Suvestinė redakcija nuo 2021-09-10

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2020-09-04, i. k. 2020-18790

 

 

image001

LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENERALINIS PROKURORAS

 

įsakymas

DĖL kandidatų į europos deleguotuosius prokurorus atrankos tvarkos aprašo PATVIRTINIMO

 

 

2020 m. rugsėjo 4 d. Nr. I-276

 

Vilnius

 

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 3710 straipsnio 1 dalimi:

1.     T v i r t i n u Kandidatų į Europos deleguotuosius prokurorus atrankos tvarkos aprašą (pridedama).

2.     S k e l b i u šį įsakymą Teisės aktų registre.

 

 

 

 

Generalinis prokuroras                                                                                            Evaldas Pašilis

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2020 m. rugsėjo 4 d.

įsakymu Nr. I-276

 

 

 

KANDIDATŲ Į EUROPOS DELEGUOTUOSIUS PROKURORUS ATRANKOS TVARKOS APRAŠAS

 

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.   Kandidatų į Europos deleguotuosius prokurorus atrankos tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato kandidatų į Europos deleguotuosius prokurorus atrankos komisijos (toliau – Komisija) sudarymo ir veiklos organizavimo, kandidatų į Europos deleguotuosius prokurorus (toliau – kandidatai) atrankos (toliau – atranka) skelbimo ir vykdymo tvarką, taip pat prokurorų, pateikusių prašymą dalyvauti atrankoje (toliau – pretendentai), vertinimo kriterijus, teises ir pareigas.

2.   Aprašas parengtas vadovaujantis 2017 m. spalio 12 d. Tarybos reglamentu (ES) 2017/1939, kuriuo įgyvendinamas tvirtesnis bendradarbiavimas Europos prokuratūros įsteigimo srityje (toliau – Reglamentas (ES) 2017/1939), Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymu (toliau – Prokuratūros įstatymas) ir kitais teisės aktais.

3.   Apraše vartojamos sąvokos atitinka Reglamente (ES) 2017/1939, Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMAS IR VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

4.   Komisija sudaroma gavus Europos vyriausiojo prokuroro kvietimą pateikti kandidatus.

5. Komisiją sudaro Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro (toliau – generalinis prokuroras) paskirti 5 prokurorai, iš kurių vieną pasiūlo prokurorų profesinė sąjunga. Jei prokuratūroje veikia kelios prokurorų profesinės sąjungos, jos susitarimu siūlo bendrą atstovą. Jei profesinės sąjungos nesusitaria dėl bendro atstovo arba prokuratūroje nėra veikiančios prokurorų profesinės sąjungos, atstovas į Komisiją neskiriamas ir generalinis prokuroras pasiūlo narį savo nuožiūra. Iš Komisijos narių generalinis prokuroras paskiria Komisijos pirmininką, jo pavaduotoją. Komisijos sekretoriumi skiriamas ne Komisijos narys. Informacija apie sudarytą Komisiją ir jos sudėtį skelbiama Lietuvos Respublikos prokuratūros intraneto svetainėje.

Punkto pakeitimai:

Nr. I-197, 2021-09-09, paskelbta TAR 2021-09-09, i. k. 2021-19065

 

6.   Komisijos veikla grindžiama kolegialumo, nešališkumo, nepriklausomumo, objektyvumo, teisėtumo ir viešumo principais.

7.   Komisijos posėdžius protokoluoja Komisijos sekretorius. Komisijos posėdyje daromas pokalbių su pretendentais garso įrašas, kuris yra sudedamoji protokolo dalis. Protokolas surašomas per 5 darbo dienas nuo posėdžio dienos.

8.   Pretendentai Komisijos nariui ar nariams, kurių dalyvavimas atrankoje gali kelti pagrįstų abejonių dėl jų nešališkumo ir objektyvumo, gali pareikšti motyvuotą nušalinimą. Pareiškus nušalinimą Komisijos nariui ar nariams, dėl nušalinimo pagrįstumo sprendžiama uždarame Komisijos posėdyje. Nušalinimo, pareikšto vienam Komisijos nariui, klausimas sprendžiamas šiam Komisijos nariui nedalyvaujant, o jeigu nušalinimas pareikštas dviem ar daugiau narių – dalyvaujant visiems Komisijos nariams. Tais atvejais, kai dalyvauja mažiau Komisijos narių, negu būtina Komisijos posėdžio teisėtumui užtikrinti, priimant sprendimą dėl nušalinimo dalyvauja ir Komisijos nariai, kuriems pareikštas nušalinimas.

9.   Komisijos nariai privalo nusišalinti tais atvejais, kai jų dalyvavimas atrankoje gali kelti pagrįstų abejonių dėl jų nešališkumo ir objektyvumo. Apie Komisijos nario nusišalinimą įrašoma Komisijos posėdžio protokole.

10.   Komisijos posėdžius šaukia Komisijos pirmininkas. 

11.   Komisijos posėdžiai laikomi teisėtais, kai juose dalyvauja ne mažiau kaip 3 Komisijos nariai.

12.   Komisijos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių paprasta balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas yra Komisijos pirmininko, o jam nedalyvaujant – Komisijos pirmininko pavaduotojo balsas.

 

III SKYRIUS

PRETENDENTŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

13Pretendentas turi teisę:

13.1.    pateikti prašymus;

13.2.    pareikšti motyvuotą nušalinimą;

13.3.    susipažinti su Komisijos išvadomis ir Komisijos posėdžio, išskyrus uždarą Komisijos posėdį, protokolu ir jo priedais;

13.4.    informuoti generalinį prokurorą apie tai, kad nesutinka su Komisijos išvada.

14.    Susipažįstant su Komisijos posėdžio protokolo priedais, leidžiama susipažinti tik su savo pokalbio garso įrašu ir pretendentų individualaus vertinimo balais lentelės (priedas) nuasmeninta kopija.

15.    Pretendentai privalo pateikti atrankai reikiamus dokumentus ir kviečiami dalyvauti Komisijos posėdžiuose.

 

IV SKYRIUS

REIKALAVIMAI KANDIDATAMS

 

16Reikalavimai kandidatams nustatyti Reglamento (ES) 2017/1939 17 straipsnio 2 dalyje.

17Atsižvelgiant į Reglamento (ES) 2017/1939 17 straipsnio 2 dalį, kandidatais gali būti asmenys:

17.1.    einantys prokuroro pareigas, kurių nepriklausomumas nekelia abejonių;

17.2.    turintys ne mažesnį nei penkerių metų tarnybos prokuroru stažą.

18. Kandidatai turi pareigoms tinkamai atlikti pakankamai gerai mokėti anglų kalbą, kuri Europos prokuratūros kolegijos 2020 m. rugsėjo 30 d. sprendimu dėl kalbų vartojimo vidaus tvarkos nustatyta Europos prokuratūros operatyvinės ir administracinės veiklos darbine kalba.

Punkto pakeitimai:

Nr. I-197, 2021-09-09, paskelbta TAR 2021-09-09, i. k. 2021-19065

 

V SKYRIUS

ATRANKOS SKELBIMO IR ORGANIZAVIMO TVARKA, ATRANKOS PROCEDŪRA

 

19Atranka pradedama generalinio prokuroro sprendimu. Informacinis pranešimas apie pradedamą atrankos procedūrą skelbiamas Lietuvos Respublikos prokuratūros interneto ir intraneto svetainėse.

20Aprašo 19 punkte nurodytame informaciniame pranešime nurodomas prašymų dalyvauti kandidatų į Europos deleguotuosius prokurorus atrankoje (toliau – prašymas) pateikimo terminas turi būti ne trumpesnis kaip 20 darbo dienų nuo informacinio pranešimo paskelbimo.

21Pretendentai, siekiantys dalyvauti atrankoje, kartu su prašymu turi pateikti:

21.1gyvenimo aprašymą (Europass forma);

21.2. akredituoto asmens išduotą pažymą, patvirtinančią anglų kalbos mokėjimą ne žemesniu kaip B2 lygiu (akredituotų asmenų sąrašas skelbiamas Valstybės tarnybos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje adresu www.vtd.lt);

Papunkčio pakeitimai:

Nr. I-197, 2021-09-09, paskelbta TAR 2021-09-09, i. k. 2021-19065

 

21.3informaciją ar duomenis, patvirtinančius, kad jų pateikimo dieną pretendentas turi atitinkamą praktinę patirtį, susijusią su nacionaline teisės sistema, atsižvelgiant į Aprašo 38 ir 39 punktuose nurodytus vertinimo kriterijus;

21.4kitus, pretendento nuomone, vertinant tinkamumą pareigoms svarbius dokumentus.

22Komisijos sekretorius turi teisę prašyti, kad pretendentai patikslintų ar pateiktų duomenis, kurių Komisija neturi galimybės gauti iš valstybės registrų ar kitų valstybės informacinių sistemų.

23Pasibaigus nustatytam prašymų pateikimo terminui, Komisija uždarame posėdyje išnagrinėja pretendentų pateiktus dokumentus, įvertina pretendentų atitiktį nustatytiems formaliems reikalavimams ir paskiria atrankos datą.

24Pretendentai, pripažinti pateikę visus reikalaujamus dokumentus ir atitinkantys nustatytus formalius reikalavimus, raštu kviečiami dalyvauti atrankoje. Pretendentams, neatitinkantiems nustatytų formalių reikalavimų, išsiunčiami pranešimai, kad jiems neleidžiama dalyvauti atrankoje.

25Gavus mažiau prašymų arba Komisijai pripažinus tinkamais dalyvauti atrankoje mažiau pretendentų, nei reikia atrinkti kandidatų, generalinio prokuroro sprendimu prašymų pateikimo terminas pratęsiamas, apie tai informuojami esami pretendentai ir paskelbiama Aprašo 19 punkte nurodytu būdu.

26Atranka atliekama ir pretendentai pagal Aprašo VI skyriuje nurodytus kriterijus vertinami Komisijos posėdžiuose.

27Komisijos posėdyje, vertinant pretendentą ir sprendžiant dėl jo tinkamumo, pretendento dalyvavimas būtinas. Komisijos posėdyje nedalyvavęs pretendentas nevertinamas. Išimtiniais atvejais, kai yra motyvuotas pretendento prašymas ir Komisija nusprendžia, kad pretendento nedalyvavimo priežastys yra svarbios, pretendentas gali būti išklausomas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų surengtame kitame Komisijos posėdyje.

28Pretendento kvalifikacija, darbo patirtis, kompetencija, motyvacija, dalykinės, asmeninės savybės vertinamos per individualų pokalbį. Kiekvienam pretendentui paprastai skiriama tiek pat laiko ir užduodami lygiaverčiai klausimai.

29Kiekvienas Komisijos narys įvertina pretendentą pagal Aprašo VI skyriuje nurodytus vertinimo kriterijus ir vertinimo balus įrašo į Aprašo priede nustatytos formos pretendentų individualaus vertinimo balais lentelę, kuri pridedama prie Komisijos posėdžio protokolo.

30. Atlikus Aprašo 28 ir 29 punktuose nustatytas procedūras, Komisijos nariai aptaria pretendentų vertinimą pagal atskirus kriterijus, įvertina kiekvieno jų svarbą konkrečiu atveju, taip pat pretendentų privalumus ir trūkumus, kitas svarbias aplinkybes ir sprendžia dėl geriausiai įvertintų pretendentų.

31. Kiekvienas Komisijos narys pasiūlo vieną ar kelis, jo nuomone, geriausiai vertintinus pretendentus, dėl kurių Komisija turėtų balsuoti. Jei Komisijos narys mano, kad tinkamų pretendentų nėra, gali nesiūlyti nė vieno pretendento.

32Komisija balsuoja dėl kiekvieno pasiūlyto pretendento pripažinimo geriausiai įvertintu. Geriausiai įvertintais kandidatais pripažįstami pretendentai, gavę daugiau nei pusę posėdyje dalyvavusių Komisijos narių balsų. Pretendentams gavus vienodą skaičių balsų, lemiamas yra Komisijos pirmininko, o jam nedalyvaujant – Komisijos pirmininko pavaduotojo balsas.

33Komisijai pakvietus pretendentus, Komisijos pirmininkas paskelbia geriausiai įvertintus kandidatus. Skelbiant nedalyvavusiems pretendentams apie geriausiai įvertintus kandidatus pranešama el. paštu.

34.   Pasibaigus atrankai, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų Komisija surašo išvadą, kurią sudaro:

34.1įžanginė dalis, kurioje nurodoma posėdžio data (datos) ir vieta, posėdžio pirmininkas ir sekretorius, posėdyje dalyvavę Komisijos nariai, svarstyti klausimai, medžiaga ir kiti duomenys;

34.2aprašomoji dalis, kurioje nurodomi atrankoje dalyvavusių pretendentų vardai, pavardės ir einamos pareigos, pretendentai, kuriuos Komisija pripažino geriausiai įvertintais, aplinkybės ir motyvai, į kuriuos buvo atsižvelgta priimant Komisijos sprendimus dėl geriausiai įvertintų kandidatų, už geriausiai įvertintus kandidatus balsavusių Komisijos narių skaičius;

34.3baigiamoji dalis, kurioje siūlomi geriausiai įvertinti kandidatai, jeigu Komisija  Aprašo 3032 punktuose nustatyta tvarka nusprendžia dėl tokių kandidatų, arba Komisijos sprendimas nesiūlyti nė vieno geriausiai įvertinto kandidato. Geriausiai įvertinti kandidatai surašomi abėcėlės tvarka ir visi jie laikomi lygiaverčiais kandidatais.

35.   Komisijos pirmininko ir sekretoriaus pasirašyta išvada teikiama generaliniam prokurorui, išsiunčiama susipažinti Komisijos nariams ir paskelbiama prokuratūros intraneto svetainėje. Ši išvada viešai turi būti prieinama ne ilgiau kaip vieną mėnesį nuo Aprašo 36 punkte nurodyto generalinio prokuroro sprendimo priėmimo.

36.   Generalinis prokuroras per 10 darbo dienų nuo Komisijos išvados paskelbimo  priima vieną šių sprendimų:

36.1.     teikti kandidatus iš Komisijos pasiūlytų geriausiai įvertintų, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikai patvirtintą Europos deleguotųjų prokurorų skaičių;

36.2.     skelbti naują atranką;

36.3.     pripažinus teiktinais mažiau kandidatų, nei patvirtinta Lietuvos Respublikai, skelbti naują trūkstamų kandidatų atranką.

37Generalinis prokuroras, prieš priimdamas vieną iš Aprašo 36 punkte nurodytų sprendimų, turi teisę susitikti su Komisijos pasiūlytais geriausiai įvertintais kandidatais.

 

VI SKYRIUS

PRETENDENTŲ VERTINIMO KRITERIJAI

 

38.            Vertinant pretendentus atsižvelgiama į:

38.1tarnybos prokuroru stažą – vertinami kiekvieni paskesni metai, skaičiuojant nuo Aprašo 17.2 papunktyje nurodyto tarnybos prokuroru stažo (už kiekvienus vertinamus metus skiriama po vieną balą, tačiau bendra suma negali viršyti 10 balų);

38.2 su nacionaline teisės sistema susijusią praktinę patirtį:

38.2.1darbinę veiklą, susijusią su baudžiamojo persekiojimo vykdymu baudžiamosiose bylose dėl nusikalstamų veikų ekonomikai, finansinių ar mokestinių nusikalstamų veikų (skiriama iki 30 balų);

38.2.2darbinę veiklą, susijusią su baudžiamojo persekiojimo vykdymu baudžiamosiose bylose dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų (skiriama iki 25 balų);

38.2.3darbinę veiklą, susijusią su savitarpio teisinės pagalbos, abipusio pripažinimo instrumentų baudžiamosiose bylose praktiniu taikymu, nusikalstamų veikų tarpvalstybinių tyrimų atlikimu, organizavimu ir vadovavimu jiems (skiriama iki 15 balų).

39.     Vertinami kiti pareigoms, į kurias pretenduojama, svarbūs pretendento gebėjimai, žinios, patirtis, kompetencija ir savybės (skiriama iki 20 balų):

39.1žinios, susijusios su Europos Sąjungos teise ir institucine sandara, Europos prokuratūros, Lietuvos Respublikos prokuratūros veiklos išmanymas;

39.2analitinis ir strateginis mąstymas, gebėjimas argumentuoti, bendravimo įgūdžiai, darbo planavimo ir organizavimo gebėjimai, sprendimų priėmimo gebėjimai, derybiniai įgūdžiai;

39.3darbo daugiakultūrėje aplinkoje ir su skirtingomis teisinėmis sistemomis, užsienio valstybių, Europos Sąjungos institucijose, Europos Sąjungos Tarybos komitetuose, darbo grupėse ar tarptautinėse organizacijose, tarptautiniuose bendradarbiavimo projektuose, vertinimuose patirtis, kvalifikacijos kėlimas.

40. Pretendentai Komisijos posėdyje per individualų pokalbį vertinami pagal kriterijus, nurodytus Aprašo 38 ir 39 punktuose.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Europos prokuratūros kolegijai nepaskyrus Lietuvos Respublikai patvirtinto Europos deleguotųjų prokurorų skaičiaus skelbiama nauja trūkstamų kandidatų atranka. Komisijos įgaliojimai baigiasi Europos prokuratūros kolegijai paskyrus Lietuvos Respublikai patvirtintą Europos deleguotųjų prokurorų skaičių.

Punkto pakeitimai:

Nr. I-197, 2021-09-09, paskelbta TAR 2021-09-09, i. k. 2021-19065

 

42. Aprašo 36 punkte nurodyti generalinio prokuroro sprendimai Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka gali būti skundžiami teismui. Informacija apie šiuos sprendimus skelbiama prokuratūros interneto ir intraneto svetainėse.

____________________________

 

Kandidatų į Europos deleguotuosius

prokurorus atrankos tvarkos aprašo

priedas

 

(Pretendentų individualaus vertinimo balais lentelės forma)

 

PRETENDENTŲ INDIVIDUALAUS VERTINIMO BALAIS LENTELĖ

 

_______________

(data)

 

Kandidatų į Europos deleguotuosius prokurorus atranka.

 

Komisijos narys

________________________________________________________________

(vardas ir pavardė)

Pretendentas

___________________________________________________________________

(vardas ir pavardė)

 

Nr.

Vertinimo kriterijus

Įvertinimas balais

1.

Tarnybos prokuroru stažas

 

Vertinami kiekvieni paskesni metai, skaičiuojant nuo Aprašo 17.2 papunktyje nurodyto tarnybos prokuroru stažo.

 

Už kiekvienus vertinamus metus skiriama po vieną balą, tačiau bendra suma negali viršyti 10 balų.

 

2.

Su nacionaline teisės sistema susijusi praktinė patirtis (Aprašo 38.2.1 p.)

 

Pretendento darbinė veikla, susijusi su baudžiamojo persekiojimo vykdymu baudžiamosiose bylose dėl nusikalstamų veikų ekonomikai, finansinių ar mokestinių nusikalstamų veikų.

 

Skiriama iki 30 balų.

 

3.

Su nacionaline teisės sistema susijusi praktinė patirtis (Aprašo 38.2.2 p.)

 

Pretendento darbinė veikla, susijusi su baudžiamojo persekiojimo vykdymu baudžiamosiose bylose dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų.

 

Skiriama iki 25 balų.

 

4.

Su nacionaline teisės sistema susijusi praktinė patirtis (Aprašo 38.2.3 p.)

 

Pretendento darbinė veikla, susijusi su savitarpio teisinės pagalbos, abipusio pripažinimo instrumentų baudžiamosiose bylose praktiniu taikymu, nusikalstamų veikų tarpvalstybinių tyrimų atlikimu, organizavimu ir vadovavimu jiems.

 

Skiriama iki 15 balų.

 

5.

Kiti per pokalbį vertinami kriterijai (Aprašo 39 p.)

 

Kiti pareigoms, į kurias pretenduojama, svarbūs pretendento gebėjimai ir žinios, patirtis, kompetencija ir savybės (žinios, susijusios su Europos Sąjungos teise ir institucine sandara, Europos prokuratūros, Lietuvos Respublikos prokuratūros veiklos išmanymas, analitinis ir strateginis mąstymas, gebėjimas argumentuoti, bendravimo įgūdžiai, darbo planavimo ir organizavimo gebėjimai, sprendimų priėmimo gebėjimai, derybiniai įgūdžiai, darbo daugiakultūrėje aplinkoje ir su skirtingomis teisinėmis sistemomis, užsienio valstybių, Europos Sąjungos institucijose, Europos Sąjungos Tarybos komitetuose, darbo grupėse ar tarptautinėse organizacijose, tarptautiniuose bendradarbiavimo projektuose, vertinimuose patirtis, kvalifikacijos kėlimas ir kt.).

 

Skiriama iki 20 balų.

 

Iš viso

 

 

 

 

Komisijos narys __________________________________________________________________

(parašas)                                                            (vardas ir pavardė)

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, Įsakymas

Nr. I-197, 2021-09-09, paskelbta TAR 2021-09-09, i. k. 2021-19065

Dėl Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2020 m. rugsėjo 4 d. įsakymo Nr. I-276 „Dėl Kandidatų į Europos deleguotuosius prokurorus atrankos tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo