Įsakymas netenka galios 2020-01-01:

Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas

Nr. V-149, 2019-12-31, paskelbta TAR 2019-12-31, i. k. 2019-21819

Dėl Studijų krypčių išorinio vertinimo metodikos, Ketinamų vykdyti studijų programų vertinimo metodikos, Studijų krypčių išorinio vertinimo plano, Ekspertų atrankos aprašo, Ekspertų darbo organizavimo aprašo patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 2016-11-16 iki 2019-12-31

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2015-08-14, i. k. 2015-12329

 

STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL EKSPERTŲ ATRANKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2015 m. rugpjūčio 14 d. Nr. V-41

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. ISAK-1652 „Dėl Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 7 punktu, siekdamas įgyvendinti Paraiškos dokumentų leidimui vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą gauti vertinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. sausio 8 d. įsakymu Nr. V-17 „Dėl Paraiškos dokumentų leidimui vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą gauti vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 8 punktą, Aukštųjų mokyklų išorinio vertinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugsėjo 22 d. nutarimu Nr. 1317 „Dėl Aukštųjų mokyklų išorinio vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo ir Aukštųjų mokyklų akreditavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ , 15 punktą, ,Išsilavinimo ir kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu ir įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, pripažinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. vasario 29 d. nutarimu Nr. 212 „Dėl Išsilavinimo ir kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu ir įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, pripažinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 14 punktą, Studijų kokybės vertinimo centro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. birželio 1 d. įsakymu Nr. ISAK-992 „Dėl Studijų kokybės vertinimo centro nuostatų patvirtinimo“, 9.1 ir 15.4 papunkčius, įgyvendindamas Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo nuostatas ir gaires:

1. Tvirtinu Ekspertų atrankos aprašą (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2007 m. kovo 19 d. įsakymą Nr. 1-55 „Dėl Ekspertų atrankos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2015 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotoja,

laikinai einanti direktoriaus pareigas                                                                      Aurelija Valeikienė

 


 

PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus

2015 m. rugpjūčio 14 d. įsakymu Nr. V-41

 

EKSPERTŲ ATRANKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ekspertų atrankos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Lietuvos ir užsienio šalių ekspertų, kuriuos Studijų kokybės vertinimo centras (toliau – Centras) pasitelkia vertinti aukštųjų mokyklų veiklos kokybę, ketinamas vykdyti ir vykdomas studijų programas, gretutinės krypties studijas, aukštųjų mokyklų paraiškas leidimui vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą gauti, teikti siūlymus ir (arba) rekomendacijas, nuomones, išvadas, dėl kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu ir įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas (toliau – užsienio kvalifikacijos), akademiniu pripažinimu ir (arba) pažymių bei dalykų atitikmenų nustatymu bei kitais su laisvo asmenų judumo sąlygų kūrimu susijusiais klausimais, taip pat parengti bei įvertinti analitines ar kitas studijas, įžvalgas, tyrimus, metodinius patarimus, recenzijas, mokymo programas, teisės aktų projektus ir pan. bei vykdyti kitas su Centro funkcijomis susijusias ar jam pavestas veiklas, atrankos principus ir eigą.

 

II SKYRIUS

EKSPERTŲ Sąvado sudarymas

 

2. Centras ekspertus atrenka remdamasis Centro elektroninėje informacinėje sistemoje nuolat pildomu ir peržiūrimu ekspertų sąvadu.

3. Ekspertų sąvadas sudaromas vadovaujantis vieša informacija bei siūlymais, kuriuos gali teikti:

3.1. mokslo ir studijų institucijos, Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos mokslų akademija, Lietuvos studentų sąjunga ir (arba) Europos studentų sąjunga;

3.2. profesinės ir kūrybinės asociacijos ar organizacijos;

3.3. ministerijos bei kitos valstybės institucijos ar įstaigos;

3.4. rengiamais specialistais suinteresuotos valstybės institucijos, verslo bei pramonės įmonės ar organizacijos, švietimo ar kitos įstaigos;

3.5. kitos Lietuvos ir užsienio ekspertinės institucijos;

3.6. mokslininkai, vertinimo patirties turintys ekspertai;

3.7. asmenys, pageidaujantys būti įrašyti į ekspertų sąvadą.

4. Į sąvadą įrašomi asmenys turi atitikti šio Aprašo 6, 7 arba 8 punktuose nurodytus reikalavimus.

5. Įrašant į sąvadą asmenis, atsižvelgiama į jų kompetenciją, objektyvumą, principingumą, novatoriškumą, atsakingumą.

6. Ekspertai, išskyrus studentų atstovus ir socialinius partnerius, turi tenkinti bent vieną iš šių reikalavimų, priklausomai nuo konkrečios užduoties pobūdžio ir turinio:

6.1. jų studijų ir (arba) mokslinė veikla turi būti aktyvi ir rezultatyvi;

6.2. jie turi būti susipažinę su Lietuvos mokslo bei studijų problemomis ir (arba) su vienos iš studijų ar mokslo krypties ypatybėmis užsienyje;

6.3. turėti su mokslu ir (arba) studijomis susijusio tarptautinio bendradarbiavimo, projektų (veiklų) rengimo ir (arba) vykdymo patirties;

6.4. turėti mokslo ar studijų administravimo ir (arba) vadybos patirties;

6.5. turėti asmenų, įgijusių užsienio kvalifikacijas priėmimo į studijas vykdymo ir (arba) administravimo, vadybos patirties;

6.6. turėti užsienyje įgytų užsienio kvalifikacijų vertinimo ir (arba) pripažinimo ar dalykų bei pažymių atitikmenų nustatymo vykdymo ar administravimo, ar vadybos patirties;

6.7. turėti švietimo sistemų kūrimo ir (arba) administravimo, vadybos patirties;

6.8. turėti studijų ir mokslinės veiklos, mokslo ir studijų institucijų vertinimo patirties.

7. Studentų atstovai į ekspertų sąvadą atrenkami iš šalies aukštųjų mokyklų studentų atstovybių, Lietuvos studentų atstovybių sąjungos (sąjungų) ir (arba) Europos studentų sąjungos deleguotų asmenų sąrašo arba iš ekspertų ar aukštųjų mokyklų dėstytojų pasiūlytų kandidatų. Jų studijų rezultatai turi būti geri, jie turi domėtis aukštojo mokslo kokybės užtikrinimu ir būti ne žemesnio kaip antro kurso pirmosios pakopos ar vientisųjų studijų programos arba antrosios, trečiosios pakopos ar laipsnio nesuteikiančios studijų programos studentai, arba baigę bet kurios pakopos ar laipsnio nesuteikiančią studijų programą ne vėliau kaip prieš vienerius metus jų pakvietimo dalyvauti vertinime metu.

8. Socialiniai partneriai į ekspertų sąvadą atrenkami vadovaujantis profesinių ir kūrybinių asociacijų arba organizacijų, valstybės institucijų arba įstaigų, verslo bei pramonės įmonių ar organizacijų, rengiamais specialistais suinteresuotų organizacijų bei įstaigų, deleguotų asmenų sąrašu ir (arba) iš viešų šaltinių prieinama informacija.

 

III SKYRIUS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI EKSPERTŲ ATRANKAI

 

9. Ekspertai konkrečiai užduočiai atlikti yra atrenkami Centro supaprastintų viešųjų pirkimų taisyklių, patvirtintų Centro direktoriaus įsakymu, nustatyta tvarka.

10. Ekspertų grupių skaičių tai pačiai užduočiai atlikti nustato Centras, atsižvelgęs į užduoties pobūdį.

11. Centras, atsižvelgdamas į užduoties turinį, sudėtingumą ar kitas svarbias aplinkybes, nusprendžia, kiek ekspertų į kiekvieną ekspertų grupę turi būti atrinkta užduočiai atlikti.

12. Ekspertai konkrečiai užduočiai atlikti atrenkami iš sąvado pagal kvalifikacinius reikalavimus, kuriuos kiekvienam ekspertų grupės nariui formuluoja Centras, atsižvelgęs į užduoties sudėtingumą.

 

IV SKYRIUS

SPECIALIEJI REIKALAVIMAI EKSPERTŲ ATRANKAI

 

Pirmasis skirsnis

EKSPERTŲ ATRANKA STUDIJŲ PROGRAMOMS, GRETUTINĖS KRYPTIES STUDIJOMS VERTINTI

 

13. Vykdomų studijų programų ar tiksliniam gretutinės krypties studijų vertinimui atlikti ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip trijų ekspertų.

14. Ketinamos vykdyti studijų programos ar ketinamų vykdyti gretutinės krypties studijų vertinimui sudaroma ekspertų grupė iš ne mažiau kaip dviejų ekspertų.

15. Papildomam studijų programos ar gretutinės krypties studijų vertinimui atlikti gali būti atrenkamas tik vienas ekspertas.

16. Sudarant keturių ekspertų grupę, negalima atrinkti daugiau negu dviejų asmenų, dirbančių toje pačioje institucijoje. Jeigu ekspertų grupė sudaroma iš dviejų ar trijų ekspertų, visi jie turi būti iš skirtingų institucijų. Daugiau kaip pusė ekspertų grupėje turėtų būti iš mokslo ir studijų institucijų.

17. Ekspertų grupėje, kuri vertina vykdomas studijų programas, turėtų būti bent vienas socialinis partneris.

18. Vykdomas ir ketinamas vykdyti studijų programas vertinančioje ekspertų grupėje turėtų būti bent vienas studentų atstovas.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-98, 2016-11-15, paskelbta TAR 2016-11-15, i. k. 2016-26820

 

antrasis skiRsnis

EKSPERTŲ ATRANKA AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ VEIKLAI VERTINTI

 

19. Ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip penkių ekspertų.

20. Ekspertų grupę sudaro ekspertai, dirbantys skirtingose institucijose ir (arba) darbo ir kitais pagrindais su vertinamomis aukštosiomis mokyklomis, jų akademiniais padaliniais nesusiję ekspertai. Ne mažiau kaip du ekspertai turi turėti darbo mokslo ir studijų institucijose ir (arba) aukštojo mokslo kokybės vertinimo patirties.

21. Į ekspertų grupę turi būti įtraukti užsienio ekspertai.

22. Ekspertų grupėje turi būti:

22.1. bent vienas socialinis partneris;

22.2. bent vienas narys, turintis aukštojo mokslo vadybos patirties;

22.3. bent vienas studentų atstovas.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

EKSPERTŲ ATRANKA AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ PARAIŠKŲ GAUTI LEIDIMĄ VYKDYTI STUDIJAS IR SU STUDIJOMIS SUSIJUSIĄ VEIKLĄ VERTINIMUI

 

23. Ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip trijų ekspertų.

24. Sudarant keturių ekspertų grupę, negalima atrinkti daugiau negu dviejų asmenų, dirbančių toje pačioje institucijoje. Jeigu ekspertų grupė sudaroma iš dviejų ar trijų ekspertų, visi jie turi būti iš skirtingų institucijų.

25. Ekspertų grupėje turi būti:

25.1. bent vienas narys, turintis patirties aukštojo mokslo vadybos srityje;

25.2. bent vienas narys, esantis studijų ar mokslo krypties, kuriai priskirtina bent viena su paraiška teikiama studijų programa, žinovas;

25.3. bent vienas narys, esantis teisės, vadybos, finansų arba ekonomikos specialistu.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

EKSPERTŲ ATRANKA SU UŽSIENIO KVALIFIKACIJŲ VERTINIMU IR (ARBA) PAŽYMIŲ IR DALYKŲ ATITIKMENŲ NUSTATYMU BEI KITŲ SU LAISVO ASMENŲ JUDUMO SĄLYGŲ KŪRIMU SUSIJUSIŲ KLAUSIMŲ SPRENDIMUI

 

26. Ekspertų grupė sudaroma iš ne mažiau kaip trijų ekspertų.

27. Ne mažiau kaip pusė ekspertų grupės, pasitelktos su užsienio kvalifikacijų akademiniu pripažinimu ar pažymių ir dalykų atitikmenų nustatymu susijusiems klausimams spręsti, narių turi turėti vidurinio ugdymo programų ir (arba) pasiekimų vertinimo sistemos (vidurinio išsilavinimo kvalifikacijų atveju) arba tam tikros studijų rūšies, krypties ir pakopos studijų programų (aukštojo mokslo kvalifikacijų atveju) kūrimo ir (arba) vykdymo ar administravimo, ekspertinio įvertinimo patirties.

28. Sudarant ne didesnę kaip keturių ekspertų grupę, negalima atrinkti daugiau negu dviejų asmenų, dirbančių toje pačioje institucijoje. Jeigu ekspertų grupė sudaroma iš dviejų ar trijų ekspertų, visi jie turi būti iš skirtingų institucijų.

 

V SKYRIUS

INTERESŲ DEKLARAVIMAS IR PASIŽADĖJIMAS NEVIEŠINTI INFORMACIJOS

 

29. Visi užduotį atliekantys ekspertai privalo užpildyti Centro pateiktą Eksperto interesų deklaraciją ir pasižadėjimą neviešinti informacijos (toliau – deklaracija), nurodydami galimą savo interesų konfliktą, jei yra aplinkybės, kurios gali trukdyti ekspertui būti nešališkam ir objektyviai atlikti užduotį.

30. Interesų konfliktas galimas, jeigu:

30.1. ekspertas ar kas nors iš eksperto artimų asmenų (asmens sutuoktinis, sugyventinis, partneris, kai partnerystė įregistruota įstatymų nustatyta tvarka taip pat jų tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), broliai (įbroliai), seserys (įseserės), seneliai, vaikaičiai ir jų sutuoktiniai, sugyventiniai ar partneriai – (toliau – artimi asmenys) per paskutinius 5 metus dirbo vertinamoje institucijoje ar institucijoje, dėl kurios kvalifikacijų nagrinėjami klausimai;

30.2. ekspertas ar kas nors iš eksperto artimų asmenų per paskutinius 3 metus studijavo arba mokėsi vertinamoje institucijoje ar institucijoje, dėl kurios kvalifikacijų nagrinėjami klausimai;

30.3. ekspertas ar kas nors iš eksperto artimų asmenų per paskutinius 2 metus dalyvavo vertinamosios institucijos veikloje (buvo senato, akademinės tarybos, baigiamųjų darbų gynimo komisijos, doktorantūros komisijos narys, valdymo organų narys, akcininkas ar pan.);

30.4. ekspertas ar kas nors iš eksperto artimų asmenų dalyvauja institucijos, kurioje jis dirba, ir vertinamosios institucijos ar institucijos, dėl kurios kvalifikacijų nagrinėjami klausimai, kartu vykdomame projekte ar kitoje bendroje veikloje;

30.5. su ekspertu ar jo artimu asmeniu susijusios kitos šiame apraše nenurodytos aplinkybės, kurios gali trukdyti ekspertui būti nešališkam (pvz., jis yra viešai išsakęs neigiamą požiūrį apie vertinamąją instituciją ar instituciją, dėl kurios kvalifikacijų nagrinėjami klausimai; įvykus konfliktui nutraukė darbo santykius su vertinamąja institucija ar institucija, dėl kurios kvalifikacijų nagrinėjami klausimai ar pan.).

31. Ekspertui deklaracijoje nurodžius galimą interesų konfliktą, Centras priima vieną iš šių sprendimų:

31.1. nušalinti ekspertą ir vietoj jo atrinkti kitą ekspertą;

31.2. nušalinti ekspertą nuo užduoties dalies, dėl kurios ekspertas deklaravo galimą interesų konfliktą, vykdymo su galimybe dalyvauti tos užduoties dalies vykdyme stebėtojo teisėmis;

31.3. nenušalinti eksperto nuo užduoties vykdymo, jeigu, Centro nuomone, deklaruotas interesų konfliktas neturės esminės įtakos užduoties vykdymui.

32. Jei paaiškėja, kad ekspertas neišsamiai deklaravo savo interesus, arba, atsiradus ar paaiškėjus interesų konfliktui, jis neinformavo Centro, Centras priima vieną iš šio Aprašo 31 punkte nurodytų sprendimų.

33. Nuo vertinimo taip pat nušalinami ekspertai, kurie nesilaiko užduoties reikalavimų, gero elgesio ir etikos principų, savo veikla ar neveikimu diskredituoja Centrą.

34. Esant Aprašo 32 ir 33 punktuose nurodytoms aplinkybėms, ekspertai kitose atrankose gali dalyvauti tik Centro sprendimu.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

35. Kitais, šiame apraše neįvardytais atvejais, Centras ekspertus atrenka atsižvelgdamas į užduoties sudėtingumą, jos įvykdymo trukmę bei nustatydamas būtinus kvalifikacinius išsilavinimo, mokslinės (meninės), pedagoginės ar kitos profesinės patirties reikalavimus.

36. Ekspertui dėl svarbių priežasčių nebegalint atlikti ekspertų darbo grupės nario funkcijų, Centras atrenka vietoj jo kitą ekspertą arba jo funkcijas grupėje perima kiti grupės nariai.

 

__________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas

Nr. V-98, 2016-11-15, paskelbta TAR 2016-11-15, i. k. 2016-26820

Dėl Ekspertų atrankos aprašo, patvirtinto Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2015 m. rugpjūčio 14 d. įsakymu Nr. V-41 „Dėl Ekspertų atrankos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo