APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE APLINKOS MINISTERIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE APLINKOS MINISTERIJOS  TIKSLINIŲ IŠVYKŲ ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2020 m. gruodžio 16 d. Nr. AD1-380

Vilnius

 

Vadovaudamasi Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2018 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. D1-277 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentų reorganizavimo“, 16.1 papunkčiu,

t v i r t i n u Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos tikslinių išvykų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Direktorė                                                                                                                         Olga Vėbrienė

 

 

PATVIRTINTA

Aplinkos apsaugos departamento prie

Aplinkos ministerijos direktoriaus

2020 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. AD1-380

 

APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE APLINKOS MINISTERIJOS TIKSLINIŲ IŠVYKŲ ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos tikslinių išvykų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (toliau – Departamentas) aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų (toliau – pareigūnai) tikslinių išvykų organizavimą, registravimą, pasirengimą tikslinėms išvykoms, pareigūnų elgesį tikslinių išvykų metu ir bendravimą su asmenimis.

2.  Aprašas privalomas pareigūnams, nevykdantiems gyvosios gamtos apsaugos kontrolės.

3.  Apraše naudojamos sąvokos:

3.1. Tikslinė išvyka – pareigūnų atliekami veiksmai, skirti prevencinei veiklai, teritorijos apžiūrai, sutartiniams įsipareigojimams vykdyti, fizinių ir juridinių asmenų kontrolei, nesusijusiai su gyvosios gamtos apsaugos kontrole ir konkrečių objektų patikrinimu.

3.2. Tikslinės išvykos vadovas – Departamento administracijos padalinio vadovo paskirtas pareigūnas, atsakingas už tikslinės išvykos vykdymą, tarnybinių priemonių naudojimą tikslinės išvykos metu, informacijos apie tikslinės išvykos rezultatus pateikimą Departamento administracijos padalinio vadovui.

 

II SKYRIUS

TIKSLINIŲ IŠVYKŲ ORGANIZAVIMAS IR REGISTRAVIMAS

 

4.    Tikslinės išvykos organizuojamos atsižvelgiant į metiniame Departamento veiklos plane nustatytus aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės prioritetus bei suplanuotas priemones, susijusias su prevencine veikla, kuria siekiama, kad fiziniai ir juridiniai asmenys laikytųsi įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą, reikalavimų, kasmetiniame Departamento aplinkosauginių akcijų vykdymo plane suplanuotas akcijas, kitas pagal galiojančius teisės aktus ar atskirus pavedimus vykdomas tikslines priemones.

5.    Departamento administracijos padalinių vadovai (toliau – tikslinės išvykos organizatorius) organizuoja tikslines išvykas savo veiklos teritorijoje, o aukštesnio pagal pavaldumą lygio vadovo pavedimu – ir kitoje teritorijoje, atsižvelgdami į konkrečios prevencinės priemonės aktualumą veiklos teritorijai, teisės aktais ar kitais pavedimais nustatytą vykdymo apimtį, turimus žmogiškuosius ir kitus išteklius.

6.    Tikslinės išvykos organizatorius paskiria tikslinės išvykos vadovą ir dalyvius. Gali būti organizuojamos kelių Departamento administracijos padalinių bendrai vykdomos tikslinės išvykos: tokiu atveju šių Departamento administracijos padalinių vadovai privalo iš anksto sutarti, kuris iš jų yra tikslinę išvyką organizuojantis Departamento administracijos padalinys, o kuris – tikslinėje išvykoje dalyvaujantis Departamento administracijos padalinys, ir paskirti tikslinės išvykos vadovą ir dalyvius. Departamento administracijos padalinių vadovams nesutarus, reikalingus sprendimus dėl bendrai vykdomos tikslinės išvykos priima vadovas, kuriam pavaldūs visi tikslinėje išvykoje dalyvaujantys Departamento administracijos padaliniai.

7.    Tikslinėse išvykose dalyvauja ne mažiau kaip du pareigūnai. Tikslinėje išvykoje gali dalyvauti ir vienas pareigūnas, jei tikslinė išvyka vykdoma su kitų institucijų atstovais, arba jei tikslinėje išvykoje dalyvauja Departamento darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, neetatinis aplinkos apsaugos inspektorius.

8.    Tikslinės išvykos organizatorius ar jo paskirtas asmuo registruoja tikslines išvykas Aprašo priede nurodytame elektroniniame Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos tikslinių išvykų registravimo žurnale (toliau – Žurnalas).

9.    Prieš pradedant tikslinę išvyką užpildoma Žurnalo skiltis „Registracijos duomenys“.

10.  Žurnalas baigiamas pildyti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po tikslinės išvykos pabaigos.

11.  Jei tikslinės išvykos metu nustatytų aplinkos apsaugos teisės aktų pažeidimų (toliau – Pažeidimas) tyrimai trunka ilgiau nei 5 darbo dienas po tikslinės išvykos pabaigos ir neįmanoma užpildyti Žurnalo skilties „Patikrinimų duomenys“, tai Žurnalo skiltyje „Vykdomas pažeidimo tyrimas, vnt.“ nurodomas atliekamų tyrimų skaičius, o pastabose įrašoma, dėl kokių Pažeidimų vykdomi tyrimai.

12.  Jei Pažeidimo tyrimas perduotas kitam, tikslinėje išvykoje nedalyvavusiam Departamento administracijos padaliniui, Pažeidimą tiriantis pareigūnas privalo ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tikslinės išvykos, kurios metu nustatytas Pažeidimas, pabaigos pateikti tikslinės išvykos organizatoriui informaciją, reikalingą Žurnalui užpildyti.

 

III SKYRIUS

PASIRENGIMAS TIKSLINEI IŠVYKAI

 

13.  Tikslinės išvykos vadovas privalo:

13.1.  patikrinti, ar tikslinės išvykos dalyviai tinkamai pasirengę vykdyti tikslinę išvyką (dėvi nustatyto pavyzdžio uniformą, turi pasiėmę reikalingą kompiuterinę įrangą, matavimo prietaisus, vaizdo fiksavimo įrangą, reikalingus dokumentus, tarnybinis transportas paruoštas tikslinei išvykai) ir neleisti vykti į tikslinę išvyką nepasirengusiems dalyviams;

13.2.  pranešti tikslinės išvykos dalyviams apie tikslinės išvykos užduotį, jos vykdymo, ryšio palaikymo tvarką, metodus, laiką ir vietą;

13.3.  atidėti arba nutraukti tikslinės išvykos vykdymą, jei atsiranda aplinkybės, keliančios pavojų tikslinės išvykos vadovo ir (ar) dalyvių saugumui (sutrinka dalyvių sveikata, patiriamos traumos, dalyviai nepaklūsta tikslinės išvykos vadovui, pažeidžia Aprašą ar kitus teisės aktus ir pan.).

14.  Tikslinės išvykos dalyviai privalo:

14.1.  būti tinkamai pasirengusiais tikslinei išvykai nustatytu laiku;

14.2.  paklusti teisėtiems tikslinės išvykos vadovo reikalavimams.

15.  Tikslinės išvykos vadovas apie sprendimą neleisti vykti į tikslinę išvyką nepasirengusiam dalyviui ir (ar) tikslinės išvykos atidėjimą arba nutraukimą nedelsiant SMS žinute arba elektroniniu laišku informuoja tikslinės išvykos organizatorių ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną tarnybiniu pranešimu pateikia jam sprendimo neleisti vykti į tikslinę išvyką nepasirengusiam dalyviui ir (ar) tikslinės išvykos atidėjimo arba nutraukimo motyvus.

 

IV SKYRIUS

PAREIGŪNŲ ELGESYS TIKSLINĖS IŠVYKOS METU IR BENDRAVIMAS SU ASMENIMIS

 

16.  Tikslinės išvykos metu pareigūnai, bendraudami su asmenimis, privalo būti ramūs, santūrūs, kantrūs, mandagūs, apgalvotai reikšti savo mintis ar nuomonę ir taktiškai kreiptis į juos tik „Jūs‘, pastabas ir reikalavimus išsakyti pagarbiai, įtikinamai ir neįžeidžiant.

17.  Pareigūnas, kreipdamasis į asmenį, turi pasisveikinti, pasakyti institucijos, kurioje dirba, pavadinimą, savo pareigas, vardą, pavardę, trumpai ir aiškiai išdėstyti kreipimosi priežastį ir tikslą.

18.  Tikrindamas asmenis, tikrinamam asmeniui paprašius, pareigūnas privalo parodyti tarnybinį pažymėjimą. Rodydamas pažymėjimą pareigūnas jo neperduoda asmeniui į rankas, tačiau parodo taip, kad asmuo galėtų perskaityti jame esamus įrašus.

19.  Asmeniui, įtariamam padarius pažeidimą, pareigūnas privalo paaiškinti, kokius teisės aktus jis pažeidė. Naudojant vaizdo, garso ar kitokią techninę įrangą, pareigūnas privalo įspėti asmenį, kad tai, ką ir kaip jis kalbės, bus užfiksuota šia technine įranga ir panaudota nagrinėjant administracinę ar baudžiamąją bylą. Pildant Pažeidimų dokumentus ar asmenims, įtariamiems padarius Pažeidimus, taikant administracinio poveikio priemones, pareigūnas privalo išaiškinti jų teises ir pareigas, numatytas Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse, nurodyti jų padarytų Pažeidimų esmę.

20.  Aiškinantis Pažeidimų aplinkybes, pareigūnas privalo įvertinti įvykio dalyvių psichinę bei emocinę būseną, jautriai reaguojančiam asmeniui leisti nusiraminti ir jį apklausti vėliau, kai jis nusiramins. Liudytojus pareigūnas privalo apklausti negirdint kitiems liudytojams bei asmenims, įtariamiems padarius Pažeidimą. Pareigūnas, bendraudamas su nepilnamečiais ir nėščiomis moterimis, privalo atsižvelgti į jų elgesį, amžių ir kitas aplinkybes.

21.  Tikslinės išvykos metu pareigūnams draudžiama provokuoti ginčus ar konfliktus, ginčytis su asmenimis, prarasti savitvardą, šiurkščiai atsakyti į šiurkštumą, reikšti asmeniškumą.

22.  Pateikti asmens, transporto priemonės ar kitus dokumentus pareigūnas turi pareikalauti pagarbiai, nurodant reikalavimo esmę ir priežastį. Pareigūnams draudžiama tikrinamųjų dokumentus mėtyti, laikyti nepridengtus, kai lyja ar sninga, sutepti, lankstyti, daryti juose įrašus, išskyrus teisės aktų numatytus privalomus įrašų atlikimo atvejus. Jeigu asmens dokumentai yra rankinėje ar piniginėje, aplanke arba į juos įdėti ar su jais yra užrašai, pinigai ar kiti daiktai, pareigūnas privalo pareikalauti, kad savininkas juos išimtų ir perspėti dėl gręsiančios baudžiamosios atsakomybės už kyšio davimą.

______________________________