Suvestinė redakcija nuo 2024-02-15

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2017-12-18, i. k. 2017-20323

 

Nauja redakcija nuo 2024-02-15:

Nr. 3-55, 2024-02-14, paskelbta TAR 2024-02-14, i. k. 2024-02771

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL GELEŽINKELIŲ SISTEMOS LIETUVOJE PRIEINAMUMO ASMENIMS SU NEGALIA IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS GERINIMO 2024–2033 M. PRIEMONIŲ PLANO PATVIRTINIMO

 

2017 m. gruodžio 18 d. Nr. 3-622

Vilnius

 

 

Įgyvendindamas 2014 m. lapkričio 18 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 1300/2014 dėl Sąjungos geležinkelių sistemos prieinamumo neįgaliesiems ir riboto judumo asmenims techninių sąveikos specifikacijų su pakeitimais, padarytais 2022 m. gegužės 10 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2022/721, 8 straipsnio 1 ir 3 dalių nuostatas ir atsižvelgdamas į 2021 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) 2021/782 dėl geležinkelių keleivių teisių ir pareigų,

t v i r t i n u Geležinkelių sistemos Lietuvoje prieinamumo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims gerinimo 2024–2033 m. priemonių planą (pridedama).

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                                                  Rokas Masiulis

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2017 m. gruodžio 18 d. įsakymu Nr. 3-622

(Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2024 m. vasario 14 d. įsakymo Nr.  3-55

redakcija)

 

GELEŽINKELIŲ SISTEMOS LIETUVOJE PRIEINAMUMO ASMENIMS SU NEGALIA IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS GERINIMO 2024–2033 M. PRIEMONIŲ PLANAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Geležinkelių sistemos Lietuvoje prieinamumo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims gerinimo 2024–2033 m. priemonių plane (toliau – Planas) pateikiama esamos geležinkelių sistemos prieinamumo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims padėties Lietuvoje apžvalga, 2024–2033 m. planuojami atlikti geležinkelių sistemos pritaikymo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims darbai, siekiant užtikrinti lygias ir nediskriminacines sąlygas asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims keliauti geležinkelių transportu Lietuvos geležinkelių tinkle vietiniais ir tarptautiniais maršrutais, taip pat šių darbų finansavimo šaltiniai.

2. Planu vadovaujasi viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas ir keleivių vežimo geležinkelių transportu paslaugas teikiančios geležinkelio įmonės (vežėjai), siekdami palaipsniui pašalinti visas geležinkelių sistemos prieinamumo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims kliūtis.

3. Planas įgyvendinamas 10 metų ir atnaujinamas ne rečiau kaip kas 5 metus, įvertinant Plano III skyriuje nurodytų priemonių dėl viešosios geležinkelių infrastruktūros, geležinkelio stočių ir stotelių, geležinkelių riedmenų pritaikymo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims įgyvendinimo pažangą per 5 paskutinius pasibaigusius metus.

4. Plano derinimo procese dalyvavo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojo funkcijas vykdanti AB „LTG Infra“, viešąsias keleivių vežimo geležinkelių transportu paslaugas (toliau – viešosios paslaugos) teikianti geležinkelio įmonė (vežėjas) UAB „LTG Link“ ir Lietuvos negalios organizacijų forumas.

5. Plane vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos 2014 m. lapkričio 18 d. Komisijos reglamente (ES) Nr. 1300/2014 dėl Sąjungos geležinkelių sistemos prieinamumo neįgaliesiems ir riboto judumo asmenims techninės sąveikos specifikacijų su pakeitimais, padarytais 2022 m. gegužės 10 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2022/721, Lietuvos Respublikos geležinkelių transporto kodekse, Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Geležinkelio stočių projektavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2004 m. gegužės 5 d. įsakymu Nr. 3-25/D1-249 „Dėl Geležinkelio stočių projektavimo taisyklių patvirtinimo“.

