Suvestinė redakcija nuo 2008-01-01 iki 2013-03-20

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2007, Nr. 1-45, i. k. 1063030ISAK001B-888

 

 

MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIO DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS PAREIGŪNŲ ETIKOS KODEKSO PATVIRTINIMO

 

2006 m. gruodžio 27 d. Nr. 1B-888

Vilnius

 

Vadovaudamasis Tarnybos Lietuvos Respublikos muitinėje statuto (Žin., 2000, Nr. 94-2917; 2003, Nr. 64-2881; 2004, Nr. 73-2520) 3 straipsnio 10 dalimi:

1. Tvirtinu pridedamą Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų etikos kodeksą.

2. Pavedu Personalo ir mokymo skyriui (K. Puidokas) ir muitinės įstaigų vadovams iki 2007 m. vasario 1 d. supažindinti visus muitinės pareigūnus, valstybės tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartį, su Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų etikos kodeksu pasirašant Įsipareigojimą laikytis jo nuostatų.

3. Pripažįstu netekusiais galios:

3.1. Muitinės departamento direktoriaus 2002 m. spalio 18 d. įsakymą Nr. 670 „Dėl Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų etikos kodekso patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 111-4958);

3.2. Muitinės departamento generalinio direktoriaus 2004 m. rugsėjo 30 d. įsakymą Nr. 1B-874 „Dėl Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų etikos kodekso, patvirtinto Muitinės departamento direktoriaus 2002 m. spalio 18 d. įsakymu Nr. 670 „Dėl Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų etikos kodekso patvirtinimo“, pakeitimo“ (Žin., 2004, Nr. 149-5440).

4. Įsakymo vykdymą kontroliuoti palieku sau.

 

 

 

GENERALINIS DIREKTORIUS                                                                 RIMUTIS KLEVEČKA


PATVIRTINTA

Muitinės departamento generalinio

direktoriaus 2006 m. gruodžio 27 d.

įsakymu Nr. 1B-888

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS PAREIGŪNŲ ETIKOS KODEKSAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos muitinės (toliau – muitinė) pareigūnų etikos kodeksas (toliau – Kodeksas) reglamentuoja muitinės pareigūnų (toliau – pareigūnai) tarnybinės etikos principus, siekiant užtikrinti Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 66-2130; 2002, Nr. 45-1708) 3 straipsnyje nustatytų valstybės tarnautojų veiklos svarbiausių etikos principų įgyvendinimą muitinėje, geresnių tarnybos rezultatų bei muitinės teisėtų interesų įgyvendinimo, formuoti teigiamą muitinės įvaizdį.

2. Kodekso nuostatų taikymo tikslas – sudaryti teisines prielaidas veiksmingai įgyvendinti Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatą, jog valdžios įstaigos tarnauja žmonėms, gerinti viešojo administravimo kokybę, didinti visuomenės pasitikėjimą muitinės įstaigomis, stiprinti tų įstaigų pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų autoritetą, atsakomybę už savo veiksmus ir atsakomybę visuomenei bei valdžios įstaigoms, užkirsti kelią korupcijai atsirasti ir plisti.

3. Kodeksas parengtas vadovaujantis:

3.1. Lietuvos Respublikos Konstitucija;

3.2. Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 66-2130; 2002, Nr. 45-1708);

3.3. Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (Žin., 1999, Nr. 60-1945; 2006, Nr. 77-2975);

3.4. Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymu (Žin., 1997, Nr. 67-1659; 2000, Nr. 18-431);

3.5. Lietuvos Respublikos muitinės įstatymu (Žin., 2004, Nr. 73-2517);

3.6. Tarnybos Lietuvos Respublikos muitinėje statutu (Žin., 2000, Nr. 94-2917; 2003, Nr. 64-2881; 2004, Nr. 73-2520);

3.7. kitais teisės aktais.

4. Kodekse vartojamos sąvokos:

Dovana – turtas ar turtinė teisė (reikalavimas), neatlygintinai perduotas pareigūnui, valstybės tarnautojui ar darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, nuosavybės teise, taip pat pareigūno, valstybės tarnautojo ar darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartį, atleidimas nuo turtinės pareigos dovanotojui arba trečiajam asmeniui.

Interesų konfliktas – situacija, kai valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo, atlikdamas pareigas ar vykdydamas pavedimą, privalo priimti sprendimą ar dalyvauti jį priimant, ar įvykdyti pavedimą, kurie susiję ir su jo privačiais interesais.

Kodekso pažeidimas – asmens nusižengimas Kodekso nustatytiems etikos principams bei veiklos ar elgesio reikalavimams, padarytas dėl to asmens kaltės.

Korupcija – pareigūno, valstybės tarnautojo tiesioginis ar netiesioginis siekimas, reikalavimas arba priėmimas turtinės ar kitokios asmeninės naudos (dovanos, paslaugos, pažado, privilegijos) sau ar kitam asmeniui už atlikimą arba neatlikimą veiksmų pagal einamas pareigas, taip pat pareigūno, valstybės tarnautojo veiksmai (neveikimas) siekiant, reikalaujant turtinės ar kitokios asmeninės naudos sau arba kitam asmeniui ar šią naudą priimant, taip pat tiesioginis ar netiesioginis siūlymas ar suteikimas pareigūnui, valstybės tarnautojui turtinės ar kitokios asmeninės naudos (dovanos, paslaugos, pažado, privilegijos) už atlikimą (neatlikimą) veiksmų pagal pareigūno, valstybės tarnautojo einamas pareigas, taip pat tarpininkavimas darant šioje dalyje nurodytas veikas.

Nestatutiniai santykiai – pareigūnų netarnybiniai ryšiai su asmenimis, kurie rengia, daro ar padarė su muitinės veikla susijusį nusikaltimą arba administracinį teisės pažeidimą, pareigūnui apie tai žinant ir nesiimant priemonių užkirsti kelią šiems pažeidimams arba informuoti apie jau padarytus pažeidimus kompetentingas valstybės institucijas.

Pakartotinis Kodekso pažeidimas – Kodekso pažeidimas, padarytas nepraėjus vieneriems metams nuo ankstesnio Kodekso pažeidimo padarymo dienos.

Pareigūnų tarnybinė etika – Kodekso, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytų pareigūnų veiklos ir elgesio normų visuma.

Privatūs interesai – kandidato ar asmens, dirbančio valstybinėje tarnyboje (ar jo artimojo giminaičio, ar šeimos nario), asmeninis turtinis ar neturtinis suinteresuotumas, galintis turėti įtakos sprendimams atliekant tarnybines pareigas.

Šiurkštus Kodekso pažeidimas – pareigūno veika, kuria šiurkščiai nusižengiama Kodekso nustatytiems pareigūnų etikos principams ir (arba) pareigūno poelgis (tiek tarnybos, tiek ne tarnybos metu), kuriuo diskredituojamas pareigūno vardas.

Viešieji interesai – visuomenės suinteresuotumas, kad asmenys, dirbantys valstybinėje tarnyboje, visus sprendimus priimtų nešališkai ir teisingai.

Kitos Kodekse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

5. Šio Kodekso nuostatos (išskyrus elgesio reikalavimus, kurie pagal atliekamų funkcijų pobūdį gali būti keliami tik pareigūnams) taikomos ir muitinės įstaigų valstybės tarnautojams bei darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.

6. Kiekvienas pareigūnas, valstybės tarnautojas ir darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, privalo raštu įsipareigoti (priedas) laikytis Kodekso reikalavimų bei nuolat vadovautis Kodekso nuostatomis. Pasirašytas įsipareigojimas saugomas muitinės įstaigos, kurioje pareigūnas, valstybės tarnautojas ar darbuotojas dirba, Personalo ir mokymo skyriuje bei turi būti įsegtas į pareigūno, valstybės tarnautojo ar darbuotojo asmens bylą.

 

II. PAREIGŪNŲ ETIKOS PRINCIPAI

 

7. Tarnyba muitinėje grindžiama šiais etikos principais, kurių turi laikytis pareigūnai, įgyvendindami savo teises, vykdydami teisės aktų ir pareigybių aprašymų nustatytas pareigas bei funkcijas:

7.1. Pagarbos žmogui ir valstybei principu. Vadovaudamasis šiuo principu, pareigūnas privalo:

7.1.1. gerbti žmogų, jo teises ir laisves, valstybę, jos institucijas ir įstaigas;

7.1.2. atlikdamas savo pareigas vadovautis muitinės įstaigų ar jų vadovų suformuotais tikslais ir kryptimis;

7.1.3. laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų, vykdyti teismų sprendimus;

7.1.4. pagarbiai išklausyti asmenis ir imtis visų teisėtų priemonių jiems padėti, dėmesingai reaguoti į piliečių bei organizacijų prašymus ir siūlymus;

7.1.5. tarnybinėje veikloje ir viešajame gyvenime jokia forma ar būdu neskatinti asmenų nesilaikyti įstatymų bei kitų teisės aktų, juos pažeisti.

7.2. Teisingumo principu. Vadovaudamasis šiuo principu, pareigūnas privalo:

7.2.1. vienodai tarnauti visiems žmonėms, nepaisydamas jų tautybės, kilmės, kalbos, rasės, lyties, seksualinės orientacijos, amžiaus, socialinės, turtinės ar šeiminės padėties, religijos, įsitikinimų, politinių ar kitų pažiūrų, užimamų pareigų, ir imtis teisėtų priemonių pastebėtai diskriminacijai pašalinti;

7.2.2. būti teisingas nagrinėdamas prašymus, skundus, pareiškimus, priimti pagrįstus sprendimus;

7.2.3. atlikdamas pareigas veikti pagal suteiktus įgaliojimus.

7.3. Nesavanaudiškumo principu. Vadovaudamasis šiuo principu, pareigūnas privalo:

7.3.1. rengdamas, svarstydamas ir priimdamas sprendimus bei kitoje pareigūno veikloje vadovautis tik viešaisiais interesais ir vengti interesų konflikto;

7.3.2. nesinaudoti valstybės nuosavybe ir tarnybos teikiamomis galimybėmis netarnybinei veiklai, taip pat nesinaudoti ir neleisti kitiems asmenims naudotis tarnybine ar su tarnyba susijusia informacija kitaip, negu nustato įstatymai ar kiti teisės aktai;

7.3.3. nesinaudoti savo tarnybine padėtimi ir neužsiimti kita veikla, kuri galėtų sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą, sudarytų prielaidas tarnybos teikiamas galimybes panaudoti ne viešajam interesui garantuoti, trukdytų atlikti tarnybos pareigas arba kenktų tarnybos autoritetui ar ją diskredituotų;

7.3.4. naudoti savo tarnybos laiką tik tarnybos tikslams.

7.4. Padorumo principu. Vadovaudamasis šiuo principu, pareigūnas privalo:

7.4.1. laikytis duotos priesaikos ir pasižadėjimų;

7.4.2. būti lojalus Lietuvos valstybei ir muitinei;

7.4.3. elgtis nepriekaištingai, būti nepaperkamas, nepriimti dovanų, pinigų ar neatlygintinų paslaugų, išskirtinių lengvatų ir nuolaidų, išskyrus įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytus atvejus;

7.4.4. nesinaudoti kito asmens klaidomis ar nežinojimu;

7.4.5. naudotis jam suteiktomis galiomis apginti visuomenės interesus nuo galimų pažeidimų.

7.5. Nešališkumo principu. Vadovaudamasis šiuo principu, pareigūnas privalo:

7.5.1. būti teisingas, objektyvus ir neturėti asmeninio išankstinio nusistatymo, užtikrinti, kad priimami sprendimai būtų ne tik teisėti, bet ir objektyvūs, be savanaudiškų paskatų;

7.5.2. elgtis nešališkai, nedemonstruoti savo simpatijų, antipatijų ar išskirtinio dėmesio atskiriems asmenims ar jų grupėms;

7.5.3. konfliktinėse situacijose išklausyti abiejų pusių argumentus ir ieškoti objektyvaus sprendimo;

7.5.4. tarnybos metu ir (arba) dėvint tarnybinę uniformą viešai nereikšti politinių pažiūrų.

7.6. Atsakomybės principu. Vadovaudamasis šiuo principu, pareigūnas privalo:

7.6.1. teisės aktų nustatyta tvarka paaiškinti ir pagrįsti savo sprendimus ar veiksmus;

7.6.2. atsisakyti vykdyti neteisėtą nurodymą ar įsakymą, informuoti apie tai muitinės įstaigos ar aukštesnes pareigas einantį vadovą;

7.6.3. neturėdamas pakankamai išteklių, įgūdžių ar kompetencijos vykdyti pavedimą, apie tai nedelsdamas informuoti tiesioginį vadovą;

7.6.4. asmeniškai atsakyti už sprendimų ar veiklos rezultatų pasekmes, trumpalaikių ir ilgalaikių tikslų įgyvendinimą;

7.6.5. prisiimti atsakomybę už kolegialiai priimtus sprendimus;

7.6.6. pastebėjęs pavaldžių pareigūnų daromas klaidas, informuoti vadovybę ir imtis neatidėliotinų veiksmų dėl jų ištaisymo.

7.7. Viešumo principu. Vadovaudamasis šiuo principu, pareigūnas privalo:

7.7.1. užtikrinti priimamų sprendimų ir veiksmų viešumą, pateikti savo sprendimų priėmimo motyvus;

7.7.2. teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis teikti reikiamą informaciją kitiems pareigūnams, valstybės tarnautojams, darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, bei visuomenei.

7.8. Pavyzdingumo principu. Vadovaudamasis šiuo principu, pareigūnas privalo:

7.8.1. būti nepriekaištingos reputacijos, gebėti deramai atlikti savo pareigas, nuolat tobulintis;

7.8.2. savo pareigas atlikti laiku ir kompetentingai;

7.8.3. tarnybinėje veikloje ir viešame gyvenime savo išvaizda, kalba ir elgesiu gerinti savo institucijos, profesijos ir visos šalies įvaizdį, su kitų tautų, valstybių atstovais elgtis nepažeidžiant kitų tautų ir valstybių orumo;

7.8.4. visose situacijose veikti humaniškai, bet kartu argumentuotai ir taktiškai atmesti neteisėtus prašymus;

7.8.5. nuolat tobulintis ir kelti savo kvalifikaciją;

7.8.6. nereikšti paniekos bendradarbiams, pavaldiniams, vadovams, neįžeidinėti, neplūsti, nevartoti smurto;

7.8.7. nepriekabiauti, viešai nesirodyti neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių ar toksinių medžiagų, savo elgesiu nežeminti pareigūnų orumo, ugdyti visuomenės pasitikėjimą muitine ir pareigūnais.

 

III. BENDROJI PAREIGŪNO VEIKLA

 

8. Pareigūnai turi žinoti Lietuvos muitinės viziją ir misiją bei savo darbu siekti, kad Lietuvos muitinė taptų aukšto profesinio lygio įstaiga.

9. Pareigūnas, vykdydamas savo pareigas, privalo vadovautis šiomis nuostatomis:

9.1. savo, kitų asmenų naudai ar dėl kitų su tarnybine veikla nesusijusių interesų nenaudoti ir (ar) neleisti naudotis informacija, kuri jam buvo patikėta ar įgyta vykdant tarnybinę veiklą, kitokia tvarka ir mastu, nei nustato įstatymai ir kiti teisės aktai;

9.2. nepasiduoti valdžios ir valdymo institucijų, pareigūnų, visuomenės informavimo priemonių, visuomenės bei atskirų piliečių ir kitų asmenų neteisėtai įtakai;

9.3. vengti elgesio, kuris gali būti suprastas kaip reikalavimas duoti kyšį, ar atlikti kitus pareigūnui naudingus veiksmus, nesusijusius su tarnybinėmis pareigomis, bei informuoti vadovą apie daromą neteisėtą poveikį;

9.4. pranešti savo tiesioginiam vadovui ar įstaigos vadovo įgaliotam atstovui bei asmenims, kurie kartu dalyvauja sprendimo rengimo, svarstymo ar priėmimo procedūroje, apie esamą interesų konfliktą ir nusišalinti nuo dalyvavimo tolesnėje procedūroje;

9.5. neprisidėti prie kontrolės, tyrimų komisijų ar kitų tokio pobūdžio institucijų darbo, jeigu tai sukelia interesų konfliktą;

9.6. skatinti asmenų iniciatyvą įgyvendinant korupcijos prevencijos priemones;

9.7. tarnybinį pažymėjimą, identifikavimo ir (ar) tarnybos ženklą naudoti tik vykdant tarnybines pareigas teisės aktų nustatyta tvarka, esant įstatymų numatytiems pagrindams ir sąlygoms, vertinti juos ir saugoti;

9.8. tobulinti savo kalbos ir elgesio kultūrą, nevartoti necenzūrinės kalbos;

9.9. tarnybos metu nelaikyti ir nevartoti alkoholinių gėrimų. Jeigu pareigūnui reikia vartoti gydytojo paskirtus vaistus, turinčius savo sudėtyje narkotinių ar psichotropinių medžiagų arba mažinančius darbo efektyvumą, jis privalo apie tai pranešti savo tiesioginiam vadovui;

9.10. užtikrinti, kad darbo vieta visada būtų švari ir tvarkinga;

9.11. dėvėdamas uniformą ar kitus drabužius, visada būti tvarkingas. Pareigūnui draudžiama dėvint uniformą tarnybos ar ne tarnybos metu įsigyti alkoholinius gėrimus ir (ar) vartoti juos viešoje vietoje, taip pat rūkyti viešoje, specialiai rūkymui nepriskirtoje vietoje;

9.12. vengti nestatutinių santykių. Įvykus nestatutiniams santykiams, nepriklausomai nuo to, ar tai įvyko tarnybos ar ne tarnybos metu, nedelsiant (ne vėliau kaip per 24 val.) informuoti savo tiesioginį viršininką ir Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos skyriaus Operatyvaus valdymo poskyrį;

9.13. nedelsdamas tarnybiniu pranešimu (faksimilinio, elektroninio ryšio priemonėmis arba tiesiogiai) pranešti Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos skyriaus Operatyvaus valdymo poskyriui apie bet kokius asmenų reikalavimus atlikti neteisėtus veiksmus arba susilaikyti nuo teisėtų veiksmų siekiant išvengti muitinės kontrolės ar kitu būdu paveikti pareigūnų sprendimus, taip pat ir apie visų Lietuvos Respublikos institucijų ar įstaigų pareigūnų ir (ar) darbuotojų bandymus pasinaudoti tarnybine padėtimi siekiant išvengti ar palengvinti muitinės kontrolę ar kitaip paveikti pareigūnų sprendimus.

 

IV. PAREIGŪNŲ TARPUSAVIO SANTYKIAI

 

10. Pareigūnų tarpusavio santykiai grindžiami pasitikėjimu, sąžiningumu, lygiateisiškumu, tolerancija ir taktiškumu. Pareigūnai turi padėti vienas kitam profesinėje veikloje, dalytis žiniomis.

11. Pareigūnai negali varžyti vieni kitų teisių ar teikti privilegijų dėl tautybės, kilmės, kalbos, rasės, lyties, seksualinės orientacijos, amžiaus, socialinės, turtinės ar šeiminės padėties, religijos, įsitikinimų, politinių ar kitų pažiūrų, užimamų pareigų.

12. Pareigūnai turi netrukdyti bendradarbių darbui ir nesudaryti situacijų, verčiančių bendradarbius paskelbti informaciją, kurios neturėtų žinoti kitas asmuo.

13. Visi pareigūnai privalo vengti:

13.1. asmens žeminimo ar įžeidinėjimo;

13.2. pareigūno charakterio, jam būdingų savybių viešo aptarimo;

13.3. pareigūno darbo ir (ar) užimamų pareigų menkinimo;

13.4. apkalbų, šmeižto skleidimo, reputacijos žeminimo;

13.5. nesantaikos kurstymo, šantažo ir grasinimų;

13.6. neigiamų emocijų demonstravimo;

13.7. seksualinio priekabiavimo.

14. Pareigūnai privalo mandagiai ir santūriai elgtis su bendradarbiais ir gerbti jų nuomonę.

15. Pareigūnai turi saugoti savo bei bendradarbių garbę ir reputaciją, ginti juos nuo nepagrįstos kritikos ir netinkamos įtakos.

16. Tarnybos metu kilusius nesutarimus pareigūnai turi spręsti aptardami juos tarpusavyje, o jų neišsprendę – kreiptis į vadovą.

17. Pareigūnai privalo susilaikyti nuo viešo savo ir bendradarbių atliekamų konkrečių užduočių ir (ar) pavedimų vertinimo, pagrįstą kritiką bendradarbiui reikšti korektiškai.

18. Pareigūnai, bendraudami su vadovais, turi elgtis korektiškai ir pagarbiai, vykdyti teisėtus jų nurodymus, pasilikdami teisę turėti savo nuomonę visais klausimais ir ją taktiškai reikšti. Pastebėję vadovo klaidą, pareigūnai turi taktiškai jam apie tai pranešti.

19. Jeigu pareigūnai mano, kad bendradarbis pažeidė Kodekso ar kitų teisės aktų reikalavimus, jie turi atkreipti į tai jo dėmesį. Jeigu pareigūnai mano, kad bendradarbis šiurkščiai pažeidė Kodekso reikalavimus, pareigūnas turi pranešti apie tai savo tiesioginiam ar aukštesnes pareigas einančiam vadovui, arba Muitinės departamento Tarnybinių tyrimų tarnybai, kurie užtikrina pranešusio asmens tapatybės konfidencialumą.

20. Pareigūnai, kurie yra įtariamieji, kaltinamieji ar teisiamieji baudžiamojoje byloje arba kuriems yra paskirta administracinė nuobauda, privalo nedelsdami raštu apie tai informuoti savo tiesioginį ar aukštesnes pareigas einantį vadovą.

21. Pareigūnai privalo būti savikritiški, pripažinti savo klaidas ir stengtis jas ištaisyti, geranoriškai padėti išaiškinti savo tarnybinius nusižengimus.

 

V. REIKALAVIMAI VADOVAUJANTIEMS PAREIGŪNAMS

 

22. Vadovaujantis pareigūnas privalo:

22.1. užtikrinti bendradarbiavimu paremtą vadovavimo stilių, kuris skatina pareigūnų iniciatyvą ir savarankiškumą, ir leisti pavaldiniams, veikiant kartu, dalyvauti problemų sprendime;

22.2. stengtis sukurti vadovaujamame kolektyve darbingą ir draugišką aplinką, užkirsti kelią konfliktams, šalinti nesutarimų priežastis;

22.3. su pavaldiniais bendrauti ir duoti jiems nurodymus mandagiai;

22.4. pastabas dėl pavaldinių klaidų ir darbo trūkumų reikšti korektiškai, nedalyvaujant kitiems jiems pavaldiems pareigūnams;

22.5. stengtis paskirstyti darbą vadovaujamame kolektyve tolygiai, kad būtų maksimaliai panaudotos kiekvieno pavaldinio galimybės ir kvalifikacija;

22.6. nereikšti savo simpatijų ir antipatijų pavaldiniams bei kitiems pareigūnams, vertinti pavaldinius pagal jų dalykines savybes;

22.7. skatinti pavaldinius reikšti savo nuomonę ir ją išklausyti;

22.8. deramai įvertinti pavaldinių darbo pasiekimus, viešai pagerbti ypač pasižymėjusius pareigūnus;

22.9. būti reiklus pavaldiniams, visiems vienodai teisingas, savo elgesiu ir darbu rodyti jiems pavyzdį;

22.10. kartu su pavaldiniais spręsti tarnybinėje veikloje iškylančias problemas, aiškinti pavaldiniams apie aplaidaus ir netinkamo pareigų atlikimo, korupcijos žalą muitinės prestižui ir valstybės interesams, skatinti pavaldinius veikti griežtai laikantis Kodekso nuostatų;

22.11. skatinti nuolatinį pavaldinių kvalifikacijos kėlimą;

22.12. atsižvelgdamas į tai, kad geros darbo sąlygos stiprina pasitenkinimą profesija ir sumažina netinkamo elgesio (veiksmo) galimybę, stengtis užtikrinti, kad pavaldiniai turėtų teisę ne tik į atlyginimą už jų darbą, bet taip pat į tinkamą darbo aplinką.

 

VI. PAREIGŪNO ELGESYS NE TARNYBOS METU

 

23. Ne tarnybos metu pareigūnas privalo:

23.1. elgtis pagal visuotinai priimtas elgesio normas, kad jo elgesys nesukeltų abejonių dėl muitinės ir jos pareigūnų patikimumo ir gero vardo;

23.2. nepiktnaudžiauti užimamomis pareigomis, nenaudoti dokumentų, patvirtinančių užimamas pareigas ir suteiktus įgaliojimus, siekiant paveikti nepavaldžius asmenis priimti jam palankų sprendimą;

23.3. privatų gyvenimą tvarkyti taip, kad nenukentėtų tarnybos interesai, muitinės prestižas ir pareigūno reputacija.

24. Pareigūnas neturi piktnaudžiauti alkoholiu, vartoti psichotropines ar narkotines medžiagas ne medicinos tikslais.

 

VII. ETIKOS NORMŲ LAIKYMOSI PRIEŽIŪRA

 

25. Laikytis Kodekso reikalavimų – kiekvieno pareigūno pareiga ir garbės reikalas.

26. Tiesioginis pareigūno, valstybės tarnautojo ir darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartį, vadovas, už personalo tvarkymą atsakingas muitinės įstaigos padalinys (pareigūnas) ir Muitinės departamento Tarnybinių tyrimų tarnyba kontroliuoja, kaip pareigūnai, valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį, laikosi tarnybinės etikos.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin., 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

 

27. Muitinės departamente ir muitinės įstaigose sudaromos tarnybinės etikos komisijos, kurios, vadovaudamosi Muitinės departamento generalinio direktoriaus patvirtintais Tarnybinės etikos komisijos nuostatais, tiria pareigūnų tarnybinės etikos pažeidimus.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin., 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

 

28. Jeigu pareigūnas nesilaiko tarnybinės etikos, bet kuris asmuo turi teisę pateikti skundą šio pareigūno tiesioginiam ar aukštesnes pareigas einančiam vadovui, kurie šią informaciją perduoda pareigūną į pareigas priėmusiam asmeniui.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin., 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

 

29. Pareigūnas, pastebėjęs ar kitu būdu gavęs informaciją, kad yra pažeidęs šį Kodeksą, turi kuo skubiau pats apie tai pranešti savo tiesioginiam ar aukštesnes pareigas einančiam vadovui.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin., 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

 

30. Pareigūną į pareigas priėmęs asmuo, gavęs informaciją, kad pareigūnas pažeidė tarnybinę etiką, ne vėliau kaip kitą darbo dieną šią informaciją perduoda tarnybinės etikos komisijai. Jeigu yra duomenų, kad pareigūnas galėjo pažeisti ne tik tarnybinę etiką, bet ir padaryti tarnybinį nusižengimą arba diskredituoti pareigūno vardą, pareigūną į pareigas priėmęs asmuo teisės aktų nustatyta tvarka inicijuoja tarnybinį patikrinimą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin., 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

 

31. Tarnybinės etikos komisija, pripažinusi, kad pareigūnas savo veikloje nešiurkščiai pažeidė tarnybinę etiką, turi teisę priimti vieną ar kelis iš šių sprendimų:

31.1. pareikalauti nutraukti neetišką elgesį;

31.2. įpareigoti atsiprašyti asmens(-ų), kurių atžvilgiu neetiškai elgėsi;

31.3. viešai paskelbti komisijos sprendimą muitinėje.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin., 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

 

32. Tarnybinės etikos komisija, nustačiusi pareigūno veikloje šiurkštų ar kartotinį tarnybinės etikos pažeidimą arba tarnybinio nusižengimo ar pareigūno vardo diskreditavimo požymių, informuoja pareigūną į pareigas priėmusį asmenį ir siūlo pradėti tarnybinį patikrinimą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin., 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

 

33. Neteko galios nuo 2008-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin. 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

 

34. Neteko galios nuo 2008-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin. 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

 

______________


Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų

etikos kodekso

priedas

 

ĮSIPAREIGOJIMAS

 

Aš_______________________________________________________________________ “

(vardas, pavardė)

Dirbantis__________________________________________________________________ ,

(muitinės įstaiga, pareigos)

__________________________________________________________________________ ,

susipažinau su Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų etikos kodeksu, pritariu jo nuostatoms ir ĮSIPAREIGOJU laikytis šio Kodekso reikalavimų bei atsakyti už jų pažeidimą.

 

200 m. ____________________ d.                           _______________________________

                                                                                                                                                                    (parašas)

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Įsakymas

Nr. 1B-783, 2007-11-26, Žin., 2007, Nr. 126-5151 (2007-12-04), i. k. 1073030ISAK001B-783

Dėl Muitinės departamento generalinio direktoriaus 2006 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. 1B-888 "Dėl Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų etikos kodekso patvirtinimo" pakeitimo