ValstHtaikomi_ver_12

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS

TARYBA

 

NUTARIMAS

DĖL TARPININKAVIMO SPRENDŽIANT GINČUS IR GINČŲ NAGRINĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2023 m. birželio 15 d. Nr. TN-279

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 23–25 dalimis, 41 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos pašto įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 15 punktu, 9 straipsnio 2 dalimi ir 13 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos taryba nutaria:

1. Patvirtinti Tarpininkavimo sprendžiant ginčus ir ginčų nagrinėjimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2005 m. balandžio 11 d. įsakymą Nr. 1V-354 „Dėl Tarpininkavimo ir (ar) taikinimo ūkio subjektams, teikiantiems elektroninių ryšių tinklus ir (ar) paslaugas, siekiant ginčą išspręsti taikiai be privalomo sprendimo, procedūrų taisyklių patvirtinimo“;

2.2. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2011 m. spalio 21 d. įsakymą Nr. 1V-1015 „Dėl Ginčų tarp galutinių paslaugų gavėjų, išskyrus vartotojus, ir elektroninių ryšių paslaugų teikėjų bei ginčų tarp naudotojų, išskyrus vartotojus, ir pašto paslaugos teikėjų nagrinėjimo taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais;

2.3. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2011 m. spalio 21 d. įsakymą Nr. 1V-1017 „Dėl Ginčų tarp ūkio subjektų ir ginčų tarp pašto paslaugos teikėjų sprendimo taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. Nustatyti, kad:

3.1. Ginčų tarp galutinių paslaugų gavėjų, išskyrus vartotojus, ir elektroninių ryšių paslaugų teikėjų bei ginčų tarp naudotojų, išskyrus vartotojus, ir pašto paslaugos teikėjų nagrinėjimo procedūros, pradėtos iki šio nutarimo įsigaliojimo dienos, baigiamos pagal teisės normas, galiojusias iki šio nutarimo įsigaliojimo dienos.

3.2. Kituose teisės aktuose pateiktos nuorodos į šio nutarimo 2 punkte nurodytus Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus įsakymus reiškia nuorodą į šį nutarimą.

 

 

 

Tarybos pirmininkė                                                                                                  Jūratė Šovienė

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo

tarnybos tarybos 2023 m. birželio 15 d.

nutarimu Nr. TN-279

 

TARPININKAVIMO SPRENDŽIANT GINČUS IR GINČŲ NAGRINĖJIMO tvarkos aprašas

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.           Tarpininkavimo sprendžiant ginčus ir ginčų nagrinėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (toliau – Tarnyba) tarpininkavimo siekiant taikiai išspręsti Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 1 dalyje ir Lietuvos Respublikos pašto įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodytus ginčus tvarką ir sąlygas, taip pat šių ginčų ir ginčų tarp galutinių viešųjų elektroninių ryšių paslaugų gavėjų (toliau – galutiniai paslaugų gavėjai), išskyrus vartotojus, ir elektroninių ryšių paslaugų teikėjų bei ginčų tarp naudotojų, išskyrus vartotojus, ir pašto paslaugos teikėjų nagrinėjimo ne teismo tvarka Tarnyboje tvarką ir sąlygas.

2.           Aprašo nustatyta tvarka teikiant Tarnybai dokumentus, Tarnybai tarpininkaujant sprendžiant ginčus ir nagrinėjant ginčus ne teismo tvarka, taikomas Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos darbo reglamentas, patvirtintas Tarnybos tarybos 2022 m. rugsėjo 20 d. nutarimu Nr. TN-35 „Dėl Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos darbo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Tarnybos darbo reglamentas), jeigu kitokios tvarkos nenustato Aprašas.

3.           Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Atsakovasasmuo, kurio veiksmus ar neveikimą skundžia ieškovas.

3.2. Ieškovas – asmuo, pateikęs Tarnybai prašymą išnagrinėti Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 1 dalyje ar 41 straipsnio 1 dalyje arba Pašto įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje ar 13 straipsnio 1 dalyje nurodytą ginčą.

3.3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Elektroninių ryšių įstatyme ir Pašto įstatyme.

 

II SKYRIUS

TARPININKAVIMAS

 

Pirmasis skirsnis

Bendrosios nuostatos

 

4.         Tarnybos tarpininkavimo siekiant taikiai išspręsti Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 1 dalyje ir Pašto įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodytus ginčus (toliau šiame skyriuje ir Aprašo III skyriuje visi kartu – ginčai, o kiekvienas atskirai – ginčas) paskirtis – padėti ginčo šalims kuo greičiau mažiausiomis sąnaudomis taikiai išspręsti kilusį ginčą ir išvengti ginčo nagrinėjimo ne teismo tvarka ar teisme. Tarpininkavimas vykdomas neatlygintinai.

5.    Tarpininkavimą sprendžiant ginčus vykdo Tarnybos darbuotojai. Tarpininkavimą paprastai vykdo vienas Tarnybos darbuotojas (toliau – tarpininkas), tačiau, atsižvelgiant į ginčo aplinkybes, tarpininkavimą gali vykdyti keli tarpininkai tarpusavyje koordinuodami savo veiksmus. Sprendžiant konkretų ginčą, tarpininką (-us) paskiria Tarnyba.

6.    Informacija apie konkrečius ginčus, kuriuos sprendžiant Tarnyba tarpininkauja ar tarpininkavo, neskelbiama ir asmenims neteikiama. Tarnyba turi teisę savo interneto svetainėje, Tarnybos leidiniuose, ataskaitose ar kituose informaciniuose dokumentuose skelbti apibendrintą informaciją apie ginčus, kuriuos sprendžiant Tarnyba tarpininkavo.

 

 

ANTRASIS SKIRSNIS

PRAŠYMas DĖL TARPININKAVIMO

 

7.              Ūkio subjektas (-ai), teikiantis (-ys) elektroninių ryšių tinklus ir (arba) elektroninių ryšių paslaugas, arba pašto paslaugos teikėjas (-ai), siekiantis (-ys) kilusį ginčą išspręsti taikiai ir norintis (-ys), kad Tarnyba tarpininkautų sprendžiant ginčą, privalo, laikydamasis (-iesi) Tarnybos darbo reglamente ir šiame skirsnyje nustatytų reikalavimų, pateikti Tarnybai prašymą dėl tarpininkavimo. Prašymą dėl tarpininkavimo gali pateikti viena iš ginčo šalių, taip pat abi ginčo šalys atskirai arba kartu.

8.              Prašyme dėl tarpininkavimo turi būti nurodyta:

8.1. ginčo šalių pavadinimai ir juridinių asmenų kodai arba vardai ir pavardės, taip pat ginčo šalių kontaktiniai duomenys (adresai, ryšio numeriai, elektroninio pašto adresai); jeigu pateikiant prašymą dėl tarpininkavimo ginčo šalį atstovauja atstovas, turi būti nurodytas atstovo pavadinimas ir juridinio asmens kodas arba vardas, pavardė, taip pat jo kontaktiniai duomenys (adresas, ryšio numeris, elektroninio pašto adresas);

8.2. pagrindinės ginčo, kurį sprendžiant yra prašoma Tarnybos tarpininkavimo, aplinkybės;

8.3. terminas, per kurį ginčo šalys sieks taikiai išspręsti ginčą ir kuriam suėjus, jei nebus rastas taikus ginčo sprendimas, bus laikoma, kad ginčas nėra išspręstas taikiai.

9.    Tarnyba ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo dėl tarpininkavimo gavimo dienos atlieka vieną iš šių veiksmų:

9.1. raštu informuoja prašymą dėl tarpininkavimo pateikusią (-ias) ginčo šalį (-is) apie paskirtą tarpininką ir nurodo jo vardą, pavardę, ryšio numerį ir elektroninio pašto adresą;

9.2. raštu informuoja prašymą dėl tarpininkavimo pateikusią (-ias) ginčo šalį (-is), kad Tarnyba nėra kompetentinga tarpininkauti sprendžiant prašyme dėl tarpininkavimo nurodytą ginčą.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

TARPININKAVIMAS

 

10.            Ginčo šalys ir tarpininkas turi teisę susitarti dėl tarpininkavimo pobūdžio ir tvarkos, kiek tai neprieštarauja šiame skirsnyje nustatytiems reikalavimams.

11.            Tuo atveju, jeigu prašymą dėl tarpininkavimo pateikė tik viena iš ginčo šalių, tarpininkas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Aprašo 9.1 papunktyje nurodyto Tarnybos rašto išsiuntimo dienos raštu informuoja kitą ginčo šalį apie gautą prašymą dėl tarpininkavimo, išaiškina ginčų sprendimo tarpininkavimo būdu esmę ir nustato ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų terminą raštu informuoti tarpininką apie savo sutikimą arba nesutikimą ginčą spręsti tarpininkavimo būdu. Tuo atveju, jeigu kita ginčo šalis per tarpininko nustatytą terminą informuoja apie savo nesutikimą ginčą spręsti tarpininkavimo būdu arba per tarpininko nustatytą terminą nepateikia jokio atsakymo, tarpininkas konstatuoja, kad kita ginčo šalis nesutinka ginčą spręsti tarpininkavimo būdu, todėl tarpininkavimo procesas yra negalimas ir yra laikomas baigtu. Apie tai tarpininkas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas raštu informuoja prašymą dėl tarpininkavimo pateikusią ginčo šalį.

12.            Tarpininkavimas vyksta Tarnybos patalpose arba kitoje tarpininko su ginčo šalimis suderintoje vietoje. Tarpininkavimo metu gali būti naudojamos informacinės ir ryšių technologijos. Tarpininkavimas vyksta valstybine kalba, išskyrus atvejus, kai ginčo šalys ir tarpininkas susitaria kitaip. Tarpininkavimas nėra protokoluojamas ir nėra daromas garso įrašas.

13.            Tarpininkavimo procesas turi užtikrinti tarpininkavimo efektyvumą, operatyvumą ir ginčo šalių lygiateisiškumą. Tarpininkas konkrečius tarpininkavimo veiksmus privalo atlikti atsižvelgdamas į ginčo aplinkybes, įskaitant galimą ginčo šalių jėgų disbalansą, ir poreikį greitai išspręsti ginčą.

14.       Tarpininkas, ginčo šalys ir kiti tarpininkavimo procese dalyvaujantys ar dalyvavę asmenys privalo laikyti paslaptyje visą tarpininkavimo metu gautą informaciją, išskyrus įstatymuose numatytus atvejus, taip pat jeigu ginčo šalys nesusitarė kitaip. Tarpininkas neturi teisės vienos ginčo šalies jam pateiktos informacijos atskleisti kitai ginčo šaliai, jeigu nėra informaciją pateikusios ginčo šalies leidimo arba sutikimo. Tarpininkavimo proceso metu ginčo šalių pateikta ginčo išsprendimui reikšminga informacija negali būti naudojama jokiais kitais tikslais. Tarpininkas privalo pasirašytinai išaiškinti ginčo šalims ir kitiems tarpininkavimo procese dalyvaujantiems asmenims šiame punkte nurodytų reikalavimų taikymą tarpininkavimo proceso metu.

15.            Tarpininkas turi teisę surengti pasitarimą su viena iš ginčo šalių nedalyvaujant kitai ginčo šaliai. Apie šį pasitarimą, neatskleisdamas pasitarimo turinio, tarpininkas privalo pranešti kitai ginčo šaliai.

16.            Tarpininkavimo metu gali dalyvauti tik ginčo šalys, jų atstovai ir tarpininkas. Ginčo šalių prašymu arba sutikimu tarpininkavimo metu gali dalyvauti ir kiti asmenys. Tarpininkas, nustatęs, kad yra ir daugiau sprendžiamo ginčo šalių, turi teisę pasiūlyti ginčo šalims įtraukti kitas ginčo šalis į ginčo sprendimą tarpininkavimo būdu.

17.            Bet kuri ginčo šalis turi teisę pasitraukti iš tarpininkavimo proceso nenurodydama pasitraukimo priežasčių. Iš tarpininkavimo proceso pasitraukianti ginčo šalis privalo apie tai raštu informuoti kitą ginčo šalį ir tarpininką.

18.            Tarpininkas privalo raštu pranešti ginčo šalims ir nutraukti tarpininkavimą, jeigu:

18.1.  taikus susitarimas, kuris gali būti ginčo šalių pasiektas, tarpininko manymu, atsižvelgiant į ginčo aplinkybes ir tarpininko kompetenciją, bus neįvykdomas ar neteisėtas;

18.2.  tarpininkas pripažįsta, kad mažai tikėtina, kad tęsiant tarpininkavimą ginčas bus išspręstas taikiai;

18.3.  paaiškėja, kad Tarnyba nėra kompetentinga tarpininkauti sprendžiant ginčą.

19.            Tarpininkavimo procesas baigiamas:

19.1pasiekus taikų susitarimą ir ginčo šalims pasirašius taikos sutartį;

19.2bet kuriai ginčo šaliai pasitraukus iš tarpininkavimo proceso;

19.3tarpininkui nutraukus tarpininkavimą Aprašo 18 punkte nurodytais atvejais;

19.4suėjus prašyme dėl tarpininkavimo nurodytam terminui, per kurį ginčo šalys siekė taikiai išspręsti ginčą, išskyrus atvejus, kai ginčo šalys sutaria toliau tęsti tarpininkavimą;

19.5suėjus pagal Aprašo 55 punktą nustatytam terminui, per kurį turi būti baigtas ginčo sprendimas tarpininkavimo būdu.

20.       Ginčo šalys ir kiti tarpininkavimo procese dalyvaujantys asmenys savo išlaidas, patirtas dėl tarpininkavimo, apmoka patys.

 

III SKYRIUS

GINČŲ tarp ūkio subjektų ir ginčų tarp pašto paslaugos teikėjų NAGRInĖJIMAS

 

pIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS

 

21.       Ginčus ne teismo tvarka nagrinėja ir visus su ginčų nagrinėjimu susijusius sprendimus priima Taryba.

22.       Taryba, nagrinėdama ginčus, priima:

22.1.  procedūrinius sprendimus – šie sprendimai priimami atskirais klausimais, kuriais ginčas neišsprendžiamas iš esmės, ir yra įforminami Tarnybos darbo reglamento 71.1 papunktyje nurodytais Tarybos protokoliniais nutarimais, išskyrus Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 11 ir 18 dalyse nurodytus procedūrinius sprendimus, kurie yra įforminami Tarnybos darbo reglamento 71.2 papunktyje nurodytais Tarybos nutarimais;

22.2.  sprendimus – šie sprendimai priimami nutraukus ginčo nagrinėjimą arba jį išsprendus iš esmės ir yra įforminami Tarnybos darbo reglamento 71.2 papunktyje nurodytais Tarybos nutarimais.

23.       Apie nagrinėjant ginčus priimtus Tarybos sprendimus, įskaitant procedūrinius sprendimus, ginčo šalys ir kiti suinteresuoti asmenys, dalyvaujantys ginčo nagrinėjime, informuojami Tarnybos darbo reglamento 76 punkte nustatyta tvarka, jeigu šiame skyriuje nenumatyta kitokia tvarka.

24.       Taryba, nagrinėdama ginčus:

24.1.  turi teisę iki ginčo nagrinėjimo iš esmės pabaigos sujungti kelis ginčus ir juos išnagrinėti kartu, jeigu Tarnybos žinioje yra keli vienarūšiai ginčai, kuriuose dalyvauja tos pačios ginčo šalys, arba keli ginčai pagal vieno ieškovo reikalavimus skirtingiems atsakovams arba pagal skirtingų ieškovų reikalavimus tam pačiam atsakovui, jeigu sujungus ginčus jie bus greičiau ir efektyviau išnagrinėti arba jeigu nagrinėjami reikalavimai yra tarpusavyje susiję ir dėl to ginčų negalima išnagrinėti atskirai;

24.2.  turi kitas Elektroninių ryšių įstatyme, Pašto įstatyme, Tarnybos darbo reglamente ir Apraše nurodytas teises ir pareigas.

25.         Taryba turi teisę sudėtingų ginčų nagrinėjimo organizavimui ir (ar) pasiūlymų dėl jų sprendimo teikimui pasitelkti Ginčų tarp ūkio subjektų ir ginčų tarp pašto paslaugos teikėjų nagrinėjimo organizavimo komisiją (toliau – Komisija). Komisiją sudaro Tarybos pirmininkas iš ne mažiau kaip 2 Tarnybos valstybės tarnautojų. Kitais atvejais visus būtinus parengiamuosius ginčo nagrinėjimo Taryboje veiksmus atlieka Tarnybos darbuotojai pagal kompetenciją. Tarnybos darbuotojas, pagal Aprašo II skyrių tarpininkavęs ginčo sprendime, negali dalyvauti Tarnyboje nagrinėjant tą patį ginčą ne teismo tvarka.

 

Antrasis skirsnis
GINČO ŠALIŲ ir KITŲ ASMENŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

26.     Ginčo šalys turi teisę prašyti perduoti ginčą spręsti tarpininkavimo būdu.

27.     Ieškovas turi teisę pakeisti prašymo išnagrinėti ginčą pagrindą arba dalyką iki Tarybos posėdžio, kuriame numatytas ginčo nagrinėjimas iš esmės, dienos pateikdamas Tarnybai rašytinį pareiškimą. Vėlesnis tokio pareiškimo pateikimas yra galimas tik tuo atveju, jeigu poreikis pakeisti prašymo išnagrinėti ginčą pagrindą arba dalyką iškilo vėliau ir ieškovas pateikia tai pagrindžiančius įrodymus, yra gautas atsakovo sutikimas arba Taryba nusprendžia, kad tai neužvilkins ginčo nagrinėjimo.

28Ieškovas turi teisę bet kurioje ginčo nagrinėjimo stadijoje raštu arba ginčo žodinio nagrinėjimo posėdžio metu žodžiu atsisakyti prašymo išnagrinėti ginčą.

29.     Atsakovas turi teisę bet kurioje ginčo nagrinėjimo stadijoje raštu arba ginčo žodinio nagrinėjimo posėdžio metu žodžiu pripažinti prašyme išnagrinėti ginčą keliamus reikalavimus.

30.     Ginčo šalys turi teisę bet kurioje ginčo nagrinėjimo stadijoje užbaigti ginčą taikos sutartimi. Tokiu atveju ginčo šalys privalo pateikti Tarnybai tvirtinti ginčo šalių pasirašytą taikos sutartį.

31.  Ginčo šalių prašymai dėl išlaidų, nurodytų Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 3 ir (ar) 4 dalyse, atlyginimo turi būti pateikti Tarnybai iki Tarybos posėdžio, kuriame numatytas ginčo nagrinėjimas iš esmės, dienos.

32.  Tarybai priėmus sprendimą, kuriuo ginčas išsprendžiamas atsakovo naudai, atsakovas turi teisę pateikti Tarnybai prašymą ir reikalauti, kad ieškovas atlygintų nuostolius, atsiradusius dėl ieškovo prašymu taikytos laikinosios apsaugos priemonės.

33.     Ginčo šalys ir kiti suinteresuoti asmenys, dalyvaujantys ginčo nagrinėjime, teikdami Tarnybai prašymus, įrodymus, paaiškinimus, argumentus, samprotavimus ir kitą su ginčo nagrinėjimu susijusią informaciją, privalo nurodyti, kuri jų pateikta informacija yra konfidenciali ir negali būti atskleidžiama kitiems asmenims, taip pat privalo kartu pateikti Tarnybai atitinkamo dokumento išrašą be konfidencialios informacijos. Išraše konfidenciali informacija turi būti užslaptinta jos vietoje įrašant [KONFIDENCIALI INFORMACIJA].

34.     Ginčo šalys, kiti suinteresuoti asmenys, dalyvaujantys ginčo nagrinėjime, turi ir kitas Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnyje, Tarnybos darbo reglamente ir Apraše nurodytas teises ir pareigas.

 

TREČIASIS SKIRNIS
PRAŠYMas IŠNAGRINĖTI GINČĄ IR JO PRIĖMIMAS

 

35.       Asmuo, kuris kreipiasi į Tarnybą, kad ši išnagrinėtų ginčą, privalo, laikydamasis Tarnybos darbo reglamente ir šiame skirsnyje nustatytų reikalavimų, pateikti Tarnybai prašymą išnagrinėti ginčą.

36.       Prašyme išnagrinėti ginčą turi būti nurodyta:

36.1ieškovo pavadinimas ir juridinio asmens kodas arba ieškovo vardas, pavardė, taip pat kontaktiniai duomenys (adresas, ryšio numeris, elektroninio pašto adresas); jeigu prašymą išnagrinėti ginčą paduoda atstovas, turi būti nurodytas atstovo pavadinimas ir juridinio asmens kodas arba vardas, pavardė, taip pat kontaktiniai duomenys (adresas, ryšio numeris, elektroninio pašto adresas);

36.2atsakovo pavadinimas ir juridinio asmens kodas arba vardas, pavardė, taip pat ieškovui žinomi atsakovo kontaktiniai duomenys (adresas, ryšio numeris, elektroninio pašto adresas);

36.3aplinkybės, kuriomis ieškovas pagrindžia savo reikalavimą, ir įrodymai, patvirtinantys ieškovo išdėstytas aplinkybes, liudytojų vardai, pavardės ir ieškovui žinomi jų kontaktiniai duomenys (adresas, ryšio numeris, elektroninio pašto adresas), taip pat kitų įrodymų buvimo vieta;

36.4ieškovo reikalavimas (-ai);

36.5ieškovo patvirtinimas, kad teismas arba arbitražas nėra priėmęs sprendimo dėl ginčo tarp tų pačių ginčo šalių, dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu;

36.6prie prašymo išnagrinėti ginčą pridedami ieškovo išdėstytas aplinkybes pagrindžiantys dokumentai.

37 Kartu su prašymu išnagrinėti ginčą privalo būti pateikti įrodymai, kuriais ieškovas grindžia savo reikalavimus.

38.  Asmuo, prieš pateikdamas Tarnybai prašymą išnagrinėti ginčą (įskaitant ir tuos atvejus, kai prašoma atnaujinti ginčo nagrinėjimą), privalo sumokėti ginčo nagrinėjimo užmokestį, nustatytą Užmokesčių už Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos teikiamas paslaugas ir atliekamus darbus tarifuose, patvirtintuose Tarnybos direktoriaus 2011 m. balandžio 7 d. įsakymu Nr. 1V-367 „Dėl užmokesčių už Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos teikiamas paslaugas ir atliekamus darbus tarifų bei mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

39Prašymas išnagrinėti ginčą laikomas gautu tą dieną, kai jis užregistruojamas Tarnyboje.

40 Taryba procedūrinį sprendimą priimti prašymą išnagrinėti ginčą arba atsisakyti priimti prašymą išnagrinėti ginčą priima ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo Tarnyboje dienos.

41.  Tuo atveju, jeigu ieškovas pateikė dokumentus, kurie neatitinka Aprašo 35 punkte nurodytų reikalavimų, kartu su prašymu išnagrinėti ginčą nepateikė Aprašo 37 punkte nurodytų dokumentų arba nesumokėjo Aprašo 38 punkte nurodyto užmokesčio, Taryba procedūriniu sprendimu priima prašymą išnagrinėti ginčą ir nustato ieškovui terminą trūkumams pašalinti. Jeigu ieškovas per Tarybos nustatytą terminą pašalina trūkumus, prašymas išnagrinėti ginčą laikomas gautu pradinio jo pateikimo Tarnybai dieną. Jeigu ieškovas per Tarybos nustatytą terminą trūkumų nepašalina, Taryba priima Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 9 dalyje nurodytą sprendimą palikti prašymą išnagrinėti ginčą nenagrinėtą.

42.  Taryba priima procedūrinį sprendimą atsisakyti priimti prašymą išnagrinėti ginčą, jeigu yra bent vienas Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 7 dalyje nurodytas pagrindas.

 

KETVIRTASIS skirsnis
LAIKINOSIOS APSAUGOS PRIEMONĖS

 

43.  Laikinosios apsaugos priemonės gali būti taikomos, pakeičiamos ir (arba) panaikinamos Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 11 dalyje ir šiame skirsnyje nustatyta tvarka.

44.  Gavus prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, pakeitimo ir (arba) panaikinimo, taip pat tais atvejais, kai Taryba ketina taikyti, pakeisti ir (arba) panaikinti laikinąsias apsaugos priemones savo iniciatyva, Tarnyba apie tai nedelsdama, bet ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, praneša, išskyrus Aprašo 45 punkte nurodytu atveju, ginčo šalims ir kitiems suinteresuotiems asmenims, kurie turi teisę pareikšti prieštaravimus dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, pakeitimo ir (arba) panaikinimo per Tarnybos nustatytą terminą.

45.  Taryba turi teisę taikyti ir (arba) pakeisti laikinąsias apsaugos priemonės nepranešusi atsakovui ir (arba) kitiems suinteresuotiems asmenims pagal Aprašo 44 punktą tik išimtiniais atvejais, kai yra reali grėsmė, kad toks pranešimas sutrukdys laikinųjų apsaugos priemonių taikymą ir (arba) padarys jų taikymą nebeįmanomą.

46.  Taryba prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, pakeitimo ir (arba) panaikinimo rašytinės procedūros tvarka išnagrinėja ir procedūrinį sprendimą priima:

46.1.  ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Aprašo reikalavimus atitinkančio prašymo dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, pakeitimo ir (arba) panaikinimo gavimo Tarnyboje dienos, išskyrus Aprašo 46.2 ir 46.3 papunkčiuose nurodytais atvejais;

46.2.  jeigu prašymas dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo yra pateiktas kartu su prašymu išnagrinėti ginčą – ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Tarybos procedūrinio sprendimo priimti prašymą išnagrinėti ginčą priėmimo dienos, išskyrus Aprašo 46.3 papunktyje nurodytu atveju;

46.3.  jeigu prašymas dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo yra pateiktas kartu su prašymu išnagrinėti ginčą ir pagal Aprašo 41 punktą buvo nustatytas terminas trūkumams pašalinti – ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo trūkumų pašalinimo dienos.

47.  Tarybos procedūrinis sprendimas dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, pakeitimo ir (arba) panaikinimo įsigalioja nuo jo priėmimo momento. Tarnyba ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo šiame punkte nurodyto Tarybos procedūrinio sprendimo priėmimo dienos išsiunčia jo nuorašą prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, pakeitimo ir (arba) panaikinimo pateikusiam asmeniui, taip pat asmeniui, kuriam taikoma, pakeičiama ir (arba) panaikinama laikinoji apsaugos priemonė, ir jam raštu išaiškina atsakomybę už nustatytų apribojimų pažeidimą.

48.  Tarybos procedūrinis sprendimas dėl laikinųjų apsaugos priemonių gali būti skundžiamas Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 11 ir 18 dalyse nustatyta tvarka. Atskirasis skundas dėl šiame punkte nurodyto Tarybos procedūrinio sprendimo teismui pateikiamas Aprašo 72 punkte nustatyta tvarka.

 

penktasis skirsnis
PASIRUOŠIMAS GINČO NAGRINĖJIMUI

 

49 Tarybai priėmus prašymą išnagrinėti Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 2 dalyje nurodytą ginčą, Tarnyba ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio Tarybos procedūrinio sprendimo priėmimo dienos atlieka Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 2 dalyje nurodytus veiksmus. Iki gaunant Europos elektroninių ryšių reguliuotojų institucijos nuomonę dėl veiksmų, kurių turi būti imtasi ginčui išnagrinėti, gali būti atliekami kiti Elektroninių ryšių įstatyme ir Apraše numatyti pasirengimo ginčo nagrinėjimui veiksmai.

50.  Taryba procedūrinius sprendimus dėl pasiruošimo ginčo nagrinėjimui metu gautų ginčo šalių ar kitų suinteresuotų asmenų, dalyvaujančių ginčų nagrinėjime, prašymų ar pareiškimų tenkinimo ar atsisakymo juos tenkinti priima rašytinės procedūros tvarka ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo atitinkamo prašymo ar pareiškimo gavimo Tarnyboje dienos, jeigu Elektroninių ryšių įstatyme ar Apraše nenumatyta kitaip.

51.  Tarnyba ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Tarybos procedūrinio sprendimo priimti prašymą išnagrinėti ginčą priėmimo dienos, o Aprašo 41 punkte nurodytu atveju ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo trūkumų pašalinimo dienos išsiunčia prašymą išnagrinėti ginčą su priedais atsakovui ir nurodo 10 darbo dienų terminą pateikti motyvuotus paaiškinimus dėl prašyme išnagrinėti ginčą nurodytų aplinkybių (toliau – atsiliepimas).

52.  Atsakovas privalo pateikti atsiliepimą mutatis mutandis laikydamasis Aprašo 35–37 punktuose nustatytų reikalavimų. Tarnyba atsakovo atsiliepimą išsiunčia ieškovui ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo atsiliepimo gavimo Tarnyboje dienos.

53.  Jeigu ieškovas arba atsakovas pasiruošimo ginčo nagrinėjimui metu pateikia Tarnybai papildomos su ginčo nagrinėjimu susijusios medžiagos, Tarnyba išsiunčia ją kitai ginčo šaliai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jos gavimo Tarnyboje dienos.

54Jeigu viena iš ginčo šalių pateikia prašymą perduoti ginčą spręsti tarpininkavimo būdu, Tarnyba ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo tokio prašymo gavimo Tarnyboje dienos raštu informuoja apie tai kitą ginčo šalį, išaiškina ginčų sprendimo tarpininkavimo būdu esmę ir nurodo jai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas raštu informuoti Tarnybą apie savo sutikimą arba nesutikimą, kad ginčas būtų perduotas spręsti tarpininkavimo būdu. Jeigu kita ginčo šalis per Tarnybos nustatytą terminą nepateikia Tarnybos prašomos informacijos, laikoma, kad ginčo šalis nesutinka, kad ginčas būtų perduotas spręsti tarpininkavimo būdu.

55 Jeigu yra gautas abiejų ginčo šalių prašymas (-ai) perduoti ginčą spręsti tarpininkavimo būdu arba Aprašo 54 punkte nurodytas kitos ginčo šalies sutikimas, Taryba priima procedūrinį sprendimą perduoti ginčą spręsti tarpininkavimo būdu, paskiria tarpininką mutatis mutandis vadovaudamasi Aprašo II skyriaus pirmojo skirsnio nuostatomis ir nustato ginčo sprendimo tarpininkavimo būdu terminą. Motyvuotu tarpininko teikimu ginčo sprendimo tarpininkavimo būdu terminas gali būti partęstas Tarybos procedūriniu sprendimu.

56 Tarpininkavimas vykdomas laikantis Aprašo II skyriaus trečiojo skirsnio reikalavimų. Tarpininkas turi teisę susipažinti ir tarpininkavimui naudoti visą pasirengimo ginčo nagrinėjimui metu surinktą medžiagą. Pasibaigus tarpininkavimo procesui, tarpininkas informuoja Tarybą ir Tarnybos darbuotoją (-us), atliekantį (-čius) pasirengimo ginčo nagrinėjimui Taryboje veiksmus, apie tarpininkavimo pabaigą ir nurodo, kokiu pagrindu pasibaigė tarpininkavimo procesas.

57 Jeigu ieškovas pateikia pareiškimą dėl prašymo išnagrinėti ginčą pagrindo arba dalyko pakeitimo ir Taryba priima procedūrinį sprendimą tenkinti šį ieškovo pareiškimą, ginčo nagrinėjimui pasiruošti Taryba nustato ne trumpesnį kaip 14 kalendorinių dienų terminą nuo ieškovo pareiškimo dėl prašymo išnagrinėti ginčą pagrindo arba dalyko pakeitimo išsiuntimo atsakovui ir kitiems suinteresuotiems asmenis, dalyvaujantiems ginčo nagrinėjime, dienos. Tarnyba išsiunčia atsakovui ir kitiems suinteresuotiems asmenis, dalyvaujantiems ginčo nagrinėjime, ieškovo pareiškimo dėl prašymo išnagrinėti ginčą pagrindo arba dalyko pakeitimo kopiją ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo šiame punkte nurodyto Tarybos procedūrinio sprendimo priėmimo dienos.

58Taryba turi teisę atsisakyti tenkinti pareiškimą dėl prašymo išnagrinėti ginčą pagrindo arba dalyko pakeitimo, jeigu jo tenkinimas užvilkintų ginčo nagrinėjimą. Tarybos procedūrinis sprendimas dėl atsisakymo tenkinti pareiškimą dėl prašymo išnagrinėti ginčą pagrindo arba dalyko pakeitimo neskundžiamas.

59 Jeigu ginčo šalys nusprendžia ginčą baigti taikos sutartimi ir pateikia Tarnybai ginčo šalių sudarytą taikos sutartį, Tarybos sprendimas dėl taikos sutarties tvirtinimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo taikos sutarties gavimo Tarnyboje dienos. Taryba netvirtina šalių taikos sutarties, jeigu ji prieštarauja imperatyvioms įstatymų nuostatoms ar viešajam interesui.

60.  Taryba, gavusi visą ginčo nagrinėjimui būtiną medžiagą, rašytinės procedūros tvarka priima procedūrinį sprendimą dėl Tarybos posėdžio, kuriame bus nagrinėjamas ginčas, datos ir laiko, taip pat, jeigu yra priimtas procedūrinis sprendimas ginčą nagrinėti žodinės procedūros tvarka, Tarybos posėdžio, kuriame bus nagrinėjamas ginčas, būdo (Tarnybos patalpose arba nuotoliniu būdu, naudojant informacines ir ryšių technologijas) ir kokie asmenys, nesantys ginčo šalimis, ar jų atstovai, turi būti kviečiami dalyvauti žodinio ginčo nagrinėjimo posėdyje.

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS
GINČO NAGRINĖJIMAS ir sprendimo priėmimas

 

61.  Ginčas turi būti išnagrinėtas ir Tarybos sprendimas priimtas per Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 15 dalyje nustatytus terminus. Taryba turi teisę pratęsti ginčo nagrinėjimo terminą Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 15 dalyje nustatytais atvejais.

62 Ginčų nagrinėjimas Tarybos posėdžiuose rašytinės arba žodinės procedūros tvarka vyksta Tarnybos darbo reglamento V skyriuje ir šiame skirsnyje nustatyta tvarka.

63Tarybai nagrinėjant ginčą žodinio ginčo nagrinėjimo posėdyje, posėdžio pirmininkas posėdžio pradžioje:

63.1.  išsiaiškina, ar ginčo šalys turi prašymų, susijusių su nagrinėjamu ginču;

63.2.  išsiaiškina, ar ieškovas palaiko savo prašyme keliamus reikalavimus, ar atsakovas pripažįsta prašyme keliamus reikalavimus;

63.3pasiūlo ginčo šalims pasiekti abiem šalims priimtiną susitarimą ir sudaryti taikos sutartį, taip pat praneša ginčo šalims apie galimybę ginčą spręsti tarpininkavimo būdu ir pasiūlo šia galimybe pasinaudoti.

64 Tuo atveju, jeigu žodinio ginčo nagrinėjimo posėdžio metu yra gautas ginčo šalių prašymas arba sutikimas perduoti ginčą spręsti tarpininkavimo būdu, Taryba procedūriniu sprendimu atideda ginčo nagrinėjimą ir mutatis mutandis taikomi Aprašo 55 ir 56 punktai.

65.  Žodinio ginčo nagrinėjimo posėdžio metu ieškovui žodžiu atsisakius prašymo išnagrinėti ginčą arba atsakovui žodžiu pripažinus prašyme išnagrinėti ginčą keliamus reikalavimus, ieškovo arba atsakovo žodinis pareiškimas įrašomas į Tarybos posėdžio protokolą.

66.       Tuo atveju, jeigu ginčas sudėtingas ir per vieną Tarybos posėdį jo išnagrinėti nepavyksta, Taryba procedūriniu sprendimu atideda ginčo nagrinėjimą ir paskiria Tarybos posėdžio, kuriame bus tęsiamas ginčo nagrinėjimas, datą, laiką ir, jei reikia, būdą (Tarnybos patalpose arba nuotoliniu būdu, naudojant informacines ir ryšių technologijas).

67.       Taryba, išnagrinėjusi ginčą, paskiria Tarybos posėdžio, kuriame bus priimamas sprendimas dėl ginčo, datą ir laiką. Tarybos sprendimas priimamas Tarybos posėdyje rašytinės procedūros tvarka ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo paskutinio Tarybos posėdžio, skirto atitinkamo ginčo nagrinėjimui, dienos.

68.  Taryba procedūriniu sprendimu palieka prašymą išnagrinėti ginčą nenagrinėtą, jeigu nagrinėjant ginčą paaiškėja bent viena iš Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 9 dalyje nurodytų aplinkybių.

69Taryba procedūriniu sprendimu sustabdo ginčo nagrinėjimą, jeigu nagrinėjant ginčą paaiškėja bent viena iš Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 10 dalyje nurodytų aplinkybių.

70.  Taryba priima sprendimą nutraukti ginčo nagrinėjimą, jeigu nagrinėjant ginčą paaiškėja bent viena iš Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 8 dalyje nurodytų aplinkybių. Nutraukus ginčo nagrinėjimą, vėl kreiptis į Tarnybą dėl ginčo tarp tų pačių ginčo šalių dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu neleidžiama.

71 Kol sprendimas neįvykdytas, Taryba turi teisę savo iniciatyva arba ginčo šalių rašytiniu prašymu ištaisyti sprendime aptiktus rašymo apsirikimus arba aiškias aritmetines klaidas. Ištaisymų klausimas sprendžiamas nepranešus ginčo šalims rašytinės procedūros tvarka.

 

septintasis SKIRSNIS
Tarybos procedūrinių sprendimų ir sprendimŲ dalies dėl ginčo šalių išLaidų atlyginimo apskundimas

 

72 Atskirieji skundai dėl Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 11 ir 18 dalyse nurodytų Tarybos procedūrinių sprendimų paduodami Vilniaus apygardos teismui Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 18 dalyje nustatyta tvarka per Tarnybą.

73 Taryba, išnagrinėjusi atskirąjį skundą, priima vieną iš šių sprendimų:

73.1jeigu atskirasis skundas paduotas nepraleidus atskirojo skundo padavimo termino ir atitinka kitus jam keliamus reikalavimus:

73.1.1. priimti atskirąjį skundą, su juo sutikti ir panaikinti skundžiamą Tarybos procedūrinį sprendimą;

73.1.2. priimti atskirąjį skundą, su juo nesutikti ir perduoti jį nagrinėti Vilniaus apygardos teismui;

73.2jeigu atskirasis skundas paduotas praleidus atskirojo skundo padavimo terminą ir (ar) neatitinka kitų jam keliamų reikalavimą atsisakyti priimti atskirąjį skundą.

74.  Tarybos procedūrinis sprendimas dėl atskirojo skundo priėmimo arba atsisakymo jį priimti ir kiti su tuo susiję sprendimai turi būti priimti ir atskirąjį skundą pateikęs asmuo turi būti apie tai informuotas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo atskirojo skundo gavimo Tarnyboje dienos.

75 Tarybai priėmus Aprašo 73.1.2 papunktyje nurodytą procedūrinį sprendimą, Tarnyba ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo šiame punkte nurodyto procedūrinio sprendimo priėmimo dienos išsiunčia atskirąjį skundą kitai ginčo šaliai ir kitiems suinteresuotiems asmenims, dalyvaujantiems bylos nagrinėjime, taip pat raštu informuoja apie jų teisę per 14 kalendorinių dienų nuo atskirojo skundo išsiuntimo jiems dienos pateikti Tarnybai savo atsiliepimus į atskirąjį skundą.

76Tarnyba ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo atsiliepimų į atskirąjį skundą pateikimo Tarnybai termino pabaigos išsiunčia atskirąjį skundą, gautus atsiliepimus į atskirąjį skundą ir susijusią ginčo nagrinėjimo medžiagą Vilniaus apygardos teismui.

77Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 19 dalyje nurodyti skundai pateikiami ir nagrinėjami mutatis mutandis šiame skyriuje nustatyta tvarka.

 

IV SKYRIUS

GINČŲ TARP GALUTINIŲ PASLAUGŲ GAVĖJŲ IR ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ PASLAUGŲ TEIKĖJŲ BEI GINČŲ TARP NAUDOTOJŲ IR PAŠTO PASLAUGOS TEIKĖJŲ NAGRINĖJIMAS

 

78 Ginčai tarp vartotojų ir elektroninių ryšių paslaugų teikėjų bei ginčai tarp vartotojų ir pašto paslaugos teikėjų ne teismo tvarka nagrinėjami Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatyme ir Vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūros taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2015 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-382 „Dėl Vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūros taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Vartojimo ginčų nagrinėjimo taisyklės), nustatyta tvarka.

79 Ginčai tarp galutinių paslaugų gavėjų, išskyrus vartotojus, ir elektroninių ryšių paslaugų teikėjų bei ginčai tarp naudotojų, išskyrus vartotojus, ir pašto paslaugos teikėjų ne teismo tvarka nagrinėjami mutatis mutandis Vartotojų teisių apsaugos įstatyme ir Vartojimo ginčų nagrinėjimo taisyklėse nustatyta tvarka, jeigu kitokios tvarkos nenustato Elektroninių ryšių įstatymas, Tarnybos darbo reglamentas ir (ar) Aprašas.

80.  Taryba turi teisę iki ginčo nagrinėjimo iš esmės pabaigos procedūriniu sprendimu sujungti kelis Aprašo 79 punkte nurodytus ginčus ir juos nagrinėti kartu, jeigu Tarnybos žinioje yra keli vienarūšiai Aprašo 79 punkte nurodyti ginčai, kuriuose dalyvauja tos pačios ginčo šalys, arba keli Aprašo 79 punkte nurodyti ginčai pagal vieno ieškovo reikalavimus skirtingiems atsakovams arba pagal skirtingų ieškovų reikalavimus tam pačiam atsakovui, jeigu sujungus ginčus jie bus greičiau ir efektyviau išnagrinėti arba kai nagrinėjami reikalavimai tarpusavyje susiję ir dėl to ginčų negalima išnagrinėti atskirai.

 

_________________

 

part_e51f38934b43451da1b8468f7dae8b9f_end