 

II SKYRIUS

ESAMOS GELEŽINKELIŲ SISTEMOS PRIEINAMUMO ASMENIMS SU NEGALIA IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS PADĖTIES LIETUVOJE APŽVALGA

 

PIRMASIS SKIRSNIS

VIEŠOSIOS GELEŽINKELIŲ INFRASTRUKTŪROS OBJEKTŲ, GELEŽINKELIO STOČIŲ IR STOTELIŲ PRIEINAMUMAS ASMENIMS SU NEGALIA IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS

 

6. Specialiųjų poreikių turinčių žmonių susisiekimo gerinimo Lietuvos Respublikoje gerosios praktikos vadove, patvirtintame Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2013 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. 3-403 „Dėl Specialiųjų poreikių turinčių žmonių susisiekimo gerinimo Lietuvos Respublikoje gerosios praktikos vadovo patvirtinimo“, be kita ko, pateikta geležinkelių sistemos prieinamumo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims padėties iki 2013 m. apžvalga, taip pat nustatytos susisiekimo geležinkelių transportu asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims gerinimo kryptys.

7. Siekdamas aktualizuoti informaciją apie faktinį geležinkelio stočių ir stotelių pritaikymo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims lygį ir prieinamumo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims kliūtis, 2020 m. viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas atliko geležinkelio stočių ir stotelių vidaus ir lauko infrastruktūros inventorizaciją (toliau – inventorizacija). Inventorizacija buvo atlikta pagal inventorizacijos aprašą, suderintą su savivaldybėmis ir organizacijomis, atstovaujančiomis asmenų su negalia teisėms ir interesams.

8. Informaciją apie nustatytas prieinamumo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims kliūtis, taip pat pažangą, kuri daroma gerinant prieinamumą asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims, viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas ir keleivių vežimo geležinkelių transportu paslaugas teikiančios geležinkelio įmonės (vežėjai) kaupia jų rengiamuose inventoriaus aprašuose, kaip nustatyta Reglamento (ES) Nr. 1300/2014 7 ir 7a straipsniuose. Inventoriaus aprašai nuolat atnaujinami – į juos įtraukiami duomenys apie naują ir modernizuotą viešąją geležinkelių infrastruktūrą, geležinkelio stotis ir stoteles, naujus ir modernizuotus geležinkelių riedmenis.

9. Įvertinus tai, kad viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas valdo 160 geležinkelio stočių ir stotelių, taip pat tai, kad keleiviniai traukiniai, 2023 m. duomenimis, stoja 119 geležinkelio stočių ir stotelių, ir atsižvelgiant į pagal inventorizacijos duomenis reikiamų atlikti darbų apimtį, nustatytas poreikis iki 2025 m. pabaigos maršrutui be kliūčių ar maršrutui be laiptelių pritaikyti 50 geležinkelio stočių ir stotelių, kuriose, 2018 m. duomenimis, buvo aptarnauta daugiau kaip 38 keleiviai per parą, esančius peronus (tiesiogiai iš miesto ar per geležinkelio stoties rūmus).

10. Inventorizacijos metu nustatyta, kad 7 geležinkelio stotyse ir stotelėse, kuriose, 2018 m. duomenimis, buvo aptarnauta daugiau kaip 38 keleiviai per parą, techninės priemonės maršrutui be kliūčių ar maršrutui be laiptelių įrengti suplanuotos įgyvendinant kitus geležinkelių infrastruktūros plėtros projektus (antrųjų geležinkelio kelių statybos, įgyvendinant projektą „Rail Baltica“), o vienoje geležinkelio stotyje techninės priemonės maršrutui be kliūčių ar maršrutui be laiptelių įrengti negali būti įgyvendinamos dėl avarinės geležinkelio stoties perono būklės ir reikalingų papildomų rekonstrukcijos / statybos darbų.

11. Detali informacija apie geležinkelio stočių ir stotelių pritaikymą asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims (remiantis inventorizacijos duomenimis):

11.1. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Telšių geležinkelio stočių rūmuose esančios bilietų pardavimo kasos pritaikytos aptarnauti vežimėliais judančius asmenis.

11.2.  Kauno, Klaipėdos, Telšių, Radviliškio, Matuizų, Naujosios Vilnios, Kenos, Jonavos, Mažeikių, Senųjų Trakų, Marijampolės geležinkelio stočių prieigose esančiose automobilių stovėjimo aikštelėse, kurias valdo viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas, įrengtos automobilių stovėjimo vietos, skirtos automobiliams, pažymėtiems skiriamuoju ženklu „Asmuo su negalia“.

11.3. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių geležinkelio stotyse įrengti pagalbos iškvietimo skambučiai, kuriais asmenys su negalia ir riboto judumo asmenys gali šių geležinkelio stočių darbuotojams pranešti apie savo atvykimą į geležinkelio stotį ir prireikus paprašyti jų pagalbos.

11.4. Vilniaus geležinkelio stotyje įrengtas keltuvas asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims, kuriuo, padedant šios geležinkelio stoties darbuotojams, galima patekti į požeminį tunelį, ir liftas, kuriuo, padedant šios geležinkelio stoties darbuotojams, galima pakilti iš požeminio tunelio į 35-ąjį peronus. Kauno geležinkelio stoties požeminėje geležinkelio perėjoje įrengtas liftas, kuriuo, padedant šios geležinkelio stoties darbuotojams, galima patekti į 2-ajį ir 3-iajį peronus, taip pat šiose stotyje įrengtas liftas, kuriuo galima patekti į laukiamąją salę. Marijampolės geležinkelio stotyje įrengtas liftas, kuriuo, padedant šios geležinkelio stoties darbuotojams, galima patekti iš 1-ojo perono į 3-iąjį peroną. Visuose keltuvuose ir liftuose įrengti pagalbos iškvietimo mygtukai.

11.5. 2023 m. 50-yje geležinkelio stočių ir stotelių (Bezdonių, Dūkšto, Durpyno, Garliavos, Ignalinos, Jonavos, Jūrės, Kaišiadorių, Kariotiškių, Kauno, Kazlų Rūdos, Kėdainių, Kenos, Kybartų, Klaipėdos, Kretingos, Lentvario, Marijampolės, Matuizų, Mažeikių, Naujosios Vilnios, Vilniaus oro uosto, Pabradės, Palemono, Panerių, Panevėžio, Pavilnio, Pilviškių, Plungės, Pravieniškių, Radviliškio, Rokiškio, Rūdiškių, Senųjų Trakų, Šiaulių, Šilėnų, Šilutės, Švenčionėlių, Telšių, Trakų, Turmanto, Valčiūnų, Valkininkų, Varėnos, Vievio, Vilkaviškio, Vilniaus, Visagino, Vokės, Žaslių) įrengtos keleivių informavimo sistemos, kurios sudaro technines sąlygas realiuoju laiku, pasitelkiant vaizdines ir garsines priemones, teikti geležinkelio stočių rūmuose esančiose keleivių laukiamosiose salėse, geležinkelio stočių ir stotelių peronuose, požeminėse perėjose informaciją keleiviams prieš kelionę traukiniu. Keleivių informavimo sistemą sudaro:

11.5.1. 8 dideli vaizdo ekranai geležinkelio stočių rūmuose esančiose keleivių laukimo salėse (Vilniaus – 3 ekranai, Kauno – 3, Klaipėdos – 1, Šiaulių – 1);

11.5.2. 45 maži vaizdo ekranai geležinkelio stotyse ir jų prieigose;

11.5.3. 164 lauko ekranai geležinkelio stočių ir stotelių peronuose ir jų prieigose bei požeminėse perėjose;

11.5.4. 25 garso įrenginiai geležinkelio stočių rūmuose esančiose keleivių laukiamosiose salėse, geležinkelio stočių ir stotelių peronuose ir jų prieigose, požeminėse perėjose.

12. 2022 m. atlikti vidaus infrastruktūros pagerinimo darbai 10 geležinkelio stočių ir stotelių (Kėdainių, Jūrės, Šiaulių, Kaišiadorių, Kazlų Rūdos, Varėnos, Kenos, Kretingos, Radviliškio) rūmų keleivių laukiamosiose salėse, 2022 m. atlikti vidaus infrastruktūros pagerinimo darbai Telšių geležinkelio stoties rūmų keleivių laukiamojoje salėje, 2023 m. atlikti lauko infrastruktūros pagerinimo darbai 14 geležinkelio stočių ir stotelių (Jonavos, Klaipėdos, Marijampolės, Radviliškio, Senųjų Trakų, Trakų, Žaslių, Mažeikių, Vievio, Panerių, Kauno, Lentvario, Kaišiadorių, Naujosios Vilnios) peronuose.

13. Iš 119 geležinkelio stočių ir stotelių, kuriose, 2023 m. duomenimis, stojo keleiviniai traukiniai, stoties rūmai su įrengta keleivių laukimo sale yra 44 geležinkelio stotyse. Apibendrinta informacija apie geležinkelio stočių, kuriose yra stoties rūmai su keleivių laukimo sale, pritaikymą asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims:

~b612593

Icon  Description automatically generated

Paveikslėlis, kuriame yra logotipas, simbolis, Grafika, Šriftas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, baltas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, Šriftas, logotipas, Grafika  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra logotipas, simbolis, Šriftas, Grafika  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra žinutė, rezultatų lentelė  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, Grafika  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra žinutė, ženklas, laukas, gėrimas  Automatiškai sugeneruotas aprašymasPaveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, Elektrinė mėlyna spalva  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

1.

Vilnius

(automobilių stovėjimo aikštelės valdytoja yra savivaldybė)

2.

Kaunas

  □

3.

Klaipėda

4.

Šiauliai

 

(automobilių stovėjimo aikštelės valdytoja yra savivaldybė)

5.

Kretinga

 

 

 

 

6.

Plungė

 

 

 

 

7.

Telšiai

 

 

8.

Radviliškis

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

9.

Jonava

 

 

 

10.

Kaišiadorys

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

11.

Kėdainiai

 

 

 

 

12.

Marijampolė

 

 

 

 

 

13.

Panevėžys

 

 

 

 

14.

Matuizos

 

 

 

15.

Pravieniškės

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

 

 

16.

Lentvaris

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

(automobilių stovėjimo aikštelės valdytoja yra savivaldybė)

17.

Vievis

 

 

 

 

 

18.

Dotnuva

 

 

 

 

 

 

 

 

19.

Gudžiūnai

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

 

 

 

20.

Kazlų Rūda

 

 

 

 

21.

Kybartai

 

 

 

 

 

 

 

22.

Mauručiai

 

 

 

 

 

 

 

23.

Pilviškiai

 

 

 

 

 

 

24.

Vilkaviškis

 

 

 

 

 

25.

Žasliai

 

 

 

 

 

 

26.

Naujoji

Vilnia

 

 

 

 

27.

Bezdonys

 

 

 

 

 

 

28.

Pabradė

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

 

29.

Švenčionėliai

 

 

 

 

30.

Ignalina

 

 

 

 

 

 

31.

Visaginas

 

 

 

 

 

 

32.

Turmantas

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

 

 

33.

Kena

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

34.

Senieji Trakai

 

 

 

 

 

35.

Rūdiškės

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

 

 

36.

Valkininkai

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

 

 

37.

Varėna

 

 

 

 

 

38.

Jūrė

 

 

 

 

 

(automobilių stovėjimo aikštelės valdytoja yra savivaldybė)

39.

Kyviškės

 

 

 

 

 

 

 

40

Šeduva

 

 

 

 

 

 

41.

Trakai

 

 

 

 

42.

Marcinkonys

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

 

 

 

43.

Dūkštas

 

 

 

 

 

 

 

44.

Pavenčiai

 

(galimybė patekti į 1 peroną)

 

 

 

 

 

 

 

Pastabos:

Icon  Description automatically generated

 

–  Bilietų pardavimo kasa pritaikyta aptarnauti vežimėliais judančius asmenis.

Paveikslėlis, kuriame yra logotipas, simbolis, Grafika, Šriftas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas 

– Galimybė patekti į peroną (viename lygyje, rampomis, pandusais ar liftais).

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, baltas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

–    Geležinkelio stoties rūmuose įrengta keleivių laukimo salė pritaikyta asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims.

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, Šriftas, logotipas, Grafika  Automatiškai sugeneruotas aprašymas 

–  Geležinkelio stoties rūmuose įrengtas asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims pritaikytas tualetas.

Paveikslėlis, kuriame yra logotipas, simbolis, Šriftas, Grafika  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

– Yra galimybė asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims išsikviesti pagalbą.

Paveikslėlis, kuriame yra Šriftas, simbolis, logotipas, dizainas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas 

– Naudojama papildoma įranga asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims aptarnauti.

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, Grafika  Automatiškai sugeneruotas aprašymas 

– Įrengtos automobilių stovėjimo vietos, skirtos automobiliams, pažymėtiems skiriamuoju ženklu „Asmuo su negalia“.

Paveikslėlis, kuriame yra žinutė, ženklas, laukas, gėrimas  Automatiškai sugeneruotas aprašymasPaveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, Elektrinė mėlyna spalva  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

– Vaizdinė ir garsinė informacija geležinkelio stotyje.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

GELEŽINKELIŲ RIEDMENŲ PRIEINAMUMAS ASMENIMS SU NEGALIA IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS

 

14. Viešąsias paslaugas teikianti geležinkelio įmonė (vežėjas) viešosioms paslaugoms teikti naudoja 52 geležinkelių riedmenis, iš jų 23 geležinkelių riedmenys yra visiškai, 29 geležinkelių riedmenys – iš dalies pritaikyti asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims:

14.1. Visuose viešosioms paslaugoms teikti naudojamuose keleiviniuose dyzeliniuose ir elektriniuose geležinkelių riedmenyse yra įrengtos garsinės keleivių informavimo sistemos ir vietos vežimėliams tvirtinti. Visi pagrindiniai informaciniai ženklai ir užrašai minėtuose geležinkelių riedmenyse pateikiami ir Brailio raštu.

14.2. Viešosioms paslaugoms teikti naudojami dviaukščiai elektriniai traukiniai EJ575 ir dyzeliniai traukiniai 730 ML yra žemagrindžiai (nėra didelio aukščio skirtumo tarp traukinio krašto ir perono), šiuose geležinkelių riedmenyse yra įrengtos rampos įvažiuoti į geležinkelių riedmenis  arba išvažiuoti iš jų keleiviams su vežimėliais.

15. Detali informacija apie viešosioms paslaugoms teikti naudojamų geležinkelių riedmenų pritaikymą asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims:

Geležinkelių riedmenų tipas

Skaičius

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, Šriftas, logotipas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, Grafika  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, Elektrinė mėlyna spalva  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra žinutė, ženklas, laukas, gėrimas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, Elektrinė mėlyna spalva, Šriftas, logotipas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

EJ575

13

PESA 730ML

7

PESA 630M

3

PESA 620M

12

 

 

RA-2

4

 

 

DR1A

2

 

 

 

DR1AM

3

 

 

 

DR1AMv

8

 

 

 

Pastabos:

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, Šriftas, logotipas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

–    Įrengtos išskleidžiamos / pastatomos rampos įvažiuoti vežimėliu.

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, Grafika  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

– Įrengtos vietos keleiviams su vežimėliais.

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, Šriftas, logotipas, Grafika  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

– Įrengtas tualetas asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims.

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, logotipas, Šriftas, Elektrinė mėlyna spalva  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

– Vaizdinė informavimo sistema.

Paveikslėlis, kuriame yra žinutė, ženklas, laukas, gėrimas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

– Garsinė informavimo sistema.

Paveikslėlis, kuriame yra simbolis, Elektrinė mėlyna spalva, Šriftas, logotipas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

–    Lytimoji informavimo sistema.

 

 

 

TREČIASIS SKIRSNIS

VEIKLOS TAISYKLĖS (PAGALBA) TRŪKSTAMAM GELEŽINKELIŲ SISTEMOS PRIEINAMUMUI ASMENIMS SU NEGALIA IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS KOMPENSUOTI

 

16. Informacija apie geležinkelių riedmenų, geležinkelio stočių ir stotelių pritaikymą asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims, Plano 17 punkte nurodytos pagalbos geležinkelio stotyje ir kelionės metu teikimo sąlygas ir terminus, kelionės traukiniais planavimą pateikiama keleivių vežimo geležinkelių transportu paslaugas teikiančios geležinkelio įmonės (vežėjo) tvirtinamose bendrosiose keleivių vežimo taisyklėse.

17. Asmenį su negalia ar riboto judumo asmenį, ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki traukinio išvykimo informavusį apie pagalbos geležinkelio stotyje poreikį, keleivių vežimo geležinkelių transportu paslaugas teikiančios geležinkelio įmonės (vežėjo) darbuotojai pasitinka geležinkelio stoties vietoje, kurioje įrengtas pagalbos iškvietimo mygtukas, suteikia visą reikalingą su kelione susijusią informaciją, palydi jį iki bilietų pardavimo kasų, padeda įsigyti bilietą, palydi iki traukinio išvykimo vietos ir padeda įlipti į traukinį.

18. Keleivių vežimo geležinkelių transportu paslaugas teikiančios geležinkelio įmonės (vežėjo) darbuotojai Plano 17 punkte nurodytą pagalbą asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims teikia nemokamai.

 

III SKYRIUS

VIEŠOSIOS GELEŽINKELIŲ INFRASTRUKTŪROS, GELEŽINKELIO STOČIŲ IR STOTELIŲ BEI GELEŽINKELIŲ RIEDMENŲ PRITAIKYMO ASMENIMS SU NEGALIA IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS PRIORITETAI IR PLANUOJAMI ATLIKTI DARBAI

 

19. Statomos, atnaujinamos ar modernizuojamos geležinkelio stotys ir stotelės, įsigyjami nauji geležinkelių riedmenys turi atitikti techninius parametrus, nurodytus Reglamente (ES) Nr. 1300/2014.

20. Rengdamas geležinkelio stočių ir stotelių atnaujinimo ar modernizavimo darbų atlikimo techninius projektus viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas turi numatyti technines priemones, reikalingas šiems objektams pritaikyti asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims.

21. Viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas, nustatydamas geležinkelio stočių ir stotelių, kuriose atliktini atnaujinimo ar modernizavimo darbai, eilę, vertina keleivinių traukinių maršrutus, šiuose maršrutuose numatytus traukinių sustojimus, keleivių srautus ir pirmumą teikia toms geležinkelio stotims ir stotelėms,  į kurias atvykstančių ir iš kurių išvykstančių keleivių vidutinis metinis skaičius per parą yra didžiausias.

22. Viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas, siekdamas sudaryti sąlygas asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims be kliūčių ar laiptelių patekti į 41 geležinkelio stotyse ir stotelėse, kuriose, 2019 m. duomenimis, buvo aptarnauta ne mažiau kaip 38 keleiviai per parą, esančius peronus (tiesiogiai iš miesto ar per geležinkelio stočių rūmus), planuoja įgyvendinti šias technines priemones: įrengti bent vieną maršrutą be laiptelių viešosios infrastruktūros valdytojo valdomoje geležinkelio stočių ir stotelių teritorijoje, jį paženklinti lytimosiomis ir kontrastingomis vaikščiojamojo paviršiaus žymenomis, įrengti turėklus, ant kurių nurodyta glausta informacija Brailio raštu arba prizminėmis raidėmis ar skaitmenimis, kaip nustatyta Reglamento (ES) Nr. 1300/2014 priedo 4.2.1.2.3 papunktyje, viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojo valdomas automobilių stovėjimo aikšteles, esančias geležinkelio stočių prieigose, pritaikyti asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims, paženklinti automobilių stovėjimo vietas, skirtas automobiliams, pažymėtiems skiriamuoju ženklu „Asmuo su negalia“, panaikinti slenksčius į geležinkelio stotyse įrengtas keleivių laukimo sales. Šiame punkte nurodytos konkrečios techninės priemonės pagal inventorizacijos metu nustatytą poreikį įgyvendinamos tokiu eiliškumu:

22.1. iki 2024 m. pabaigos planuojama atlikti lauko infrastruktūros pagerinimo darbus Šiaulių geležinkelio stoties peronuose;

22.2. iki 2024 m. pabaigos planuojama atlikti vidaus infrastruktūros pagerinimo darbus 10 geležinkelio stočių ir stotelių (Jonavos, Marijampolės, Kybartų, Lentvario, Ignalinos, Pabradės, Vievio, Visagino, Pravieniškių, Vilkaviškio) rūmų keleivių laukiamosiose salėse;

22.3. iki 2025 m. pabaigos planuojama atlikti lauko infrastruktūros pagerinimo darbus 26 geležinkelio stočių ir stotelių (Vilniaus, Švenčionėlių, Ignalinos, Visagino, Varėnos, Pabradės, Plungės, Kėdainių, Pravieniškių, Rūdiškių, Kenos, Palemono, Matuizų, Vilniaus oro uosto, Kybartų, Šilėnų, Vilkaviškio, Bezdonių, Dūkšto, Turmanto, Pilviškių, Kariotiškių, Marcinkonių, Lazdėnų, Kyviškių, Sodų) peronuose.

23. Iki 2033 m. pabaigos viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas planuoja įgyvendinti technines priemones maršrutui be kliūčių ar maršrutui be laiptelių užtikrinti 50 geležinkelio stočių ir stotelių, kuriose aptarnaujama daugiausia keleivių. Konkrečias geležinkelio stotis ir stoteles ir jose reikalingas įgyvendinti priemones maršrutui be kliūčių ar maršrutui be laiptelių užtikrinti viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas nustatys ne vėliau kaip iki 2028 m., įvertinęs vidutinį keleivių, aptarnautų geležinkelio stotyse ir stotelėse 2027 m., skaičių.

24. Iki 2024 m. pabaigos viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas planuoja atnaujinti Vilniaus geležinkelio stotyje ir Kaišiadorių geležinkelio stotyje esančius pėsčiųjų tiltus pritaikyti juos asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims.

25. 2025 m. viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas planuoja parengti Radviliškio, Kybartų ir Panerių geležinkelio stotyse esančių pėsčiųjų tiltų atnaujinimo darbų, pritaikant šiuos tiltus asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims pagal atliktas technines ekspertizes, techninius projektus ir iki 2028 m. pabaigos atnaujinti šiose geležinkelio stotyse esančius pėsčiųjų tiltus, iki 2033 m. pabaigos atnaujinti Šiaulių ir Panevėžio geležinkelio stotyse esančius pėsčiųjų tiltus – pritaikyti juos asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims.

26. Iki 2024 m. pabaigos viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas planuoja Vilniaus geležinkelio stotyje įrengti asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims pritaikytą vertikalų keltuvą iš 1-ojo šios stoties perono nusileisti į požeminę perėją.

27. 2026 m. viešąsias paslaugas teikianti  geležinkelio įmonė (vežėjas) planuoja pradėti eksploatuoti 15 naujų geležinkelių riedmenų, pritaikytų asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims.

28. Iki 2024 m. pabaigos viešąsias paslaugas teikianti geležinkelio įmonė (vežėjas) planuoja 23 geležinkelio stotyse (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Lentvario, Kaišiadorių, Švenčionėlių, Kazlų Rūdos, Vilniaus oro uosto, Trakų, Varėnos, Naujosios Vilnios, Ignalinos, Visagino, Marijampolės, Jonavos, Kėdainių, Kretingos, Plungės, Telšių, Radviliškio, Pabradės ir Vievio) įrengti 33 bilietų pardavimo automatus, pritaikytus asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims. Bilietų pardavimo automatai bus pritaikyti žmonėms, turintiems individualių poreikių: operacinės dalys (lietimui jautrūs ekranai ir atsiskaitymo įrenginiai) bus lengvai pasiekiamos asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims, regos negalią turintys keleiviai galės reguliuoti ekrano ryškumą, simbolių dydį, bilietų pardavimo automatais lietuvių kalba galės naudotis ir aklieji.

 

IV SKYRIUS

VIEŠOSIOS GELEŽINKELIŲ INFRASTRUKTŪROS, GELEŽINKELIO STOČIŲ IR STOTELIŲ IR GELEŽINKELIŲ RIEDMENŲ PRITAIKYMO ASMENIMS SU NEGALIA IR RIBOTO JUDUMO ASMENIMS FINANSAVIMO ŠALTINIAI

 

29. Viešosios geležinkelių infrastruktūros objektų, geležinkelio stočių ir stotelių atnaujinimo ir modernizavimo darbai pritaikant šiuos objektus asmenims su negalia  ir riboto judumo asmenims finansuojami pajamomis, gautomis vykdant viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojo veiklą ir Lietuvos valstybei nuosavybės teise priklausančių geležinkelių paslaugų įrenginių operatoriaus veiklą, laikantis Geležinkelių transporto kodekso reikalavimų dėl tikslinio minėtų pajamų panaudojimo, taip pat valstybės biudžeto lėšomis, be kita ko, skiriamomis  viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojui pagal Viešosios geležinkelių infrastruktūros ir Lietuvos valstybei nuosavybės teise priklausančių geležinkelių paslaugų įrenginių kokybės ir finansavimo užtikrinimo sutartį, Europos Sąjungos fondų, viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojo, geležinkelio stočių ir stotelių operatoriaus skolintomis lėšomis.

30. Naujų geležinkelių riedmenų įsigijimo, geležinkelio įmonių (vežėjų) naudojamų geležinkelių riedmenų pritaikymo asmenims su negalia ir riboto judumo asmenims išlaidos dengiamos šiuos geležinkelių riedmenis įsigyjančių ar naudojančių geležinkelio įmonių (vežėjų), valstybės biudžeto lėšomis, be kita ko, skiriamomis viešųjų paslaugų teikimo nuotoliui padengti pagal viešųjų paslaugų teikimo sutartį, ir (ar) skolintomis lėšomis.

___________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-55, 2024-02-14, paskelbta TAR 2024-02-14, i. k. 2024-02771

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2017 m. gruodžio 18 d. įsakymo Nr. 3-622 „Dėl Europos Sąjungos geležinkelių sistemos prieinamumo neįgaliesiems ir riboto judumo asmenims techninio sąveikumo specifikacijos įgyvendinimo plano patvirtinimo“ pakeitimo