Suvestinė redakcija nuo 2004-06-09 iki 2007-06-09

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2002, Nr. 95-4131, i. k. 1022330ISAK00000365

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PRIVALOMŲJŲ REIKALAVIMŲ DARŽOVIŲ DAUGINAMAJAI MEDŽIAGAI, IŠSKYRUS SĖKLĄ

 

2002 m. rugsėjo 23 d. Nr. 365

Vilnius

 

 

Vykdydamas teisės derinimo priemonių 2002 metų planą (priemonės kodas 3.5.4-T1), patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 300 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2002 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 25-910), ir siekdamas užtikrinti kokybiškos daržovių dauginamosios medžiagos, išskyrus sėklą, tiekimą į rinką:

1. Tvirtinu pridedamus Privalomuosius reikalavimus daržovių dauginamajai medžiagai, išskyrus sėklą.

2. Nustatau, kad 1 punktu patvirtinti Privalomieji reikalavimai įsigalioja nuo 2002 m. gruodžio 1 d.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2002 m. rugsėjo 23 d. įsakymu Nr. 365

(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2004 m. birželio 2 d. įsakymo Nr. 3D-336

redakcija)

 

PRIVALOMIEJI DARŽOVIŲ DAUGINAMOSIOS MEDŽIAGOS, IŠSKYRUS SĖKLĄ, REIKALAVIMAI

 

1. Privalomieji daržovių dauginamosios medžiagos, išskyrus sėklą reikalavimai (toliau – Reikalavimai) parengti įgyvendinant 1992 m. balandžio 28 d. Tarybos direktyvą 92/33/EEB dėl prekybos daržovių dauginamąja ir sodinamąja medžiaga, išskyrus sėklą, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2003 m. birželio 18 d. (Tarybos direktyva 2003/61/EB), 1993 m. liepos 2 d. Komisijos direktyvą 93/61/EEB, pateikiančią sąlygų, kurias turi atitikti daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga, išskyrus sėklą, remiantis Tarybos direktyva 92/33/EEB, sąrašą, 1993 m. liepos 5 d. Komisijos direktyvą 93/62/EEB, išdėstančią tiekėjų ir įmonių priežiūros bei kontrolės pagal Tarybos direktyvą 92/33/EEB dėl prekybos daržovių dauginamąja ir sodinamąja medžiaga, išskyrus sėklą, įgyvendinimo priemones, 2000 m. gegužės 8 d. Tarybos direktyvą 2000/29/EB dėl apsaugos priemonių nuo augalams ir augaliniams produktams kenksmingų organizmų įvežimo į Bendriją ir išplitimo joje, Lietuvos Respublikos augalų sėklininkystės įstatymą (Žin., 2001, Nr. 102-3623).

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

2. Reikalavimų tikslas – užtikrinti kokybiškos, neužkrėstos kenksmingais organizmais daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos, išskyrus sėklą, paruošimą ir tiekimą į rinką.

3. Reikalavimai taikomi gentims ir / ar rūšims, jų hibridams, išvardytiems 1 priede, bei kitų genčių ir / ar rūšių, arba jų hibridų įskiepiams ir kitoms augalo dalims, jei minėtų genčių, rūšių ar jų hibridų medžiaga yra ar turi būti į juos įskiepyta.

4. Reikalavimai privalomi dauginamosios ir sodinamosios medžiagos tiekėjams.

5. Šie Reikalavimai netaikomi daržovių dauginamajai ar sodinamajai medžiagai, skirtai:

5.1. bandymams ar mokslo tikslams;

5.2. selekciniam darbui;

5.3. genetinės įvairovės išsaugojimui;

5.4. eksportui į trečiąsias šalis, jei jie yra teisingai identifikuoti ir laikomi pakankamai izoliuoti.

 

II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS

 

6. Šiuose Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

Daržovių dauginamoji medžiaga – augalo dalys ir visa augalinė medžiaga, taip pat įskiepiai, skirti daržovėms dauginti ir auginti.

Daržovių sodinamoji medžiaga – visas augalas ir augalo dalys, taip pat skiepai, įskiepytosios dalys, skirtos daržovėms sodinti ir auginti.

Daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos siunta – tam tikras vienos dauginamosios ar sodinamosios medžiagos vienetų, kuriuos galima identifikuoti pagal jų homogeniškumą ir kilmę, skaičius.

Oficialios priemonės – priemonės, kurias taiko Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos augalų sėklininkystės įstatymo ir Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 113-3285) sąvokas.

 

III. MINIMALŪS REIKALAVIMAI DAUGINAMAJAI IR SODINAMAJAI MEDŽIAGAI

 

7. Daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga turi atitikti šiuos reikalavimus:

7.1. turi būti neužkrėsta kenksmingais organizmais ir ligomis, kurios turėtų įtakos kokybei, neturėti požymių, kurie sumažintų daržovių dauginamosios ar sodinamosios medžiagos naudingumą, ir kenksmingais organizmais ir ligomis, nurodytomis šių Reikalavimų 2 priede;

7.2. priklausyti tam tikrai genčiai ar rūšiai;

7.3. turi būti gerai išsivysčiusi ir atitinkanti rūšies ir veislės savybes;

7.4. iš esmės turi būti be defektų, kurie vėliau galėtų turėti įtakos pačios daržovių dauginamosios ar sodinamosios medžiagos kokybei;

7.5. jei auginimo tarpsniu vizualiai nustatomi kenksmingų organizmų ar ligų požymiai, nurodyti šių Reikalavimų 2 priede, turi būti nedelsiant imtasi priemonių, o jei būtina, daržovių dauginamoji ir / ar sodinamoji medžiaga būtų pašalinta;

7.6. askaloninių arba paprastųjų česnakų svogūnėliai turi atitikti tokius reikalavimus: dauginamoji medžiaga turi būti tiesiogiai išvesta iš medžiagos, kuri augalų augimo metu buvo patikrinta ir kurioje iš esmės nebuvo aptikta jokių šių Reikalavimų 2 priede išvardytų kenksmingų organizmų ir ligų arba jų požymių.

 

IV. REIKALAVIMAI DAUGINAMOSIOS IR SODINAMOSIOS MEDŽIAGOS TIEKĖJAMS

 

8. Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba) atestuoja daržovių dauginamosios ir / ar sodinamosios medžiagos tiekėjus žemės ūkio ministro nustatyta tvarka.

9. Tiekėjai turi imtis visų būtinų priemonių garantuoti, kad visais daržovių dauginamosios ar sodinamosios medžiagos auginimo ir tiekimo į rinką etapais būtų laikomasi šių Reikalavimų.

10. Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba ne rečiau kaip kartą per metus tikrina, kaip tiekėjai laikosi teisės aktuose nustatytų reikalavimų.

11. Tiekėjas turi tvarkyti tiekiamos į rinką daržovių dauginamosios ir / ar sodinamosios medžiagos kiekio ir kokybės apskaitą. Ji turi būti tvarkoma taip, kad būtų galima atsekti kiekvienos siuntos tiekimo į rinką eigą. Dokumentai, susiję su daržovių dauginamosios ar sodinamosios medžiagos kiekiu ir kokybe, saugomi ne trumpiau kaip trejus metus.

12. Augyne turi būti paskirtas asmuo, atsakingas už daržovių dauginamosios ir / ar sodinamosios medžiagos kokybę. Šis asmuo turi prižiūrėti daržovių dauginamosios ar sodinamosios medžiagos kokybės užtikrinimo sistemą.

 

V. REIKALAVIMAI DAUGINAMOSIOS IR SODINAMOSIOS MEDŽIAGOS VEISLĖMS

 

13. Daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga turi būti tiekiami į rinką tuo veislės pavadinimu, kuris yra jiems suteiktas.

14. Veislės turi būti įrašytos į Lietuvos sąlygoms tinkamiausių augalų veislių sąrašą (toliau – Augalų veislių sąrašas) ar Bendrąjį daržovių veislių katalogą (toliau – Bendrasis katalogas).

 

VI. EUROPOS BENDRIJOS PALYGINAMIEJI BANDYMAI

 

15. Europos Bendrijos palyginamieji bandymai skirti Europos Bendrijoje daržovių dauginamosios ir / ar sodinamosios medžiagos bandymams atlikti, kurių tikslas – suderinti auginimo metodus bei patikrinti, ar daržovių dauginamoji ir / ar sodinamoji medžiaga atitinka jai keliamus veislės tapatumo ar grynumo, sveikatingumo reikalavimus. Europos Bendrijos palyginamieji bandymai apima daržovių dauginamąją ir sodinamąją medžiagą:

15.1. importuotą iš trečiųjų šalių;

15.2. skirtą ekologinei žemdirbystei;

15.3. skirtą augalų genetiniams ištekliams išsaugoti.

 

VII. DAUGINAMOSIOS IR SODINAMOSIOS MEDŽIAGOS TIEKIMAS Į RINKĄ

 

16. Daržovių dauginamoji ir / ar sodinamoji medžiaga tiekiama į rinką, jeigu:

16.1. augalų veislės įrašytos į Augalų veislių sąrašą, Bendrąjį katalogą;

16.2. ji neužkrėsta virusais, kurie nurodyti 2 priede;

16.3. atitinka šiuose Reikalavimuose nurodytas nuostatas;

16.4. iškasama ar ruošiama atskiromis siuntomis;

16.5. siunta homogeniška ir yra pridėtas tiekėjo dokumentas;

16.6. tiekėjo dokumente nurodoma:

16.6.1. „EB kokybė“;

16.6.2. EB valstybės narės kodas;

16.6.3. atsakinga institucija ar jos skiriamasis kodas;

16.6.4. registracijos ar atestacijos numeris;

16.6.5. tiekėjo pavadinimas;

16.6.6. siuntos numeris;

16.6.7. tiekėjo dokumento išdavimo data;

16.6.8. botaninis augalo pavadinimas;

16.6.9. veislė;

16.6.10. kiekis;

16.6.11. jeigu medžiaga importuojama iš trečiųjų šalių, nurodomas šalies, kurioje ji buvo paruošta, pavadinimas.

17. Jei medžiaga tiekiama su augalo pasu, tiekėjui pageidaujant jis gali būti laikomas tiekėjo dokumentu. Visais atvejais turi būti nurodyta „EB kokybė“ ir atsakinga institucija, taip pat veislės pavadinimas. Jeigu medžiaga importuojama iš trečiųjų šalių, turi būti nurodomas šalies, kurioje buvo paruošta, pavadinimas.

18. Daržovių dauginamoji ar sodinamoji medžiaga gali būti importuota iš trečiųjų šalių tol, kol Europos Komisija nustatyta tvarka priims sprendimą, ar trečiojoje šalyje išauginta daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga, dėl kurios suteikiamos tos pačios garantijos dėl tiekėjo įsipareigojimų, veislės tapatumo, požymių, augalų sveikatos, auginimo terpės, pakavimo, kontrolės priemonių, ženklinimo ir žymėjimo, visais atžvilgiais turi būti lygiavertė daržovių dauginamajai ir sodinamajai medžiagai, išaugintai Europos Bendrijoje.

19. Iki tol Tarnyba gali priimti sprendimą dėl daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos importo iš trečiųjų šalių, taikydama šių Reikalavimų nuostatas.

 

VIII. DAUGINAMOSIOS IR SODINAMOSIOS MEDŽIAGOS fitosanitariniai reikalavimai

 

20. Tiekėjai, tiekiantys į rinką daržovių dauginamąją ar sodinamąją medžiagą (išskyrus sėklas), išvardytą Augalų, augalinių produktų ir kitų objektų, kuriems, prieš leidžiant juos įvežti į Europos Sąjungą ir Lietuvos Respubliką, turi būti taikomas augalų sveikatingumo patikrinimas (gamybos vietoje, jei jie kilę Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje, prieš pradedant juos gabenti Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teritorijoje, ir kilmės šalyje arba siuntėjo šalyje, jei jie kilę ne Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje), sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 30 d. įsakymu 3D-264 (Žin., 2003, Nr. 81-3712), privalo būti registruoti fitosanitariniame registre.

21. Pagal Augalų, augalinių produktų ir kitų objektų, kuriems, prieš leidžiant juos įvežti į Europos Sąjungą ir Lietuvos Respubliką, turi būti taikomas augalų sveikatingumo patikrinimas (gamybos vietoje, jei jie kilę Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje, prieš pradedant juos gabenti Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teritorijoje, ir kilmės šalyje arba siuntėjo šalyje, jei jie kilę ne Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje), sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 30 d. įsakymu 3D-264, I skyriaus nuostatas, Brassica spp., Cucumis spp., Lactuca spp., Beta vulgaris L., Solanum L., Allium porrum L. Spinacia L., augalai, skirti tolesniam dauginimui, išskyrus sėklas, judėjimui Lietuvos Respublikos teritorijoje bei Europos Bendrijoje privalo turėti augalo pasą. Jei daržovių sodinamoji medžiaga yra skirta galutiniam vartojimui, išskyrus Beta vulgaris L. augalų sodinamąją medžiagą, augalo pasas šiai sodinamajai medžiagai nereikalingas.

22. Lycopersion lycopersicum (L.), Allium ascalonicum L., Allium cepa L., Allium porrum L. Phaseolus L augalai, skirti sodinti, išskyrus sėklas, kilę Trečiosiose šalyse, judėjimui Lietuvos Respublikos teritorijoje ir Europos Bendrijoje turi būti neužkrėsti kenksmingais organizmais bei privalo turėti augalo pasą.

 

VIII. DARŽOVIŲ DAUGINAMOSIOS AR SODINAMOSIOS MEDŽIAGOS LAIKYMO IR GABENIMO REIKALAVIMAI

 

23. Daržovių dauginamoji ir / ar sodinamoji medžiaga saugykloje turi būti laikoma su etiketėmis.

24. Daržovių dauginamosios ir / ar sodinamosios medžiagos laikymo sąlygos turi būti tokios, kad laikymo metu nebūtų pakenkta pačios daržovių dauginamosios ar sodinamosios medžiagos kokybei.

25. Daržovių dauginamosios ir / ar sodinamosios medžiagos gabenimo sąlygos turi būti tokios, kad gabenimo metu nebūtų pakenkta pačios daržovių dauginamosios ar sodinamosios medžiagos kokybei.

______________

Priedo pakeitimai:

Nr. 3D-336, 2004-06-02, Žin., 2004, Nr. 90-3320 (2004-06-08), i. k. 1042330ISAK003D-336

 


 

Privalomųjų daržovių dauginamosios

medžiagos, išskyrus sėklą, reikalavimų

1 priedas

 

AUGALŲ GENČIŲ IR RŪŠIŲ, KURIOMS TAIKOMI PRIVALOMIEJI REIKALAVIMAI, SĄRAŠAS

 

Askaloniniai česnakai – Allium ascalonicum L.

Baklažanai – Solanum melongena L.

Baltagūžiai kopūstai – Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. alba DC.

Briuseliniai kopūstai – Brassica oleracea L. convar. var. gemmifera DC.

Brokoliai – Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef. var. cymosa Duch.

Daržiniai builiai – Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm.

Daržinės pupelės – Phaseolus vulgaris L.

Daržiniai porai – Allium porrum L.

Daržiniai špinatai – Spinacia oleracea L.

Daržinės trūkažolės (endivijos) – Chicorium endivia L.

Daržoviniai artišokai – Cynara scolymus L.

Didieji moliūgai – Cucurbita maxima Duchesne.

Dygieji artišokai – Cynara cardunculus L.

Gūžiniai kopūstai (savojos) – Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. sabauda L.

Lapiniai kopūstai – Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. sabellica L.

Mangoldai (lapinių runkelių) – Beta vulgaris L. var. vulgaris.

Paprastieji agurkai – Cucumis sativus L.

Paprastieji moliūgai – Cucurbita pepo L.

Paprastosios morkos – Daucus carota L.

Paprastieji pankoliai – Foeniculum vulgare P. Mill.

Paprastosios trūkažolės (salotinės cikorijos) – Chicorium intybus L. (partim).

Pekininiai bastučiai – Brassica pekinensis L.

Pomidorai – Lycopersicon lycopersicum (L.) Karsten ex Farw.

Pupos – Vicia faba L. (partim).

Rabarbarai – Rheum.

Raudongūžiai kopūstai – Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. rubra DC.

Raudonieji burokėliai – Beta vulgaris L. var. conditiva Alef.

Raudonžiedės pupelės – Phaseolus coccineus L.

Ropiniai kopūstai – Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. gongylodes.

Ropės, turnepsai – Brassica rapa L. var. rapa.

Salotinės sultenės – Valerianelle locusta (L.) Laterr.

Sėjamieji melionai – Cucumis melo L.

Sėjamosios petražolės – Petroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A. W. Hill

Sėjamosios salotos – Lactuca sativa L.

Sėjamieji žirniai – Pisum sativum L. (partim).

Vaistiniai smidrai – Asparagus officinalis L.

Valgomieji česnakai – Allium sativum L.

Valgomosios gelteklės – Scorzonera hispanica L.

Valgomieji ridikai, ridikėliai – Raphanus sativus L.

Valgomieji salierai – Apium graveolens L.

Valgomieji svogūnai – Allium cepa L.

Vienametės paprikos – Capsicum annuum L.

Tikrieji arbūzai – Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai.

Tuščialaiškiai česnakai – Allium fistulosum L.

Žiediniai kopūstai – Brassica oleracea L.. convar. botrytis (L.) Alef. var. botrytis L.

______________


 

Privalomųjų daržovių dauginamosios

medžiagos, išskyrus sėklą, reikalavimų

2 priedas

 

KENKSMINGŲ ORGANIZMŲ IR LIGŲ, KENKIANČIŲ DARŽOVIŲ DAUGINAMOSIOS MEDŽIAGOS, IŠSKYRUS SĖKLĄ, KOKYBEI, SĄRAŠAS

 

Gentis arba rūšis

Kenksmingi organizmai ir ligos

 

 

Askaloniniai česnakai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Allium ascalonicum L.

Delia spp.

 

Ditylenchus dipsaci

 

Thysanoptera, bet ypač Thrips tabaci

 

 

 

Grybai

 

Botrytis spp.

 

Peronospora destructor

 

Sclerotium cepivorum

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač svogūnų geltonosios žemaūgės virusas

 

 

Valgomieji svogūnai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Allium cepa L.

Delia spp.

 

Ditylenchus dipsaci

 

Meloidogyne spp.

 

Thysanoptera, bet ypač Thrips tabaci

 

 

 

Bakterijos

 

Pseudomonas spp.

 

 

 

Grybai

 

Botrytis spp.

 

Fusarium oxysporum f. sp. cepae

 

Peronospora destructor

 

Sclerotium cepivorum

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač svogūnų geltonosios žemaūgės virusas

 

 

Tuščialaiškiai česnakai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Allium fistulosum L.

Delia spp.

 

Ditylenchus dipsaci

 

Thysanoptera, bet ypač Thrips tabaci

 

 

 

Grybai

 

Sclerotium cepivorum

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi

 

 

Daržiniai porai

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Allium porrum L.

Delia spp.

 

Ditylenchus dipsaci

 

Thysanoptera

 

 

 

Bakterijos

 

Pseudomonas spp.

 

 

 

Grybai

 

Alternaria porri

 

Fusarium culmorum

 

Phytophthora porri

 

Sclerotium cepivorum

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač porų geltonasis juostuotasis virusas

 

 

Valgomieji česnakai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Allium sativum L.

Aceria tulipae

 

Delia spp.

 

Ditylenchus dipsaci

 

Thysanoptera

 

 

 

Bakterijos

 

Pseudomonas fluorescents

 

 

 

Grybai

 

Sclerotium cepivorum

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač svogūnų geltonosios žemaūgės virusas

 

 

Valgomieji salierai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Apium graveolens L.

Acidia heraclei

 

Lygus spp.

 

Psila rosae

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis ir Thrips tabaci

 

 

 

Bakterijos

 

Erwinia carotovora subsp. carotovora

 

Pseudomonas syringae pv. apii

 

 

 

Grybai

 

Fusarium oxysporum f. sp. apii

 

Phoma apiicola

 

Pythium spp.

 

Sclerotinia sclerotiorum

 

Septoria apiicola

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač salierų mozaikos ir agurkų mozaikos virusai

 

 

 

Vaistiniai smidrai –

 

Asparagus officinalis L. Brachyorynella asparagi

 

Hypopta caestrum

 

Platyparea poecyloptera

 

 

 

Grybai

 

Fusarium spp.

 

Rhizoctonia violacea

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi

 

 

Burokėliai

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Beta vulgaris L.

Pegomyia betae

 

 

 

Grybai

 

Phoma betae

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač runkelių gyslų nekrotinio pageltimo virusas

 

 

Kopūstai

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Brassica oleracea L.

Aleyrodidae

 

Aphididae

 

Heterodera spp.

 

Lepidoptera, bet ypač Pieris brassicae

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

 

 

Bakterijos

 

Pseudomonas syringae pv. maculicola

 

Xanthomonas campestris pv. campestris

 

 

 

Grybai

 

Alternaria brassicae

 

Mycosphaerella spp.

 

Phoma lingam

 

Plasmodiophora brassicae

 

Pythium spp.

 

Rhizoctonia solani

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač žiedinių kopūstų mozaikos virusas, tospovirusai ir ropių mozaikos virusas

 

 

Pekininiai bastučiai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Brassica pekinensis L.

Aphididae

 

Lepidoptera, bet ypač Pieris brassicae

 

 

 

Bakterijos

 

Erwinia carotovora

 

Xanthomonas campestris pv. campestris

 

 

 

Grybai

 

Alternaria brassicae

 

Botrytis cinerea

 

Mycosphaerella spp.

 

Phoma lingam

 

Plasmodiophora brassicae

 

Sclerotinia spp.

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač tospovirusai

 

 

Vienametės paprikos –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Capsicum annuum L.

Aleyrodidae

 

Leptinotarsa decemlineata

 

Ostrinia nubilalis

 

Phthorimaea operculella

 

Tetranychidae

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

 

 

Grybai

 

Leveillula taurica

 

Pyrenochaeta lycopersici

 

Pythium spp.

 

Phytophthora capsici

 

Verticillium albo atrum

 

Verticillium dahliae

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač agurkų mozaikos, pomidorų mozaikos, paprikos margligės ir tabako

 

mozaikos virusai

 

 

Daržinės trūkažolės

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

(endivijos) –

Aphididae

Cichorium endivia L.

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

 

 

Grybai

 

Botrytis cinerea

 

Erysiphe cichoriacearum

 

Sclerotinia spp.

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač runkelių silpno pageltimo ir salotų mozaikos virusai

 

 

Paprastosios trūkažolės (salotinės Aphididae cikorijos) –

intymus L.

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

 

Cichorium Napomyza cichorii

Apion assimile

 

 

 

Bakterijos

 

Erwinia carotovora

 

Erwinia chrysanthemi

 

Pseudomonas marginalis

 

 

 

Grybai

 

Phoma exigua

 

Phytophthora erythroseptica

 

Pythium spp.

 

Sclerotinia sclerotiorum

 

 

Tikrieji arbūzai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Citrullus lanatus Aleyrodidae

 

(Thunb.) Matsum et Aphididae

 

Nakai

Meloidogyne spp.

 

Polyphagotarsonemus latus

 

Tetranychus spp.

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

 

 

Grybai

 

Colletotrichum lagenarium

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač arbūzų mozaikos 2 virusas

 

 

Sėjamieji melionai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Cucumis melo L.

Aleyrodidae

 

Aphididae

 

Meloidogyne spp.

 

Polyphagotarsonemus latus

 

Tetranychus spp.

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

 

 

Bakterijos

 

Pseudomonas syringae pv. lachrymans

 

 

 

Grybai

 

Colletotrichum lagenarium

 

Fusarium spp.

 

Pythium spp.

 

Sphaerotheca fuliginea

 

Verticillium spp.

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač agurkų žaliosios margligės, agurkų mozaikos ir moliūgų mozaikos virusai

 

 

Paprastieji agurkai

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Cucumis sativus L.

Aleyrodidae

 

Aphididae

 

Delia platura

 

Meloidogyne spp.

 

Polyphagotarsonemus latus

 

Tetranychus spp.

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

 

 

Bakterijos

 

Pseudomonas syringae pv. lachrymans

 

 

 

Grybai

 

Fusarium spp.

 

Phytophthora spp.

 

Pseudoperonospora cubensis

 

Pythium spp.

 

Rhizoctonia spp.

 

Sphaerotheca fuliginea

 

Verticillium spp.

 

 

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi

Didieji moliūgai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Cucurbita maxima

Aleyrodidae

Duchesne

Aphididae

 

Meloidogyne spp.

 

Polyphagotarsonemus latus

 

Tetranychus spp.

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi

Paprastieji moliūgai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Cucurbita pepo L.

Aleyrodidae

 

Aphididae

 

Meloidogyne spp.

 

Polyphagotarsonemus latus

 

Tetranychus spp.

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

Bakterijos

 

Pseudomonas syringae pv. lachrymans

 

Grybai

 

Fusarium spp.

 

Sphaerotheca fuliginea

 

Verticillium spp.

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač agurkų mozaikos, moliūgų mozaikos, cukinijų geltonosios mozaikos virusai ir tospovirusai

Dygieji artišokai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Cynara cardunculus

Aleyrodidae

ir daržoviniai artišokai –

Aphididae

Cynara scolymus L.

Thysanoptera

 

Grybai

 

Bremia lactucae

 

Leveillula taurica f. sp. cynara

 

Pythium spp.

 

Rhizoctonia solani

 

Sclerotium rolfsii

 

Sclerotinia sclerotiorum

 

Verticillium dahliae

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi

Paprastieji pankoliai –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Foeniculum vulgare P.

Aleyrodidae

Mill.

Aphididae

 

Thysanoptera

 

Bakterijos

 

Erwinia carotovora subsp. carotovora

 

Pseudomonas marginalis pv. marginalis

 

Grybai

 

Cercospora foeniculi

 

Phytophthora syringae

 

Sclerotinia spp.

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

salierų mozaikos virusas

Sėjamosios salotos –

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Lactuca sativa L.

Aphididae

 

Meloidogyne spp.

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

Grybai

 

Botrytis cinerea

 

Bremia lactucae

 

Pythium spp.

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač salotų lapų gyslų išryškėjimo virusas, salotų mozaikos virusas ir salotų žiedinė nekrozė

Pomidorai

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

Lycopersicon

Aphididae

lycopersicum (L.)

Aleyrodidae

Karsten ex Farw.

Hauptidia maroccana

 

Meloidogyne spp.

 

Tetranychus spp.

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

Vasates lycopersici

 

Bakterijos

 

Pseudomonas syringae pv. tomato

 

 

 

Grybai

 

Alternaria solani

 

Ciadosporum fulvum

 

Colletotrichum coccoides

 

Didymella lycopersici

 

Fusarium oxysporum

 

Leveillula taurica

 

Phytophthora nicotianae

 

Pyrenochaeta lycopersici

 

Pythium spp.

 

Rhizoctonia solani

 

Sclerotinia sclerotiorum

 

Verticillium spp.

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač agurkų mozaikos, bulvių X, bulvių Y, tabako mozaikos, pomidorų mozaikos ir pomidorų lapų geltonosios garbanės virusai

Visų rūšių rabarbarai –

Bakterijos

Rheum spp.

Agrobacterium tumefaciens

 

Erwinia rhapontici

 

 

 

Grybai

 

Armillariella mellea

 

Verticillium spp.

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač vaistučio mozaikos ir ropių mozaikos virusai

Baklažanai – Solanum

Kenkėjai, erkės ir nematodai visais jų vystymosi etapais

melongena L.

Aleyrodidae

 

Aphididae

 

Hemitarsonemus latus

 

Leptinotarsa decemlineata

 

Meloidogyne spp.

 

Tetranychidae

 

Thysanoptera, bet ypač Frankliniella occidentalis

 

Grybai

 

Fusarium spp.

 

Leveillula taurica f. sp. cynara

 

Rhizoctonia solani

 

Pythium spp.

 

Sclerotinia sclerotiorum

 

Verticillium spp.

 

Virusai ir į virusus panašūs organizmai

 

Visi, bet ypač agurkų mozaikos, baklažanų mozaikos, bulvių Y ir tabako mozaikos virusai

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-336, 2004-06-02, Žin., 2004, Nr. 90-3320 (2004-06-08), i. k. 1042330ISAK003D-336

Dėl žemės ūkio ministro 2002 m. rugsėjo 23 d. įsakymo Nr. 365 "Dėl Privalomųjų reikalavimų daržovių dauginamajai medžiagai, išskyrus sėklą" pakeitimo