Suvestinė redakcija nuo 2003-09-04 iki 2012-08-31

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2002, Nr. 35-1275, i. k. 1021100NUTA00000405

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VAIKO GLOBOS ORGANIZAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. kovo 27 d. Nr. 405

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 3.266 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Vaiko globos organizavimo nuostatus (pridedama).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405

 

VAIKO GLOBOS ORGANIZAVIMO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja bendruosius Lietuvos Respublikos teritorijoje likusio be tėvų globos vaiko globos (rūpybos) organizavimo principus, vaiko globėjo (rūpintojo) pirminės atrankos, pasirengimo, skyrimo, atleidimo arba nušalinimo nuo pareigų, vaiko nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo ir pasibaigimo tvarką.

2. Likusio be tėvų globos vaiko globa (rūpyba) organizuojama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Jungtinių Tautų Organizacijos 1989 metų Vaiko teisių konvencija, kitomis Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 33-807), Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.

3. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:

Vaikas – tai žmogus, neturintis 18 metų, jeigu pagal įstatymus jo pilnametystė nepripažįstama anksčiau.

Vaiko globa (rūpyba) – likusio be tėvų globos vaiko, įstatymų nustatyta tvarka patikėto fiziniam arba juridiniam asmeniui, priežiūra, auklėjimas ir ugdymas, kitų jam tinkamų dvasiškai ir fiziškai augti sąlygų sudarymas ir palaikymas, jo asmeninių, turtinių teisių bei teisėtų interesų gynimas ir atstovavimas jiems.

Likęs be tėvų globos vaikas – tai toks vaikas:

kurio abu tėvai arba turėtas vienintelis iš tėvų yra miręs;

kurio abu tėvai arba artimieji giminaičiai nežinomi (rastas vaikas);

kurio turimas vienintelis iš tėvų arba abu tėvai yra dingę ir paskelbta jų paieška;

kurio turėtas vienintelis iš tėvų arba abu tėvai teismo paskelbti mirusiais arba pripažinti nežinia kur esančiais;

kurio turimas vienintelis iš tėvų arba abu tėvai nustatytąja tvarka pripažinti neveiksniais;

kurio tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų laikinai negali juo rūpintis dėl abiejų tėvų ar vieno iš jų ligos, suėmimo, bausmės atlikimo ar kitų svarbių priežasčių;

kurio tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų nesirūpina, nesidomi vaiku, jo neprižiūri, netinkamai auklėja, naudoja fizinį ar psichinį smurtą, ir dėl to kyla pavojus vaiko fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi bei saugumui, ir kuris įstatymų nustatyta tvarka paimtas iš šeimos (kol teismo tvarka vaikas bus atskirtas nuo tėvų);

nuo kurio radimo dienos per tris mėnesius nenustatyti tėvystės ar artimos giminystės ryšiai;

kuris įstatymų nustatyta tvarka yra atskirtas nuo tėvų;

kurio tėvams (tėvui ar motinai) įstatymų nustatyta tvarka laikinai ar neterminuotai apribota tėvų (tėvo ar motinos) valdžia.

Globojamas (rūpinamas) vaikas – tai toks vaikas, kuriam įstatymų nustatyta tvarka nustatyta globa (rūpyba).

Vaiko globėjas (rūpintojas):

nuolat Lietuvos Respublikos teritorijoje gyvenantis fizinis asmuo (toliau vadinama – fizinis asmuo), kuris įstatymų nustatyta tvarka paskirtas užtikrinti likusio be tėvų globos vaiko priežiūrą, auklėjimą, atstovavimą jam, jo teisėms ir teisėtiems interesams;

šeimyna, nevyriausybinių institucijų, organizacijų ir fizinių asmenų įsteigta vaikų globos įstaiga, įregistruota Juridinių asmenų registre (toliau vadinama – juridinis asmuo) ir įstatymų nustatyta tvarka turinti užtikrinti likusio be tėvų globos vaiko priežiūrą, auklėjimą, atstovavimą jam, jo teisėms ir teisėtiems interesams.

Vaiko artimieji giminaičiai – seneliai, broliai ir seserys.

Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba (toliau vadinama – Vaiko teisių apsaugos tarnyba, tarnyba) – vaiko teisių apsaugos institucija (tarnyba), savivaldybės teritorijoje įgyvendinanti pagrindines Jungtinių Tautų Organizacijos 1989 metų Vaiko teisių konvencijos nuostatas, vykdanti vaiko teisių apsaugą ir teisinėmis priemonėmis ginanti vaiko teises bei jo teisėtus interesus, organizuojanti ir prižiūrinti likusio be tėvų globos vaiko globą (rūpybą).

Socialiniai partneriai – valstybės ir savivaldybių įstaigos, nevyriausybinės institucijos ir organizacijos, susijusios su vaiko teisių apsauga, su kuriomis savivaldybė arba jos įgaliota Vaiko teisių apsaugos tarnyba yra sudariusi terminuotą (neterminuotą) bendradarbiavimo sutartį dėl vaiko globos (rūpybos) organizavimo, priežiūros, vaiko globėjų (rūpintojų) parinkimo, jų pasirengimo (toliau vadinama – jos įgalioti socialiniai partneriai).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

4. Savivaldybė yra atsakinga už jos teritorijoje likusio be tėvų globos vaiko globą (rūpybą). Vaiko globą (rūpybą) savivaldybėje organizuoja Vaiko teisių apsaugos tarnyba, pirmenybę teikdama vaiko globai (rūpybai) šeimoje arba šeimynoje.

5. Savivaldybės taryba įstatymų nustatyta tvarka sudaro savivaldybės Bendruomenės vaiko teisių apsaugos tarybą, kuri pagal kompetenciją teikia savivaldybių institucijoms siūlymus dėl bendruomenės vaiko teisių apsaugos politikos ir strategijos formavimo bei prioritetų nustatymo, dėl vaiko teisių apsaugos ir vaiko teisių pažeidimų prevencijos priemonių rengimo ir įgyvendinimo ir vykdo kitas šios tarybos nuostatuose numatytas funkcijas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

6. Vaiko teisių apsaugos tarnybos siūlymu savivaldybės administracijos direktorius tvirtina sąrašą šeimų, šeimynų ir vaikų globos įstaigų, galinčių priimti likusį be tėvų globos vaiką bet kuriuo paros metu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

II. VAIKO GLOBĖJO (RŪPINTOJO) PIRMINĖ ATRANKA, PASIRENGIMAS,

SKYRIMAS, JO ATLEIDIMAS ARBA NUŠALINIMAS NUO PAREIGŲ

 

7. Vaiko teisių apsaugos tarnyba arba jos įgalioti socialiniai partneriai ieško ir parenka vaiko globėją (rūpintoją):

7.1. vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.249 ir 3.269 straipsnių nuostatomis, kurios atitinkamai įtvirtina vaiko globos (rūpybos) nustatymo principus ir nustato asmenis, kurie negali būti skiriami vaiko globėju (rūpintoju);

7.2. atsižvelgdami į jo asmenines savybes, sveikatos būklę, sugebėjimą būti vaiko globėju (rūpintoju), jo santykius su netekusiu tėvų globos vaiku bei vaiko interesus.

8. Fizinis asmuo, norintis tapti vaiko globėju (rūpintoju), turi Vaiko teisių apsaugos tarnybai arba jos įgaliotiems socialiniams partneriams pateikti šiuos dokumentus:

8.1. prašymą, kuriame nurodoma pageidaujamų globoti ir auklėti vaikų skaičius, jų amžius, globos rūšis;

8.2. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos sveikatos pažymėjimą;

8.3. kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytinį sutikimą.

9. Fizinis asmuo, norintis tapti vaiko globėju (rūpintoju), kartu su šių nuostatų 8.1–8.3 punktuose nurodytais dokumentais turi pateikti:

9.1. asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

9.2. gyvenimo aprašymą (vardas, pavardė, gimimo data ir vieta, gyvenamoji vieta, adresas, šeiminė padėtis, išsimokslinimas, darbo patirtis);

9.3. pažymą apie šeimos sudėtį;

9.4. santuokos liudijimo kopiją, jeigu asmuo susituokęs;

9.5. teismo sprendimo dėl santuokos nutraukimo arba ištuokos liudijimo kopiją, jeigu asmuo išsituokęs;

9.6. teismo sprendimo dėl santuokos pripažinimo negaliojančia kopiją, jeigu teismas santuoką pripažino negaliojančia;

9.7. teismo sprendimo dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium kopiją, jeigu yra teismo sprendimas dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium;

9.8. sutuoktinio mirties liudijimo kopiją, jeigu asmuo yra našlys (našlė);

9.9. kartu su juo gyvenančių kitų asmenų sąrašą;

9.10. dokumentus apie asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), ir kitų jo šeimos narių gaunamas pajamas;

9.11. dokumentus apie asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), ir jo šeimos gyvenamąsias patalpas;

9.12. dokumentus, įrodančius artimo giminaičio, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), giminystę su vaiku.

10. Juridinis asmuo, norintis tapti vaiko globėju (rūpintoju), turi kreiptis į Vaiko teisių apsaugos tarnybą arba į jos įgaliotus socialinius partnerius ir pateikti prašymą, kuriame nurodoma pageidaujamų globoti ir auklėti vaikų skaičius, jų amžius, globos rūšis.

11. Juridinis asmuo, norintis tapti vaiko globėju (rūpintoju), prie prašymo turi pateikti šiuos dokumentus:

11.1. juridinio asmens registravimo pažymėjimą;

11.2. įstatų, steigimo sandorio arba bendrųjų nuostatų kopijas;

11.3. pažymą apie finansavimo šaltinius;

11.4. patalpų, kuriose gyvens globojami (rūpinami) vaikai, nuosavybę ar patikėjimo teisę patvirtinančių dokumentų arba nuomos ar panaudos sutarčių kopijas;

11.5. pažymą, patvirtinančią, kad patalpos, kuriose gyvens globojami (rūpinami) vaikai, atitinka saugos darbe, techninius, sanitarijos ir higienos reikalavimus.

12. Vaiko teisių apsaugos tarnyba arba jos įgalioti socialiniai partneriai, gavę šių nuostatų 8.1-8.3 ir 9.1-9.12 ar 10 ir 11.1-11.5 punktuose nurodytus dokumentus, per 7 kalendorines dienas:

12.1. kreipiasi įstatymų nustatyta tvarka į Informatikos ir ryšių departamentą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, kad ši išduotų pažymą apie asmenį, norintį tapti vaiko globėju (rūpintoju), ir apie kartu su juo gyvenančius asmenis, – ar jie nėra teisti, nėra padarę administracinių teisės pažeidimų;

12.2. ištiria fizinio asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), buities ir gyvenimo sąlygas ir surašo buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą (kiekvienam fiziniam asmeniui, išskyrus vaiko artimuosius giminaičius, turi tekti ne mažiau kaip 14 kv. metrų bendro naudingo ploto, o kai norima globoti (rūpintis) skirtingų lyčių vaikus, nustatant jiems nuolatinę globą (rūpybą), turi būti sudarytos sąlygos gyventi atskiruose kambariuose).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

13. Vaiko teisių apsaugos tarnyba arba jos įgalioti socialiniai partneriai, gavę šių nuostatų 8.1–8.3 ir 9.1–9.12 ar 10 ir 11.1–11.5 punktuose nurodytus dokumentus, per 30 kalendorinių dienų:

13.1. išnagrinėja fizinio arba juridinio asmens pateiktus dokumentus ir įvertina, ar jie atitinka keliamus reikalavimus;

13.2. išnagrinėja fizinio asmens (ir jo sutuoktinio) argumentus, žalingus įpročius, vaikų auklėjimo ir globojimo patirtį, tarpusavio santykius, šeimos gyvenimo būdą, kitą turimą informaciją;

13.3. priima pirminės atrankos sprendimą dėl fizinio asmens teikimo tapti vaiko globėju (rūpintoju). Sprendimo dėl fizinio asmens teikimo tapti vaiko globėju (rūpintoju) pirminės atrankos formą tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras;

13.4. priima sprendimą šių nuostatų 17 punkte nustatyta tvarka dėl juridinio asmens tinkamumo skirti vaiko globėju (rūpintoju).

14. Vaiko teisių apsaugos tarnyba arba jos įgalioti socialiniai partneriai per 7 kalendorines dienas nuo šių nuostatų 13.3 ar 13.4 punktuose nustatyta tvarka priimto sprendimo datos raštu informuoja fizinį ar juridinį asmenį apie galimybę atitinkamai tapti ar būti paskirtam vaiko globėju (rūpintoju), o esant neigiamam sprendimui nurodo motyvus, dėl kurių fizinis asmuo negali būti teikiamas tapti vaiko globėju (rūpintoju) arba juridinis asmuo negali būti skiriamas vaiko globėju (rūpintoju).

15. Vaiko teisių apsaugos tarnyba arba jos įgalioti socialiniai partneriai nuo šių nuostatų 13.3 punkte nustatyta tvarka priimto teigiamo sprendimo per 6 mėnesius organizuoja fizinio asmens (išskyrus vaiko artimuosius giminaičius) pasirengimą globoti (rūpintis) ir parengia išvadą apie vaiko būsimojo globėjo (rūpintojo) pasirengimą globoti (rūpintis) (globėjo (rūpintojo) kompetencijos įvertinimą). Šios išvados formą tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

16. Fizinis asmuo, norintis tapti vaiko globėju (rūpintoju), pateikęs savo gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos rekomendaciją, gali būti rengiamas kitoje savivaldybėje ir gauti išvadą apie vaiko būsimojo globėjo (rūpintojo) pasirengimą globoti (rūpintis) (globėjo (rūpintojo) kompetencijos įvertinimą).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

17. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, priėmusi arba įvertinusi jos įgaliotų socialinių partnerių pirminės atrankos sprendimą dėl fizinio asmens teikimo tapti vaiko globėju (rūpintoju), išvadą apie vaiko būsimojo globėjo (rūpintojo) pasirengimą globoti (rūpintis) bei valstybinių ir nevyriausybinių institucijų ir organizacijų, susijusių su vaiko teisių apsauga, rekomendacijas, arba išnagrinėjusi šių nuostatų 13.1 punkte nurodytus juridinio asmens pateiktus dokumentus, per 7 kalendorines dienas priima sprendimą dėl fizinio ar juridinio asmens tinkamumo skirti vaiko globėju (rūpintoju). Sprendimo dėl fizinio arba juridinio asmens tinkamumo skirti vaiko globėju (rūpintoju) formą tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

18. Vaiko teisių apsaugos tarnybos sprendimo dėl fizinio arba juridinio asmens tinkamumo skirti vaiko globėju (rūpintoju) kopiją ši tarnyba per 7 kalendorines dienas nuo sprendimo priėmimo dienos pateikia fiziniam arba juridiniam asmeniui, pareiškusiam norą tapti vaiko globėju (rūpintoju).

19. Nustatant vaiko laikinąją globą (rūpybą), Vaiko teisių apsaugos tarnyba, gavusi šių nuostatų 8.1–8.3, 9.1–9.12, 12.1 ir 12.2 ar 10 ir 11.1–11.5 punktuose nurodytus dokumentus ir priėmusi šių nuostatų 17 punkte nustatyta tvarka sprendimą dėl fizinio arba juridinio asmens tinkamumo skirti vaiko globėju (rūpintoju), kreipiasi į savivaldybės administracijos direktorių.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

20. Fizinis arba juridinis asmuo skiriamas vaiko globėju (rūpintoju) nuo prašymo nustatyti vaikui laikinąją globą (rūpybą) įregistravimo dienos savivaldybėje jos administracijos direktoriaus įsakymu pagal vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos teikimą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

21. Nustatant vaiko nuolatinę globą (rūpybą), Vaiko teisių apsaugos tarnyba, gavusi šių nuostatų 8.1–8.3, 9.1–9.12, 12.1 ir 12.2 ar 10 ir 11.1–11.5 punktuose nurodytus dokumentus ir priėmusi šių nuostatų 17 punkte nustatyta tvarka sprendimą dėl fizinio arba juridinio asmens tinkamumo skirti vaiko globėju (rūpintoju), kreipiasi į teismą su pareiškimu. Vaiko globėjas (rūpintojas) skiriamas teismo nutartimi.

22. Vaiko globėjo (rūpintojo) ir globojamo (rūpinamo) vaiko civilinius teisinius santykius reglamentuoja Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas ir kiti teisės aktai, o šie civiliniai teisiniai santykiai tęsiasi visą laikotarpį nuo vaiko globėjo (rūpintojo) paskyrimo iki vaiko globos (rūpybos) pasibaigimo arba vaiko globėjo (rūpintojo) atleidimo ar nušalinimo nuo pareigų dienos.

23. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.243 straipsnio 4 dalimi, vaiko globėjas (rūpintojas) turi gyventi kartu su globojamu (rūpinamu) vaiku. Nepilnamečiui sulaukus 16 metų, rūpintojas, gavęs Vaiko teisių apsaugos tarnybos sutikimą, gali gyventi skyrium. Rūpintojo gyventi skyrium nuo rūpinamo nepilnamečio Vaiko teisių apsaugos tarnybos sutikimo formą tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras.

24. Vaiko globėjas (rūpintojas) jį paskyrusio teismo nutartimi gali būti atleistas arba nušalintas nuo pareigų Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatytais atvejais ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

 

III. VAIKO NUOLATINĖS GLOBOS (RŪPYBOS) NUSTATYMAS

 

25. Nuolatinė globa (rūpyba) nustatoma likusiam be tėvų globos vaikui, kuris esamomis sąlygomis negali grįžti į savo šeimą ir kurį prižiūrėti, auklėti, atstovauti jam, jo teisėms ir teisėtiems interesams pavedama kitai šeimai, šeimynai ar vaikų globos įstaigai.

26. Vaiko nuolatinė globa (rūpyba) nustatoma Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.257 straipsnyje nustatytais atvejais pagal Vaiko teisių apsaugos tarnybos arba prokuroro pareiškimą.

27. Siekdama, kad būtų nustatyta vaiko nuolatinė globa (rūpyba), Vaiko teisių apsaugos tarnyba apie vaiką ir jo artimuosius giminaičius surenka šiuos dokumentus:

27.1. vaiko gimimo liudijimo ar kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento (jeigu turi) kopiją;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

27.2. išrašo iš vaiko gimimo įrašo kopiją;

27.3. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos sveikatos pažymėjimą;

27.4. vaiko tėvų ar vienintelio iš turėtų tėvų mirties liudijimo, teismo sprendimo dėl turėto vienintelio iš tėvų ar vaiko tėvų paskelbimo mirusiais arba pripažinimo nežinia kur esančiais, dėl vaiko atskyrimo nuo tėvų (tėvo ar motinos), dėl laikino ar neterminuoto tėvų valdžios apribojimo, dėl tėvų arba turimo vienintelio iš tėvų pripažinimo neveiksniais kopijas; dokumentų dėl tėvystės ar artimos giminystės ryšių nenustatymo per 3 mėnesius nuo vaiko radimo dienos kopijas;

27.5. informaciją apie vaiko brolius, seseris ir senelius (jeigu turi) bei jų gyvenamąją vietą;

27.6. teismo patvirtintos tėvų sutarties dėl vaiko materialinio išlaikymo kopiją arba teismo sprendimo dėl išlaikymo priteisimo nepilnamečiams vaikams iš jų tėvų (vieno iš jų) kopiją;

27.7. dokumentus apie vaikui nuosavybės teise priklausantį turtą (jeigu turi) bei turto administratorių (jeigu paskirtas);

27.8. dokumentus apie vaikui priklausančias pinigines išmokas;

27.9. jeigu buvo nustatyta vaiko laikinoji globa (rūpyba), teisės aktų nustatyta tvarka – vaiko padėties įvertinimo akto, Vaiko teisių apsaugos tarnybos sprendimo dėl vaiko paėmimo iš šeimos ar kitos jo buvimo vietos, vaiko laikino apgyvendinimo akto, pirminės atrankos sprendimo dėl fizinio asmens teikimo tapti vaiko globėju (rūpintoju), išvados apie vaiko būsimojo globėjo (rūpintojo) pasirengimą globoti (rūpintis), Vaiko teisių apsaugos tarnybos sprendimo dėl fizinio arba juridinio asmens tinkamumo skirti vaiko globėju (rūpintoju), savivaldybės valdybos (mero) sprendimo (potvarkio) ar administracijos direktoriaus įsakymo dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo, vaiko laikinosios globos (rūpybos) plano ir vaiko globos (rūpybos) peržiūrų bei kitų susijusių su vaiko laikinąja globa (rūpyba) dokumentų kopijas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

28. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, nustačiusi ar įstatymų nustatyta tvarka gavusi informaciją apie būtinybę nustatyti vaikui nuolatinę globą (rūpybą) ir priėmusi šių nuostatų 17 punkte nustatyta tvarka sprendimą dėl fizinio arba juridinio asmens tinkamumo skirti vaiko globėju (rūpintoju), teikia pareiškimą teismui dėl vaiko nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo. Pareiškimo turinį ir įrodymų pateikimą dėl vaiko nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo reglamentuoja Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas.

29. Nustačius vaiko nuolatinę globą (rūpybą), Vaiko teisių apsaugos tarnyba arba jos įgalioti socialiniai partneriai ne rečiau kaip kartą per metus aplanko globojamą (rūpinamą) vaiką šeimoje, šeimynoje ar vaikų globos įstaigoje.

30. Nustačius vaiko nuolatinę globą (rūpybą), Vaiko teisių apsaugos tarnyba sudaro, saugo ir nuolat papildo vaiko nuolatinės globos (rūpybos) bylą (toliau vadinama – byla), kurioje laikomi šie dokumentai:

30.1. Vaiko teisių apsaugos tarnybos pareiškimo teismui ar teismo pavedimo kopija dėl vaiko nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo;

30.2. šių nuostatų 27.1-27.9 punktuose nurodyti dokumentai;

30.3. Vaiko teisių apsaugos tarnybos išvados apie vaiko nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo reikalingumą ir globėjo (rūpintojo) paskyrimo kopija (jeigu pareiškimą padavė Vaiko teisių apsaugos tarnyba);

30.4. teismo nutarties dėl vaiko nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo ir (ar) globėjo (rūpintojo) skyrimo kopijos;

30.5. kiti dokumentai, susiję su vaiko nuolatine globa (rūpyba).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

31. Byloje apie fizinį asmenį, paskirtą vaiko globėju (rūpintoju), laikomi:

31.1. šių nuostatų 8.1–8.3, 9.1–9.12, 12.1 ir 12.2 punktuose nurodyti dokumentai;

31.2. pirminės atrankos sprendimo dėl fizinio asmens teikimo tapti vaiko globėju (rūpintoju) kopija;

31.3 išvados apie vaiko būsimojo globėjo (rūpintojo) pasirengimą globoti (rūpintis) kopija;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

31.4. Vaiko teisių apsaugos tarnybos sprendimo dėl fizinio asmens tinkamumo skirti vaiko globėju (rūpintoju) kopija;

31.5. vaiko globėjo (rūpintojo) buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktai;

31.6. kiti vaiko globėjo (rūpintojo) dokumentai.

32. Byloje apie juridinį asmenį, paskirtą vaiko globėju (rūpintoju), laikomi:

32.1. juridinio asmens pateikto Vaiko teisių apsaugos tarnybai prašymo nustatyti vaikui nuolatinę globą (rūpybą) kopija;

32.2. šių nuostatų 11.1–11.5 punktuose nurodyti dokumentai;

32.3. kiti dokumentai, susiję su vaiko nuolatine globa (rūpyba).

33. Vaiko globėjui (rūpintojui) iš bylos perduodami dokumentai ar jų kopijos, tiesiogiai susiję su vaiku ir svarbūs jį globojant (juo rūpinantis).

 

IV. VAIKO NUOLATINĖS GLOBOS (RŪPYBOS) PASIBAIGIMAS

 

34. Vaiko nuolatinė globa (rūpyba) baigiasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.258 straipsnyje nustatytais atvejais. Vaiko grąžinimo tėvams (tėvui ar motinai) klausimas sprendžiamas, kai:

34.1. vaiko tėvai (tėvas ar motina) pareiškia ieškinį teismui dėl tėvų valdžios apribojimo panaikinimo arba vaiko tėvai ar vienas iš jų paduoda prašymą teismui panaikinti vaiko atskyrimą nuo tėvų (tėvo ar motinos);

34.2. vaiko globėjai (rūpintojai), vaikų globos (rūpybos) institucija ar prokuroras kreipiasi į teismą su pareiškimu dėl vaiko nuolatinės globos (rūpybos) panaikinimo.

35. Vaikas iki teismo nutarties (dėl tėvų valdžios apribojimo ar vaiko atskyrimo nuo tėvų (tėvo ar motinos) arba vaiko nuolatinės globos (rūpybos) panaikinimo) priėmimo gyvena globėjo (rūpintojo) šeimoje.

36. Vaiko tėvų (tėvo ar motinos) gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba iki teismo nutarties priėmimo:

36.1. susitinka su vaiko globėju (rūpintoju) ir supažindina jį su vaiko tėvų (tėvo ar motinos) ieškiniu arba pareiškimu teismui ar vaikų globos (rūpybos) institucijos arba prokuroro pareiškimu teismui dėl vaiko nuolatinės globos (rūpybos) panaikinimo;

36.2. supažindina vaiką, gebantį išreikšti savo nuomonę, su ketinimu jį grąžinti tėvams (tėvui ar motinai).

37. Teismui nutartimi panaikinus vaiko nuolatinę globą (rūpybą), vaiko tėvų (tėvo ar motinos) gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba teismo nutarties kopijas dėl vaiko nuolatinės globos (rūpybos) panaikinimo pateikia vaiko globėjui (rūpintojui) ir vaiko globėjo (rūpintojo) gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai (jeigu vaiko tėvai (tėvas ar motina) ir vaiko globėjas (rūpintojas) gyvena skirtingose savivaldybėse).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

38. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, kuri rengė dokumentus dėl vaiko nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo ir juos pateikė teismui, pateikia savivaldybės administracijos atitinkamam padaliniui teismo nutarties kopiją, kad būtų nutrauktas vaiko globos (rūpybos) pašalpos mokėjimas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

39. Vaiko tėvų (tėvo ar motinos) gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba organizuoja vaiko grąžinimą tėvams (tėvui ar motinai). Grąžinant vaiką, dalyvauja vaiko tėvai (tėvas ar motina), vaiko globėjas (rūpintojas), vaiko tėvų (tėvo ar motinos) gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos ir vaiko globėjo (rūpintojo) gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovai (jeigu vaiko tėvai ir globėjai (rūpintojai) gyvena skirtingose savivaldybėse).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

 

40. Vaiko tėvų (tėvo ar motinos) gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba surašo vaiko grąžinimo tėvams aktą, kurį pasirašo visi vaiko grąžinimo tėvams (tėvui ar motinai) dalyviai.

41. Vaiką sugrąžinus tėvams (tėvui ar motinai), vaiko asmens dokumentai grąžinami tėvams (tėvui ar motinai).

42. Vaiko nuolatinės globos (rūpybos) byla saugoma Lietuvos Respublikos archyvų įstatymo (Žin., 1995, Nr. 107-2389) nustatyta tvarka.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1095, 2003-08-28, Žin., 2003, Nr. 84-3836 (2003-09-03), i. k. 1031100NUTA00001095

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimo Nr. 405 "Dėl Vaiko globos organizavimo nuostatų patvirtinimo" pakeitimo