Suvestinė redakcija nuo 2022-12-22

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2016-05-09, i. k. 2016-11699

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENERALINIS PROKURORAS

 

įsakymas

DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonĖMIs ikiteisminiame tyrime atlikimo ir įforminimo patvirtinimo

 

2016 m. gegužės 6 d. Nr. I-116

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 14 straipsnio 1 dalimi,
16 straipsnio 2 dalimi:

1. T v i r t i n u pridedamas Rekomendacijas dėl apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis ikiteisminiame tyrime atlikimo ir įforminimo.

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2015 m. gruodžio 29 d. įsakymą Nr. I-351 Dėl Rekomendacijų dėl garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo atliekant apklausą ikiteisminio tyrimo metu patvirtinimo“.

3. S k e l b i u šį įsakymą Teisės aktų registre.

4. P a v e d u Dokumentų valdymo ir asmenų aptarnavimo skyriui apie įsakymo paskelbimą Teisės aktų registre pranešti Generalinės prokuratūros ir teritorinių prokuratūrų prokurorams, valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.

 

 

 

Generalinis prokuroras                                                                                           Evaldas Pašilis

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2016 m. gegužės 6 d.

įsakymu Nr. I-116

 

 

REKOMENDACIJOS DĖL APKLAUSOS GARSO IR VAIZDO NUOTOLINIO PERDAVIMO PRIEMONĖMIS IKITEISMINIAME TYRIME ATLIKIMO IR ĮFORMINIMO

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Rekomendacijos dėl apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis ikiteisminiame tyrime atlikimo ir įforminimo (toliau – Rekomendacijos) nustato proceso dalyvių apklausos, kurią atlieka ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis, organizavimo bei garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo ikiteisminio tyrimo metu sąlygas ir tvarką, kiek tai neprieštarauja kitiems Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktams bei tarptautinėms sutartims.

2.    Pagrindinės Rekomendacijose vartojamos sąvokos:

2.1  Apklausos iniciatorius – ikiteisminį tyrimą atliekantis ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras, ikiteisminį tyrimą organizuojantis ir jam vadovaujantis prokuroras, kurio iniciatyva organizuojama proceso dalyvio apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis.

2.2  Garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonės – programinės ir stacionariosios ar kilnojamosios techninės įrangos, kuria garsas ir vaizdas perduodamas nuotoliniu būdu ir užfiksuojamas, visuma.

2.3  Nuotolinė apklausa – proceso dalyvio apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis ikiteisminio tyrimo metu.

2.4. Prašomoji institucija – institucija, kuri turi garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemones ir į kurią kreipiamasi dėl nuotolinės apklausos organizavimo ikiteisminio tyrimo metu. Tokia institucija yra teismas, prokuratūra, ikiteisminio tyrimo įstaiga, Lietuvos kalėjimų tarnyba.

Punkto pakeitimai:

Nr. I-358, 2022-12-20, paskelbta TAR 2022-12-21, i. k. 2022-26110

 

3. Teismuose, Lietuvos kalėjimų tarnyboje, prokuratūrose ir ikiteisminio tyrimo įstaigose paskiriami asmenys, atsakingi už garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimą, priežiūrą ir nuotolinės apklausos ikiteisminio tyrimo metu organizavimą.

Punkto pakeitimai:

Nr. I-358, 2022-12-20, paskelbta TAR 2022-12-21, i. k. 2022-26110

 

4. Bendras paskirtų atsakingų asmenų sąrašas su kontaktiniais duomenimis (organizacija, telefono, fakso numeris, el. pašto adresas) išplatinamas teismuose, prokuratūrose, Lietuvos kalėjimų tarnyboje ir ikiteisminio tyrimo įstaigose.

Punkto pakeitimai:

Nr. I-358, 2022-12-20, paskelbta TAR 2022-12-21, i. k. 2022-26110

 

5.    Nuotolinės apklausos ikiteisminio tyrimo metu organizavimas, garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimas grindžiamas ekonomiškumo, ikiteisminio tyrimo operatyvumo, bendradarbiavimo ir asmens duomenų tvarkymo teisėtumo principais.

 

II SKYRIUS

APKLAUSOS GARSO IR VAIZDO NUOTOLINIO PERDAVIMO PRIEMONĖMIS ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

6.    Nuotolinės apklausos ikiteisminio tyrimo metu organizuojamos ir vykdomos laikantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse, Rekomendacijose ir kituose teisės aktuose nustatytų garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo reikalavimų.

7.    Nuotolinę apklausą turi teisę inicijuoti ikiteisminį tyrimą atliekantis ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras, ikiteisminį tyrimą organizuojantis ir jam vadovaujantis prokuroras.

8.    Apklausos iniciatorius pagal apklausiamo asmens buvimo (gyvenamąją) vietą ir (arba) galimybes atvykti į numatytą apklausos vietą parenka prašomąją (prašomąsias) instituciją (institucijas).

9.    Apklausos iniciatorius nuotolinei apklausai atlikti paprastai naudoja savo žinioje esančias garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemones.

10.  Jeigu apklausos iniciatorius neturi garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių, jis kreipiasi į apygardos ar apskrities, kurios veiklos teritorijai priklauso, instituciją, turinčią reikiamas garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemones, dėl šių priemonių panaudojimo nuotolinei  apklausai.

11.  Dėl galimybės organizuoti nuotolinę apklausą apklausos iniciatorius kreipiasi į prašomosios (prašomųjų) institucijos (institucijų) paskirtą atsakingą asmenį ir suderina nuotolinės apklausos vietą, datą ir laiką.

12.  Apklausos iniciatorius, prašomosios (prašomųjų) institucijos (institucijų) paskirtas atsakingas asmuo arba apklausos iniciatoriaus institucijos paskirtas atstovas:

12.1   bendradarbiauja organizuojant nuotolinę apklausą ir keičiasi informacija, reikalinga nuotolinei apklausai organizuoti;

12.2   iš anksto suderina nuotolinės apklausos datą, laiką ir vietą, rezervuoja garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemones;

12.3   užtikrina technines sąlygas nuotolinei apklausai atlikti;

12.4   esant būtinybei ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki numatomos nuotolinės apklausos atlieka bandomąją nuotolinę apklausą;

12.5   užtikrina tinkamą garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimą ir   atsako už jų priežiūrą;

12.6   sudaro sąlygas pasirašyti reikiamus dokumentus;

12.7   sudaro sąlygas pateikti dokumentus ir (ar) daiktus, galinčius turėti reikšmės ikiteisminiam tyrimui.

13.  Kai nuotolinė apklausa atliekama naudojantis Nacionalinės teismų administracijos (toliau – Administracija) turimomis garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis, nuotolinės apklausos garso ir vaizdo įrašai Administracijos nustatytą laiką saugomi Administracijos FTP duomenų saugykloje.

14.  Apklausos iniciatorius ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo apklausos atlikimo kreipiasi su prašymu į Administraciją dėl garso ir vaizdo įrašo gavimo. Prašyme nurodoma   nuotolinės apklausos data, laikas, dalyvavusios institucijos, ikiteisminio tyrimo bylos numeris ir apklausos iniciatoriaus kontaktiniai duomenys.

15.  Administracija, gavusi apklausos iniciatoriaus prašymą dėl nuotolinės apklausos garso ir vaizdo įrašo, per tris darbo dienas nuo prašymo gavimo perkelia jį atitinkamai į prokuratūros ar ikiteisminio tyrimo įstaigos FTP duomenų saugyklą arba tokį prašymą pateikusiam apklausos iniciatoriui nusiunčia prieigą prie Administracijos FTP duomenų saugyklos, iš kurios šis pasiima įkeltą nuotolinės apklausos garso ir vaizdo įrašą.

16.  Ikiteisminio tyrimo įstaigos, naudojančios savo žinioje esančią garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo įrangą, gali nustatyti vidinę tokių apklausų organizavimo tvarką, neprieštaraujančią Rekomendacijoms.

17.  Jeigu apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis dėl techninių priežasčių nepavyksta, klausimą dėl kitos nuotolinės apklausos organizavimo sprendžia apklausos iniciatorius.

18.  Organizacinės ir procesinės išlaidos, patirtos dėl garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo ikiteisminio tyrimo metu, tenka ikiteisminį tyrimą atliekančiai institucijai.

19.  Teisės aktų nustatyta tvarka susipažinti su nuotolinės apklausos įrašu gali asmenys, turintys teisės aktuose nustatytą teisę susipažinti su tokiais duomenimis.

20.  Nuotolinių apklausų garso ir vaizdo įrašai saugomi ir sunaikinami teisės aktų nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

APKLAUSOS GARSO IR VAIZDO NUOTOLINIO PERDAVIMO PRIEMONĖMIS FIKSAVIMO TVARKA

 

PIRMASIS SKIRSNIS

LIUDYTOJO (NUKENTĖJUSIOJO) NUOTOLINĖS APKLAUSOS ATLIKIMO
TVARKA

 

21.  Apklausos iniciatorius:

21.1.    apie sprendimą atlikti nuotolinę apklausą praneša liudytojui (nukentėjusiajam);

21.2.    išsiaiškina, ar liudytojui (nukentėjusiajam) apklausos metu bus reikalingas vertėjas, ar apklausoje dalyvaus įgaliotas atstovas ir kitas apklausos organizavimui reikšmingas aplinkybes;

21.3.    apklausiant nepilnametį, prireikus užtikrina vaikų teisių apsaugos institucijos   atstovo arba psichologo dalyvavimą;

21.4.    bendradarbiaudamas su prašomosios institucijos paskirtu atsakingu asmeniu ar kitu asmeniu, vykdančiu apklausos iniciatoriaus pavedimą liudytojo (nukentėjusiojo) buvimo vietoje (toliau – apklausos iniciatoriaus atstovas), įsitikina, kad apklausiamajam bus užtikrinta galimybė pasirašyti reikiamus dokumentus ir prireikus organizuoja tokių dokumentų perdavimą;

21.5.    prireikus suderina su prašomosios institucijos paskirtu atsakingu asmeniu ar apklausos iniciatoriaus atstovu apklaustino asmens apsaugos priemones, esant poreikiui užtikrina vertėjo dalyvavimą.

22.  Apie apklausos atlikimo būdą, vietą ir laiką liudytojas (nukentėjusysis) ir kiti  apklausoje dalyvausiantys proceso dalyviai informuojami raštu, elektroniniu paštu ar kitu šį     veiksmą atliksiantiems asmenims priimtinu būdu iš karto, kai šie duomenys tampa žinomi.

23.  Abipusiu išankstiniu sutarimu kiti apklausoje dalyvaujantys asmenys gali dalyvauti ir iniciatoriaus, ir prašomosios institucijos buvimo vietoje.

24.  Prieš pradedant apklausą turi būti įsitikinama, kad proceso veiksmą atliekantis pareigūnas ir proceso veiksme dalyvaujantys asmenys gali vieni kitus girdėti ir matyti.

25.  Pradėdamas proceso veiksmą apklausos iniciatorius praneša:

25.1.    proceso veiksmo atlikimo vietas, datą ir laiką;

25.2.    savo pareigas, dalyvaujančių asmenų pareigas ir (ar) procesinę padėtį;

25.3.    ikiteisminio tyrimo numerį ir tiriamą nusikalstamą veiką;

25.4.    kokios techninės priemonės yra naudojamos;

25.5.    proceso veiksmo atlikimo ir fiksavimo tvarką.

26.   Įsitikinama liudytojo (nukentėjusiojo) asmens tapatybe – jis prisistato ir parodo    asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Prašomosios institucijos paskirtas atsakingas asmuo arba apklausos iniciatoriaus atstovas patvirtina apklausiamo asmens tapatybę. Apklausą atliekančio pareigūno sprendimu apklausiamo asmens tapatybė gali būti nustatoma ir kitais būdais.

27.  Jeigu apklausa atliekama pirmą kartą, proceso veiksmą atliekantis pareigūnas užpildo asmens duomenų pažymą, išaiškina liudytojui (nukentėjusiajam) jo teises ir pareigas, įspėja dėl atsakomybės už melagingų parodymų davimą. Prašomosios institucijos paskirtas atsakingas asmuo arba apklausos iniciatoriaus atstovas pateikia liudytojui (nukentėjusiajam) patvirtintos formos protokolą, kurį šis pasirašo.

28.  Jeigu liudytojas (nukentėjusysis) jau buvo apklaustas, jam primenamos jo teisės ir pareigos.

29.  Liudytojo apklausos protokole nurodoma apklausos atlikimo vieta, techninės priemonės, jų panaudojimo sąlygos ir tvarka, dalyvaujantys asmenys.

30.  Jeigu apklausoje dalyvauja vertėjas, jis turi būti įspėjamas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka, jam pateikiamas pasirašyti generalinio prokuroro patvirtintos formos įspėjimas. Jei vertėjas apklausos metu yra prašomosios institucijos patalpose, pasirašyti įspėjimą vertėjui pateikia prašomosios institucijos paskirtas atsakingas asmuo arba apklausos iniciatoriaus atstovas.

31.  Baigus apklausą, proceso veiksmą atlikęs asmuo paskelbia apklausos protokolo turinį, apklausiamas asmuo turi teisę paprašyti, kad protokole būtų įrašyti atitinkami pakeitimai,    pataisymai ir papildymai.

32.  Liudytojo apklausos protokolą pasirašo proceso veiksmą atlikęs asmuo ir protokolą surašęs asmuo. Protokole paprastai pasirašo visi iniciatoriaus buvimo vietoje apklausoje dalyvavę asmenys.

33.  Jeigu nustatoma, kad apklaustas asmuo nukentėjo nuo nusikalstamos veikos, proceso veiksmą atliekantis pareigūnas po apklausos paskelbia nutarimą pripažinti asmenį nukentėjusiuoju. Šį nutarimą pasirašo proceso veiksmą atlikęs pareigūnas.

34.  Jeigu apklausos metu buvo daromas garso ir vaizdo įrašas, jis yra protokolo priedas ir laikomas prie ikiteisminio tyrimo medžiagos. Dėl būtinumo daryti nuotolinės apklausos garso ir vaizdo įrašą spręstina atsižvelgiant į galimybę prognozuoti asmens parodymų reikšmę ir jų    vertinimą tokį įrašą pagarsinant teisminio bylos nagrinėjimo metu.

35.  Prašomosios institucijos paskirtas atsakingas asmuo arba apklausos iniciatoriaus atstovas, dalyvavęs nuotolinėje apklausoje, surašo patvirtinimą (priedas), kuriame nurodo apklausos vietą, atlikimo laiką, apklaustą asmenį, apklausto asmens tapatybės patvirtinimo būdą, dalyvavusius asmenis, apklaustojo pateiktus dokumentus ar daiktus). Patvirtinimas kartu su apklaustojo pasirašytais dokumentais (jeigu tokie buvo pasirašyti), savanoriškai pateiktais dokumentais (ar daiktais) ne vėliau kaip kitą darbo dieną išsiunčiamas apklausos iniciatoriui.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

ĮTARIAMOJO NUOTOLINĖS APKLAUSOS ATLIKIMO TVARKA

 

36.  Apklausos iniciatorius:

36.1. apie sprendimą atlikti nuotolinę apklausą praneša proceso dalyviams;

36.2. išsiaiškina įtariamojo nuomonę dėl gynėjo dalyvavimo apklausoje. Įtariamajam pageidaujant ir (ar) esant Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 51 straipsnyje numatytiems pagrindams paskiria gynėją ir užtikrina jo dalyvavimą apklausoje;

36.3. išsiaiškina, ar įtariamajam apklausos metu bus reikalingas vertėjas, prireikus užtikrina vertėjo dalyvavimą apklausoje;

36.4. apklausiant nepilnametį įtariamąjį, prireikus užtikrina vaikų teisių apsaugos    institucijos atstovo arba psichologo, taip pat įstatyminio atstovo dalyvavimą;

36.5. bendradarbiaudamas su prašomosios institucijos paskirtu atsakingu asmeniu arba apklausos iniciatoriaus atstovu, įsitikina, kad apklausiamajam bus užtikrinta galimybė pasirašyti reikiamus dokumentus ir prireikus organizuoja tokių dokumentų perdavimą.

37Apie apklausos atlikimo būdą, vietą ir laiką dalyvaujantys apklausoje proceso dalyviai informuojami raštu, elektroniniu paštu ar kitu šį veiksmą atliekantiems asmenims priimtinu būdu iš karto, kai šie duomenys yra žinomi.

38Vertėjas, vaikų teisių apsaugos institucijos atstovas arba psichologas, gynėjas ir kiti apklausoje dalyvaujantys asmenys abipusiu išankstiniu sutarimu gali dalyvauti ir iniciatoriaus, ir prašomosios institucijos pusėje.

39.  Pradėdamas proceso veiksmą apklausos iniciatorius atlieka šių Rekomendacijų 24–26 punktuose numatytus veiksmus.

40.  Jeigu apklausa atliekama pirmą kartą, apklausos iniciatorius užpildo asmens duomenų pažymą, paskelbia pranešimą apie įtarimą (nutarimą ar teismo nutartį pripažinti įtariamuoju), išaiškina įtariamajam jo teises. Prašomosios institucijos paskirtas atsakingas asmuo arba apklausos iniciatoriaus atstovas pateikia įtariamajam teisių išaiškinimo protokolą ir pranešimą apie įtarimą (nutarimą ar teismo nutartį pripažinti įtariamuoju), kuriuos šis pasirašo.

41.  Apklausos protokole informacija užfiksuojama, protokolas paskelbiamas ir  pasirašomas Rekomendacijų 29–32 punktuose nustatyta tvarka.

42.  Apklausos iniciatoriaus iniciatyva, įtariamojo ar jo gynėjo prašymu gali būti daromas garso ir vaizdo įrašas, kuris yra protokolo priedas, laikomas prie ikiteisminio tyrimo medžiagos.

43.  Prašomosios institucijos paskirtas atsakingas asmuo (arba apklausos iniciatoriaus atstovas), dalyvavęs nuotolinėje apklausoje, surašo Rekomendacijų 35 punkte numatytą   patvirtinimą, kurį kartu su kitais dokumentais ar daiktais (jei tokie buvo pasirašyti ir (ar) pateikti) ne vėliau kaip kitą darbo dieną išsiunčia apklausos iniciatoriui.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

ATSKIRŲ KATEGORIJŲ ASMENŲ APKLAUSŲ GARSO IR VAIZDO NUOTOLINIO PERDAVIMO PRIEMONĖMIS ORGANIZAVIMAS IR ATLIKIMAS

 

44.   Organizuojant ir atliekant nepilnamečio liudytojo (nukentėjusiojo) apklausą garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis, vadovaujamasi ir generalinio prokuroro patvirtintomis Rekomendacijomis dėl nepilnamečio liudytojo ir nukentėjusiojo apklausos.

45.   Organizuojant ir atliekant specialiojo liudytojo apklausą garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis, vadovaujamasi ir generalinio prokuroro patvirtintomis Rekomendacijomis dėl liudytojo apklausos Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 80 straipsnio 1 punkte ir
82 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka.

46. Liudytojas (nukentėjusysis) ir įtariamasis, kuriems taikomos apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemonės, nuotoliniu būdu apklausiami Rekomendacijų nustatyta tvarka. Saugomų asmenų faktinė buvimo vieta yra nulemta jiems taikomų konkrečių ne viešo pobūdžio apsaugos priemonių, už kurių vykdymą tiesiogiai atsakingi Lietuvos kriminalinės policijos biuro ar Lietuvos kalėjimų tarnybos pareigūnai, todėl konkrečią vietą, kurioje esantis saugomas asmuo bus apklaustas nuotoliniu būdu, parenka šių institucijų pareigūnai.

Punkto pakeitimai:

Nr. I-358, 2022-12-20, paskelbta TAR 2022-12-21, i. k. 2022-26110

 

47.   Organizuojant ir atliekant nukentėjusiųjų, turinčių specialiųjų apsaugos poreikių, apklausą, vadovaujamasi ir generalinio prokuroro patvirtintomis Rekomendacijomis dėl nukentėjusiųjų specialių apsaugos poreikių vertinimo.

48.   Organizuojant ir atliekant papildomą liudytojo (nukentėjusiojo) ar įtariamojo    apklausą, gali būti netaikomi kai kurie Rekomendacijose numatyti nuotolinės apklausos organizavimo ir atlikimo elementai (pvz., patvirtinimo surašymas) arba taikomi siauresne apimtimi. Tokiu atveju apklausos metu paprastai daromas garso ir vaizdo įrašas.

49.  Nerekomenduojama apklausti garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis liudytoją, kuriam taikomas anonimiškumas.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

ASMENS, ESANČIO UŽSIENIO VALSTYBĖJE, APKLAUSA GARSO IR VAIZDO NUOTOLINIO PERDAVIMO PRIEMONĖMIS

 

50.  Sprendžiant dėl asmens, kuris yra užsienio valstybėje, apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis, būtina atsižvelgti į Lietuvos Respublikos santykiams su   užsienio valstybe, kurioje yra asmuo, taikytinas tarptautines sutartis, jose numatytas tokių apklausų vykdymo sąlygas ir pagrindus, į valstybės pareiškimus ir išlygas pagal šias tarptautines sutartis, taip pat į Europos Sąjungos teisės aktus, jų įgyvendinamuosius nacionalinius teisės aktus ir kitas     svarbias aplinkybes.

51Rekomendacijų 50 punkte nurodytu atveju liudytojo (nukentėjusiojo, eksperto, specialisto) ar įtariamojo specifika (buvimas užsienio valstybėje) suponuoja tyrimo veiksmo organizavimo ir apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis atlikimo specifiką. Į tai būtina atsižvelgti sprendžiant dėl apklausos ir teikiant prašymą užsienio valstybei.

52.  Jeigu taikytina tarptautinė sutartis nenustato asmens, esančio užsienio valstybėje, apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis taisyklių, privalomos išankstinės konsultacijos su valstybės, kurioje yra apklaustinas asmuo, kompetentingomis įstaigomis, siekiant išsiaiškinti šio tyrimo veiksmo atlikimo galimybes, sąlygas, techninę informaciją ir kitas svarbias aplinkybes.

53.  Jeigu nėra žinoma kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentinga institucija ar nėra žinoma techninė informacija (ar ši institucija turi būtinas technines priemones, kokias     technines priemones ji turi ir pan.), gali būti konsultuojamasi su Europos teisminio tinklo kontaktiniais asmenimis. Pavyzdinės teisinės pagalbos prašymų dėl apklausų garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis formos pateikiamos Europos teisminio tinklo baudžiamosiose bylose tinklalapyje adresu: http://www.ejn-crimjust.europa.eu/ejn/ (šios formos nėra privalomojo pobūdžio).

54.  Reikiamai informacijai apie užsienio valstybės nacionalinius teisės aktus ir turimas technines priemones gauti galima naudotis visais esamais tarptautinio bendradarbiavimo    teisėsaugos srityje kanalais.

55.  Jeigu taikytini tarptautinės teisės aktai nustato kitus asmens, esančio užsienio  valstybėje, apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis atlikimo pagrindus,    sąlygas ar tvarką nei nustatyta Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse, prašymai rengiami laikantis tarptautinės teisės aktuose nustatytų reikalavimų.

56.  Prašymai dėl asmens, esančio užsienio valstybėje, apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis užsienio valstybei siunčiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 66 straipsnio nuostatomis.

57.  Lietuvos Respublikos piliečio, kuris yra užsienio valstybėje, apklausa garso ir vaizdo priemonėmis gali būti atlikta ir per Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę     įstaigą, esančią toje valstybėje, kurioje yra šis asmuo, jei tai neprieštarauja valstybės, kurioje yra ši diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga, įstatymams. Dėl tokios apklausos organizavimo konsulinės įstaigos ar diplomatinės atstovybės patalpose, įskaitant technines galimybes, būtinos išankstinės konsultacijos su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija.

____________________

part_cad72a10e93e45e3a226ff282409c2a7_end

 


Rekomendacijų dėl apklausos garso ir

vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis

ikiteisminiame tyrime atlikimo ir

įforminimo

priedas

 

(Patvirtinimo formos pavyzdys)

 

 

(Įstaigos, padalinio adresas)

 

PATVIRTINIMAS

DĖL APKLAUSOS, ATLIKTOS GARSO IR VAIZDO NUOTOLINIO PERDAVIMO PRIEMONĖMIS

 

Atsakingas asmuo /

apklausos iniciatoriaus atstovas

________________________________________________ ______________________________________________________________

(pareigos, vardas ir pavardė)

Patvirtinu, kad apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis atlikta tokiomis aplinkybėmis:

Apklausos data

_________________________________________________

(data)

Apklausos vieta

_______________________________________________________________________________________

(institucija, adresas)

Apklaustas asmuo

__________________________________________

________________________________________________

(vardas ir pavardė, gimimo metai)

Apklausto asmens tapatybė patvirtinta

Apklausos iniciatoriaus nurodytu būdu

Pateikus galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, ______________________________________________________________

(pateikto dokumento pavadinimas, numeris)

Apklaustas asmuo pasirašė

Liudytojo (nukentėjusiojo) teisių ir pareigų išaiškinimo protokolą

Teisių įtariamajam išaiškinimo protokolą (įteikiant priedą)

Pranešimą apie įtarimą / nutarimą (nutartį) pripažinti įtariamuoju

Kita _________________________________________________

(pasirašyto dokumento pavadinimas)

Apklaustas asmuo savo iniciatyva pateikė

Dokumentus __________________________________________

Daiktus ______________________________________________

(pavadinimas, kiekis)

Apklausoje dalyvavo

_________________________________________________________

_________________________________________________________

_________________________________________________________

(vardas ir pavardė)

PRIDEDAMA

________________________________________________________________________________________

(lapų skaičius, pakuotės, kt.)

___________________________________________________________________________________

(parašas, vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, Įsakymas

Nr. I-358, 2022-12-20, paskelbta TAR 2022-12-21, i. k. 2022-26110

Dėl Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2016 m. gegužės 6 d. įsakymo Nr. I-116 „Dėl Rekomendacijų dėl apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis ikiteisminiame tyrime atlikimo ir įforminimo patvirtinimo“ pakeitimo

 

 

part_de1fe765d6ab4706947b3a2958be6940_end