Suvestinė redakcija nuo 1995-03-24

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 1995, Nr. 10-225, i. k. 0951100NUTA00000118

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS GELEŽINKELIŲ TRANSPORTO DARBUOTOJŲ DRAUSMĖS STATUTO PATVIRTINIMO

 

1995 m. sausio 24 d. Nr. 118

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymo 1 straipsnio ketvirtąja dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Lietuvos geležinkelių transporto darbuotojų drausmės statutą (pridedama).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                              JONAS BIRŽIŠKIS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. sausio 24 d. nutarimu

Nr. 118

 

LIETUVOS GELEŽINKELIŲ TRANSPORTO DARBUOTOJŲ

DRAUSMĖS STATUTAS

 

BENDROJI DALIS

 

1. Geležinkelių transportas – viena iš svarbiausiųjų Lietuvos Respublikos transporto sistemos dalių. Kad geležinkelių transportas dirbtų darniai, kad keleiviai bei kroviniai laiku būtų pristatomi į paskirties vietą ir užtikrinamas eismo saugumas, geležinkelių transporto darbuotojai (toliau vadinama – darbuotojai) privalo dirbti dorai ir sąžiningai, laikytis darbo drausmės, laiku ir tiksliai atlikti vadovų pavedimus, laikytis technologinės ir gamybinės drausmės, saugos darbe reikalavimų, nepalikti darbo vietos, kol jų nepakeičia kiti darbuotojai.

2. Šiame statute nustatyti įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ darbuotojų, kurių veikla gali sukelti šios įmonės darbo sutrikimus, susijusius su didelio masto avarijomis, jų sunkiais padariniais žmonėms ir gamtai, darbo sutarties bei drausminės atsakomybės ypatumai.

 

DARBUOTOJŲ SKATINIMAS

 

3. Darbuotojai skatinami už tai, kad gerai atlieka savo pareigas, našiai dirba didindami gamybos efektyvumą, už iniciatyvą ir nuovokumą, ilgalaikį ir nepriekaištingą darbą, už drąsą ir pasiaukojimą užkertant kelią katastrofoms ir avarijoms, gelbstint žmones, krovinius ir kitą turtą.

4. Darbuotojai gali būti skatinami darbo įstatymuose numatytais būdais.

Itin pasižymėję darbuotojai gali būti apdovanoti garbės geležinkelininko ženklu.

Už ypatingus nuopelnus, pasiaukojimą ir drąsą darbuotojai nustatytąja tvarka gali būti rekomenduojami apdovanoti Lietuvos Respublikos valstybiniais apdovanojimais.

5. Darbuotojai skatinami šia tvarka:

5.1. pareikšti padėką įsakymu gali vadovas, kuris priima darbuotojus į darbą;

5.2. skirti premiją ir apdovanoti vertinga dovana gali vadovas, turintis teisę priimti darbuotojus į darbą, taip pat tvarkantis šiam tikslui skirtas lėšas;

5.3. apdovanoti garbės geležinkelininko ženklu gali susisiekimo ministras, įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ valdybai pasiūlius.

6. Aukštesniojo rango vadovai turi teisę skatinti darbuotojus visų rūšių apdovanojimais, kuriuos gali jiems skirti žemesniojo rango vadovai.

7. Jeigu darbuotojui reikia skirti paskatinimą, viršijantį atitinkamo vadovo kompetenciją, šis vadovas dėl to kreipiasi į aukštesniojo rango vadovą.

 

DARBO SUTARTIES IR DRAUSMINĖS ATSAKOMYBĖS YPATUMAI

 

8. Darbuotojas, pastebėjęs techninių priemonių gedimą, traukinių eismo organizavimo sutrikimą, neleistinus kitų darbuotojų veiksmus ir kitokius nesklandumus, keliančius grėsmę eismo ar darbo saugumui, nedelsdamas privalo imtis priemonių, kad būtų išvengta neigiamų padarinių.

9. Nurodymus dėl darbo darbuotojas paprastai gauna iš tiesioginio savo vadovo. Nurodymą, duodamą aukštesniojo rango vadovo, darbuotojas privalo vykdyti apie tai pranešęs tiesioginiam savo vadovui.

10. Geležinkelio stoties viršininkas turi teisę skelbti potvarkius, užtikrinančius tinkamą stoties darbą, privalomus vykdyti kitų struktūrinių padalinių darbuotojams, dirbantiems stoties teritorijoje, nepriklausomai nuo jų pavaldumo.

11. Darbo pareigų nevykdymas arba netinkamas vykdymas, taip pat nustatytųjų elgesio tarnybinėse patalpose, geležinkelių transporto įmonių teritorijose, keleiviniuose traukiniuose arba kitoje darbo vietoje taisyklių pažeidimas, net jeigu tai įvyksta ne darbo metu, laikomas darbuotojo drausmės pažeidimu, jeigu už šiuos veiksmus nenumatyta administracinė ar baudžiamoji atsakomybė.

12. Be numatytųjų darbo įstatymuose, darbuotojams už drausmės pažeidimus taikomos šios drausminės nuobaudos:

12.1. mašinistams atimama teisė valdyti lokomotyvą, perkeliant juos iki vienerių metų mašinistų padėjėjais, šaltkalviais, garvežių kūrikais;

12.2. nenuimamųjų riedmenų vairuotojams ir lokomotyvų mašinistų padėjėjams atimami pažymėjimai, perkeliant juos iki vienerių metų į darbą, nesusijusį su traukinių eismu;

12.3. darbuotojas perkeliamas iki trijų mėnesių į darbą, nesusijusį su traukinių eismu, keleivių aptarnavimu arba gabenamų krovinių bei bagažo saugumo užtikrinimu, atsižvelgiant į jo profesiją (specialybę);

12.4. darbuotojas atleidžiamas iš pareigų, susijusių su geležinkelio eksploatavimu arba darbu, užtikrinančiu eismo ir gabenamų krovinių bei bagažo saugumą, nesuteikiant jam kito darbo.

13. Už drausmės pažeidimą darbuotojo negalima perkelti į darbą, kurio pagal medicinos įstaigos išvadas dėl sveikatos būklės jis negali dirbti.

14. Lokomotyvų mašinisto, lokomotyvų mašinisto padėjėjo ir nenuimamųjų riedmenų vairuotojo pažymėjimai atimami, jeigu dėl šių darbuotojų kaltės įvyksta katastrofa, avarija, jeigu jie važiuoja esant draudžiamam signalui (nepriklausomai nuo padarinių), taip pat jeigu jie pasirodo darbe neblaivūs, apsvaigę nuo narkotikų ar nuodingųjų medžiagų.

15. Drausminės nuobaudos, nurodytos 12.1–12.3 punktuose, skiriamos darbuotojams už vienkartinį šiurkštų drausmės pažeidimą, keliantį grėsmę eismo saugumui, žmonių gyvybei ir sveikatai, už pasirodymą darbe neblaiviems, apsvaigusiems nuo narkotikų ar nuodingųjų medžiagų, taip pat už keleivių vežimo bei aptarnavimo ir krovinių bei objektų saugumo taisyklių šiurkštų pažeidimą.

16. Darbuotojai, kurių darbas tiesiogiai susijęs su traukinių eismu, keleivių aptarnavimu ir krovinių bei objektų saugumo užtikrinimu, gali būti atleidžiami iš darbo už vienkartinį šiurkštų drausmės pažeidimą, keliantį grėsmę eismo saugumui, žmonių gyvybei ir sveikatai, taip pat už keleivių vežimo bei aptarnavimo ir krovinių bei objektų saugumo taisyklių šiurkštų pažeidimą.

Darbuotojų, kurie yra profesinės sąjungos nariai, atleidimas iš darbo dėl pirmojoje pastraipoje nurodytų priežasčių turi būti suderintas su atitinkama profesinės sąjungos institucija, išskyrus įstatymų numatytus atvejus, taip pat atvejus, nurodytus šiurkščių pažeidimų, keliančių grėsmę eismo saugumui, žmonių gyvybei ir sveikatai, sąraše, patvirtintame valstybinės įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ generalinio direktoriaus ir suderintame su Lietuvos geležinkelininkų profsąjungomis.

Punkto pakeitimai:

Nr. 381, 1995-03-17, Žin., 1995, Nr. 26-583 (1995-03-24), i. k. 0951100NUTA00000381

 

17. Darbuotojų, kurie turi mokėti traukinių eismo, geležinkelių techninio eksploatavimo taisykles, būti susipažinę su Lietuvos geležinkelių transporto darbuotojų drausmės statuto ir kitais pareiginiais nuostatais, teorinės ir praktinės žinios tikrinamos, kai jie priimami į darbą, grąžinami į ankstesnes pareigas, perkeliami į kitą darbą, susijusį su traukinių eismu, krovinių ir keleivių gabenimu, taip pat periodiškai, nustatytuoju laiku.

Žinių tikrinimo periodiškumą ir tvarką nustato įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ generalinis direktorius.

Darbuotojų, dėl kurių kaltės buvo pažeistos saugaus eismo taisyklės, žinios turi būti patikrintos papildomai nepriklausomai nuo nustatytojo jų tikrinimo periodiškumo.

Pirmojoje pastraipoje nurodyti darbuotojai, kurių žinios patikrinimo metu įvertintos nepatenkinamai, gali pakartotinai laikyti egzaminą ne anksčiau kaip po mėnesio. Neišlaikiusieji pakartotinai egzamino gali būti perkelti, jiems sutikus, į kitą darbą, nesusijusį su traukinių eismu, atsižvelgiant į jų profesiją (specialybę). Darbuotojas, atsisakęs laikyti egzaminą arba jo neišlaikęs, nušalinamas nuo darbo, ir jam nemokamas darbo užmokestis. Toks atsisakymas laikomas darbo drausmės pažeidimu ir gali būti pagrindas atleisti darbuotoją iš darbo.

18. Visos drausminės nuobaudos darbuotojams skiriamos laikantis darbo įstatymų nustatytos tvarkos.

19. Tuo atveju, kai darbuotojai nevykdo geležinkelio stoties viršininko nurodymų ar potvarkių, geležinkelio stoties viršininkas gali jiems neleisti toliau dirbti, ne vėliau kaip kitą darbo dieną apie tai raštu pranešęs struktūrinio padalinio, kuriame dirba šis darbuotojas, vadovui.

20. Kiekvienas aukštesniojo rango vadovas, skirdamas darbuotojui drausminę nuobaudą, gali naudotis žemesniojo rango vadovo teisėmis. Vadovas, paskyręs drausminę nuobaudą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną įsakymą dėl jos paskyrimo išsiunčia struktūrinio padalinio, kuriame dirba šis darbuotojas, vadovui.

21. Darbuotoją, padariusį drausmės pažeidimą, keliantį grėsmę traukinių eismo saugumui, žmonių gyvybei ir sveikatai, gali nušalinti nuo darbo pareigūnas, atliekantis atitinkamame bare tvarkomąsias arba kontrolės ir revizijos funkcijas. Apie tai jis nedelsdamas praneša atitinkamam vadovui. Pranešime turi būti išsamiai nurodytos darbuotojo nušalinimo nuo darbo priežastys ir aplinkybės. Nušalinęs darbuotoją nuo darbo be pakankamo pagrindo, pareigūnas atsako nustatytąja tvarka.

22. Aukštesniojo rango vadovas turi teisę panaikinti, sušvelninti arba sugriežtinti (pagal suteiktas jam teises) žemesniojo rango vadovo paskirtą drausminę nuobaudą, jeigu šis sprendimas yra pakankamai pagrįstas.

Sugriežtinti drausminės nuobaudos neleidžiama, jeigu klausimas dėl jos nagrinėjamas pagal drausmę pažeidusiojo skundą.

23. Vadovas, nepasinaudojęs jam suteiktomis teisėmis arba jas viršijęs, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 381, 1995-03-17, Žin., 1995, Nr. 26-583 (1995-03-24), i. k. 0951100NUTA00000381

Dėl Lietuvos geležinkelių transporto darbuotojų drausmės statuto dalinio pakeitimo