Suvestinė redakcija nuo 2017-05-13 iki 2018-07-05

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2017-04-13, i. k. 2017-06277

 

MOKSLO, INOVACIJŲ IR TECHNOLOGIJŲ AGENTŪROS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL DOKTORANTŪROS DISERTACIJŲ TEMŲ IDĖJŲ ATRANKOS KONKURSO IR FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2017 m. balandžio 12 d. Nr. 2V-110

Vilnius

 

Vadovaudamasis Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. 4-305/V-546, 10.1 punktu:

1.       Tvirtinu Doktorantūros disertacijų temų idėjų atrankos konkurso ir finansavimo tvarkos aprašą (toliau – Aprašas) (pridedama).

2.       Pavedu Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų programų ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriui užtikrinti Aprašo įgyvendinimą.

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Kęstutis Šetkus


 

PATVIRTINTA

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros 

direktoriaus 2017 m. balandžio 12 d.

įsakymu Nr. 2V-110

 

DOKTORANTŪROS DISERTACIJŲ TEMŲ IDĖJŲ ATRANKOS KONKURSO  IR FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Doktorantūros disertacijų temų idėjų atrankos konkurso (toliau – Konkursas) ir finansavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja mokslo doktorantūros disertacijų temų teikimo, vertinimo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (toliau – Agentūra) ir verslo subjektų, kurie įgyvendins konkurso būdu atrinktas doktorantūros temas finansavimo tvarką ir sąlygas.

2.  Doktorantūros, kurios temas siūlo ir sudaro sąlygas jas įgyvendinti verslo subjektai (toliau – pramoninė doktorantūra) tikslas – skatinti mokslo ir verslo bendradarbiavimą bei verslo poreikius atitinkančių aukštos kvalifikacijos specialistų rengimą, kelti verslo subjektų inovatyvumą.

3.  Pramoninės doktorantūros uždaviniai:

3.1. verslo problemų mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) srityje sprendimų paieška ir pritaikymas įmonėje;

3.2. mokslo orientavimas į verslui aktulių problemų MTEP srityje sprendimą;

3.3. doktorantų pritraukimas į MTEP veiklą vykdančiose įmonėse;

3.4. bendradarbiavimas  tarp įmonių ir mokslo ir studijų institucijų darbuotojų;

3.5. MTEP veiklų, kurių rezultatai sudarytų sąlygas sparčiam naujų mokslinių tyrimų komercinimo pagrindu veikiančių, tarptautiniu mastu konkurencingų įmonių augimui, vykdymas.

4.  Pramoninės doktorantūros studijos vykdomos Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijose, pagal jose nustatytą mokslo doktorantūros studijų organizavimo ir vykdymo tvarką  ir ypatybėmis, numatytomis Apraše ir  sutartyje su Agentūra, pareiškėju bei doktorantu (toliau – Sutartis).

5.    Doktorantas privalo įvykdyti visus mokslo ir studijų institucijoje taikomus doktorantūros studijų reikalavimus, Sutartyje įtvirtintą laiką dirbti įmonėje vykdant su disertacija  susijusius MTEP veiklas.

6.    Doktoranto su disertacija susijusiai veiklai įmonėje vadovauja doktoranto konsultantas.

7.    Prieš pradedant vykdyti pramoninės doktorantūros studijas, mokslo ir studijų institucija privalo pasirašyti sutartį su įmone, kurioje įtvirtinamos nuostatos dėl bendradarbiavimo ir intelektinės nuosavybės pasidalijimo bei valdymo.

8.  Apraše vartojamos sąvokos:

8.1.      Doktoranto konsultantas – pareiškėjo darbuotojas(atrinktas pagal pareiškėjo nustatytus reikalavimus), koordinuojantis doktoranto MTEP veiklas įmonėje, susijusias su disertacijos tema.

8.2.    Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra (toliau – MTEP) -  kaip tai apibrėžta Rekomenduojamos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros etapų klasifikacijos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 650 „Dėl rekomenduojamos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros etapų klasifikacijos aprašo patvirtinimo“ ir 2015 m. Frascati vadove („Standartinė praktika, siūloma mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros statistiniams tyrimams“, Frascati vadovas, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, 2015).

8.3.    Mokslo ir studijų institucija – Lietuvos Respublikoje įregistruotas juridinis asmuo, kurio pagrindinė veikla – studijų vykdymas ir su studijomis susijusi veikla ir (arba) moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra, turinti teisę vykdyti doktorantūros studijas.

