Suvestinė redakcija nuo 2018-12-14

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2018-08-31, i. k. 2018-13683

 

 

 

VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS

INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.6-2018 „BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS RADIACINĖS SAUGOS EKSPERTo PRIPAŽINIMAS IR ŠIOS

VEIKLOS VYKDYTOJŲ KONSULTAVIMOSI SU RADIACINĖS SAUGOS EKSPERTU PAREIGOS“ PATVIRTINIMO

 

2018 m. rugpjūčio 30 d. Nr. 22.3-204

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo 29 straipsnio 1 dalimi, 3 dalies 2 ir 3 punktais, 4 dalimi ir 8 dalies 1 punktu ir įgyvendindamas 2013 m. gruodžio 5 d. Tarybos direktyvą 2013/59/Euratomas, kuria nustatomi pagrindiniai saugos standartai siekiant užtikrinti apsaugą nuo jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitos keliamų pavojų ir panaikinamos direktyvos 89/618/Euratomas, 90/641/Euratomas, 96/29/Euratomas, 97/43/Euratomas ir 2003/122/Euratomas (OL 2014 L 13, p. 1):

1. T v i r t i n u Branduolinės saugos reikalavimus BSR-1.9.6-2018 „Branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais radiacinės saugos eksperto pripažinimas ir šios veiklos vykdytojų konsultavimosi su radiacinės saugos ekspertu pareigos“ (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2018 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

Viršininkas                                                                                                         Michail Demčenko

 

PATVIRTINTA

Valstybinės atominės energetikos saugos

inspekcijos viršininko

2018 m. rugpjūčio 30 d.

įsakymu Nr. 22.3-204

 

Branduolinės saugos reikalavimai

BSR-1.9.6-2018

„BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS SRITIES VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS RADIACINĖS SAUGOS EKSPERTo PRIPAŽINIMAS IR ŠIOS VEIKLOS VYKDYTOJŲ KONSULTAVIMOSI SU RADIACINĖS SAUGOS EKSPERTU PAREIGOS“

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Branduolinės saugos reikalavimai BSR-1.9.6-2018 „Branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais radiacinės saugos eksperto pripažinimas ir šios veiklos vykdytojų konsultavimosi su radiacinės saugos ekspertu pareigos“ (toliau – Aprašas) nustato fizinio asmens, išskyrus Lietuvos Respublikos ar kitos valstybės narės piliečius, kitus fizinius asmenis, kurie naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jiems suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, turinčius kitos valstybės narės įgaliotosios institucijos išduotą dokumentą, įrodantį, kad jie yra radiacinės saugos ekspertais, siekiančio tapti branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais radiacinės saugos ekspertu (toliau – RSE) ir konsultuoti branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais vykdytojus (toliau – veiklos vykdytojai), pripažinimo tvarką, įskaitant RSE pripažinimo pažymėjimų išdavimo tvarką ir veiklos vykdytojų konsultavimosi su RSE tvarką.

2.  RSE gali teikti konsultacijas bet kokios teisėtos formos individualiųjų darbo santykių su veiklos vykdytoju arba konsultavimo paslaugų teikimo sutarčių su veiklos vykdytoju pagrindais.

 

II SKYRIUS

SĄVOKOS

 

3.  Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose radiacinę saugą.

 

III skyrius

veiklos vykdytojo pareigos, SUSIJUSIOS SU KONSULTAVIMUSI SU rSE

 

4Veiklos vykdytojai privalo:

4.1.    konsultuotis su RSE klausimais, susijusiais su radiacinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų profesinės ir gyventojų apšvitos atžvilgiu laikymusi (toliau – radiacinės saugos klausimai), nurodytais Aprašo 16 punkte;

4.2.    prieš konsultacijas įsitikinti, kad RSE turi teisę konsultuoti veiklos vykdytojus radiacinės saugos klausimais, dėl kurių veiklos vykdytojai kreipėsi į RSE dėl konsultacijos, atsižvelgiant į Aprašo 14 punkte nurodytą(-as) sritį(-is).

5Veiklos vykdytojai turi daryti ir saugoti įrašus apie RSE suteiktas konsultacijas radiacinės saugos klausimais. Įrašuose turi būti pateikiama ši informacija: konsultavimo radiacinės saugos klausimais sritis(-ys), nurodyta(-os) Aprašo 14 punkte, ir radiacinės saugos klausimas(-ai), nurodytas(-i) Aprašo 16 punkte, konsultacijos teikimo data (jeigu konsultacija teikiama tam tikrą periodą, nurodomos konsultacijos teikimo pradžios ir pabaigos datos), konsultaciją teikusio RSE vardas, pavardė ir dokumento, suteikiančio teisę vykdyti RSE funkcijas, išdavimo data, numeris, dokumentą išdavusios institucijos pavadinimas, jeigu dokumentą išdavė ne Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (toliau – VATESI). Šiame punkte nurodytus įrašus veiklos vykdytojai turi saugoti ne trumpiau nei 5 metus nuo konsultacijos teikimo datos (jei konsultacija teikiama tam tikrą periodą, šis terminas skaičiuojamas nuo paskutinės konsultacijos teikimo dienos) ir VATESI paprašius per 10 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos pateikti šių įrašų kopiją VATESI.

6.  Veiklos vykdytojai turi sudaryti sąlygas, kad asmuo, atsakingas už radiacinę saugą, arba tarnyba, atsakinga už radiacinę saugą, turėtų galimybę, esant poreikiui, palaikyti ryšį su RSE ir gauti iš RSE konsultacijas radiacinės saugos klausimais, išskyrus tuos atvejus, kai RSE atlieka asmens, atsakingo už radiacinę saugą, funkcijas.

 

IV SKYRIUS

FIZINIo ASMENs, SIEKIANČIo TAPTI RADIACINĖS SAUGOS EKSPERTu, PRIPAŽINIMAS

 

7.  Fizinis asmuo, siekiantis tapti RSE, privalo VATESI per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą arba tiesiogiai kreipdamiesi į VATESI pateikti Aprašo 1 priede nurodytos formos prašymą dėl pripažinimo ir šiuos dokumentus:

7.1.    aukštąjį universitetinį arba jam prilygintą fizinių ar inžinerijos mokslų studijų krypčių grupėse nurodytos bet kurios studijų krypties išsilavinimą patvirtinančio dokumento, kuris Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka pripažįstamas Lietuvos Respublikoje, patvirtintą kopiją. Jeigu išsilavinimas yra įgytas ne Lietuvos Respublikoje, tokiu atveju kartu su juo būtina pateikti ir užsienio kvalifikacijos akademinį pripažinimą vykdančios institucijos sprendimo dėl užsienio kvalifikacijos akademinio pripažinimo patvirtintą kopiją;

7.2.    dokumentus, deklaracijas ir (ar) kitą informaciją, patvirtinančius, kad fizinis asmuo turi ne mažesnę kaip 5 metų darbo patirtį vienoje ar keliose Aprašo 14 punkte nurodytose konsultavimo radiacinės saugos klausimais srityse, dėl kurių pateiktas prašymas dėl pripažinimo;

7.3.    radiacinės saugos srities žinias ir gebėjimus, nurodytus Aprašo 2 priede, vienoje ar keliose Aprašo 14 punkte nurodytose konsultavimo radiacinės saugos klausimais srityse, kuriose siekiama pripažinimo, patvirtinančio(-ių) dokumento(-ų) kopiją(-as).

8.  Tais atvejais, kai dokumentai, nurodyti Aprašo 7.1 papunktyje, pateikiami VATESI tiesiogiai (ne nuotolinėmis priemonėmis), gali būti pateikiamas dokumento originalas ir šio dokumento kopija, kurios autentiškumu įsitikinama priimamus dokumentus palyginant su originalu.

9.  Fizinis asmuo, kuris kreipėsi su prašymu dėl pripažinimo, per 5 darbo dienas nuo kreipimosi gavimo dienos turi būti raštu informuojamas apie:

9.1.    tai, kad VATESI gavo dokumentus, ir terminą, per kurį VATESI, išnagrinėjusi pateiktus dokumentus, priims sprendimą dėl asmens pripažinimo RSE;

9.2.    galimas asmens, kuris kreipėsi su prašymu dėl pripažinimo, teisių gynimo priemones ginčo atveju;

9.3.    nuostatą, kad, negavus atsakymo per nustatytą terminą, nėra laikoma, kad RSE yra pripažintas.

10.     Fizinį asmenį, siekiantį tapti RSE, pripažįsta VATESI viršininkas, atsižvelgdamas į VATESI viršininko įsakymu sudarytos Fizinių asmenų, siekiančių tapti RSE, pripažinimo komisijos (toliau – Pripažinimo komisija) siūlymus.

11.     Pripažinimo komisija, nustačiusi, kad dokumentai atitinka Aprašo 7 punkte nurodytus reikalavimus, per 20 kalendorinių dienų nuo dokumentų gavimo dienos privalo išnagrinėti fizinio asmens pateiktus dokumentus ir, vadovaudamasi Radiacinės saugos įstatymo 29 straipsnio 6 dalimi, pateikti VATESI viršininkui siūlymą dėl sprendimo pripažinti RSE ir išduoti RSE pažymėjimą. Pripažinimo komisija teikia siūlymą dėl sprendimo pripažinti RSE ir išduoti RSE pažymėjimą kiekvienoje RSE konsultavimo radiacinės saugos klausimais srityje atskirai. Pripažinimo komisijos siūlymai VATESI viršininkui yra įforminami Pripažinimo komisijos posėdžio protokolu. Kai, atsižvelgęs į Pripažinimo komisijos posėdžio protokolą, VATESI viršininkas, vadovaudamasis Radiacinės saugos įstatymo 29 straipsnio 6 dalimi, priima sprendimą, kad fiziniam asmeniui, siekiančiam tapti RSE, gali būti išduotas RSE pažymėjimas, suteikiantis teisę būti RSE ir teikti konsultacijas radiacinės saugos klausimais vienoje ar keliose konsultavimo radiacinės saugos klausimais srityse, asmuo, siekiantis tapti RSE, raštu informuojamas apie VATESI viršininko sprendimą ir prievolę sumokėti valstybės rinkliavą.

12.     Kai asmuo, siekiantis tapti RSE, sumoka valstybės rinkliavą ir informuoja VATESI apie sumokėtą valstybės rinkliavą, šiam asmeniui yra išduodamas RSE pažymėjimas (Aprašo 3 priedas). RSE pažymėjime nurodomos konsultavimo radiacinės saugos klausimais sritys, nurodytos Aprašo 14 punkte, dėl kurių RSE buvo pripažintas.

13.     Fizinių asmenų, turinčių galiojantį RSE pažymėjimą, sąrašas yra skelbiamas VATESI interneto svetainėje. Panaikinus RSE pažymėjimo galiojimą, turi būti pakeičiamas fizinių asmenų, turinčių galiojantį RSE pažymėjimą, sąrašas (panaikinami fizinio asmens, kurio RSE pažymėjimo galiojimas panaikintas, duomenys). Informacija apie fizinių asmenų, turinčių galiojantį RSE pažymėjimą, sąrašo pakeitimus VATESI interneto svetainėje yra atnaujinama ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo RSE pažymėjimo galiojimo panaikinimo. Šiame sąraše nurodomi tokie duomenys: RSE vardas, pavardė, išduoto RSE pažymėjimo numeris, išdavimo data, konsultavimo radiacinės saugos klausimais sritis(-ys) ir įrašai apie RSE pažymėjimo galiojimo sustabdymą.

 

V SKYRIUS

radiacinės saugos ekspertO VEIKLA IR PAREIGOS

 

14.     RSE turi teisę teikti konsultacijas toje(-ose) konsultavimo radiacinės saugos klausimais srityje(-yse), kurioje(-iose) jis yra pripažintas. Konsultavimo radiacinės saugos klausimais sritys, dėl kurių yra reikalingas RSE pripažinimas, yra šios:

14.1.  radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių būklės įvertinimas ir bandymų atlikimas;

14.2.  patalpų, kuriose planuojama vykdyti veiklą, projektų (įskaitant naujų įrenginių planus) įvertinimas radiacinės saugos požiūriu;

14.3.  naujų ar modifikuotų šaltinių priimtinumas naudoti ar tinkamumas eksploatuoti radiacinės saugos požiūriu;

14.4.  periodinis radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių ir metodų taikymo efektyvumo tikrinimas;

14.5.  įrangos, skirtos matavimams atlikti, periodinis kalibravimas, jos kokybės kontrolė, techninė priežiūra ir tikrinimas, ar ji veikianti ir ar yra tinkamai naudojama.

15. Neteko galios nuo 2018-12-14

Punkto naikinimas:

Nr. 22.3-310, 2018-12-12, paskelbta TAR 2018-12-13, i. k. 2018-20368

 

16.       RSE gali teikti konsultacijas veiklos vykdytojams šiais ir, veiklos vykdytojui kreipiantis, kitais radiacinės saugos klausimais:

16.1.    dėl apribotųjų dozių optimizavimo ir nustatymo;

16.2.    dėl naujų įrenginių planų ir naujų ar modifikuotų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių tinkamumo eksploatuoti patvirtinimo, kiek tai susiję su techninėmis valdymo priemonėmis, konstrukcijos ypatybėmis, saugos ypatybėmis ir įspėjimo įtaisais radiacinės saugos atžvilgiu;

16.3.    dėl kontroliuojamųjų ir stebimųjų zonų skirstymo į kategorijas;

16.4.    dėl darbuotojų skirstymo į kategorijas;

16.5.    dėl darbo vietos ir individualiosios stebėsenos programų ir susijusios individualiosios dozimetrijos;

16.6.    dėl radiacinės apšvitos kontrolės įrangos;

16.7.    dėl kokybės laidavimo;

16.8.    dėl taršos stebėsenos ir gyventojų apšvitos mažinimo ir jos stebėsenos vykdymo priemonių;

16.9.    dėl radioaktyviųjų atliekų tvarkymo priemonių;

16.10.  dėl radiologinių avarijų valdymo planų rengimo;

16.11.  dėl parengties avarinės apšvitos situacijoms ir jų likvidavimo;

16.12.  dėl apšvitą patiriančių darbuotojų mokymo ir perkvalifikavimo programų;

16.13.  dėl radiologinių avarijų tyrimo ir pataisomųjų veiksmų;

16.14.  dėl nėščių ir krūtimi maitinančių darbuotojų darbo sąlygų;

16.15.  dėl radiacinės saugos dokumentų rengimo.

17.       RSE privalo tobulinti kvalifikaciją toje(-se) Aprašo 14 punkte nurodytoje(-ose) radiacinės saugos konsultavimo srityje(-se), kurioje(-se) jis yra pripažintas, vadovaudamasis Radiacinės saugos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, ir kas 5 metus per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą arba tiesiogiai kreipdamasis į VATESI pateikti kvalifikacijos tobulinimą patvirtinančius dokumentus.

 

VI SKYRIUS

PRIPAŽINIMO KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

18.     Pripažinimo komisija vertina asmenų, siekiančių tapti RSE, pateiktus dokumentus ir teikia siūlymus VATESI viršininkui dėl asmenų, siekiančių tapti RSE, pripažinimo. Pripažinimo komisija taip pat vertina pripažintų RSE vadovaujantis Aprašo 17 punktu pateiktus dokumentus ir teikia VATESI viršininkui siūlymus dėl RSE atitikties Aprašo 17 punkte nustatytiems reikalavimams.

19.     Pripažinimo komisiją sudaro ne mažiau kaip 3 VATESI dirbantys asmenys. Pripažinimo komisijos pirmininkas ir sekretorius skiriami iš Pripažinimo komisijos narių.

20.     Pripažinimo komisijos veiklai vadovauja Pripažinimo komisijos pirmininkas, jis sušaukia Pripažinimo komisijos posėdį per 15 kalendorinių dienų nuo dienos, kai VATESI yra pateikti visi tinkamai įforminti Aprašo 7 arba 17 punkte nurodyti dokumentai. Jei pirmininkas ar sekretorius negali dalyvauti posėdyje, VATESI viršininkas įsakymu Pripažinimo komisijos pirmininku ar sekretoriumi paskiria jį pavaduojantį Pripažinimo komisijos narį.

21.     Pripažinimo komisijos sekretorius apie Pripažinimo komisijos siūlymą dėl sprendimo pripažinti RSE arba dėl RSE atitikties Aprašo 17 nustatytiems reikalavimams VATESI viršininkui pateikia per 1 darbo dieną nuo Pripažinimo komisijos posėdžio dienos.

22.     Pripažinimo komisijos posėdžiai yra teisėti, kai posėdyje dalyvauja daugiau kaip pusė visų Pripažinimo komisijos narių.

23.     Pripažinimo komisija sprendimus priima balsų dauguma, atviru vardiniu balsavimu. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, sprendimą lemia Pripažinimo komisijos pirmininko balsas.

24.     Pripažinimo komisijos siūlymai įforminami protokolu, kurį rašo Pripažinimo komisijos sekretorius ir pasirašo visi Pripažinimo komisijos posėdyje dalyvavę Pripažinimo komisijos nariai.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25.     Asmens duomenų, nurodytų Aprašo 7 punkte, gavimo tikslas – vienareikšmiškai identifikuoti fizinį asmenį, besikreipiantį į VATESI dėl jo pripažinimo RSE, siekiant įgyvendinti Radiacinės saugos įstatymo 29 straipsnio 1 dalyje nurodytą teisinę prievolę. Asmens duomenų, nurodytų Aprašo 13 punkte, skelbimo VATESI interneto svetainėje tikslas – vienareikšmiškai identifikuoti fizinį asmenį, pripažintą RSE, siekiant įgyvendinti Radiacinės saugos įstatymo 29 straipsnio 13 dalyje nurodytą teisinę prievolę. Asmens duomenų, nurodytų Aprašo 16 punkte, gavimo tikslas – vienareikšmiškai identifikuoti fizinį asmenį, pripažintą RSE, siekiant įgyvendinti Radiacinės saugos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punkte nurodytą teisinę prievolę. Gauti asmens duomenys, išskyrus duomenis, nurodytus Aprašo 13 punkte, gali būti atskleidžiami tik valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms jų prašymu, jei toks prašymas yra pagrįstas būtinybe įgyvendinti joms pavestas funkcijas. Šio Aprašo nustatyta tvarka gauti asmens duomenys bus saugomi ne ilgiau nei nurodoma Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose.

26.     Asmenys, pažeidę Aprašo nuostatas, atsako Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.

__________

 

Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.6-2018 „Branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais radiacinės saugos eksperto pripažinimas ir šios veiklos vykdytojų konsultavimosi su radiacinės saugos ekspertu pareigos“

1 priedas

 

(Prašymo dėl pripažinimo forma)

 

 

Vardas*, jei yra keli vardai, tarp jų paliekamas tarpas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavardė*, jei yra kelios pavardės, tarp jų paliekamas tarpas arba brūkšnelis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gimimo data (metai, mėnuo, diena)

 

 

 

 

 

 

 

 

Telefono ryšio Nr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakso ryšio Nr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektroninio pašto adresas*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adresas (nuolatinė gyvenamoji vieta)

 

Gatvė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miestas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pašto kodas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Namo Nr.

 

 

 

 

Buto Nr.

 

 

 

 

 

 

 

* Prašome pildyti DIDŽIOSIOMIS SPAUSDINTINĖMIS RAIDĖMIS.

 

Valstybinės atominės energetikos saugos

inspekcijos viršininkui

 

PRAŠYMAS

DĖL PRIPAŽINIMO

 

___________

(data)

 

Prašau pripažinti mane radiacinės saugos ekspertu klausimais, susijusiais su radiacinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų profesinės ir gyventojų apšvitos atžvilgiu laikymusi (toliau – radiacinės saugos klausimai), šioje(-se) srityje(-se):

Nr.

Radiacinės saugos eksperto konsultavimo radiacinės saugos klausimais sritis

Pageidaujamą pažymėti X

1.

Radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių būklės įvertinimas ir bandymų atlikimas

 

2.

Patalpų, kuriose planuojama vykdyti veiklą, projektų (įskaitant naujų įrenginių planus) įvertinimas radiacinės saugos požiūriu

 

3.

Naujų ar modifikuotų šaltinių priimtinumas naudoti ar tinkamumas eksploatuoti radiacinės saugos požiūriu

 

4.

Periodinis radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių ir metodų taikymo efektyvumo tikrinimas

 

5.

Įrangos, skirtos matavimams atlikti, periodinis kalibravimas, jos kokybės kontrolė, techninė priežiūra ir tikrinimas, ar ji veikianti ir ar yra tinkamai naudojama

 

 

Duomenys apie išsilavinimą

Mokymo, mokslo įstaiga

Baigimo metai

Įgyta specialybė

Kvalifikacinis laipsnis

Diplomo serija, Nr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duomenys apie darbo patirtį konsultavimo radiacinės saugos klausimais srityse

Darbovietė

Darbo patirtis, metai, mėnesiai

Pareigos

 

Pastabos/Papildoma informacija, jei tokia yra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Su prašymu pateikiami dokumentai:

Nr.

Dokumento pavadinimas ir apibūdinimas

1.

 

2.

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

(parašas)

(prašymą teikiančio asmens vardas ir pavardė)

 

 

Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.6-2018 „Branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais radiacinės saugos eksperto pripažinimas ir šios veiklos vykdytojų konsultavimosi su radiacinės saugos ekspertu pareigos“

2 priedas

 

RADIACINĖS SAUGOS EKSPERTO ŽINIOS IR GEBĖJIMAI

 

Eil. nr.

Konsultavimo klausimais, susijusiais su radiacinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų profesinės ir gyventojų apšvitos atžvilgiu laikymusi, sritis

Žinios

Gebėjimai

Pavyzdiniai žinias ir gebėjimus įrodantys dokumentai

1.

Radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių būklės įvertinimas ir bandymų atlikimas

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·          turėti žinių apie radiacinei saugai užtikrinti skirtas technines priemones;

·          turėti žinių apie radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių įvertinimo reikalavimus ir metodus;

·          turėti žinių apie radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių bandymų atlikimą.

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·          gebėti nustatyti tinkamas radiacinei saugai užtikrinti skirtas technines priemones;

·          gebėti vertinti radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių būklę;

·          gebėti atlikti bandymus su radiacinei saugai užtikrinti skirtomis techninėmis priemonėmis.

Pavyzdiniai dokumentai:

·          diplomai, sertifikatai, pažymėjimai radiacinės saugos srityje;

·          dokumentai, patvirtinantys žinias: radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių gamintojų sertifikatai, atestatai, pažymėjimai;

·          darbdavio deklaracija dėl asmens žinių, gebėjimų ir (ar) kompetencijos patvirtinimo;

·          diplomai, pažymėjimai apie apmokymą atlikti radiacinei saugai skirtų techninių priemonių priežiūrą, remontą, patikrą ir pan.

2.

Patalpų, kuriose planuojama vykdyti veiklą, projektų (įskaitant naujų įrenginių planus) įvertinimas radiacinės saugos požiūriu

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·          turėti žinių, reikalingų galimų apšvitos dozių vertinimui patalpose, kuriose  planuojama vykdyti veiklą;

·          išmanyti reikalavimus patalpoms (įskaitant naujų įrenginių planus), kuriose planuojama veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais;

·          turėti žinių, reikalingų vertinti patalpų projektus (įskaitant naujų įrenginių planus) radiacinės saugos požiūriu.

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·    gebėti vertinti informaciją, kurią pateikia jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių gamintojai ar tiekėjai;

·    gebėti nustatyti galimos apšvitos kelius ir atlikti jonizuojančiosios spinduliuotės ekranavimo elementų skaičiavimus;

·    gebėti vertinti inžinerinių priemonių efektyvumą ir pakankamumą patalpose;

·    gebėti vertinti patalpų, kuriose planuojama veikla, projektus, pateikiant išvadas apie inžinerinių priemonių, radiacinei saugai ir pavojaus perspėjimui skirtų sistemų pakankamumą ir efektyvumą.

Pavyzdiniai dokumentai:

·          diplomai, atestatai, susiję su objektų inžinerinių sistemų vertinimu;

·          atestatai, pažymėjimai, sertifikatai, patvirtinantys apie kvalifikaciją atlikti projektų vertinimą radiacinės saugos požiūriu;

·          gyventojų, darbuotojų apšvitos vertinimo patirtį patvirtinantys dokumentai, deklaracijos.

3.

Naujų ar modifikuotų šaltinių priimtinumas naudoti ar tinkamumo eksploatuoti radiacinės saugos požiūriu

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·          turėti žinių apie įrenginius su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais;

·          turėti žinių apie reikalavimus jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniams ir veiklai su jais.

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·          gebėti vertinti informaciją, kurią pateikia jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių gamintojai ar tiekėjai;

·          gebėti įgyvendinti radiacinės saugos reikalavimus jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniams ir veiklai su jais, nustatyti tinkamas priemones radiacinės saugos reikalavimų vykdymo užtikrinimui;

·          gebėti taikyti gerosios praktikos (Tarptautinės atominės energijos agentūros radiacinės saugos pagrindus, reikalavimus ir rekomendacijas, jų įgyvendinimo ir technines gaires, arba kitą pripažintą gerąją praktiką, susijusią su radiacine sauga) pavyzdžius, diegiant radiacinės saugos užtikrinimo priemones.

Pavyzdiniai dokumentai:

·            jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių gamintojų išduoti sertifikatai, pažymėjimai, deklaracijos dėl kompetencijos ar apmokymo;

·          diplomai, sertifikatai radiacinės saugos srityje.

4.

Periodinis radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių ir metodų taikymo efektyvumo tikrinimas

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·          turėti žinių apie ALARA principą ir jo taikymą;

·          turėti žinių apie technines priemones apsaugai nuo jonizuojančiosios spinduliuotės;

·          turėti žinių, reikalingų vertinti radiacinei saugai užtikrinti skirtų techninių priemonių efektyvumą.

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·          gebėti parinkti ir vertinti sprendimus dėl techninių priemonių apsaugai nuo jonizuojančiosios spinduliuotės;

·          gebėti vertinti techninių priemonių ir metodų apsaugai nuo jonizuojančiosios spinduliuotės efektyvumą.

Pavyzdiniai dokumentai:

·          diplomai, sertifikatai, pažymėjimai radiacinės saugos srityje;

·          darbdavio deklaracija dėl asmens žinių, gebėjimų ir (ar) kompetencijos patvirtinimo.

 

5.

Įrangos, skirtos matavimams atlikti, periodinis kalibravimas, jos kokybės kontrolė, techninė priežiūra ir tikrinimas, ar ji veikianti ir, ar yra tinkamai naudojama

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·    turėti žinių apie įrangą, reikalingą matavimams atlikti (veikimą, naudojimo specifiką);

·    išmanyti reikalavimus įrangai, reikalingai matavimams atlikti;

·    turėti žinių,  reikalingų atlikti įrangos, skirtos matavimams, priežiūrą.

Radiacinės saugos ekspertas turi:

·    gebėti parinkti įrangą, reikalingą matavimams atlikti;

·    gebėti vertinti įrangos, reikalingos matavimams atlikti, naudojimo, kalibravimo, kokybės kontrolės ir techninės priežiūros procesus.

Pavyzdiniai dokumentai:

·          diplomai, sertifikatai, pažymėjimai radiacinės saugos srityje;

·          įrangos, skirtos matavimams atlikti, gamintojo ar tiekėjo sertifikatai, pažymėjimai, deklaracijos dėl asmens žinių, gebėjimų ir (ar) kompetencijos patvirtinimo;

·          darbdavio deklaracija dėl asmens žinių, gebėjimų ir (ar) kompetencijos patvirtinimo.

 

_____________________

 

Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.6-2018 „Branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais radiacinės saugos eksperto pripažinimas ir šios veiklos vykdytojų konsultavimosi su radiacinės saugos ekspertu pareigos“

3 priedas

 

(Radiacinės saugos eksperto pažymėjimo forma)

 

 

VALSTYBINĖ ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJA

 

RADIACINĖS SAUGOS EKSPERTO

PAŽYMĖJIMAS

 

 

Nr.

 

(data)

 

 

 

 

(vieta)

 

 

Pažymima, kad _________________________________________________________

(vardas, pavardė)

 

 

turi teisę vykdyti radiacinės saugos eksperto funkcijas bei teikti konsultacijas klausimais, susijusiais su radiacinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų profesinės ir gyventojų apšvitos atžvilgiu laikymusi, šioje(-se) srityje(-se):

 

1. ....

2. ....

.......

 

 

 

 

 

 

________

(pareigos)

 

 

__________

(parašas)

A.V.

 

 

_______________

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Įsakymas

Nr. 22.3-310, 2018-12-12, paskelbta TAR 2018-12-13, i. k. 2018-20368

Dėl Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2018 m. rugpjūčio 30 d. įsakymo Nr. 22.3-204 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.6-2018 „Branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais radiacinės saugos eksperto pripažinimas ir šios veiklos vykdytojų konsultavimosi su radiacinės saugos ekspertu pareigos“ patvirtinimo“ pakeitimo