Suvestinė redakcija nuo 2024-12-13 iki 2025-06-27

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2001, Nr. 80-2792, i. k. 1011100NUTA00001103

 

Nauja redakcija nuo 2024-05-01:

Nr. 749, 2023-09-27, paskelbta TAR 2023-09-28, i. k. 2023-18864

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL Gaminių bandinių paėmimo tvarkos aprašo PATVIRTINIMO

 

2001 m. rugsėjo 13 d. Nr. 1103

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo 13 straipsnio 1 dalies 8 punktu, Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo 26 straipsnio 1 dalies 4 punktu ir įgyvendindama 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/1020 dėl rinkos priežiūros ir gaminių atitikties, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2004/42/EB ir reglamentai (EB) Nr. 765/2008 ir (ES) Nr. 305/2011, 11 straipsnio 3 dalį, 14 straipsnio 2 dalį, 4 dalies j punktą ir 15 straipsnį, Lietuvos Respublikos Vyriausybė  nutaria:

Patvirtinti Gaminių bandinių paėmimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                               Algirdas Brazauskas

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė,

pavaduojanti sveikatos apsaugos ministrą                    Vilija Blinkevičiūtė

 

 

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 1103

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2023 m. rugsėjo 27 d. nutarimo

Nr. 749 redakcija)

 

GAMINIŲ BANDINIŲ PAĖMIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gaminių bandinių paėmimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato gaminių, kuriems taikomi 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/1020 dėl rinkos priežiūros ir gaminių atitikties, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2004/42/EB ir reglamentai (EB) Nr. 765/2008 ir (ES) Nr. 305/2011, I priede nurodyti Europos Sąjungos (toliau – ES) derinamieji teisės aktai, ir (arba) gaminių, kurie apibrėžti 2023 m. gegužės 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2023/988 dėl bendros gaminių saugos, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1025/2012 bei Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2020/1828 ir panaikinamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/95/EB bei Tarybos direktyva 87/357/EEB, taip pat cheminių medžiagų ir cheminių mišinių, matavimo priemonių, fasuotų prekių ir matavimo indų, degalų ir biodegalų, elektroninių cigarečių ir elektroninių cigarečių pildyklių (toliau kartu – gaminys) bandinių, kurie pagal tyrimui naudotą tyrimo metodą gali būti skirstomi į bandinius ir mėginius (toliau – ėminys), paėmimo tvarką, taip pat išlaidų, patirtų dėl ėminių ėmimo ir jų transportavimo į (iš) atitikties vertinimo įstaigą, kuri akredituota 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 765/2008, nustatančio akreditavimo reikalavimus ir panaikinančio Reglamentą (EEB) Nr. 339/93, su visais pakeitimais nustatyta tvarka (toliau – atitikties vertinimo įstaiga), dėl atliktų ėminių laboratorinių tyrimų ir jų pristatymo priežiūros institucijai apmokėjimo tvarką ir informacijos apie atliktus ėminius pateikimo tvarką.

Punkto pakeitimai:

Nr. 749, 2023-09-27, paskelbta TAR 2023-09-28, i. k. 2023-18864

 

2. Aprašas taikomas:

2.1. gaminių, kuriems taikomi Reglamento (ES) 2019/1020 I priede nurodyti ES derinamieji teisės aktai ir (arba) kuriems taikomas Reglamentas (ES) 2023/988, rinkos priežiūrą, kaip ji apibrėžta šiame reglamente (toliau – rinkos priežiūra);

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 749, 2023-09-27, paskelbta TAR 2023-09-28, i. k. 2023-18864

 

2.2. nustatant ir tiriant cheminių medžiagų ir cheminių mišinių sudėtį bei savybes ar atliekant bandymus, vykdant cheminių medžiagų tvarkymo priežiūrą Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių cheminių medžiagų tvarkymą, nustatyta tvarka;

2.3. atliekant matavimo priemonių, fasuotų prekių ir matavimo indų teisinę metrologinę priežiūrą Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo nustatyta tvarka;

2.4. atliekant degalų ir biodegalų mėginių paėmimą ir tiriant šiuos mėginius, kai siekiama nustatyti degalų ir biodegalų sudėtį ir rūšį, dalyvaujant Lietuvos Respublikos alternatyviųjų degalų įstatymo 19 straipsnio 1 dalyje nurodytuose patikrinimuose;

2.5. nustatant elektroninių cigarečių ir elektroninių cigarečių pildyklių ženklinimo, sudėties ir kokybės atitiktį teisės aktų reikalavimams ir atliekant veiklos, susijusios su tabako gaminiais ir su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, neapdorotu tabaku, priežiūrą Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo nustatyta tvarka.

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Reglamente (ES) 2019/1020, Alternatyviųjų degalų įstatyme, Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatyme, Lietuvos Respublikos atitikties vertinimo įstatyme, Cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatyme, Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos įstatyme, Metrologijos įstatyme, Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme ir Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme.

 

II SKYRIUS

ėminių PAĖMIMAS

 

4. Paimant ėminius, turi dalyvauti ūkio subjektas, kurio vykdomos veiklos patikrinimas atliekamas.

5. Teisę paimti ėminius turi ūkio subjektų veiklos priežiūros institucijų, įgyvendinančių rinkos priežiūrą, valstybinę vartotojų teisių apsaugos politiką, atliekančių aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę ar matavimo priemonių, fasuotų prekių ir matavimo indų teisinę metrologinę priežiūrą (toliau – priežiūros institucija), pareigūnai, valstybės tarnautojai ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis (toliau – priežiūros institucijos darbuotojas). Priežiūros institucija, vadovaudamasi paslaugų teikimo sutartimi, sudaryta su atitikties vertinimo įstaiga, ėminių užduotį gali perduoti šiai atitikties vertinimo įstaigai.

6. Ėminiai imami:

6.1. atliekant ūkio subjektų planinius veiklos patikrinimus vienu iš Aprašo 2 punkte nurodytų tikslų;

6.2. atliekant ūkio subjektų neplaninius veiklos patikrinimus vienu iš Aprašo 2 punkte nurodytų tikslų;

6.3. priežiūros institucijos motyvuotu sprendimu atlikus kontrolinius pirkimus;

6.4. vykdant gaminių rinkos priežiūrą pagal Reglamentą (ES) 2019/1020.

7. Ėminys paimamas, laikomas, grąžinamas ir (arba) į atitikties vertinimo įstaigą pristatomas, vadovaujantis konkrečiam gaminiui taikytinais teisės aktais, standartais, techninėmis specifikacijomis ir (arba) kitais dokumentais, kuriuose nustatytos to gaminio ar su juo susijusios veiklos srities taisyklės, bendrieji principai ar charakteristikos, jų vertinimo metodai (toliau – norminis dokumentas). Jei gaminio norminio dokumento, kuriame būtų nustatyta gaminio ėminio paėmimo, laikymo, grąžinimo ir (arba) pristatymo į atitikties vertinimo įstaigą tvarka, nėra, ėminys paimamas, laikomas, grąžinamas ir (arba) į atitikties vertinimo įstaigą pristatomas, vadovaujantis Aprašo 8–19 punktuose nustatyta tvarka.

8. Sprendimą dėl atitikties vertinimo įstaigos, į kurią bus pristatytas ėminys, priima priežiūros institucija, atsižvelgdama į ėminio paėmimo tikslą ir atitikties vertinimo įstaigos kompetencijas. Ėminys į atitikties vertinimo įstaigą kartu su Aprašo 16 punkte nurodytu ėminio paėmimo aktu, ir, jei taikoma, su atitikties vertinimo įstaigos nustatytos formos dokumentais turi būti pristatyti tiesiogiai, t. y. pristatyti į atitikties vertinimo įstaigą, arba supakuoti siuntimo pakuotėje ir išsiųsti į atitikties vertinimo įstaigą registruota siunta paštu ar per kurjerį. Priežiūros institucija privalo turėti ėminio išsiuntimą ir (arba) priėmimą patvirtinančius dokumentus.

9. Ėminį paėmęs priežiūros institucijos darbuotojas atsako už ėminio paėmimą, paėmimo dokumentų įforminimą, ėminio laikymą, jei ėminį reikia laikyti, įpakavimą ir (arba) pristatymą į atitikties vertinimo įstaigą. Prieš paimdamas ėminį, priežiūros institucijos darbuotojas turi:

9.1. apžiūrėti planuojamo paimti ėminio ženklinimą, komplektiškumą;

9.2. jei planuojamas paimti ėminys supakuotas, apžiūrėti pakuotę (-es): prekinę, grupinę ir (arba) transporto pakuotę (-es), jos (jų) ženklinimą ir, jei taikoma, plombavimą;

9.3. patikrinti planuojamo paimti ėminio lydimuosius dokumentus (gaminio ES atitikties deklaraciją, ES įmontavimo deklaraciją, eksploatacinių savybių deklaraciją arba siuntos identifikavimo rekvizitus, nurodytus finansinės apskaitos dokumentuose).

10. Būtinas paimti ėminio kiekis arba svoris suderinamas su atitikties vertinimo įstaiga. To paties gaminio skirtingų partijų ėminiai turi būti imami, pakuojami ir plombuojami atskirai.

11. Didelių gabaritų ar ypač sunkių gaminių ėminių, kurių paimti ir (arba) pristatyti į atitikties vertinimo įstaigą yra techniškai neįmanoma, atitiktis norminių dokumentų nustatytiems reikalavimams gali būti tikrinama, šių gaminių ėminių neišvežus iš jų buvimo vietos.

12. Supakuotų gaminių ir fasuotų prekių ėminiai paimami originalioje pakuotėje arba, jei dėl prekės dydžio ar formos to padaryti neįmanoma, šie ėminiai paimami priežiūros institucijos nustatyta tvarka.

13. Nesupakuotų gaminių ėminiai turi būti paimami ir įpakuojami taip, kad nenukentėtų šių gaminių sauga ir (arba) nepasikeistų jų fizinės ir cheminės savybės.

14. Iš tos pačios gaminio partijos turi būti paimtas kontrolinis ėminys, kuris, paženklintas ir užplombuotas pagal Aprašo 15 punkte nustatytus reikalavimus, paliekamas saugoti pas ūkio subjektą, kol baigsis priežiūros institucijos priimto sprendimo dėl gaminio atitikties norminiam dokumentui apskundimo terminas. Informacija apie paimtą kontrolinį ėminį pažymima Aprašo 16 punkte nurodytame ėminio paėmimo akte.

15. Kiekvienas ėminys supakuojamas, ženklinamas ir užplombuojamas, o nesant galimybės užplombuoti, užklijuojamas lipnia juosta, ant kurios turi būti užrašytas priežiūros institucijos pavadinimas. Supakuota, paženklinta ir užplombuota turi būti taip, kad būtų užtikrinta ėminio apsauga nuo bandymų neleistinai pasiekti pakuotės turinį.

16. Dėl kiekvieno ėminio 3 egzemplioriais surašomas priežiūros institucijos patvirtintos formos ėminio paėmimo aktas. Pirmasis egzempliorius kartu su ėminiu Aprašo 8 punkte nustatytu būdu perduodamas atitikties vertinimo įstaigai, antrasis egzempliorius lieka priežiūros institucijoje, o trečiasis egzempliorius kartu su kontroliniu ėminiu perduodamas ūkio subjektui.

17. Kiekvieną gaminio ėminio paėmimo akto egzempliorių pasirašo ūkio subjektas ir priežiūros institucijos darbuotojas. Jeigu ūkio subjektas nedalyvauja imant ėminį arba nepasirašo ėminio paėmimo akto, priežiūros institucijos darbuotojas, naudodamasis garso ir (arba) vaizdo įrašymo priemonėmis, fiksuoja ėminio paėmimą ir (arba) atsisakymą pasirašyti ėminio paėmimo aktą.

18. Ėminių paėmimo metu gali būti daromas garso ir (arba) vaizdo įrašas, išskyrus Aprašo 17 punkte nurodytus atvejus, kai daryti garso ir (arba) vaizdo įrašą yra privaloma. Ši informacija turi būti saugoma priežiūros institucijos nustatyta tvarka kartu su kitais vykdytos ūkio subjekto veiklos priežiūros, kurią atliekant buvo paimti ėminiai, dokumentais.

19. Baigus su gaminiu susijusius priežiūros veiksmus, ėminiai grąžinami ūkio subjektui, išskyrus atvejus, kai:

19.1. ėminio laboratoriniai tyrimai gali būti atlikti tik pažeidus gaminį (atliekami ardomieji bandymai ir (arba) tyrimai) arba gaminys pateikiamas rinkai pakuotėje, kurią pažeidus jis nebegali būti toliau tiekiamas rinkai;

19.2. ūkio subjektas ėminio paėmimo akte pažymi arba raštu atsisako atsiimti gaminio ėminį ir sutinka apmokėti išlaidas, susijusias su gaminio ėminio sunaikinimu.

 

 

III SKYRIUS

APMOKĖJIMAS UŽ ĖMINIUS IR INFORMACIJOS PATEIKIMAS

 

20. Atlikdamas savo pareigas, priežiūros institucijos darbuotojas turi teisę konkretaus gaminio norminiame dokumente nurodytą kiekį ėminio paimti neatlygintinai, kol priežiūros institucija priims sprendimą dėl atliktos šio gaminio priežiūros. Jei tokio norminio dokumento, kuriame būtų nustatytas būtinas paimti ėminio kiekis, nėra, priežiūros institucijos darbuotojas ėminius paima, vadovaudamasis Aprašo ir priežiūros institucijos nustatyta tvarka.

21. Ėminio paėmimo, transportavimo į (iš) atitikties vertinimo įstaigą, atliktų ėminių laboratorinių tyrimų ir jų pristatymo priežiūros institucijai iš atitikties vertinimo įstaigos bei susijusias išlaidas, apskaičiuotas vadovaujantis priežiūros institucijos patvirtinta tvarka, apmoka:

21.1. ūkio subjektas, iš kurio buvo paimti ėminiai, kai atlikus laboratorinius tyrimus nustatoma, kad gaminys neatitinka norminiuose dokumentuose nustatytų reikalavimų;

21.2. priežiūros institucija, kai atlikus laboratorinius tyrimus nustatoma, kad gaminys atitinka norminiuose dokumentuose nustatytus reikalavimus.

22. Priežiūros institucija Aprašo 21.1 papunktyje nurodytu atveju sąskaitą už patirtas išlaidas ūkio subjektui turi išrašyti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo, kad gaminys neatitinka norminiuose dokumentuose nustatytų reikalavimų, priėmimo dienos.

23. Ūkio subjektas Aprašo 21.1 papunktyje nurodytu atveju priežiūros institucijos patirtas išlaidas turi apmokėti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo informacijos, pateiktos vadovaujantis Aprašo 22 punktu, gavimo dienos.

24. Jei po laboratorinių tyrimų, kurių metu buvo nustatyta, kad gaminys atitinka gaminio norminiame dokumente nustatytus reikalavimus, jis prarado visą arba dalį savo prekinės vertės, kuri yra lygi kainai, už kurią jis buvo parduodamas ėminio paėmimo dieną, ir jei teisės aktai, reguliuojantys, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės arba metrologijos sritis, nenustato kitaip, nuostolius už gaminio vertės sumažėjimą ūkio subjektui atlygina priežiūros institucija iš jai valstybės biudžete skirtų asignavimų ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo sprendimo dėl gaminio atitikties norminiame dokumente nustatytiems reikalavimams priėmimo dienos.

25. Ūkio subjektas apie laboratorinių tyrimų rezultatus informuojamas priežiūros institucijos veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytais terminais ir tvarka.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Ėminių paėmimo ir administravimo metu gauti asmens duomenys tvarkomi, vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) bei kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą, nuostatomis.

 

____________

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1244, 2006-12-11, Žin., 2006, Nr. 136-5175 (2006-12-14), i. k. 1061100NUTA00001244

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimo Nr. 1103 "Dėl Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1379, 2015-12-23, paskelbta TAR 2015-12-30, i. k. 2015-21100

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimo Nr. 1103 „Dėl Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 959, 2020-09-02, paskelbta TAR 2020-09-02, i. k. 2020-18533

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimo Nr. 1103 „Dėl Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 749, 2023-09-27, paskelbta TAR 2023-09-28, i. k. 2023-18864

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimo Nr. 1103 „Dėl Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo