Įstatymas paskelbtas: Žin., 1996, Nr. 16-412

Neoficialus įstatymo tekstas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VERTYBINIŲ POPIERIŲ RINKOS

ĮSTATYMAS

 

1996 m. sausio 16 d. Nr. I-1169

Vilnius

 

Nauja įstatymo redakcija (pakeistas įstatymo pavadinimas):

Nr. IX-655, 2001-12-17, Žin., 2001, Nr. 112-4074 (2001-12-30)

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šio Įstatymo paskirtis – sudaryti teisinį pagrindą sąžiningai, atvirai ir efektyviai veikti vertybinių popierių rinkai, kad būtų kuo geriau apsaugoti investuotojų interesai bei apribota sisteminė rizika.

2. Šiuo Įstatymu siekiama suderinti vertybinių popierių rinkos reglamentavimą su Europos Sąjungos teisės aktais, nurodytais šio Įstatymo priede.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

2 straipsnis. Pagrindinės Įstatymo sąvokos

1. Akcijų paketas – akcininko turimų balsavimo teisių emitento visuotiniame akcininkų susirinkime dalis, sudaranti 1/20 ar daugiau visų balsavimo teisių..

2. Antrinė vertybinių popierių apyvarta pasiūlymas įsigyti vertybinių popierių ir jų perleidimas pasibaigus pirminei apyvartai.

3. Asmuo, susijęs su emitentu:

1) juridinis asmuo, kurio akcijų paketą turi emitentas;

2) emitento dukterinė įmonė ar jį kontroliuojantis asmuo;

3) emitento vadovas;

4) asmuo, turintis emitento vertybinių popierių, suteikiančių daugiau kaip 1/20 visų balsų.

4. Atskaitingas emitentas – emitentas, kurio išleistų vertybinių popierių prospektą patvirtino Vertybinių popierių komisija.

5. Depozitoriumo pakvitavimas dėl akcijų – vertybinis popierius, patvirtinantis jo turėtojo teisę iš emitento gauti pajamas, kurių dydis priklauso nuo emitento pajamų iš kito emitento akcijų, ir pakeisti pakvitavimą į akcijas.

6. Dukterinė įmonė įmonė, kurią kontroliuoja kita įmonė. Dukterinės įmonės kontroliuojama įmonė yra laikoma ir pirmosios kontroliuojančios įmonės dukterine įmone.

7. Emisija – vertybinių popierių, suteikiančių jų savininkams vienodas turtines ir neturtines teises, išleidimas.

8. Emitentas – juridinis asmuo, siūlantis leisti ar leidžiantis savo vertybinius popierius.

9. Esminis įvykis su emitento veikla susijęs ir jam žinomas ar privalomas žinoti įvykis, galintis turėti didelės įtakos jo išleistų vertybinių popierių rinkos kainai.

10. Finansų maklerio įmonė įmonė, turinti licenciją verstis investicinėmis paslaugomis.

11. Investicinės paslaugos:

1) pavedimų dėl vertybinių popierių priėmimas ir perdavimas;

2) pavedimų įsigyti ar perleisti vertybinius popierius vykdymas klientų sąskaita;

3) pavedimų įsigyti arba perleisti vertybinius popierius vykdymas savo sąskaita;

4) klientų vertybinių popierių portfelių valdymas pagal jų individualius pavedimus (toliau – pavedimai);

5) vertybinių popierių platinimas pagal susitarimą su emitentu, įsipareigojant arba neįsipareigojant jo emisiją išplatinti;

6) vertybinių popierių saugojimas, apskaita ir tvarkymas;

7) paskolos, kuria siekiama suteikti galimybę klientui vykdyti operaciją su vertybiniais popieriais, suteikimas, jeigu jos davėjas yra susijęs su ta operacija;

8) konsultavimas investavimo į vertybinius popierius klausimais.

12. Investuotojas asmuo, nuosavybės teise turintis vertybinių popierių arba ketinantis jų įsigyti.

13. Kontrolė teisė tiesiogiai ar netiesiogiai valdyti ir paveikti juridinio asmens finansinę ir ūkinę veiklą. Asmens balsavimo teisėmis yra laikomos ir tos balsavimo teisės, kurias kontroliuojamo juridinio asmens dalyvių susirinkime turi kiti pirmojo asmens kontroliuojami juridiniai asmenys, o kontrolė yra tada, kai asmuo:

1) turi daugiau kaip pusę visų juridinio asmens dalyvių balsų arba

2) būdamas juridinio asmens dalyviu, turi teisę paskirti arba atšaukti jo administracijos vadovą, daugumą valdybos arba stebėtojų tarybos narių, arba

3) gali daryti juridiniam asmeniui esminę įtaką pagal sutartį su tuo juridiniu asmeniu ar pagal pastarojo steigimo dokumentus, arba

4) būdamas juridinio asmens dalyviu pagal susitarimus su kitais dalyviais gali spręsti, kaip panaudoti daugiau kaip pusę visų balsavimo teisių dalyvių susirinkime.

14. Nepriekaištingos reputacijos asmenys: 
1) kurie nėra teisti už labai sunkų ar sunkų nusikaltimą arba nusikaltimą ar nusižengimą finansų sistemai, ekonomikai ir verslo tvarkai, nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams; 
2) kurie nėra teisti už 1 punkte nenumatytą nusikaltimą ar nusižengimą arba kurių teistumas yra išnykęs ar panaikintas; 

3) nepiktnaudžiaujantys alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis arba psichotropinėmis medžiagomis.

15. Patronuojanti įmonė – kitą įmonę kontroliuojanti įmonė.

16. Pirminė vertybinių popierių apyvarta – pasiūlymas įsigyti vertybinių popierių bei jų perleidimas jų išleidimo metu.

17. Profesionalūs investuotojai – investuotojai, kurie yra:

1) juridiniai asmenys, turintys licenciją veikti finansų rinkose arba veikiantys jose be licencijos, tačiau kurių veikla yra prižiūrima kompetentingų finansų rinkų priežiūros institucijų. Profesionaliais investuotojais laikomos kredito įstaigos, vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkai, kitos licencijuojama ar prižiūrima veikla besiverčiančios finansų įstaigos, draudimo įmonės, investicinių fondų valdymo įmonės, investicinės kintamojo kapitalo bendrovės ir jų valdymo įmonės, pensijų fondai ir jų valdymo įmonės, prekiautojai biržos prekėmis, taip pat kitos įmonės, kurių veikla nėra licencijuojama ar prižiūrima ir kurių vienintelis tikslas yra investuoti į vertybinius popierius;

2) valstybių centrinės ir regioninės valdžios institucijos, centriniai bankai, tarptautinės ir tarpvalstybinės organizacijos, įskaitant Tarptautinį valiutos fondą, Europos centrinį banką, Europos investicijų banką ir kitas panašias tarptautines organizacijas;

3) kiti juridiniai asmenys, kurie neatitinka šio straipsnio 36 dalyje nurodytų mažų ir vidutinių įmonių kriterijų;

4) fiziniai asmenys, turintys nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, kurie yra įtraukti į Vertybinių popierių komisijos tvarkomą profesionalių investuotojų sąrašą, šiems fiziniams asmenims aiškiai paprašius juos pripažinti profesionaliais investuotojais, su sąlyga, kad jie atitinka bent du kriterijus, nurodytus šio Įstatymo 2 straipsnio 35 dalyje, taip pat fiziniai asmenys, turintys nuolatinę gyvenamąją vietą kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, jeigu jie tose valstybėse yra įtraukti į analogiškus profesionalių investuotojų sąrašus;

5) mažos arba vidutinės įmonės, kurių buveinė yra Lietuvos Respublikoje ir kurios yra įtrauktos į Vertybinių popierių komisijos tvarkomą profesionalių investuotojų sąrašą, šioms įmonėms aiškiai paprašius jas pripažinti profesionaliais investuotojais, taip pat mažos arba vidutinės įmonės, kurių buveinė yra kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, jeigu jos tose valstybėse yra įtrauktos į tokius pat ar panašius profesionalių investuotojų sąrašus.

18. Prospektas investuotojams ir visuomenei skirtas dokumentas, kuriame yra pagrindinė informacija apie emitentą ir jo vertybinius popierius, kurie yra viešai siūlomi arba įtraukiami į prekybą reguliuojamoje rinkoje.

19. Reklama arba viešas kreipimasis į visuomenę – skelbimas (reklama) visuomenės informavimo priemonėse, informacija apie vertybinių popierių pardavimą, nurodant vertybinių popierių požymius, bet kokio pobūdžio publikacijose, interviu visuomenės informavimo priemonėms, rašytiniai, nuotolinio ryšio, garsiniai, vaizdiniai ir kitokie skelbimai.

20. Sąskaitų tvarkytojai – vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkai ir Lietuvos centrinis vertybinių popierių depozitoriumas.

21. Sisteminė rizika – tikimybė, jog vieno vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininko ar investuotojo nemokumas turės neigiamos įtakos daugelio vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų ar investuotojų interesams.

22. Ne nuosavybės vertybiniai popieriai – vertybiniai popieriai, kurie pagal šio straipsnio 38 dalį nelaikomi nuosavybės vertybiniais popieriais.

23. Užsienio priežiūros institucija:

1) institucija, tvirtinanti vertybinių popierių prospektus, išduodanti licenciją teikti investicines paslaugas, prižiūrinti, kaip investicinės paslaugos yra teikiamos, ar atliekanti kitas į Vertybinių popierių komisijos panašias funkcijas kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, kurią atitinkama Europos Sąjungos valstybė narė nurodė Europos bendrijų komisijai;

2) institucija, atliekanti 1 punkte nurodytas funkcijas ne Europos Sąjungos valstybėje narėje.

24. Emitento vadovas – įmonės stebėtojų tarybos, valdybos narys, vadovas.

25. Vertybinių popierių siūlytojas – fizinis ar juridinis asmuo, kuris viešai siūlo arba ketina viešai siūlyti vertybinius popierius.

26. Prospekto patvirtinimas – buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos teigiamas sprendimas, kuris priimamas patikrinus prospekto išsamumą, prospekte pateiktos informacijos nuoseklumą ir suprantamumą ir kuriuo patvirtinama, kad prospekte pateikta informacija atitinka teisės aktuose nustatytas informacijos pateikimo taisykles.

27. Vertybinių popierių komisija Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos reguliavimo ir priežiūros institucija.

28. Vertybinių popierių portfelis investuotojo turimų vertybinių popierių rinkinys.

29. Vertybinių popierių rinka vieta, kurioje vyksta organizuota prekyba vertybiniais popieriais.

30. Vertybinių popierių viešas siūlymas (toliau – viešas siūlymas) – bet kuria forma ir bet kokiomis priemonėmis vykdomas kreipimasis į asmenis, kurio metu siūlomi vertybiniai popieriai ir kuriame pateikiama pakankamai informacijos apie tokio siūlymo sąlygas ir siūlomus vertybinius popierius tam, kad pateiktos informacijos pagrindu investuotojas galėtų priimti sprendimą įsigyti ar pasirašyti siūlomus vertybinius popierius. Vertybinių popierių platinimas per vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkus laikomas viešu siūlymu, jei tenkinami šios dalies pirmame sakinyje nurodyti viešo siūlymo požymiai. Kreipimasis į asmenis, vykdomas prekybos Lietuvos Respublikoje veikiančioje reguliuojamoje rinkoje pagrindu, nelaikomas vertybinių popierių viešu siūlymu.

31. Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkai (toliau – tarpininkai) – finansų maklerio įmonės bei komerciniai bankai, turintys teisę teikti investicines paslaugas.

32. Viešai neatskleista informacija – tiesiogiai ar netiesiogiai su vienu ar keliais emitentais ar vertybiniais popieriais susijusi tikslaus pobūdžio informacija apie planuojamus ar įvykusius esminius įvykius ir kita informacija, kurios atskleidimas gali turėti didelės įtakos šių vertybinių popierių ar su jais susietų išvestinių priemonių kainai, jeigu ši informacija nėra viešai atskleista. Su prekėmis susietų išvestinių priemonių atžvilgiu viešai neatskleista informacija laikoma tokia tikslaus pobūdžio viešai neatskleista informacija, kuri tiesiogiai ar netiesiogiai susieta su viena ar daugiau tokių priemonių ir kurią rinkos, kurioje prekiaujama tokiomis priemonėmis, naudotojai tikisi gauti pagal įprastą rinkos praktiką. Asmenų, vykdančių pavedimus dėl vertybinių popierių, atžvilgiu viešai neatskleista informacija taip pat yra kliento suteikta tikslaus pobūdžio informacija, susijusi su jo pavedimais, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusi su vienu ar keliais emitentais ar vertybiniais popieriais, kurios atskleidimas gali turėti didelės įtakos šių vertybinių popierių ar su jais susietų išvestinių priemonių kainai.

33. Finansų maklerio įmonės vadovas – kaip nustatyta Finansų įstaigų įstatymo 20 straipsnio 1 dalyje.

 

[Papildyti 2 straipsnį 34-45 dalimis]

34. Buveinės valstybė narė:

1) Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtiems vertybinių popierių, nenurodytų šios dalies 3 punkte, emitentams – ta Europos Sąjungos valstybė narė, kurioje yra emitento buveinė;

2) ne Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtiems vertybinių popierių, nenurodytų šios dalies 3 punkte, emitentams – ta Europos Sąjungos valstybė narė, kurioje pirmą kartą po 2003 m. gruodžio 31 d. vertybiniai popieriai buvo viešai siūlomi ar ketinama juos viešai siūlyti arba kurioje pirmą kartą kreipiamasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Buveinės valstybė narė nustatoma emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu, o jei tokio pasirinkimo nebuvo, – atsižvelgiant į vėlesnį ne Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtų emitentų pasirinkimą;

3) ne nuosavybės vertybinių popierių, kurių vieno vieneto nominali vertė yra ne mažesnė kaip 1000 eurų, emisijoms, taip pat kitoms ne nuosavybės vertybinių popierių, suteikiančių teisę įsigyti perleidžiamus vertybinius popierius arba gauti pinigus tuo atveju, kai vertybiniai popieriai konvertuojami arba pasinaudojama jų suteikiamomis teisėmis, su sąlyga, kad ne nuosavybės vertybinių popierių emitentas nėra suteikiamų vertybinių popierių emitentas ir nėra susijęs su suteikiamų vertybinių popierių emitentu, emisijoms – ta Europos Sąjungos valstybė narė, kurioje emitentas turi buveinę arba kurioje emitento vertybiniai popieriai buvo ar bus įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje, arba kurioje vertybiniai popieriai yra viešai siūlomi. Buveinės valstybė narė nustatoma emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu. Tokia pat tvarka taikoma ir ne eurais nominuotiems ne nuosavybės vertybiniams popieriams, su sąlyga, kad šių vertybinių popierių vieno vieneto minimali nominali vertė apytiksliai lygi 1000 eurų.

35. Kriterijai, pagal kuriuos fiziniai asmenys pripažįstami profesionaliais investuotojais:

1) investuotojas sudarinėjo didelės apimties sandorius vertybinių popierių rinkose ir per paskutinius keturis ketvirčius sudarydavo vidutiniškai ne mažiau kaip 10 tokių sandorių per ketvirtį;

2) investuotojo vertybinių popierių portfelio vertė viršija 500 tūkstančių eurų;

3) investuotojas ne trumpiau kaip vienus metus finansų sektoriuje eina arba ėjo tokias pareigas, kurias einant būtina išmanyti investavimą į vertybinius popierius.

36. Mažos ir vidutinės įmonės – juridiniai asmenys, kurie, atsižvelgiant į jų paskutinę metinę arba konsoliduotą finansinę atskaitomybę, atitinka bent du iš šių kriterijų:

1) vidutinis metų sąrašinis darbuotojų skaičius per finansinius metus nesiekia 250;

2) balanse nurodyto turto vertė neviršija 43 milijonų eurų;

3) pardavimo grynosios pajamos per finansinius metus neviršija 50 milijonų eurų.

37. Nuolat ar pakartotinai leidžiami vertybiniai popieriai – nuolat vykdoma tų pačių vertybinių popierių emisija arba mažiausiai dvi atskiros panašios rūšies ir (ar) klasės vertybinių popierių emisijos per 12 mėnesių laikotarpį.

38. Nuosavybės vertybiniai popieriai – šie vertybiniai popieriai:

1) akcinių bendrovių akcijos;

2) kiti perleidžiami vertybiniai popieriai, lygiaverčiai akcinių bendrovių akcijoms;

3) bet kokios kitos rūšies perleidžiami vertybiniai popieriai, kurie suteikia teisę juos konvertavus arba realizavus jų suteiktas teises įgyti šios dalies 1 ir 2 punktuose nurodytus vertybinius popierius, su sąlyga, kad šiame punkte nurodytus vertybinius popierius yra išleidęs su šiais vertybiniais popieriais susietų šios dalies 1 ir 2 punktuose nurodytų vertybinių popierių emitentas arba kita šio emitento įmonių grupės įmonė.

39. Priimančioji valstybė narė – Europos Sąjungos valstybė narė, kurioje vykdomas viešas siūlymas arba siekiama įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, jei ši valstybė narė nėra buveinės valstybė narė.

40. Profesionalių investuotojų sąrašas – sąrašas, kuriame kaupiami duomenys apie profesionaliais investuotojais pripažintus fizinius asmenis bei mažas ir vidutines įmones.

41. Reguliuojama rinka – Europos Sąjungos valstybės narės teritorijoje nuolat funkcionuojanti vertybinių popierių rinka, kurią ta valstybė narė įtraukė į reguliuojamų rinkų sąrašą ir kurios veiklą reglamentuoja tos valstybės narės kompetentingos institucijos patvirtintos taisyklės.

42. Siūlymo programa – planas, kurio pagrindu per apibrėžtą laikotarpį nuolat ar pakartotinai leidžiami panašios rūšies ir (ar) klasės ne nuosavybės vertybiniai popieriai.

43. Europos Sąjungos valstybė narė – Europos Sąjungos valstybė narė ar Europos ekonominei erdvei priklausanti valstybė.

44. Garantas – asmuo, užtikrinantis emitento įsipareigojimų, kylančių iš vertybinių popierių, vykdymą ir (ar) savo sąskaita užtikrinantis emitento vertybinių popierių išplatinimą.

45. Kolektyvinio investavimo subjekto vertybiniai popieriai – vertybiniai popieriai (investicinio fondo investiciniai vienetai ir investicinės kintamojo kapitalo bendrovės akcijos), patvirtinantys jų turėtojo teisę į kolektyvinio investavimo subjekto turto dalį bei teisę bet kada pareikalauti juos išpirkti.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1719, 2003-07-04, Žin., 2003, Nr. 74-3434 (2003-07-25)

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

3 straipsnis. Įstatymo taikymas vertybiniams popieriams

1. Vertybiniais popieriais šiame Įstatyme yra laikomi šie nuosavybės ir ne nuosavybės vertybiniai popieriai, kuriais galima prekiauti vertybinių popierių rinkose:

1) akcinių bendrovių akcijos bei depozitoriumo pakvitavimai dėl akcijų;

2) obligacijos ir kiti emitento įsiskolinimą patvirtinantys vertybiniai popieriai, suteikiantys jų turėtojui teisę nustatytais terminais ir tvarka gauti iš jų emitento nominalią vertę atitinkančią sumą, palūkanas ar kitą ekvivalentą, taip pat depozitoriumo pakvitavimai dėl šiame punkte nurodytų vertybinių popierių;

3) vertybiniai popieriai, suteikiantys teisę įsigyti ar perleisti šios dalies 1 ar 2 punkte nurodytus vertybinius popierius arba lemiantys piniginius atsiskaitymus, nustatomus atsižvelgiant į vertybinių popierių ar valiutų kursus, palūkanų normas, ne nuosavybės vertybinių popierių pajamingumą, biržos prekių kainas, biržos indeksus arba kitas panašias priemones.

2. Investicinėmis priemonėmis yra vadinami šie vertybiniai popieriai ar sandoriai:

1) priemonės, patvirtinančios dalyvavimą investicinėje kintamo kapitalo bendrovėje arba investiciniame fonde;

2) pinigų rinkos priemonės (priemonės, kuriomis paprastai prekiaujama pinigų rinkoje, – indėlio sertifikatai ir kitos);

3) finansiniai būsimieji sandoriai, įskaitant tuos, kurie suteikia teisę tik gauti pinigus;

4) būsimieji palūkanų normos sandoriai;

5) palūkanų normos, valiutos, akcijų ar akcijų indeksų apsikeitimo sandoriai;

6) pasirinkimo sandoriai dėl vertybinių popierių ar investicinių priemonių pirkimo ar pardavimo, įskaitant priemones, kurios suteikia teisę tik gauti pinigus, bei valiutos ir palūkanų normos pasirinkimo sandorius.

3. Įstatymo ketvirtajame, penktajame, septintajame ir aštuntajame skirsniuose vertybiniais popieriais laikomos ir šio straipsnio 2 dalyje numatytos investicinės priemonės.

4. Įstatymo 9 ir 10 straipsniuose vertybiniais popieriais laikomi vertybiniai popieriai bei investicinės priemonės, numatyti šio straipsnio 1 bei 2 dalyse, ir: 
1) išvestinės priemonės, susietos su prekėmis; 
2) kitos priemonės, kuriomis prekiaujama Europos Sąjungos valstybės narės reguliuojamoje rinkoje arba dėl kurių įtraukimo į tokią rinką yra pateiktas prašymas.

5. Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių, centrinių bankų vertybiniams popieriams bei tarptautinių finansinių organizacijų, kurių narė yra Lietuvos Respublika ir kurios turi Lietuvos Respublikos finansų ministro išduotą leidimą, taip pat kitų viešųjų tarptautinių finansinių organizacijų, kurių narė yra bent viena Europos Sąjungos valstybė narė, įsiskolinimą patvirtinantiems vertybiniams popieriams yra taikomi tik ketvirtasis, šeštasis, septintasis ir aštuntasis Įstatymo skirsniai, išskyrus 46 straipsnio 2 ir 3 dalis.

6. Vekseliai, išleisti pagal Lietuvos Respublikos įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymą, čekiai ir kitos Lietuvos Respublikos mokėjimų įstatyme numatytos mokėjimo priemonės šiame Įstatyme nelaikomi vertybiniais popieriais.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1719, 2003-07-04, Žin., 2003, Nr. 74-3434 (2003-07-25)

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

ANTRASIS SKIRSNIS

Skirsnio pavadinimo pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠAS SIŪLYMAS IR ĮTRAUKIMAS Į PREKYBĄ REGULIUOJAMOJE RINKOJE

 

4 straipsnis. Taikymo sritis

1. Šiame skirsnyje nustatyti prospekto rengimo, tvirtinimo ir paskelbimo reikalavimai, kurių turi būti laikomasi, kai emitento, kurio buveinės valstybė narė yra Lietuvos Respublika, vertybinius popierius ketinama viešai siūlyti ar įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje ir (ar) kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje. Jei emitento buveinės valstybė narė yra ne Lietuvos Respublika, šiame skirsnyje nustatytų reikalavimų turi būti laikomasi, jeigu emitento vertybinius popierius ketinama viešai siūlyti arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje.

2. Šiame skirsnyje nustatyti reikalavimai netaikomi:

1) kolektyvinio investavimo subjektų (išskyrus uždarojo tipo kolektyvinio investavimo subjektų) leidžiamiems (išleistiems) vertybiniams popieriams;

2) ne nuosavybės vertybiniams popieriams, kuriuos leidžia (išleido) Europos Sąjungos valstybė narė, jos regioninės valdžios institucijos, Europos centrinis bankas, valstybių narių centriniai bankai, taip pat viešosios tarptautinės organizacijos, kurių nare yra bent viena Europos Sąjungos valstybė narė;

3) Europos Sąjungos valstybių narių centrinių bankų akcijoms;

4) vertybiniams popieriams, už kuriuos besąlygiškai ir neatšaukiamai garantuoja Europos Sąjungos valstybė narė, jos regioninės valdžios institucijos;

5) ne nuosavybės vertybiniams popieriams, kuriuos nuolat ar pakartotinai leidžia Europos Sąjungos valstybių narių kredito įstaigos, su sąlyga, kad šie vertybiniai popieriai nėra subordinuoti, konvertuojami ar keičiami, nesuteikia teisės pasirašyti ar įgyti kitos rūšies vertybinių popierių ir nėra susieti su išvestine finansine priemone, šiais vertybiniais popieriais patvirtinamas grąžintinų indėlių priėmimas ir jiems yra taikomas indėlių draudimas;

6) viešai siūlomiems vertybiniams popieriams, kuriuos išleido Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtas emitentas, jei visų siūlomų vertybinių popierių bendra pardavimo vertė nesiekia 2,5 milijono eurų, skaičiuojant per 12 mėnesių laikotarpį;

7) ne nuosavybės vertybiniams popieriams, kuriuos nuolat ar pakartotinai leidžia Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtos kredito įstaigos, jei visų siūlomų vertybinių popierių bendra pardavimo vertė nesiekia 50 milijonų eurų, skaičiuojant per 12 mėnesių laikotarpį, su sąlyga, kad šie vertybiniai popieriai nėra subordinuoti, konvertuojami ar keičiami, nesuteikia teisės pasirašyti ar įgyti kitos rūšies vertybinių popierių ir nėra susieti su išvestine finansine priemone.

3. Jei šio straipsnio 2 dalies 2, 4, 6 ir 7 punktuose nurodytais atvejais vertybinius popierius ketinama viešai siūlyti arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje, emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, turi teisę parengti prospektą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

4(1) straipsnis. Pareiga paskelbti prospektą

1. Vertybinių popierių viešas siūlymas Lietuvos Respublikoje gali būti vykdomas tik po to, kai šio skirsnio nustatyta tvarka vertybinių popierių emitentas ar siūlytojas paskelbia prospektą.

2. Pareiga paskelbti prospektą netaikoma, jei:

1) vertybiniai popieriai siūlomi tik profesionaliems investuotojams; ir (ar)

2) vertybiniai popieriai siūlomi mažiau kaip 100 fizinių ar juridinių asmenų kiekvienoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, neskaitant profesionalių investuotojų; ir (ar)

3) kiekvienas iš investuotojų įsigyja vertybinių popierių mažiausiai už 50 tūkstančių eurų, skaičiuojant atskirai kiekvienam siūlymui; ir (ar)

4) siūlomi vertybiniai popieriai, kurių vieno vieneto nominali vertė yra ne mažesnė kaip 50 tūkstančių eurų; ir (ar)

5) siūlomi vertybiniai popieriai, kurių visų bendra pardavimo vertė nesiekia 100 tūkstančių eurų, skaičiuojant per 12 mėnesių laikotarpį.

3. Vertybinių popierių, nurodytų šio straipsnio 2 dalyje, paskesnis pardavimas laikomas atskiru siūlymu ir, vadovaujantis šio Įstatymo 2 straipsnio 30 dalies nuostata, vertinama, ar toks siūlymas gali būti laikomas viešu siūlymu. Platinant vertybinius popierius per tarpininkus, prospektas turi būti skelbiamas, jei galutiniam siūlymui netaikoma nė viena iš šio straipsnio 2 dalyje nustatytų išimčių.

4. Vertybinių popierių įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje, kuri veikia Lietuvos Respublikoje, gali būti vykdomas tik po to, kai asmuo, siekiantis vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, šio skirsnio nustatyta tvarka paskelbia prospektą.

5. Vertybinių popierių komisija nustato bendrąsias išimtis, taikomas vertybiniams popieriams, kuriuos viešai siūlant arba įtraukiant į prekybą reguliuojamoje rinkoje pareiga paskelbti prospektą netaikoma.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

5 straipsnis. Prospekto rengimas

1. Prospekte pateikiama informacija apie emitentą ir jo vertybinius popierius, kurie bus viešai siūlomi arba įtraukiami į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Prospekte turi būti pateikiama visa informacija, kuri, atsižvelgiant į konkretaus emitento ir jo išleistų vertybinių popierių, kurie bus viešai siūlomi arba įtraukiami į prekybą reguliuojamoje rinkoje, ypatumus, yra būtina, kad investuotojai, remdamiesi šia informacija, galėtų teisingai įvertinti emitento ir kiekvieno garanto turtą bei įsipareigojimus, finansinę padėtį, pelną ir nuostolius, veiklos perspektyvas, taip pat šių vertybinių popierių suteikiamas teises. Prospektas privalo būti tokios formos, kuri palengvintų informacijos suprantamumą ir jos analizę.

2. Jei galutinė siūlymo kaina ir vertybinių popierių, kurie bus viešai siūlomi, skaičius negali būti nurodyti prospekte, tai:

1) prospekte turi būti nurodomi kriterijai ir (ar) sąlygos, pagal kurias bus nustatomi vertybinių popierių skaičius ir kaina arba maksimali kaina; arba

2) investuotojas turi teisę, paprasta rašytine forma pateikdamas pareiškimą prospekte specialiai nurodytam asmeniui, atšaukti vertybinių popierių įsigijimą arba pasirašymą ne vėliau kaip per dvi darbo dienas po to, kai šio skirsnio nustatyta tvarka Vertybinių popierių komisijai buvo pranešta ir viešai paskelbta apie vertybinių popierių, kurie bus viešai siūlomi, galutinę siūlymo kainą ir kiekį.

3. Vertybinių popierių komisija gali leisti nepateikti prospekte tam tikros informacijos, kurios įtraukimo į prospektą reikalauja šio skirsnio ir 2004 m. balandžio 29 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 809/2004, įgyvendinančio Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/71/EB nuostatas dėl prospektuose pateikiamos informacijos bei šių prospektų formato, įtraukimo nuorodos būdu ir paskelbimo bei reklamos skleidimo, nuostatos, jei yra pagrindas manyti, kad:

1) tokios informacijos atskleidimas prieštarautų viešajam interesui; arba

2) tokios informacijos atskleidimas padarytų didelę žalą emitentui, su sąlyga, kad informacijos nepateikimas nesuklaidins visuomenės dėl faktų ir aplinkybių, kuriuos būtina žinoti siekiant visapusiškai įvertinti emitentą, kiekvieną garantą ar vertybinių popierių siūlytoją, taip pat vertybinių popierių, dėl kurių rengiamas prospektas, suteikiamas teises; arba

3) tokia informacija yra nereikšminga konkretaus siūlymo ar įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje atveju ir negali paveikti emitento, garanto ar vertybinius popierius siūlančio asmens finansinės padėties ir perspektyvų vertinimo.

4. Emitento, vertybinių popierių siūlytojo arba asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu prospektą gali sudaryti vienas dokumentas arba keletas atskirų dokumentų. Prospekte, kurį sudaro vienas dokumentas, privalo būti santrauka, kurioje glaustai ir suprantamai nurodomos pagrindinės emitento, kiekvieno garanto ir vertybinių popierių charakteristikos bei su tuo susijusios rizikos. Prospekte, sudarytame iš atskirų dokumentų, turi būti registravimo dokumentas, vertybinių popierių raštas ir santraukos raštas. Informacija prospekte gali būti pateikiama nuorodos būdu.

5. Prospektų, jų sudedamųjų dalių formą, turinį ir sudarymo tvarką nustato Vertybinių popierių komisija.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

5(1) straipsnis. Atsakomybė už prospekte pateiktą informaciją

1. Už prospekte pateiktos informacijos teisingumą ir išsamumą yra atsakingas emitentas, garantas, emitento administracijos, valdymo ar priežiūros organai, vertybinių popierių siūlytojas arba asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Be šių asmenų ar bendrovės organų, už prospekte pateiktą informaciją gali būti atsakingi ir kiti asmenys. Atsakingi asmenys turi būti aiškiai nurodyti prospekte: fizinio asmens vardas, pavardė ir einamos pareigos, juridinio asmens pavadinimas ir buveinės adresas. Kartu turi būti pridedamas atsakingų asmenų patvirtinimas, kad, jų žiniomis, prospekte pateikta informacija atitinka tikrovę ir kad jokia svarbi informacija nėra praleista.

2. Investuotojas, patyręs žalos dėl prospekte pateiktos neteisingos ar neišsamios informacijos, turi teisę iš atsakingų asmenų reikalauti žalos atlyginimo Civilinio kodekso nustatyta tvarka. Tačiau civilinė atsakomybė netaikoma, jei investicinis sprendimas buvo priimtas vadovaujantis vien tik santraukoje (įskaitant ir santraukos vertimą) pateikta informacija, nebent santrauka yra klaidinanti, neteisinga arba prieštaringa, kai ji skaitoma kartu su kitomis prospekto dalimis.

3. Vertybinių popierių komisija turi teisę reikalauti, kad emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl prospekto patvirtinimo, kai emitento buveinė yra ne Europos Sąjungos valstybėje narėje, pateiktų dokumentą, kuriame būtų nurodyti ir pasirašytų asmenys, atsakingi už kiekvieno iš prospekte pateikiamos informacijos punkto teisingumą ir išsamumą, įskaitant ir Lietuvos Respublikos konsultantus, dalyvaujančius rengiant prospektą ar konsultuojančius emitentą, vertybinių popierių siūlytoją ar asmenį, kuris kreipiasi dėl prospekto patvirtinimo.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

6 straipsnis. Prospekto tvirtinimas

1. Gali būti skelbiamas tik Vertybinių popierių komisijos arba kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos patvirtintas prospektas.

2. Apie priimtą sprendimą dėl prospekto patvirtinimo Vertybinių popierių komisija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prospekto projekto pateikimo tvirtinti informuoja emitentą, vertybinių popierių siūlytoją ar asmenį, kuris kreipėsi dėl vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje.

3. Jei vertybinius popierius, kurie bus viešai siūlomi, išleido (leidžia) emitentas, kurio vertybiniai popieriai nėra įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje ir kuris anksčiau viešai nesiūlė vertybinių popierių, šio straipsnio 2 dalyje nurodytas terminas yra 20 darbo dienų.

4. Jei Vertybinių popierių komisija šiame straipsnyje nustatytais terminais jokio sprendimo nepriima, laikoma, kad prospektas nepatvirtintas.

5. Jei Vertybinių popierių komisijai pateikiami ne visi būtini dokumentai arba ji turi rimtų priežasčių reikalauti papildomos informacijos, Vertybinių popierių komisija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po prašymo patvirtinti prospektą pateikimo informuoja emitentą, vertybinių popierių siūlytoją arba asmenį, kuris kreipiasi dėl vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, kad turi būti pateikti papildomi dokumentai ar informacija. Šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyti terminai pradedami skaičiuoti po to, kai pateikiami visi būtini dokumentai ir informacija.

6. Vertybinių popierių komisija, gavusi kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos išankstinį sutikimą, turi teisę perduoti jai tvirtinti prospektą. Apie sprendimą perduoti prospekto tvirtinimą kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingai institucijai Vertybinių popierių komisija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo praneša emitentui, vertybinių popierių siūlytojui ar asmeniui, kuris kreipėsi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyti terminai pradedami skaičiuoti nuo Vertybinių popierių komisijos sprendimo perduoti prospekto tvirtinimą kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingai institucijai priėmimo.

7. Vertybinių popierių komisija, gavusi prašymą patvirtinti prospektą, turi teisę:

1) reikalauti, kad emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, prospekte pateiktų informaciją, būtiną investuotojų interesų apsaugai;

2) reikalauti, kad emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, taip pat jų kontroliuojami ar juos kontroliuojantys asmenys pateiktų Vertybinių popierių komisijai papildomą informaciją ir dokumentus, reikalingus sprendimui dėl prospekto patvirtinimo priimti;

3) reikalauti, kad emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, vadovai ir auditoriai, taip pat tarpininkai, kurie vykdo viešą siūlymą ar kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pateiktų Vertybinių popierių komisijai papildomą informaciją, reikalingą sprendimui dėl prospekto patvirtinimo priimti.

8. Vertybinių popierių komisija priima sprendimą dėl prospekto patvirtinimo, atlikusi prospekto išsamumo patikrinimą, įskaitant jame pateiktos informacijos suderinamumo ir suprantamumo patikrinimą. Prospekto patvirtinimas reiškia, kad prospekte pateikta informacija atitinka šiame Įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytas informacijos pateikimo taisykles. Jis nepatvirtina pateiktos informacijos teisingumo, taip pat negali būti laikomas Vertybinių popierių komisijos rekomendacija investuotojams.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

6(1) straipsnis. Prospekto paskelbimas

1. Emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, patvirtintą prospektą pateikia Vertybinių popierių komisijai ir jį viešai paskelbia nedelsdamas, ne vėliau kaip prieš pradedant viešą siūlymą ar įtraukimą į prekybą reguliuojamoje rinkoje.

2. Prospektas laikomas viešai paskelbtu, jeigu jis paskelbiamas:

1) bent viename visoje Lietuvoje platinamame laikraštyje, kai viešas siūlymas bus vykdomas arba siekiama įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje; arba

2) brošiūros pavidalu, kuri yra nemokamai teikiama emitento buveinėje, reguliuojamos rinkos, kurioje bus prekiaujama vertybiniais popieriais, operatoriaus buveinėje arba vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų (įskaitant mokėjimų tarpininkus), platinančių ar parduodančių vertybinius popierius, buveinėse visiems to pageidaujantiems asmenims; arba

3) elektronine forma emitento interneto tinklalapyje ir tarpininkų (įskaitant mokėjimų tarpininkus), platinančių ar parduodančių vertybinius popierius, interneto tinklalapyje; arba

4) elektronine forma reguliuojamos rinkos, kurioje siekiama įtraukimo į prekybą, operatoriaus interneto tinklalapyje.

3. Jei prospektas paskelbiamas šio straipsnio 2 dalies 1 ar 2 punkte nustatytu būdu, prospektas papildomai turi būti paskelbiamas elektronine forma šio straipsnio 2 dalies 3 punkte nustatyta tvarka. Elektronine forma paskelbto prospekto popieriuje išspausdinta kopija turi būti nemokamai pateikiama investuotojui, jeigu jis to prašo. Prospekto kopiją turi pateikti emitentas, vertybinių popierių siūlytojas arba asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, arba tarpininkai, parduodantys arba kitaip platinantys vertybinius popierius.

4. Vertybinių popierių komisija savo interneto tinklalapyje skelbia per paskutinius 12 mėnesių patvirtintus prospektus.

5. Jei prospektas sudarytas iš atskirų dokumentų ir (ar) informacija pateikiama nuorodos būdu, prospektą sudarantys dokumentai ir informacija gali būti paskelbiami nepriklausomai vienas nuo kito, su sąlyga, kad visi prospektą sudarantys dokumentai ir informacija yra viešai prieinami ir teikiami nemokamai šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyta tvarka. Kiekviename atskirai paskelbtame dokumente turi būti nurodoma, kur yra paskelbti kiti prospektą sudarantys dokumentai.

6. Viešai paskelbto prospekto ir jo priedų tekstas bei formatas turi atitikti Vertybinių popierių komisijos patvirtinto prospekto ir jo priedų tekstą bei formatą.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

6(2) straipsnis. Prospekto galiojimas ir prospekto priedas

1. Prospektas galioja 12 mėnesių po jo paskelbimo, su sąlyga, kad yra laikomasi šio straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų.

2. Kiekvienas svarbus naujas veiksnys, reikšminga klaida ar netikslumas, susiję su prospekte pateikta informacija ir galintys turėti įtakos vertybinių popierių vertinimui, kurie atsirado ar buvo pastebėti laikotarpiu nuo prospekto patvirtinimo iki viešo siūlymo pabaigos arba iki prekybos reguliuojamoje rinkoje pradžios, turi būti nurodyti prospekto priede. Prospekto priedas tvirtinamas ta pačia tvarka kaip ir pats prospektas, tačiau ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo dokumentų pateikimo, o skelbiamas ta pačia tvarka, kokia buvo paskelbtas pats prospektas. Santrauka, įskaitant ir jos vertimą, taip pat turi būti papildoma atsižvelgiant į prospekto priede pateiktą naują informaciją. Investuotojai, kurie išreiškė sutikimą įsigyti ar pasirašyti vertybinių popierių iki prospekto priedo paskelbimo, turi teisę per penkias darbo dienas po prospekto priedo paskelbimo atšaukti savo sutikimą, o emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, privalo per 10 darbo dienų grąžinti jų įnašus be jokių atskaitymų.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

7 straipsnis. Periodinis informacijos skelbimas

Atskaitingas emitentas ir bet kuris kitas emitentas, kurio išleisti vertybiniai popieriai yra viešai siūlomi arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje, Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka ir laiku turi parengti ir Vertybinių popierių komisijai, reguliuojamos rinkos, kurioje prekiaujama jo išleistais vertybiniais popieriais, operatoriui bei visuomenei pateikti šias periodines ataskaitas:

1) metų prospektus-ataskaitas;

2) kitas periodines ataskaitas.

2. Metų prospekto-ataskaitos ir kitų periodinių ataskaitų išsamų turinį nustato Vertybinių popierių komisija. Vertybinių popierių komisija turi teisę atleisti asmenį nuo pareigos paskelbti tam tikrą informaciją, jeigu jos paskelbimas padarytų atskaitingam emitentui didelę žalą, o nepaskelbimas nesuklaidintų investuotojų. Metinė finansinė atskaitomybė turi būti pateikta kartu su nepriklausomo auditoriaus išvada.

3. Kitos periodinės ataskaitos gali būti ketvirčio ir pusmečio. Šių periodinių ataskaitų parengimo periodiškumą nustato Vertybinių popierių komisija, atsižvelgdama į atskaitingo emitento ir jo išleistų vertybinių popierių apyvartos dydį ir į tai, ar vertybiniai popieriai yra įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje.

4. Atskaitingas emitentas neatlygintinai privalo sudaryti sąlygas susipažinti kiekvienam jo išleistų vertybinių popierių savininkui su šiame straipsnyje numatytomis periodinėmis ataskaitomis, o pastarojo reikalavimu padaryti jam šių ataskaitų kopijas. Už ataskaitų kopijas gali būti imamas atskaitingo emitento įstatuose nustatytas mokestis, neviršijantis dokumentų pateikimo sąnaudų.

 

[Straipsnis papildytas 5 dalimi]

5. Šio straipsnio 1 dalyje nustatyta pareiga netaikoma emitentams, kurių išleistų ne nuosavybės vertybinių popierių vieno vieneto nominali vertė yra ne mažesnė kaip 50 tūkstančių eurų.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

8 straipsnis. Informacijos apie esminius įvykius skelbimas

1. Atskaitingas emitentas ir bet kuris kitas emitentas, kurio išleisti vertybiniai popieriai yra viešai siūlomi arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje, Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka nedelsdamas turi pateikti Vertybinių popierių komisijai, reguliuojamos rinkos, kurioje prekiaujama jo išleistais vertybiniais popieriais, operatoriui ir bent dviem Lietuvos informacijos agentūroms ar dienraščiams informacinį pranešimą apie kiekvieną esminį įvykį ir paskelbti jį savo interneto tinklalapyje, išskyrus šio straipsnio 3 dalyje numatytą atvejį. Informaciniame pranešime turi būti atskleistas įvykio pobūdis ir trumpas turinys.

2. Naujienų agentūra ar dienraštis, kuriems bus pateikiama informacija apie esminius įvykius, turi būti nurodyti metų prospekte-ataskaitoje. Vertybinių popierių komisija, atsižvelgdama į emitento ir jo išleistų vertybinių popierių apyvartos dydį, turi teisę nustatyti, kad apie esminį įvykį turi būti pranešta ne iš karto, o per 5 darbo dienas.

3. Jeigu dėl šio straipsnio 1 dalyje numatyto informacijos paskelbimo atskaitingas emitentas gali patirti finansinės ar konkurencinės žalos, o jos nepaskelbimas nesuklaidins visuomenės ir emitentas gali užtikrinti tos informacijos konfidencialumą, jis gali neskelbti šio informacinio pranešimo ir pateikti jį tik Vertybinių popierių komisijai su žyma „konfidenciali informacija“. Kartu jis privalo raštu paaiškinti, kodėl negalima atskleisti informacijos, ir nurodyti datą, iki kurios ji turi likti konfidenciali. Informacijos konfidencialumo pabaigos dieną ji turi būti atskleista šio straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka. Vertybinių popierių komisija turi teisę įpareigoti emitentą pranešti apie esminį įvykį ir anksčiau nei emitento numatyta atskleidimo diena, jei: 
1) nebėra šioje dalyje numatyto pagrindo neskelbti informacijos arba 

2) informacija tapo žinoma asmenims, kuriems ji neturėjo būti perduota.

4. Reguliuojamos rinkos operatorius turi teisę nustatyti papildomus informacijos apie esminius įvykius pateikimo reikalavimus emitentams, kurių vertybiniai popieriai įtraukti į prekybą toje reguliuojamoje rinkoje.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

9 straipsnis. Draudimas naudotis viešai neatskleista informacija prekiaujant vertybiniais popieriais
1. Asmenims, kurie viešai neatskleistą informaciją turi dėl to, kad yra emitento administracijos pareigūnai, valdymo ar priežiūros organų nariai ar tokia informacija jiems yra prieinama dėl jų tarnybinės padėties, profesijos, pareigų arba dėl buvimo emitento akcininku ar dėl to, kad ją gavo nusikalstamu būdu, draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai bandyti sudaryti ar sudaryti savo ar trečiojo asmens sąskaita sandorių dėl vertybinių popierių, su kuriais informacija susijusi, kol ji bus viešai atskleista. Jeigu aukščiau paminėtas asmuo yra juridinis asmuo, atitinkamas draudimas taip pat taikomas fiziniams asmenims, dalyvaujantiems priimant sprendimus dėl sandorių to juridinio asmens sąskaita sudarymo.
2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems asmenims taip pat draudžiama: 
1) tiesiogiai ar netiesiogiai perduoti viešai neatskleistą informaciją kitam asmeniui, išskyrus atvejus, kai informacija atskleidžiama įprastai vykdant tarnybinę, profesinę veiklą arba pareigas; 
2) remiantis viešai neatskleista informacija rekomenduoti, paskatinti ar pasiūlyti kitam asmeniui sudaryti sandorį dėl vertybinių popierių, su kuriais viešai neatskleista informacija yra susijusi.
3. Draudimai, nustatyti šiame straipsnyje, taip pat taikomi kiekvienam viešai neatskleistą informaciją turinčiam asmeniui, kuris žino ar turi žinoti, kad ta informacija nėra viešai atskleista. Šio straipsnio 1 dalyje nustatyti draudimai netaikomi sandorių, sudarytų iki viešai neatskleistos informacijos sužinojimo, vykdymui. 
4. Emitento vadovai ir su jais glaudžiai susiję asmenys, kurių sąrašą nustato Vertybinių popierių komisija, šios nustatyta tvarka ir terminais turi pranešti apie sandorius, kuriuos jie sudarė savo sąskaita dėl jų vadovaujamo emitento vertybinių popierių ir dėl išvestinių ar kitų su tais vertybiniais popieriais susietų finansinių priemonių. Šiuose pranešimuose turi būti nurodoma sandorių rūšis, skaičius, datos, perleistų ar įsigytų vertybinių popierių rūšis ir skaičius, sandorių suma, atsiskaitymo forma ir kiti Vertybinių popierių komisijos reikalaujami duomenys. Šioje dalyje nurodyta informacija skelbiama visuomenei Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka.
5. Emitentas ar asmuo, veikiantis emitento vardu ar sąskaita, atskleisdamas viešai neatskleistą informaciją bet kuriam trečiajam asmeniui atlikdamas įprastines tarnybines, profesines ar kitas pareigas, turi tuo pačiu metu (jei atskleidimas iš anksto neapgalvotas – nedelsiant po atskleidimo) veiksmingai paskelbti visą tą informaciją visuomenei. Šis reikalavimas netaikomas, jei informaciją sužinojęs asmuo privalo laikytis konfidencialumo pareigos, kylančios iš teisės aktų, įmonės įstatų ar sutarties. Emitentai ar asmenys, veikiantys emitentų vardu ar jų sąskaita, Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka turi jai pranešti duomenis (įskaitant asmens kodus) apie asmenis, turinčius teisę sužinoti viešai neatskleistą informaciją darbo sutarčių ar kitokiais pagrindais, ir apie asmenis, susijusius su emitentu.
6. Tarpininkas, tarpininkaudamas sudarant sandorį ir pagrįstai įtardamas, kad sandoris vyktų pažeidžiant šio straipsnio 1, 2 ar 3 dalyje arba 10 straipsnyje numatytus draudimus, turi nedelsdamas apie tai pranešti Vertybinių popierių komisijai. 
7. Šiame straipsnyje ir 10 straipsnyje numatyti draudimai netaikomi Lietuvos Respublikos, kitos Europos Sąjungos valstybės, Lietuvos banko, Europos centrinių bankų sistemos ar kitos panašias funkcijas atliekančios institucijos ar pagal jų pavedimą veikiančio asmens operacijoms pinigų politikos, valiutos kurso reguliavimo, valstybės skolos ir rezervų tvarkymo politikos srityje.
8. Šiame straipsnyje ir 10 straipsnyje numatyti draudimai netaikomi savų akcijų supirkimui ar kainų stabilizavimui, jeigu jis vykdomas teisės aktų nustatyta tvarka.
9. Šiame straipsnyje ir 10 straipsnyje numatyti draudimai ir reikalavimai vertybinių popierių, kuriais prekiaujama Lietuvos Respublikoje esančiose ar veikiančiose reguliuojamose rinkose (arba dėl kurių įtraukimo į tokias rinkas yra kreiptasi), atžvilgiu taikomi tiek veiksmams, atliktiems Lietuvos Respublikos teritorijoje, tiek už jos ribų. Šiame straipsnyje ir 10 straipsnyje numatyti draudimai ir reikalavimai vertybinių popierių, kuriais prekiaujama Europos Sąjungos valstybių reguliuojamose rinkose (arba dėl kurių įtraukimo į tokias rinkas yra kreiptasi), atžvilgiu taikomi veiksmams, atliktiems Lietuvos Respublikos teritorijoje, net jei atitinkamas sandoris yra sudarytas už tokios rinkos ribų. 
10. Šiame straipsnyje numatyti draudimai yra taikomi ir vertybiniams popieriams, kuriais nėra prekiaujama šio straipsnio 9 dalyje numatytose rinkose, jeigu jų vertė yra susieta su 9 dalyje numatytais vertybiniais popieriais.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

10 straipsnis. Draudimas manipuliuoti rinka 
1. Visiems asmenims yra draudžiama:
1) sudaryti sandorius ar duoti pavedimus pirkti ar parduoti, jei tai sudaro ar gali sudaryti tikrovės neatitinkantį ar klaidinantį įspūdį apie vertybinių popierių pasiūlą, paklausą ar kainą arba jei taip asmuo ar kartu veikiantys asmenys palaiko neįprastą ar dirbtinę vieno ar keleto vertybinių popierių kainą. Šiame punkte nurodytas draudimas netaikomas, jei sandorį sudaręs ar pavedimą davęs asmuo įrodo, kad jis turi teisėtą pagrindą taip elgtis ir kad atitinkami sandoriai ar pavedimai atitinka įprastą reguliuojamos rinkos praktiką, patvirtintą priežiūros institucijos;
2) sudaryti sandorius ar duoti pavedimus pasitelkus fiktyvias priemones ar kitokios apgaulės ar gudravimo būdu; 
3) skleisti per visuomenės informavimo priemones (įskaitant internetą) ar kitais būdais informaciją (įskaitant gandų ir neteisingų ar klaidinančių naujienų skleidimą), kuri sudaro ar gali sudaryti tikrovės neatitinkantį ar klaidinantį įspūdį apie vertybinius popierius, jei tai padaręs asmuo žinojo ar turėjo žinoti, kad informacija neatitiko tikrovės ar buvo klaidinanti. Jeigu tokią informaciją atskleidžia profesinę veiklą vykdantys žurnalistai, tokia veika turi būti vertinama atsižvelgiant į jų veiklą reguliuojančias teisės normas, išskyrus atvejus, kai jie tiesiogiai ar netiesiogiai gauna asmeninę naudą ar pajamas iš tokios informacijos atskleidimo.
2. Šio straipsnio 1 dalyje uždrausti veiksmai pasireiškia tokiomis formomis:
1) asmens ar kelių kartu veikiančių asmenų elgesys, kuriuo siekiama dominuoti formuojant vertybinių popierių pasiūlą ar paklausą, taip tiesiogiai ar netiesiogiai užfiksuojant pirkimo ar pardavimo kainą ar sukuriant kitas nesąžiningas prekybos sąlygas;
2) vertybinių popierių pirkimas ar pardavimas prieš pat prekybos dienos pabaigą, taip klaidinant investuotojus, atsižvelgiančius į vertybinių popierių prekybos pabaigos kainą;
3) naudojimasis galimybe kartais ar nuolat reikšti nuomonę per visuomenės informavimo priemones, pateikiant savo nuomonę apie vertybinius popierius (ar netiesiogiai apie jų emitentą), jei anksčiau tas asmuo yra sudaręs sandorį ar pateikęs pavedimą dėl tų vertybinių popierių, dėl ko jis gali gauti naudos iš savo nuomonės dėl kainos pareiškimo, jei tuo pat metu nėra tinkamai ir veiksmingai atskleidžiama informacija apie tokį interesų konfliktą;
4) kitomis formomis, kurių tipinį sąrašą nustato Vertybinių popierių komisija.
3. Viešam platinimui ar visuomenei skirtus tyrimus apie vertybinius popierius ar jų emitentus ar kitą informaciją, kuria rekomenduojama ar siūloma investavimo strategija, rengiantys ar platinantys asmenys turi užtikrinti, kad tokia informacija yra sąžiningai pateikiama, ir viešai atskleisti savo interesus bei nurodyti interesų konfliktus, susijusius su vertybiniais popieriais, su kuriais susijusi ta informacija.
4. Siekdama užtikrinti, kad būtų laikomasi šiame straipsnyje ir šio Įstatymo 8 ir 9 straipsniuose nustatytų reikalavimų, Vertybinių popierių komisija gali imtis priemonių, leidžiančių užtikrinti tinkamą visuomenės informavimą (įskaitant bet kurios žinomos informacijos viešą paskelbimą).
5. Informaciją, kuri gali labai paveikti finansų rinką, viešosios informacijos platintojai turi platinti laikydamiesi sąžiningumo ir skaidrumo principų.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

11 straipsnis. Vertybinių popierių reklama

1. Bet kokios rūšies reklama, susijusi su vertybinių popierių viešu siūlymu ar įtraukimu į prekybą reguliuojamoje rinkoje, gali būti vykdoma tik laikantis šio straipsnio 2–6 dalyse nustatytų reikalavimų. Šio straipsnio 2–5 dalyse nustatytų reikalavimų privaloma laikytis, jei paskelbti prospektą privaloma.

2. Reklamoje turi būti patvirtinama, kad prospektas yra arba bus paskelbtas, ir nurodoma, kur investuotojai jį gali arba galės gauti.

3. Reklamoje pateikiama informacija turi būti tiksli ir neklaidinanti. Reklamoje pateikiama informacija turi atitikti prospekte esančią informaciją (kai prospektas jau paskelbtas) arba informaciją, kurią būtina paskelbti prospekte (kai prospektas bus paskelbtas vėliau).

4. Žodine ar rašytine forma atskleista informacija, susijusi su viešu siūlymu ar įtraukimu į prekybą reguliuojamoje rinkoje, turi atitikti prospekte esančią informaciją neatsižvelgiant į tai, ar informacija buvo paskelbta reklamos tikslais.

5. Kai emitentas arba vertybinių popierių siūlytojas teikia svarbią informaciją profesionaliems investuotojams ar specialioms investuotojų kategorijoms (įskaitant informaciją, atskleidžiamą su vertybinių popierių siūlymais susijusiuose susirinkimuose), tokia informacija turi būti įtraukiama į prospektą arba prospekto priedą Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka.

6. Kai pagal šį Įstatymą ar Vertybinių popierių komisijos patvirtintas taisykles parengti prospektą nėra privaloma, o emitentas arba vertybinių popierių siūlytojas teikia svarbią informaciją šio straipsnio 5 dalyje nurodytiems asmenims, tokia informacija visiems nurodytiems asmenims turi būti atskleidžiama vienodomis sąlygomis.

7. Šiame straipsnyje nustatytų reikalavimų laikymosi priežiūrą vykdo Vertybinių popierių komisija. Vertybinių popierių komisija, turėdama pagrindą įtarti, kad buvo pažeistos šio straipsnio nuostatos, turi teisę uždrausti vertybinių popierių reklamą ar ją sustabdyti ne ilgesniam kaip 10 iš eilės einančių darbo dienų terminui.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

12 straipsnis. Lietuvos Respublikos emitento kitoje Europos Sąjungos valstybėje

narėje vykdomo viešo siūlymo ir įtraukimo į prekybą

reguliuojamoje rinkoje ypatumai

1. Vertybinių popierių komisija, gavusi emitento arba už prospekto parengimą atsakingo asmens prašymą leisti vykdyti vertybinių popierių viešą siūlymą ar įtraukimą į prekybą reguliuojamoje rinkoje kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po prašymo pateikimo, kai prašymas pateikiamas kartu su patvirtintu prospektu, arba ne vėliau kaip kitą darbo dieną po prospekto patvirtinimo, kai prašymas pateikiamas kartu su prospekto projektu, perduoda priimančiosios Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingai institucijai prospekto kopiją ir prospekto patvirtinimo pažymą, liudijančią, kad prospektas parengtas laikantis teisės aktų reikalavimų. Jei priimančiosios valstybės narės teisės aktuose nustatyta, kad turi būti pateikiamas prospekto santraukos vertimas, Vertybinių popierių komisija priimančiosios valstybės narės kompetentingai institucijai papildomai perduoda emitento ar kito už prospekto parengimą atsakingo asmens parengtą prospekto santraukos vertimą, taip pat prospekto priedą, jei atsiranda šiame Įstatyme numatyta pareiga pateikti prospekto priedą.

2. Jei yra šiame Įstatyme nustatytas pagrindas neteikti prospekte tam tikros informacijos, atitinkamas pagrindas ir informacijos nepateikimą pateisinantys motyvai turi būti nurodyti prospekto patvirtinimo pažymoje.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

12(1) straipsnis. Emitento, kurio buveinės valstybė narė yra ne Lietuvos Respublika, išleistų vertybinių popierių viešas siūlymas ir įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje

1. Emitento, kurio buveinės valstybė narė yra ne Lietuvos Respublika, išleistų vertybinių popierių viešas siūlymas ar įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje gali būti vykdomas tik po to, kai buveinės valstybės narės kompetentinga institucija perduoda Vertybinių popierių komisijai prospekto kopiją ir patvirtinimo pažymą, liudijančią, kad prospektas parengtas pagal buveinės valstybės narės teisės aktų reikalavimus.

2. Jei prospektas parengtas ne lietuvių kalba, kartu su prospektu ir patvirtinimo pažyma turi būti perduodamas prospekto santraukos vertimas į lietuvių kalbą, taip pat prospekto priedai, jei atsiranda buveinės valstybės narės teisės aktuose nustatyta pareiga pateikti prospekto priedus.

3. Jei Vertybinių popierių komisija nustato, kad emitentas arba už viešą siūlymą atsakingos finansų įstaigos pažeidė šiame Įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus, taikomus emitentams, kurių vertybiniai popieriai yra viešai siūlomi arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje, apie nustatytus pažeidimus ji turi nedelsdama pranešti emitento buveinės valstybės narei. Jei emitentas arba už viešą siūlymą atsakinga finansų įstaiga, nepaisydama buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos pritaikytų poveikio priemonių, ir toliau pažeidinėja šiame Įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus, arba paaiškėja, kad pritaikytos poveikio priemonės buvo nepakankamos, Vertybinių popierių komisija, prieš tai informavusi buveinės valstybės narės kompetentingą instituciją, imasi visų būtinų priemonių investuotojų interesams apsaugoti. Vertybinių popierių komisija nedelsdama informuoja Europos Komisiją apie priemones, kurių buvo imtasi.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

12(2) straipsnis. Ne Europos Sąjungos valstybėse narėse įsteigti emitentai

1. Vertybinių popierių komisija turi teisę patvirtinti emitento, kurio buveinė yra ne Europos Sąjungos valstybėje narėje, o buveinės valstybė narė pagal šio Įstatymo 2 straipsnio 34 dalį yra Lietuvos Respublika, prospektą dėl vertybinių popierių viešo siūlymo ar įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, jei prospektas parengtas pagal valstybės, kurioje yra emitento buveinė, teisės aktų reikalavimus, su sąlyga, kad:

1) prospektas parengtas pagal vertybinių popierių komisijų tarptautinių organizacijų patvirtintus tarptautinius standartus, įskaitant Tarptautinės vertybinių popierių komisijų organizacijos (IOSCO) patvirtintus Atskleidimo standartus;

2) pateikiamai informacijai keliami reikalavimai (įskaitant finansinio pobūdžio informaciją) atitinka šiame Įstatyme keliamus reikalavimus.

2. Jei vertybinių popierių, kuriuos išleido šio straipsnio 1 dalyje nurodytas emitentas, viešas siūlymas arba įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje vykdomas vienoje ar keliose Europos Sąjungos valstybėse narėse arba vienoje ar keliose Europos Sąjungos valstybėse narėse, išskyrus Lietuvą, turi būti laikomasi šio Įstatymo 12 ir 13 straipsnių reikalavimų.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

13 straipsnis. Prospekto kalba, kai emitento buveinės valstybė narė yra Lietuvos

Respublika

1. Jei viešas siūlymas bus vykdomas ar įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje siekiama tik Lietuvos Respublikoje, prospektas turi būti parengtas lietuvių kalba.

2. Jei viešas siūlymas bus vykdomas ar įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje siekiama vienoje ar keliose Europos Sąjungos valstybėse narėse, išskyrus Lietuvos Respubliką, Vertybinių popierių komisijai teikiamas tvirtinti prospektas emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu turi būti parengtas lietuvių arba tarptautinių finansų srityje vartojama kalba.

3. Jei viešas siūlymas bus vykdomas arba įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje siekiama Lietuvos Respublikoje ir vienoje ar keliose kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, prospektas, teikiamas tvirtinti Vertybinių popierių komisijai, turi būti parengtas lietuvių kalba. Emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu papildomai turi būti pateikiamas prospekto vertimas kiekvienos priimančiosios valstybės narės kompetentingai institucijai priimtina kalba arba tarptautinių finansų srityje vartojama kalba.

4. Jei ne nuosavybės vertybinius popierius, kurių vieno vieneto nominali vertė yra ne mažesnė kaip 50 tūkstančių eurų, siekiama įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje vienoje ar keliose Europos Sąjungos valstybėse narėse, prospektas emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu turi būti parengtas buveinės valstybės narės ir priimančiųjų valstybių narių kompetentingoms institucijoms priimtina kalba arba tarptautinių finansų srityje vartojama kalba. Jei šių vertybinių popierių įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje bus vykdomas Lietuvos Respublikoje, papildomai turi būti parengta prospekto santrauka lietuvių kalba.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

14 straipsnis. Pirminė vertybinių popierių apyvarta

1. Pirminė vertybinių popierių apyvarta gali vykti, kai emitentas platina vertybinius popierius savo jėgomis ar pagal sutartis su tarpininkais. Platinimas gali vykti ir pasitelkiant reguliuojamos rinkos operatoriaus technines-organizacines priemones pagal Vertybinių popierių komisijos patvirtintas taisykles.

2. Pirminės apyvartos metu visiems asmenims, turintiems teisę įsigyti vertybinių popierių, turi būti užtikrintos vienodos įsigijimo sąlygos. Kiekvienam investuotojui turi būti sudarytos sąlygos susipažinti su šio skirsnio nustatyta tvarka parengtu, patvirtintu ir paskelbtu prospektu.

3. Prospekte nurodyta vertybinių popierių platinimo tvarka, apmokėjimo tvarka ir terminai gali būti pakeisti tik Vertybinių popierių komisijos leidimu platinimo metu. Tokiu atveju turi būti patvirtinamas ir paskelbiamas prospekto priedas šio Įstatymo 6(2) straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka. Draudžiama keisti vertybinių popierių emisijos kainą, nominalią vertę, klasę ar rūšį.

4. Visi pirminės apyvartos reikalavimai yra taikomi ir tuo atveju, kai tarpininkas vykdo jam priklausančių vertybinių popierių, kuriuos įsigijo iš emitento įsipareigodamas juos platinti, apyvartą.

5. Emitentui draudžiama įsigyti savo paties išleidžiamų vertybinių popierių.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

14(1) straipsnis. Antrinė vertybinių popierių apyvarta

1. Vertybinių popierių viešas siūlymas antrinėje apyvartoje gali būti atliekamas tik per tarpininkus. Šis reikalavimas netaikomas vykdant valstybei ar savivaldybėms priklausančių vertybinių popierių privatizavimą.

2. Lietuvos Respublikoje sudaromi vertybinių popierių, kurie įtraukti į prekybą Lietuvoje veikiančioje reguliuojamoje rinkoje, pirkimo–pardavimo sandoriai turi būti sudaromi tik toje reguliuojamoje rinkoje.

3. Vertybinių popierių komisijos nustatytais atvejais ir tvarka sąskaitų tvarkytojai turi pranešti apie sandorius, sudarytus už reguliuojamos rinkos ribų.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

TREČIASIS SKIRSNIS

VERTYBINIŲ POPIERIŲ PAKETO ĮSIGIJIMAS

 

15 straipsnis. Pareiga pranešti apie akcijų paketo įsigijimą ar netekimą

1. Asmuo, kuris veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis įgyja 1/20, 1/10, 1/5, 1/3, 1/2, 2/3, 3/4 ar 19/20 balsų Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, ne vėliau kaip per 7 dienas privalo pranešti Vertybinių popierių komisijai ir emitentui turimų balsų skaičių, kartu pateikdamas duomenis apie vertybinius popierius, suteikiančius ateityje teisę balsuoti arba turėti emitento akcijų. Tokia pat pareiga taikoma ir tuo atveju, kai nurodytos ribos peržengiamos mažėjimo tvarka.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nustatyta pareiga atsiranda tą dieną, kai asmuo sužino apie atitinkamo balsų kiekio įgijimą ar praradimą arba, atsižvelgiant į aplinkybes, turi apie tai sužinoti.

3. Jei šio straipsnio 1 dalyje nustatytas balsų kiekis įgyjamas ar jo netenkama įsigyjant ar perleidžiant depozitoriumo pakvitavimus dėl akcijų, pareiga pranešti atsiranda pakvitavimų savininkams.

4. Šio straipsnio 1 dalyje nustatyta pareiga netaikoma įmonei, kuri priklauso įmonių grupei, privalančiai sudaryti konsoliduotą metinę finansinę atskaitomybę, jei apie tai praneša įmonei patronuojanti įmonė ar pastarąją patronuojanti įmonė.

5. Vertybinių popierių komisija turi teisę atleisti tarpininkus nuo šio straipsnio 1 dalyje numatytos pareigos vykdymo, jeigu jie įsigytus vertybinius popierius perleidžia per 30 dienų nuo įsigijimo ir nesinaudoja jų suteikiamomis balso teisėmis.

6. Vertybinių popierių komisija turi teisę atleisti asmenį nuo šio straipsnio 1 dalyje numatytos pareigos informuoti, jei paskelbimas padarytų emitentui didelę žalą, o nepaskelbimas nesuklaidintų investuotojų.

7. Vertybinių popierių komisija nustato šio straipsnio 1 dalyje numatytų pranešimų pateikimo tvarką ir per 9 dienas informuoja visuomenę apie jų gavimą.

8. Asmuo, per nustatytą terminą neįvykdęs šio straipsnio 1 dalyje nustatytos pareigos, 2 metus nuo teisingų duomenų paaiškėjimo neturi teisės turėti to emitento visuotiniame akcininkų susirinkime daugiau balsų nei paskutinė riba, apie kurią jis tinkamai informavo. Be to, teismo tvarka gali būti panaikinti visi sprendimai, priimti nuo akcijų paketo įsigijimo iki teisingos informacijos pateikimo momento, jeigu šiais sprendimais buvo pakeisti emitento vadovai, pažeistos akcininkų turtinės ar neturtinės teisės.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

16 straipsnis. Asmens turimų balsų skaičiavimo tvarka

1. Asmens turimais balsais šiame Įstatyme yra laikoma teisė balsuoti, suteikiama akcijų:

1) kurios priklauso asmeniui nuosavybės teise (išskyrus atvejį, kai jos įkeistos ir įkeitimo sutartis numato balsavimo teisės perdavimą įkaito turėtojui);

2) balsavimo kuriomis teisę turi asmens kontroliuojami juridiniai asmenys;

3) balsavimo kuriomis teisę  turi kitas asmuo, su kuriuo jis sudarė balsavimo sutartį dėl ilgalaikės bendrovės valdymo politikos vykdymo;

4) balsavimo kuriomis teisę kitas asmuo jam ar jo kontroliuojamam juridiniam asmeniui perleido balsavimo teisės perleidimo sutartimi;

5) balsavimo kuriomis teisę asmuo ar su juo veikiantys asmenys, išvardyti šios dalies 1, 2, 3, 4 ar 8 punktuose bei 2 dalyje, turi teisę įgyti sutarties, pagal kurią balsų perėjimui pakanka tik jo (jų) valios išreiškimo, pagrindu (tokiu atveju pareiga pranešti atsiranda sutarties sudarymo dieną);

6) balsavimo kuriomis teise šis asmuo turi teisę savo nuožiūra naudotis pagal įgaliojimą;

7) kurios perduotos jam patikėjimo pagrindais, jeigu jis, nesant kitokių nurodymų, gali jų balsavimo suteikiamomis teisėmis naudotis savo nuožiūra;

8) balsavimo kuriomis teisę turi asmens sutuoktinis, išskyrus  atvejį, kai pagal vedybų sutartį vertybiniai popieriai laikomi kiekvieno sutuoktinio asmenine nuosavybe.

2. Vertybinių popierių komisija nustato detalią asmens turimų balsų skaičiavimo tvarką. Laikoma, kad emitento vadovas turi ir kitų emitento vadovų balsus, jei Vertybinių popierių komisija, įvertinusi vadovo pateiktus jo nepriklausomo veikimo įrodymus, nenusprendė kitaip.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

17 straipsnis. Oficialus pasiūlymas

1. Oficialus pasiūlymas yra asmens ketinimo įsigyti dalį ar visus atskaitingo emitento vertybinius popierius paskelbimo procedūra.

2. Visiems atskaitingo emitento vertybinių popierių savininkams turi būti sudaromos vienodos galimybės gauti informaciją apie pasiūlymą ir parduoti vertybinius popierius. Pasiūlymo įgyvendinimo laikotarpis negali būti trumpesnis kaip 30 dienų ir ilgesnis kaip 60 dienų.

3. Siūlytojas turi atskaitingam emitentui ir Vertybinių popierių komisijai pateikti cirkuliarą, kuriame atskleidžiama pagrindinė informacija apie pasiūlymą.

4. Jei asmuo iki oficialaus pasiūlymo galiojimo pabaigos įsigyja vertybinių popierių, dėl kurių jis pateikė pasiūlymą, didesne nei pasiūlymo kaina, tai oficialaus pasiūlymo kaina turi būti atitinkamai padidinta.

5. (Neteko galios nuo 2004 m. balandžio 30 d.)

6. Vertybinių popierių komisija oficialių pasiūlymų pateikimo ir įgyvendinimo taisyklėse nustato atvejus, kada oficialų pasiūlymą galima atsiimti, keisti jo sąlygas ar kada jis netenka galios. Oficialius pasiūlymus registruoja Vertybinių popierių komisija. Oficialūs pasiūlymai įgyvendinami per vertybinių popierių biržą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

18 straipsnis. Emitento pareigos oficialaus pasiūlymo galiojimo metu

1. Emitento valdyba per 5 dienas nuo Vertybinių popierių komisijoje užregistruoto cirkuliaro gavimo dienos turi per cirkuliare nurodytą visuomenės informavimo priemonę paskelbti savo nuomonę dėl pasiūlymo.

2. Emitento valdymo organams yra draudžiama atlikti veiksmus, kurie labai pablogintų emitento finansinę būklę ar kitaip kliudytų įgyvendinti oficialų pasiūlymą.

3. Šio straipsnio 2 dalyje numatytas draudimas galioja nuo to momento, kai emitento valdymo organai sužino apie ketinimą paskelbti oficialų pasiūlymą, iki oficialaus pasiūlymo galiojimo pabaigos.

4. Šio straipsnio 2 dalyje numatytas draudimas netaikomas, jei tokiems veiksmams pritaria po pranešimo apie oficialaus pasiūlymo paskelbimą sušauktas emitento visuotinis akcininkų susirinkimas.

 

19 straipsnis. Pareiga skelbti privalomą oficialų pasiūlymą

1. Jeigu asmuo, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, įgyja daugiau kaip 40 procentų balsų Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento akcininkų susirinkime, jis per 30 dienų privalo:

1) perleisti vertybinius popierius, viršijančius šią ribą, arba

2) pateikti oficialų pasiūlymą supirkti likusius atskaitingo emitento vertybinius popierius, suteikiančius balsavimo teisę, ir vertybinius popierius, patvirtinančius teisę įsigyti balsavimo teisę suteikiančius vertybinius popierius.

2. Privalomo pasiūlymo kaina turi būti ne mažesnė nei didžiausia vertybinių popierių, kuriuos siūlytojas įsigijo per 12 mėnesių iki peržengdamas šio straipsnio 1 dalyje nurodytą ribą, kaina. Kitais atvejais privalomo pasiūlymo būdu superkamų vertybinių popierių kainą nustato turto vertintojas. Turto vertintoją siūlytojo siūlymu tvirtina Vertybinių popierių komisija. Vertybinių popierių komisija turi teisę nepatvirtinti turto vertintojo, jeigu jis yra susijęs su siūlytoju ar kitais asmenimis, turinčiais turtinį interesą dėl emitento vertybinių popierių. Kiekvienas emitento akcininkas turi teisę kreiptis į teismą reikalaudamas įpareigoti asmenį, pateikusį privalomą oficialų pasiūlymą, padidinti privalomo pasiūlymo kainą taip, kad ji nepažeistų sąžiningumo reikalavimų. Tokiu atveju Civilinio kodekso 2.118, 2.119 ir 2.127–2.130 straipsniai taikomi mutatis mutandis.

3. Savarankiškai veikiantis asmuo ar kartu veikiantys asmenys nuo šio straipsnio 1 dalyje nurodytos balsų ribos peržengimo netenka visų balsų visuotiniame emitento akcininkų susirinkime. Balsavimo teisė vėl įgyjama tą dieną, kai:

1) Vertybinių popierių komisijoje įregistruojamas privalomas oficialus pasiūlymas arba

2) turimų balsų skaičius sumažėja mažiausiai iki šio straipsnio 1 dalyje nurodytos ribos dėl vertybinių popierių perleidimo sandorio ar kitų priežasčių.

4. Vertybinių popierių komisija turi teisę nustatyti bendrąsias pareigos skelbti privalomą oficialų pasiūlymą išimtis, jei reikalavimas pateikti privalomą oficialų pasiūlymą tokiu atveju nebūtų sąžiningas, protingas ar neatitiktų rinkos interesų.

5. Jei privalomą oficialų pasiūlymą pateikęs asmuo per 1 metus po oficialaus pasiūlymo galiojimo pabaigos įsigyja tų vertybinių popierių, dėl kurių jis buvo pateikęs pasiūlymą, didesne nei oficialaus pasiūlymo kaina, jis privalo sumokėti kainos skirtumą tiems asmenims, kurie į oficialų pasiūlymą atsiliepė.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

19(1) straipsnis. Privalomas akcijų pardavimas ir pirkimas

1. Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento akcininkas, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, įsigijęs akcijų, suteikiančių ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų šio emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, turi teisę reikalauti, kad visi kiti emitento akcininkai parduotų jiems priklausančias akcijas, suteikiančias balso teisę, o šie privalo jas parduoti šio Įstatymo nustatyta tvarka.

2. Akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, balsai skaičiuojami pagal šio Įstatymo 16 straipsnį. Jei emitentas yra išleidęs skirtingų klasių akcijas, balsai skaičiuojami ir šiame straipsnyje nustatytos akcijų pardavimo ir pirkimo taisyklės taikomos atskirai dėl kiekvienos akcijų klasės. Kai šio straipsnio nustatyta tvarka akcininkas perka akcijas veikdamas kartu su kitais asmenimis:

1) kartu veikiantys asmenys atsako solidariai už prievolės įsigyti akcijas įvykdymą;

2) kiekvieno iš kartu veikiančių asmenų įsigyjamų akcijų skaičius yra proporcingas jo turimų emitento balsų skaičiui šio straipsnio 7 dalyje nustatyto pranešimo emitentui pateikimo momentu, jeigu kartu veikiančių asmenų sutartis nenumato ko kita.

3. Jei akcininkas, veikiantis savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, privalo teikti privalomą oficialų pasiūlymą, akcijų pardavimas ir pirkimas pagal šį straipsnį gali būti vykdomas tik po to, kai nustatyta tvarka yra įgyvendinta akcininko pareiga pateikti privalomą oficialų pasiūlymą.

4. Už akcijas siūloma kaina turi būti teisinga. Akcijų kaina nustatoma vadovaujantis tokiais principais:

1) jei akcininkas, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis ir įsigijęs akcijų, suteikiančių ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, teikė privalomą oficialų pasiūlymą, kaina nustatoma tokia, kokia buvo mokama jam įsigyjant emitento akcijas šiuo būdu;

2) jei akcininkas, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis ir įsigijęs akcijų, suteikiančių ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, teikė savanorišką oficialų pasiūlymą, kaina nustatoma tokia, kokia buvo mokama jam įsigyjant emitento akcijas šiuo būdu, jei siūlytojui tuo būdu įsigyjant akcijas ne mažiau kaip 90 procentų akcijų, kurioms supirkti buvo pateiktas oficialus pasiūlymas, savininkai pardavė siūlytojui savo akcijas;

3) kitais atvejais akcijų kaina nustatoma akcijas superkančio asmens pasirinktu būdu, kuris užtikrintų teisingą atlyginimą už superkamas akcijas.

5. Šio straipsnio 4 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytu būdu kaina nustatoma tik tuo atveju, jei nuo oficialaus pasiūlymo galiojimo pabaigos iki šio straipsnio 7 dalyje nustatyto akcininko pranešimo pateikimo emitentui dienos praėjo ne daugiau kaip 3 mėnesiai. Jei šis terminas yra ilgesnis, kaina nustatoma pagal šio straipsnio 4 dalies 3 punktą.

6. Nustatant kainą pagal šio straipsnio 4 dalies 3 punktą, kaina, už kurią siūloma supirkti akcijas, iš anksto turi būti suderinta su Vertybinių popierių komisija. Vertybinių popierių komisija turi teisę motyvuotai nurodyti pakeisti kainą. Šio straipsnio 7 dalyje nustatytas pranešimas emitentui turi būti pateiktas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo kainos galutinio nustatymo dienos.

7. Akcininkas, veikiantis savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, siekiantis išpirkti visas emitento akcijas, turi pateikti emitentui pranešimą apie akcijų išpirkimą, kuriame turi būti nurodyta:

1) duomenys apie akcijas išperkantį akcininką, veikiantį savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis (fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamoji vieta; juridinio asmens pavadinimas, buveinė);

2) akcijas išperkančio akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, turimų akcijų skaičius pagal klases ir jų suteikiami balsai;

3) akcijas išperkančio akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, reikalavimas, kad kiti akcininkai parduotų jiems visas priklausančias atitinkamos klasės emitento akcijas;

4) už akcijas siūloma kaina ir jos nustatymo būdas;

5) akcijų išpirkimo tvarka ir vieta.

8. Prie šio straipsnio 7 dalyje nurodyto pranešimo emitentui pridedami dokumentai, pagrindžiantys akcijų kainos nustatymą:

1) šio straipsnio 4 dalies 1 ir 2 punkte nustatytais atvejais – oficialaus pasiūlymo cirkuliaras ir ataskaita;

2) šio straipsnio 4 dalies 3 punkte nustatytu atveju – kiti dokumentai, pagrindžiantys akcijų kainos nustatymą, atsižvelgiant į pasirinktą kainos nustatymo būdą.

9. Gavęs akcijas išperkančio akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, pranešimą, emitentas ne vėliau kaip per 5 dienas privalo apie akcijų išpirkimą registruotu paštu išsiųsti pranešimus kiekvienam akcininkui, Vertybinių popierių komisijai bei vertybinių popierių biržai ir paskelbti apie tai emitento įstatuose nurodytame Lietuvos Respublikos dienraštyje, kuriame skelbiami vieši pranešimai. Pranešime nurodoma:

1) emitento pavadinimas, buveinė, kodas;

2) informacija, pateikta pranešime emitentui pagal šio straipsnio 7 dalį;

3) informacija apie tai, kokiame Lietuvos Respublikos dienraštyje emitentas paskelbė apie privalomą akcijų išpirkimą (ši informacija nurodoma tik registruotu paštu siunčiamuose pranešimuose);

4) šio straipsnio 10 dalyje nustatytas terminas, per kurį turi būti parduotos akcijos arba ginčijama siūloma akcijų kaina bei terminas, kada bus laikoma, kad akcijas išperkantis akcininkas įgijo teisę privalomai išpirkti akcijas šio straipsnio 11 dalyje nustatyta tvarka;

5) informacija apie tai, kad emitento buveinėje kiekvienas akcininkas gali susipažinti su akcijų kainos nustatymą pagrindžiančiais dokumentais, pateiktais pagal šio straipsnio 8 dalį.

10. Per 90 dienų nuo šio straipsnio 9 dalyje nurodyto paskelbimo emitento įstatuose nurodytame Lietuvos Respublikos dienraštyje dienos visi akcininkai turi parduoti savo akcijas pranešime apie akcijų išpirkimą nurodytam akcininkui, veikiančiam savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, arba ginčyti šiame pranešime nurodytą už akcijas siūlomą kainą šio straipsnio 14 dalyje nustatyta tvarka.

11. Jei akcininkas per šio straipsnio 10 dalyje nustatytą terminą akcijų nepardavė ir siūlomos akcijų kainos neginčijo, laikoma, kad paskutinę šio straipsnio 10 dalyje nustatyto termino dieną akcijas išperkantis akcininkas įgijo teisę privalomai išpirkti akcijas pasiūlyta akcijų kaina sumokėdamas į akcininko nurodytą sąskaitą arba depozitinę sąskaitą. Tokiu atveju akcijas išperkantis akcininkas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo dienos, kada laikoma, kad jis įgijo teisę privalomai išpirkti akcijas:

1)  akcijų nepardavusiems akcininkams už akcijas pasiūlyta kaina sumoka į depozitinę sąskaitą Civilinio kodekso 6.56 straipsnyje nustatyta tvarka, jeigu jie vengia priimti mokėjimą kitu būdu;

2) akcininko, kurio akcijos privalomai išperkamos, ir savo vertybinių popierių sąskaitos tvarkytojams pateikęs dokumentą apie tai, kad akcijų nepardavusiam akcininkui atliktas mokėjimas į depozitinę sąskaitą ar kitu būdu, turi teisę reikalauti, kad vertybinių popierių sąskaitose būtų padaryti įrašai apie akcijų nuosavybės teisės perėjimą akcijas superkančiam akcininkui. Tokiu atveju sąskaitų tvarkytojai privalo padaryti atitinkamus įrašus.

12. Jei akcijas išperkantis akcininkas per nustatytą terminą nesumoka už akcijas pasiūlyta kaina, laikoma, kad akcininko teisė privalomai išpirkti akcijas pasibaigė, ir asmuo praranda teisę ateityje reikalauti parduoti jam akcijas šiame straipsnyje nustatyta tvarka.

13. Už perkamas akcijas gali būti atsiskaitoma tik pinigais.

14. Kiekvienas akcininkas per šio straipsnio 10 dalyje nustatytą terminą turi teisę kreiptis į apygardos teismą pagal emitento buveinę, reikalaudamas nustatyti akcijų kainą taip, kad ji nepažeistų teisingumo reikalavimų. Tokiu atveju Civilinio kodekso 2.118, 2.119 ir 2.127–2.130 straipsniai taikomi mutatis mutandis. Jei bent vienas akcininkas kreipėsi į teismą, teismas gali privalomą akcijų išpirkimo procedūrą sustabdyti iki teismo nutarties dėl akcijų kainos nustatymo įsiteisėjimo dienos. Tuo laikotarpiu, kol yra sustabdyta akcijų išpirkimo procedūra, akcininkai neprivalo parduoti ir pirkti akcijų ir neskaičiuojami šiame straipsnyje nustatyti akcininkų įsipareigojimų įvykdymo terminai. Visoms akcijoms, įskaitant ir tas, kurios parduotos pranešimą apie akcijų išpirkimą pateikusiam akcininkui iki kreipimosi į teismą, turi būti taikoma ne mažesnė kaina, nei nustatyta teismo nutartimi.

15. Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento, išskyrus tuos emitentus, kurie yra įtraukti į privatizavimo objektų sąrašą ir kurių akcijos nėra įtrauktos į reguliuojamų rinkų prekybos sąrašus, bet kuris akcininkas turi teisę reikalauti iš akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis ir įsigijusio akcijas, suteikiančias ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, nupirkti jam priklausančias akcijas, suteikiančias balso teisę, o šis akcininkas privalo nupirkti jas šio Įstatymo nustatyta tvarka. Tokiu atveju akcijas reikalaujantis išpirkti akcininkas pateikia emitentui pranešimą. Pranešime turi būti nurodyta:

1) duomenys apie akcininką, reikalaujantį nupirkti akcijas (fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamoji vieta; juridinio asmens pavadinimas, buveinė);

2) akcininko, reikalaujančio nupirkti akcijas, turimų akcijų skaičius pagal klases ir jų suteikiami balsai;

3) akcininko reikalavimas nupirkti jam priklausančias atitinkamos klasės emitento akcijas;

4) už akcijas norima gauti kaina ir jos nustatymo būdas;

5) akcijų pardavimo vieta.

16. Tais atvejais, kai bet kuris akcininkas reikalauja, kad akcininkas, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, įsigijęs akcijų, suteikiančių ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, nupirktų jam priklausančias akcijas, šio straipsnio 2–10, 13, 14 dalių nuostatos taikomos mutatis mutandis.

17. Jeigu akcininkas nevykdo prievolės privalomai nupirkti akcijas ir neginčija akcijų kainos per šio straipsnio 10 dalyje nustatytą terminą, jis privalo sumokėti 10 procentų metinių palūkanų už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas.

Įstatymas papildytas straipsniu:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

TARPININKAI

 

20 straipsnis. Investicinės paslaugos

1. Investicines paslaugas turi teisę teikti tik įmonės, turinčios šio įstatymo 21 ar 23 straipsnyje numatytą licenciją. Tarpininkas privalo turėti licenciją teikti bent vieną iš paslaugų, numatytų įstatymo 2 straipsnio 11 dalies 1–5 punktuose. Investicinės paslaugos gali būti teikiamos užsienio valiuta.

2. Tarpininkas turi teisę teikti visas licencijoje numatytas investicines paslaugas bei verstis šia veikla:

1) seifų kamerų nuoma;

2) konsultacijomis įmonėms dėl kapitalo struktūros, gamybos strategijos ir susijusių klausimų, taip pat konsultacijomis ir paslaugomis, susijusiomis su įmonių reorganizavimu, pertvarkymu ir pirkimu;

3) kitomis paslaugomis, susijusiomis su emisijos platinimu pagal susitarimą su emitentu.

3. Šiame straipsnyje numatyta licencija nėra reikalinga:

1) draudimo bendrovėms;

2) įmonėms, kurios investicines paslaugas teikia išimtinai tik jas patronuojančioms įmonėms, jas patronuojančių įmonių dukterinėms įmonėms ar savo dukterinėms įmonėms;

3) advokatams, notarams ir auditoriams, kurie verčiasi savo profesine veikla;

4) įmonėms, kurios tik vykdo priemones, skatinančias darbuotojus investuoti į jų kapitalą, arba kartu teikia ir paslaugas, numatytas šios dalies 2 punkte;

5) priežiūros institucijų patvirtintomis taisyklėmis reglamentuojamoms įmonėms, jeigu jos neturi teisės priimti kliento lėšų ar vertybinių popierių ir todėl negali tapti kliento skolininku bei gali teikti tik šio Įstatymo 2 straipsnio 11 dalies 1 punkte numatytą paslaugą, susijusią su vertybiniais popieriais, išvardytais Įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje ir 3 straipsnio 2 dalies 1 punkte, o pavedimus perduoda tik Lietuvos Respublikoje ar Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotiems tarpininkams bei komerciniams bankams, kintamojo kapitalo investicinėms bendrovėms ar jų valdymo įmonėms, toms investicinėms bendrovėms, kurių akcijomis yra prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, valstybių ne Europos Sąjungos narių tarpininkų filialams ar komercinių bankų skyriams;

6) asmenims, kurių pagrindinė veikla yra prekyba žaliavomis tarpusavyje, su žaliavų gamintojais ar profesionaliais vartotojais ir kurie teikia investicines paslaugas pastariesiems tik tiek, kiek tai susiję su pagrindine jų veikla;

7) asmenims, kurių investicinę paslaugą sudaro išimtinai tik prekyba finansinių būsimųjų sandorių ir pasirinkimo sandorių rinkose savo ar kitų tos rinkos narių sąskaita, jei už tuos asmenis garantuoja tų rinkų dalyviai, atliekantys kliringo funkcijas.

4. Šio Įstatymo ketvirtasis skirsnis nėra taikomas Lietuvos banko, Europos centrinio banko, Europos Sąjungos valstybių narių centrinių bankų ar institucijų, vykdančių valstybės skolos valdymą, veiklai.

5. Konsultavimu investavimo į vertybinius popierius klausimais nėra laikomos finansinės ar verslo žinios, kurias neapibrėžtai asmenų grupei skelbia visuomenės informavimo priemonės.

6. Pensijų fondų vertybinių popierių portfelius turi teisę valdyti ir saugoti tik atitinkamų įstatymų numatytą licenciją turintys asmenys.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

21 straipsnis. Tarpininkų licencijavimas

1. Vertybinių popierių komisija šio Įstatymo numatytą licenciją teikti investicines paslaugas suteikia:

1) Lietuvos Respublikoje registruotoms akcinėms bendrovėms ar uždarosioms akcinėms bendrovėms;

2) valstybėse ne Europos Sąjungos narėse licencijuotoms finansų maklerio įmonėms.

2. Šio straipsnio 1 dalyje numatytą licenciją turinti bendrovė yra vadinama finansų maklerio įmone. Žodžius „finansų maklerio įmonė“ ar kitokius šių žodžių junginius arba jų vedinius gali vartoti savo pavadinime ir reklamoje tik tos įmonės, kurios turi teisę teikti investicines paslaugas. Įmonės, kurios specializuojasi valdyti kitų asmenų vertybinių popierių portfelius, gali savo pavadinime vartoti žodžius „investicijų valdymo įmonė“ ar kitokius šių žodžių junginius ir vedinius.

3. Komerciniams bankams teisę teikti investicines paslaugas suteikia banko licencija, jeigu joje ši veikla nėra apribota. Vertybinių popierių komisija pateikia Lietuvos bankui išvadą apie komercinio banko pasirengimą, įkūrus specializuotą vidaus struktūrinį padalinį, teikti investicines paslaugas. Komerciniams bankams taikomi tokie pat reikalavimai ir apribojimai kaip ir finansų maklerio įmonėms, išskyrus atvejus, kai šis Įstatymas nustato, jog tam tikros taisyklės taikomos tik finansų maklerio įmonėms.

 

22 straipsnis. Tarpininkų licencijos išdavimo tvarka

1. Juridinis asmuo, pageidaujantis teikti investicines paslaugas, Vertybinių popierių komisijai pateikia prašymą. Kartu su prašymu pateikiami duomenys apie juridinį asmenį, jo dalyvius, vadovus, veiklą ir jos plėtrą, pradinį nuosavą kapitalą bei kiti Vertybinių popierių komisijos patvirtintose taisyklėse nustatyti dokumentai ir duomenys. Valstybės ir savivaldybės institucijos privalo Vertybinių popierių komisijos prašymu pateikti visą jų turimą informaciją apie pretendento akcininkus, jų finansinę būklę, veiklą, nustatytus įstatymų ir kitų teisės aktų pažeidimus, atliktų patikrinimų išvadas ir kitą informaciją, reikalingą priimant sprendimą dėl licencijos išdavimo.

2. Vertybinių popierių komisija gali atsisakyti išduoti licenciją, jeigu:

1) prašymas neatitinka nustatytų reikalavimų arba jame pateikti ne visi ar tikrovės neatitinkantys duomenys;

2) juridinio asmens pradinis kapitalas yra mažesnis už Vertybinių popierių komisijos nustatytą minimalų dydį arba nesilaikoma kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų;

3) juridinio asmens akcijų paketo turėtojai neatitinka šio Įstatymo 26 straipsnio 3 dalies 1 ir 2 punktuose nustatytų reikalavimų ar nepateikia informacijos apie savo dalyvius, veiklą ir finansinę būklę;

4) bent vienas juridinio asmens darbuotojas yra vertybinių popierių biržos ar Lietuvos centrinio vertybinių popierių depozitoriumo (toliau – Centrinis depozitoriumas) darbuotojas;

5) juridinio asmens valdybos nariai ar administracijos vadovas nėra nepriekaištingos reputacijos, neturi Vertybinių popierių komisijos nustatytos kvalifikacijos ar darbo patirties finansų ir joms prilygintose institucijose;

6) turimos ar nuomojamos patalpos ar įranga nėra tinkamos investicinių paslaugų teikimo veiklai vykdyti;

7) juridinio asmens nuolatinio valdymo organo buvimo vieta yra ne Lietuvos Respublikos teritorijoje (užsienio juridinio asmens – ne licenciją išdavusioje valstybėje);

8) tarp juridinio asmens ir kito asmens yra toks glaudus ryšys, kuris trukdytų Vertybinių popierių komisijai atlikti veiksmingą priežiūrą;

9) juridinis asmuo yra glaudžiu ryšiu susijęs su asmenimis iš tokios valstybės ne Europos Sąjungos narės, kurios teisės aktai, reglamentuojantys šių asmenų veiklą, ar tų teisės aktų laikymosi užtikrinimo sunkumai gali trukdyti vykdyti veiksmingą priežiūrą.

3. Vertybinių popierių komisija gali atsisakyti išduoti licenciją užsienio valstybėje licencijuotai finansų maklerio įmonei, jei Vertybinių popierių komisija su užsienio priežiūros institucija nėra sudariusi susitarimų, kurie užtikrintų tinkamą veiklos priežiūrą ir informacijos teikimą.

4. Apie sutikimą ar atsisakymą išduoti licenciją Vertybinių popierių komisija turi raštu pranešti juridiniam asmeniui per 6 mėnesius nuo visų dokumentų ir duomenų pateikimo. Vertybinių popierių komisija turi teisę reikalauti, kad būtų pateikti papildomi duomenys ar paaiškinimai. Šiuo atveju prašymo nagrinėjimo terminas skaičiuojamas nuo paskutinių dokumentų ar duomenų pateikimo, o Vertybinių popierių komisija raštu turi atsakyti per 2 mėnesius. Atsisakymas išduoti licenciją turi būti motyvuotas raštu ir gali būti apskųstas teismui.

5. Laikoma, kad tarp asmenų yra glaudus ryšys, jei juos sieja reikšminga įtaka arba kontrolė. Reikšminga įtaka reiškia galimybę dalyvauti formuojant įmonės strategiją nekontroliuojant įmonės. Ši įtaka egzistuoja, kai nuosavybės teise turima ar kontroliuojama ne mažiau kaip 1/5 įmonės kapitalo ar balsų visuotiniame akcininkų susirinkime. Padėtis, kai du ar daugiau asmenų yra nuolat susiję su trečiuoju asmeniu kontrolės ryšiu, laikoma sudarančia glaudų ryšį ir tarp pirmųjų asmenų.

6. Licencija gali būti išduota tik atsiklausus atitinkamos Europos Sąjungos valstybės narės priežiūros institucijos, kredito įstaigų ar draudimo įmonių priežiūros institucijos nuomonės 26 straipsnio 8 dalyje numatytais klausimais, jei: 
1) juridinis asmuo yra Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuoto tarpininko, kredito įstaigos ar draudimo įmonės dukterinė įmonė; 
2) juridinis asmuo yra Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotą tarpininką, kredito įstaigą ar draudimo įmonę patronuojančios įmonės dukterinė įmonė; 
3) juridinį asmenį kontroliuoja tie patys asmenys, kurie kontroliuoja Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotą tarpininką, kredito įstaigą ar draudimo įmonę.

7. Apie licencijos išdavimą ar panaikinimą Vertybinių popierių komisija praneša atitinkamam įmonių registro tvarkytojui ir paskelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

23 straipsnis. Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuotų finansų maklerio įmonių teisė teikti investicines paslaugas Lietuvos Respublikoje

1. Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuota finansų maklerio įmonė gali įsteigti filialą Lietuvos Respublikoje, jei užsienio priežiūros institucija Vertybinių popierių komisijai perdavė įmonės veiklos planą, nurodydama veiklos rūšis, numatomą filialo adresą, struktūrą ir informaciją apie filialo vadovus. Gavusi tokį pranešimą, Vertybinių popierių komisija pasiruošia atlikti priežiūrą ir nurodo finansų maklerio įmonei, kurių veiklos reikalavimų, nustatytų viešo intereso sumetimais, ji privalės laikytis. Filialas gali būti įsteigtas, kai finansų maklerio įmonė gauna tokį Vertybinių popierių komisijos pranešimą, o jei pranešimo negauna, – kai praeina 2 mėnesiai nuo tada, kai užsienio priežiūros institucija Vertybinių popierių komisijai perdavė šioje dalyje numatytą informaciją.

2. Jei šio straipsnio 1 dalyje nurodyta finansų maklerio įmonė jau turi bent vieną filialą Lietuvos Respublikoje, šio straipsnio nustatyta tvarka netaikoma kitiems jos filialams steigti.

3. Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuota finansų maklerio įmonė gali pradėti teikti investicines paslaugas Lietuvos Respublikoje nesteigdama filialo, suėjus 1 mėnesiui nuo tos dienos, kai užsienio priežiūros institucija Vertybinių popierių komisijai perdavė jos veiklos planą.

4. Jei keičiasi informacija apie finansų maklerio įmonę, numatyta šio straipsnio 1 dalyje, įmonė apie tai turi pranešti Vertybinių popierių komisijai iš anksto ne vėliau kaip prieš 1 mėnesį. Finansų maklerio įmonė, teikianti paslaugas nesteigdama filialo, privalo Vertybinių popierių komisijai iš anksto pranešti apie veiklos plano pasikeitimą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

24 straipsnis. Tarpininkų pareigos

1. Tarpininkai, laikydamiesi riziką ribojančių reikalavimų, privalo:

1) užtikrinti, kad jų valdymo struktūra ir buhalterinių įrašų bei apskaitos sistemos būtų patikimos, o elektroninės duomenų apdorojimo sistemos būtų kontroliuojamos ir saugios;

2) vykdyti vidaus kontrolę ir stebėti savo darbuotojų sandorius su vertybiniais popieriais;

3) atskirai įtraukti į apskaitą savo ir kiekvieno kliento vertybinius popierius ir nenaudoti kliento vertybinių popierių be kliento sutikimo;

4) į savo apskaitą atskirai įtraukti kiekvieno kliento pinigines lėšas;

5) saugoti atliktų operacijų dokumentus ne mažiau kaip 10 metų nuo operacijų įvykdymo dienos, jei kiti įstatymai nenustato ilgesnio saugojimo termino;

6) turėti tokią organizacinę struktūrą, kad būtų išvengta tarpininko ir kliento ar klientų tarpusavio interesų konflikto.

2. Finansų maklerio įmonė klientų pinigines lėšas komerciniame banke privalo laikyti patikėjimo pagrindais atskirai nuo nuosavų lėšų. Klientų piniginės lėšos, perduotos finansų maklerio įmonei vertybiniams popieriams pirkti, ir klientų piniginės lėšos, pardavus klientui priklausančius vertybinius popierius, yra kliento nuosavybė, į kurią negali būti nukreiptas išieškojimas pagal finansų maklerio įmonės skolas.

3. Vykdydami veiklą tarpininkai privalo:

1) sąžiningai veikti klientų ir rinkos patikimumo interesais;

2) veikti rūpestingai, su reikiamu profesionalumu ir atsargumu;

3) turėti ir naudoti veiklai reikalingas priemones ir procedūras;

4) siekti gauti iš kliento informaciją apie jo finansinę būklę, investavimo patirtį ir tikslus, kurių jis siekia naudodamasis investicinėmis paslaugomis;

5) klientui pakankamai atskleisti su juo susijusią ir jam reikalingą informaciją, įskaitant informaciją apie taikomą įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemą arba jos nebuvimą;

6) stengtis išvengti interesų konfliktų, o kai jų išvengti neįmanoma, užtikrinti, kad su klientu būtų sąžiningai elgiamasi.

4. Tarpininkas, laikydamasis šio straipsnio 3 dalyje nustatytų veiklos reikalavimų, kartu privalo atsižvelgti į tai, ar klientas yra profesionalus investuotojas (įskaitant ir tą atvejį, kai investuotojas pavedimą paduoda per kitą tarpininką).

5. Esantys ir buvę tarpininko vadovai bei darbuotojai privalo laikyti paslaptyje dirbant įmonėje sužinotą konfidencialią informaciją ir nenaudoti jos asmeninei ar kitų naudai. Tarpininkas privalo turėti bent vieną darbuotoją, turintį finansų maklerio licenciją, ar dokumentą, patvirtinantį kitokią Vertybinių popierių komisijos pripažintą kvalifikaciją.

6. Vertybinių popierių komisija turi teisę detalizuoti šiame Įstatyme nustatytas tarpininkų pareigas, nustatydama:

1) tarpininkų etikos kodeksą;

2) vertybinių popierių ar pinigų, reikalingų sandoriui įvykdyti, suteikimo tvarką;

3) klientų pavedimų priėmimo ir vykdymo tvarką;

4) kapitalo pakankamumo skaičiavimo tvarką;

5) ataskaitų ir pranešimų (įskaitant pranešimus apie finansinę būklę, filialus ir sudarytus sandorius) Vertybinių popierių komisijai turinį ir pateikimo tvarką;

6) tarpininko metų ataskaitos visuomenei turinį ir pateikimo tvarką;

7) skelbimo apie teikiamas paslaugas tvarką;

8) konfidencialios informacijos saugojimo tvarką;

9) vidaus kontrolės vykdymo tvarką;

10) tarpininkų veiksmų, susijusių su investicinėmis paslaugomis, atlikimo tvarką licencijos panaikinimo atveju.

 

25 straipsnis. Tarpininkų sutartys

1. Sutartys tarp tarpininkų ir jų klientų turi būti sudarytos paprasta rašytine forma.

2. Tarpininkas privalo sutartu būdu įspėti klientą apie Vertybinių popierių komisijoje neregistruotų vertybinių popierių įsigijimo, jų apskaitos ir nuosavybės teisių įgyvendinimo ypatumus ir riziką, taip pat apie kiekvieną kitą padidėjusią riziką ar ypatumus, paprastai nebūdingus anksčiau teiktoms paslaugoms, sandoriams ar vertybiniams popieriams.

3. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje turi būti nurodyta:

1) vertybinių popierių portfelio pradinė sudėtis;

2) tikslai, kurių siekia klientas;

3) tarpininko teisės ir pareigos valdant vertybinių popierių portfelį;

4) valdymo ataskaitų teikimo tvarka ir turinys.

4. Tarpininkas atstovaujamo kliento vardu gali sudaryti vertybinių popierių pirkimo–pardavimo sandorį su pačiu savimi ar su kitu asmeniu, kurio atstovas jis yra tuo pat metu.

5. Sutuoktinio įgaliojimas sudaryti sandorius dėl vertybinių popierių, įtrauktų į vertybinių popierių biržos prekybos sąrašus, kurie yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, perleidimo ar teisių į juos suvaržymo gali būti išduodamas paprasta rašytine forma.

 

26 straipsnis. Finansų maklerio įmonių akcijų paketo įsigijimas

1. Asmuo, norintis įsigyti finansų maklerio įmonės akcijų paketą arba padidinti jau turimą akcijų kiekį tiek, kad jo turimų balsų ar įstatinio kapitalo dalis pasiektų 1/5, 1/3 ar 1/2 ribą, arba tiek, kad finansų maklerio įmonė taptų jo dukterine įmone, turi gauti išankstinį Vertybinių popierių komisijos sutikimą. Akcijų paketu šiame straipsnyje yra laikomas ir toks akcijų ar balso teisę suteikiančių akcijų kiekis, kuris yra mažesnis nei 1/10 visų ar balso teisę suteikiančių akcijų, jeigu jis leidžia iš esmės daryti įtaką finansų maklerio įmonės valdymui. Asmens turimi balsai yra skaičiuojami šio Įstatymo 16 straipsnyje nustatyta tvarka.

2. Toks asmuo turi pateikti Vertybinių popierių komisijos nustatyto turinio prašymą, o Vertybinių popierių komisija ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo prašymo gavimo dienos turi pranešti jam apie sutikimą arba atsisakymą leisti įsigyti akcijų paketą.

3. Vertybinių popierių komisija gali atsisakyti leisti įsigyti akcijų paketą, jei:

1) asmuo (juridinio asmens – vadovai ir kontroliuojantys asmenys) nėra nepriekaištingos reputacijos;

2) asmuo yra vertybinių popierių biržos, Vertybinių popierių komisijos ar Centrinio depozitoriumo darbuotojas;

3) asmuo nepateikė informacijos apie savo veiklą ir finansinę padėtį;

[Papildyti 3 dalį naujais 4, 5, 6 punktais]

4) juridinis asmuo nepateikė informacijos apie savo dalyvius;

5) asmuo nepateikė dokumentų, įrodančių, kad lėšos, skirtos akcijoms apmokėti, yra gautos teisėtai;

6) asmens finansinė padėtis nėra gera ir stabili;

7) išdavus leidimą atsirastų toks glaudus ryšys, kuris būtų pagrindas atsisakyti išduoti finansų maklerio įmonės licenciją.

4. Atsisakymas leisti įsigyti finansų maklerio įmonės akcijų paketą turi būti motyvuotas raštu ir gali būti skundžiamas teismui. Jeigu Vertybinių popierių komisija sutinka leisti įsigyti akcijų paketą, tuomet ji nustato terminą ketinimui įvykdyti.

5. Asmuo taip pat turi pranešti Vertybinių popierių komisijai prieš sumažindamas savo turimą finansų maklerio įmonės akcijų dalį tiek, kad turimų balsavimo teisių ar kapitalo dalis nukris žemiau 1/10, 1/5, 1/3, 1/2 ribos, arba tiek, kad finansų maklerio įmonė nustos būti jo dukterine įmone.

6. Finansų maklerio įmonė, sužinojusi apie jos kapitalo įsigijimą ar perleidimą, kuriuo peržengiamos šiame straipsnyje numatytos ribos, nedelsdama apie tai turi pranešti Vertybinių popierių komisijai.

7. Asmens, įsigijusio finansų maklerio įmonės akcijų be Vertybinių popierių komisijos sutikimo, kai toks sutikimas buvo reikalingas, turimos akcijos praranda balso teisę visuotiniame akcininkų susirinkime.

8. Jei Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotas tarpininkas, kredito įstaiga ar draudimo įmonė, Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotą tarpininką, kredito įstaigą ar draudimo įmonę patronuojanti įmonė ar asmuo, kontroliuojantis Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotą tarpininką, kredito įstaigą ar draudimo įmonę nori įsigyti tokį finansų maklerio įmonės akcijų kiekį, kad ši taptų jo dukterine įmone ar būtų jo kontroliuojama, sutikimas gali būti išduotas tik atsiklausus atitinkamos Europos Sąjungos valstybės narės priežiūros institucijos, kredito įstaigų ar draudimo įmonių priežiūros institucijos nuomonės. Prašoma pareikšti nuomonę dėl kitų tos pačios grupės bendrovių akcininkų tinkamumo, jų vadovų patirties ir reputacijos.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

27 straipsnis. Finansų maklerio įmonės valdymas

Finansų maklerio įmonėje turi būti vienasmenis valdymo organas − bendrovės vadovas ir sudaromas kolegialus valdymo organas – valdyba.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

28 straipsnis. Makleriai

1. Makleriu gali būti fizinis asmuo, turintis Vertybinių popierių komisijos išduotą licenciją, suteikiančią teisę vykdyti vieną ar kelias numatytas maklerių operacijas.

2. Asmuo, pretenduojantis gauti maklerio licenciją, turi išlaikyti Vertybinių popierių komisijos organizuojamus egzaminus ar pateikti šiai komisijai jos pripažintą kvalifikacijos dokumentą. Vertybinių popierių komisija turi teisę nustatyti pretendentams išsimokslinimo ir profesinius reikalavimus. Maklerio licencija negali būti išduodama asmeniui, kuris nėra nepriekaištingos reputacijos.

3. Vertybinių popierių komisija turi teisę panaikinti maklerio licenciją:

1) raštišku maklerio prašymu;

2) makleriui mirus;

3) jeigu makleris per 12 mėnesių nepradėjo Vertybinių popierių komisijos patvirtintose finansų maklerių licencijų išdavimo taisyklėse numatytos profesinės veiklos, susijusios su vertybinių popierių rinka arba jos priežiūra, arba jeigu jis daugiau kaip 12 mėnesių jos nebevykdo;

4) jei po licencijos išdavimo paaiškėjo faktų, dėl kurių būtų atsisakyta išduoti licenciją;

5) jei atsiranda sąlygų, dėl kurių jis negali būti laikomas turinčiu nepriekaištingą reputaciją;

6) jei makleris nesilaiko šio Įstatymo ar Vertybinių popierių komisijos priimtų teisės aktų.

4. Maklerio licencijos panaikinimas leidžia sustabdyti finansų maklerio įmonės, kurioje šis makleris dirba, licencijos galiojimą tuo atveju, jeigu įmonė nebeatitinka sąlygų, pagal kurias licencija jai buvo išduota.

5. Vertybinių popierių komisija periodiškai, bet ne dažniau kaip kartą per metus, turi teisę surengti maklerio peratestavimą, jei pasitvirtina jo klientų skundai arba patikrinimo duomenys kelia abejonių dėl tinkamos jo kvalifikacijos. Pagal peratestavimo rezultatus gali būti mažinama operacijų, kurias turi teisę atlikti makleris, o jeigu nustatoma, kad makleris visiškai prarado kvalifikaciją arba nedalyvauja peratestavime, – panaikinama jo licencija.

6. Apie maklerio licencijos išdavimą ar panaikinimą Vertybinių popierių komisija paskelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“.

 

29 straipsnis. Finansų maklerio įmonių auditas

Finansų maklerio įmonių audito atlikimo tvarką, reikalavimus auditoriui ir audito įmonei, auditoriaus ir audito įmonių pareigas ir atsakomybę nustato Audito įstatymas ir Finansų įstaigų įstatymas.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

30 straipsnis. Lietuvos Respublikos finansų maklerio įmonių teisė teikti investicines paslaugas užsienio valstybėse

1. Šis straipsnis nustato reikalavimus, kurių turi laikytis finansų maklerio įmonė steigdama filialą Europos Sąjungos valstybėje narėje arba tokioje valstybėje teikdama investicines paslaugas nesteigdama filialo. Finansų maklerio įmonė turi teisę steigti filialą arba teikti investicines paslaugas nesteigdama filialo užsienio valstybėje ne Europos Sąjungos narėje šio straipsnio nustatyta tvarka, jei tinkamą veiklos priežiūrą ir informacijos teikimą užtikrina Vertybinių popierių komisijos sudaryti susitarimai su užsienio priežiūros institucija. Jei finansų maklerio įmonė jau turi bent vieną filialą užsienio valstybėje, šio straipsnio nustatyta tvarka netaikoma kitiems jos filialams toje valstybėje steigti.

2. Finansų maklerio įmonė, prieš įsteigdama filialą užsienio valstybėje, turi apie tai pranešti Vertybinių popierių komisijai, kartu pridėdama veiklos planą, nurodydama veiklos rūšis, filialo adresą, kuriuo galima kreiptis prireikus gauti dokumentus, taip pat filialo struktūrą ir informaciją apie filialo vadovus.

3. Vertybinių popierių komisija šio straipsnio 2 dalyje numatytą informaciją per 3 mėnesius turi perduoti užsienio priežiūros institucijai, pridėdama informaciją apie įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemą. Vertybinių popierių komisija turi neleisti įsteigti filialą ir atsisakyti perduoti numatytą informaciją tik tuo atveju, jei numatomo filialo organizacinė struktūra ar įmonės finansinė padėtis neatitinka Vertybinių popierių komisijos nustatytų reikalavimų tokiai veiklai vykdyti. Finansų maklerio įmonei turi būti nedelsiant pranešama apie informacijos perdavimą arba atsisakymą ją perduoti.

4. Finansų maklerio įmonė, norėdama teikti investicines paslaugas užsienio valstybėje nesteigdama filialo, turi apie tai pranešti Vertybinių popierių komisijai. Kartu įmonė turi pateikti veiklos planą, nurodantį numatomas teikti paslaugas. Vertybinių popierių komisija per 1 mėnesį šį pranešimą turi perduoti užsienio priežiūros institucijai ir apie tai pranešti finansų maklerio įmonei.

5. Jei keičiasi kartu su pranešimu apie filialo steigimą finansų maklerio įmonės perduota informacija, apie tai ji turi pranešti Vertybinių popierių komisijai iš anksto ne vėliau kaip prieš 1 mėnesį. Tokiu atveju, esant šio straipsnio 3 dalyje numatytam pagrindui, Vertybinių popierių komisija turi nurodyti nutraukti filialo veiklą. Vertybinių popierių komisija turi pranešti užsienio priežiūros institucijai apie pasikeitimus  įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemoje. Jei keičiasi įmonės, teikiančios paslaugas neįsteigus filialo, veiklos planas, ji apie tai privalo iš anksto pranešti Vertybinių popierių komisijai ir užsienio priežiūros institucijai.

 

31 straipsnis. Tarpininkams taikomos poveikio priemonės

1. Vertybinių popierių komisija turi teisę taikyti šias poveikio priemones tarpininkams:

1) įspėti dėl veiklos trūkumų bei pažeidimų ir nustatyti jų pašalinimo terminus;

2) skirti administracines nuobaudas tarpininko darbuotojams ar šio Įstatymo numatytas baudas;

3) panaikinti licencijos teikti vieną, kelias ar visas paslaugas galiojimą;

4) paskirti laikinąjį Vertybinių popierių komisijos atstovą veiklos priežiūrai.

2. Vertybinių popierių komisija komerciniams bankams turi teisę taikyti tik šio straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose numatytas priemones.

 

32 straipsnis. Poveikio priemonių taikymo pagrindai ir tvarka

1. Šio Įstatymo nustatytos poveikio priemonės tarpininkui gali būti taikomos esant bent vienam iš šių pagrindų:

1) tarpininkas Vertybinių popierių komisijai pateikė neteisingą informaciją;

2) Vertybinių popierių komisijai nepateikta būtina priežiūrai atlikti informacija ar dokumentai;

3) nebetenkinamos sąlygos, kuriomis remiantis licencija buvo išduota;

4) pažeisti Lietuvos Respublikos įstatymai ar kiti teisės aktai;

5) tarpininkas nesugeba įvykdyti prievolių pagal savo įsipareigojimus ar yra duomenų, kad nesugebės to padaryti ateityje.

2. Poveikio priemonė parenkama atsižvelgiant į pažeidimo, kurio pagrindu ji taikoma, turinį ir pažeidimo bei poveikio priemonės pasekmes įmonei ir finansų sistemos saugumui. Klausimas dėl poveikio priemonių taikymo svarstomas informavus apie tai tarpininką ir sudarius jam galimybes pasiaiškinti. Atstovo neatvykimas į klausimo svarstymą ar paaiškinimų nepateikimas netrukdo priimti sprendimą dėl poveikio priemonių taikymo.

3. Sprendimas dėl poveikio priemonių taikymo gali būti priimtas, jei praėjo ne daugiau nei 2 metai nuo pažeidimo įvykdymo dienos, o esant tęstiniam pažeidimui, – nuo paskutinių veiksmų atlikimo dienos.

 

33 straipsnis. Licencijos panaikinimas dėl veiklos nevykdymo

Vertybinių popierių komisija turi teisę finansų maklerio įmonei išduotą licenciją panaikinti arba sumažinti licencijoje numatytų investicinių paslaugų skaičių:

1) jei licencijos savininkas pats raštu kreipiasi dėl licencijos panaikinimo arba numatytų investicinių paslaugų skaičiaus sumažinimo;

2) jei licencijos savininkas per 12 mėnesių nepradeda ja naudotis ar daugiau kaip 6 mėnesiams nutraukia savo veiklą.

 

34 straipsnis. Laikinasis atstovas veiklos priežiūrai

1. Neatidėliotinais atvejais, esant duomenų apie teisės aktų pažeidimą, siekdama išvengti grėsmės klientų finansų maklerio įmonei perduotiems vertybiniams popieriams ar lėšoms, Vertybinių popierių komisija turi teisę paskirti laikinąjį atstovą finansų maklerio įmonės veiklos priežiūrai.

2. Finansų maklerio įmonės vadovai turi gauti laikinojo atstovo veiklos priežiūrai sutikimą dėl kiekvieno su įmonės veikla susijusio sprendimo.

3. Laikinasis atstovas atšaukiamas, kai:

1) nustatoma, kad finansų maklerio įmonė gali patikimai veikti;

2) finansų maklerio įmonei iškeliama bankroto byla.

 

35 straipsnis. Lietuvos Respublikos finansų maklerio įmonių veiklos užsienyje priežiūra

1. Vertybinių popierių komisija prižiūri, kaip užsienyje investicines paslaugas teikiančios Lietuvos Respublikos finansų maklerio įmonės laikosi riziką ribojančių reikalavimų. Jei užsienio priežiūros institucija praneša apie finansų maklerio įmonės padarytus pažeidimus, Vertybinių popierių komisija turi taikyti poveikio priemones ir apie tai pranešti užsienio priežiūros institucijai.

2. Vertybinių popierių komisija turi teisę paprašyti, kad užsienio priežiūros institucija atliktų finansų maklerio įmonės filialo veiklos patikrinimą, arba pati surengti patikrinimą apie tai iš anksto informavusi užsienio priežiūros instituciją.

3. Vertybinių popierių komisija finansų maklerio įmonės, kuri teikia investicines paslaugas užsienio valstybėje, licencijos panaikinimo atveju nedelsdama apie tai praneša užsienio priežiūros institucijai.

 

36 straipsnis. Užsienio tarpininkų, teikiančių investicines paslaugas Lietuvos

Respublikoje, veiklos priežiūra

1. Užsienio tarpininkai, teikiantys investicines paslaugas Lietuvos Respublikoje, privalo laikytis Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatytų veiklos reikalavimų. Jų filialų organizacinė struktūra turi atitikti tuos Vertybinių popierių komisijos nustatytus reikalavimus, kuriais siekiama apriboti tarpininko ir kliento ar klientų tarpusavio interesų konfliktų galimybę.

2. Vertybinių popierių komisija turi teisę iš užsienio tarpininkų, teikiančių investicines paslaugas Lietuvos Respublikoje, reikalauti tokių pat šio Įstatymo pagrindu nustatytų ataskaitų kaip ir iš Lietuvos Respublikoje licencijuotų tarpininkų. Papildomai Vertybinių popierių komisija turi teisę reikalauti statistiniais tikslais sudaromų filialo veiklos ataskaitų.

3. Užsienio priežiūros institucija ir jos įgalioti asmenys, iš anksto pranešę Vertybinių popierių komisijai, turi teisę rengti užsienio tarpininko filialo patikrinimus.

4. Tuo atveju, kai Lietuvos Respublikoje veikiantis užsienio tarpininkas pažeidžia teisės aktų reikalavimus, Vertybinių popierių komisija turi nurodyti, kad jis pašalintų pažeidimus. Jei pažeidimai nėra pašalinami per nustatytą laiką, Vertybinių popierių komisija apie tai praneša užsienio priežiūros institucijai. Jei ir po to pažeidimai nepašalinami, Vertybinių popierių komisija apie tai praneša užsienio priežiūros institucijai ir turi teisę taikyti šias poveikio priemones:

1) skirti administracines nuobaudas tarpininko darbuotojams ar šio Įstatymo numatytas baudas;

2) uždrausti teikti investicines paslaugas Lietuvos Respublikoje.

5. Šio straipsnio 4 dalyje numatytos poveikio priemonių taikymo tvarkos Vertybinių popierių komisija neprivalo laikytis, jei užsienio tarpininkas pažeidė veiklos reikalavimus, nustatytus viešo intereso sumetimais. Jei buvo pažeisti kiti reikalavimai, tačiau priemonių taikymas yra būtinas investuotojų interesams apsaugoti, Vertybinių popierių komisija turi teisę nesilaikyti šio straipsnio 4 dalyje nustatytos tvarkos ir apie tai nedelsdama praneša užsienio priežiūros institucijai, o tuo atveju, kai priemonės pritaikytos Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotam tarpininkui, – ir Europos bendrijų komisijai.

6. Vertybinių popierių komisija, gavusi informaciją apie užsienio tarpininko licencijos panaikinimą, nedelsdama imasi priemonių jo veiklai Lietuvos Respublikoje nutraukti.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

37 straipsnis. Finansų maklerio įmonės reorganizavimas

Finansų maklerio įmonė gali būti reorganizuojama tik gavus išankstinį Vertybinių popierių komisijos pritarimą. Vertybinių popierių komisija turi teisę atsisakyti pritarti reorganizavimui tik tuo atveju, jeigu jis sukeltų grėsmę finansų maklerio įmonei klientų perduotiems vertybiniams popieriams ar lėšoms.

 

38 straipsnis. Finansų maklerio įmonės bankrotas

1. Finansų maklerio įmonės bankroto procedūra nagrinėjama tik teismo tvarka.

2. Vertybinių popierių komisija turi teisę pateikti teismui pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo finansų maklerio įmonei.

3. Teismas, gavęs pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, privalo tą pačią dieną uždrausti įmonei disponuoti banko sąskaitomis ir vertybiniais popieriais.

4. Teismas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo pareiškimo gavimo dienos priima nutartį iškelti bankroto bylą ar atsisakyti ją iškelti.

5. Finansų maklerio įmonės administratorius grąžina įmonės klientams priklausančias lėšas, esančias įmonėje arba finansų maklerio įmonės valdomose klientų sąskaitose komerciniame banke.

 

 

PENKTASIS SKIRSNIS

VERTYBINIŲ POPIERIŲ BIRŽA

 

39 straipsnis. Draudimas be licencijos verstis vertybinių popierių biržos veikla

1. Veikla, kuria techninėmis ir organizacinėmis priemonėmis koncentruojama vertybinių popierių paklausa ir pasiūla, kartu prekybos dalyviams sukuriant galimybę pagal nustatytas prekybos taisykles sudaryti sandorius, turi teisę verstis tik Vertybinių popierių komisijos išduotą licenciją vertybinių popierių biržos veiklai turinti akcinė bendrovė. Biržos pavadinime turi būti žodžiai „vertybinių popierių birža“ arba šių žodžių santrumpa – VPB.

2. Vertybinių popierių biržų, kurių buveinė yra Lietuvos Respublikoje, prekybos sąrašus Vertybinių popierių komisija įtraukia į Lietuvos Respublikos reguliuojamų rinkų sąrašą.

3. Veiksmai, kuriais į Europos Sąjungos valstybių narių reguliuojamų rinkų sąrašus įtrauktos rinkos Lietuvos Respublikos teritorijoje aprūpina tarpininkus priemonėmis, būtinomis norint būti jų nariu, nelaikomi šio straipsnio 1 dalyje nustatyto draudimo pažeidimu.

 

40 straipsnis. Vertybinių popierių biržos pareigos

1. Vertybinių popierių birža privalo:

1) organizuoti prekybą vertybiniais popieriais, jų įtraukimą į prekybos sąrašus, kotiravimą, saugų ir veiksmingą sandorių sudarymą bei atsiskaitymus;

2) skatinti sąžiningą prekybą vertybiniais popieriais ir siekti užkirsti kelią manipuliavimui rinka bei kitiems nesąžiningiems veiksmams;

3) skleisti informaciją, leidžiančią įvertinti biržoje kotiruojamus vertybinius popierius, taip pat informaciją apie jų emitentus;

4) užtikrinti konfidencialios informacijos apsaugą ir vykdyti vidaus kontrolę.

2. Vertybinių popierių birža turi teisę verstis tik tokia veikla, kuri yra tiesiogiai susijusi su jos licencijoje nurodyta veikla ir šiame Įstatyme numatytomis jos pareigomis.

3. Vertybinių popierių birža Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka turi ją informuoti apie:

1) sudarytus sandorius;

2) neįvykdytus pavedimus;

3) vertybinių popierių įtraukimą ar išbraukimą iš prekybos sąrašų;

4) biržos narių priėmimą ir pašalinimą.

4. Vertybinių popierių komisija nustato vertybinių popierių biržos minimalų nuosavo kapitalo dydį ir lėšų investavimo apribojimus.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

41 straipsnis. Vertybinių popierių biržos licencijavimas

1. Steigiama arba veikianti akcinė bendrovė, norinti gauti licenciją biržos veiklai, Vertybinių popierių komisijai turi pateikti:

1) prašymą, kuriame nurodytas biržos steigimo tikslas, pavadinimas, buveinė, duomenys apie steigėjus (akcininkus) ir vadovus;

2) steigimo sutartį;

3) biržos veiklos ekonominį, finansinį ir techninį pagrindimą (veiklos programą);

4) įstatus;

5) biržos prekybos taisykles.

2. Vertybinių popierių komisija, gavusi visus reikiamus dokumentus, per 3 mėnesius privalo išduoti licenciją arba raštu pateikti motyvuotą atsisakymą. Vertybinių popierių komisija gali pareikalauti, kad bendrovė pateiktų papildomą informaciją ar paaiškintų jau pateiktus duomenis. Šiuo atveju prašymo nagrinėjimo terminas skaičiuojamas nuo paskutinių dokumentų ar duomenų pateikimo, o Vertybinių popierių komisija raštu turi atsakyti per 2 mėnesius.

3. Vertybinių popierių komisija atsisako išduoti licenciją biržos veiklai, jeigu:

1) biržos įstatai, steigimo sutartis, prekybos taisyklės ar kiti pateikti dokumentai prieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams ar kitiems teisės aktams;

2) pateiktuose dokumentuose nurodyta neteisinga informacija;

3) pateiktas biržos veiklos pagrindimas yra nepakankamas, kad birža tinkamai atliktų savo funkcijas;

4) pretendento akcijų paketo turėtojai neatitinka šio Įstatymo 42 straipsnyje nustatytų sąlygų;

5) biržos stebėtojų tarybos nariai, valdybos nariai ar vadovas nėra nepriekaištingos reputacijos, neturi Vertybinių popierių komisijos nustatytos kvalifikacijos ar darbo patirties finansų ir joms prilygintose institucijose.

4. Vertybinių popierių komisija turi teisę panaikinti licenciją vertybinių popierių biržos veiklai, jei birža nesilaiko teisės aktų nustatytų reikalavimų.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

42 straipsnis. Vertybinių popierių biržos akcijų paketo įsigijimas

Vertybinių popierių biržos akcijų paketas įsigyjamas tokia pat tvarka, kokia šiame Įstatyme nustatyta finansų maklerio įmonės akcijų paketui įsigyti. Vertybinių popierių komisija gali atsisakyti leisti įsigyti biržos akcijų paketą, jei:

1) asmuo (juridinio asmens – vadovai ir kontroliuojantys asmenys) nėra nepriekaištingos reputacijos;

2) juridinis asmuo nepateikė informacijos apie savo dalyvius, veiklą ir finansinę būklę.

 

43 straipsnis. Vertybinių popierių biržos valdymas

1.Vertybinių popierių biržoje privalo būti sudarytos stebėtojų taryba ir valdyba.

2. Vertybinių popierių komisijos atstovas turi teisę dalyvauti biržos stebėtojų tarybos ir valdybos posėdžiuose su patariamuoju balsu ir gauti posėdžio dalyviams pateikiamą medžiagą.

 

44 straipsnis. Prekyba vertybiniais popieriais vertybinių popierių biržoje

1. Prekyba vertybiniais popieriais vertybinių popierių biržoje vyksta pagal prekybos taisykles, kurias biržos teikimu tvirtina Vertybinių popierių komisija.

2. Vertybinių popierių biržos prekybos taisyklės turi nustatyti:

1) vertybinių popierių įtraukimo į biržos prekybos sąrašus ir išbraukimo iš jų sąlygas, tvarką ir terminus;

2) dėl biržos sandorių kylančių ginčų sprendimo būdus;

3) biržoje sudaromų sandorių rūšis;

4) prekybos vertybiniais popieriais biržoje tvarką;

5) biržos prekybos sesijų organizavimo laiką;

6) reikalavimus biržos nariams, biržos narių teises ir pareigas, teisės dalyvauti biržos prekyboje sustabdymo, pašalinimo iš narių tvarką ir sąlygas, atsakomybę už pareigų nevykdymą;

7) vertybinių popierių kainos nustatymo tvarką;

8) skelbimo apie kainas ir prekybos mastą tvarką;

9) metinės nario įmokos, įmokos už biržos sandorius, vertybinių popierių įtraukimo į biržos prekybos sąrašus ir metinės kotiravimo įmokos dydžius.

3. Emitento vertybiniai popieriai gali būti įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje pagal reguliuojamos rinkos prekybos taisyklėse nustatytus reikalavimus. Emitentas, kurio vertybiniai popieriai yra įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje, reguliuojamos rinkos operatoriaus nustatyta tvarka ir laiku turi pateikti jam kituose šio Įstatymo straipsniuose numatytą informaciją.

4. Tapti vertybinių popierių biržos nariu ir naudotis jos atsiskaitymo sistema gali tie tarpininkai, kurie turi teisę Lietuvos Respublikoje teikti investicines paslaugas, numatytas šio Įstatymo 2 straipsnio 11 dalies 2 ar 3 punkte.

5. Vertybinių popierių birža turi teisę gauti informaciją apie biržos narių finansinę ir ūkinę veiklą, tikrinti, kaip biržos nariai laikosi biržos nustatytų reikalavimų, ir taikyti savo prekybos taisyklėse numatytas sankcijas už padarytus pažeidimus.

6. Vertybinių popierių komisija turi teisę įpareigoti vertybinių popierių biržą sustabdyti prekybą vertybiniais popieriais, jei tai būtina investuotojų interesams apsaugoti.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

VERTYBINIŲ POPIERIŲ APSKAITA

 

45 straipsnis. Vertybinių popierių apskaitos pagrindai

1. Vertybiniai popieriai fiksuojami įrašais asmeninėse vertybinių popierių sąskaitose, tvarkomose vertybinių popierių ir jų cirkuliacijos apskaitos taisyklių nustatyta tvarka. Šias taisykles parengia Centrinis depozitoriumas ir patvirtina Vertybinių popierių komisija. Asmeninės sąskaitos atidaromos vertybinių popierių savininkų vardu, išskyrus šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatytas išimtis.

2. Įkeistų vertybinių popierių sąskaitos gali būti atidaromos įkaito turėtojo vardu, nurodant ir vertybinių popierių savininką. Įkeistų vertybinių popierių įrašymas į įkaito turėtojo vardu atidarytą sąskaitą yra laikomas jų perdavimu įkaito turėtojui.

3. Užsienio valstybėse registruotų sąskaitų tvarkytojų klientų sąskaitos gali būti atidaromos sąskaitų tvarkytojų vardu, nurodant, kad jie veikia kaip sąskaitų tvarkytojai.

 

46 straipsnis. Vertybinių popierių sąskaitų tvarkymas

1. Vertybinių popierių asmenines sąskaitas turi teisę atidaryti ir tvarkyti tarpininkai ir Centrinis depozitoriumas.

2. Emitentas privalo pateikti dokumentus savo išleistų vertybinių popierių sąskaitos atidarymui, įrašų pakeitimui ar papildymui Vertybinių popierių ir jų cirkuliacijos apskaitos taisyklėse nustatytais terminais ir tvarka.

3. Prieš pradedant pirminę vertybinių popierių apyvartą, emitentas privalo su sąskaitų tvarkytoju sudaryti sutartį dėl vertybinių popierių asmeninių sąskaitų tvarkymo. Centrinis depozitoriumas praneša Vertybinių popierių komisijai šios nustatyta tvarka apie emitentų įgaliotus sąskaitų tvarkytojus. Emitento įgaliotas sąskaitų tvarkytojas privalo atidaryti emitento išleistų vertybinių popierių asmenines sąskaitas kiekvienam savininkui, kuris nėra raštu pareiškęs emitentui, kad perduoda sąskaitos tvarkymą kitam sąskaitų tvarkytojui.

4. Emitentas turi teisę bet kada pareikalauti, kad sąskaitų tvarkytojai pateiktų jo išleistų vardinių vertybinių popierių savininkų sąrašus. Ši teisė įgyvendinama pateikiant paklausimą Centriniam depozitoriumui, kuris emitento pasirinkimu pateikia sąskaitų tvarkytojų sąrašą arba vertybinių popierių savininkų sąrašą. Prieš kiekvieną visuotinį akcininkų susirinkimą sąskaitų tvarkytojų sąrašas emitento prašymu pateikiamas nemokamai.

5. Sąskaitų tvarkytojo vardu tvarkyti vertybinių popierių sąskaitas ir keisti jų turinį turi teisę tik raštu įgalioti jo darbuotojai. Tokių asmenų sąrašą kiekvienas sąskaitų tvarkytojas turi pateikti Centriniam depozitoriumui. Sąskaitų tvarkytojas privalo nepertraukiamai užtikrinti savininko teisę disponuoti vertybiniais popieriais.

6. Sąskaitų tvarkytojo vadovai ir darbuotojai privalo užtikrinti informacijos, kurią jie sužinojo tvarkydami sąskaitas, konfidencialumą, išskyrus atvejus, kai pagal įstatymus jie yra įpareigoti suteikti tokią informaciją.

 

47 straipsnis. Pranešimai apie sąskaitos būklę

Sąskaitų tvarkytojas vertybinių popierių savininkui privalo raštu pranešti apie bet kokį pasikeitimą jo sąskaitoje, jeigu ko kita nenumato tarp jų sudaryta sutartis. Pasibaigus kalendoriniams metams, sąskaitų tvarkytojai sutartyje numatyta tvarka privalo pateikti ataskaitą apie vertybinių popierių sąskaitos būklę paskutinės praėjusių metų dienos pabaigoje.

 

48 straipsnis. Centrinis depozitoriumas

1. Centrinis depozitoriumas yra akcinė bendrovė, veikianti pagal šį Įstatymą ir savo įstatus.

2. Centrinio depozitoriumo akcininkais gali būti tik Lietuvos Respublika, Lietuvos bankas ar Lietuvos Respublikoje, Europos Sąjungos valstybėje narėje ar valstybėje, kuri yra pradėjusi oficialias derybas dėl narystės Europos Sąjungoje, licencijuotos kredito įstaigos, finansų maklerio įmonės, draudimo įmonės, investicinės kintamojo kapitalo bendrovės ir investicinių fondų valdymo įmonės, pensijų fondų valdymo įmonės, vertybinių popierių biržos bei centriniai depozitoriumai. Centrinis depozitoriumas gali išleisti tik paprastąsias vardines akcijas.

3. Centrinio depozitoriumo stebėtojų tarybos nariai, valdybos nariai ar vadovas turi būti nepriekaištingos reputacijos, turėti Vertybinių popierių komisijos nustatytą kvalifikaciją ar darbo patirtį finansų ir joms prilygintose institucijose.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1719, 2003-07-04, Žin., 2003, Nr. 74-3434 (2003-07-25)

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

49 straipsnis. Centrinio depozitoriumo teisės ir pareigos

1. Centrinis depozitoriumas privalo:

1) rengti ir teikti Vertybinių popierių komisijai tvirtinti vertybinių popierių ir jų cirkuliacijos apskaitos taisykles;

2) rengti ir tvirtinti vertybinių popierių apskaitos instrukcijas, išsamiai nustatančias atskiras taisyklėse numatytas procedūras;

3) atidaryti sąskaitų tvarkytojų bei asmenines vertybinių popierių sąskaitas ir jas tvarkyti;

4) užtikrinti, kad vykdant sandorius dėl vertybinių popierių šie popieriai būtų laiku pervesti iš vieno sąskaitų tvarkytojo vertybinių popierių sąskaitos į kito sąskaitų tvarkytojo vertybinių popierių sąskaitą;

5) kontroliuoti, kad išleistų į apyvartą kiekvienos emisijos vertybinių popierių skaičius atitiktų faktiškai cirkuliuojančių šių vertybinių popierių skaičių;

6) rengti ir diegti priemones, užtikrinančias vertybinių popierių apskaitos sistemos vientisumą ir saugumą;

7) kontroliuoti, kaip sąskaitų tvarkytojai laikosi vertybinių popierių apskaitos taisyklių ir instrukcijų;

8) kaupti, apdoroti ir platinti informaciją apie vertybinių popierių apskaitą, rengti ir konsultuoti vertybinių popierių apskaitos specialistus;

9) išduoti sąskaitų tvarkytojams išrašus apie jų vertybinių popierių sąskaitos būklę;

10) užtikrinti konfidencialios informacijos apsaugą ir vykdyti vidaus kontrolę;

11) teikti Vertybinių popierių komisijai pasiūlymus vertybinių popierių apskaitos klausimais ir jai pateikti ataskaitą, kaip per metus buvo tobulinama apskaita ir kokios iškilo pagrindinės problemos;

12) nemokamai teikti Lietuvos bankui ir Vertybinių popierių komisijai jų funkcijoms atlikti reikalingą informaciją.

2. Centrinis depozitoriumas turi teisę:

1) aptarnauti piniginius atsiskaitymus už vertybinių popierių sandorius;

2) iš sąskaitų tvarkytojų, kuriems iškelta bankroto byla, perimti vertybinių popierių apskaitos tvarkymą;

3) teikti emitentams ir tarpininkams kitas su vertybinių popierių sąskaitų aptarnavimu susijusias paslaugas.

3. Vertybinių popierių komisijos atstovas su patariamuoju balsu turi teisę dalyvauti Centrinio depozitoriumo valdymo organų  posėdžiuose bei gauti posėdžio dalyviams pateikiamą medžiagą.

4. Centrinio depozitoriumo instrukcijos ir nurodymai vertybinių popierių apskaitos, jos saugumo reikalavimų užtikrinimo klausimais yra privalomi visiems sąskaitų tvarkytojams.

5. Centrinio depozitoriumo valdybos nustatyti sąskaitų tvarkytojų stojamųjų ir metų įmokų, ketvirčio sąskaitų tvarkymo įmokų ir operacijų įmokų už apskaitos įrašus dydžiai turi būti suderinti su Vertybinių popierių komisija.

 

SEPTINTASIS SKIRSNIS

VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

50 straipsnis. Vertybinių popierių komisija – vertybinių popierių rinkos priežiūros institucija

1. Vertybinių popierių apyvartą reguliuoja ir prižiūri Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija (toliau – Vertybinių popierių komisija).

2. Vertybinių popierių komisija yra juridinis asmuo, turi antspaudą su Lietuvos valstybės herbu ir sąskaitą banke.

3. Vertybinių popierių komisiją steigia ir likviduoja Seimas Vyriausybės teikimu.

 

51 straipsnis. Vertybinių popierių komisijos sudėtis ir sudarymo tvarka

1. Vertybinių popierių komisija susideda iš pirmininko ir 4 narių. Juos 5 metams skiria Seimas Respublikos Prezidento teikimu.

2. Tas pats asmuo Vertybinių popierių komisijos nariu gali būti išrinktas ne daugiau kaip 2 kadencijas iš eilės. Vertybinių popierių komisijos pirmininkas iš narių skiria savo pavaduotojus. Vertybinių popierių komisijos pirmininkas ir nariai privalo būti Lietuvos Respublikos piliečiai.

3. Pasibaigus įgaliojimų laikui, Vertybinių popierių komisijos nariai savo pareigas eina tol, kol bus paskirti nauji nariai.

4. Vertybinių popierių komisijos nariai atleidžiami prieš terminą tik šiais atvejais:

1) savo noru;

2) jei netenka Lietuvos Respublikos pilietybės;

3) dėl sveikatos būklės (jei negali dirbti ne mažiau kaip 3 mėnesius iš eilės);

4) įsiteisėjus teismo nuosprendžiui, kuriuo nuteisiama už tyčinį nusikaltimą nusikalstamą veiką valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams ar korupcinio pobūdžio nusikaltimą ir baudžiamąjį nusižengimą;

5) už šiurkštų šio Įstatymo nuostatų dėl prekybos vertybiniais popieriais apribojimų, taikomų Vertybinių popierių komisijos nariams ir administracijos darbuotojams, pažeidimą.

5. Vertybinių popierių komisijos narį atleisti prieš terminą Seimui siūlo Respublikos Prezidentas. Į atleistų prieš terminą Vertybinių popierių komisijos narių vietas Seimas Respublikos Prezidento teikimu 5 metams skiria kitus asmenis.

6. Vertybinių popierių komisijos nariui neleidžiama verstis veikla, kuri yra nesuderinama su valstybės tarnyba.

7. Vertybinių popierių komisijos nariams Darbo kodeksas taikomas tiek, kiek jų statuso nereglamentuoja kiti teisės aktai. Vertybinių popierių komisijos nariai gali būti skatinami. Šiems santykiams mutatis mutandis taikomos teisės aktų, reglamentuojančių valstybės tarnautojų skatinimą, nuostatos. Sprendimą dėl Vertybinių popierių komisijos nario skatinimo priima Vertybinių popierių komisijos pirmininkas. Sprendimą dėl Vertybinių popierių komisijos pirmininko skatinimo priima Vertybinių popierių komisijos nariai kolegialiai.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1442, 2003-04-03, Žin., 2003, Nr. 38-1687 (2003-04-24)

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

52 straipsnis. Vertybinių popierių komisijos uždaviniai ir funkcijos

1. Vertybinių popierių komisijos uždaviniai yra:

1) prižiūrėti, kaip laikomasi sąžiningos prekybos taisyklių vertybinių popierių apyvartoje;

2) imtis priemonių, užtikrinančių veiksmingą vertybinių popierių rinkos veikimą ir investuotojų apsaugą;

3) teikti pasiūlymus dėl valstybės ekonominės politikos, skatinančios vertybinių popierių rinkos plėtrą, formavimo;

4) skleisti informaciją apie vertybinių popierių rinkos veikimo principus;

5) imtis kitų priemonių šiam Įstatymui ir kitiems teisės aktams, susijusiems su vertybinių popierių rinka, įgyvendinti.

2. Įgyvendindama šio straipsnio 1 dalyje numatytus uždavinius, Vertybinių popierių komisija atlieka šias funkcijas:

1) rengia, tvirtina, keičia ir pripažįsta negaliojančiomis taisykles, reglamentuojančias vertybinių popierių biržų bei tarpininkų licencijavimą ir veiklą, vertybinių popierių emisiją ir apyvartą;

2) rengia, tvirtina, keičia ir pripažįsta negaliojančiomis prospektų (memorandumų), metų bei periodinių ataskaitų formas vertybinių popierių emitentams, taip pat nustato šių dokumentų pateikimo ir paskelbimo tvarką;

3) teikia išaiškinimus ir rekomendacijas vertybinių popierių apyvartos klausimais;

4) vertybinių popierių biržoms, finansų maklerio įmonėms, makleriams išduoda ar panaikina licencijas;

5) stebi, analizuoja, tikrina bei kitaip prižiūri tarpininkų, vertybinių popierių biržų ir jų narių, Centrinio depozitoriumo bei sąskaitų tvarkytojų veiklą;

6) taiko šiame bei kituose Lietuvos Respublikos įstatymuose numatytas sankcijas asmenims, pažeidusiems šį Įstatymą ir Vertybinių popierių komisijos nutarimus;

7) tvirtina vertybinių popierių prospektus;

8) spausdina ar dalyvauja spausdinant leidinius apie vertybinių popierių rinkos veikimą ir reguliavimą;

9) rengia egzaminus ir atestacijas finansų maklerių žinioms ir kompetencijai įvertinti;

10) bendradarbiauja su tarpininkų asociacijomis;

11) sudaro susitarimus su kitų valstybių atitinkamomis institucijomis dėl bendradarbiavimo ir keitimosi informacija;

12) bendradarbiauja ir keičiasi reikalinga informacija su kitų valstybių atitinkamomis institucijomis;

13) bendradarbiauja su kitomis priežiūros institucijomis ir paskiria savo atstovą į Finansų įstaigų bei draudimo įmonių veiklos reglamentavimo ir priežiūros koordinavimo komisiją;

14) atlieka kitas šiame ir kituose Lietuvos Respublikos įstatymuose numatytas funkcijas.

3. Vertybinių popierių komisija turi teisę:
1) kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo, atstovaudama investuotojų interesams;
2) viešai atskleisti rinkos ar jos dalyvių interesų apsaugai reikalingą informaciją;

3) nustatyti rekomendacinio pobūdžio papildomus, nei Akcinių bendrovių įstatyme nustatyti, akcinių bendrovių gero valdymo principus bei jų taikymo mastą.

4. Vertybinių popierių komisija privalo rengti bei pateikti visuomenei ir Seimui metų darbo ataskaitą. Joje turi būti apibūdinta ir vertybinių popierių rinkos plėtra bei pagrindiniai ataskaitinio laikotarpio įvykiai.

5. Vertybinių popierių komisijos veiksmai ar neveikimas gali būti skundžiami Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

53 straipsnis. Vertybinių popierių komisijos darbo organizavimas

1. Vertybinių popierių komisijos darbui vadovauja pirmininkas, o kai jo nėra, – pirmininko pavaduotojas.

2. Vertybinių popierių komisijos pirmininkas:

1) užtikrina, kad būtų reguliariai šaukiami Vertybinių popierių komisijos posėdžiai, nustato kiekviename posėdyje nagrinėtinus klausimus, teikia Vertybinių popierių komisijos veiklos ataskaitas, tarp posėdžių duoda Vertybinių popierių komisijos nariams pavedimus ir tikrina, kaip jie vykdomi;

2) pasirašo Vertybinių popierių komisijos sprendimus (nutarimus);

3) tvirtina etatinių darbuotojų administracijos struktūrą ir etatus, neviršydamas Seimo nustatyto metinio darbo apmokėjimo fondo;

4) vadovauja administracijai, jei nėra įgaliojęs tai daryti administracijos darbuotojo.

3. Kiekvienas Vertybinių popierių komisijos narys yra atsakingas už jam pavestą veiklos sritį ir dalyvauja svarstant bei priimant sprendimus (nutarimus) visais Vertybinių popierių komisijos kompetencijai priklausančiais klausimais. Jei Vertybinių popierių komisijos posėdyje sprendžiamas klausimas, susijęs su nario privačiais interesais, keliančiais viešųjų ir privačių interesų konfliktą, narys apie tai raštu praneša prieš svarstymą ir neturi teisės dalyvauti svarstant ir priimant sprendimą (nutarimą).

4. Vertybinių popierių komisija organizuoja viešus ir uždarus posėdžius. Uždaruose posėdžiuose svarstomi klausimai, susiję su rinkos dalyvių padarytais šio Įstatymo ir kitų teisės aktų pažeidimais arba konfidencialia informacija. Kiti klausimai svarstomi viešuose posėdžiuose.

5. Vertybinių popierių komisijos posėdis gali įvykti, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 3 Vertybinių popierių komisijos nariai.

6. Vertybinių popierių komisijos sprendimas priimamas paprasta posėdžio dalyvių balsų dauguma, o nutarimas dėl teisės aktų priėmimo, keitimo ar pripažinimo negaliojančiu laikomas priimtu, jeigu už jį balsuoja ne mažiau kaip 3 nariai.

7. Vertybinių popierių komisijos nariai turi lygias sprendžiamojo balso teises. Vertybinių popierių komisijos narys neturi teisės atsisakyti balsuoti arba susilaikyti. Jei narių balsai pasiskirsto po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas. Posėdžio sprendimai (nutarimai) priimami vardiniu balsavimu, jeigu to reikalauja bent vienas Vertybinių popierių komisijos narys. Vertybinių popierių komisijos sprendimai (nutarimai) ir jų motyvai skelbiami viešai. Vertybinių popierių komisijos pritaikytos poveikio priemonės ar sankcijos skelbiamos viešai, išskyrus atvejus, kai toks paskelbimas padarytų žalos rinkai ar padarytų neproporcingos žalos suinteresuotiems asmenims.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

 

54 straipsnis. Įgaliojimų perdavimas

Vertybinių popierių komisija gali priimti sprendimą įgalioti Vertybinių popierių komisijos narį ar administracijos darbuotoją atlikti bet kurią savo funkciją, išskyrus teisės aktų priėmimą, pakeitimą ar panaikinimą, licencijų išdavimą ar panaikinimą ir šiame Įstatyme numatytų sankcijų taikymą.

 

55 straipsnis. Apribojimai prekiauti vertybiniais popieriais Vertybinių popierių

komisijos nariams ir administracijos darbuotojams

1. Siekiant išvengti interesų konfliktų, Vertybinių popierių komisijos nariams ir administracijos darbuotojams bei jų sutuoktiniams draudžiama vertybinius popierius, kuriais prekiaujama Lietuvos Respublikos reguliuojamose rinkose, perleisti anksčiau nei praėjus 6 mėnesiams nuo jų įsigijimo.

2. Šio straipsnio 1 dalyje numatytas draudimas netaikomas:

1) paveldėtiems vertybiniams popieriams;

2) vertybiniams popieriams, dėl kurių yra pateiktas oficialus pasiūlymas;

3) vertybiniams popieriams, perduotiems valdyti portfelio valdytojui;

4) Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar Lietuvos banko vertybiniams popieriams.

 

56 straipsnis. Vertybinių popierių komisijos narių ir administracijos darbuotojų pareiga neatskleisti konfidencialios informacijos

1. Esami ir buvę Vertybinių popierių komisijos nariai ir administracijos darbuotojai neturi teisės patys pasinaudoti konfidencialia informacija, įgyta jų darbo Vertybinių popierių komisijoje metu, ar skleisti ją kitiems asmenims. Šis draudimas taikomas ir asmenims, atlikusiems Vertybinių popierių komisijos pavedimus, bei asmenims, įstatymų nustatytais atvejais turintiems teisę gauti iš Vertybinių popierių komisijos konfidencialią informaciją.

2. Šio straipsnio 1 dalyje uždraustu konfidencialios informacijos atskleidimu nėra laikomas:

1) informacijos apie tarpininkus pateikimas tokia apibendrinta forma, kad negali būti nustatyta konkretaus tarpininko tapatybė;

2) informacijos perdavimas baudžiamajai bylai tirti ar nagrinėti įstatymų nustatyta tvarka;

3) informacijos perdavimas civilinėse bylose tarpininko bankroto ar priverstinio likvidavimo atveju;

4) informacijos perdavimas šio Įstatymo 57 straipsnyje numatyta tvarka.

 

57 straipsnis. Vertybinių popierių komisijos teisė perduoti konfidencialią informaciją

1. Vertybinių popierių komisija turi teisę konfidencialią informaciją perduoti Lietuvos Respublikos priežiūros institucijoms, užsienio priežiūros institucijoms, esančioms Europos Sąjungos valstybėse narėse, ir šiame straipsnyje nurodytoms kitoms institucijoms jų priežiūros funkcijoms atlikti. Šiame straipsnyje numatytas perdavimas leidžiamas tik tuo atveju, jei informaciją gaunančioms institucijoms taikomas toks pat draudimas atskleisti konfidencialią informaciją kaip ir Vertybinių popierių komisijai. Priežiūros funkcijos yra teisės aktų laikymosi priežiūra, poveikio priemonių taikymas ar dalyvavimas teismo procesuose dėl priimto priežiūros institucijos sprendimo.

2. Vertybinių popierių komisija turi teisę sudaryti bendradarbiavimo susitarimus, numatančius apsikeitimą konfidencialia informacija, ir su užsienio priežiūros institucijomis, kurios yra valstybėse ne Europos Sąjungos narėse, ar šiame straipsnyje nurodytomis kitomis institucijomis. Tokia informacija joms gali būti perduota tik jų priežiūros funkcijoms atlikti.

3. Konfidenciali informacija gali būti perduota šioms institucijoms:

1) institucijoms, atsakingoms už kredito įstaigų, investicinių kintamojo kapitalo bendrovių, investicinių fondų valdymo įmonių, kitų finansinių institucijų, draudimo įmonių ar finansų rinkų priežiūrą;

2) institucijoms, atsakingoms už tarpininkų ar investicinių kintamojo kapitalo bendrovių, investicinių fondų valdymo įmonių likvidavimo ar bankroto procedūrų vykdymą;

3) tarpininkų, kredito įstaigų, investicinių kintamojo kapitalo bendrovių, investicinių fondų valdymo įmonių, kitų finansinių institucijų bei draudimo įmonių auditoriams;

4) institucijoms, valdančioms investicinių paslaugų draudimo fondus;

5) institucijoms, atsakingoms už tarpininkų, kredito įstaigų, investicinių kintamojo kapitalo bendrovių, investicinių fondų valdymo įmonių, kitų finansinių institucijų bei draudimo įmonių auditorių priežiūrą;

6) valstybių centriniams bankams ar kitoms monetarines funkcijas atliekančioms institucijoms;

7) valstybės įstaigoms, prižiūrinčioms mokėjimų sistemas;

8) įstaigoms, vykdančioms kliringą ir atsiskaitymus.

4. Šio straipsnio 3 dalies 1–3 ir 5 punktuose numatytoms institucijoms informacija gali būti perduodama tik tuo atveju, jeigu to reikia jų priežiūros funkcijoms atlikti. Šio straipsnio 3 dalies 4 punkte numatytoms institucijoms informacija gali būti perduodama tik tuo atveju, jeigu to reikia investicinių paslaugų draudimo fondui valdyti. Šio straipsnio 3 dalies 6 ir 7 punktuose numatytoms institucijoms informacija gali būti perduodama tik tuo atveju, jeigu to reikia jų funkcijoms atlikti. Šio straipsnio 3 dalies 8 punkte numatytoms institucijoms informacija gali būti perduodama tik tuo atveju, jeigu to reikia tinkamam rinkos veikimui užtikrinti.

5. Iš užsienio priežiūros institucijų gauta konfidenciali informacija gali būti naudojama tik priežiūros funkcijoms atlikti. Iš užsienio priežiūros institucijos, esančios Europos Sąjungos valstybėje narėje, gauta konfidenciali informacija šio straipsnio 2 dalyje ir 3 dalies 5 bei 8 punktuose numatytoms institucijoms gali būti atskleista tik turint ją perdavusios institucijos sutikimą ir tik tam tikslui, kuriam tas sutikimas buvo duotas. Iš ne Europos Sąjungos valstybės narės priežiūros institucijos gauta konfidenciali informacija kitoms institucijoms gali būti perduodama tik gavus informaciją perdavusios institucijos išankstinį sutikimą.

6. Vertybinių popierių komisija turi teisę konfidencialią informaciją perduoti ir tarpininkų asociacijai, prižiūrinčiai, kaip jos nariai laikosi asociacijos nustatytų taisyklių, jeigu jos atstovai, atliekantys priežiūros funkcijas, užtikrina informacijos konfidencialumo išsaugojimą.

7. Vertybinių popierių komisija keičiasi informacija, teikia pagalbą ir bendradarbiauja su užsienio priežiūros institucijomis, kai to reikia Įstatymo 9 ar 10 straipsniuose numatytų pažeidimų tyrimui. Šiems tikslams reikalingą informaciją Vertybinių popierių komisija nedelsdama pateikia užsienio priežiūros institucijoms šių prašymu. Jei Vertybinių popierių komisija neturi prašomos informacijos, ji imasi jai surinkti reikalingų priemonių bei informuoja prašančiąją instituciją apie priežastis, dėl kurių informacija negali būti pateikta nedelsiant.

8. Vertybinių popierių komisija gali atsisakyti perduoti užsienio priežiūros institucijai šios prašomą informaciją arba jos prašymu atlikti patikrinimus, arba leisti dalyvauti patikrinimuose Lietuvos Respublikos teritorijoje jos darbuotojams, jei:

1) tai gali neigiamai paveikti Lietuvos Respublikos suverenumą, saugumą ar viešąją tvarką;

2) dėl tų pačių veikų prieš atitinkamus asmenis jau pradėta sankcijų taikymo procedūra Lietuvos Respublikoje;

3) dėl tų pačių veikų atitinkamų asmenų atžvilgiu jau priimtas galutinis sprendimas.

9. Šio straipsnio 8 dalyje nustatytais atvejais Vertybinių popierių komisija atitinkamai informuoja užsienio priežiūros instituciją ir pateikia kiek įmanoma išsamesnę informaciją apie tokių procedūrų eigą ar priimtus sprendimus. Tokią pat informaciją Vertybinių popierių komisija pateikia ir tais atvejais, kai užsienio priežiūros institucija informuoja apie įtarimus dėl Lietuvos Respublikos teritorijoje vykdomų ar įvykdytų pažeidimų, susijusių su vertybiniais popieriais, kuriais prekiaujama Lietuvos Respublikos reguliuojamoje rinkoje. Prireikus Vertybinių popierių komisija konsultuojasi su užsienio priežiūros institucija dėl galimų tyrimo veiksmų.

10. Jei Vertybinių popierių komisija turi duomenų, kad Įstatymo 9 ar 10 straipsniuose uždrausti veiksmai yra atliekami ar buvo atlikti kitos Europos Sąjungos valstybės narės teritorijoje ar jie yra susiję su vertybiniais popieriais, kuriais prekiaujama tokios valstybės reguliuojamoje rinkoje, ji apie tai praneša atitinkamai užsienio priežiūros institucijai.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-1719, 2003-07-04, Žin., 2003, Nr. 74-3434 (2003-07-25)

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

58 straipsnis. Vertybinių popierių komisijos finansavimas

Vertybinių popierių komisija finansuojama iš valstybės biudžeto.

 

59 straipsnis. Vertybinių popierių komisijos teisės nagrinėjant vertybinių popierių rinkos veikimą reglamentuojančių norminių aktų pažeidimus

1. Vertybinių popierių komisija turi teisę organizuoti ir atlikti patikrinimus, kad nustatytų, ar laikomasi šio Įstatymo bei jo pagrindu priimtų teisės aktų.

2. Atlikdami patikrinimą, Vertybinių popierių komisijos pareigūnai turi teisę:

1) gauti paaiškinimus žodžiu ar raštu iš asmenų, susijusių su tiriamais pažeidimais, reikalauti, kad jie atvyktų duoti paaiškinimų į patikrinimą atliekančio pareigūno tarnybines patalpas;

2) pateikę tarnybinį pažymėjimą ir Vertybinių popierių komisijos ar jos įgalioto darbuotojo motyvuotą sprendimą, atlikti patikrinimą (reviziją), laisvai įeiti į tarpininkų, vertybinių popierių biržų, Centrinio depozitoriumo, emitentų bei kitų juridinių asmenų, susijusių su galimais pažeidimais, patalpas, tikrinti dokumentus, apskaitos registrus bei kitus patikrinimui reikalingus informacijos šaltinius ir pagal tikrinimo medžiagą iš ekspertizės įstaigų gauti išvadas;

3) išreikalauti padaryti apskaitos dokumentų, sutarčių, įsakymų, memorandumų bei kitų dokumentų, kuriuos Vertybinių popierių komisija laiko svarbiais tyrimui, kopijas;

4) laikinai paimti tikrinamų tarpininkų, vertybinių popierių biržų, Centrinio depozitoriumo, emitentų dokumentus, kurie gali būti panaudojami kaip pažeidimo įrodymai, palikdami motyvuotą sprendimą dėl dokumentų paėmimo bei paimtų dokumentų apyrašą;

5) pateikę Vertybinių popierių komisijos motyvuotą sprendimą, gauti iš banko įstaigų duomenis, pažymas ir dokumentų kopijas apie finansines operacijas, susijusias su tikrinamuoju objektu;

6) gauti duomenis ir dokumentus arba jų nuorašus, susijusius su tikrinamu asmeniu, iš kitų ūkio subjektų, taip pat iš valstybės ir savivaldybės institucijų.

3. Šio straipsnio 2 dalyje numatytoms teisėms įgyvendinti Vertybinių popierių komisija gali pasitelkti policijos pareigūnus.

4. Vertybinių popierių komisija, turėdama pagrindą įtarti, kad buvo pažeistos šio Įstatymo ar jo pagrindu priimtų Vertybinių popierių komisijos nutarimų nuostatos, turi teisę uždrausti viešą siūlymą arba ne ilgesniam kaip 10 darbo dienų terminui sustabdyti viešą siūlymą, prekybą reguliuojamoje rinkoje ar įtraukimą į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Vertybinių popierių komisija, nustačiusi, kad buvo pažeistos šio Įstatymo ar jo pagrindu priimtų Vertybinių popierių komisijos nutarimų nuostatos, turi teisę uždrausti viešą siūlymą ar prekybą reguliuojamoje rinkoje. Vertybinių popierių komisijos sprendimu gali būti viešai paskelbiama apie tai, kad emitentas nevykdo savo įsipareigojimų, asmenims gali būti laikinai uždraudžiama vykdyti profesinę veiklą, susijusią su investicinių paslaugų teikimu, ar Vertybinių popierių komisijos prašymo pagrindu teismo (teisėjo) nutartimi laikinai areštuojamas turtas. Vertybinių popierių komisijos prašymus dėl turto areštavimo nagrinėja Vilniaus apygardos administracinis teismas.

5. Vertybinių popierių komisija gali prašyti, kad užsienio priežiūros institucijos atliktų reikalingus patikrinimus šių valstybių teritorijoje ir kad tokiuose patikrinimuose būtų leista dalyvauti Vertybinių popierių komisijos darbuotojams. Jei Europos Sąjungos valstybės priežiūros institucija laiku neatsako į prašymą dėl informacijos pateikimo arba atsisako pateikti informaciją, Vertybinių popierių komisija gali apie tai pranešti Europos vertybinių popierių reguliavimo institucijų komitetui.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

AŠTUNTASIS SKIRSNIS

ATSAKOMYBĖ UŽ ĮSTATYMO PAŽEIDIMUS

 

60 straipsnis. Įstatymo pažeidimo pasekmės

Asmenys, pažeidę šį Įstatymą, privalo:

1) vykdyti Vertybinių popierių komisijos nurodymus nutraukti veiksmus, atkurti ankstesnę padėtį, atlikti kitus įpareigojimus;

2) atlyginti padarytą žalą;

3) vykdyti šiame Įstatyme numatytas Vertybinių popierių komisijos paskirtas sankcijas.

 

61 straipsnis. Piniginės baudos už Įstatymo pažeidimą

1. Vertybinių popierių komisija turi teisę skirti pinigines baudas:

1) (neteko galios)

[Buvusius 61 straipsnio 1 dalies 2-10 punktus laikyti 1-9 punktais]

1) emitentams, tarpininkams ar kitiems juridiniams asmenims, organizuojantiems ar vykdantiems vertybinių popierių viešą siūlymą ar prekybą reguliuojamoje rinkoje, jei prieš tai nebuvo paskelbtas prospektas arba šių vertybinių popierių viešas siūlymas ar prekyba reguliuojamoje rinkoje yra uždrausta ar sustabdyta, – iki 100 tūkstančių litų, jei viešai siūlytų ar į prekybą reguliuojamoje rinkoje įtrauktų vertybinių popierių bendra nominali vertė yra mažesnė nei 100 tūkstančių litų, ir iki viešai siūlytų ar į prekybą reguliuojamoje rinkoje įtrauktų vertybinių popierių bendros nominalios vertės dydžio, jei viešai siūlytų ar į prekybą reguliuojamoje rinkoje įtrauktų vertybinių popierių bendra nominali vertė yra didesnė nei 100 tūkstančių litų;

2) emitentams, nesilaikantiems šio Įstatymo 7 ar 8 straipsniuose nustatytų reikalavimų, – iki 100 tūkstančių litų;

3) juridiniams asmenims, nesilaikantiems įstatymo 9 ar 10 straipsniuose nustatytų reikalavimų, – iki 100 tūkstančių litų, jei neteisėtai gautų pajamų dydis yra iki 100 tūkstančių litų, ir iki trigubo neteisėtai gautų pajamų dydžio, jei neteisėtai gautų pajamų yra daugiau kaip 100 tūkstančių litų;

4) juridiniams asmenims, nesilaikantiems šio Įstatymo 14 ar 14(1) straipsniuose nustatytų reikalavimų, – iki 100 tūkstančių litų;

5) juridiniams asmenims, įregistravusiems oficialų pasiūlymą Vertybinių popierių komisijoje, bet jo neįgyvendinusiems, – iki 500 tūkstančių litų;

6) juridiniams asmenims, veikiantiems kaip tarpininkai be šio Įstatymo numatytos licencijos, – iki 100 tūkstančių litų, jei neteisėtai gautų pajamų dydis yra iki 100 tūkstančių litų, ir iki dvigubo neteisėtai gautų pajamų dydžio, jei neteisėtai gautų pajamų dydis yra didesnis nei 100 tūkstančių litų;

7) tarpininkams, nesilaikantiems šio Įstatymo 24 straipsnio reikalavimų, – iki 100 tūkstančių litų;

8) juridiniams asmenims, kurie verčiasi vertybinių popierių biržos veikla be šio Įstatymo numatytos Vertybinių popierių komisijos licencijos, – iki 100 tūkstančių litų, jei neteisėtai gautų pajamų dydis yra iki 100 tūkstančių litų, ir iki dvigubo neteisėtai gautų pajamų dydžio, jei neteisėtai gautų pajamų dydis yra didesnis nei 100 tūkstančių litų;

9) juridiniams asmenims, šio įstatymo 19(1) straipsnio nustatyta tvarka pareikalavusiems, kad visi kiti emitento akcininkai parduotų jiems priklausančias akcijas, bet nustatytais terminais neatsiskaičiusiems su jais arba nevykdantiems prievolės bet kuriam akcininkui pareikalavus išpirkti jam priklausančias akcijas, – iki 100 tūkstančių litų.

2. Juridiniams asmenims šio straipsnio 1 dalyje numatytos baudos gali būti skiriamos, jei praėjo ne daugiau nei 2 metai nuo pažeidimo dienos, o esant tęstiniam pažeidimui, – nuo paskutinių veiksmų atlikimo dienos.

3. Šio straipsnio 1 dalyje numatytų sankcijų taikymas juridiniams asmenims neatleidžia jų vadovų nuo įstatymų numatytos civilinės, administracinės ir baudžiamosios atsakomybės.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

62 straipsnis. Piniginių baudų skyrimo tvarka

1. Prieš spręsdama šio Įstatymo nustatytų baudų skyrimo klausimą, Vertybinių popierių komisija nustato ne trumpesnį nei 5 dienų terminą paaiškinimams pateikti ir apie tai informuoja juridinį asmenį, dėl kurio veiksmų atliekamas tyrimas. Jei per nurodytą laiką paaiškinimų negaunama, laikoma, kad juos pateikti atsisakyta.

2. Apie posėdžio, kuriame bus svarstomas baudos skyrimo klausimas, datą ir laiką Vertybinių popierių komisija registruotu laišku praneša asmeniui, dėl kurio veiksmų atliekamas tyrimas. Jo atstovai ir advokatai turi teisę dalyvauti nagrinėjant šį klausimą posėdyje. Asmens, dėl kurio veiksmų atliekamas tyrimas, atstovo neatvykimas netrukdo svarstyti baudos skyrimo klausimus, jei asmeniui buvo apie svarstymą pranešta.

3. Asmens atstovai turi teisę susipažinti su pažeidimą įrodančia medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, naudotis advokato pagalba.

4. Išnagrinėjusi visą turimą medžiagą, susijusią su įtariamu pažeidimu, Vertybinių popierių komisija turi teisę:

1) skirti šio Įstatymo nustatytą piniginę baudą;

2) nutraukti tyrimą nesant pažeidimo ar įstatymo pagrindo skirti baudą;

3) pratęsti tyrimą.

5. Vertybinių popierių komisija diferencijuoja skiriamos baudos dydį, atsižvelgdama į:

1) pažeidimu padarytos žalos dydį;

2) pažeidimo trukmę;

3) asmeniui dėl pažeidimo tekusių pajamų dydį;

4) atsakomybę lengvinančias ar sunkinančias aplinkybes.

6. Atsakomybę lengvinančiomis aplinkybėmis laikoma tai, kad įtariamas asmuo savo noru užkerta kelią žalingoms pažeidimo pasekmėms, padeda Vertybinių popierių komisijai tyrimo metu, atlygina nuostolius ar ištaiso padarytą žalą. Vertybinių popierių komisija gali nutarti laikyti lengvinančiomis atsakomybę ir kitas čia nenumatytas aplinkybes.

7. Atsakomybę sunkinančiomis aplinkybėmis laikoma tai, kad įtariamas asmuo kliudo atlikti tyrimą, slepia padarytą pažeidimą, tęsia pažeidimą nepaisydamas įpareigojimo nutraukti neteisėtus veiksmus arba pakartotinai padaro pažeidimą, už kurį jau buvo paskirta šio Įstatymo nustatyta bauda.

8. Vertybinių popierių komisijos sprendimas per 3 darbo dienas registruotu laišku išsiunčiamas asmeniui, dėl kurio veiksmų buvo atliekamas tyrimas, arba pasirašytinai įteikiamas jo atstovui.

 

63 straipsnis. Piniginių baudų išieškojimas

Piniginės baudos į valstybės biudžetą sumokamos ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo dienos, kai asmuo gavo Vertybinių popierių komisijos sprendimą skirti baudą. Jei bauda nebuvo savanoriškai sumokėta, ji išieškoma Civilinio proceso kodekso nustatyta ne ginčo tvarka.

 

DEVINTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

64 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1. Įstatymas, išskyrus 23 straipsnį, įsigalioja nuo 2002 m. balandžio 1 d.

2. Įstatymo 23 straipsnis įsigalioja, Lietuvos Respublikai tapus Europos Sąjungos nare.

 

65 straipsnis. Pereinamasis laikotarpis

1. Nuo Įstatymo įsigaliojimo dienos naujos licencijos investicijų valdymo ir konsultavimo įmonių veiklai nebeišduodamos, o veikiančios investicijų valdymo ir konsultavimo įmonės turi laikytis visų atitinkamai finansų maklerio įmonės kategorijai keliamų reikalavimų.

2. Lietuvos centrinis vertybinių popierių depozitoriumas bei vertybinių popierių biržos, įregistruotos iki Įstatymo įsigaliojimo, turi ne vėliau kaip per 1 metus, remdamiesi Įstatymu, priimti savo įstatų ir taisyklių pataisas. Asmenys, buvę Centrinio depozitoriumo akcininkais Įstatymo įsigaliojimo dieną, turi teisę naudotis visomis akcininko teisėmis, tačiau neturi teisės akcijas parduoti ar kitaip perleisti asmenims, kurie negali būti šių bendrovių akcininkais.

3. Emitentai, patys tvarkantys savo išleistų vertybinių popierių asmenines sąskaitas, privalo perduoti šių sąskaitų tvarkymą tarpininkams iki 2004 m. sausio 1 d. Šis reikalavimas netaikomas likviduojamiems emitentams ir emitentams, kuriems yra iškeltos bankroto bylos.

4. Tiems savarankiškai ar kartu veikiantiems asmenims, kurie Įstatymo įsigaliojimo dieną turėjo daugiau nei 40 procentų, tačiau ne daugiau nei 50 procentų balsų atskaitingo emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, pareiga skelbti oficialų pasiūlymą atsiranda, jeigu jie įgyja daugiau nei 50 procentų balsų.

5. (neteko galios)

6. (neteko galios)

7. Neteko galios nuo 2004 m. balandžio 30 d.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

 

            Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

                                                                                              Lietuvos Respublikos

                                                                                    vertybinių popierių rinkos

                                                                                    įstatymo

                                                                                    priedas

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1. (Neteko galios)

Punkto pakeitimai:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 
2. 1993 m. kovo 15 d. Tarybos direktyva 93/6/EEB dėl investicinių įmonių ir kredito įstaigų kapitalo pakankamumo su pakeitimais, padarytais 1998 m. birželio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 98/31/EB, iš dalies pakeičiančia Tarybos direktyvą 93/6/EEB dėl investicinių įmonių ir kredito įstaigų kapitalo pakankamumo, 1998 m. birželio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 98/33/EB, iš dalies pakeičiančia Tarybos direktyvos 77/780/EEB dėl kredito įstaigų steigimosi ir veiklos 12 straipsnį, Tarybos direktyvos 89/647/EEB dėl kredito įstaigų mokumo normatyvo 2, 5, 6, 7, 8 straipsnius ir II bei III priedus ir Tarybos direktyvos 93/6/EEB dėl investicinių firmų ir kredito įstaigų kapitalo pakankamumo 2 straipsnį ir II priedą, ir 2002 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/87/EB, nustatančia papildomą priežiūrą kredito įstaigoms, draudimo įmonėms ir investicinėms firmoms, priklausančioms finansiniam konglomeratui, ir iš dalies pakeičiančia Tarybos direktyvas 73/239/EEB, 79/267/EEB, 92/49/EEB, 92/96/EEB, 93/6/EEB ir 93/22/EEB bei Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas 98/78/EB bei 2000/12/EB.

3. 1993 m. gegužės 10 d. Tarybos direktyva 93/22/EEB dėl investicinių paslaugų vertybinių popierių srityje su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2002 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/87/EB, nustatančia papildomą priežiūrą kredito įstaigoms, draudimo įmonėms ir investicinėms firmoms, priklausančioms finansiniam konglomeratui, ir iš dalies pakeičiančia Tarybos direktyvas 73/239/EEB, 79//267/EEB, 92/49/EEB, 92/96/EEB, 93/6/EEB ir 93/22/EEB bei Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas 98/78/EB bei 2000/12/EB.

4. 2001 m. gegužės 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/34/EB dėl vertybinių popierių įtraukimo į biržos oficialųjį prekybos sąrašą ir dėl informacijos apie tuos vertybinius popierius paskelbimo.

5. 2003 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/6/EB dėl prekybos vertybiniais popieriais, pasinaudojant viešai neatskleista informacija, ir manipuliavimo rinka (piktnaudžiavimo rinka).

6. 2003 m. lapkričio 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/71/EB dėl prospekto, kuris turi būti skelbiamas, kai vertybiniai popieriai siūlomi visuomenei ar įtraukiami į prekybos sąrašą, ir iš dalies pakeičianti Direktyvą 2001/34/EB.

Įstatymas papildytas priedu:

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

Priedas papildytas punktu:

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

 

 

_____________

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. I-1303, 96.04.23, Žin., 1996, Nr. 41-992 (96.05.08)

LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS ĮSTATYMO 3 STRAIPSNIO PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

2.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. I-1480, 96.07.11, Žin., 1996, Nr. 71-1713 (96.07.26)

LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS ĮSTATYMO 41 STRAIPSNIO PAPILDYMO LAIKINASIS ĮSTATYMAS

 

3.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-671, 98.03.19, Žin., 1998, Nr.33-873 (98.04.08)

LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

4.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-1819, 00.07.11, Žin., 2000, Nr.61-1824 (00.07.26)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS ĮSTATYMO 3, 7 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

5.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-1839, 00.07.13, Žin., 2000, Nr.61-1837 (00.07.26)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS ĮSTATYMO 28, 38 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR 41 STRAIPSNIO PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

6.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-276, 2001 04 19, Žin., 2001, Nr. 39-1347 (2001 05 09)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS ĮSTATYMO 41 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

7.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-327, 2001 05 17, Žin., 2001, Nr. 43-1497 (2001 05 23)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS ĮSTATYMO 3, 10 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

8.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-521, 2001-09-25, Žin., 2001, Nr. 85-2971 (2001-10-05)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS ĮSTATYMO 28 STRAIPSNIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

Įstatymas įsigalioja nuo 2001 m. lapkričio 1 d.

 

9.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-655, 2001-12-17, Žin., 2001, Nr. 112-4074 (2001-12-30)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS ĮSTATYMO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Nauja įstatymo redakcija (pakeistas įstatymo pavadinimas)

 

10.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-1442, 2003-04-03, Žin., 2003, Nr. 38-1687 (2003-04-24)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ RINKOS ĮSTATYMO 51 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

Šis Įstatymas įsigalioja kartu su Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu (Žin., 2000, Nr. 89-2741) ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (Žin., 2002, Nr. 37-1341), t.y. nuo 2003 m. gegužės 1 d.

 

11.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-1719, 2003-07-04, Žin., 2003, Nr. 74-3434 (2003-07-25)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ RINKOS ĮSTATYMO 2, 3, 48, 57 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

12.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. IX-2174, 2004-04-27, Žin., 2004, Nr. 73-2514 (2004-04-30)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ RINKOS ĮSTATYMO 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 19, 20, 22, 23, 26, 27, 29, 36, 40, 41, 48, 51, 52, 53, 57, 59, 61, 65 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO BEI PAPILDYMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 19(1) STRAIPSNIU IR PRIEDU ĮSTATYMAS

Šio Įstatymo 8 straipsnyje išdėstytos Vertybinių popierių rinkos įstatymo 15 straipsnio 1 dalies nuostatos dėl būtinumo pranešti įgijus 19/20 balsų emitento, kurio akcijos yra įtrauktos į Lietuvos Respublikoje įregistruotos vertybinių popierių biržos oficialųjį arba einamąjį prekybos sąrašą, visuotiniame akcininkų susirinkime, ir 12 straipsnis įsigalioja nuo 2005 m. sausio 1 d.

Asmenys, kurie iki 2005 m. sausio 1 d. veikdami savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis įgijo 19/20 balsų Lietuvos Respublikoje įregistruoto atskaitingo emitento, kurio akcijos yra įtrauktos į Lietuvos Respublikoje įregistruotos vertybinių popierių biržos oficialųjį arba einamąjį prekybos sąrašą, visuotiniame akcininkų susirinkime, ne vėliau kaip 2005 m. sausio 10 d. privalo Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 15 straipsnio nustatyta tvarka pranešti apie turimų balsų skaičių.

Asmenys, kurie 1/20 emitento balsų turi šio Įstatymo įsigaliojimo metu, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 15 straipsnio nustatyta tvarka apie savo turimus balsus privalo pranešti ne vėliau kaip likus 10 dienų iki artimiausio emitento visuotinio akcininkų susirinkimo, jei informacija apie jų turimus balsus nebuvo paskelbta emitento 2003 metų prospekte-ataskaitoje.

 

13.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. X-270, 2005-06-23, Žin., 2005, Nr. 84-3108 (2005-07-12)

VERTYBINIŲ POPIERIŲ RINKOS ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

Vertybinių popierių rinkos įstatymo pakeitimo ir papildymo į įgyvendinimas:

1. Ne Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigti emitentai, kurių vertybiniais popieriais prekiaujama reguliuojamoje rinkoje iki šio Įstatymo įsigaliojimo ir kurie, vadovaudamiesi šiuo Įstatymu, savo buveinės valstybe nare pasirenka Lietuvos Respubliką, apie tai ne vėliau kaip iki 2005 m. gruodžio 31 d. turi pranešti Vertybinių popierių komisijai.

2. Lietuvos Respublikoje įsteigti emitentai, kurie buvo laikomi atskaitingais emitentais paskutinę dieną iki šio Įstatymo įsigaliojimo, ir toliau laikomi atskaitingais emitentais.

3. Šio straipsnio 2 dalyje nurodyti emitentai nebelaikomi atskaitingais emitentais, jei išnyksta pagrindas, kuriuo vadovaujantis jie buvo pripažinti atskaitingais emitentais, ir tai pagrindžiantys dokumentai pateikiami Vertybinių popierių komisijai. Šios nuostatos įgyvendinimo tvarką nustato Vertybinių popierių komisija.

4. Asmenys, kurie iki šio Įstatymo įsigaliojimo veikdami savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis įgijo 19/20 balsų Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, ne vėliau kaip per 30 dienų privalo Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 15 straipsnyje nustatyta tvarka pranešti apie turimų balsų skaičių.

               

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo: Angonita Rupšytė (2005-07-13)

anrups@lrs.lt