąvadas rengiamas tik gavus Komisijos prašymą pateikti duomenis.

5. Parengtą duomenų sąvadą asmuo privalo suderinti su Aplinkos ministerija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos, Radiacinės saugos centru ir Valstybine atominės energetikos saugos inspekcija. Šios institucijos turi per 25 darbo dienas nuo duomenų sąvado gavimo jį išnagrinėti ir pagal kompetenciją suderinti arba pateikti pastabas.

6. Institucijoms pateikus pastabų, asmuo ne vėliau kaip per 25 darbo dienas (jeigu Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija nenustato kito termino) turi įvertinti gautas pastabas ir atnaujintą duomenų sąvadą pateikti institucijoms pakartotinai derinti. Institucijos per 25 darbo dienas nuo atnaujinto sąvado gavimo turi jį išnagrinėti ir pagal kompetenciją suderinti arba pateikti pastabas.

7. Suderintą duomenų sąvadą ir institucijų derinimo raštus asmuo turi pateikti Valstybinei atominės energetikos saugos inspekcijai.

8. Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija suderintą duomenų sąvadą pateikia Komisijai. Šis sąvadas pateikiamas Komisijai ne vėliau kaip prieš 6 mėnesius iki licencijos vykdyti veiklą išdavimo, įrenginio eksploatavimo pradžios (kai licencijos nereikia) arba įrenginio išmontavimo pradžios.

9. Jeigu asmuo planuoja vykdyti veiklą, nurodytą šio Aprašo 1 priedo 11, 12 ir 14 punktuose, duomenų sąvadas rengiamas, derinamas ir pateikiamas Komisijai pagal šio Aprašo 5–8 punktų reikalavimus per 6 mėnesius nuo Komisijos prašymo pateikti duomenis.

10. Jeigu asmuo keičia veiklą, apie kurią duomenys pateikti Komisijai, ir Komisija yra pateikusi išvadą, o keičiant veiklą didinami ribiniai išmetamų radionuklidų aktyvumai ir (arba) didėja išnagrinėtų projektinių avarijų galimas pavojus, – Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija pateikia Komisijai šio Aprašo 3 priede nurodytus duomenis, parengtus ir suderintus pagal šio Aprašo 5 ir 6 punktų reikalavimus.

11. Jeigu asmuo keičia veiklą, apie kurią duomenys pateikti Komisijai, ir Komisija yra pateikusi išvadą, o keičiant veiklą naujos licencijos nereikia arba nedidinami ribiniai išmetamų radionuklidų aktyvumai ir nedidėja išnagrinėtų projektinių avarijų galimas pavojus, – Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos sprendimu, suderintu su kitomis šio Aprašo 5 punkte nurodytomis institucijomis, duomenų Komisijai teikti nereikia.

12. Jeigu asmuo keičia veiklą, apie kurią duomenys pateikti Komisijai, tačiau Komisija nėra pateikusi išvados, Komisijai teikiamas atnaujintas ir pagal šio Aprašo 5 ir 6 punktų reikalavimus suderintas duomenų sąvadas, tačiau jeigu keičiant veiklą ribiniai išmetamų radionuklidų aktyvumai nedidinami ir nedidėja išnagrinėtų projektinių avarijų galimas pavojus, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija informuoja Komisiją tik apie veiklos pakeitimus.

13. Jeigu asmuo keičia veiklą, pradėtą vykdyti iki 2004 m. gegužės 1 d., Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija Komisijai pateikia šio Aprašo 3 priede nurodytus duomenis, parengtus ir suderintus pagal šio Aprašo 5 ir 6 punktų reikalavimus.

14. Gavus Komisijos prašymą pateikti papildomus duomenis apie planuojamą vykdyti veiklą ar veiklos pakeitimą, šie duomenys rengiami ir derinami pagal šio Aprašo 5 ir 6 punktų reikalavimus. Duomenis Komisijai pateikia Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Komisijai išnagrinėjus Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos pateiktą duomenų sąvadą ir pateikus išvadą, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija šią išvadą raštu pateikia veiklą planuojančiam asmeniui ir šio Aprašo 5 punkte nurodytoms institucijoms.

16. Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija informuoja Komisiją apie priemones, kurių imtasi atsižvelgiant į Komisijos išvadą.

______________

 

 

Duomenų apie veiklą, susijusią su

radioaktyviųjų atliekų šalinimu, teikimo

Europos Bendrijų Komisijai tvarkos aprašo

1 priedas

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2007 m. gegužės 9 d. nutarimo Nr. 461

redakcija)

 

VEIKLA, SUSIJUSI SU RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ ŠALINIMU

 

1. Branduolinių reaktorių eksploatavimas.

2. Panaudoto branduolinio kuro perdirbimas.

3. Urano ir torio gavyba.

4. Urano praturtinimas uranu-235.

5. Branduolinio kuro gamyba.

6. Panaudoto branduolinio kuro saugojimas tam skirtuose įrenginiuose.

7. Radioaktyviųjų medžiagų pramoninis apdorojimas.

8. Radioaktyviųjų atliekų, susidarančių vykdant veiklą, nurodytą 1–7 ir 9 punktuose, apdorojimas ir saugojimas.

9. Branduolinių reaktorių ir panaudoto kuro perdirbimo įmonių išmontavimas.

10. Radioaktyviųjų atliekų laidojimas žemės paviršiuje ar po žeme.

11. Radioaktyviųjų atliekų skandinimas jūroje.

12. Radioaktyviųjų atliekų laidojimas po jūros dugnu.

13. Veikla su gamtiniais jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, jeigu būtina šios veiklos licencija.

14. Kita veikla, susijusi su radioaktyviųjų atliekų šalinimu.

______________

 

 

Duomenų apie veiklą, susijusią su

radioaktyviųjų atliekų šalinimu, teikimo

Europos Bendrijų Komisijai tvarkos aprašo

2 priedas

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2007 m. gegužės 9 d. nutarimo Nr. 461

redakcija)

 

DUOMENYS

 

1. Įvadas:

1.1. bendras planuojamo objekto apibūdinimas;

1.2. esama licencijavimo stadija, objekto rengimo eksploatuoti planas a, c;

1.3. numatytos išmontavimo stadijos b;

1.4. išmontavimo licencijavimo procedūrų aprašas b;

1.5. numatoma eksploatavimo pradžia, trukmė ir uždarymo data c.

2. Vietovės apibūdinimas:

2.1. aikštelės ir regiono geografinės, topografinės ir geologinės ypatybės:

2.1.1. regiono žemėlapis;

2.1.2. regiono ypatumai;

2.1.3. objekto padėtis kitų objektų, į kurių taršą reikia atsižvelgti, atžvilgiu;

2.1.4. objekto padėtis artimiausių gyvenviečių kaimyninėse valstybėse atžvilgiu;

2.2. seismologiniai duomenys a, c – seisminio aktyvumo laipsnis, didžiausias tikėtinas seisminis aktyvumas ir objekto seisminis atsparumas;

2.3. hidrologiniai duomenys:

2.3.1. vandentakių, vandens telkinių, intakų, estuarijų, vandens išgavimo, užliejamų teritorijų aprašas;

2.3.2. vidutinis, maksimalus ir minimalus vandens lygiai ir debitai, jų pasikartojimo dažnis;

2.3.3. požeminio vandens lygiai ir srautai;

2.3.4. pakrantės zonų aprašas;

2.3.5. potvynių rizika ir objekto apsaugos nuo potvynių priemonės;

2.4. meteorologiniai ir klimatologiniai duomenys:

2.4.1. vėjo kryptis, greitis, pasikartojimo dažnis;

2.4.2. kritulių kiekis ir trukmė, pasikartojimo dažnis;

2.4.3. vėjo krypčių sektorius atitinkančios teršalų dispersijos atmosferoje sąlygos ir temperatūros inversijos trukmė;

2.5. gamtos išteklių ir maisto produktų gamybos trumpas apibūdinimas:

2.5.1. dirvožemio tipai ir ekologiniai vietovės ypatumai;

2.5.2. vandens išteklių naudojimas regione;

2.5.3. svarbiausiųjų maisto produktų gamyba regione ir kitose ES valstybėse, kurios galimas poveikis: žemdirbystė, gyvulininkystė, žvejyba, medžioklė, jeigu svarbu;

2.5.4. maisto produktų paskirstymo sistema, ypač maisto produktų eksportas į kitas ES valstybes, jeigu tai gali būti susiję su apšvitos dėl išmetamų radionuklidų rizika ir yra reikšmingų apšvitos trasų;

2.6. kita veikla objekto aplinkoje a, c:

2.6.1. bet kokia ūkinė ar karinė veikla, antžeminis ar oro transportas ir kiti faktoriai, galintys turėti įtakos įrenginių saugai;

2.6.2. numatytos objekto apsaugos priemonės;

2.7. vietovės apibūdinimas, spėjama vietovės kaita išnagrinėtuoju ilgalaikio poveikio laikotarpiu c:

2.7.1. gamtinės aplinkos kaita (spėjami geografiniai, topografiniai, geologiniai, hidrologiniai, hidrogeologiniai, meteorologiniai ir ekologiniai pokyčiai, apledėjimai, jūros lygio kitimas ir kranto erozija – pajūrio zonoje);

2.7.2. žmogiškosios aplinkos kaita (sąlygos kisti žmonių pasiskirstymui, gyvensenai ir maisto produktų gamybai);

2.7.3. duomenų šaltiniai ir jų patikimumas.

3. Įrenginio (kapinyno c) apibūdinimas:

3.1. svarbiausiosios įrenginio ypatybės:

3.1.1. trumpas įrenginio aprašas a;

3.1.2. tipas, paskirtis ir vykstantys procesai a;

3.1.3. išdėstymo planas a;

3.1.4. saugos priemonės a;

3.1.5. trumpa įrenginio eksploatavimo istorija b;

3.1.6. svarbiausiosios kapinyno ypatybės c;

3.1.7. vieta, gylis ir planas geologinės struktūros požiūriu c;

3.1.8. laidojimo metodai, hermetinimo ir užpildymo gruntu metodai ir grafikas c;

3.1.9. galimos statybos ar eksploatavimo problemos ir jų sprendimo planai c;

3.1.10. radioaktyviųjų atliekų išėmimo galimybė c;

3.1.11. uždarymo planas (laikas ir eigos etapai) c;

3.1.12. priežiūra uždarius c;

3.1.13. kontrolės ir administravimo ypatumai uždarymo metu ir uždarius c;

3.1.14. numatomų palaidoti radioaktyviųjų atliekų apibūdinimas, nuklidinė sudėtis ir kiekis, medžiagų, savitųjų aktyvumų, tam tikrų radionuklidų ar pusėjimo trukmės apribojimai c;

3.1.15. radioaktyviųjų atliekų pakuočių tipai c;

3.1.16. radioaktyviųjų atliekų priėmimo saugyklų talpyklos, saugojimo metodai ir sąlygos c;

3.1.17. radioaktyviųjų atliekų atitikties nustatytiesiems kriterijams ir taisyklėms stebėsena (monitoringas) c;

3.2. ventiliacijos sistema ir dujinių radioaktyviųjų atliekų tvarkymas – ventiliacijos, išlaikymo, filtravimo ir išmetimo sistemų aprašai normalios veiklos ir avarijų atvejais, įskaitant srautų diagramas;

3.3. skystųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymas – jų apdorojimo įrenginių, saugojimo talpyklų ir išmetimo sistemų aprašai, įskaitant srautų diagramas;

3.4. kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymas a, b – jų apdorojimo įrangos ir saugyklų aprašai;

3.5. sandarumo sistema ar apgaubas a, b – sandarumo sistemos aprašas, jos atsparumas nuotėkiams bei bandymų rezultatai;

3.6. įrenginio eksploatavimo nutraukimas ir išmontavimas a:

3.6.1. numatyta įrenginio eksploatavimo trukmė;

3.6.2. įrenginio eksploatavimo nutraukimo ir išmontavimo prielaidos;

3.6.3. įrenginio eksploatavimo nutraukimą ir išmontavimą reglamentuojančių dokumentų reikalavimų santrauka.

4. Radionuklidų išmetimas į aplinkos orą normalios eksploatacijos metu:

4.1. leidimai išmesti į aplinką radionuklidus:

4.1.1. galiojanti leidimų išmesti į aplinką radionuklidus išdavimo tvarka;

4.1.2. ribinis į aplinkos orą išmetamų radionuklidų aktyvumas ir nustatyti kiti su tuo susiję reikalavimai, prognozuojama radionuklidinė sudėtis;

4.2. techniniai aspektai:

4.2.1. planuojamas radionuklidų metinis aktyvumas;

4.2.2. išmetamų radionuklidų prigimtis, sudėtis, fizinės ir cheminės būsenos;

4.2.3. išmetamų radionuklidų tvarkymas (valdymas), išmetimo metodai ir srautai;

4.3. išmetamų į aplinkos orą radionuklidų stebėsena:

4.3.1. ėminių paėmimas, matavimai ir analizė, kuriuos atlieka tiek kontroliuojančiosios institucijos, tiek eksploatuojančiosios organizacijos;

4.3.2. stebėsenos įrangos, naudojamos stebėsenai atlikti, principinis apibūdinimas;

4.3.3. veikimo (aliarmo) lygiai ir apsaugomieji veiksmai;

4.4. radionuklidų patekimo į žmogaus aplinką ir apšvitos dozių vertinimas:

4.4.1. modeliai ir parametrų vertės, taikyti pasekmėms įvertinti:

4.4.1.1. išmetamų radionuklidų sklaidos aplinkos ore vertinimas;

4.4.1.2. radionuklidų nusėdimo (iškritų) ir jų antrinio pakėlimo į aplinkos orą vertinimai;

4.4.1.3. maisto grandžių, įkvėpio, išorinės apšvitos ir kitų apšvitos trasų vertinimai;

4.4.1.4. duomenys apie gyvenseną (mitybą, apšvitos trukmę ir t.t.);

4.4.1.5. kitų skaičiuojant naudotų parametrų vertės;

4.4.2. nustatytieji radionuklidų savitieji aktyvumai aplinkos komponentuose ir apšvitos dozės, susiję su ribiniu radionuklidų aktyvumu:

4.4.2.1. vidutinis metinis radionuklidų savitasis aktyvumas pažemio ore, žemės paviršiaus užterštumas radionuklidais didžiausio poveikio vietose įrenginio aplinkoje ir kitose ES valstybėse, kurioms galimas poveikis;

4.4.2.2. kitų ES valstybių, kurioms galimas poveikis, suaugusiųjų, vaikų ir kūdikių kritinių grupių narių metinės efektinės dozės, nustatytos atsižvelgiant į visas reikšmingas apšvitos trasas;

4.5. radionuklidų, išmetamų į aplinkos orą iš kitų įrenginių, į kurių taršą reikia atsižvelgti, aktyvumas a, c.

5. Radionuklidų išmetimas į vandenį normalios eksploatacijos metu:

5.1. leidimai išmesti į aplinką radionuklidus:

5.1.1. bendrų reikalavimų leidimui gauti santrauka;

5.1.2. ribinis į vandenį išmetamų radionuklidų aktyvumas ir nustatyti kiti su tuo susiję reikalavimai, išmetamų radionuklidų sudėtis;

5.2. techniniai aspektai:

5.2.1. planuojamas radionuklidų metinis aktyvumas;

5.2.2. išmetamų radionuklidų prigimtis, sudėtis, fizikinės ir cheminės būsenos;

5.2.3. į vandenį išmetamų radionuklidų tvarkymas (valdymas), išleidimo metodai ir srautai;

5.3. išmetamų į vandenį radionuklidų stebėsena:

5.3.1. ėminių paėmimas, matavimai ir analizė, kuriuos atlieka tiek kontroliuojančiosios institucijos, tiek eksploatuojančiosios organizacijos;

5.3.2. įrangos, naudojamos stebėsenai atlikti, principinis apibūdinimas;

5.3.3. veikimo (aliarmo) lygiai ir numatyti apsaugomieji veiksmai;

5.4. radionuklidų patekimo į žmogaus aplinką ir apšvitos dozių vertinimas:

5.4.1. modeliai ir parametrų vertės, taikyti pasekmėms įvertinti:

5.4.1.1. išmetamų radionuklidų sklaidos vandenyje vertinimas;

5.4.1.2. sedimentacijos ir jonų kaitos vertinimai;

5.4.1.3. maisto grandžių, jūros purslų įkvėpio (pajūrio atveju), išorinės apšvitos ir kitų apšvitos trasų vertinimai;

5.4.1.4. duomenys apie gyvenseną (mitybą, apšvitos trukmę ir t.t.);

5.4.1.5. kitų skaičiuojant naudotų parametrų vertės;

5.4.2. nustatytieji radionuklidų savitieji aktyvumai aplinkos komponentuose ir apšvitos dozės, susiję su ribiniu išmetamų į vandenį radionuklidų aktyvumu:

5.4.2.1. vidutinis metinis radionuklidų savitasis aktyvumas paviršiniame vandenyje didžiausio radionuklidų savitojo aktyvumo vietose įrenginio aplinkoje bei kitose ES valstybėse, kurioms galimas planuojamo įrenginio poveikis;

5.4.2.2. kitų ES valstybių, kurioms galimas poveikis, suaugusiųjų, vaikų ir kūdikių kritinių grupių narių metinės efektinės dozės, nustatytos atsižvelgiant į visas reikšmingas apšvitos trasas;

5.5. radionuklidų, išmetamų iš kitų objektų į tą patį vandens telkinį, aktyvumas a, c.

6. Kietųjų radioaktyviųjų atliekų, susidarančių įrenginyje, tvarkymas ir šalinimas:

6.1. radioaktyviųjų atliekų, įskaitant panaudotą branduolinį kurą, klasifikavimo sistema ir nustatytas kiekis;

6.2. apdorojimas ir pakavimas;

6.3. saugojimas;

6.4. radiologinio poveikio aplinkai rizika, taikomos apsaugos priemonės;

6.5. iš įrenginio perduotų įvairių klasių radioaktyviųjų atliekų tolesnis tvarkymas;

6.6. radionuklidais užterštų medžiagų nebekontroliavimas; nustatyti nebekontroliuojamieji (švarumo) lygiai.

7. Neplanuotas radionuklidų išmetimas į aplinką:

7.1. vidinių ar išorinių veiksnių sukeltų incidentų, dėl kurių galimas neplanuotas radionuklidų išmetimas į aplinką, apžvalga; saugos analizės ataskaitoje išnagrinėtų incidentų sąrašas;

7.2. kompetentingų institucijų išnagrinėtos siekiant numatyti galimą neplanuotą radionuklidų išmetimo į aplinką radiologinį poveikį projektinės avarijos; išnagrinėtų projektinių avarijų santrauka ir jų pasirinkimo priežastys;

7.3. projektinių avarijų radiologinio poveikio vertinimas:

7.3.1. radionuklidų išmetimas į aplinkos orą:

7.3.1.1. sąlygos nustatyti į aplinkos orą išmetamų radionuklidų kiekį;

7.3.1.2. išmetimo trasos (srautai) ir radionuklidų srautų kaita;

7.3.1.3. radionuklidų, kurių išmetimas į aplinką gali būti svarbus žmonių sveikatai, kiekis, fizinės ir cheminės būsenos;

7.3.1.4. visas reikšmingas apšvitos trasas apimantys modeliai ir parametrų vertės, taikyti radionuklidų sklaidai, nusėdimui, antriniam pakėlimui, plitimui mitybos grandimis modeliuoti ir didžiausioms galimoms metinėms efektinėms dozėms nustatyti;

7.3.1.5. didžiausias radionuklidų integralinis savitasis aktyvumas pažemio ore ir didžiausios radionuklidų aktyvumo vertės sausose ir drėgnose atmosferos iškritose didžiausio poveikio vietose įrenginio aplinkoje ir kitose ES valstybėse, kurioms galimas įrenginio poveikis;

7.3.1.6. suaugusiųjų, vaikų ir kūdikių, gyvenančių įrenginio aplinkoje ir kitose ES valstybėse, didžiausios metinės efektinės dozės, nustatytos atsižvelgiant į visas reikšmingas apšvitos trasas;

7.3.2. radionuklidų išmetimas į vandens telkinius:

7.3.2.1. sąlygos nustatyti į vandenį išmetamų radionuklidų kiekį;

7.3.2.2. išmetimo srautai ir jų kaita;

7.3.2.3. radionuklidų, kurių išmetimas gali būti svarbus žmonių sveikatai, kiekis bei fizinės ir cheminės būsenos;

7.3.2.4. visas reikšmingas apšvitos trasas apimantys modeliai ir parametrų vertės, taikyti radionuklidų sklaidai, sedimentacijai ir jonų kaitai, plitimui mitybos grandimis modeliuoti ir didžiausioms galimoms metinėms efektinėms dozėms nustatyti;

7.3.2.5. suaugusiųjų, vaikų ir kūdikių, gyvenančių įrenginio aplinkoje ir kitose ES valstybėse, kurioms galimas įrenginio poveikis, didžiausios metinės efektinės dozės, nustatytos atsižvelgiant į visas reikšmingas apšvitos trasas.

8. Ekstremalių situacijų valdymo planai, susitarimai su kitomis ES valstybėmis, susiję su galimu radiologiniu pavojumi, galinčiu kilti kitai ES valstybei, ir skirti radiologinei apsaugai toje valstybėje organizuoti. Trumpas apibūdinimas (aprašas):

8.1. nustatyti įvairių apsaugos priemonių taikymo lygiai;

8.2. planai, susiję su ekstremaliomis situacijomis, ir nustatytos avarinio planavimo zonos;

8.3. priemonės, skirtos operatyviai keistis informacija su kitomis ES valstybėmis, dvišaliai ar daugiašaliai susitarimai, ekstremalių situacijų valdymo planų koordinavimas ir savitarpio pagalba;

8.4. ekstremalių situacijų valdymo planų patikrinimo (išbandymo), ypač nurodant kitų ES valstybių dalyvavimą, procedūros.

9. Aplinkos stebėsenos sistemos aprašas:

9.1. jonizuojančiosios spinduliuotės intensyvumo (išorinės dozės galios) stebėsena;

9.2. aplinkos oro, vandens, dirvožemio ir maisto produktų užterštumo radionuklidais stebėsena, kurią atlieka ūkio subjektas ir (ar) reguliuojančiosios institucijos;

9.3. patvirtintos stebėsenos programos, stebėsenos organizavimas, ėminių tipai ir ėmimo dažniai, įranga, naudojama aplinkos stebėsenai atlikti normalaus eksploatavimo sąlygomis ir avarijų atvejais, bendradarbiavimo su kaimyninėmis ES valstybėmis procedūros.

10. Uždaryto kapinyno radiologinis poveikis c:

10.1. ilgalaikės saugos užtikrinimo koncepcija – radionuklidus sulaikantys barjerai, jų patikimumas visiems radioaktyviosiose atliekose esantiems radionuklidams ar jų daliai;

10.2. kapinyno priimtinumo kriterijai:

10.2.1. kiekybiniai ir kokybiniai saugos indikatoriai;

10.2.2. kritinės grupės;

10.2.3. išnagrinėtas laikotarpis, kuriuo taikyti saugos indikatoriai;

10.3. ilgalaikiam kapinyno poveikiui vertinti naudotos techninės priemonės:

10.3.1. išnagrinėti scenarijai; įvykiai ir procesai, į kuriuos atsižvelgta ir neatsižvelgta vertinant kapinyno poveikį;

10.3.2. taikyti poveikio vertinimo metodai;

10.3.3. neapibrėžtumai, paklaidų priežastys ir paklaidų vertinimo metodai;

10.3.4. poveikio vertinimo atnaujinimas (peržiūra) kapinyną eksploatuojant ar uždarant;

10.4. ilgalaikio poveikio vertinimo rezultatai:

10.4.1. svarbiausiosios kapinyno aplinkos ir kitų ES valstybių gyventojų apšvitos trasos;

10.4.2. nustatytas išmetamų radionuklidų kiekis, intensyvumas ir išmetimų laikas, dujų ir gruntinio vandens apykaita uždarius kapinyną;

10.4.3. suaugusiųjų, vaikų ir kūdikių, gyvenančių kitose ES valstybėse, didžiausi apšvitos lygiai, nustatyti atsižvelgiant į visas reikšmingas apšvitos trasas;

10.4.4. skaičiavimų paklaidų vertinimas;

10.5. licencijavimo procedūra:

10.5.1. licencijavimo procedūrų aprašas;

10.5.2. apribojimai (sąlygos), kuriuos numatoma įtraukti į licenciją;

10.6. pasiūlymai dėl vietovės tvarkymo uždarius kapinyną:

10.6.1. stebėsena;

10.6.2. registro (archyvo) forma ir tvarkymas.

 

a Punktas taikomas tik 1 priedo 1–8 punktuose nurodytai veiklai.

b Punktas taikomas tik 1 priedo 9 punkte nurodytai veiklai.

c Punktas taikomas tik 1 priedo 10 punkte nurodytai veiklai.

______________

 

Duomenų apie veiklą, susijusią su

radioaktyviųjų atliekų šalinimu, teikimo

Europos Bendrijų Komisijai tvarkos aprašo

3 priedas

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m.

gegužės 9 d. nutarimo Nr. 461 redakcija)

 

DUOMENYS, TEIKIAMI KEIČIANT VEIKLĄ

 

1. Įrenginio pavadinimas ir vieta.

2. Komisijos pateiktos išvados data.

3. Trumpas veiklos pakeitimo aprašymas.

4. Anksčiau patvirtinti ribiniai išmetamų į aplinką radionuklidų aktyvumai:

4.1. į aplinkos orą;

4.2. į vandenį;

4.3. kietos radioaktyviosios atliekos.

5. Nauji patvirtinti ribiniai išmetamų į aplinką radionuklidų aktyvumai:

5.1. į aplinkos orą;

5.2. į vandenį;

5.3. kietosios radioaktyviosios atliekos.

6. Naujų ribinių (į aplinkos orą ir vandenį išmetamų) radionuklidų aktyvumų pasekmės kitų ES valstybių gyventojams.

7. Veiklos pakeitimo pasekmės kietųjų radioaktyviųjų atliekų šalinimui.

8. Projektinių avarijų pasekmės, susijusios su veiklos pakeitimu.

9. Naujų projektinių avarijų, susijusių su veiklos pakeitimu, aprašymas ir pasekmės.

10. Avarinės parengties plano ir aplinkos stebėsenos programos pakeitimai, susiję su veiklos pakeitimu.

______________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 987, 2004-08-18, Žin., 2004, Nr. 130-4670 (2004-08-21), i. k. 1041100NUTA00000987

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 3 d. nutarimo Nr. 1872 "Dėl Bendrųjų duomenų apie planus, susijusius su radioaktyviųjų atliekų šalinimu, teikimo Europos Bendrijų Komisijai tvarkos patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1177, 2005-10-29, Žin., 2005, Nr. 131-4726 (2005-11-05), i. k. 1051100NUTA00001177

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 3 d. nutarimo Nr. 1872 "Dėl Bendrųjų duomenų apie planus, susijusius su radioaktyviųjų atliekų šalinimu, teikimo Europos Bendrijų Komisijai tvarkos patvirtinimo" pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 461, 2007-05-09, Žin., 2007, Nr. 55-2141 (2007-05-19), i. k. 1071100NUTA00000461

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 3 d. nutarimo Nr. 1872 "Dėl Bendrųjų duomenų apie planus, susijusius su radioaktyviųjų atliekų šalinimu, teikimo Europos Bendrijų Komisijai tvarkos patvirtinimo" pakeitimo