Suvestinė redakcija nuo 2020-11-01 iki 2024-04-30

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2011, Nr. 118-5608, i. k. 1115310ISAK022.3-90

 

Nauja redakcija nuo 2018-02-08:

Nr. 22.3-34, 2018-02-07, paskelbta TAR 2018-02-07, i. k. 2018-01924

 

 

VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS

INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ BSR-1.9.2-2018 „RADIONUKLIDŲ NEBEKONTROLIUOJAMŲJŲ RADIOAKTYVUMO LYGIŲ MEDŽIAGOMS IR ATLIEKOMS, SUSIDARANČIOMS BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS METU, NUSTATYMAS IR TAIKYMAS“ PATVIRTINIMO

 

2011 m. rugsėjo 27 d. Nr. 22.3-90

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo 7 straipsnio 2 dalies 2 punktu ir įgyvendindamas 2013 m. gruodžio 5 d. Tarybos direktyvą 2013/59/Euratomas, kuria nustatomi pagrindiniai saugos standartai siekiant užtikrinti apsaugą nuo jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitos keliamų pavojų ir panaikinamos direktyvos 89/618/Euratomas, 90/641/Euratomas, 96/29/Euratomas, 97/43/Euratomas ir 2003/122/Euratomas (OL 2014 L 13, p. 1),

tvirtinu Branduolinės saugos reikalavimus BSR-1.9.2-2018 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais metu, nustatymas ir taikymas“ (pridedama).

 

 

 

Radiacinės apsaugos departamento

direktorius, laikinai vykdantis

viršininko funkcijas                                                                        Vidas Paulikas

 

PATVIRTINTA

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko

2011 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. 22.3-90

(Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko

2018  m. vasario 7 d. įsakymo Nr. 22.3-34

redakcija)

 

 

BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI
bsr-1.9.2-2018

RADIONUKLIDŲ NEBEKONTROLIUOJAMŲJŲ RADIOAKTYVUMO LYGIŲ MEDŽIAGOMS IR ATLIEKOMS, SUSIDARANČIOMS BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS METU, NUSTATYMAS IR TAIKYMAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Branduolinės saugos reikalavimai BSR-1.9.2-2018 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais metu, nustatymas ir taikymas“ (toliau – Reikalavimai) nustato sąlygas ir tvarką, pagal kurias medžiagoms, atliekoms, prietaisams, įrenginiams ir statiniams, susidariusiems ar naudojamiems vykdant veiklą, nurodytą Reikalavimų 2 punkte, užterštiems radionuklidais ar turintiems radionuklidų (toliau – medžiagos ir atliekos) ir panaudotiems uždariesiems radioaktyviesiems šaltiniams nebetaikomi radiacinės saugos reikalavimai, taip pat medžiagų ir atliekų dezaktyvavimo lygį, siekiant nebetaikyti radiacinės saugos reikalavimų.

2. Reikalavimai taikomi medžiagoms ir atliekoms, įskaitant panaudotus uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius (išskyrus Reikalavimų 11–23 punktus), susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, kuriai reikalingos Reikalavimų 4.1 papunktyje nurodyto teisės akto 22 straipsnio 1 dalyje 2, 3 ar 4 punktuose nurodytos licencijos (toliau – reguliuojama veikla), metu, ir panaudotiems uždariesiems radioaktyviesiems šaltiniams, kuriuos savo veikloje naudojo ar (ir) saugojo Reikalavimų 4.2 papunktyje nurodyto teisės akto 12 straipsnio 3 dalies 1 punkte nurodytų licencijų ar laikinųjų leidimų turėtojai, kuriems licencijas ar laikinuosius leidimus yra išdavusi Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (toliau – VATESI).

Punkto pakeitimai:

Nr. 22.3-104, 2020-05-21, paskelbta TAR 2020-05-21, i. k. 2020-10787

 

3. Reikalavimai netaikomi:

3.1. skystosioms radioaktyviosioms atliekoms;

3.2. konteineriams ir transporto priemonėms, užterštoms vežant radioaktyviąsias medžiagas ir atliekas;

3.3. į branduolinės energetikos objekto kontroliuojamąją zoną įneštiems asmeniniams daiktams ir darbo įrankiams.

 

II SKYRIUS

NUORODOS

 

4. Reikalavimuose pateiktos nuorodos į šiuos teisės aktus:

4.1. Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymas;

4.2. Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymas;

4.3. Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymas;

4.4. Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais įteisinimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 12 d. nutarimu Nr. 918 „Dėl Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo įgyvendinimo“;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 22.3-104, 2020-05-21, paskelbta TAR 2020-05-21, i. k. 2020-10787

 

4.5. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. gruodžio 30 d. įsakymas Nr. D1-711 „Dėl Leidimų atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

III SKYRIUS

SĄVOKOS

 

5. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

5.1. Nesąlyginiai nebekontroliuojamieji radioaktyvumo lygiainebekontroliuojamieji radioaktyvumo lygiai, nustatomi branduolinės energetikos srities veiklos metu susidarančioms medžiagoms ir atliekoms, kurias numatoma naudoti, tvarkyti ar šalinti bet kokiu būdu.

5.2. Sąlyginiai nebekontroliuojamieji radioaktyvumo lygiai – nebekontroliuojamieji radioaktyvumo lygiai, nustatomi branduolinės energetikos srities veiklos metu susidarančioms medžiagoms ir atliekoms, kurias numatoma naudoti, tvarkyti ar šalinti tik tam tikru būdu (pavyzdžiui, metalo perlydymas, atliekų deginimas).

5.3. Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos šių Reikalavimų 4.1–4.5  papunkčiuose nurodytuose teisės aktuose.

 

IV SKYRIUS

MEDŽIAGŲ IR ATLIEKŲ ATITIKTIS NEBEKONTROLIUOJAMIESIEMS RADIOAKTYVUMO LYGIAMS

 

6. Reguliuojamos veiklos metu susidariusių medžiagų ir atliekų, turinčių radionuklidų ar užterštų radionuklidais, kontrolė radiacinės saugos požiūriu panaikinama, t. y. jos pakartotinai naudojamos ar tvarkomos nebetaikant radiacinės saugos reikalavimų, jei radionuklidų aktyvumo koncentracija (vienetai: kBq/kg) jose neviršija nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių ir neviršijamos paviršinio radionuklidų aktyvumo (toliau – paviršinis aktyvumas) vertės (vienetai: Bq/cm2), kai tikrinamas tik paviršinis aktyvumas .

7. Medžiagos ir atliekos, kuriose radionuklidų aktyvumo koncentracija viršija nesąlyginius nebekontroliuojamuosius radioaktyvumo lygius ir viršijamos paviršinio aktyvumo vertės, kai tikrinamas tik paviršinis aktyvumas, tvarkomos vadovaujantis Reikalavimų 4.3 papunktyje nurodyto teisės akto ir jį įgyvendinančių teisės aktų nustatyta tvarka.

8. Kai medžiagose ir atliekose yra kelių rūšių dirbtinės kilmės radionuklidų, laikoma, kad jos gali būti pakartotinai naudojamos ar tvarkomos nebetaikant radiacinės saugos reikalavimų, jeigu jos atitinka šią sąlygą:

 

SUM(i, ..., n) [Ci / CLi] <= 1;

 

čia:

Ci – i-tojo radionuklido, esančio medžiagoje ar atliekose, aktyvumo koncentracija (vienetai: kBq/kg) arba paviršinis aktyvumas (bandinio paviršiuje esančių radionuklidų aktyvumo ir bandinio ploto santykis. Vienetai: Bq/cm2); CLi – i-tojo radionuklido, esančio medžiagoje ar atliekose, nebekontroliuojamasis radioaktyvumo lygis arba jį atitinkantis paviršinis aktyvumas; n – radionuklidų skaičius mišinyje.

9. Radioaktyviąsias medžiagas ir radioaktyviąsias atliekas maišyti su neradioaktyviosiomis, siekiant sumažinti radionuklidų aktyvumo koncentraciją, draudžiama.

10. Nesąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių radionuklidų aktyvumo koncentracijos vertės ir paviršinio aktyvumo vertės nustatomos neribotam medžiagų ir atliekų kiekiui, atsižvelgiant į radionuklidų, medžiagų ir atliekų savybes taip, kad jų sąlygojama gyventojų reprezentanto metinė efektinė dozė neviršytų 0,01 mSv. Nesąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių aktyvumo koncentracijos vertės pateiktos Reikalavimų 1 priedo 1 ir 3 lentelėse.

11. Reikalavimų 4.1 papunktyje nurodyto teisės akto 22 straipsnio 1 dalies 2, 3 ar 4 punktuose nurodytos licencijos turėtojas (toliau – licencijos turėtojas), siekdamas, kad medžiagos ir atliekos, kurių tik paviršius yra užterštas ar galėjo būti užterštas radionuklidais, galėtų būti naudojamos ar tvarkomos nebetaikant radiacinės saugos reikalavimų, patikrinus tik paviršinį aktyvumą, prieš vadovaujantis Reikalavimų 20 punkte nustatyta tvarka išveždamas iš branduolinės energetikos objekto (toliau – BEO) tokių pačių medžiagų ir atliekų pirmąją siuntą pateikia VATESI suderinti šių medžiagų ir atliekų radiologinio apibūdinimo aprašą, kuriame turi pagrįsti, kad medžiagoms ir atliekoms neviršijant Reikalavimų 2 priede nustatytų paviršinio aktyvumo verčių nebus viršytos nesąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių radionuklidų aktyvumo koncentracijos vertės ir kad nėra pažeidžiamas Reikalavimų 9 punkte nurodytas reikalavimas. Pirmąja tokių pačių medžiagų ir atliekų siunta laikoma pagal tą patį medžiagų ir atliekų radiologinio apibūdinimo aprašą pirmą kartą vežama siunta.

12. VATESI per Reikalavimų 4.1 papunktyje nurodyto teisės akto 34 straipsnio 2 dalyje nurodytą terminą išnagrinėja radiologinio apibūdinimo aprašą ir ir priima sprendimą dėl jo derinimo. VATESI priima sprendimą suderinti radiologinio apibūdinimo aprašą tik įsitikinusi, kad radiologinio apibūdinimo apraše aprašyta matavimų procedūra atitinka Reikalavimų 3 priedo nuostatas ir matavimų procedūra užtikrina, kad  nebus viršytos nesąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių radionuklidų aktyvumo koncentracijos vertės ir neviršijamos Reikalavimų 2 priede nustatytos paviršinio aktyvumo vertės.

13. Licencijos turėtojas, siekiantis, kad medžiagoms, planuojamoms naudoti, ar atliekoms, planuojamoms tvarkyti konkrečiu būdu, nebūtų taikomos nesąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių aktyvumo koncentracijos vertės, pateiktos Reikalavimų 1 priedo 1 ir 3 lentelėse, parengia sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių, viršijančių nesąlyginius nebekontroliuojamuosius radioaktyvumo lygius, vertes ir kreipiasi į VATESI dėl sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių nustatymo.

14. Sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių vertės nustatomos vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais gyventojų apšvitos dozių vertinimą, ir reikalavimu, kad gyventojų reprezentanto metinė efektinė dozė neviršytų 0,01 mSv, bei atsižvelgiant į Europos Komisijos technines gaires sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių nustatymui.

15. Nustatant sąlyginius nebekontroliuojamuosius radioaktyvumo lygius taip pat rekomenduojama vadovautis Tarptautinės atominės energijos agentūros rekomendacijomis sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių nustatymui. 

16. Nustatant sąlyginius nebekontroliuojamuosius radioaktyvumo lygius turi būti taikomi konservatyvūs vertinimo modeliai, kai, stingant tikslių duomenų ar taikant nepakankamai tikslius radionuklidų sklaidos modelius, daromos prielaidos, didinančios skaičiavimų rezultatą, ir turi būti įvertinti visi radionuklidų sklaidos ir žmonių apšvitos būdai, kurie gali daryti įtaką nustatomo sąlyginio nebekontroliavimo lygio vertei.

17. Jei licencijos turėtojas siekia, kad jo tvarkomoms medžiagoms ir atliekoms būtų nustatyti sąlyginiai nebekontroliuojamieji radioaktyvumo lygiai, jis turi nurodyti planuojamą medžiagų panaudojimo ar atliekų tvarkymo būdą ir, vadovaudamasis Reikalavimų 14–16 punktuose nurodytais reikalavimais, parengti sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių verčių projektą, kuriame turi būti nurodyta skaičiavimus pagrindžianti informacija, bei pateikti jį VATESI sąlyginiams nebekontroliuojamiesiems radioaktyvumo lygiams nustatyti.

18. VATESI per Reikalavimų 4.1 papunktyje nurodyto teisės akto 34 straipsnio 2 dalyje nurodytą terminą išnagrinėja licencijos turėtojo pateiktą sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių verčių projektą ir priima sprendimą dėl sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių nustatymo. VATESI priima sprendimą nustatyti sąlyginius nebekontroliuojamuosius radioaktyvumo lygius (patvirtinti pateiktas jų vertes) tik įsitikinusi, kad sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių verčių skaičiavimai atlikti vadovaujantis Reikalavimų 14–16 punktų nuostatomis ir, jei, vadovaudamasi Reikalavimų 4.3 papunktyje 7 straipsnio 2 dalies 2 punkto nuostatomis, sąlyginius nebekontroliuojamuosius radioaktyvumo lygius suderina Lietuvos Respulikos sveikatos apsaugos ministerija.

19. Medžiagas ir atliekas perduoti pakartotinai naudoti, perdirbti, tvarkyti ar šalinti licencijos turėtojas gali tik įsitikinęs, kad neviršijami nebekontroliuojamieji radioaktyvumo lygiai ar Reikalavimų 2 priede nustatytos paviršinio aktyvumo vertės, t. y. privalo, vadovaudamasis Reikalavimų 3 priedu, išmatuoti radionuklidų aktyvumo koncentraciją ar paviršinį aktyvumą. Licencijos turėtojo padalinys, atliekantis radionuklidų aktyvumo koncentracijos ar paviršinio aktyvumo matavimus, turi turėti vadovaujantis Reikalavimų 4.5 papunktyje nurodyto teisės akto nuostatomis išduotą leidimą atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus arba Europos akreditacijos organizacijai priklausančios akreditavimo įstaigos išduotą akreditavimo pažymėjimą atlikti radionuklidų radiologinius tyrimus aplinkos komponentuose konkretiems nebekontroliuojamojo radioaktyvumo lygio įvertinimui būtiniems parametrams nustatyti.

20. Prieš išveždamas iš BEO medžiagas ir atliekas, kurių aktyvumas neviršija nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių radionuklidų aktyvumo koncentracijos ir Reikalavimų 2 priede nustatytų paviršinio aktyvumo verčių, licencijos turėtojas kiekvienai medžiagų ir atliekų siuntai turi parengti radionuklidų aktyvumo koncentracijos ar paviršinio aktyvumo matavimų pažymėjimą, kuriame nurodomas matavimus atlikęs licencijos turėtojo padalinys, data, medžiagų ir atliekų pavadinimas, kilmė, siuntos dydis (masė arba tūris), mėginio paėmimo akto numeris (jei mėginys imamas) ir data, matavimų akto numeris ir data, išmatuota radionuklidų aktyvumo koncentracija arba paviršinis aktyvumas, informacija, įrodanti atitiktį Reikalavimų 8 punkte nurodytai sąlygai, asmuo – medžiagų ar atliekų gavėjas, nuoroda į medžiagų ir atliekų radiologinio apibūdinimo aprašą (jei vežamos medžiagos ir atliekos, kurių tikrinamas tik paviršinis aktyvumas).

21. Siekdamas vadovaujantis Reikalavimų 20 punktu išvežti iš BEO medžiagas ir atliekas, kurių aktyvumas neviršija sąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių, licencijos turėtojas turi sudaryti su medžiagų ar atliekų gavėju sutartį dėl medžiagų ir (ar) atliekų priėmimo, kurioje nurodytos medžiagų ir (ar) atliekų priėmimo sąlygos (medžiagų ir (ar) atliekų kiekis ir priėmimo laikotarpis, medžiagų naudojimo ar atliekų tvarkymo būdas ir vieta) ir pateikti VATESI šios sutarties kopiją kartu su prašymu suderinti pirmos medžiagų ir (ar) atliekų siuntos (siuntų) išvežimą.

22. Siekdamas užtikrinti, kad išvežamose iš BEO medžiagose ir atliekose radionuklidų aktyvumo koncentracijos ar paviršiniai aktyvumai neviršija nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių ar Reikalavimų 2 priede nustatytų paviršinio aktyvumo verčių, licencijos turėtojas prieš kiekvieną išvežimą turi pateikti VATESI prašymą suderinti medžiagų ar atliekų siuntos (siuntų) išvežimą bei kiekvienos planuojamos išvežti medžiagų ar atliekų siuntos radionuklidų aktyvumo koncentracijos arba paviršinio aktyvumo matavimų pažymėjimą, parengtą pagal Reikalavimų 20 punkto reikalavimus. VATESI priima sprendimą suderinti medžiagų ar atliekų siuntos (siuntų) išvežimą bei kiekvienos planuojamos išvežti medžiagų ar atliekų siuntos radionuklidų aktyvumo koncentracijos arba paviršinio aktyvumo matavimų pažymėjimą tik įsitikinusi, kad planuojamos išvežti medžiagų ar atliekų siuntos radionuklidų aktyvumo koncentracijos arba paviršinio aktyvumo matavimų pažymėjime įrodoma atitiktis Reikalavimų 8 punkte nurodytai sąlygai. VATESI sprendimą dėl medžiagų ar atliekų siuntos (siuntų) išvežimo suderinimo priima per 10 darbo dienų nuo dokumentų gavimo dienos ir per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo apie jį raštu informuoja licencijos turėtoją.

23. Licencijos turėtojas privalo registruoti matuojamas medžiagas ir atliekas registracijos žurnale. Žurnale turi būti nurodyta medžiagų ir atliekų masė ir tūris, atitikties nebekontroliuojamiesiems radioaktyvumo lygiams ar Reikalavimų 2 priede nustatytoms paviršinio aktyvumo vertėms matavimų rezultatai, medžiagų panaudojimo būdas, asmuo – medžiagų ar atliekų gavėjas. Registracijos žurnalas turi būti saugomas 5 metus po paskutinio įrašo žurnale. Žurnalo puslapiai turi būti sunumeruoti ir susiūti. Licencijos turėtojas atsako už žurnale pateiktų duomenų teisingumą.

24. Reikalavimų 4.2 papunktyje nurodyto teisės akto 12 straipsnio 3 dalies 1 punkte nurodytos licencijos ar laikinojo leidimo, kuriuos išdavė VATESI, turėtojas, siekdamas panaikinti savo veikloje naudotų ar (ir) saugotų uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių kontrolę, t. y., išbraukti uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius iš licencijos ar laikinojo leidimo priedo, turi  Reikalavimų 4.4 papunktyje nurodyto teisės akto nustatyta tvarka kreiptis į VATESI dėl licencijos ar laikinojo leidimo priedo pakeitimo ir kartu teikiamuose pakeitimą pagrindžiančiuose dokumentuose pagrįsti, kad uždaruosiuose radioaktyviuose šaltiniuose aktyvumo koncentracija neviršija nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių, pateiktų Reikalavimų 1 priedo 1 ir 3  lentelėse, ir uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių keliama radiologinė rizika tokia maža, kad jiems nereikia toliau taikyti kontrolės reikalavimų.

Punkto pakeitimai:

Nr. 22.3-104, 2020-05-21, paskelbta TAR 2020-05-21, i. k. 2020-10787

 

25. Licencijos turėtojas, siekdamas panaikinti panaudotų uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių kontrolę, turi kreiptis į VATESI su prašymu dėl panaudotų uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių kontrolės panaikinimo ir pateikti šį prašymą pagrindžiančius dokumentus, kuriuose būtina pagrįsti, kad uždaruosiuose radioaktyviuose šaltiniuose aktyvumo koncentracija neviršija nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių, pateiktų Reikalavimų 1 priedo 1 ir 3 lentelėse, ir uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių keliama radiologinė rizika tokia maža, kad jiems nereikia toliau taikyti kontrolės reikalavimų. VATESI sprendimą dėl panaudotų uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių kontrolės panaikinimo priima per 10 darbo dienų nuo prašymo ir dokumentų, pagrindžiančių panaudotų uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių kontrolės panaikinimą, gavimo dienos ir per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo apie jį raštu informuoja licencijos turėtoją.

26. VATESI priima sprendimą panaikinti uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių ar panaudotų uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių (toliau – uždarieji radioaktyvieji šaltiniai) kontrolę, jei:

26.1. radionuklidų aktyvumo koncentracija (vienetai: kBq/kg) uždarąjame radioaktyviąjame šaltinyje (visų uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių aktyvumo koncentracijų sumos, jei vienu metu kontrolė panaikinama daugiau nei vienam uždarąjam radioaktyviąjam šaltiniui) neviršija nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių, pateiktų Reikalavimų 1 priedo 1 ir 3 lentelėse;

26.2. uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių keliama radiologinė rizika dėl radioaktyvių medžiagų pasklidimo ir taršos bei radionuklidų ilgaamžiškumo yra tokia maža, kad jiems nereikia toliau taikyti kontrolės reikalavimų ir bet kokia tolimesnė veikla su šiais uždaraisiais radioaktyviaisiais šaltiniais nekelia jonizuojančiosios spinduliuotės pavojaus.

 

V SKYRIUS

ATASKAITŲ TEIKIMAS

 

27. Licencijos turėtojas turi VATESI ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai arba jos įgaliotajai institucijai iki kiekvienų einamųjų kalendorinių metų kovo mėn. 1 d.  pateikti metinę ataskaitą apie per praėjusius kalendorinius metus išvežtas iš BEO medžiagas ir atliekas, kurių aktyvumas neviršija nustatytų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Asmenys, pažeidę šių Reikalavimų nuostatas, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

_________________

 

Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.2-2018 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais metu, nustatymas ir taikymas“

1 priedas

 

NESĄLYGINIŲ NEBEKONTROLIUOJAMŲJŲ RADIOAKTYVUMO LYGIŲ AKTYVUMO KONCENTRACIJOS VERTĖS

 

1 lentelė. Radionuklidų nesąlyginių nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių aktyvumo koncentracijos vertės, taikomos neribotam bet kurios kietosios medžiagos kiekiui.

 

Eil. Nr.

Radionuklidas

Aktyvumo koncentracija (kBq kg-1)

1.

H-3

100

2.

Be-7

10

3.

C-14

1

4.

F-18

10

5.

Na-22

0,1

6.

Na-24

1

7.

Si-31

1000

8.

P-32

1000

9.

P-33

1000

10.

S-35

100

11.

Cl-36

1

12.

Cl-38

10

13.

K-42

100

14.

K-43

10

15.

Ca-45

100

16.

Ca-47

10

17.

Sc-46

0,1

18.

Sc-47

100

19.

Sc-48

1

20.

V-48

1

21.

Cr-51

100

22.

Mn-51

10

23.

Mn-52

1

24.

Mn-52 m

10

25.

Mn-53

100

26.

Mn-54

0,1

27.

Mn-56

10

28.

Fe-52(1)

10

29.

Fe-55

1000

30.

Fe-59

1

31.

Co-55

10

32.

Co-56

0,1

33.

Co-57

1

34.

Co-58

1

35.

Co-58 m

10000

36.

Co-60

0,1

37.

Co-60 m

1000

38.

Co-61

100

39.

Co-62 m

10

40.

Ni-59

100

41.

Ni-63

100

42.

Ni-65

10

43.

Cu-64

100

44.

Zn-65

0,1

45.

Zn-69

1000

46.

Zn-69 m(1)

10

47.

Ga-72

10

48.

Ge-71

10000

49.

As-73

1000

50.

As-74

10

51.

As-76

10

52.

As-77

1000

53.

Se-75

1

54.

Br-82

1

55.

Rb-86

100

56.

Sr-85

1

57.

Sr-85 m

100

58.

Sr-87 m

100

59.

Sr-89

1000

60.

Sr-90(1)

1

61.

Sr-91(1)

10

62.

Sr-92

10

63.

Y-90

1000

64.

Y-91

100

65.

Y-91m

100

66.

Y-92

100

67.

Y-93

100

68.

Zr-93

10

69.

Zr-95(1)

1

70.

Zr-97(1)

10

71.

Nb-93 m

10

72.

Nb-94

0,1

73.

Nb-95

1

74.

Nb-97(1)

10

75.

Nb-98

10

76.

Mo-90

10

77.

Mo-93

10

78.

Mo-99(1)

10

79.

Mo-101(1)

10

80.

Tc-96

1

81.

Tc-96 m

1000

82.

Tc-97

10

83.

Tc-97 m

100

84.

Tc-99

1

85.

Tc-99 m

100

86.

Ru-97

10

87.

Ru-103(1)

1

88.

Ru-105(1)

10

89.

Ru-106(1)

0,1

90.

Rh-103 m

10000

91.

Rh-105

100

92.

Pd-103(1)

1000

93.

Pd-109(1)

100

94.

Ag-105

1

95.

Ag-110 m(1)

0,1

96.

Ag-111

100

97.

Cd-109(1)

1

98.

Cd-115(1)

10

99.

Cd-115 m(1)

100

100.

In-111

10

101.

In-113 m

100

102.

In-114 m(1)

10

103.

In-115 m

100

104.

Sn-113(1)

1

105.

Sn-125

10

106.

Sb-122

10

107.

Sb-124

1

108.

Sb-125(1)

0,1

109.

Te-123 m

1

110.

Te-125 m

1000

111.

Te-127

1000

112.

Te-127 m(1)

10

113.

Te-129

100

114.

Te-129 m(1)

10

115.

Te-131

100

116.

Te-131 m(1)

10

117.

Te-132(1)

1

118.

Te-133

10

119.

Te-133 m

10

120.

Te-134

10

121.

I-123

100

122.

I-125

100

123.

I-126

10

124.

I-129

0,01

125.

I-130

10

126.

I-131

10

127.

I-132

10

128.

I-133

10

129.

I-134

10

130.

I-135

10

131.

Cs-129

10

132.

Cs-131

1000

133.

Cs-132

10

134.

Cs-134

0,1

135.

Cs-134 m

1000

136.

Cs-135

100

137.

Cs-136

1

138.

Cs-137(1)

0,1

139.

Cs-138

10

140.

Ba-131

10

141.

Ba-140

1

142.

La-140

1

143.

Ce-139

1

144.

Ce-141

100

145.

Ce-143

10

146.

Ce-144

10

147.

Pr-142

100

148.

Pr-143

1000

149.

Nd-147

100

150.

Nd-149

100

151.

Pm-147

1000

152.

Pm-149

1000

153.

Sm-151

1000

154.

Sm-153

100

155.

Eu-152

0,1

156.

Eu-152 m

100

157.

Eu-154

0,1

158.

Eu-155

1

159.

Gd-153

10

160.

Gd-159

100

161.

Tb-160

1

162.

Dy-165

1000

163.

Dy-166

100

164.

Ho-166

100

165.

Er-169

1000

166.

Er-171

100

167.

Tm-170

100

168.

Tm-171

1000

169.

Yb-175

100

170.

Lu-177

100

171.

Hf-181

1

172.

Ta-182

0,1

173.

W-181

10

174.

W-185

1000

175.

W-187

10

176.

Re-186

1000

177.

Re-188

100

178.

Os-185

1

179.

Os-191

100

180.

Os-191 m

1000

181.

Os-193

100

182.

Ir-190

1

183.

Ir-192

1

184.

Ir-194

100

185.

Pt-191

10

186.

Pt-193 m

1000

187.

Pt-197

1000

188.

Pt-197 m

100

189.

Au-198

10

190.

Au-199

100

191.

Hg-197

100

192.

Hg-197 m

100

193.

Hg-203

10

194.

Tl-200

10

195.

Tl-201

100

196.

Tl-202

10

197.

Tl-204

1

198.

Pb-203

10

199.

Bi-206

1

200.

Bi-207

0,1

201.

Po-203

10

202.

Po-205

10

203.

Po-207

10

204.

At-211

1000

205.

Ra-225

10

206.

Ra-227

100

207.

Th-226

1000

208.

Th-229

0,1

209.

Pa-230

10

210.

Pa-233

10

211.

U-230

10

212.

U-231(1)

100

213.

U-232(1)

0,1

214.

U-233

1

215.

U-236

10

216.

U-237

100

217.

U-239

100

218.

U-240(1)

100

219.

Np-237(1)

1

220.

Np-239

100

221.

Np-240

10

222.

Pu-234

100

223.

Pu-235

100

224.

Pu-236

1

225.

Pu-237

100

226.

Pu-238

0,1

227.

Pu-239

0,1

228.

Pu-240

0,1

229.

Pu-241

10

230.

Pu-242

0,1

231.

Pu-243

1000

232.

Pu-244(1)

0,1

233.

Am-241

0,1

234.

Am-242

1000

235.

Am-242 m(1)

0,1

236.

Am-243(1)

0,1

237.

Cm-242

10

238.

Cm-243

1

239.

Cm-244

1

240.

Cm-245

0,1

241.

Cm-246

0,1

242.

Cm-247(1)

0,1

243.

Cm-248

0,1

244.

Bk-249

100

245.

Cf-246

1000

246.

Cf-248

1

247.

Cf-249

0,1

248.

Cf-250

1

249.

Cf-251

0,1

250.

Cf-252

1

251.

Cf-253

100

252.

Cf-254

1

253.

Es-253

100

254.

Es-254(1)

0,1

255.

Es-254 m(1)

10

256.

Fm-254

10000

257.

Fm-255

100

[1]Pirminiai radionuklidai ir jų skilimo produktai, į kurių poveikį atsižvelgiama apskaičiuojant dozę (t. y. privaloma atsižvelgti tik į pirminio radionuklido nebekontroliavimo lygį), išvardyti 2 lentelėje.

 

2 lentelė. Pirminiai radionuklidai ir jų skilimo produktai.

 

Eil. Nr.

Pirminis radionuklidas

Skilimo produktai

1.

Fe-52

Mn-52 m

2.

Zn-69 m

Zn-69

3.

Sr-90

Y-90

4.

Sr-91

Y-91 m

5.

Zr-95

Nb-95

6.

Zr-97

Nb-97 m, Nb-97

7.

Nb-97

Nb-97 m

8.

Mo-99

Tc-99 m

9.

Mo-101

Tc-101

10.

Ru-103

Rh-103 m

11.

Ru-105

Rh-105 m

12.

Ru-106

Rh-106

13.

Pd-103

Rh-103 m

14.

Pd-109

Ag-109 m

15.

Ag-110 m

Ag-110

16.

Cd-109

Ag-109 m

17.

Cd-115

In-115 m

18.

Cd-115 m

In-115 m

19.

In-114 m

In-114

20.

Sn-113

In-113 m

21.

Sb-125

Te-125 m

22.

Te-127 m

Te-127

23.

Te-129 m

Te-129

24.

Te-131 m

Te-131

25.

Te132

I-132

26.

Cs-137

Ba-137 m

27.

Ce-144

Pr-144, Pr-144 m

28.

U-232

Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208

29.

U-240

Np-240 m, Np-240

30.

Np-237

Pa-233

31.

Pu-244

U-240, Np-240 m, Np-240

32.

Am-242 m

Np-238

33.

Am-243

Np-239

34.

Cm-247

Pu-243

35.

Es-254

Bk-250

36.

Es-254 m

Fm-254

 

3 lentelė. Kietose medžiagose esančių gamtinių radionuklidų, kurie su savo skilimo produktais sudaro radioaktyviąją pusiausvyrą, nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių aktyvumo koncentracijos vertės.

Eil. Nr.

Radionuklidas

Aktyvumo koncentracija (kBq kg-1)

1.

Gamtiniai U–238 skilimo grandinės radionuklidai

1

2.

Gamtiniai Th–232 skilimo grandinės radionuklidai

1

3.

K-40

10

 

______________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 22.3-104, 2020-05-21, paskelbta TAR 2020-05-21, i. k. 2020-10787

 

 

Branduolinės saugos reikalavimų

BSR-1.9.2-2018 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais metu, nustatymas ir taikymas“

2 priedas

 

PAVIRŠINIO RADIONUKLIDŲ AKTYVUMO VERTĖS, SKIRTOS BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ BSR-1.9.2-2018 „RADIONUKLIDŲ NEBEKONTROLIUOJAMŲJŲ RADIOAKTYVUMO LYGIŲ MEDŽIAGOMS IR ATLIEKOMS, SUSIDARANČIOMS BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS METU, NUSTATYMAS IR TAIKYMAS“ 8 PUNKTE NURODYTAI SĄLYGAI PATIKRINTI

 

Radionuklidai

Paviršinis radionuklidų aktyvumas

Bq/cm2

Np-2371

Pu-238

Pu-239

Pu-240

Am-241

Cm-244

0,1

Na-22

Mn-54

Co-60

Zn-65

Nb-94

Ag-110m1

Cs-134

Cs-1371

Eu-152

Eu-154

Bi-207

Ra-2261

0,4

Sr-901

Sb-1251

I-129

U-234

U-2351

U-2381

1

Pu-241

-

-

10

Cl-36

-

-

30

Tc-99

-

-

70

H-3

C-14

Fe-55

Ni-59

Ni-63

Zr-931

Nb-93m

Cs-135

Tl-204

100

 

1 Laikoma, kad yra nusistovėjusi radioaktyvioji pusiausvyra su skilimo produktais.

 

__________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 22.3-104, 2020-05-21, paskelbta TAR 2020-05-21, i. k. 2020-10787

 

 

Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.2-2018 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais metu, nustatymas ir taikymas“

3 priedas

 

AKTYVUMO KONCENTRACIJOS AR PAVIRŠINIO RADIONUKLIDŲ AKTYVUMO MATAVIMAS

 

1. Siekiant medžiagas ir atliekas naudoti ar tvarkyti nebetaikant radiacinės saugos reikalavimų, būtina įvertinti medžiagose ir atliekose esančių radionuklidų aktyvumus. Tam gali būti taikomi tiesioginio matavimo metodai (pavyzdžiui, gama spektrų matavimai) arba mėginių laboratorinių tyrimų ir kitais metodais nustatyti radionuklidų proporcingumo daugikliai. Pasirinkdamas konkrečius matavimo bei mėginių ėmimo metodus ir priemones, licencijos turėtojas atsižvelgia į medžiagų ir atliekų sudėtį, kilmę ir kiekį. Prieš atliekant matavimus, turi būti atlikti medžiagų ir atliekų paviršinės dozės galios ir, jei tai numatyta procedūroje, kitų parametrų (pavyzdžiui, paviršinio radionuklidų aktyvumo (toliau – paviršinis aktyvumas) kontroliniai matavimai. Kontrolines matuojamų parametrų vertes nustato licencijos turėtojas.

2. Kadangi faktinės radioaktyvaus užterštumo lygių vertės įvertinamos darant prielaidą, kad radionuklidai pasiskirstę tolygiai, matuojamos medžiagos ir atliekos turi būti kiek įmanoma vienalytiškesnės. Medžiagos ir atliekos turi būti grupuojamos pagal  jų sudėtį ir kilmę.

3. Paėmus mėginį, užpildomas mėginio paėmimo aktas, kuriame nurodoma mėginio paėmimo data, medžiagų ir atliekų pavadinimas, mėginio tūris arba masė, licencijos turėtojo padalinys, atliekantis radionuklidų aktyvumo koncentracijos ar paviršinio aktyvumo matavimus, mėginį paėmusio asmens pareigos, vardas ir pavardė.

4. Paviršiaus užterštumas skaičiuojamas nustatant išmatuotų radionuklido aktyvumo verčių vidurkį 300 cm2 labiausiai užteršto paviršiaus plote.

5. Jei susidaro didelis medžiagų ir atliekų kiekis (daugiau nei 100 kg), gali būti taikomi statistiniai matavimų optimizavimo metodai, apimantys mėginių paėmimo ir matavimo procedūras. Šiuo atveju, licencijos turėtojas turi parengti matavimo procedūrų aprašą ir suderinti jį su VATESI. VATESI turi priimti sprendimą dėl matavimo procedūrų aprašo derinimo Reikalavimų 4.1 papunktyje nurodyto teisės akto 34 straipsnio 2 dalies nustatytais terminais. VATESI priima sprendimą suderinti matavimo procedūrų aprašą, jei jame, atsižvelgus į matavimams naudojamų prietaisų savybes ir matavimų atlikimo seką, įvertinus radionuklidų aktyvumo koncentracijos ar paviršinio aktyvumo nustatymo tikslumą, pagrindžiama, kad nėra galimybės neteisingai įvertinti Reikalavimų 8 punkte nurodytą sąlygą ir priimti neteisingą sprendimą dėl radiacinės saugos reikalavimų medžiagoms ar atliekoms netaikymo.

6. Radionuklidų aktyvumui matuoti naudojama įranga turi būti kalibruojama ne rečiau nei kartą per metus, o jos efektyvumo (per vienetinį laiko tarpą užregistruotų pasirinktų impulsų skaičiaus ir šaltinio išspinduliuotų gama kvantų skaičiaus santykio) tikrinimas turi būti atliekamas ne rečiau kaip kartą per mėnesį arba prieš kiekvieną matavimų seriją.

_____________

Priedo pakeitimai:

Nr. 22.3-104, 2020-05-21, paskelbta TAR 2020-05-21, i. k. 2020-10787

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Įsakymas

Nr. 22.3-72, 2016-04-29, paskelbta TAR 2016-05-02, i. k. 2016-10827

Dėl Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2011 m. rugsėjo 27 d. įsakymo Nr. 22.3-90 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.2-2011 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos metu, nustatymas ir taikymas“ pakeitimo

 

2.

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Įsakymas

Nr. 22.3-34, 2018-02-07, paskelbta TAR 2018-02-07, i. k. 2018-01924

Dėl Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2011 m. rugsėjo 27 d. įsakymo Nr. 22.3-90 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.2-2011 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos metu, nustatymas ir taikymas“ patvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Įsakymas

Nr. 22.3-104, 2020-05-21, paskelbta TAR 2020-05-21, i. k. 2020-10787

Dėl Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2011 m. rugsėjo 27 d. įsakymo Nr. 22.3-90 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.2-2018 „Radionuklidų nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių medžiagoms ir atliekoms, susidarančioms branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais metu, nustatymas ir taikymas“ patvirtinimo“ pakeitimo