Suvestinė redakcija nuo 2020-09-11

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2017-05-23, i. k. 2017-08589

 

Herbas.wmf

KUPIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL KUPIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOS TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2017 m. gegužės 11 d. Nr. TS-162

Kupiškis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 366 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu ir 18 straipsnio 1 dalimi, Kupiškio rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Kupiškio rajono savivaldybės teritorijos tvarkymo ir švaros taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Kupiškio rajono tarybos 1996 m. rugpjūčio 29 d. sprendimo Nr. 256 „Dėl taisyklių patvirtinimo“ 1 ir 2 punktus.

3. Paskelbti apie šį sprendimą vietinėje spaudoje, o visą sprendimą – Savivaldybės interneto svetainėje ir Teisės aktų registre.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                            Dainius Bardauskas

 

PATVIRTINTA

Kupiškio rajono savivaldybės tarybos

2017 m. gegužės 11 d. sprendimu Nr. TS-162

 

KUPIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOS TVARKYMO IR ŠVAROS

TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kupiškio rajono savivaldybės teritorijos tvarkymo ir švaros taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato bendruosius ir specialiuosius tvarkymo ir švaros reikalavimus, taikomus fiziniams ir juridiniams asmenims (toliau – Asmenys) visoje Kupiškio rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje.

2. Taisyklių tikslas – užtikrinti, kad Savivaldybės teritorijos būtų valomos ir tvarkomos užtikrinant sveikas, saugias bei palankias visuomenės gyvenimo sąlygas ir aplinkos sanitarinę būklę.

3. Savivaldybės teritorijoje šių Taisyklių privalo laikytis visų nuosavybės formų žemės, gyvenamųjų namų ir kitų statinių, įrenginių, kilnojamojo turto savininkai, nuomininkai ir naudotojai, fiziniai ir juridiniai asmenys.

4. Šių Taisyklių nepaisymas užtraukia administracinę atsakomybę.

 

II SKYRIUS

PAGRINDINĖS TAISYKLIŲ SĄVOKOS

 

5. Taisyklėse vartojamos sąvokos: 

5.1. Asmenys – fiziniai ir juridiniai asmenys, įstatymų nustatyta tvarka priskirtų teritorijų savininkai, valdytojai, naudotojai.

5.2. Bendrojo naudojimo teritorija – vieša teritorija, skirta vietovės gyventojų poreikiams tenkinti (parkai, skverai, aikštės, gatvės, pėsčiųjų takai, poilsiavietės, kiemai, kapinės, viešojo naudojimo automobilių stovėjimo aikštelės, viešojo transporto stotelės ir t. t.), kuri nėra išnuomota arba suteikta kitiems asmenims, arba jų valdoma nuosavybės teise.

5.3. Faktiškai naudojama teritorija –pagal teritorijų planavimo dokumentą prie pastato ar jų grupės suplanuotas žemės sklypas, bet neįregistruotas Nekilnojamojo turto registre arba, jeigu pagal teritorijų planavimo dokumentą prie pastato ar jų grupės nesuplanuotas žemės sklypas,  teritorija iki įstatymų nustatyta tvarka suformuoto gretimo sklypo ar faktiškai naudojamos teritorijos, bet ne daugiau kaip 15 metrų nuo pastatų išorinių atitvarų, arba kitu teisėtu pagrindu faktiškai naudojama teritorija.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. TS-223, 2020-09-10, paskelbta TAR 2020-09-10, i. k. 2020-19021

 

5.4. Priskirta teritorija – nuosavybės, nuomos, panaudos, patikėjimo teise ar kitu teisiniu pagrindu naudojama arba valdoma teritorija, miško žemė, sklypai,  arba naudojamų pastatų, įvairios paskirties įrenginių (pastočių, katilinių, prekybos kioskų ir kt.) užimta teritorija.

5.5. Sanitarinė priežiūra – higienos normų ir šių Taisyklių įgyvendinimas praktikoje, užtikrinant švarą ir tvarką priskirtoje teritorijoje. 

5.6. Teritorijos priežiūra – teritorijos valymas, įvairių atliekų, sąšlavų pašalinimas, sniego valymas, slidžių dangų barstymas, želdinių (medžių, krūmų, gėlynų, vejų) tvarkymas, šienavimas ir kitos paslaugos, užtikrinančios švarą ir tvarką, vykdant įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytus reikalavimus.

5.7. Teritorijų tvarkytojai – juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie nuosavybės teise ar kitu teisiniu pagrindu prižiūri ir tvarko teritoriją arba sutarčių pagrindu pasirenka teritorijos tvarkymo paslaugų teikėjus, taip pat  už švarą ir tvarką atsakingi Savivaldybės ribose esančio kilnojamojo ir nekilnojamojo turto savininkai, nuomininkai, naudotojai, renginių organizatoriai, prekybininkai ir pan. (įstaigos, jų filialai, įmonės, maldos namai, visuomeninės ir politinės organizacijos, neatsižvelgiant į jų pavaldumą, vaikų mokymo ir ugdymo įstaigos, daugiabučių namų savininkų bendrijos, administratoriai, garažų, mėgėjų sodo, individualiųjų namų, žemės sklypų savininkai ir kiti).

5.8. Statybvietė – statinio statybos darbų vieta (teritorija, kurios ribos nustatomos statinio projekte atsižvelgiant į vykdomus darbus ir kuri gali sutapti ar nesutapti su statybos sklypo ribomis).

5.9. Želdinių tvarkymas medžių, krūmų genėjimas, sausų, įlūžusių šakų išpjaustymas, piktžolių naikinimas, medžių (keliančių pavojų, ligotų, sausų, invazinių ar želdynuose nepageidaujamų rūšių) išpjovimas, medžių, krūmų, gėlių sodinimas.

5.10. Žemės naudotojas – žemės savininkas arba kitas fizinis ar juridinis asmuo, kuris naudoja žemę įstatymų, administracinių aktų, teismo sprendimo, sandorių ar kitu įstatymo nustatytu pagrindu.

5.11. Žemės valdytojas – privačios žemės savininkas arba kitas fizinis ar juridinis asmuo, įstatymų, kitų teisės aktų, teismo sprendimo, sandorių ar kitų įstatymų nustatytu pagrindu įgijęs teisę valdyti privačią žemę, taip pat valstybės ar savivaldybės nuosavybės teisę įgyvendinantis subjektas, kuriam teisės aktų nustatyta tvarka valstybinė ar savivaldybės žemė perduota patikėjimo teise.

6. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose.

III SKYRIUS

BENDRIEJI TVARKYMO IR ŠVAROS REIKALAVIMAI

 

7. Priskirtose teritorijose asmenys privalo tvarkyti savo sklypą, rūpintis jo estetiniu vaizdu ir prižiūrėti taip, kad nepakenktų tretiesiems asmenims: rinkti šiukšles, valyti sąnašas, šienauti, tvarkyti želdinius, surinkti nukritusias šakas, statybines ir kitas atliekas išvežti į tam skirtas vietas.

8. Jeigu pastatas ar sklypas priklauso keliems asmenims, prižiūrimos teritorijos tvarkymas priklauso visiems proporcingai pagal valdomą pastato ar sklypo dalį. Nesant paskirstymo, atsakomybė tenka visiems asmenims solidariai.

9. Asmenys tvarko ir palaiko švarą jiems teisės aktų nustatyta tvarka priskirtose teritorijose patys arba sudaro sutartis su kitais asmenimis dėl tokių darbų atlikimo.

10. Asmenų vykdomos veiklos ir atskirų technologinių procesų metu išsiskiriantys žalingi sveikatai veiksniai (cheminės medžiagos, dulkės, fizikiniai, biologiniai ir kt.) gyvenamojoje aplinkoje neturi viršyti teisės aktais leistinų ribų.

11. Prie įmonių, įstaigų, organizacijų pastatų bei nuolatinių ir laikinų prekybos ar paslaugų teikimo vietų šiukšliadėžes pastato asmenys, kuriems šios teritorijos yra priskirtos nustatyta tvarka. Už šiukšliadėžių švarą, plovimą, dezinfekavimą ir tinkamą jų išvaizdą yra atsakingi fiziniai ir juridiniai asmenys, kurių teritorijoje jos pastatytos.

12. Asmenys, valdantys statinius nuosavybės  teise ar kitais teisėtais pagrindais, privalo atlikti jų techninę priežiūrą, laiku juos remontuoti. Nenaudojami, nebaigti statyti,  griūvantys statiniai turi būti aptverti ar kitomis priemonėmis užtikrinta, kad nebūtų galima į juos patekti ar kaupti juose atliekas. Neremontuotini statiniai nustatyta tvarka turi būti nugriauti.

13. Žemės valdų savininkai privalo tvarkyti, genėti savo teritorijoje augančius želdinius, trukdančius kaimyninių sklypų savininkams, praeiviams, eismo dalyviams.

14. Asmenims priskirtose teritorijose draudžiama:

14.1. lietaus vandenį nuo pastatų stogų nuvesti   į kaimyninę valdą;

14.2. užsiimti neteisėta ūkine ar komercine veikla;

14.3. palikti netvarkomą, apleistą, nešienautą, piktžolėtą nuosavybės teise priklausančią,  nuomojamą ar kitaip valdomą žemę ar mišką.

15. Savivaldybės seniūnijos organizuoja ir koordinuoja bendrojo naudojimo teritorijų (pėsčiųjų takų, kelių ir gatvių, stovėjimo aikštelių, autobusų stotelių, tiltų, viadukų, parkų, skverų, kapinių, krantinių, paplūdimių ir kt.) tvarkymą bei priežiūrą ir jų aprūpinimą būtinomis priemonėmis (informaciniai stendai, šiukšliadėžės, poilsio suolai, tualetai ir kt.).

16. Savivaldybės teritorijoje esantis nekilnojamasis turtas, nepriklausomai nuo nuosavybės formos, naudojamas tik pagal paskirtį, nurodytą nustatyta tvarka patvirtintuose šių teritorijų nuosavybės dokumentuose. Teritorijų tvarkytojai privalo nuolat užtikrinti švarą ir tvarką jiems priskirtose arba faktiškai naudojamose teritorijose:

16.1. valyti ir prižiūrėti kiemus, sklypus, gatves, šaligatvius ir kitas jiems priskirtas teritorijas, surinkti ir išvežti šiukšles ir atliekas;

16.2. mesti sąšlavas į specialiai tam skirtus konteinerius arba kitas specialias surinkimo priemones (dėžes, maišus ir panašiai);

16.3. naikinti piktžoles nuo šaligatvių ir pėsčiųjų takų mechaniškai arba panaudojant herbicidus ir kitus chemikalus teisės aktų nustatyta tvarka;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

16.4. tvarkyti žaliąsias atliekas (šakas, lapus, nupjautą žaliųjų vejų žolę) vadovaujantis Savivaldybės tarybos patvirtintomis Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo taisyklėmis;

16.5. neužstatytose priskirtose ar faktiškai naudojamose teritorijose prižiūrėti, kad neaugtų savaiminiai krūmai ir piktžolės, teritoriją nušienauti bent du kartus per sezoną: pirmą kartą iki liepos 1 dienos,  antrą kartą – iki rugsėjo 15 dienos;

16.6. maudymosi sezono metu tvarkyti ir prižiūrėti paplūdimius;

16.7. tvarkyti kapines vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintomis Kapinių tvarkymo taisyklėmis ir Savivaldybės tarybos patvirtintomis Savivaldybės kapinių tvarkymo taisyklėmis, kitų teisės aktų reikalavimais;

16.8. organizuoti neteisėtai įrengto ar neturinčio teisės aktų numatyto galiojančio leidimo reklaminio įrenginio pašalinimą.

17. Daugiabučių gyvenamųjų namų butų savininkai, nuomininkai privalo tausoti savo ir bendrojo naudojimo patalpas bei inžinerinę įrangą, tinkamai ją naudoti, laikytis gaisrinės saugos privalomųjų reikalavimų, neužrakinti ir neužstatyti daiktais evakuacinių praėjimų, liukų, priešgaisrinių laiptų ir rūsių, nekaupti gyvenamosiose ir bendrojo naudojimo patalpose atliekų ar nereikalingų daiktų.

18. Gyvūnų laikytojas arba savininkas gyvūnų priežiūrą, ekskrementų surinkimą bendrojo naudojimo patalpose ir bendro naudojimo teritorijose privalo vykdyti vadovaudamasis Gyvūnų laikymo Kupiškio rajono savivaldybės gyvenamosiose vietovėse taisyklėmis.

19. Statybos darbus atliekančios organizacijos, fiziniai ir juridiniai asmenys, prieš pradėdami statybos, remonto ar priežiūros darbus, susijusius su žemės kasimu, privalo gauti Savivaldybės administracijos leidimą atlikti šiuos darbus.

20. Transporto priemonės savininkas (valdytojas) privalo sustoti ir stovėti ten, kur  netrukdytų įvažiuoti (išvažiuoti) į (iš) stovėjimo aikštelę (-ės), stovėjimo vietą (-os), garažą (-o), kiemą (-o), teritoriją (-os), netrukdytų įlipti į kitą transporto priemonę arba kitaip kliudytų transporto priemonių ar pėsčiųjų eismui.

Punkto pakeitimai:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

21. Asmenys, vykdydami statybos, griovimo darbus, privalo:

21.1. užtikrinti, kad darbai būtų vykdomi pagal patvirtintą ir suderintą projektą;

21.2. užtikrinti, kad statybos vietoje būtų palaikoma švara ir tvarka, atitinkanti higienos normų reikalavimus, prižiūrėti statybos aikšteles ir įvažiuojamuosius kelius į jas, transporto priemones naudoti taip, kad nebūtų teršiamos gatvės;

21.3. užteršus aplinkines gatves, darbus vykdančios organizacijos privalo valyti prie objektų esančias aplinkines gatves;

21.4. sutvarkyti nugriautų namų ar kitų statinių teritorijas;

21.5. užtikrinti, kad statybos metu pažeidus vejų plotus ar želdynus, užbaigus darbus jos bus atstatytos;

21.6. užtikrinti, kad statybos darbų metu sugadinus greta statybos aikštelių esančių gatvių, šaligatvių, želdynų dangą, gėlynus, medžius ar kitokią įrangą, jie būtų atstatyti statybą vykdančio asmens lėšomis;

21.7. užtikrinti, kad statybos metu susikaupusios atliekos būtų tvarkomos vadovaujantis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu ir Savivaldybės tarybos patvirtintomis Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo taisyklėmis.

22. Pastatų, statinių savininkai (valdytojai, naudotojai ir nuomininkai) privalo:

22.1. pritvirtinti prie visų pastatų fasadų numerius;

22.2. pagal finansines galimybes, kurias pagrindžia dokumentais, tvarkyti, dažyti ir prižiūrėti pastatų ir statinių fasadus.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

IV SKYRIUS

GATVIŲ, KIEMŲ IR KITŲ TERITORIJŲ PRIEŽIŪRA IR VALYMAS ŽIEMĄ

 

23. Teritorijų naudotojai priskirtoje teritorijoje žiemą privalo:          

23.1. pasnigus laiku valyti (kaupti) sniegą, barstyti smėlį, skaldelę ir kitas sniegą ar ledą tirpdančias priemones, nukapoti ledą jiems priskirtuose ar faktiškai naudojamuose plotuose įrankiais, negadinančiais dangos, pirmiausia – nuo gyvenamųjų namų ir kitų pastatų stogų, lietaus vamzdžių ir balkonų, tiltų, viadukų, sankryžų ir gatvių, kuriomis važiuoja viešasis transportas, siekiant užtikrinti jo nepertraukiamą eismą, taip pat viešojo transporto stotelėse. Nesant būtinumui, nuo 22 val. iki 6 val. nekelti triukšmo nugremžiant nuo šaligatvių apledėjusias vietas;

23.2. valant nuo gyvenamųjų namų ir kitų pastatų stogų ir balkonų ledą, sniegą ir ledo varveklius, laikytis darbo saugos reikalavimų: aptverti pavojingą teritoriją, nesugadinti ryšių ir elektros laidų, apsaugos įrangos, laidų, šviestuvų ir televizijos antenų, želdinių, statinių fasadų;

23.3. nustojus snigti, sniegą tuoj pat bet kuriuo paros metu valyti ir kaupti taip, kad netrukdytų pėstiesiems ir transportui. Lauko kavinių ir parduotuvių savininkai nuo jiems priklausančių įrenginių valo ir kaupia sniegą ant šaligatvio krašto ar kitose tam tinkamose vietose, kad netrukdytų pėstiesiems ir transportui;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

23.4. valant šaligatvius, sniegą ar smėlį kaupti ant šaligatvio krašto. Kaupiant sniegą turi būti palikta ne mažesnė kaip 2–5 metrų pločio įvaža į kiemą;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

23.5. sniegą iš miesto gatvių ir aikščių pagal Savivaldybės administracijos atsakingų specialistų pateiktus nurodymus pašalina už bendrųjų teritorijų tvarkymą atsakingi asmenys.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

23.6. valyti nuo lietaus kanalizacijos šulinių grotelių ledą ir sniegą;

23.7. prasidėjus plikšalai, nedelsiant barstyti smėliu, skaldele, smėlio ir chloridų mišiniu (šlapia druska) priskirtas ar faktiškai naudojamas (valomas ir tvarkomas) teritorijas, kad būtų užtikrintas transporto eismo ir pėsčiųjų saugumas bet kuriuo paros metu, neatsižvelgiant į oro sąlygas. Prasidėjus plikšalai, pagrindinės miesto gatvės turi būti mechanizuotai pabarstytos per 4 valandas. Pirmiausiai barstomos sankryžos, perėjos, tiltai, viadukai, tiltų nuovažos, gatvės, kuriomis važiuoja viešasis transportas, viešojo transporto stotelės, viešojo transporto apsisukimo žiedų teritorijos;

23.8. Neteko galios nuo 2018-03-31

Papunkčio naikinimas:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

23.9. po žiemos, nutirpus sniegui ir ledui, surinkti gatvių priežiūros atliekas ir sąšlavas, išmesti į specialius konteinerius.

 

V SKYRIUS

ATLIEKŲ IR NUOTEKŲ TVARKYMO REIKALAVIMAI

 

24. Visi komunalinių atliekų turėtojai privalo vadovautis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu ir Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo taisyklėmis.

25. Juridiniai asmenys, norintys pašalinti statybines atliekas, privalo vadovautis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintomis Statybinių atliekų tvarkymo taisyklėmis.

26. Draudžiama statybines atliekas krauti į komunalinių atliekų konteinerius, užkasti, vežti į pagriovius, pakeles, miškus ir kitas ne tam skirtas vietas.

27. Draudžiama į komunalinių atliekų konteinerius krauti medžių ir krūmų šakas, lapus, nupjautą žolę, stambiagabarites atliekas, ne tam skirtoje vietoje palikti maišelius ar krepšius su atliekomis.

28. Sąšlavos, susidarančios tvarkant bendrojo naudojimo teritorijas, sukaupiamos į krūvas, kurias surenka ir išveža teritorijų tvarkytojai, prižiūrintys gatves ir kitas bendrojo naudojimo teritorijas. Įmonės, įstaigos, organizacijos, bendrijos, individualių namų savininkai kiemų sąšlavas iš jiems priklausančių teritorijų patys išveža į tam skirtas vietas arba sudaro sutartis su šias paslaugas teikiančia įmone.

29. Bendrosiose teritorijose šiukšlių dėžių pastatymą ir priežiūrą organizuoja tos teritorijos seniūnas, Kupiškio mieste – Savivaldybės administracijos atsakingas darbuotojas.

30. Mėšlo ir srutų tvarkymas:

30.1. privačių valdų savininkai, daugiabučių namų tvartų savininkai ir ūkininkai, auginantys gyvulius,  mėšlą kaupia atviroje mėšlidėje ar lauko rietuvėje ir privalo užtikrinti, kad jo kaupimas ir laikymas nepakenktų kitiems asmenims;

30.2. privačių valdų savininkai, daugiabučių namų grupinių tvartų savininkai ir ūkininkai, auginantys iki 10 sutartinių gyvulių, tirštąjį mėšlą, kaupiamą atviroje mėšlidėje (lauko rietuvėje), privalo uždengti šiaudais, durpėmis ar specialia plėvele. Jeigu susidaro srutų, privaloma įsirengti sandarius srutų kauptuvus. Mėšlidėse (lauko rietuvėse) ir srutų kauptuvuose turi būti įrengtas hidroizoliacinis sluoksnis;

30.3. asmenys, laikantys daugiau kaip 10 sutartinių gyvulių, mėšlą ir srutas privalo tvarkyti vadovaudamiesi Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ir žemės ūkio ministrų 2005 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. D1-367/3D-342 (2011 m. rugsėjo 26 d. įsakymo Nr. D1-735/3D-700 redakcija);

30.4. gyvenamosiose vietovėse fiziniai asmenys asmeninio ūkio tikslais turi teisę sandėliuoti tirštą mėšlą ne ilgiau kaip 6 mėnesius uždengtose ir ne ilgiau kaip 7 kalendorines dienas neuždengtose lauko rietuvėse ar mėšlidėse;

30.5. paskleistas mėšlas ir srutos privalo būti užartos per 24 val.

31. Jei gyvenamasis namas ar kitas statinys, kuriame gyvena žmonės, neturi kanalizacijos tinklų, savininkai privalo turėti įsirengę (įsirengti) nuotekų surinkimo rezervuarą arba lauko tualetą. Nuotekų surinkimo rezervuaro ir  lauko tualeto duobių atitvaroms turi būti naudojami vandeniui nepralaidūs statybos produktai, o duobės uždengtos hermetiškais dangčiais. Nuotekų surinkimo rezervuarai privalo būti įrengti vadovaujantis Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2015 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. D1-18 „Dėl Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“. Pareikalavus pareigūnui, savininkai privalo pateikti sutartį, sudarytą su nuotekų transportavimo paslaugas teikiančiu asmeniu, ar kitą dokumentą, įrodantį nuotekų, fekalijų išvežimą.

Punkto pakeitimai:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

32. Jei gyvenamasis namas ar kitas statinys, kuriame gyvena žmonės, turi kanalizacijos tinklus, bet nėra galimybės jų prijungti prie centralizuotos kanalizacijos sistemos, savininkai pastato individualius nuotekų valymo įrenginius arba įrengia nuotekų kaupimo rezervuarus ir nuotekas išveža į nuotekų valyklą.

33. Gyvenamojo būsto savininkai privalo savo tinklus prijungti prie centralizuotos kanalizacijos sistemos per 12 mėnesių nuo centralizuotos kanalizacijos sistemos perdavimo eksploatuoti, jei gyvenamasis namas ar kitas statinys, kuriame gyvena žmonės, turi kanalizacijos tinklus ir yra galimybė juos prijungti prie centralizuotos kanalizacijos sistemos.

34. Lauko tualetai, nuotekų kaupimo rezervuarai turi būti įrengti ne arčiau kaip 15 m iki šachtinio šulinio, ne arčiau kaip 5 m iki vandentiekio įvado į gyvenamąjį namą ir visais metų laikais iki jų turi būti galima privažiuoti asenizaciniam transportui.

35. Lauko tualetai turi būti švarūs, tvarkingi ir dezinfekuojami. Lauko tualetų vietos, esančios arčiau nei 1,5 m iki kito gyvenamojo namo sklypo, turi būti suderintos su gretimų valdų savininkais.

36. Už tinkamą ir aplinkos apsaugos reikalavimus atitinkantį nuotekų kaupimo rezervuarų  eksploatavimą atsakingi nuotekų kaupimo rezervuarų savininkai ir (ar) naudotojai.

37. Nuotekų kaupimo rezervuarų savininkai ir (ar) naudotojai privalo periodiškai tikrinti nuotekų kaupimo rezervuaro sandarumą ir pastebėję, kad nuotekų kaupimo rezervuaro turinys tirštėja ir / ar nedidėja kaupiamų nuotekų kiekis (proporcingai sunaudotam geriamojo vandens kiekiui), turi patikrinti rezervuaro sandarumą ir nustatę, kad rezervuaras nesandarus, nedelsdami imtis priemonių jam užsandarinti.

38. Draudžiama buitines, fekalines nuotekas prijungti prie lietaus nuotekų tinklų ar drenažo sistemų, išleisti į griovius, atvirus vandens telkinius.

 

VI SKYRIUS

ORO KOKYBĖS GERINIMO SPECIALIEJI REIKALAVIMAI

 

39. Priskirtų teritorijų naudotojai privalo:

39.1. valyti centrinės miesto dalies ir magistralines gatves, įskaitant transporto žiedus ir kelių lygių sankryžas, aikštes ir šaligatvius prieš tai jas sudrėkinus arba vakuuminiu būdu;

39.2. naudoti drėkinimo įrenginius atliekant  teritorijų priežiūros ir tvarkymo, statybos darbus, dėl kurių susidaro dulkės. Naudojama įranga ir įrankiai turi būti tvarkingi;

39.3. esant nepalankioms taršos sklaidai sąlygoms, nutraukti ar apriboti dulkėtumą didinančius darbus iki palankių teršalams išsiskaidyti meteorologinių oro sąlygų ir nustatytų ribinių verčių galutinio stabilizavimosi iki leistinų verčių;

39.4. šiltuoju metų laiku (balandžio–spalio mėnesiais), vyraujant sausiems ir karštiems orams, esant kietųjų dalelių nustatytų ribinių verčių viršijimui ir esant prognozei, kad laukiamos nepalankios sklaidai sąlygos, kitą dieną pradėti pagrindinių gatvių laistymo ir (ar) drėkinimo darbus mieste pagal Savivaldybės administracijos rekomendacijas. Šie darbai turi būti tęsiami, kol susidarys palankios teršalams išsisklaidyti meteorologinės sąlygos, o taršos rodikliai sumažės iki nustatytų leistinų verčių;

39.5. užtikrinti, kad valdomose teritorijose, sklypuose esančios potencialiai taršios teritorijos (privažiuojamieji keliai, aikštelės, šaligatviai) būtų išvalytos pasibaigus žiemai per vieną mėnesį, o esant nepalankioms taršai sąlygoms drėkinamos.

40. Siekiant mažinti oro taršą, rekomenduojama statybos objektuose (kai vykdomi darbai), atliekant tvarkymo ir priežiūros darbus, diegti oro taršą mažinančias priemones ir technologijas (pvz., priemones efektyvesniam ir spartesniam aikščių ir šaligatvių valymui, specialiojo transporto ir įrenginių oro taršos emisijai mažinti, žiemą naudoti smėlį ir žvyrą, druskų tirpalus slidumui mažinti, statybos objektuose atliekant akmens ir betono pjaustymo ir kitus dulkėtumą sukeliančius darbus, naudoti drėkinimo įrenginius, tvarkingą įrangą, sukomplektuotą su dulkių surinkimo priemonėmis ir kt.).

 

VII SKYRIUS

 

RENGINIŲ TVARKOS IR ŠVAROS REIKALAVIMAI

 

41. Kupiškio viešosiose vietose renginiai organizuojami vadovaujantis Savivaldybės tarybos patvirtintų Masinių renginių organizavimo Kupiškio rajono viešosiose vietose tvarkos taisyklių nustatyta tvarka ir kitų teisės aktų reikalavimais.

42. Pirotechnikos priemonės renginiuose naudojamos laikantis Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimų.

43. Organizatoriai privalo laikytis visų įsipareigojimų, nurodytų Savivaldybės išduotame leidime organizuoti renginį.

44. Organizatoriai privalo laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, Savivaldybės teisės aktų ir Taisyklių reikalavimų.

45. Jei organizatoriai nesilaiko Taisyklių, leidimas organizuoti renginį neišduodamas.

 

VIII SKYRIUS

maudyklų PRIEŽIŪROS REIKALAVIMAI

 

46. Maudyklų priežiūra ir vandens kokybės stebėsena vykdoma vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“.

47. Maudyklos teritorijoje būtina pastatyti šiukšlių dėžių ir viešųjų tualetų. Atstumas nuo viešųjų tualetų iki maudymosi vietų turi būti ne mažesnis kaip 50 m.

48. Maudyklos teritorijose statyti automobilius galima tik tam skirtose vietose.

49. Maudyklose draudžiama:

49.1. skalbti;

49.2. maudyti gyvūnus;

49.3. vartoti ar būti apsvaigusiam nuo alkoholinių gėrimų, psichotropinių medžiagų;

49.4. plauti transporto priemones.

 

IX SKYRIUS

DRAUDŽIAMA VEIKLA

 

50. Draudžiama:

50.1. laikyti statybines ir kitas medžiagas, teršiančias aplinką ar kitaip trukdančias aplinkiniams, užkasti statybinį laužą ir atliekas statybos aikštelėje arba už jos ribų ir teršti statybinėmis atliekomis aplinkines teritorijas;

50.2. be žemės savininko ar teisėto valdytojo raštiško sutikimo sandėliuoti statybines  medžiagas, statybines atliekas ir gruntą  ant  kelių, gatvių, šaligatvių, aikščių,  automobilių stovėjimo aikštelių ir želdynų;

50.3. važinėti darbus vykdantiems asmenims transporto priemonėmis ir savaeigiais mechanizmais tam tikslui neskirtomis vietomis, įvažiuoti į gatvę vikšriniam transportui ir transportui su nešvaria važiuokle, sandėliuoti iškastą gruntą, neuždengus vejos specialia paklote;

50.4.  ardyti arba gadinti kelius, gatves, šaligatvius, dviračių ir pėsčiųjų takus, želdynus už statybos aikštelės ribų;

50.5. ant vejos, žolės, gėlynuose, žaliuosiuose plotuose, savavališkai įrengtose ar atsiradusiose stovėjimo vietose, išvažinėtose (sugadintose) vejose, žolynuose ir panašiose vietose kloti plyteles, trinkeles ar kitą dangą, ant tokiu būdu savavališkai įrengtos dangos sustoti, statyti ir laikyti motorines transporto priemones, traktorius, savaeiges mašinas, eismui ne keliais skirtas transporto priemones ir priekabas;

50.6. statyti ir įrengti laikinus statinius, įrenginius (kuoliukus, atitvarus, kelio užtvarus, grandines) ar pastolius neturint nustatyta tvarka suderinto projekto ar statybos leidimo (jeigu jis reikalingas) ir Savivaldybės administracijos leidimo vykdyti kasinėjimo (žemės) darbus Savivaldybės viešojo naudojimo teritorijoje (vietinės reikšmės keliuose, gatvėse, pėsčiųjų ir dviračių takuose, aikštėse, skveruose, kiemuose ir žaliuosiuose plotuose), atitverti ją ar jos dalį arba apriboti eismą joje;

50.7. savavališkai įrengti technines eismo reguliavimo priemones (kelio ženklus, kelių ženklinimą ir kt.) bendrojo naudojimo teritorijose be Savivaldybės nustatyta tvarka išduoto leidimo, kartu su kelio ženklais įrengti papildomą informaciją, kurios įrengimo nenumato Kelių eismo taisyklės ir kelio ženklų ir šviesoforų naudojimo standartai;

50.8. palikti, padėti, išmesti nenaudojamus ar sugedusius, sulūžusius daiktus, įrenginius viešoje vietoje, miško teritorijoje, žaliuosiuose plotuose;

50.9. palikti nesurinktas stiklo, molio ar  kitas duženas, kai asmuo sudaužo ir jam sudūžta stiklinis, molinis ar kitoks daiktas viešoje vietoje, miško teritorijoje, žaliuosiuose plotuose;

50.10. dėti gėles ir vainikus žmonių žūties vietose gatvėse ir ant šaligatvių. Šis draudimas netaikomas asmeniui, kuriam teritorija priklauso nuosavybės teise;

50.11. prašyti išmaldos viešose vietose ar ją duoti, aukoti;

50.12. žodžiu ar kitais veiksmais priekabiaujant prie praeivių, garsiai šūkaujant ar vartojant necenzūrinius žodžius, priėjus prie praeivių, taip pat kitokiais įžūliais veiksmais rinkti aukas už muzikavimą ar kitokius pasirodymus Kupiškio rajono viešosiose erdvėse;

50.13. versti ar laikyti atliekas tam tikslui nepritaikytose vietose, išmesti bet kokias atliekas gatvėse, aikštėse, skveruose, parkuose, kitose viešose vietose ir kitur, mesti nuorūkas, popierius, įvairias atliekas ar kitaip teršti aplinką, laikyti prekių pakuotes šiam tikslui nepritaikytose vietose, palikti bet kokias atliekas šalia konteinerių;

50.14. palikti netvarkomą, apleistą invaziniais augalais ir piktžolėmis nuosavybės teise priklausantį, nuomojamą, naudojamą ar kitaip valdomą žemės sklypą;

50.15. laikyti gatvėse ir viešose vietose neeksploatuojamas, techniškai netvarkingas,  neprižiūrimas transporto priemones ar jų dalis;

50.16. laikyti  atliekas, kitokius nešvarumus (statybinį laužą, gruntą, automobilių dalis ir kt.), jais teršti žemės paviršių, vandens telkinius, jų apsaugines juostas ir zonas;

50.17. naudoti kepsnines skveruose ir kitose rekreacinėse vietose, išskyrus specialiai tam įrengtas vietas;

50.18. Neteko galios nuo 2018-03-31

Papunkčio naikinimas:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

50.19. žaisti sportinius ar kitokius žaidimus tam nepritaikytose vietose, jei tai kelia grėsmę asmenų ar jų turto saugumui;

50.20. važiuoti motorinėmis ar kitomis savaeigėmis transporto priemonėmis šaligatviais ar pėsčiųjų takais (išskyrus turint Savivaldybės administracijos išduotą leidimą); statyti transporto priemones ant vejos ar šaligatvio, išskyrus Kelių eismo taisyklėse nustatytus atvejus;

50.21. važinėti šokinėjant riedučiais, riedlentėmis ir dviračiais per suoliukus, turėklus, šaligatvių bortelius arba kitus inžinerinius ar apdailos objektus (ant suoliukų, turėklų, šaligatvių bortelių arba kitų inžinerinių ar apdailos objektų), taip pat važinėti kitais būdais, kurie kelia grėsmę žmonių saugumui ar gali padaryti žalą, išskyrus važinėjimą specialiai tam pritaikytose vietose. Šis draudimas netaikomas asmeniui, kuriam teritorija priklauso nuosavybės teise;

50.22. plauti transporto priemones gatvėse, aikštėse, parkuose, skveruose, paplūdimiuose, prie upių, ežerų, daugiabučių gyvenamųjų namų kiemuose ir kitose tam tikslui nepritaikytose ar neskirtose vietose, purtyti kilimėlius ar kitaip valyti transporto priemones ar atskiras jų dalis, mechanizmus;

50.23. įrengti nuolatines ar laikinas vietas poilsiui, miegui ar gyvenimui po daugiabučių gyvenamųjų namų balkonais, tiltais, viadukais, laiptais ir kitose viešose vietose, šiose vietose dėti, laikyti ir kaupti daiktus, medžiagas ar atliekas;

50.24. palikti nesurinktas vedžiojamų naminių gyvūnų (šunų, kačių, arklių ar kt.) ekskrementus. Gyvūnų savininkai ar už jų priežiūrą atsakingi asmenys privalo nedelsdami surinkti (išvalyti) gyvūnų ekskrementus;

50.25. šluoti sąšlavas į lietaus kanalizacijos ir kitus požeminių inžinerinių tinklų šulinius, pilti į juos buityje susidariusias nuotekas, purvą, pelenus, smėlį, sniegą, mesti ledą ar kitas atliekas;

50.26. sušluoti šiukšles ir žemes po medžiais, krūmais, ant vejų, gėlynų, prie elektros stulpų ir kitų statini;

50.27. versti į lietaus ir buitinių nuotekų šulinius šiukšles ir atliekas, statybinį ir metalo laužą, šlaką, pelenus, pilti vandenį, kuriame yra naftos produktų ir kitų kenksmingų ir degių medžiagų;

50.28. pilti į buitinių atliekų konteinerius sąšlavas, žaliąsias atliekas, skystas atliekas, pavojingas medžiagas, degantį šlaką;

50.29. miesto teritorijoje deginti atliekas konteineriuose ir tam tikslui nepritaikytose vietose, miestų ir miestelių teritorijose deginti lapus, šakas, žolę, kūrenti laužus, išskyrus renginius, kuriems organizuoti yra išduotas Savivaldybės administracijos leidimas vadovaujantis Savivaldybės tarybos patvirtintomis taisyklėmis;

50.30. pilti į fontanus bet kokias atliekas, valiklius, chemines medžiagas, higienos priežiūros priemones ar skysčius, gadinti, teršti, šiukšlinti fontanus, naudoti jų vandenį. Draudimas pilti valiklius netaikomas fontanus prižiūrintiems asmenims;

50.31. kaupti įvairias atliekas, maisto produktus ir panašias medžiagas asmenims priskirtose ir bendrojo naudojimo teritorijose, kur gali būti skatinamas parazitų ar graužikų veisimasis;

50.32. pilti druskos tirpalą ant gatvės žaliosios zonos ir po medžiais, laikyti po medžiais ir krūmais barstyti skirtą smėlį, kaupti sniegą;

50.33. valant sniegą ir ledą, naudoti įrankius, gadinančius gatvių ir šaligatvių asfalto ir betono dangą;

50.34. mesti sniegą ir ledą nuo šaligatvių ir pėsčiųjų takų į važiuojamąją gatvių dalį;

50.35. krauti sniegą arčiau kaip 1 m nuo medžių, apšvietimo stulpų;

50.36. be Savivaldybės leidimo prekiauti ir teikti kitas paslaugas viešose vietose;

50.37. įengti (kabinti, statyti, klijuoti, dažyti ar kitaip tvirtinti) reklamines iškabas, plakatus, reklaminius skydus, stovus, stendus ar kitokius viešuosius užrašus ir kitus laikinus statinius be vietos parinkimo schemų,  įrenginių projektų, suderintų Savivaldybės nustatyta tvarka, ir leidimų;

50.38. tvirtinti skelbimus ar kitokias nuorodas ant medžių, stulpų, pastatų, statinių ir kitose šiam tikslui nenumatytose vietose. Asmuo, atsakingas už skelbime nurodytą veiklą, privalo užtikrinti, kad skelbimai nebūtų platinami šiam tikslui nenumatytose vietose. Draudimas netaikomas, jei tvirtinami skelbimai ar kitos nuorodos turint Savivaldybės išduotą leidimą organizuoti renginį;

50.39. rašinėti, braižyti, piešti ant visuomeninės paskirties pastatų, tvorų ir kitų statinių, išskyrus Savivaldybės nustatytas vietas. Ant privačių pastatų, tvorų ir kitų statinių galima rašinėti, piešti tik teisės aktų nustatyta tvarka turint reikalingus suderinimus;

50.40. triukšmauti ar kitaip trikdyti kaimynų poilsį vakaro (nuo 19 iki 22 val.) ir nakties metu (nuo 22 iki 7 val.), išskyrus renginių, kuriems išduoti leidimai, metu. Triukšmo prevencija vykdoma vadovaujantis Savivaldybės tarybos patvirtintomis Triukšmo prevencijos Kupiškio rajono viešosiose vietose taisyklėmis;

50.41. koncertų, diskotekų, kitų renginių metu viršyti higienos normų nustatytą leidžiamą  triukšmo lygį;

50.42. be Savivaldybės leidimo naudoti civilines pirotechnikos priemones masinio žmonių susibūrimo vietose (renginiuose, autobusų stotelėse, stotyse, turgavietėse ir pan.);

50.43. naudoti civilines pirotechnikos priemones važiuojamosiose kelio dalyse, pėsčiųjų judėjimo zonose.

50.44. Neteko galios nuo 2018-03-31

Papunkčio naikinimas:

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

 

X SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ UŽ TAISYKLIŲ PAŽEIDIMUS

 

51. Taisyklėse nustatytų reikalavimų laikymosi kontrolę užtikrina Savivaldybės administracija. Teisę surašyti administracinių nusižengimų protokolus už Taisyklių nesilaikymą turi Savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti specialistai ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodyti pareigūnai.

52. Šių Taisyklių reikalavimus pažeidę fiziniai ar juridiniai asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nuostatas.

53. Administracinė nuobauda neatleidžia asmens nuo prievolės laikytis šių Taisyklių, pašalinti pažeidimą ir atlyginti visus dėl to atsiradusius nuostolius.

 

_______________________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Kupiškio rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. TS-53, 2018-03-29, paskelbta TAR 2018-03-30, i. k. 2018-04846

Dėl Kupiškio rajono savivaldybės tarybos 2017 m. gegužės 11 d. sprendimo Nr. TS-162 „Dėl Kupiškio rajono savivaldybės teritorijos tvarkymo ir švaros taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Kupiškio rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. TS-223, 2020-09-10, paskelbta TAR 2020-09-10, i. k. 2020-19021

Dėl Kupiškio rajono savivaldybės tarybos 2017 m. gegužės 11 d. sprendimo Nr. TS-162 „Dėl Kupiškio rajono savivaldybės teritorijos tvarkymo ir švaros taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo