Suvestinė redakcija nuo 2021-02-23 iki 2022-01-30

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2002, Nr. 30-1090, i. k. 1012210ISAK00000480

 

Nauja redakcija nuo 2016-09-18:

Nr. 3-304(1.5 E), 2016-09-16, paskelbta TAR 2016-09-16, i. k. 2016-23644

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LAIVŲ ĮRENGINIŲ SERTIFIKAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2001 m. gruodžio 29 d. Nr. 480

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo 41 straipsniu, Lietuvos  Respublikos atitikties įvertinimo įstatymo 6 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 27 d. nutarimo Nr. 1482 „Dėl  institucijų, įgaliotų tvirtinti privalomuosius produktų saugos reikalavimus ir nustatyti atitikties įvertinimo reikalavimus, paskyrimo“ 1.4 papunkčiu, Bandymų laboratorijų, sertifikacijos ir kontrolės įstaigų paskyrimo ir paskelbimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. liepos 4 d. nutarimu Nr. 674 „Dėl Bandymų laboratorijų, sertifikacijos ir kontrolės įstaigų paskyrimo ir paskelbimo taisyklių patvirtinimo“, 4 punktu ir įgyvendindamas 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/90/ES dėl laivų įrenginių, kuria panaikinama Tarybos direktyva 96/98/EB, ir 2020 m. liepos 16 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentą (ES) 2020/1170 dėl laivų įrenginių modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimų ir bandymo standartų, kuriuo panaikinamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/1397.

Preambulės pakeitimai:

Nr. 3-474, 2017-10-12, paskelbta TAR 2017-10-12, i. k. 2017-16186

Nr. 3-458, 2018-09-10, paskelbta TAR 2018-09-10, i. k. 2018-14282

Nr. 3-45, 2020-01-27, paskelbta TAR 2020-01-27, i. k. 2020-01152

Nr. 3-104, 2021-02-22, paskelbta TAR 2021-02-22, i. k. 2021-03315

 

t v i r t i n u  Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatus (pridedama).

 

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                      ZIGMANTAS BALČYTIS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2001 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 480

(2016 m. rugsėjo 16 d.

įsakymo Nr. 3-304(1.5 E) redakcija)

 

LAIVŲ ĮRENGINIŲ SERTIFIKAVIMO NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų gaminių – laivų, kuriems taikomi tarptautinių konvencijų reikalavimai (toliau – laivai), įrenginių, kurie yra sumontuoti arba skirti montuoti laivuose, plaukiojančiuose su Lietuvos valstybės vėliava, ir kuriuos, laikantis tarptautinių dokumentų reikalavimų, turi patvirtinti Lietuvos saugios laivybos administracija (toliau – Administracija) arba įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė, neatsižvelgiant į tai, kur yra laivas tuo metu, kai jame montuojami laivų įrenginiai, reikalavimus ir rinkai tiekiamų laivų įrenginių atitikties įvertinimo tvarką, įpareigojimus ekonominės veiklos vykdytojams, atitikties vertinimo įstaigų reikalavimus ir jų notifikavimo tvarką, rinkos priežiūros reikalavimus, į rinką patenkančių laivų įrenginių kontrolę ir apsaugos procedūras.

2. Nuostatų tikslas – užtikrinti, kad laivų įrenginiai, naudojami laivuose, plaukiojančiuose su Lietuvos valstybės vėliava ar tiekiami Lietuvos rinkai, būtų pagaminti ir įvertinti laikantis 1966 m. Tarptautinės konvencijos dėl laivų krovininės vaterlinijos nustatymo (LL), 1974 m. Tarptautinės konvencijos dėl žmogaus gyvybės apsaugos jūroje, pakeistos 1978 m. protokolu (SOLAS 74), 1973 m. Tarptautinės apsaugos nuo teršimo iš laivų konvencijos, pakeistos 1978 m. protokolu (MARPOL), 1972 m. Konvencijos dėl tarptautinių taisyklių, padedančių išvengti laivų susidūrimo jūroje, (COLREG 72) kartu su taikymo metu galiojančiais šių konvencijų protokolais bei jų pakeitimais ir su jais susijusiais privalomojo pobūdžio kodeksais, privalomais Lietuvos Respublikoje (toliau – tarptautinės konvencijos), Tarptautinės jūrų organizacijos rezoliucijų ir aplinkraščių kartu su taikymo metu galiojančiais jų pakeitimais ir bandymų standartų (toliau kartu – tarptautiniai dokumentai) reikalavimų, Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, taikomų laivų įrenginiams, reikalavimų, ir užtikrinti laisvą laivų įrenginių judėjimą.

3. Laivų įrenginiai, montuojami laivuose, plaukiojančiuose su Lietuvos valstybės vėliava, turi atitikti tarptautiniuose dokumentuose nustatytus modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimus, taikomus šių įrenginių montavimo laive metu. Atitiktį modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimams, nustatytiems tarptautiniuose dokumentuose, įrodo pagal bandymo standartus atlikta laivo įrenginio atitikties įvertinimo procedūra. Taikant Europos Komisijos nustatytus modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimus ir bandymo standartus turi būti atsižvelgiama į nurodytas datas, įskaitant pateikimo rinkai ir sumontavimo laive datas, nuo kurių tie reikalavimai ir bandymo standartai turi būti taikomi, ir kitus Europos Komisijos nustatytus reikalavimų taikymo bendrus kriterijus ir procedūras.

4. Nuostatuose vartojamos sąvokos:

4.1. Bandymų standartai – naujausios redakcijos standartai, kuriuos nustatė Tarptautinė jūrų organizacija (toliau – TJO), Tarptautinė standartizacijos organizacija (toliau – ISO), Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga, Tarptautinė elektrotechnikos komisija (toliau – IEC), Europos standartizavimo komitetas, Europos elektrotechnikos standartizavimo komitetas, Europos telekomunikacijų standartų komitetas, Europos Komisija ir kitos reguliavimo institucijos, kurias Europos Sąjunga yra pripažinusi pagal sudarytus tarpusavio pripažinimo susitarimus, ir pagal kuriuos yra atliekami laivų įrenginių bandymai.

4.2. Ekonominės veiklos vykdytojas – laivų įrenginių gamintojas, jo įgaliotasis atstovas, šių įrenginių importuotojas ir platintojas.

4.3. Laivo įrenginys – įrenginys, kuris yra sumontuotas arba skirtas montuoti laivuose, plaukiojančiuose su Lietuvos valstybės vėliava, ir kurį, laikantis tarptautinių dokumentų reikalavimų, turi patvirtinti Administracija arba Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro nustatyta tvarka įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė, neatsižvelgiant į tai, kur yra laivas tuo metu, kai jame montuojamas tas įrenginys.

4.4. Laivų įrenginių atšaukimas iš rinkos (toliau – atšaukimas iš rinkos) – veiksmai, kurių imamasi siekiant susigrąžinti galutiniam naudotojui jau pateiktus laivų įrenginius, kurie jau yra sumontuoti su Europos Sąjungos valstybės narės vėliava plaukiojančiuose laivuose arba įsigyti ketinant juos sumontuoti su Europos Sąjungos valstybės narės vėliava plaukiojančiuose laivuose.

4.5. Laivų įrenginių gamintojas (toliau – gamintojas) – fizinis ar juridinis asmuo, kita organizacija ar jų padalinys, kurie gamina laivų įrenginius arba užsako suprojektuoti ar pagaminti laivų įrenginius ir parduoda juos savo vardu arba naudodami savo prekių ženklą.

4.6. Laivų įrenginių gamintojo įgaliotasis atstovasEuropos Sąjungos valstybėje narėje įsisteigęs fizinis ar juridinis asmuo, kita organizacija ar jų padalinys, gavę rašytinį laivų įrenginių gamintojo įgaliojimą vykdyti konkrečias užduotis pastarojo vardu.

4.7. Laivų įrenginių importuotojas Europos Sąjungoje įsisteigęs fizinis arba juridinis asmuo, kita organizacija ar jų padalinys, kurie pateikia laivų įrenginius iš trečiosios šalies Europos Sąjungos rinkai.

4.8. Laivų įrenginių pašalinimas iš rinkos (toliau – pašalinimas iš rinkos) – priemonė, kuria siekiama neleisti laivų įrenginius toliau tiekti rinkai.

4.9. Laivų įrenginių pateikimas rinkai (toliau – pateikimas rinkai) – laivų įrenginių tiekimas Europos Sąjungos rinkai pirmą kartą.

4.10. Laivų įrenginių platintojas (toliau – platintojas) – fizinis ar juridinis asmuo, kita organizacija ar jų padalinys, tiekiantys rinkai laivų įrenginius. Platintojais nelaikomi šių įrenginių gamintojai ir importuotojai.

4.11. Laivų įrenginių tiekimas rinkai (toliau – tiekimas rinkai) – laivų įrenginių tiekimas Europos Sąjungos rinkai, vykdant komercinę veiklą už atlygį arba be jo.

4.12. Notifikuotoji įstaiga – bandymų laboratorija, sertifikavimo ar kontrolės įstaiga, kurią Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija paskiria būti atsakingą už atitikties įvertinimą ir apie kurią pranešama Europos Komisijai ir kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms arba kuri yra atsakingų institucijų paskirta kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse.

4.13. Šturvalo ženklas – Nuostatų II skyriuje ir 1 priede nurodytas simbolis arba Nuostatų numatytais atvejais elektroninis žymuo.

5. Negalima drausti, riboti arba trukdyti pateikti rinkai arba montuoti laivuose laivų įrenginių, kurie atitinka Nuostatų reikalavimus. Administracija arba įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė, išduodama laivui atitinkamą liudijimą ar pratęsdama jo galiojimą, turi įsitikinti, kad laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava, kuriam išduodamas liudijimas, esantys laivo įrenginiai atitinka Nuostatų reikalavimus. Administracija arba įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė, Europos Komisijai priėmus įgyvendinamuosius teisės aktus, kuriais nustatomi nauji tarptautiniuose dokumentuose numatyti modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimai, taikomi laivuose jau sumontuotiems laivų įrenginiams, išduodama laivui atitinkamą liudijimą, pratęsdama jo galiojimą arba laivo patikrinimo metu, turi patikrinti, ar laivuose sumontuoti įrenginiai atitinka naujus Europos Komisijos nustatytus  modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimus.

6. Neteko galios nuo 2017-11-01

Punkto naikinimas:

Nr. 3-474, 2017-10-12, paskelbta TAR 2017-10-12, i. k. 2017-16186

 

7. Prieš įregistruojant Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre naują laivą, pirminės laivo apžiūros metu Administracija arba įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė turi nustatyti, ar šio laivo įrenginių būklė atitinka Nuostatų reikalavimus, ar laivų įrenginiai yra tinkamai paženklinti šturvalo ženklu. Jeigu laivas anksčiau plaukiojo su kitos Europos Sąjungos valstybės narės vėliava, kurios kompetentinga institucija, atsižvelgdama į su techninių naujovių diegimu susijusias aplinkybes, leido atitikties įvertinimo procedūrų reikalavimų neatitinkančius įrenginius sumontuoti tame laive ir tokiems įrenginiams išdavė sertifikatus, Administracija gali nuspręsti atlikti tokių įrenginių tikrinimus ar laivo eksploatacinius bandymus tam, kad būtų įsitikinta, jog tokie įrenginiai yra ne mažiau veiksmingi nei atitikties įvertinimo procedūrų reikalavimus atitinkantys įrenginiai.

8. Jeigu laivų įrenginiai nėra tinkamai paženklinti, jie turi būti pakeičiami laivų įrenginiais, atitinkančiais Nuostatų reikalavimus, išskyrus tuos atvejus, kai Administracija laivybos bendrovės prašymu pripažįsta tokius laivų įrenginius lygiaverčiais paženklintiems laivų įrenginiams, sertifikuotiems pagal nuo 2016 m. rugsėjo 18 d. taikomas atitikties įvertinimo procedūras.

9. Administracija gali pripažinti tam tikrus laivų įrenginius lygiaverčiais paženklintiems laivų įrenginiams, jeigu laivybos bendrovė kartu su prašymu pateikia įgaliotosios laivų klasifikavimo bendrovės motyvuotą išvadą, kad laivų įrenginiai yra ne mažiau saugūs nei laivų įrenginiai, atitinkantys atitikties įvertinimo tvarkos reikalavimus. Tokiems laivų įrenginiams įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė, raštu suderinusi su Administracija, išduoda sertifikatą. Toks sertifikatas turi būti visą laiką laikomas šalia laivų įrenginių, nes jis suteikia leidimą montuoti įrenginius laive ir nustato apribojimus ar papildomus reikalavimus, susijusius su laivų įrenginių naudojimu. Radijo ryšio įrenginiai papildomai turi atitikti radijo dažnių spektro reikalavimus.

10. Jeigu neįmanoma nustatyti tikslios laivo įrenginio sumontavimo datos, Administracija arba įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė, atsižvelgdama į atitinkamus tarptautinių dokumentų reikalavimus, nustato sąlygas, pagal kurias tokie laivų įrenginiai pripažįstami lygiaverčiais pagal Nuostatus paženklintiems laivų įrenginiams.

11. Jeigu laivų įrenginiai nėra tinkamai paženklinti šturvalo ženklu ir Administracija arba įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė nepripažįsta jų lygiaverčiais, tokie laivų įrenginiai turi būti pakeičiami Nuostatų reikalavimus atitinkančiais laivų įrenginiais.

 

II SKYRIUS

ŠTURVALO ŽENKLAS

 

12. Laivų įrenginiai, kurių atitiktis Nuostatuose išdėstytiems reikalavimams įrodyta atlikus taikomas atitikties įvertinimo procedūras, turi būti pažymimi šturvalo ženklu pagal Nuostatų 1 priede pateiktą šturvalo ženklo pavyzdį.

13. Draudžiama naudoti šturvalo ženklą ženklinant kitus įrenginius ar gaminius, kuriems Nuostatų reikalavimai nėra taikomi.

14. Šturvalo ženklo naudojimui taikomi bendrieji principai, nustatyti 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 765/2008, nustatančio su gaminių prekyba susijusius akreditavimo ir rinkos priežiūros reikalavimus ir panaikinančio Reglamentą (EEB) Nr. 339/93, 30 straipsnio 1 ir 3–6 dalyse, visas nuorodas į CE ženklą laikant nuorodomis į šturvalo ženklą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 3-104, 2021-02-22, paskelbta TAR 2021-02-22, i. k. 2021-03315

 

15. Laivo įrenginys arba jo duomenų lentelė turi būti paženklinama šturvalo ženklu taip, kad šturvalo ženklas būtų matomas, įskaitomas ir nenutrinamas. Prireikus šturvalo ženklas turi būti integruojamas į įrenginio programinę įrangą. Kai dėl laivo įrenginio pobūdžio šturvalo ženklu pažymėti laivo įrenginio neįmanoma, šiuo ženklu turi būti žymima laivo įrenginio pakuotė ir jo lydimieji dokumentai.

16. Laivo įrenginys turi būti ženklinamas šturvalo ženklu gamybos etapo pabaigoje. Prie šturvalo ženklo turi būti nurodomas notifikuotosios įstaigos, kuri dalyvavo gamybos kontrolės etape, identifikavimo numeris. Laivo įrenginį notifikuotosios įstaigos identifikavimo numeriu ženklina pati įstaiga arba jos pavedimu tai daro gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas.

17. Siekdami sudaryti palankias sąlygas rinkos priežiūrai ir užkirsti kelią konkrečių laivų įrenginių padirbinėjimui, gamintojai, vadovaudamiesi Europos Komisijos priimtuose įgyvendinimo aktuose  įtvirtintais reikalavimais, gali naudoti elektroninį žymenį vietoj šturvalo ženklo arba pastarąjį juo papildyti. Elektroninių žymenų naudojimui mutatis mutandis taikomi Nuostatų 12–16 punktai.

 

III SKYRIUS

ĮPAREIGOJIMAI EKONOMINĖS VEIKLOS VYKDYTOJAMS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

GAMINTOJŲ PAREIGOS

 

18. Gamintojai, ženklindami laivų įrenginius šturvalo ženklu, užtikrina, kad laivų įrenginiai yra suprojektuoti ir pagaminti laikantis 2020 m. liepos 16 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2020/1170 dėl laivų įrenginių modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimų ir bandymo standartų, kuriuo panaikinamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/1397, priede nurodytų ir tarptautiniuose dokumentuose pateiktų modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimų ir bandymo standartų, ir prisiima Nuostatų 19–26 punktuose nustatytus įsipareigojimus.

Punkto pakeitimai:

Nr. 3-474, 2017-10-12, paskelbta TAR 2017-10-12, i. k. 2017-16186

Nr. 3-458, 2018-09-10, paskelbta TAR 2018-09-10, i. k. 2018-14282

Nr. 3-45, 2020-01-27, paskelbta TAR 2020-01-27, i. k. 2020-01152

Nr. 3-104, 2021-02-22, paskelbta TAR 2021-02-22, i. k. 2021-03315

 

19. Gamintojai parengia techninius dokumentus ir atlieka laivo įrenginio atitikties įvertinimo procedūras patys arba užtikrina, kad šios procedūros būtų atliktos. Jeigu taikant atitikties įvertinimo procedūrą buvo įrodyta laivo įrenginio atitiktis taikomiems reikalavimams, gamintojai, kaip numatyta Nuostatuose, parengia Europos Sąjungos atitikties deklaraciją (toliau – ES atitikties deklaracija) ir paženklina įrenginius šturvalo ženklu.

20. Gamintojai privalo saugoti techninius dokumentus ir ES atitikties deklaracijas visą numatomą laivų įrenginių eksploatavimo laiką, tačiau visais atvejais ne trumpiau kaip 10 metų po laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu.

21. Gamintojai užtikrina, kad būtų nustatytos procedūros, skirtos serijinės gamybos atitikčiai taikomiems reikalavimams užtikrinti. Turi būti tinkamai atsižvelgta į laivų įrenginių modelių ar veikimo charakteristikų pakeitimus ir tarptautiniuose dokumentuose nustatytų reikalavimų, kuriais remiantis deklaruojama laivų įrenginių atitiktis, pakeitimus. Nuostatų 4 priede numatytais atvejais gamintojai privalo iš naujo atlikti laivų įrenginių atitikties įvertinimo procedūras.

22. Gamintojai užtikrina, kad ant jų gaminamų laivų įrenginių būtų nurodytas tipo, partijos ar serijos numeris arba kita informacija, leidžianti juos identifikuoti, arba, jeigu dėl gaminio dydžio ar pobūdžio to neįmanoma padaryti, užtikrina, kad reikiama informacija būtų nurodyta atitinkamai ant pakuotės ar gaminio lydimajame dokumente (arba ir ant pakuotės, ir dokumente).

23. Gamintojai ant jų gaminamų laivų įrenginių arba, jeigu to neįmanoma padaryti, ant pakuotės ar gaminio lydimajame dokumente (arba ir ant pakuotės, ir dokumente) nurodo savo pavadinimą, registruotą prekės pavadinimą arba registruotą prekės ženklą ir adresą, kuriuo su jais galima susisiekti. Nurodant adresą nurodomas vienas adresas, skirtas susisiekti su gamintoju. Kontaktiniai duomenys pateikiami lietuvių kalba arba, Administracijai raštu sutikus, kita galutiniams naudotojams ir Administracijai lengvai suprantama kalba.

24. Gamintojai užtikrina, kad prie pagamintų laivų įrenginių būtų pridėtos naudotojams lengvai suprantamos instrukcijos ir kita būtina informacija lietuvių kalba, įskaitant naudojimo apribojimus, jeigu jų yra, kad laivų įrenginius būtų galima saugiai sumontuoti laivuose ir saugiai jais naudotis. Prie laivų įrenginių taip pat turi būti pridedami ir kiti dokumentai, kurie yra privalomi pagal tarptautinius dokumentus.

25. Gamintojai, manantys arba turintys pagrindo manyti, kad jų pagamintas laivo įrenginys, paženklintas šturvalo ženklu, neatitinka Reglamento (ES) 2020/1170 priede nurodytų tarptautiniuose dokumentuose pateiktų modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimų ir bandymo standartų, nedelsdami imasi taisomųjų priemonių, būtinų, kad būtų užtikrinta pagamintų laivų įrenginių atitiktis šiems reikalavimams, ir, jeigu tikslinga, turi imtis priemonių, kad tokie laivų įrenginiai būtų pašalinti arba atšaukti iš rinkos. Jeigu laivo įrenginys kelia pavojų, gamintojai nedelsdami apie tai praneša Administracijai ir kitų Europos Sąjungos valstybių narių kompetentingoms institucijoms ir pateikia išsamią informaciją apie neatitiktis reikalavimams ir apie visas taikytas taisomąsias priemones.

Punkto pakeitimai:

Nr. 3-474, 2017-10-12, paskelbta TAR 2017-10-12, i. k. 2017-16186

Nr. 3-458, 2018-09-10, paskelbta TAR 2018-09-10, i. k. 2018-14282

Nr. 3-45, 2020-01-27, paskelbta TAR 2020-01-27, i. k. 2020-01152

Nr. 3-104, 2021-02-22, paskelbta TAR 2021-02-22, i. k. 2021-03315

 

26. Administracijai motyvuotai pareikalavus, gamintojas turi:

26.1. elektroniniu paštu ar raštu pateikti lietuvių arba kita Administracijos nurodyta kalba visą informaciją ir dokumentus, būtinus laivų įrenginių atitikčiai įrodyti;

26.2. pagal Reglamento (EB) Nr. 765/2008 19 straipsnį suteikti Administracijos atstovams galimybę rinkos priežiūros tikslais patekti į gamintojo patalpas ir pateikti laivų įrenginių pavyzdžius arba suteikti prieigą prie tokių pavyzdžių;

26.3. bendradarbiauti su Administracija dėl visų veiksmų, kurių imamasi siekiant pašalinti laivų įrenginių, kuriuos jie pateikė rinkai, keliamą pavojų.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

ĮGALIOTŲJŲ ATSTOVŲ PAREIGOS

 

27. Nė vienoje Europos Sąjungos valstybėje narėje neįsisteigęs gamintojas rašytiniu įgaliojimu gali paskirti įgaliotąjį atstovą atlikti Nuostatuose gamintojui nustatytas pareigas. Tokiame įgaliojime turi būti nurodytas įgaliotojo atstovo vardas ir pavardė, jeigu įgaliotasis atstovas yra fizinis asmuo, arba juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų padalinio  pavadinimas ir adresas, kuriuo galima susisiekti su įgaliotuoju atstovu. Įgaliotasis atstovas negali būti įgaliotas vykdyti Nuostatų 18 punkte nustatytų pareigų ir įpareigotas rengti Nuostatų 19 punkte nurodytų techninių dokumentų.

28. Įgaliotajam atstovui gali būti pavedama atlikti bent šiuos veiksmus:

28.1. saugoti ES atitikties deklaraciją ir techninius dokumentus visą numatomą laivų įrenginių eksploatavimo laiką, tačiau visais atvejais ne trumpiau kaip 10 metų po laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu, kad Administracija ar kitos kompetentingos institucijos galėtų juos patikrinti;

28.2. Administracijos ar kitos kompetentingos institucijos motyvuotu prašymu pateikti visą informaciją ir dokumentus, būtinus laivo įrenginio atitikčiai įrodyti;

28.3. bendradarbiauti su Administracija ir kitomis kompetentingomis institucijomis jų prašymu dėl visų veiksmų, atliekamų siekiant pašalinti laivų įrenginių, kuriems taikomas gamintojo įgaliojimas, keliamą pavojų.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

KITŲ EKONOMINĖS VEIKLOS VYKDYTOJŲ PAREIGOS

 

29. Importuotojas arba platintojas laikomas gamintoju ir jam privalomi Nuostatų 18–26 punktuose gamintojams nustatyti įpareigojimai, kai jis laivų įrenginius rinkai pateikia arba su Europos Sąjungos valstybės narės vėliava plaukiojančiame laive įrengia savo vardu ar naudodamas savo prekės ženklą arba rinkai jau pateiktus laivų įrenginius pakeičia taip, kad gali pasikeisti atitiktis taikomiems reikalavimams.

30. Importuotojai ant laivų įrenginių arba, jeigu to neįmanoma padaryti, ant pakuotės arba pridedamame dokumente nurodo savo pavadinimą, registruotą prekės pavadinimą arba registruotą prekės ženklą ir adresą, kuriuo su jais galima susisiekti.

31. Motyvuotu Administracijos prašymu importuotojai ir platintojai lietuvių arba kita Administracijos nurodyta kalba pateikia visą informaciją ir dokumentus, būtinus laivų įrenginių atitikčiai įrodyti. Administracijai pareikalavus, importuotojai ir platintojai privalo bendradarbiauti su ja dėl visų priemonių, kurių imamasi siekiant pašalinti laivų įrenginių, kuriuos jie pateikė rinkai, keliamą pavojų.

32. Ekonominės veiklos vykdytojai visą numatomą laivų įrenginių eksploatavimo laiką, tačiau visais atvejais ne trumpiau kaip 10 metų po laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu,  Administracijos prašymu turi nurodyti:

32.1. kiekvieną ekonominės veiklos vykdytoją, kuris jiems pateikė laivo (-ų) įrenginį (-ius);

32.2. kiekvieną ekonominės veiklos vykdytoją, kuriam jie pateikė laivo (-ų) įrenginį (-ius).

 

IV SKYRIUS

LAIVŲ ĮRENGINIŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS

 

33. Laivų įrenginių atitiktis tarptautinių dokumentų ir Nuostatų reikalavimams turi būti patvirtinama laikantis bandymų standartų ir Nuostatų 4 priede aprašytų atitikties įvertinimo procedūrų.

34. Gamintojas arba gamintojo įgaliotasis atstovas privalo pasitelkti notifikuotąją įstaigą, kuri atliktų konkretaus laivo įrenginio atitikties įvertinimą. Atitikties įvertinimas turi būti atliekamas pasinaudojant viena iš Reglamento (ES) 2020/1170 priede numatytų alternatyvų, pasirenkant vieną iš šių procedūrų:

Punkto pakeitimai:

Nr. 3-474, 2017-10-12, paskelbta TAR 2017-10-12, i. k. 2017-16186

Nr. 3-458, 2018-09-10, paskelbta TAR 2018-09-10, i. k. 2018-14282

Nr. 3-45, 2020-01-27, paskelbta TAR 2020-01-27, i. k. 2020-01152

Nr. 3-104, 2021-02-22, paskelbta TAR 2021-02-22, i. k. 2021-03315

34.1. kai turi būti taikomas Europos Bendrijos (toliau – EB) tipo tyrimas (B modulis), prieš pateikiant rinkai visiems laivų įrenginiams privalo būti taikomas:

34.1.1. arba gamybos kokybės užtikrinimas (D modulis);

34.1.2. arba gaminio kokybės užtikrinimas (E modulis);

34.1.3. arba gaminio patikra (F modulis);

34.2. kai laivų įrenginiai gaminami ne serijomis ir ne masiškai, bet individualiai arba mažais kiekiais, atitikties įvertinimui leidžiama naudoti EB vieneto patikros procedūrą (G modulis).

35. ES atitikties deklaracijoje nurodoma, kad įrodyta, jog įvykdyti Nuostatų reikalavimai.

36. ES atitikties deklaracija turi atitikti 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 768/2008/EB dėl bendrosios gaminių pardavimo sistemos, panaikinančio Sprendimą 93/465/EEB, III priede nustatytą pavyzdinę struktūrą. ES atitikties deklaracijoje pateikiama Nuostatų 4 priede aprašytose atitikties įvertinimo procedūrose nurodyta informacija. ES atitikties deklaracija turi būti nuolat atnaujinama.

Punkto pakeitimai:

Nr. 3-104, 2021-02-22, paskelbta TAR 2021-02-22, i. k. 2021-03315

 

37. Rengdamas ES atitikties deklaraciją, gamintojas prisiima atsakomybę ir pareigas, nurodytas Nuostatų 18 punkte.

38. Kai laivų įrenginiai montuojami su Lietuvos valstybės vėliava plaukiojančiame laive, laivų įrenginių ES atitikties deklaracijos kopija turi būti pristatyta į laivą ir laikoma jame tol, kol tie laivų įrenginiai nėra pašalinti iš laivo. ES atitikties deklaraciją gamintojas privalo išversti į lietuvių ir anglų kalbas.

39. ES atitikties deklaracijos kopija turi būti pateikiama notifikuotajai įstaigai (-oms),      kuri (-ios) atliko atitinkamas atitikties įvertinimo procedūras.

 

V SKYRIUS

ATITIKTIES VERTINIMO ĮSTAIGŲ NOTIFIKAVIMAS IR JŲ VEIKLOS REIKALAVIMAI

 

PIRMASIS SKIRSNIS

ATITIKTIES VERTINIMO ĮSTAIGŲ NOTIFIKAVIMAS

 

40. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos atitikties įvertinimo įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintomis Bandymų laboratorijų, sertifikacijos ir kontrolės įstaigų paskyrimo ir paskelbimo taisyklėmis ir Nuostatais, paskiria  atitikties vertinimo įstaigas atlikti Nuostatuose nustatytas atitikties įvertinimo procedūras.

41. Atitikties vertinimo įstaiga, siekianti tapti notifikuotąja įstaiga, turi atitikti Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintose Bandymų laboratorijų, sertifikacijos ir kontrolės įstaigų paskyrimo ir paskelbimo taisyklėse ir Nuostatų 5 priede nustatytus reikalavimus ir pateikti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai Bandymų laboratorijų, sertifikacijos ir kontrolės įstaigų paskyrimo ir paskelbimo taisyklėse nurodytus dokumentus.

42. Paskirdama atitikties vertinimo įstaigas, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija nurodo, kokias atitikties įvertinimo procedūras atlikti atitikties vertinimo įstaiga yra paskiriama.

43. Apie atitikties vertinimo įstaigas, kurios Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos buvo paskirtos atlikti atitikties įvertinimo procedūras, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija praneša Lietuvos Respublikos ūkio ministerijai, kuri šias atitikties vertinimo įstaigas notifikuoja Europos Komisijai ir kitoms valstybėms narėms. Notifikuotųjų įstaigų sąrašą Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija skelbia savo interneto svetainėje.

44. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija prižiūri, ar notifikuotosios įstaigos atitinka nustatytus reikalavimus, ir pagal Nuostatuose nustatytus reikalavimus atlieka atitikties įvertinimo procedūras, kurias atlikti buvo suteikti įgaliojimai. Šiuo tikslu ne rečiau kaip kartą per dvejus metus Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija vykdo notifikuotųjų įstaigų auditą arba užtikrina, kad jis būtų atliktas. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija užtikrina, kad notifikuotosios įstaigos tiesiogiai ar per paskirtuosius atstovus dalyvautų sektoriaus notifikuotųjų įstaigų grupės veikloje.

45. Laikinai sustabdžius arba apribojus notifikuotosios įstaigos įgaliojimus atlikti atitikties įvertinimo procedūras, dėl kurių buvo notifikuota Europos Komisijai ir kitoms valstybės narėms, arba atšaukus notifikuotosios įstaigos paskelbimo galiojimą,  arba notifikuotajai įstaigai nutraukus veiklą, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija užtikrina, kad šios notifikuotosios įstaigos dokumentai, susiję su vykdytu atitikties įvertinimu, dėl kurio buvo notifikuota Europos Komisijai ir kitoms valstybėms narėms, būtų perduoti tvarkyti ir saugoti kitai notifikuotajai įstaigai arba saugomi, kad su jais galėtų susipažinti suinteresuoti asmenys.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

SUBRANGA IR PATRONUOJAMOSIOS ĮMONĖS

 

46. Notifikuotoji įstaiga, pavedusi konkrečias užduotis, susijusias su atitikties įvertinimu, atlikti subrangovui arba patronuojamajai įmonei, privalo užtikrinti, kad subrangovas ar patronuojamoji įmonė atitiktų Nuostatų 5 priede nustatytus reikalavimus, ir apie tai pranešti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai.

47. Notifikuotosios įstaigos visiškai atsako už subrangovų ar patronuojamųjų įmonių atliekamas užduotis, neatsižvelgiant į tai, kur pastarieji yra įsteigti.

48. Notifikuotosios įstaigos subrangovui ar patronuojamajai įmonei gali pavesti atlikti užduotis, susijusias su atitikties įvertinimu, tik gavusios subjekto, pateikusio prašymą atlikti atitikties įvertinimą, sutikimą.

49. Notifikuotosios įstaigos privalo saugoti dokumentus, susijusius su subrangovo ar patronuojamosios įmonės kvalifikacijos įvertinimu ir jų pagal Nuostatuose nustatytus reikalavimus atliktu darbu, kad Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija galėtų juos patikrinti.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

NOTIFIKUOTŲJŲ ĮSTAIGŲ VYKDOMOS VEIKLOS REIKALAVIMAI

 

50. Notifikuotosios įstaigos atitikties įvertinimą atlieka pagal Nuostatų 33 ir 34 punktuose numatytas atitikties įvertinimo procedūras.

51. Kai notifikuotoji įstaiga nustato, kad gamintojas neįvykdė Nuostatų 18–26 punktuose nustatytų reikalavimų, ji privalo pareikalauti, kad gamintojas imtųsi reikiamų taisomųjų priemonių, ir neišduoda sertifikato.

52. Kai po sertifikato išdavimo notifikuotoji įstaiga, vykdydama atitikties stebėseną, nustato, kad gaminami laivų įrenginiai nebeatitinka jiems taikomų reikalavimų, ji privalo pareikalauti, kad gamintojas imtųsi reikiamų taisomųjų priemonių, ir prireikus  sustabdo arba panaikina sertifikato (-ų) galiojimą.

53. Notifikuotosios įstaigos informuoja Lietuvos Respublikos susisiekimo ministeriją apie:

53.1. kiekvieną atsisakymą išduoti sertifikatą ar priimti patvirtinimo sprendimą, sertifikato ar patvirtinimo sprendimo galiojimo apribojimą, sustabdymą ar panaikinimą;

53.2. bet kokias aplinkybes, turinčias įtakos atitikties vertinimo įstaigos notifikavimo sričiai ar sąlygoms;

53.3. kiekvieną prašymą suteikti informacijos dėl atitikties įvertinimo veiklos, kurį jos gavo iš Administracijos, pastarajai vykdant rinkos priežiūrą;

53.4. esant prašymui, informaciją apie atitikties įvertinimo veiklą, vykdytą pagal suteiktus įgaliojimus, ir bet kokią kitą vykdytą veiklą, įskaitant tarpvalstybiniu mastu vykdytą veiklą ir subrangą.

54. Notifikuotosios įstaigos Europos Komisijos ar Europos Sąjungos valstybių narių kompetentingų institucijų prašymu suteikia atitinkamą informaciją apie klausimus, susijusius su neigiamais ir teigiamais laivų įrenginių atitikties įvertinimo rezultatais.

55. Notifikuotosios įstaigos privalo kitoms pagal Nuostatus notifikuotoms notifikuotosioms įstaigoms, taip pat kitų Europos Sąjungos valstybių narių notifikuotosioms įstaigoms, atliekančioms laivų įrenginių atitikties įvertinimą ir vertinančioms tuos pačius laivų įrenginius, pateikti informaciją apie neigiamus, o gavus prašymą – ir apie teigiamus atitikties įvertinimo rezultatus.

 

VI SKYRIUS

RINKOS PRIEŽIŪRA, Į RINKĄ PATENKANČIŲ LAIVŲ ĮRENGINIŲ KONTROLĖ IR APSAUGOS PROCEDŪROS

 

56. Laivų įrenginių rinkos priežiūrą vykdo Administracija pagal Reglamento (EB) Nr. 765/2008 III skyriuje nustatytą Europos Sąjungos rinkos priežiūros sistemą.

57. Administracija, rengdama nacionalinę laivų įrenginių rinkos priežiūros programą, atsižvelgia į laivų įrenginių sektoriaus ypatumus, įvairių vykdomų procedūrų atliekant atitikties įvertinimą ypatumus vėliavos valstybės administracijai tarptautinių konvencijų nustatytą atsakomybę.

58. Rinkos priežiūros veiksmai apima laivų įrenginių dokumentų patikrinimus, šturvalo ženklu paženklintų laivų įrenginių, įskaitant laivuose sumontuotus įrenginius, patikrinimus.

59. Jeigu tikrinami laivuose sumontuoti laivų įrenginiai, patikrinimo metu jie neturi būti išmontuojami ar kitaip sutrikdomas jų veikimas.

60. Jeigu Administracija ketina atlikti atrankinius patikrinimus, ji turi teisę, kuomet tai praktiškai įgyvendinama, motyvuotu prašymu paprašyti gamintojo neatlygintinai pateikti reikiamų įrenginių pavyzdžius arba užtikrinti prieigą prie pavyzdžių gaminimo vietoje.

61. Jeigu yra pagrindo manyti, kad laivo įrenginys, kuriam taikomi Nuostatai, gali kelti pavojų saugiai laivybai, sveikatai arba aplinkai, Administracija privalo atlikti tokio laivo įrenginio vertinimą dėl jo atitikties visiems Nuostatuose išdėstytiems reikalavimams. Ekonominės veiklos vykdytojai privalo bendradarbiauti su Administracija, šiai atliekant tokį vertinimą.

62. Jeigu, atlikusi Nuostatų 61 punkte numatytą vertinimą, Administracija nustato, kad laivo įrenginys neatitinka Nuostatuose nustatytų reikalavimų, ji nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas pareikalauja, kad atitinkamas ekonominės veiklos vykdytojas imtųsi Administracijos nustatytų ir pavojaus pobūdį atitinkančių koregavimo veiksmų, kad laivo įrenginys atitiktų Nuostatų reikalavimus arba būtų pašalintas iš rinkos ar atsižvelgiant į pavojaus pobūdį atšauktas iš rinkos per Administracijos nustatytą terminą.

63. Nuostatų 61 ir 62 punktuose numatytais atvejais Administracija informuoja susijusią notifikuotąją įstaigą apie veiksmus, kurių buvo imtasi.

64. Administracija, priimdama Nuostatų 62 punkte nurodytus sprendimus dėl koregavimo veiksmų ar laivo įrenginio pašalinimo iš rinkos ar jo atšaukimo iš rinkos, vadovaujasi Reglamento (EB) Nr. 765/2008 21 straipsnio nuostatomis.

65. Jeigu Administracija turi pagrindo manyti, kad laivo įrenginys, kuriam taikomi Nuostatai, gali kelti pavojų saugiai laivybai, sveikatai arba aplinkai, buvo tiekiamas ne tik Lietuvos rinkai ar sumontuotas ne tik su Lietuvos valstybės vėliava plaukiojančiuose laivuose, apie Nuostatų 61 punkte numatytą vertinimą ir apie priemones, kurių Administracija pareikalavo imtis atitinkamo ekonominės veiklos vykdytojo, Administracija per Europos Komisijos administruojamą informacinę sistemą informuoja Europos Komisiją ir kitas Europos Sąjungos valstybes nares.

66. Ekonominės veiklos vykdytojai privalo užtikrinti, kad dėl visų grėsmę galinčių kelti laivų įrenginių, kuriuos jie tiekė rinkai visoje Europos Sąjungoje, būtų imtasi atitinkamų koregavimo veiksmų. Jeigu per Administracijos nustatytą terminą tokių veiksmų nesiimama, Administracija imasi atitinkamų laikinųjų priemonių, kad tokių gaminių tiekimas Lietuvos rinkai arba montavimas su Lietuvos valstybės vėliava plaukiojančiuose laivuose būtų uždraustas ar apribotas, arba įpareigoja ekonominės veiklos vykdytojus laivų įrenginius pašalinti iš rinkos ar juos atšaukti iš rinkos.

67. Administracija apie veiksmus, kurių buvo imtasi pagal Nuostatų 66 punktą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo imtis atitinkamų veiksmų priėmimo informuoja Europos Komisiją ir kitas Europos Sąjungos valstybes nares.

68. Nuostatų 67 punkte nurodyta informacija turi apimti visus Administracijos turimus duomenis, pirmiausia duomenis, kurių reikia reikalavimų neatitinkantiems laivų įrenginiams, jų kilmei, pareikštos neatitikties ir keliamo pavojaus pobūdžiui nustatyti, taip pat turi būti nurodomos nacionaliniu lygiu taikomos priemonės, jų trukmė ir iš atitinkamo ekonominės veiklos vykdytojo gauti paaiškinimai. Administracija nurodo, ar neatitikties priežastis yra tai, kad laivų įrenginiai neatitinka taikomų modelio, konstrukcijos arba veikimo charakteristikų reikalavimų, ar neatitiktį lėmė tai, kad atliekant atitikties įvertinimo procedūrą įrenginiai neatitiko bandymo standartų, ar neatitiktį lėmė taikytų bandymo standartų trūkumai.

69. Jeigu per keturis mėnesius nuo Nuostatų 67 punkte nurodytos informacijos gavimo Europos Komisija ar Europos Sąjungos valstybė narė nepareiškia prieštaravimo dėl laikinųjų priemonių, kurių ėmėsi Administracija, priemonės laikomos pagrįstomis. Tokiu atveju nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šiame punkte nurodyto keturių mėnesių termino pabaigos taikomos reikalingos ribojamosios priemonės, pavyzdžiui, laivo įrenginys pašalinamas iš rinkos.

70. Jeigu kitos Europos Sąjungos valstybės narės rinkos priežiūros institucija, turėdama pagrindo manyti, kad laivų įrenginiai gali kelti pavojų saugiai laivybai, sveikatai arba aplinkai, inicijavo laikinąsias priemones, Administracija informuoja Europos Komisiją ir Europos Sąjungos valstybes nares apie visas Lietuvos Respublikoje priimtas priemones, o jeigu Administracija pareiškia prieštaravimus dėl tos valstybės narės taikomų priemonių, Administracija pateikia visą turimą papildomą informaciją, susijusią su atitinkamo gaminio neatitiktimi.

71. Jeigu Administracijos priimta laikinoji priemonė Europos Komisijos sprendimu yra pripažįstama nepagrįsta, ji turi būti nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Europos Komisijos sprendimo priėmimo atšaukta. Taip pat turi būti atšauktos priemonės, kurių Administracija ėmėsi pagal iš kitos Europos Sąjungos valstybės narės rinkos priežiūros institucijos gautą informaciją apie taikomas laikinąsias priemones. Jeigu Administracijos ar kitos Europos Sąjungos rinkos priežiūros institucijos priimta laikinoji priemonė Europos Komisijos sprendimu yra pripažįstama pagrįsta, laivų įrenginiai, kurių atžvilgiu buvo taikytos laikinosios priemonės, turi būti pašalinti iš rinkos ir prireikus atšaukti iš rinkos. Apie šiuos veiksmus Administracija informuoja Europos Komisiją. Tais atvejais, kai laivų įrenginių neatitiktį lėmė taikytų bandymo standartų trūkumai ir Europos Komisijos sprendimu Administracijos taikomos priemonės turi būti iš dalies pakeistos, Administracija užtikrina Europos Komisijos sprendimo vykdymą ir atitinkamai pakeičia Lietuvos Respublikoje priimtas priemones.

72. Jeigu, atlikusi Nuostatų 61 punkte numatytą vertinimą, Administracija nustato, kad Nuostatų reikalavimus atitinkantys laivų įrenginiai kelia pavojų saugiai laivybai, sveikatai arba aplinkai, Administracija pareikalauja, kad ekonominės veiklos vykdytojas, kuris tiekė laivų įrenginius rinkai, imtųsi Administracijos nustatytų ir pavojaus pobūdį atitinkančių koregavimo veiksmų, kad laivo įrenginys atitiktų Nuostatų reikalavimus arba būtų pašalintas iš rinkos ar atsižvelgiant į pavojaus pobūdį atšauktas iš rinkos per Administracijos nustatytą terminą.

73. Ekonominės veiklos vykdytojai privalo užtikrinti, kad visų grėsmę keliančių laivų įrenginių, kuriuos jie tiekė rinkai visoje Europos Sąjungoje arba montavo su Europos Sąjungos valstybės narės vėliava plaukiojančiuose laivuose, atžvilgiu būtų imtasi atitinkamų koregavimo veiksmų.

74. Administracija apie veiksmus, kurių buvo imtasi, per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo apie tai informuoja Europos Komisiją ir kitas Europos Sąjungos valstybes nares. Pateikiama informacija turi apimti visus Administracijos turimus duomenis, pirmiausia duomenis, kurių reikia reikalavimų neatitinkantiems laivų įrenginiams identifikuoti, duomenis apie jų kilmę ir tiekimo grandinę, susijusio pavojaus pobūdį, pareikštas neatitiktis ir nacionaliniu lygiu taikomas priemones ir jų trukmę.

75. Nepaisant Nuostatų 61–70 punktų reikalavimų, Administracija, nustačiusi, kad laivo įrenginys, kuriam taikomi Nuostatai, šturvalo ženklu nebuvo paženklintas arba buvo paženklintas šturvalo ženklu pažeidžiant Nuostatų reikalavimus, arba kad nebuvo parengta ES atitikties deklaracija, arba ši deklaracija parengta netinkamai, nėra visų ar tam tikrų techninių dokumentų arba jie yra netikslūs ar neišsamūs, ar ES atitikties deklaracija nebuvo pristatyta į laivą, nustato terminą ir pareikalauja, kad ekonominės veiklos vykdytojas, kuris tiekė laivų įrenginius rinkai,  panaikintų nustatytas neatitiktis per Administracijos nustatytą terminą. Jeigu neatitiktis nepanaikinama per nustatytą terminą, Administracija jos nustatyta tvarka apriboja ar uždraudžia laivo įrenginio tiekimą rinkai arba imasi priemonių, kad laivo įrenginys būtų atšauktas iš rinkos arba pašalintas iš rinkos.

 

VII SKYRIUS

IŠIMTYS

 

76. Administracija laivybos bendrovės prašymu, esant su techninių naujovių diegimu susijusioms aplinkybėms, gali leisti atitikties įvertinimo procedūrų reikalavimų neatitinkančius laivų įrenginius montuoti laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava. Kartu su prašymu turi būti pateikta įgaliotosios laivų klasifikavimo bendrovės bandymais ar kitais būdais paremta išvada, kad tokie laivų įrenginiai yra ne mažiau saugūs nei laivų įrenginiai, atitinkantys atitikties įvertinimo procedūrų reikalavimus. Atliekant bandymus turi būti užtikrintas išvadų nešališkumas, o gamintojai neturi būti diskriminuojami, atsižvelgiant į tai, ar jie įsisteigę Lietuvos Respublikoje ar kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar trečiojoje valstybėje. Administracija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo praneša apie priimtą sprendimą, o atsisakius leisti atitikties įvertinimo procedūrų reikalavimų neatitinkančius laivų įrenginius montuoti laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava, nurodomi ir priimto sprendimo motyvai.

77. Nuostatų 76 punkte numatytais atvejais leidus atitikties įvertinimo procedūrų reikalavimų neatitinkančius laivų įrenginius montuoti laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava, įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė, suderinusi su Administracija, išduoda sertifikatą. Toks sertifikatas turi būti visą laiką laikomas šalia laivų įrenginių, nes jis suteikia leidimą montuoti laivų įrenginius laive ir nustato apribojimus ar papildomus reikalavimus, susijusius su laivų įrenginių naudojimu.

78. Nuostatų 76 punkte numatytais atvejais leidus atitikties įvertinimo procedūrų reikalavimų neatitinkančius laivų įrenginius montuoti laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava, Administracija nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas pateikia Europos Komisijai ir kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms visų atliktų bandymų, įvertinimo ir taikytų atitikties įvertinimo procedūrų ataskaitas.

79. Europos Komisijai priėmus sprendimą, kad Lietuvos Respublika turi atšaukti pagal Nuostatų 76 punktą suteiktą leidimą, Administracija per Europos Komisijos nustatytą terminą panaikina ar nurodo įgaliotajai laivų klasifikavimo bendrovei panaikinti laivų įrenginiams išduotus sertifikatus ir įpareigoja laivybos bendrovę pakeisti pagal Nuostatų 76 punkte išduotą leidimą laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava, sumontuotus laivų įrenginius.

80. Administracija laivybos bendrovės motyvuotu prašymu gali atitikties įvertinimo procedūrų reikalavimų neatitinkančius laivų įrenginius arba laivų įrenginius, kuriems netaikomi Nuostatų 76 punkto reikalavimai, leisti montuoti laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava, tam, kad šie laivų įrenginiai būtų bandomi arba vertinami laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava, jeigu laikomasi visų šių sąlygų:

80.1. Įgaliotoji laivų klasifikavimo bendrovė, suderinusi su Administracija, turi būti išdavusi sertifikatą. Toks sertifikatas visą laiką turi būti laikomas šalia laivų įrenginių, nes jis suteikia leidimą montuoti laivų įrenginius laive ir nustato apribojimus ar papildomus reikalavimus, susijusius su laivų įrenginių naudojimu.

80.2. Pagal Nuostatų 80 punktą išduodamo leidimo galiojimo laikas neturi būti ilgesnis, nei būtina tam, kad šie įrenginiai būtų išbandyti arba įvertinti laive.

80.3. Bandomų arba vertinamų laivų įrenginių rodmenimis neturi būti pasikliaujama ir tokie laivų įrenginiai negali pakeisti Nuostatų reikalavimus atitinkančių laivų įrenginių, kurie turi likti laive ir būti tinkamos būklės, kad juos nedelsiant būtų galima pradėti naudoti. Radijo ryšio įrenginiai papildomai turi atitikti radijo dažnių spektro reikalavimus.

81. Administracija laivybos bendrovės motyvuotu prašymu, kai laivui, plaukiojančiam su Lietuvos valstybės vėliava, esančiam ne Europos Sąjungos valstybės narės uoste, skubiai prireikia pakeisti laivų įrenginius ir kai, atsižvelgiant į terminą ir kaštus, neįmanoma laivų įrenginių pakeisti šturvalo ženklu paženklintais įrenginiais, gali leisti tokiame laive sumontuoti kitus laivų įrenginius, jeigu laikomasi šių sąlygų:

81.1. Su laivų įrenginiais pateikiami valstybės, kuri yra TJO narė ir atitinkamų konvencijų šalis, išduoti dokumentai, kuriais patvirtinama, kad laivų įrenginiai atitinka jiems taikomus TJO nustatytus reikalavimus. Administracijai turi būti pranešta apie tokių laivų įrenginių pobūdį ir jų charakteristikas, taip pat turi būti pateikta įgaliotosios klasifikacinės bendrovės išvada, kad sumontuoti įrenginiai ir jų bandymo dokumentai atitinka Nuostatų ir jiems taikomų tarptautinių dokumentų reikalavimus. Radijo ryšio įrenginiai papildomai turi atitikti radijo dažnių spektro reikalavimus.

81.2. Administracija užtikrina, kad atsiradus pirmai galimybei, laivybos bendrovė imtųsi visų reikiamų priemonių, kad tokie laivų įrenginiai ir jų bandymo dokumentai atitiktų taikomų tarptautinių dokumentų ir Nuostatų reikalavimus.

82. Jeigu laivybos bendrovė pateikia įrodymų, kad tam tikrų šturvalo ženklu paženklintų laivų įrenginių nėra rinkoje, Administracija gali leisti laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava, montuoti kitus laivų įrenginius, jeigu laikomasi šių sąlygų:

82.1. Tokie laivų įrenginiai turi kiek įmanoma labiau atitikti Nuostatų 3 punkte nurodytus reikalavimus ir bandymo standartus.

82.2. Prie tokių laivų įrenginių turi būti pridėti įgaliotosios laivų klasifikavimo bendrovės, raštu suderinus su Administracija, ar kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos išduoti laikini patvirtinimo sertifikatai, kuriuose turi būti nurodoma:

82.2.1. šturvalo ženklu paženklinti laivų įrenginiai, kuriuos numatoma pakeisti įrenginiais su laikinais patvirtinimo sertifikatais;

82.2.2. aplinkybės, kuriomis išduotas laikinas patvirtinimo sertifikatas, įskaitant informaciją, patvirtinančią, kad šturvalo ženklu paženklintų laivų įrenginių rinkoje nėra;

82.2.3. tikslūs modelio, konstrukcijos ir veikimo charakteristikų reikalavimai, kuriais remiantis buvo išduotas laikinas patvirtinimo sertifikatas ir patvirtinti laivų įrenginiai;

82.2.4. taikyti bandymo standartai (jeigu buvo taikyti).

83. Administracija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Nuostatų 80–82 punktuose nurodytų prašymų gavimo datos praneša laivybos bendrovei apie priimtą sprendimą, o atsisakius leisti atitikties įvertinimo procedūrų reikalavimų neatitinkančius laivų įrenginius montuoti laive, plaukiojančiame su Lietuvos valstybės vėliava, nurodomi ir priimto sprendimo motyvai.

84. Administracija apie su jos rašytiniu suderinimu įgaliotosios laivų klasifikavimo bendrovės ar kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos išduotus laikinus patvirtinimo sertifikatus nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas informuoja Europos Komisiją. Europos Komisijai priėmus sprendimą, kad Lietuvos Respublika turi atšaukti pagal Nuostatų 82 punktą išduotą laikiną patvirtinimo sertifikatą, Administracija per Europos Komisijos nustatytą terminą panaikina ar nurodo įgaliotajai laivų klasifikavimo bendrovei panaikinti laivų įrenginiams išduotus tokius sertifikatus.

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

85. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija informuoja Europos Komisiją apie Lietuvos Respublikoje už Nuostatuose nustatytų įpareigojimų vykdymą ar kontrolę atsakingų institucijų pavadinimus ir kontaktinius duomenis ir jų pasikeitimus.

 

______________________

 

 

Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų

1 priedas

 

 

 

LAIVŲ ĮRENGINIŲ ŽENKLINIMAS

 

1. Laivų įrenginių atitiktį liudijantis šturvalo ženklas turi būti toks:

 

 

2. Jeigu šturvalo ženklas didinamas arba mažinamas, turi būti paisoma šio priedo 1 punkte pateiktame piešinyje nurodytų proporcijų.

3. Šturvalo ženklo įvairių sudedamųjų dalių vertikalūs matmenys negali būti mažesni kaip 5 mm ir jie turi būti iš esmės vienodi.

4. Šio priedo 3 punkte nurodytų minimalių matmenų reikalavimas nėra taikomas mažiems įrenginiams.

______________

 

Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų

2 priedas

 

ĮRENGINIŲ, KURIŲ IŠSAMAUS BANDYMO STANDARTAI NĖRA NUSTATYTI TARPTAUTINIUOSE DOKUMENTUOSE, SĄRAŠAS

Neteko galios nuo 2017-11-01

______________

Priedo pakeitimai:

Nr. 3-474, 2017-10-12, paskelbta TAR 2017-10-12, i. k. 2017-16186

 

 

Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų

3 priedas

 

ĮRENGINIŲ, KURIŲ ATITIKTIES VERTINIMO BANDYMAI TURI BŪTI ATLIEKAMI PAGAL TARPTAUTINIŲ STANDARTŲ REIKALAVIMUS, SĄRAŠAS

Neteko galios nuo 2017-11-01

_________________________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 3-474, 2017-10-12, paskelbta TAR 2017-10-12, i. k. 2017-16186

 

 

 

Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų

4 priedas

 

ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪROS

 

I SKYRIUS

EB TIPO TYRIMAS (B MODULIS)

 

1. EB tipo tyrimas (B modulis) yra atitikties įvertinimo procedūros dalis, kurią taikydama notifikuotoji įstaiga privalo:

1.1. ištirti techninį laivo įrenginio projektą;

1.2. patikrinti laivo įrenginio projektą ir patvirtinti, kad laivo įrenginio projektas atitinka taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus.

2. EB tipo tyrimą (B modulis) sudaro laivo įrenginio atitikties projektui įvertinimas atliekant techninių dokumentų ir šio priedo 3–5 punktuose nurodytų dokumentų ir duomenų tyrimą arba pagaminto laivo įrenginio tipinio pavyzdžio tyrimas.

3. Gamintojas, siekdamas, kad būtų įvertinta planuojamų gaminti laivų įrenginių atitiktis atitinkamiems tarptautinių dokumentų reikalavimams, vienai pasirinktai notifikuotajai įstaigai pateikia:

3.1. paraišką atlikti EB tipo tyrimą (B modulis), kurioje turi būti nurodytas gamintojo (juridinio asmens) pavadinimas ir buveinės adresas arba gamintojo (fizinio asmens) vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas (jeigu paraišką atlikti EB tipo tyrimą (B modulis) pateikia gamintojo įgaliotasis atstovas, turi būti nurodomi jo duomenys: juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų padalinio pavadinimas ir buveinės adresas, arba fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas).

3.2. rašytinį pareiškimą, kad ta pati paraiška atlikti EB tipo tyrimą (B modulis) nėra pateikta kitai notifikuotajai įstaigai;

3.3. techninius dokumentus, kurie turi būti parengti taip, kad pagal juos būtų galima įvertinti laivo įrenginio atitiktį atitinkamiems tarptautinių dokumentų reikalavimams; techniniuose dokumentuose turi būti:

3.3.1. pridėta su laivo įrenginio naudojimu susijusios rizikos (-ų) analizė ir įvertinimas;

3.3.2. nurodomi taikytini reikalavimai;

3.3.3. pateikiama informacija apie laivų įrenginio projektavimą, gamybą ir naudojimą, kiek to reikia įvertinimui atlikti.

4. Pagal šio priedo 3.3 papunktį reikalaujamų pateikti techninių dokumentų rinkinį sudaro:

4.1. bendras laivų įrenginių aprašymas;

4.2. projekto eskizas, gamybiniai brėžiniai ir sudedamųjų dalių, mazgų, grandinių ir kt. schemos;

4.3. aprašymai ir paaiškinimai, kurie reikalingi minėtiems brėžiniams, schemoms ir laivų įrenginių veikimui suprasti;

4.4. laivų įrenginiams taikomų reikalavimų ir bandymo standartų sąrašas ir sprendimų, priimtų siekiant užtikrinti atitiktį tiems reikalavimams, apibūdinimas;

4.5. atliktų projektinių skaičiavimų, patikrinimų ir tyrimų rezultatai;

4.6. bandymų ataskaitos;

4.7. duomenys apie bandymus, numatomus atlikti gaminant laivų įrenginius.

5. Kartu su paraiška atlikti EB tipo tyrimą (B modulis) taip pat pateikiami:

5.1. tipiniai numatomų gaminti laivų įrenginių pavyzdžiai; notifikuotoji įstaiga motyvuotai turi teisę pareikalauti pateikti daugiau pavyzdžių, jeigu jų reikia siekiant tinkamai atlikti bandymus;

5.2. duomenys, patvirtinantys projekto sprendinių tinkamumą; pateikiant šiuos duomenis, nurodomi visi naudoti dokumentai; prireikus kartu su šiais duomenimis pateikiami gamintojo laboratorijos arba kitos bandymų laboratorijos gamintojo vardu ir gamintojui prisiimant atsakomybę pagal kitas technines specifikacijas atliktų bandymų rezultatai.

6. Notifikuotoji įstaiga, gavusi šio priedo 3–5 punktuose nurodytus dokumentus, informaciją ir laivų įrenginių pavyzdžius:

6.1. nagrinėja laivų įrenginių techninius dokumentus ir juose pateiktus duomenis pagrindžiančius dokumentus, siekdama įvertinti laivų įrenginio projekto ir gamybos procedūrų tinkamumą;

6.2. patikrina, ar laivo įrenginio pavyzdys (pavyzdžiai) buvo pagamintas (pagaminti) pagal techninius dokumentus, ir nustato pavyzdžio (pavyzdžių) dalis, suprojektuotas pagal taikytinas reikalavimų ir bandymo standartų nuostatas, ir dalis, kurios buvo suprojektuotos netaikant atitinkamų reikalavimų ir bandymo standartų;

6.3. atlieka reikiamus tyrimus ir bandymus arba pasirūpina, kad jie būtų atlikti pagal Nuostatų reikalavimus;

6.4. suderina su gamintoju vietą, kur bus atliekami atitinkami tyrimai ir reikiami bandymai.

7. Notifikuotoji įstaiga, atlikusi EB tipo tyrimą (B modulis), parengia įvertinimo ataskaitą, kurioje nurodo pagal šio priedo 6 punktą atliktus veiksmus ir jų rezultatus. Išskyrus atvejus, kai notifikuotoji įstaiga teikia informaciją Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai, notifikuotoji įstaiga visą minėtos įvertinimo ataskaitos turinį arba jo dalį paskelbia tik gavusi gamintojo sutikimą.

8. Jeigu laivo įrenginio tipas atitinka taikomų tarptautinių dokumentų nuostatas, notifikuotoji įstaiga privalo išduoti gamintojui EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikatą, kuriame turi būti nurodyti gamintojo (juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų padalinio) pavadinimas ir buveinės adresas arba gamintojo (fizinio asmens) vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas, pateiktos tyrimo išvados, sertifikato galiojimo sąlygos, jeigu jų yra, ir būtini patvirtinto tipo identifikavimo duomenys. Prie sertifikato pridedami šio priedo 11 punkte nurodyti priedai. Sertifikate ir jo prieduose pateikiama visa informacija, kuria remiantis būtų galima įvertinti laivų įrenginių atitiktį ištirtam tipui ir vykdyti eksploatacinę kontrolę.

9. Jeigu laivo įrenginio tipas neatitinka taikomų tarptautinių dokumentų nuostatų, notifikuotoji įstaiga privalo atsisakyti išduoti gamintojui EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikatą ir pateikti išsamias atsisakymo išduoti sertifikatą priežastis.

10. Jeigu patvirtintas laivo įrenginio tipas nebeatitinka taikomų tarptautinių dokumentų nuostatų, notifikuotoji įstaiga nusprendžia, ar reikia atlikti papildomus tyrimus, ar iš naujo atlikti atitikties įvertinimo procedūrą.

11. Gamintojas privalo informuoti notifikuotąją įstaigą, kuri saugo su EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikatu susijusius techninius dokumentus, apie visus patvirtinto tipo pakeitimus, dėl kurių gali pasikeisti laivų įrenginių atitiktis taikomų tarptautinių dokumentų reikalavimams arba sertifikato galiojimo sąlygos. Jeigu pakeitimai atitinka tarptautinių dokumentų reikalavimus, notifikuotoji įstaiga priima sprendimą patvirtinti siūlomus pakeitimus. Šis sprendimas įforminamas kaip pradinio EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikato priedas.

12. Kiekviena notifikuotoji įstaiga privalo:

12.1. ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikato ir (arba) jo priedo išdavimo ir (arba) panaikinimo informuoti apie tai raštu Lietuvos Respublikos susisiekimo ministeriją;

12.2. kasmet iki kovo 1 d. teikti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai informaciją apie praeitais kalendoriniais metais pateiktus atsisakymus išduoti EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikatą ir (arba) jo priedą,  EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikato ir (arba) jo priedo sustabdymus arba kitokius apribojimus;

12.3. teikti šio priedo 12.1 ir 12.2 papunkčiuose nurodytą informaciją Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos prašymu.

13. Notifikuotoji įstaiga nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas pateikia Lietuvos Respublikos ir kitoms Europos Sąjungos valstybių narių notifikuotosioms įstaigoms informaciją apie priimtus sprendimus atsisakyti išduoti EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikatus ar jų priedus, taip pat panaikinti, laikinai sustabdyti ar kitaip apriboti šių sertifikatų galiojimą, o gavusi minėtų notifikuotųjų įstaigų prašymą – ir apie išduotus EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikatus ir jų priedus.

14. Lietuvos Respublikos ir kitų Europos Sąjungos valstybių narių notifikuotųjų įstaigų, kitų Europos Sąjungos valstybių narių kompetentingų institucijų ar Europos Komisijos prašymu notifikuotoji įstaiga turi pateikti šiems subjektams jų prašomų EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikatų ir (arba) jų priedų kopijas, techninių dokumentų kopijas ir notifikuotosios įstaigos atliktų tyrimų rezultatus. Notifikuotoji įstaiga saugo EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikato, jo priedų ir papildymų kopijas,  techninius dokumentus, įskaitant gamintojo pateiktus dokumentus, iki sertifikato galiojimo pabaigos.

15. Gamintojas šio priedo 3.3.1–3.3.3 papunkčiuose nurodytus techninius dokumentus, EB tipo tyrimo (B modulis) sertifikatą ir jo priedus privalo saugoti ne mažiau kaip 10 metų nuo paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos, kad rinkos priežiūros institucijos galėtų juos patikrinti.

16. Gamintojo įgaliotasis atstovas gali pateikti šio priedo 3.1 papunktyje nurodytą paraišką ir gamintojo vardu ir gamintojui prisiimant atsakomybę vykdyti šio priedo 10, 11 ir 15 punktuose nurodytus gamintojui nustatytus įpareigojimus, jeigu jie nurodyti gamintojo išduotame rašytiniame įgaliojime.

 

II SKYRIUS

GAMYBOS PROCESO KOKYBĖS UŽTIKRINIMU PAGRĮSTA ATITIKTIS TIPUI (D MODULIS)

 

17. Gamybos proceso kokybės užtikrinimu pagrįsta atitiktis tipui yra atitikties įvertinimo procedūros dalis, pagal kurią gamintojas vykdo šio priedo 18 ir 33–35 punktuose nustatytas pareigas ir, prisiimdamas visą atsakomybę, užtikrina ir patvirtina, kad atitinkami laivų įrenginiai atitinka EB tipo tyrimo (D modulis) sertifikate apibūdintą tipą ir jiems taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus.

18. Gamintojas, siekdamas užtikrinti laivų įrenginių atitiktį EB tipo tyrimo (D modulis) sertifikate aprašytam tipui ir atitinkamiems tarptautinių dokumentų reikalavimams, privalo taikyti šio priedo 19–29 punktuose nustatyta tvarka patvirtintą kokybės sistemą, apimančią laivų įrenginių gamybą, pagamintų įrenginių tikrinimą ir bandymą (toliau – kokybės sistema). Notifikuotoji įstaiga prižiūri gamintojo veiklą, kaip nurodyta šio priedo 30–32 punktuose.

19. Gamintojas vienai pasirinktai notifikuotajai įstaigai pateikia:

19.1. paraišką atlikti kokybės sistemos, kurią jis taiko atitinkamiems laivų įrenginiams, įvertinimą (toliau – paraiška įvertinti kokybės sistemą); paraiškoje įvertinti kokybės sistemą nurodomas gamintojo (juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų padalinio) pavadinimas ir buveinės adresas arba gamintojo (fizinio asmens) vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas (jeigu paraišką įvertinti kokybės sistemą pateikia gamintojo įgaliotasis atstovas, turi būti nurodomi jo duomenys: juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų padalinio pavadinimas ir buveinės adresas, arba fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas);

19.2. rašytinį pareiškimą, kad ta pati paraiška įvertinti kokybės sistemą nebuvo pateikta kitai notifikuotajai įstaigai;

19.3. informaciją ir dokumentus, susijusius su planuojamų gaminti laivų įrenginių tipu;

19.4. kokybės sistemos dokumentus;

19.5. patvirtinto tipo, aprašyto EB tipo tyrimo (D modulis) sertifikate, techninių dokumentų kopijas ir EB tipo tyrimo (D modelis) sertifikato kopiją.

20. Kokybės sistema turi užtikrinti, kad laivų įrenginiai atitiktų EB tipo tyrimo (D modulis) sertifikate aprašytą tipą ir taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus.

21. Visi kokybės sistemos elementai, reikalavimai ir nuostatos, kurių įsipareigoja laikytis gamintojas, turi būti nuolat gamintojo nustatyta tvarka įforminami kaip taisyklės, procedūros ir instrukcijos. Kokybės sistemos dokumentai turi užtikrinti, kad kokybės programos, planai, gairės ir kokybės ataskaitos būtų vienodai suprantami. Kokybės sistemos dokumentuose, visų pirma, turi būti tinkamai aprašyti:

21.1. kokybės tikslai, gamybos organizacinė struktūra, gamintojo vadovybės atsakomybė ir įgaliojimai spręsti laivų įrenginių kokybės klausimus;

21.2. gamybos, kokybės kontrolės ir kokybės užtikrinimo metodai, procesai ir sistemingi veiksmai, kurie bus taikomi;

21.3. tyrimai ir bandymai, kurie bus atliekami prieš pradedant gamybą, gamybos metu ir pagaminus, nurodant, kokiu dažnumu jie bus atliekami;

21.4. kokybės patikrinimų ataskaitos, bandymų ir kalibravimo duomenys, darbuotojų kvalifikacijos pažymėjimai;

21.5. priemonės, skirtos stebėti, ar užtikrinama reikiama pagaminamų laivų įrenginių kokybė ir ar veiksmingai veikia kokybės sistema.

22. Notifikuotoji įstaiga, gavusi šio priedo 19 punkte nurodytus dokumentus ir informaciją, įvertina kokybės sistemą, kad nustatytų, ar gamintojo taikoma kokybės sistema atitinka šio priedo 20 ir 21 punktuose nurodytus reikalavimus.

23. Notifikuotoji įstaiga sudaro audito grupę, kuri, atlikdama kokybės sistemos įvertinimą, rengia tikrinamuosius vizitus gamintojo patalpose. Notifikuotosios įstaigos audito grupei taikomi šie reikalavimai:

23.1. audito grupės nariai turi turėti kokybės valdymo sistemų vertinimo patirties ir išmanyti atitinkamiems laivų įrenginiams taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus;

23.2. audito grupėje turi būti bent vienas narys, turintis laivų įrenginių vertinimo patirties ir atitinkamų žinių laivų įrenginių technologijų srityje.

24. Notifikuotosios įstaigos audito grupė, siekdama patikrinti gamintojo gebėjimą nustatyti susijusius tarptautinių dokumentų reikalavimus ir atlikti reikalingus tyrimus, kad būtų užtikrinta gaminamų laivų įrenginių atitiktis taikomiems reikalavimams, įvertina šio priedo 19.5 papunktyje nurodytus techninius dokumentus.

25. Notifikuotoji įstaiga priima sprendimą dėl kokybės sistemos patvirtinimo arba nepatvirtinimo ir apie priimtą sprendimą raštu praneša gamintojui ir pateikia šio sprendimo priežastis ir audito grupės išvadas.

26. Gamintojas turi ir toliau vykdyti su patvirtinta kokybės sistema susijusias pareigas ir užtikrinti tinkamą ir efektyvų jos funkcionavimą.

27. Gamintojas apie visus numatomus kokybės sistemos pakeitimus turi nedelsdamas pranešti kokybės sistemą patvirtinusiai notifikuotajai įstaigai.

28. Notifikuotoji įstaiga atlieka siūlomų kokybės sistemos pakeitimų įvertinimą. Jeigu nustatoma, kad kokybės sistemos pakeitimai toliau atitiks šio priedo 20 ir 21 punktuose nustatytus reikalavimus, notifikuotoji įstaiga priima sprendimą patvirtinti siūlomus kokybės sistemos pakeitimus. Jeigu notifikuotoji įstaiga abejoja, ar siūlomi kokybės sistemos pakeitimai atitiks šio priedo 20 ir 21 punktuose nustatytus reikalavimus, kokybės sistemos įvertinimas turi būti atliekamas iš naujo.

29.  Notifikuotoji įstaiga apie šio priedo 28 punkte nurodytus sprendimus nedelsdama informuoja gamintoją, pateikia tyrimo išvadas ir nurodo priimtų sprendimų priežastis.

30. Notifikuotoji įstaiga, patvirtinusi gamintojo kokybės sistemą ir (ar) jos pakeitimus, siekdama užtikrinti, kad gamintojas toliau tinkamai vykdytų pareigas, susijusias su patvirtinta kokybės sistema, vykdo kokybės sistemos priežiūrą, atlikdama periodinius auditus. Notifikuotoji įstaiga, atlikusi auditą, gamintojui pateikia audito ataskaitą.

31. Gamintojas sudaro sąlygas notifikuotajai įstaigai vertinimo tikslais patekti į gamybos, tikrinimo, bandymo ir sandėliavimo vietas ir suteikia jai visą reikalingą informaciją, įskaitant kokybės sistemos dokumentus, patikrinimų ataskaitas, bandymų ir kalibravimo duomenis, darbuotojų kvalifikacijos pažymėjimus.

32. Notifikuotoji įstaiga turi teisę surengti neplaninius patikrinimus (auditus), apsilankydama pas gamintoją be įspėjimo, išskyrus teisės aktų nustatytus apribojimus. Tokių apsilankymų metu notifikuotoji įstaiga gali atlikti gaminio bandymus arba pavesti juos atlikti kitam subjektui, kad patikrintų, ar tinkamai veikia kokybės sistema. Notifikuotoji įstaiga pateikia gamintojui neplaninio audito ir bandymų (jeigu jie buvo atlikti) ataskaitas.

33. Kiekvieną pagamintą laivo įrenginį, kuris atitinka EB tipo tyrimo (D modulis) sertifikate aprašytą patvirtintą tipą ir laivo įrenginiui taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus, gamintojas privalo pažymėti šturvalo ženklu ir notifikuotajai įstaigai prisiimant atsakomybę – jos identifikaciniu numeriu.

34. Gamintojas privalo parengti rašytinę kiekvieno laivo įrenginio modelio ES atitikties deklaraciją, kurioje nurodomas laivo įrenginio modelis, kuriam deklaracija buvo parengta, ir saugoti ją visą numatomą laivo įrenginio eksploatavimo laikotarpį, bet ne trumpiau kaip 10 metų po paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos, kad, Administracijai ar kitoms kompetentingoms institucijoms pareikalavus, būtų galima ją patikrinti ir pateikti jos kopiją.

35. Gamintojas 10 metų nuo paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos turi saugoti, kad Administracija galėtų patikrinti, šiuos dokumentus:

35.1. šio priedo 19 punkte nurodytus dokumentus;

35.2. informaciją apie šio priedo 27–29 punktuose nurodytus patvirtintus kokybės sistemos pakeitimus;

35.3. šio priedo 27–30 ir 32 punktuose nurodytus notifikuotosios įstaigos sprendimus ir ataskaitas.

36. Gamintojo įgaliotasis atstovas gali gamintojo vardu ir gamintojui prisiimant atsakomybę vykdyti šio priedo 19, 27–30, 33–35 punktuose nurodytus gamintojo įpareigojimus, jeigu jie nurodyti rašytiniame gamintojo išduotame įgaliojime.

37. Kiekviena notifikuotoji įstaiga privalo:

37.1. ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo išduoto arba panaikinto kokybės sistemos patvirtinimo apie tai raštu pranešti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai;

37.2. kasmet iki kovo 1 d. teikti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai informaciją apie praėjusiais kalendoriniais metais buvusius atvejus, kai notifikuotoji įstaiga atsisakė išduoti kokybės sistemos patvirtinimus, sustabdė išduotus kokybės patvirtinimus ar kitaip juos apribojo;

37.3. teikti 37.1 ir 37.2 papunkčiuose nurodytą informaciją Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos prašymu.

38. Notifikuotoji įstaiga nedelsdama pateikia Lietuvos Respublikos ir kitoms Europos Sąjungos valstybių narių notifikuotosioms įstaigoms informaciją apie kokybės sistemų patvirtinimus, kuriuos ji atsisakė išduoti, panaikino arba kurių galiojimą sustabdė, o gavusi minėtų notifikuotųjų įstaigų prašymą – ir apie išduotus kokybės sistemų patvirtinimus.

 

III SKYRIUS

LAIVŲ ĮRENGINIŲ KOKYBĖS UŽTIKRINIMU PAGRĮSTA ATITIKTIS TIPUI (E MODULIS)

 

39. Laivų įrenginių kokybės užtikrinimu pagrįsta atitiktis tipui yra atitikties įvertinimo procedūros dalis, kurią taikydamas gamintojas vykdo šio priedo 40 ir 55–56 punktuose nustatytas pareigas ir, prisiimdamas visą atsakomybę, užtikrina ir patvirtina, kad laivų įrenginiai atitinka EB tipo tyrimo (E modulis) sertifikate apibūdintą tipą ir taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus, jeigu laivų įrenginiai atitinka EB tipo tyrimo (E modulis) sertifikate apibūdintą tipą ir taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus.

40. Gamintojas, siekdamas užtikrinti laivų įrenginių atitiktį EB tipo tyrimo (E modulis) sertifikate aprašytam tipui ir atitinkamiems tarptautinių dokumentų reikalavimams, privalo taikyti šio priedo 41–51 punktuose nustatyta tvarka patvirtintą kokybės sistemą. Notifikuotoji įstaiga prižiūri gamintojo veiklą, kaip nurodyta šio priedo 52–54 punktuose.

41. Gamintojas vienai pasirinktai notifikuotajai įstaigai pateikia:

41.1. paraišką atlikti kokybės sistemos, kurią jis taiko atitinkamiems laivų įrenginiams, įvertinimą (toliau – paraiška įvertinti laivų įrenginių kokybės sistemą); paraiškoje įvertinti laivų įrenginių kokybės sistemą nurodomas gamintojo (juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų padalinio) pavadinimas ir buveinės adresas arba gamintojo (fizinio asmens) vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas (jeigu paraišką įvertinti laivų įrenginių kokybės sistemą pateikia gamintojo įgaliotasis atstovas, turi būti nurodomi jo duomenys: juridinio asmens, kitos organizacijos ar jų padalinio pavadinimas ir buveinės adresas, arba fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas);

41.2. rašytinį pareiškimą, kad ta pati paraiška įvertinti laivų įrenginių kokybės sistemą nebuvo pateikta kitai notifikuotajai įstaigai;

41.3. informaciją ir dokumentus, susijusius su planuojamų gaminti laivų įrenginių tipu;

41.4. kokybės sistemos dokumentus;

41.5. patvirtinto tipo, aprašyto EB tipo tyrimo (E modulis) sertifikate, techninių dokumentų kopijas ir EB tipo tyrimo (E modulis) sertifikato kopiją.

42. Kokybės sistema turi užtikrinti, kad laivų įrenginiai atitiktų EB tipo tyrimo (E modulis) sertifikate aprašytą tipą ir tiems įrenginiams taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus.

43. Visi kokybės sistemos elementai, reikalavimai ir nuostatos, kurių įsipareigoja laikytis gamintojas, turi būti nuolat gamintojo nustatyta tvarka įforminami kaip taisyklės, procedūros ir instrukcijos. Kokybės sistemos dokumentai turi užtikrinti, kad kokybės programos, planai, gairės ir kokybės ataskaitos būtų vienodai suprantami. Kokybės sistemos dokumentuose, visų pirma, turi būti tinkamai aprašyti:

43.1. kokybės tikslai, gamybos organizacinė struktūra, gamintojo vadovybės atsakomybė ir įgaliojimai spręsti laivų įrenginių kokybės klausimus;

43.2. tyrimai ir bandymai, kurie bus atliekami prieš pradedant gamybą, gamybos metu ir pagaminus, nurodant, kokiu dažnumu jie bus atliekami;

43.3. kokybės patikrinimų ataskaitos, bandymų ir kalibravimo duomenys, darbuotojų kvalifikacijos pažymėjimai;

43.4. priemonės, skirtos stebėti, ar užtikrinama reikiama pagaminamų laivų įrenginių kokybė ir ar veiksmingai veikia kokybės sistema.

44. Notifikuotoji įstaiga, gavusi šio priedo 41 punkte nurodytus dokumentus ir informaciją, įvertina kokybės sistemą, kad nustatytų, ar gamintojo taikoma kokybės sistema atitinka šio priedo 42 ir 43 punktuose nurodytus reikalavimus.

45. Notifikuotoji įstaiga sudaro audito grupę, kuri, atlikdama kokybės sistemos įvertinimą, rengia tikrinamuosius vizitus gamintojo patalpose. Notifikuotosios įstaigos audito grupei taikomi šie reikalavimai:

45.1. audito grupės nariai turi turėti kokybės valdymo sistemų vertinimo patirties ir išmanyti atitinkamiems laivų įrenginiams taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus;

45.2. audito grupėje turi būti bent vienas narys, turintis laivų įrenginių vertinimo patirties ir atitinkamų žinių laivų įrenginių technologijų srityje.

46. Notifikuotosios įstaigos audito grupė, siekdama patikrinti gamintojo gebėjimą nustatyti susijusius tarptautinių dokumentų reikalavimus ir atlikti reikalingus tyrimus, kad būtų užtikrinta gaminamų laivų įrenginių atitiktis taikomiems reikalavimams, peržiūri šio priedo 41.5 papunktyje nurodytus techninius dokumentus.

47. Notifikuotoji įstaiga priima sprendimą dėl kokybės sistemos patvirtinimo arba nepatvirtinimo ir apie priimtą sprendimą raštu praneša gamintojui ir pateikia šio sprendimo priežastis ir audito grupės išvadas.

48. Gamintojas turi ir toliau vykdyti su patvirtinta kokybės sistema susijusias pareigas ir užtikrinti tinkamą ir efektyvų jos funkcionavimą.

49. Gamintojas apie visus numatomus kokybės sistemos pakeitimus turi nedelsdamas pranešti kokybės sistemą patvirtinusiai notifikuotajai įstaigai.

50. Notifikuotoji įstaiga atlieka siūlomų kokybės sistemos pakeitimų įvertinimą. Jeigu nustatoma, kad kokybės sistemos pakeitimai toliau atitiks šio priedo 42 ir 43 punktuose nustatytus reikalavimus, notifikuotoji įstaiga priima sprendimą patvirtinti siūlomus kokybės sistemos pakeitimus. Jeigu notifikuotoji įstaiga abejoja, ar siūlomi kokybės sistemos pakeitimai atitiks šio priedo 42 ir 43 punktuose nustatytus reikalavimus, kokybės sistemos įvertinimas turi būti atliekamas iš naujo.

51.  Notifikuotoji įstaiga apie šio priedo 50 punkte nurodytus sprendimus nedelsdama informuoja gamintoją, pateikia tyrimo išvadas ir nurodo priimtų sprendimų priežastis.

52. Notifikuotoji įstaiga, patvirtinusi gamintojo kokybės sistemą ir (ar) jos pakeitimus, siekdama užtikrinti, kad gamintojas toliau tinkamai vykdytų pareigas, susijusias su patvirtinta kokybės sistema, vykdo kokybės sistemos priežiūrą, atlikdama periodinius auditus. Notifikuotoji įstaiga, atlikusi auditą, gamintojui pateikia audito ataskaitą.

53. Gamintojas sudaro sąlygas notifikuotajai įstaigai vertinimo tikslais patekti į gamybos, tikrinimo, bandymo ir sandėliavimo vietas ir suteikia jai visą reikalingą informaciją, įskaitant kokybės sistemos dokumentus, patikrinimų ataskaitas, bandymų ir kalibravimo duomenis, darbuotojų kvalifikacijos pažymėjimus.

54. Notifikuotoji įstaiga turi teisę surengti neplaninius patikrinimus (auditus), apsilankydama pas gamintoją be įspėjimo, išskyrus teisės aktų nustatytus apribojimus. Tokių apsilankymų metu notifikuotoji įstaiga gali atlikti gaminio bandymus arba pavesti juos atlikti, kad patikrintų, ar tinkamai veikia kokybės sistema. Notifikuotoji įstaiga pateikia gamintojui neplaninio audito ir bandymų (jeigu jie buvo atlikti) ataskaitas.

55. Gamintojas kiekvieną pagamintą laivo įrenginį, atitinkantį EB tipo tyrimo (E modulis) sertifikate aprašytą tipą ir Nuostatų reikalavimus, privalo pažymėti šturvalo ženklu ir notifikuotajai įstaigai prisiimant atsakomybę – jos identifikaciniu numeriu.

56. Gamintojas privalo parengti rašytinę kiekvieno laivų įrenginio modelio ES atitikties deklaraciją, kurioje nurodomas laivo įrenginio modelis, kuriam deklaracija buvo parengta, ir saugoti ją visą numatomą laivo įrenginio eksploatavimo laikotarpį, bet ne trumpiau kaip 10 metų po paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos, kad, Administracijai ar kitoms kompetentingoms institucijoms pareikalavus, būtų galima ją patikrinti ir pateikti jos kopiją.

57. Gamintojas 10 metų nuo paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos turi saugoti, kad Administracija galėtų patikrinti, šiuos dokumentus:

57.1. šio priedo 41 punkte nurodytus dokumentus;

57.2. informaciją apie šio priedo 49–51 punktuose nurodytus patvirtintus kokybės sistemos pakeitimus;

57.3. šio priedo 49–52 ir 54 punktuose nurodytus notifikuotosios įstaigos sprendimus ir ataskaitas.

58. Kiekviena notifikuotoji įstaiga privalo:

58.1. ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo kokybės sistemos patvirtinimo arba panaikinimo apie tai raštu pranešti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai;

58.2. kasmet iki kovo 1 d. teikti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai informaciją apie praėjusiais kalendoriniais metais buvusius atvejus, kai notifikuotoji įstaiga atsisakė išduoti kokybės sistemos patvirtinimus, sustabdė išduotus kokybės sistemos patvirtinimus arba kitaip apribojo.

59. Notifikuotoji įstaiga nedelsdama pateikia Lietuvos Respublikos ir kitoms Europos Sąjungos valstybių narių notifikuotosioms įstaigoms informaciją apie kokybės sistemų patvirtinimus, kuriuos ji atsisakė išduoti, panaikino arba kurių galiojimą sustabdė, o gavusi minėtų notifikuotųjų įstaigų prašymą – ir apie išduotus kokybės sistemų patvirtinimus.

60. Gamintojo įgaliotasis atstovas gali gamintojo vardu ir gamintojui prisiimant atsakomybę vykdyti šio priedo 41, 49–52, 55–57 punktuose nurodytus gamintojo įpareigojimus, jeigu jie nurodyti gamintojo išduotame rašytiniame įgaliojime.

 

IV SKYRIUS

LAIVŲ ĮRENGINIŲ PATIKRA PAGRĮSTA ATITIKTIS TIPUI (F MODULIS)

 

61. Laivų įrenginių patikra pagrįsta atitiktis tipui yra atitikties įvertinimo procedūros dalis, kurią taikydamas gamintojas vykdo šio priedo 62 punkte, 67.1 papunktyje ir 69–70 punktuose nustatytas pareigas ir, prisiimdamas visą atsakomybę, užtikrina ir patvirtina, kad gaminami laivų įrenginiai atitinka EB tipo tyrimo sertifikate (F modulis) apibūdintą tipą ir taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus, jeigu laivų įrenginiai atitinka EB tipo tyrimo (F modulis) sertifikate apibūdintą tipą ir taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus.

62. Laivų įrenginių gamintojas turi imtis visų būtinų priemonių, kad gamybos procesas ir jo stebėsena užtikrintų pagamintų laivų įrenginių atitiktį EB tipo tyrimo (F modulis) sertifikate aprašytam patvirtintam tipui ir  taikomiems tarptautinių dokumentų reikalavimams.

63. Gamintojas, siekdamas, kad būtų įvertinta laivų įrenginių atitiktis patvirtintam tipui, aprašytam EB tipo tyrimo (F modulis) sertifikate, ir taikomiems tarptautinių dokumentų reikalavimams, kreipiasi į vieną pasirinktą  notifikuotąją įstaigą, kuri atlieka laivų įrenginių tyrimus ir bandymus, kad patikrintų jos atitiktį EB tipo tyrimo (F modulis) sertifikate aprašytam tipui ir taikytiniems tarptautinių dokumentų reikalavimams.

64. Tyrimai ir bandymai, kuriais nustatoma laivų įrenginių atitiktis taikomiems tarptautinių dokumentų reikalavimams, atliekami taip, kad būtų ištirtas ir išbandytas kiekvienas pagamintas laivo įrenginys, kaip nurodyta šio priedo 65 punkte, arba laivų įrenginiai tiriami ir bandomi taikant statistinės patikros metodą, kaip nurodyta šio priedo 67 punkte.

65. Siekiant patikrinti laivų įrenginių atitiktį EB tipo tyrimo (F modulis) sertifikate aprašytam patvirtintam tipui ir taikomiems tarptautinių dokumentų reikalavimams, tiriamas kiekvienas pagamintas laivo įrenginys ir atliekami kiekvieno laivo įrenginio bandymai.

66. Esant teigiamiems atliktų tyrimų ir bandymų rezultatams, notifikuotoji įstaiga priima sprendimą išduoti atitikties sertifikatą ir kiekvieną patvirtintą laivo įrenginį pažymėti savo identifikaciniu numeriu arba, prisiimdama atsakomybę, paveda tai padaryti gamintojui.

67. Statistinė patikra atliekama pagal šiuos reikalavimus:

67.1. Gamintojas privalo tiekti savo gaminamus laivų įrenginius partijomis, sudarytomis iš vienarūšių gaminių. Jis turi imtis visų reikiamų priemonių, kad gamybos procesas būtų toks, jog kiekviena gaminamų laivų įrenginių partija būtų sudaryta iš vienarūšių gaminių.

67.2. Visi patikrai tiekiami laivų įrenginiai turi būti pristatyti partijomis, sudarytomis iš vienarūšių gaminių. Iš kiekvienos partijos turi būti paimama atsitiktinė gaminių imtis. Kiekvienas imties gaminys turi būti tikrinamas atskirai ir turi būti atlikti atitinkami bandymai, kuriais siekiama užtikrinti, kad gaminiai atitiktų taikomų tarptautinių dokumentų reikalavimus, ir nustatoma, ar siunta atitinka reikalavimus, ar ne.

67.3. Jeigu tikrinti pateikta partija pripažįstama atitinkančia nustatytus reikalavimus, ant kiekvieno reikalavimus atitinkančio laivo įrenginio notifikuotoji įstaiga turi pritvirtinti savo identifikacinį numerį arba, prisiimdama atsakomybę, pavesti tai padaryti gamintojui ir parengti su atliktais bandymais susijusį atitikties sertifikatą.

67.4. Jeigu tikrinti pateikta partija pripažįstama neatitinkančia nustatytų reikalavimų, notifikuotoji įstaiga arba Administracija imasi priemonių, kad laivų įrenginių partija nepatektų į rinką. Jeigu tikrinti pateiktos gaminamų laivų įrenginių partijos dažnai atmetamos, notifikuotosios įstaigos sprendimu gali būti sustabdoma statistinė patikra ir imamasi atitinkamų priemonių, kad būtų užtikrinama laivų įrenginių atitiktis.

68. Gamintojas privalo saugoti atitikties sertifikatus visą numatomų laivų įrenginių eksploatavimo laikotarpį, bet ne trumpiau kaip 10 metų po paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos, kad, Administracijai ar kitoms kompetentingoms institucijoms pareikalavus, būtų galima juos patikrinti ir pateikti jų kopiją.

69. Kiekvieną pagamintą laivo įrenginį, kuris atitinka EB tipo tyrimo (F modulis) sertifikate aprašytą patvirtintą tipą ir jiems taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus, gamintojas privalo pažymėti šturvalo ženklu ir notifikuotajai įstaigai prisiimant atsakomybę – jos identifikaciniu numeriu.

70. Gamintojas privalo parengti rašytinę kiekvieno laivo įrenginio modelio ES atitikties deklaraciją, kurioje nurodomas laivo įrenginio modelis, kuriam deklaracija buvo parengta, ir saugoti ją visą laivo įrenginio eksploatavimo laikotarpį, bet ne trumpiau kaip 10 metų po paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos, kad, Administracijai ar kitoms kompetentingoms institucijoms pareikalavus, būtų galima ją patikrinti ir pateikti jos kopiją.

71. Gamintojo įgaliotasis atstovas gali gamintojo vardu ir gamintojui prisiimant atsakomybę vykdyti šio priedo 6170 punktuose gamintojui nustatytus įpareigojimus, jeigu jie nurodyti gamintojo išduotame rašytiniame įgaliojime, išskyrus įpareigojimus, nustatytus šio priedo 62 punkte ir 67.1 papunktyje.

 

V SKYRIUS

VIENETO PATIKRA PAGRĮSTA LAIVŲ ĮRENGINIŲ ATITIKTIS (G MODULIS)

 

72. Vieneto patikra pagrįsta laivų įrenginių atitiktis (G modulis) yra atitikties įvertinimo procedūros dalis, kurią taikydamas laivų įrenginių gamintojas vykdo šio priedo 73–77, 81 ir 82 punktuose nustatytas pareigas ir, prisiimdamas visą atsakomybę, užtikrina, kad gaminami laivų įrenginiai atitinka taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus, ir tai patvirtina.

73. Laivų įrenginių gamintojas, siekdamas, kad būtų įvertinta laivų įrenginių atitiktis atitinkamiems tarptautinių dokumentų reikalavimams, parengia ir vienai pasirinktai notifikuotajai įstaigai pateikia techninius dokumentus.

74. Techniniai dokumentai turi būti parengti taip, kad pagal juos būtų galima įvertinti laivų įrenginių atitiktį atitinkamiems tarptautinių dokumentų reikalavimams. Techniniuose dokumentuose turi būti:

74.1. pridėta rizikos (-ų) analizė ir įvertinimas;

74.2. nurodomi taikytini reikalavimai; kad būtų įmanoma įvertinti laivų įrenginių atitiktį taikomiems reikalavimams;

74.3. pateikiama informacija apie laivų įrenginių projektavimą, gamybą ir naudojimą, kurios reikia įvertinimui atlikti.

75.  Pagal šio priedo 74 punktą reikalaujamų pateikti techninių dokumentų rinkinį sudaro:

75.1. bendras laivų įrenginių aprašymas;

75.2. projekto eskizas, gamybiniai brėžiniai ir sudedamųjų dalių, mazgų, grandinių ir kt. schemos;

75.3. aprašymai ir paaiškinimai, kurie reikalingi minėtiems brėžiniams, schemoms ir laivų įrenginių veikimui suprasti;

75.4. atitinkamiems laivų įrenginiams taikomų reikalavimų ir bandymo standartų sąrašas ir sprendimų, priimtų siekiant užtikrinti atitiktį tiems reikalavimams, apibūdinimas;

75.5. atliktų projektinių skaičiavimų, patikrinimų ir tyrimų rezultatai;

75.6. bandymų ataskaitos.

76. Laivų įrenginių gamintojas privalo saugoti techninius dokumentus visą numatomą laivo įrenginio eksploatavimo laikotarpį, bet ne trumpiau kaip 10 metų po paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos, kad Administracijai ar kitoms kompetentingoms institucijoms pareikalavus, būtų galima juos pateikti.

77. Laivų įrenginių gamintojas turi imtis visų būtinų priemonių, kad gamybos procesas ir jo stebėsena užtikrintų pagamintų laivų įrenginių atitiktį taikomiems tarptautinių dokumentų reikalavimams.

78. Gamintojo pasirinkta notifikuotoji įstaiga atlieka laivų įrenginių tyrimus ir bandymus, kad patikrintų, ar pagaminti laivų įrenginiai atitinka taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus.

79. Esant teigiamiems atliktų tyrimų ir bandymų rezultatams, notifikuotoji įstaiga priima sprendimą išduoti atitikties sertifikatą ir kiekvieną patvirtintą laivo įrenginį pažymi savo identifikaciniu numeriu arba, prisiimdama atsakomybę, paveda tai padaryti gamintojui.

80. Gamintojas privalo saugoti atitikties sertifikatus visą numatomą laivo įrenginio eksploatavimo laikotarpį, bet ne trumpiau kaip 10 metų po paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos, kad, Administracijai ar kitoms kompetentingoms institucijoms pareikalavus, būtų galima ją patikrinti ir pateikti jų kopiją.

81. Kiekvieną pagamintą laivo įrenginį, kuris atitinka taikomus tarptautinių dokumentų reikalavimus, gamintojas privalo pažymėti šturvalo ženklu ir notifikuotajai įstaigai prisiimant atsakomybę – jos identifikaciniu numeriu.

82. Gamintojas privalo parengti rašytinę kiekvieno laivo įrenginio modelio ES  atitikties deklaraciją, kurioje nurodomas konkretus laivo įrenginys, kuriam deklaracija buvo parengta, ir saugoti ją visą numatomą laivo įrenginio eksploatavimo laikotarpį, bet ne trumpiau kaip 10 metų po paskutinio pagaminto laivo įrenginio paženklinimo šturvalo ženklu dienos, kad, Administracijai ar kitoms kompetentingoms institucijoms pareikalavus, būtų galima ją patikrinti ir pateikti jos kopiją.

83. Gamintojo įgaliotasis atstovas gali gamintojo vardu ir gamintojui prisiimant atsakomybę vykdyti šio priedo 7376, 81 ir 82 punktuose gamintojui nustatytus įpareigojimus, jeigu jie nurodyti gamintojo išduotame rašytiniame įgaliojime.

 

 

________________________

 

 

Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų

5 priedas

 

ATITIKTIES VERTINIMO ĮSTAIGŲ REIKALAVIMAI

 

1. Atitikties vertinimo įstaiga, siekianti tapti notifikuotąja įstaiga, kuriai pavedama atlikti atitikties įvertinimą, turi būti pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą įsteigtas juridinis asmuo.

2. Atitikties vertinimo įstaiga, siekianti tapti notifikuotąja įstaiga, turi būti nepriklausoma nuo subjekto ar gaminio, kurį ji vertina. Jeigu atitikties vertinimo įstaiga priklauso verslo asociacijai arba profesinei federacijai, atstovaujančiai įmonėms, susijusioms su jos vertinamų laivų įrenginių projektavimu, gamyba, tiekimu, surinkimu, naudojimu ar priežiūra, ji turi įrodyti, kad ji yra nešališka ir nėra jokio interesų konflikto.

3. Atitikties vertinimo įstaiga, jos vadovas ir darbuotojai, atsakingi už atitikties įvertinimą, negali būti nei vertinamų laivų įrenginių projektuotojai, gamintojai, tiekėjai, montuotojai, pirkėjai, savininkai, naudotojai ar prižiūrėtojai, nei šių asmenų įgaliotieji atstovai. Su naudojimu susiję apribojimai netaikomi, jeigu notifikuotoji įstaiga naudoja vertinamus laivų įrenginius, kurie yra būtini atitikties įvertinimui atlikti, taip pat jeigu  laivų įrenginiai naudojami asmeniniais tikslais.

4. Atitikties vertinimo įstaiga, jos vadovas ir darbuotojai, atsakingi už atitikties įvertinimą, negali tiesiogiai ar kaip įgaliotieji atstovai būti susiję su laivų įrenginių projektavimu, statyba, pardavimu, montavimu, eksploatacija, technine jų priežiūra. Šie asmenys negali imtis jokios veiklos, kuri prieštarautų jų sprendimo, susijusio su atitikties įvertinimo veikla, kurią vykdyti atitikties vertinimo įstaigai yra suteikti notifikuotųjų įstaigų įgaliojimai, nepriklausomumui ar sąžiningumui (pvz., konsultavimo paslaugos ar kt.).

5. Vertinimo įstaigos turi užtikrinti, kad patronuojamųjų bendrovių ar subrangovų veikla neturėtų poveikio jų atitikties įvertinimo veiklos konfidencialumui, objektyvumui ar nešališkumui.

6. Atitikties vertinimo įstaiga ir jos darbuotojai atlieka atitikties įvertinimą, vadovaudamiesi aukščiausiais profesinės doros ir techninės kompetencijos principais, be jokio asmenų ir asmenų grupių, suinteresuotų tikrinimo rezultatu, spaudimo ir paskatinimo, ypač finansinio, kuris galėtų turėti įtakos jų sprendimams ar tikrinimo rezultatams.

7. Atitikties vertinimo įstaiga turi būti pajėgi atlikti visas atitikties įvertinimo užduotis, kurios jai yra paskirtos pagal Nuostatus ir kurias atlikti jai yra suteikti notifikuotųjų įstaigų įgaliojimai, neatsižvelgiant į tai, ar šias užduotis ji atlieka pati, ar jos yra atliekamos kitos asmens jos vardu ir atsakomybe.

8. Atitikties vertinimo įstaiga, atlikdama atitikties įvertinimą, kuriam atlikti buvo suteikti notifikuotųjų įstaigų įgaliojimai, privalo turėti:

8.1. personalo, turinčio techninių žinių ir pakankamai patirties įvertinimo užduotims atlikti;

8.2. procedūrų, pagal kurias atliekamas atitikties įvertinimas, aprašus, kad būtų užtikrintas skaidrumas ir galimybė šias procedūras pakartoti; taip pat turi būti įdiegta politika ir procedūros, kad būtų atskirtos užduotys, kurias ji atlieka kaip notifikuotoji įstaiga, ir kitos užduotys;

8.3. procedūrų, pagal kurias ji vykdo veiklą, atsižvelgiant į vertinimo įstaigos dydį, jos veiklos sektorių, struktūrą, atitinkamos laivų įrenginių technologijos sudėtingumą ir į tai, ar gamybos procesas yra masinis ar serijinis, aprašus.

9. Atitikties vertinimo įstaiga turi turėti priemonių, kurių reikia su atitikties įvertinimu susijusioms techninėms ir administracinėms užduotims tinkamai atlikti, ir turėti galimybę naudotis visa reikiama įranga ar įrenginiais.

10. Darbuotojai, atsakingi už atitikties įvertinimą, turi turėti kvalifikaciją, reikalingą atitikties įvertinimui atlikti, būti gerai susipažinę su atitikties įvertinimo veiklai, kuriai atlikti atitikties vertinimo įstaigai yra suteikti notifikuotosios įstaigos įgaliojimai, keliamais reikalavimais, turėti atitikties įvertinimo atlikimo patirties ir reikalingus įgaliojimus tokiam vertinimui atlikti, turėti  žinių ir išmanyti atitikties įvertinimo esminius reikalavimus, taikomus darniuosius standartus, atitinkamus Europos Sąjungos derinimo teisės aktus ir Lietuvos darniuosius standartus, kitus atitinkamus nacionalinės teisės aktus, sugebėti gerai parengti pažymėjimus, protokolus ir ataskaitas, reikalingas atliktam atitikties įvertinimui patvirtinti.

11. Turi būti užtikrintas vertinimo įstaigų, jų aukščiausio lygio vadovų ir atitikties įvertinimą atliekančių darbuotojų nešališkumas. Jų atlyginimas neturi priklausyti nuo atliktų atitikties įvertinimų skaičiaus ar atitikties įvertinimo rezultatų.

12. Vertinimo įstaigos privalo turėti civilinės atsakomybės draudimą.

13. Vertinimo įstaigos darbuotojai privalo saugoti informaciją, kuri jiems tapo žinoma atliekant atitikties įvertinimo užduotis. Šis reikalavimas netaikomas teikiant informaciją Administracijai Nuostatų nustatyta tvarka ar kitoms kompetentingoms institucijoms teisės aktų nustatyta tvarka. Turi būti užtikrinta nuosavybės teisių apsauga.

14. Atitikties vertinimo įstaiga privalo dalyvauti atitinkamoje standartizacijos veikloje ir Europos Komisijos sudarytos notifikuotosios įstaigos koordinavimo grupės ar grupių veikloje arba užtikrinti, kad vertinimą atliekantys jų darbuotojai apie šios grupės ar grupių veiklą būtų tinkamai informuoti, o savo veikloje įsipareigoja atsižvelgti į tos grupės ar grupių priimtus sprendimus ir parengtus dokumentus.

15. Atitikties vertinimo įstaiga privalo atitikti standarto EN ISO/IEC 17065:2012 reikalavimus.

16. Atitikties vertinimo įstaiga privalo užtikrinti, kad atitikties įvertinimui naudojamos bandymų laboratorijos atitiktų standarto EN ISO/IEC 17025:2005 reikalavimus.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-231, 2003-03-28, Žin., 2003, Nr. 37-1629 (2003-04-18), i. k. 1032210ISAK0003-231

Dėl susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 "Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-142, 2009-04-17, Žin., 2009, Nr. 46-1855 (2009-04-25), i. k. 1092210ISAK0003-142

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 "Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo" pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-240, 2009-06-02, Žin., 2009, Nr. 67-2733 (2009-06-06), i. k. 1092210ISAK0003-240

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 "Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo" pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-202, 2010-04-02, Žin., 2010, Nr. 44-2130 (2010-04-17), i. k. 1102210ISAK0003-202

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 "Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo" pakeitimo

 

5.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-728, 2011-11-17, Žin., 2011, Nr. 141-6640 (2011-11-22), i. k. 1112210ISAK0003-728

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 "Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo" pakeitimo

 

6.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-603, 2012-09-13, Žin., 2012, Nr. 112-5690 (2012-09-28), i. k. 1122210ISAK0003-603

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 "Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo" pakeitimo

 

7.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-623, 2013-12-12, Žin., 2013, Nr. 132-6746 (2013-12-21), i. k. 1132210ISAK0003-623

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 "Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo" pakeitimo

 

8.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-390-(E), 2014-10-13, paskelbta TAR 2014-10-13, i. k. 2014-13985

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 „Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

9.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-324(1.5E), 2015-08-06, paskelbta TAR 2015-08-06, i. k. 2015-12071

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 „Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

10.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-144(1.5 E), 2016-04-28, paskelbta TAR 2016-04-28, i. k. 2016-10643

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 „Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

11.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-304(1.5 E), 2016-09-16, paskelbta TAR 2016-09-16, i. k. 2016-23644

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 „Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

12.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-474, 2017-10-12, paskelbta TAR 2017-10-12, i. k. 2017-16186

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 „Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

13.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-458, 2018-09-10, paskelbta TAR 2018-09-10, i. k. 2018-14282

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 „Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

14.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-45, 2020-01-27, paskelbta TAR 2020-01-27, i. k. 2020-01152

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 „Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

15.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-104, 2021-02-22, paskelbta TAR 2021-02-22, i. k. 2021-03315

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 480 „Dėl Laivų įrenginių sertifikavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo