Suvestinė redakcija nuo 2021-09-18

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2012, Nr. 53-2660, i. k. 1122080ISAK00ĮV-309

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL TREČIŲJŲ ŠALIŲ PILIEČIŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO, NORINT DIRBTI PAGAL RESTAURATORIAUS PROFESIJĄ LIETUVOS RESPUBLIKOJE, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. gegužės 3 d. Nr. ĮV-309

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. rugsėjo 14 d. nutarimo Nr. 1069 „Dėl trečiųjų šalių piliečių reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo“ (Žin., 2011, Nr. 115-5403) 2 punktu,

t v i r t i n u Trečiųjų šalių piliečių profesinės kvalifikacijos pripažinimo, norint dirbti pagal restauratoriaus profesiją Lietuvos Respublikoje, tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Kultūros ministras                                                                     Arūnas Gelūnas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2012 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. ĮV-309

 

TREČIŲJŲ ŠALIŲ PILIEČIŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO, NORINT DIRBTI PAGAL RESTAURATORIAUS PROFESIJĄ LIETUVOS RESPUBLIKOJE, TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Trečiųjų šalių piliečių profesinės kvalifikacijos pripažinimo, norint dirbti pagal restauratoriaus profesiją Lietuvos Respublikoje, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato restauratoriaus profesinės kvalifikacijos pripažinimo procedūras, kompensacines priemones ir sprendimų apskundimo tvarką.

2. Aprašo nuostatos taikomos trečiųjų šalių piliečiams, įgijusiems restauratoriaus kvalifikaciją trečiojoje šalyje ir siekiantiems dirbti pagal restauratoriaus profesiją Lietuvos Respublikoje.

3. Lietuvos Respublikai pripažinus pareiškėjo restauratoriaus kvalifikaciją, asmuo gali dirbti Lietuvos Respublikoje tokiomis pat sąlygomis kaip ir Lietuvos Respublikos piliečiai.

4. Apraše vartojamos sąvokos:

Formalios kvalifikacijos įrodymas (-ai) – diplomai, pažymėjimai ir kiti dokumentai, išduoti trečiosios šalies institucijos, paskirtos pagal tos šalies įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatas, ir patvirtinantys sėkmingą profesinio rengimo baigimą.

Pareiškėjas – trečiosios šalies pilietis, įgijęs restauratoriaus kvalifikaciją trečiojoje šalyje ir siekiantis dirbti pagal restauratoriaus profesiją Lietuvos Respublikoje.

Profesinė kvalifikacija – kvalifikacija, kurią patvirtina formalios kvalifikacijos įrodymas ir profesinė patirtis (jei tokia yra).

Trečioji šalis – bet kuri valstybė, išskyrus Europos Sąjungos, kitas Europos ekonominės erdvės valstybes arba Šveicarijos Konfederaciją.

Kitos Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatyme (Žin., 2008, Nr. 47-1747) ir kituose teisės aktuose.

 

II. PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO PROCEDŪRA, NORINT DIRBTI PAGAL RESTAURATORIAUS PROFESIJĄ

 

5. Pareiškėjas arba jo įgaliotas asmuo pateikia paraišką įvertinti ir pripažinti įgytą restauratoriaus kvalifikaciją (toliau – paraiška) Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai (toliau – Ministerija) pagal jos patvirtintą paraiškos formą (priedas) ir prideda šiuos dokumentus (arba jų kopijas)

Punkto pakeitimai:

Nr. ĮV-1087, 2021-09-16, paskelbta TAR 2021-09-17, i. k. 2021-19587

5.1. asmens pilietybę įrodantį dokumentą;

5.2. pavardės ir (ar) vardo keitimo (jeigu buvo keičiama) dokumentus;

5.3. formalią kvalifikaciją įrodančius dokumentus ir jų priedus su išklausytų dalykų pavadinimais ir kreditų skaičiumi (jeigu jie yra);

5.4. užsienyje įgytos aukštojo mokslo kvalifikacijos vertinimo ir (arba) kvalifikacijos akademinio pripažinimo pažymą, išduotą Studijų kokybės vertinimo centro;

5.5. dokumentus, patvirtinančius pareiškėjo profesinę patirtį ir trukmę (jeigu tokie yra);

5.6. įgaliojimą, jeigu paraišką teikia įgaliotas asmuo.

6. kartu su paraiška pateikiamas ir dokumentų, nurodytų aprašo 5.2, 5.3, 5.5, 5.6 punktuose, vertimas į lietuvių kalbą. Vertimas turi būti patvirtintas vertėjo parašu.

7. Pareiškėjo ar įgalioto asmens pateiktą paraišką ir dokumentus nagrinėja Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Kultūros vertybių restauratorių atestavimo komisija (toliau – Atestavimo komisija), kurios sudėtį ir darbo reglamentą tvirtina kultūros ministras.

8. Ministerija, gavusi pareiškėjo ar jo įgalioto asmens paraišką ir dokumentus, nurodytus Aprašo 5.1–5.6 punktuose, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas juos perduoda Atestavimo komisijai.

9. Atestavimo komisija turi teisę pareikalauti, kad pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo pateiktų trūkstamus ir (arba) papildomus dokumentus, susijusius su jo profesinės kvalifikacijos vertinimu.

10. Ministerija turi teisę kreiptis į trečiosios šalies ar Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybės arba Šveicarijos Konfederacijos institucijas ir paprašyti papildomos informacijos, susijusios su pareiškėjo formalios kvalifikacijos įrodymais ar kitais dokumentais. Atestavimo komisijos sekretorius pareiškėją ar jo įgaliotą asmenį raštu informuoja apie Ministerijos kreipimąsi.

11. Pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo ir (arba) kitos institucijos pateikia Atestavimo komisijai ir (arba) Ministerijai trūkstamus ir (arba) papildomus dokumentus ar informaciją ne vėliau nei per 3 mėnesius nuo Atestavimo komisijos ar Ministerijos kreipimosi dienos. Šis laikas neįskaitomas į Aprašo 16 punkte nurodytą sprendimų priėmimo terminą.

12. Jeigu Ministerija per Aprašo 11 punkte nurodytą laiką iš 10 punkte nurodytos institucijos negauna atsakymo į užklausą dėl informacijos, susijusios su pareiškėjo formalios kvalifikacijos įrodymais ar kitais dokumentais, būtinos profesinei kvalifikacijai vertinti ir pripažinti, arba gauna netikslų ar neišsamų atsakymą, ji turi teisę dar kartą kreiptis į tą instituciją. Institucija Ministerijai atsakymą pateikia ne vėliau nei per mėnesį nuo pakartotinio kreipimosi dienos. Šis laikas neįskaitomas į Aprašo 16 punkte nurodytą sprendimų priėmimo terminą.

13. Pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo turi teisę dalyvauti Atestavimo komisijos posėdžiuose. Atestavimo komisijos sekretorius pareiškėją ar jo įgaliotą asmenį raštu informuoja apie numatomą Atestavimo komisijos posėdžio datą, laiką ir vietą ne vėliau kaip prieš 14 darbo dienų iki posėdžio.

14. Atestavimo komisija, išnagrinėjusi pareiškėjo ar jo įgalioto asmens pateiktą paraišką ir dokumentus, pateikia išvadą dėl pareiškėjo profesinės kvalifikacijos ir siūlo Ministerijai priimti vieną iš šių sprendimų:

14.1. pripažinti restauratoriaus profesinę kvalifikaciją;

14.2. nepripažinti restauratoriaus profesinės kvalifikacijos ir nurodyti motyvuotas atsisakymo pripažinti priežastis;

14.3. skirti pareiškėjui kompensacinę priemonę – profesinio tinkamumo testą ar profesinės adaptacijos laikotarpį, vadovaujantis Aprašo III skyriaus nuostatomis.

15. Ministerija priima sprendimą nepripažinti pareiškėjo profesinės kvalifikacijos, jeigu:

15.1. rengimo kurso, dėl kurio pareiškėjas pateikia formalios kvalifikacijos įrodymą, trukmė daugiau nei vienais metais trumpesnė už privalomą Lietuvos Respublikoje;

15.2. pareiškėjo baigtas rengimo kursas apima mažiau kaip 2/3 rengimo dalykų ir atitinkamai kiekvieno dalyko kreditų skaičiaus (jeigu jie yra) negu tie, kurie būtini siekiant gauti formalios kvalifikacijos įrodymą, privalomą Lietuvos Respublikoje;

15.3. pareiškėjas (ar jo įgaliotas asmuo) per Aprašo 11 punkte nustatytą terminą nepateikia trūkstamų ir (arba) papildomų profesinei kvalifikacijai vertinti ir pripažinti būtinų dokumentų ar jų vertimo;

15.4. trečiosios šalies ar Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybės arba Šveicarijos Konfederacijos institucija Ministerijai nepateikia atsakymo į pakartotinę užklausą dėl papildomos informacijos, susijusios su pareiškėjo formalios kvalifikacijos įrodymais ar kitais dokumentais, būtinos profesinei kvalifikacijai vertinti ir pripažinti, arba pateikia netikslų ir neišsamų atsakymą.

16. Ministerija motyvuotą sprendimą, nurodytą Aprašo 14.1, 14.2 ar 14.3 punkte, priima kuo greičiau, bet ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo pareiškėjo ar jo įgalioto asmens kreipimosi dienos.

17. Ministerija apie priimtą sprendimą raštu informuoja pareiškėją ar jo įgaliotą asmenį per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

 

III. KOMPENSACINĖS PRIEMONĖS

 

18. Jeigu Ministerija priima sprendimą skirti pareiškėjui kompensacinę priemonę, ji turi pasiūlyti pareiškėjui pasirinkti vieną iš jų:

18.1. profesinės adaptacijos laikotarpį, trunkantį iki trejų metų;

18.2. profesinio tinkamumo testą.

19. Aprašo 18 punkte nurodytos kompensacinės priemonės taikomos, jeigu:

19.1. rengimo kurso, dėl kurio pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo pateikia formalios kvalifikacijos įrodymą, trukmė ne daugiau nei vienais metais trumpesnė už privalomą Lietuvos Respublikoje;

19.2. baigtas rengimo kursas apima ne mažiau kaip 2/3 rengimo dalykų ir atitinkamai kiekvieno dalyko kreditų skaičiaus (jeigu jie yra) negu tie, kurie būtini siekiant gauti formalios kvalifikacijos įrodymą, privalomą Lietuvos Respublikoje.

20. Kol trunka profesinės adaptacijos laikotarpis arba rengiamasi profesinio tinkamumo testui, pareiškėjo teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, socialines garantijas ir lengvatas reguliuoja Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai.

21. Atestavimo komisija, organizuodama kompensacinių priemonių vykdymą, privalo atsižvelgti į tai, kad pareiškėjas savo kilmės šalyje yra kvalifikuotas specialistas.

22. Profesinio tinkamumo testą organizuoja Atestavimo komisija. Profesinio tinkamumo testus Atestavimo komisija organizuoja ne rečiau kaip 2 kartus per metus, jeigu yra bent vienas pareiškėjas.

23. Atestavimo komisija profesinio tinkamumo testui atlikti parengia dalykų sąrašą, kuris sudaromas lyginant restauratoriaus rengimo programos dalykus Lietuvos Respublikoje su tais, kurie nurodyti pareiškėjo formalios kvalifikacijos įrodyme ir (ar) jo priede su išklausytų disciplinų pavadinimais ir kreditų skaičiumi (jeigu jie yra).

24. Profesinio tinkamumo testas apima restauratoriaus rengimo programos dalykus, kurie pasirenkami iš šio Aprašo 23 punkte nurodyto sąrašo ir kurių žinios būtinos siekiant dirbti pagal restauratoriaus profesiją.

25. Jeigu pareiškėjas pasirenka atlikti profesinio tinkamumo testą, Atestavimo komisijos sekretorius raštu informuoja pareiškėją nurodydamas:

25.1. profesinio tinkamumo testą vykdančią instituciją ir jos adresą;

25.2. profesinio tinkamumo testo atlikimo formą ir vertinimą;

25.3. profesinio tinkamumo testo organizavimo išlaidų padengimo tvarką;

25.4. kitą reikiamą su profesinio tinkamumo testo atlikimu susijusią informaciją.

26. Atestavimo komisija privalo ne vėliau kaip per mėnesį nuo profesinio tinkamumo testo atlikimo dienos apie testo įvertinimą raštu informuoti Ministeriją, kuri apie tai informuoja pareiškėją arba jo įgaliotą asmenį.

27. Neišlaikęs profesinio tinkamumo testo, pareiškėjas šiame Apraše nustatyta tvarka gali laikyti šį testą pakartotinai.

28. Profesinės adaptacijos laikotarpis gali būti organizuojamas atestuotoje nekilnojamojo kultūros paveldo ar su kilnojamosiomis kultūros vertybėmis dirbančioje įstaigoje. Įstaiga (institucija, organizacija, įmonė), organizuojanti profesinės adaptacijos laikotarpį, privalo atsižvelgti į tai, kad pareiškėjas savo kilmės šalyje arba šalyje, iš kurios jis atvyko, yra kvalifikuotas restauratorius.

29. Profesinės adaptacijos laikotarpis neturi viršyti 3 metų.

30. Atestavimo komisija privalo ne vėliau kaip per mėnesį nuo profesinės adaptacijos laikotarpio baigimo dienos apie įvertinimą raštu informuoti Ministeriją, kuri apie tai informuoja pareiškėją arba jo įgaliotą asmenį.

31. Pareiškėjas, išlaikęs profesinio tinkamumo testą ar baigęs profesinės adaptacijos laikotarpį bei gavęs įvertinimą, per 10 darbo dienų nuo įvertinimo gavimo pateikia Ministerijai paraišką pakartotinai įvertinti ir pripažinti jo profesinę kvalifikaciją. Kiti dokumentai, nurodyti Aprašo 5.1–5.6 punktuose, teikiami tik pasikeitus juose pateiktai informacijai ar atsiradus papildomų duomenų.

32. Ministerija priima galutinį sprendimą, nurodytą Aprašo 14.1 arba 14.2 punkte, ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo paraiškos pakartotinai įvertinti ir pripažinti profesinę kvalifikaciją gavimo.

 

IV. KOMPETENTINGŲ INSTITUCIJŲ SPRENDIMŲ APSKUNDIMAS

 

33. Pareiškėjas, nesutinkantis su Ministerijos sprendimu ar jo nebuvimu, gali jį apskųsti Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

 

_________________

 

 

 

Priedų pakeitimai:

 

PARAIŠKA priedas

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Įsakymas

Nr. ĮV-1087, 2021-09-16, paskelbta TAR 2021-09-17, i. k. 2021-19587

Dėl Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2012 m. gegužės 3 d. įsakymo Nr. ĮV-309 „Dėl Trečiųjų šalių piliečių profesinės kvalifikacijos pripažinimo, norint dirbti pagal restauratoriaus profesiją Lietuvos Respublikoje, tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo