Suvestinė redakcija nuo 2021-07-20

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2020-01-07, i. k. 2020-00142

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL AMBULATORINIŲ ESTETINĖS CHIRURGIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2020 m. sausio 6 d. Nr. V-11

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 10 straipsnio 6 punktu:

1. T v i r t i n u Ambulatorinių estetinės chirurgijos paslaugų teikimo reikalavimų aprašą (pridedama).

2. P a v e d u įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui  pagal veiklos sritį.

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2020 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                               Aurelijus Veryga

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro 2020 m. sausio 6 d.

įsakymu Nr. V-11

 

 

AMBULATORINIŲ ESTETINĖS CHIRURGIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO REIKALAVIMŲ APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ambulatorinių estetinės chirurgijos paslaugų teikimo reikalavimų aprašas  (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus asmens sveikatos priežiūros įstaigai (toliau – Įstaiga) ir specialistams, teikiantiems ambulatorines estetinės chirurgijos paslaugas, reikalavimus patalpoms ir medicinos pagalbos priemonėms (prietaisams), naudojamoms teikiant ambulatorines estetinės chirurgijos paslaugas, ir ambulatorinių estetinės chirurgijos paslaugų teikimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos ir jų apibrėžtys:

2.1. Ambulatorinė estetinės chirurgijos paslauga – planinė plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo ar kitos profesinės kvalifikacijos gydytojo pagal kompetenciją, nurodytą atitinkamoje Lietuvos medicinos normoje, teikiama sveikatos būklei pagerinti tiesiogiai neskirta asmens sveikatos priežiūros paslauga, kurią teikdamas gydytojas taiko pacientui vietinę ar sritinę nejautrą ir atlieka jo išvaizdai estetiniais tikslais pakeisti ir pagerinti skirtą operaciją arba intervencinę procedūrą, po kurios užtikrinama paciento pooperacinė (poprocedūrinė) priežiūra ir trumpalaikis stebėjimas.

2.2. Ambulatorinės estetinės chirurgijos pacientas – asmuo, kuriam Įstaigoje teikiamos ambulatorinės estetinės chirurgijos paslaugos.

3. Ambulatorinių estetinės chirurgijos paslaugos procedūrų sąrašas pateiktas Aprašo priede.

4. Ambulatorinės estetinės chirurgijos paslaugos nėra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Įstaiga, teikianti ambulatorines estetinės chirurgijos paslaugas, su pacientu sudaro sutartį dėl šių paslaugų teikimo. Sutartyje turi būti aptartos paslaugų teikimo ir apmokėjimo (įskaitant apmokėjimą įvykus komplikacijoms) sąlygos.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI ĮSTAIGAI, TEIKIANČIAI AMBULATORINeS estetinės CHIRURGIJOS PASLAUGAS, IR JOS SPECIALISTAMS

 

5. Ambulatorinės estetinės chirurgijos paslaugos teikiamos Įstaigoje:

5.1. turinčioje galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją, suteikiančią teisę teikti ambulatorines asmens sveikatos priežiūros estetinės chirurgijos paslaugas;

5.2. su kita Įstaiga, teikiančia ne žemesnio kaip antrinio lygio stacionarines chirurgijos paslaugas, sudariusioje sutartį dėl pacientų perkėlimo, esant indikacijų, ne vėliau kaip per 40 minučių nuo indikacijų nustatymo momento;

5.3. atitinkančioje kitus Apraše nustatytus reikalavimus.

6. Ambulatorines estetinės chirurgijos paslaugas teikia Aprašo 2.1 papunktyje nurodytos profesinės kvalifikacijos gydytojas, turintis galiojančią licenciją, kuri suteikia teisę jos turėtojui verstis medicinos praktika pagal atitinkamą profesinę kvalifikaciją ir atlikti Aprašo priede nurodytas operacijas ar diagnostines procedūras, kartu su bendrosios praktikos slaugytoju.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI PATALPOMS IR MEDICINOS PRIEMONĖMS (PRIETAISAMS)

 

7. Įstaigoje, teikiančioje ambulatorines estetinės chirurgijos paslaugas, turi būti šios patalpos:

7.1. pacientų priėmimo patalpa;

7.2. procedūrų kabinetas ar operacinė;

7.3. laukiamasis;

7.4. personalo patalpos.

8. Vienoje iš Aprašo 7 punkte nurodytų patalpų turi būti Įstaigos, įmonės medicinos punkto (sveikatos tarnybos), sveikatos priežiūros įstaigos pirmosios pagalbos vaistinėlė ir anafilaksinio šoko vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių rinkinys, atitinkantys Įstaigos, įmonės medicinos punkto (sveikatos tarnybos), sveikatos priežiūros įstaigos pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės aprašyme ir Anafilaksinio šoko vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių rinkinio aprašyme, patvirtintuose Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. V-450 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlių ir pirmosios pagalbos rinkinių“.

9. Įstaigoje, teikiančioje ambulatorines estetinės chirurgijos paslaugas, turi būti šios medicinos priemonės (prietaisai):

9.1. operacinė lempa, operacinis stalas ir (arba) kita operacijoms ar intervencinėms procedūroms atlikti reikalinga įranga;

9.2. operacijoms ar intervencinėms procedūroms atlikti reikalingas instrumentų rinkinys;

9.3. kvėpavimo aparatas (Ambu tipo).

 

IV SKYRIUS

AMBULATORINIŲ ESTETINĖS CHIRURGIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKA

 

10. Dėl ambulatorinės estetinės chirurgijos paslaugos pacientas kreipiasi pats arba atvyksta gydytojo, nustačiusio Ambulatorinių estetinės chirurgijos paslaugų sąraše nurodytos paslaugos poreikį, siuntimu.

11. Sprendimą dėl ambulatorinės estetinės chirurgijos paslaugos suteikimo pacientui priima  Aprašo 2.1 papunktyje nurodytos profesinės kvalifikacijos gydytojas, įvertinęs paciento anamnezę, objektyvius sveikatos duomenis, tyrimų, atliktų pagal poreikį, rezultatus.

12. Visą ambulatorinės estetinės chirurgijos paslaugos teikimo laikotarpį pacientą stebi Aprašo 2.1 papunktyje nurodytos profesinės kvalifikacijos gydytojas ir (ar) bendrosios praktikos slaugytojas.

13. Jeigu paciento sveikatos būklė po atliktos ambulatorinės estetinės chirurgijos procedūros yra stabili, o laikotarpis po atliktos procedūros yra sklandus (be komplikacijų), pacientas išleidžiamas į namus.

14. Jeigu paciento dėl sveikatos būklės negalima išleisti į namus, Įstaiga, teikusi ambulatorinę estetinės chirurgijos paslaugą, pacientą ne vėliau kaip per 40 minučių nuo indikacijų nustatymo momento perkelia į ne žemesnio kaip antrinio lygio stacionarines chirurgijos paslaugas teikiančią Įstaigą, su kuria yra sudariusi sutartį dėl pacientų perkėlimo ir ne žemesnio kaip antrinio lygio stacionarinių chirurgijos paslaugų teikimo.

15. Pacientas ir paciento sutikimu jo šeimos gydytojas apie pacientui suteiktą ambulatorinę estetinės chirurgijos paslaugą ir tolesnio gydymo rekomendacijas informuojami jiems pateikiant išrašą iš medicinos dokumentų (forma Nr. 027/a „Medicinos dokumentų išrašas / siuntimas“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“).

–––––––––––

 

Ambulatorinių estetinės chirurgijos

paslaugų teikimo reikalavimų aprašo

priedas

 

AMBULATORINIŲ ESTETINĖS CHIRURGIJOS PASLAUGOS PROCEDŪRŲ SĄRAŠAS

 

 

 

1. Bendrosios procedūros:

1.1. riebalų persodinimas smulkiems kūno defektams koreguoti;

1.2. audinių užpildų injekcijos;

1.3. botulino toksino injekcijos;

1.4. kūno defektų korekcija panaudojant chirurginius siūlus;

1.5. odos pažeidimo lazerinė procedūra, elektroterapija;

1.6. odos pažeidimo lazerinė fotokoaguliacija;

1.7. lazerinė odos kraujagyslių, telangiektazijų ar kraujagyslinio pažeidimo fotokoaguliacija;

1.8. odos kraujagyslių, telangiektazijų ar kraujagyslinio pažeidimo lazerinė fotokoaguliacija, impulsinė lazerinė, didelio ploto.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-1683, 2021-07-19, paskelbta TAR 2021-07-19, i. k. 2021-16114

 

2.  Procedūros galvos ir kaklo srityse:

2.1. nedidelės apimties antakių pakėlimas;

2.2. akių vokų korekcija (taikoma vietinė nejautra);

2.3. nosies deformacijos korekcija (taikoma vietinė nejautra);

2.4. veido riebalų siurbimas;

2.5. riebalų persodinimas smulkiems galvos ir kaklo defektams koreguoti (taikoma vietinė nejautra);

2.6. išorinės ausies plastika (taikoma vietinė nejautra);

2.7. veido ar kaklo pažeidimo lazerinė procedūra.

Papildyta papunkčiu:

Nr. V-1683, 2021-07-19, paskelbta TAR 2021-07-19, i. k. 2021-16114

 

3.  Procedūros krūtinės ląstos ir krūtų, liemens, pilvo ir genitalijų srityse:

3.1. spenelių areolių plastika;

3.2. moteriškų išorinių genitalijų plastika.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. V-1683, 2021-07-19, paskelbta TAR 2021-07-19, i. k. 2021-16114

Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. sausio 6 d. įsakymo Nr. V-11 „Dėl Ambulatorinių estetinės chirurgijos paslaugų teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo