Suvestinė redakcija nuo 2010-08-04

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2004, Nr. 5-105, i. k. 1032230ISAK24/V-796

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL KOMPETENCIJOS REIKALAVIMŲ RIZIKOS VEIKSNIŲ TYRIMO ĮSTAIGOMS APRAŠO TVIRTINIMO

 

2003 m. gruodžio 31 d. Nr. A1-224/V-796

Vilnius

 

 

Pakeistas teisės akto pavadinimas:

Nr. A1-375/V-664, 2010-07-27, Žin., 2010, Nr. 92-4878 (2010-08-03), i. k. 1102230ISAK75/V-664

 

Įgyvendindami Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 70-3170) 39 straipsnio 4 dalį ir vykdydami Darbuotojų saugos ir sveikatos darbe teisės aktų, kuriuos reikia parengti arba suderinti su Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu, rengimo plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugsėjo 16 d. nutarimu Nr. 1177 (Žin., 2003, Nr. 89-4039), 15 punktą:

1. Tvirtiname Kompetencijos reikalavimų rizikos veiksnių tyrimo įstaigoms aprašą (pridedama)

Punkto pakeitimai:

Nr. A1-375/V-664, 2010-07-27, Žin., 2010, Nr. 92-4878 (2010-08-03), i. k. 1102230ISAK75/V-664

 

2. Nustatome, kad:

2.1. Įstaigos atestavimo rizikos veiksnių tyrimui pažymėjimai, išduoti Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, galioja iki juose nurodyto termino;

2.2. profesinės rizikos veiksnių tyrimo įstaigos, pradėjusios profesinės rizikos veiksnių tyrimo veiklą, paštu, faksu ar elektroniniu paštu teikia apie tai informaciją Lietuvos Respublikos valstybinei darbo inspekcijai. Informacijoje turi būti nurodyta: profesinės rizikos veiksnių tyrimo įstaigos pavadinimas, įmonės kodas, įstaigos adresas, tiriami profesinės rizikos veiksniai. Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija informaciją darbdaviams apie įstaigas, tiriančias profesinės rizikos veiksnius, skelbia savo tinklalapyje.

Punkto pakeitimai:

Nr. A1-375/V-664, 2010-07-27, Žin., 2010, Nr. 92-4878 (2010-08-03), i. k. 1102230ISAK75/V-664

 

3. Pripažįstame nuo 2004 m. sausio 1 d. netekusiu galios socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2002 m. spalio 8 d. įsakymą Nr. 119/493 „Dėl įstaigų, siekiančių teikti rizikos veiksnių tyrimo paslaugas įmonėms, atestavimo ir įgaliojimų suteikimo nuostatų patvirtinimo ir dėl įstaigų, siekiančių gauti įgaliojimus teikti rizikos veiksnių tyrimo paslaugas įmonėms, atestavimo komisijos sudarymo“ (Žin., 2002, Nr. 100-4472).

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir

darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 31 d.

įsakymu Nr. A1-224/V-796

(Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir

darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro 2010 m. liepos 27 d. įsakymo

Nr. A1-375/V-664 redakcija)

 

kompetencijos reikalavimų rizikos VEIKSNIŲ TYRIMO ĮSTAIGOMS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kompetencijos reikalavimų rizikos veiksnių tyrimo įstaigoms aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) nustato reikalavimus Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ar jų filialams (toliau vadinama – juridiniai asmenys), tiriantiems profesinės rizikos veiksnius įmonėse, įstaigose, organizacijose ar kitose organizacinėse struktūrose (toliau vadinama – įmonės).

 

II. kompetencijos reikalavimAI

 

2. Iki 2014 m. gruodžio 31 d. juridinis asmuo, tiriantis profesinės rizikos veiksnius, turi:

2.1. turėti galiojantį Įstaigos atestavimo rizikos veiksnių tyrimui pažymėjimą konkretiems profesinės rizikos veiksniams tirti, išduotą Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, arba

2.2. būti akredituotas konkretiems profesinės rizikos veiksniams tirti, arba

2.3. atitikti žemiau išvardintus reikalavimus:

2.3.1. organizacinė struktūra turi būti tokia, kad būtų užtikrintas darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktais nustatytų konkrečių profesinės rizikos veiksnių tyrimas įmonėse;

2.3.2. darbuotojų ir padalinių vadovų pareigybių aprašymuose turi būti nurodytos pareigos, kvalifikacijos reikalavimai, teisės ir atsakomybė vykdant profesinės rizikos veiksnių tyrimo veiklą įmonėse;

2.3.3. turi būti paskirtas atsakingas asmuo ar asmenys, kurie vadovautų konkrečių profesinės rizikos veiksnių tyrimo įmonėse organizavimui ir vykdytų tokių tyrimų atlikimo priežiūrą;

2.3.4. turi būti nustatyta profesinės rizikos veiksnių tyrimų rezultatų saugojimo ir konfidencialios informacijos (neskelbtinų žinių apie įmonės komercinę veiklą) apsaugos tvarka;

2.3.5. darbuotojai, kurie vadovaus profesinės rizikos veiksnių tyrimui įmonėse, vykdys tyrimų priežiūrą ir (ar) tirs profesinės rizikos veiksnius, turi turėti technologijos mokslų studijų srities aukštąjį išsilavinimą arba jam prilygintiną išsilavinimą arba medicinos ir sveikatos studijų krypties (higienos ar visuomenės sveikatos) aukštąjį išsilavinimą bei teorines ir praktines žinias profesinės rizikos veiksniams tirti;

2.3.6. paskirto atsakingo asmens ar asmenų, kurie vadovaus konkrečių profesinės rizikos veiksnių tyrimo įmonėse organizavimui ir vykdys tokių tyrimų priežiūrą, kvalifikacija negali būti žemesnė už profesinės rizikos veiksnių tyrimą atliekančių darbuotojų kvalifikaciją;

2.3.7. įstaigos vadovas bei paskirtas atsakingas asmuo ar asmenys, kurie vadovaus konkrečių profesinės rizikos veiksnių tyrimo įmonėse organizavimui ir vykdys tokių tyrimų priežiūrą, turi užtikrinti, kad asmenys, dirbantys su tam tikrais įrenginiais, vykdantys tyrimus, bandymus ir (arba) kalibruojantys, įvertinantys rezultatus ir pasirašantys tyrimų, bandymų protokolus ir kalibravimo liudijimus, turėtų praktinio darbo patirtį, jų teorinės ir praktinės žinios turi būti tikrinamos įstaigos vadovo nustatyta tvarka;

2.3.8. darbuotojai, atsakingi už profesinės rizikos veiksnių tyrimų atlikimą ir tyrimų duomenų įforminimą tyrimų protokoluose, turi mokėti taikyti profesinės rizikos veiksnių tyrimo metodus, nustatytus standartuose, darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktuose, bei paaiškinti ir pagrįsti įmonei taikomus profesinės rizikos veiksnių tyrimo metodus.

3. Nuo 2015 m. sausio 1 d. juridinis asmuo, tiriantis įmonėje profesinės rizikos veiksnius, turi būti akredituotas konkretiems profesinės rizikos veiksniams tirti.

 

III. VEIKLOS NEPRIKLAUSOMUMAS IR NEŠALIŠKUMAS

 

4. Juridinis asmuo, tirdamas profesinės rizikos veiksnius, turi būti nešališkas įmonės ir jos darbuotojų atžvilgiu.

5. Darbuotojai, tiriantys profesinės rizikos veiksnius, turi būti užtikrinti, kad nėra tiek išorinio, tiek jų įstaigos vadovo įtakojimo tyrimo rezultatams, jų darbo užmokestis neturi priklausyti nuo atliktų tyrimų rezultatų, charakterizuojančių darbuotojų saugos ir sveikatos būklę įmonėje.

 

IV. KITI REIKALAVIMAI

 

6. Juridinis asmuo turi naudoti prietaisus ir kitus įrenginius profesinės rizikos veiksniams tirti, kurių tikslumo klasė turi būti tokia, kad jais naudojantis būtų galima reikiamu tikslumu nustatyti tiriamų profesinės rizikos veiksnių dydžius, nustatytus darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktuose.

7. Profesinės rizikos veiksniams tirti naudojami matavimo prietaisai ir įrenginiai turi būti patikrinti atitinkamų patikros įstaigų ir turėti žymą apie jų patikrą.

8. Prietaisų ir įrenginių priežiūra bei transportavimas turi atitikti prietaisų ir įrenginių gamintojų nustatytą tvarką ir reikalavimus.

9. Patalpos, skirtos bandiniams tirti ir juos saugoti, turi atitikti reikalavimus tokiems tyrimams atlikti ar bandiniams saugoti.

10. Juridinis asmuo turi taikyti Lietuvos Respublikos arba tarptautinių organizacijų standartuose nustatytus profesinės rizikos veiksnių tyrimo metodus ar įstaigoje įdiegtus metodus, kurie yra išsamiai aprašyti ir yra įsitikinta, kad juos taikant gaunami teisingi rezultatai.

11. Juridinis asmuo turi turėti įstaigos vadovo patvirtintas profesinės rizikos veiksnių tyrimo protokolų formas kiekvienam tiriamam veiksniui, nustatyti bandinių paėmimo, saugojimo ir darbo su jais tvarką bei atliktų profesinės rizikos veiksnių tyrimų protokolų saugojimo tvarką.

12. Juridinis asmuo turi turėti įstaigos vadovo patvirtintas sutarčių su įmonėmis tipines formas bei nustatytą įmonių skundų dėl profesinės rizikos veiksnių tyrimo nagrinėjimo tvarką.

13. Juridinio asmens dokumentai turi būti tvarkomi ir saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo (Žin., 1995, Nr. 107-2389; 2004, Nr. 57-1982) ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

14. Juridiniai asmenys, kurių kompetencija atitinka šio Aprašo 2.3 punkto nuostatas, teikiantys profesinės rizikos veiksnių tyrimo paslaugas įmonėms, turi pateikti įmonėms deklaraciją, kurioje nurodo įstaigos pavadinimą, rekvizitus, tiriamus konkrečius profesinės rizikos veiksnius bei kad jų kompetencija atitinka šio Aprašo 2.3, 4–13 punktų nuostatas.

15. Įmonės, sudarydamos sutartį dėl profesinės rizikos veiksnių tyrimo paslaugų su juridiniu asmeniu, kurio kompetencija atitinka šio Aprašo 2.3 punkto nuostatas, susipažinusios su šio Aprašo 14 punkte nurodytoje deklaracijoje pateiktais duomenimis, siekdamos įsitikinti paslaugų teikėjo kompetencija, turi teisę susipažinti su juridinio asmens dokumentais, patvirtinančiais jo kompetenciją.

16. Europos Sąjungos valstybės narės ar kitos valstybės Europos ekonominės erdvės susitarimo dalyvės juridiniai asmenys ar kitos organizacijos, ar jų filialai, teikiantys profesinės rizikos veiksnių tyrimo paslaugas Lietuvos Respublikoje, turi atitikti valstybės, kurioje jie įsisteigę, nustatytus reikalavimus juridiniams asmenims, tiriantiems profesinės rizikos veiksnius, bei pateikti atitinkamus dokumentus, įrodančius jų kompetenciją, įmonėms, kurioms teikia tokias paslaugas.

17. Įmonės struktūrinis padalinys (laboratorija), neteikiantis profesinės rizikos veiksnių tyrimo paslaugų, tačiau tiriantis profesinės rizikos veiksnius savo įmonėje, iki 2014 m. gruodžio 31 d. turi atitikti šio Aprašo 2.3, 5–11 punktuose nustatytus reikalavimus. Nuo 2015 m. sausio 1 d. įmonės struktūrinis padalinys (laboratorija) turi būti akredituotas konkretiems profesinės rizikos veiksniams tirti.

18. Įmonės, sudarydamos sutartį dėl profesinės rizikos veiksnių tyrimo paslaugų su juridiniu asmeniu, sutartyje turi numatyti juridinio asmens, tiriančio profesinės rizikos veiksnius įmonėje, atsakomybę dėl žalos atlyginimo, jei profesinės rizikos veiksnių tyrimas buvo atliktas netinkamai.

 

_________________

Priedo pakeitimai:

Nr. A1-375/V-664, 2010-07-27, Žin., 2010, Nr. 92-4878 (2010-08-03), i. k. 1102230ISAK75/V-664

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas

Nr. A1-375/V-664, 2010-07-27, Žin., 2010, Nr. 92-4878 (2010-08-03), i. k. 1102230ISAK75/V-664

Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymo Nr. A1-224/V-796 "Dėl Kompetencijos reikalavimų rizikos veiksnių tyrimo įstaigoms tvirtinimo" pakeitimo