8.4.    Pramoninės doktorantūros vadovas – mokslo ir studijų institucijos pagal joje galiojančią tvarką paskirtas doktorantūros vadovas, atitinkantis keliamus kvalifikacinius reikalavimus.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI PAREIŠKĖJAMS IR JŲ IDĖJOMS

 

9.  Galimi pramoninės doktorantūros idėjų pareiškėjai – privatūs juridiniai asmenys, vykdantys MTEP veiklą, veikiantys ne trumpiau nei 3 metus nuo įregistravimo Juridinių asmenų registre datos ir turintys konsultantų, galinčių konsultuoti doktorantą dėl pramoninės doktorantūros veiklų (toliau – pareiškėjas arba įmonė).

10.  Pareiškėjas idėją pramoninės doktorantūros disertacijos temoms teikia užpildydamas Aprašo 1 priedą „Idėja pramoninės doktorantūros disertacijos temai“.

11.  Siūloma disertacijos temos idėja privalo:

11.1.    būti nauja moksliniu lygiu;

11.2.    aktuali pareiškėjo veiklai;

11.3.    aktuali nacionalinių ir (ar) tarptautinių tyrimų kontekste.

 

III SKYRIUS

IDĖJŲ PRAMONINĖS DOKTORANTŪROS DISERTACIJOS TEMOMS TEIKIMAS

 

12Kvietimą teikti idėjas pramoninės doktorantūros disertacijos temoms Agentūra skelbia savo tinklalapyje www.mita.lt.

13.  Pareiškėjas Agentūrai privalo pateikti lydraštį ir paraišką, kurią sudaro:

13.1.  Užpildytas Aprašo 1 priedas „Idėja pramoninės doktorantūros disertacijos temai“;

13.2.  Pareiškėjo vadovo ar jo įgalioto asmens pasirašytas įsipareigojimas, kad doktorantas bus įdarbintas įmonėje ir jam bus sudarytos sąlygos atlikti MTEP veiklas, susijusias su disertacijos tema.

13.3.  Pareiškėjo vadovo ar jo įgalioto asmens pasirašytas patvirtinimas, kad įmonėje yra darbuotojų, galinčių būti doktoranto konsultantais;

13.4.  Pareiškėjo registracijos Juridinių asmenų registre nuorašas arba elektroninis sertifikuotas Juridinių asmenų registro išrašas.

14Aprašo 13 punkte nurodyti dokumentai pateikiami Agentūrai iki kvietime teikti paraiškas nurodyto termino pabaigos. Dokumentai į Agentūrą, adresu A. Goštauto g. 12-219, 01108 Vilnius, gali būti pristatomi asmeniškai arba  naudojantis pašto ir (ar) pasiuntinių teikiamomis paslaugomis.

15.  Laikoma, kad paraiška pateikta laiku, jeigu visi Aprašo 13 punkte nurodyti dokumentai išsiųsti Agentūrai paskutinę kvietime teikti paraišką nurodytą dieną arba pristatyti asmeniškai į Agentūrą iki Agentūros darbo laiko pabaigos.

 

IV SKYRIUS

PARAIŠKŲ DĖL IDĖJŲ PRAMONINĖS DOKTORANTŪROS DISERTACIJOS TEMOMS VERTINIMAS IR ATRANKA

 

16.  Pasibaigus paraiškų priėmimo terminui, atliekama jų administracinės atitikties  ir ekspertinis vertinimas.

17.  Administracinės atitikties vertinimą atlieka Agentūros direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė per 5 darbo dienas.

18.  Administracinės atitikties vertinimo metu yra patikrinama, ar Konkursui pateiktos paraiškos atitinka Aprašo 2 priede įtvirtintus administracinės atitikties kriterijus.

19.  Administracinės patikros metu nustačius, kad trūksta informacijos ar duomenų, darbo grupė turi teisę prašyti per nustatytą terminą papildyti ar patikslinti paraiškoje pateiktą informaciją. Jei pareiškėjas papildomos informacijos laiku nepateikia arba pateikia ne visą prašomą, vertinama ta informacija, kuri yra pateikta.

20Paraiškos, neatitinkančios administracinės atitikties kriterijų, yra atmetamos Agentūros direktoriaus sprendimu. Apie paraiškos atmetimą ir jo priežastis pareiškėjas informuojamas per 3 darbo dienas.

21Administracinės atitikties kriterijus atitinkančioms paraiškoms per 15 darbo dienų yra atliekamas ekspertinis vertinimas.

22Paraiškų ekspertinis vertinimas vykdomas vadovaujantis Ekspertinio vertinimo organizavimo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje tvarkos aprašu, patvirtintu Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktoriaus 2011 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. 2V-27 „Dėl Ekspertinio vertinimo organizavimo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje tvarkos aprašo patvirtinimo“.

23. Ekspertinio vertinimo metu kiekvieną paraišką individualiai įvertina 3 ekspertai. Esant poreikiui, ekspertų individualūs vertinimai gali būti aptariami bendrame posėdyje, priimant galutinę vertinimo išvadą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 2V-140, 2017-05-11, paskelbta TAR 2017-05-12, i. k. 2017-08102

 

24Ekspertinio vertinimo metu paraiškos vertinamos pagal Aprašo 3 priede nustatytus kriterijus, užpildant pateiktą pramoninės doktorantūros disertacijos idėjų atrankos konkurso  ekspertinio vertinimo išvados formą, skiriant balus nuo 0 iki 10 pagal kiekvieną vertinimo kriterijų.

25Paraiškos ekspertinio vertinimo rezultatu yra visų ekspertų atlikto ekspertinio įvertinimo aritmetinis vidurkis.

26.  Paraiškos, bent iš vieno vertinimo kriterijaus gavusios mažesnį nei 7 balų įvertinimą yra atmetamos Agentūros direktoriaus sprendimu. Apie paraiškos atmetimą ir jo priežastis pareiškėjas informuojamas per 3 darbo dienas.

27Konkursą laimėjusiomis laikomos 5 daugiausiai balų surinkusios paraiškos, patvirtintos Agentūros direktoriaus įsakymu. Apie konkurso laimėjimą pareiškėjai informuojami per 3 darbo dienas nuo Agentūros direktoriaus įsakymo priėmimo.

 

V SKYRIUS

PRAMONINĖS DOKTORANTŪROS STUDIJŲ ORGANIZAVIMAS IR FINANSAVIMAS

 

28.  Agentūra, bendradarbiaudama su pareiškėjais ir mokslo ir studijų institucijų atstovais, suranda potencialius pramoninės doktorantūros vadovus.

29.  Potencialus pramoninės doktorantūros vadovas kartu su pareiškėju užpildo ir pateikia paraišką Lietuvos mokslo tarybai (toliau – Taryba) dėl doktorantūros finansavimo pagal tvarką, nustatytą Konkursinės doktorantūros įgyvendinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2016 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. V-113 „Dėl konkursinės doktorantūros įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo (toliau – Konkursinės doktorantūros įgyvendinimo tvarkos aprašas).

30.  Pramoninės doktorantūros studijos vykdomos tik tuo atveju, jeigu Taryba įtraukia paraišką į Tarybos pirmininko įsakymu patvirtintų finansuotinų paraiškų sąrašą.

31.  Nuostatos dėl Agentūros skiriamo finansavimo, vykdymo ir atsiskaitymo tvarkos įtvirtinamos Sutartyje. Sutartis pasirašoma mokslo ir studijų institucijai pagal joje nustatytą tvarką atrinkus doktorantą, kuris studijuos pramoninėje doktorantūroje.

32.  Agentūra skiria Agentūros direktoriaus įsakymu patvirtintas fiksuoto dydžio lėšas pareiškėjams, kurios iš dalies padengia doktoranto darbo užmokesčio, darbo vietos išlaikymo, doktoranto konsultanto darbo užmokesčio, medžiagų, prietaisų ir įrenginių, reikalingų doktorantui, įsigijimui ir kitas išlaidas, reikalingas doktoranto tyrimo vykdymui įmonėje.

33Agentūros skiriamos lėšos negali būti naudojamos įmonės veikloms vykdyti.

34.  Finansavimas įmonei skiriamas kas vienerius pramoninės doktorantūros studijų metus. Finansavimo metų pradžia ir pabaiga yra įtvirtinama Sutartyje.

35Kiekvienais metais įmonė ir doktorantas privalo pateikti ataskaitas pagal Sutartyje pateiktas formas už vienerius pramoninės doktorantūros studijų metus, veiklos rezultatus įmonėje. Ataskaitų teikimo terminai ir tvarka yra įtvirtinami Sutartyje.

36Įmonės ir doktoranto ataskaitos yra vertinamos Agentūros ekspertų vadovaujantis Ekspertinio vertinimo organizavimo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje tvarkos aprašu, patvirtintu Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktoriaus 2011 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. 2V-27 „Dėl Ekspertinio vertinimo organizavimo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje tvarkos aprašo patvirtinimo“.

37Ataskaitą vertina ekspertai. Ekspertai turi teisę prašyti papildomos informacijos.

38.  Jeigu įmonės arba doktoranto ataskaita yra įvertinama neigiamai, įmonė netenka teisės gauti finansavimo sekantiems doktorantūros metams ir jai tenkančias pramoninės doktorantūros studijų išlaidas privalo dengti savo lėšomis.

39.  Agentūra turi teisę organizuoti planines ir neplanines patikras pramoninę doktorantūrą vykdančioje įmonėje, siekdama įsitikinti ar doktorantūrai finansuoti skirtos lėšos naudojamos tinkamai.

40.  Agentūra, nustačiusi, kad lėšos, skirtos pramoninei doktorantūrai, įmonėje naudojamos netinkamai, gali reikalauti per nustatytą laiką pašalinti pažeidimus, grąžinti jau pervestas lėšas ir (arba) priimti sprendimą neskirti finansavimo sekantiems studijų metams.

 

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41.  Agentūros veiksmai ir (arba) neveikimas gali būti skundžiamas teisės aktų nustatyta tvarka.

______________________


 

Doktorantūros disertacijų temų idėjų atrankos

konkurso ir finansavimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

 

IDĖJA PRAMONINĖS DOKTORANTŪROS DISERTACIJOS TEMAI

[data]

[vieta]

 

Pareiškėjo pavadinimas, juridinio asmens kodas ir adresas

 

Paraiškos rengėjo vardas ir pavardė bei kontaktinė informacija

 

Disertacijos tema arba tematika

 

Mokslinio disertacijos temos naujumo pagrindimas (iki 1 psl., 1000 spaudos ženklų)

 

Pareiškėjo veiklos aprašymas (iki 1 psl., 1000 spaudos ženklų)

 

Disertacijos temos aktualumas pareiškėjo veiklai  (iki 1 psl., 1000 spaudos ženklų)

 

Disertacijos temos aktualumas nacionalinių ir (ar) tarptautinių tyrimų kontekste (iki 1 psl., 1000 spaudos ženklų)

 

Pridedamų dokumentų sąrašas

 

 

 

_______________________

(pareiškėjo vadovo pareigos)

 

__________________________________________________________________

(vardas, pavardė ir parašas)

 


Doktorantūros disertacijų temų idėjų atrankos

konkurso ir finansavimo tvarkos aprašo          

2 priedas

 

ADMINISTRACINĖS ATITIKTIES VERTINIMO LAPAS

 

Eil. Nr.

Kriterijus

Atitinka

Neatitinka

1.

Pareiškėjas yra privatus juridinis asmuo

 

 

2.

Pareiškėjas vykdo MTEP veiklą

 

 

3.

Pareiškėjas veikia ne trumpiau nei 3 metus nuo įregistravimo Juridinių asmenų registre datos

 

 

4.

Pareiškėjas turi darbuotojų, galinčių konsultuoti doktorantą dėl pramoninės doktorantūros veiklų

 

 

5.

Paraiška parengta pagal Aprašo 1 priedą

 

 

6.

Pateiktas pareiškėjo vadovo ar jo įgalioto asmens pasirašytas įsipareigojimas, kad doktorantas bus įdarbintas įmonėje ir jam bus sudarytos sąlygos su disertacijos rašymu susijusiems tyrimams ar veikloms atlikti

 

 

7.

Pateiktas pareiškėjo vadovo ar jo įgalioto asmens pasirašytas patvirtinimas, kad įmonėje yra darbuotojų, galinčių būti doktoranto konsultantais

 

 

8.

Pateiktas pareiškėjos registracijos Juridinių asmenų registre nuorašas arba elektroninis sertifikuotas Juridinių asmenų registro išrašas.

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________

(darbo grupės nario vardas, pavardė ir parašas)

 


Doktorantūros disertacijų temų idėjų atrankos

konkurso ir finansavimo tvarkos aprašo          

3 priedas

 

EKSPERTINIO VERTINIMO IŠVADA

[data]

[vieta]

 

Disertacijos tema: _________________________________________________________________

(nurodyti)

 

Eil. Nr.

Vertinimo kriterijus

Įvertinimas[1]

Įvertinimo pagrindimas[2]

1.

Mokslinio disertacijos temos naujumo

 

 

 

 

 

2.

Disertacijos temos aktualumas pareiškėjo veiklai 

 

 

 

 

 

3.

Disertacijos temos aktualumas nacionalinių ir (ar) tarptautinių tyrimų kontekste

 

 

 

Pastabos ir rekomendacijos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________

(vardas, pavardė ir parašas)

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, Įsakymas

Nr. 2V-140, 2017-05-11, paskelbta TAR 2017-05-12, i. k. 2017-08102

Dėl Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktoriaus 2017 m. balandžio 12 d. įsakymo Nr. 2V-110 „Dėl Doktorantūros disertacijų temų idėjų atrankos konkurso ir finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

 



[1] Įvertinama balais nuo 0 iki 10.

[2] Įvertinimo pagrindimas yra privalomas.