LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2015 m. balandžio 20 d. įsakymo NR. 3d-286  „Dėl LIETUVOS Kaimo plėtros 2014–2020 mETŲ PROGRAMOS priemonĖS
„EKOLOGINIS ŪKININKAVIMAS“ ĮGYVENDINIMO taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

2016 m. rugsėjo 26 d. Nr. 3D-549

Vilnius

 

P a k e i č i u Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ įgyvendinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. 3D-286 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“:

1.   Pakeičiu 3.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.11. kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programoje, Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės ūkio bendrovių įstatyme, Lietuvos Respublikos kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatyme, Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse ir kituose teisės aktuose.“

2.   Pakeičiu 8.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.2. didinantys deklaruotus plotus pagal Priemonę, tačiau ne didesniame plote nei 2015 m. pareiškėjo buvo prašyta paramos paraiškoje pagal Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles, ir įsipareigojantys po paramos paraiškos pateikimo visoje valdoje vykdyti ekologinę žemės ūkio gamybą visu įsipareigojimų pagal Priemonę laikotarpiu. Įsipareigojimų laikotarpis skaičiuojamas naujai deklaruotiems pagal Priemonę plotams, o ankstesniais paraiškų teikimo metais pateiktų paramos paraiškų plotams įsipareigojimų laikotarpis nekinta“.

Įsipareigojimas visoje valdoje vykdyti ekologinę žemės ūkio gamybą nėra taikomas mokslo ir studijų institucijoms ir profesinio mokymo įstaigoms ar jų įsteigtiems mokomiesiems ūkiams;“.

3.         Pakeičiu 8.4.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.4.2. didinantys deklaruotus plotus lyginant su buvusiais deklaruotais plotais pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programą „Ekologinis ūkininkavimas“, tačiau ne didesniame plote nei 2015 m. pareiškėjo buvo prašyta paramos paraiškoje pagal Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles, ir įsipareigojantys po paramos paraiškos pateikimo visoje valdoje vykdyti ekologinę žemės ūkio gamybą visu įsipareigojimų pagal Priemonę laikotarpiu.

Įsipareigojimas visoje valdoje vykdyti ekologinę žemės ūkio gamybą nėra taikomas mokslo ir studijų institucijoms ir profesinio mokymo įstaigoms ar jų įsteigtiems mokomiesiems ūkiams.“

4.   Pakeičiu 11.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

11.2. kurti galimai neteisėtas sąlygas gauti paramą pagal Priemonę. Atitiktis šiam reikalavimui vertinama pagal Galimai neteisėtų sąlygų, sukurtų siekiant gauti tiesiogines išmokas ir paramą už plotus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones nustatymo metodiką, kuri tvirtinama atskiru Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu.“

5. Pripažįstu netekusiu galios 111  papunktį. 

6. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Pareiškėjas, kuris yra juridinis asmuo, neturi įsiskolinimų Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir Valstybiniam socialinio draudimo fondui prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Sodra), o pareiškėjas, kuris yra fizinis asmuo, – tik Sodrai. Atitiktis šiam kriterijui vertinama nuo paramos paraiškos pateikimo dienos iki kitų kalendorinių metų birželio 1 d.  Ši nuostata netaikoma įstaigoms, kurių veikla yra finansuojama iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, bei juridiniams asmenims, kuriems Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka yra atidėti socialinio draudimo įmokų ir (arba) mokesčių mokėjimo terminai.“   

7. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Pareiškėjui nėra iškelta byla dėl bankroto arba jo įmonė / veikla nėra likviduojama.“

8. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:

21. Pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas privalo tvarkyti buhalterinę apskaitą Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.“

9. Pakeičiu 22.12 papunktį ir jį išdėstau taip:

22.12. kasmet pagal sertifikavimo įstaigos nustatytą formą pateikti informaciją (sudarytą Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo lentelės „Augalininkystės, gyvulininkystės produkcijos apskaita“ ir apskaitos dokumentų pagrindu) sertifikavimo įstaigai einamaisiais metais iki sausio 15 d. apie visą praėjusiais metais užaugintą ir patiektą rinkai produkciją, nurodant produkto rūšį, pavadinimą, kiekį ir turimos produkcijos likučius;“.

10. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:

24. Parama už vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus mokama tik paramos gavėjams, besiverčiantiems specializuota vaistažolininkystės, aromatinių prieskoninių augalų auginimo veikla (pajamos iš šios specializuotos produkcijos gamybos turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. pajamų, gaunamų iš žemės ūkio veiklos, išskyrus paramos gavėjus, paramos paraiškoje deklaruojančius mažiau kaip 1 ha šiame punkte nurodytų augalų), perdirbantiems produkciją ūkyje arba parduodantiems žaliavą įmonėms, perdirbančioms šios rūšies produkciją. Parama teikiama už ne didesniame kaip 20 ha plote auginamus šios pasėlių grupės augalus. Pajamos iš specializuotos produkcijos gamybos nuo pajamų, gaunamų iš žemės ūkio veiklos, apskaičiuojamos analogiškai pagal Žemės ūkio veiklos subjektų pajamų dalies, gaunamos iš žemės ūkio veiklos, įvertinimo metodiką (toliau – Metodika), patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. 3D-66 „Dėl Žemės ūkio veiklos subjektų pajamų dalies, gaunamos iš žemės ūkio veiklos, įvertinimo metodikos patvirtinimo“. Paramos gavėjai turi pateikti Agentūrai kasmet iki vasario 28 d. už praėjusių ataskaitinių metų laikotarpį (nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d.) užpildytą ir pasirašytą pažymą apie žemės ūkio veiklos subjekto pajamas per praėjusius kalendorinius metus (pažymos forma nurodyta Metodikos priede).  Pajamos, gautos iš specializuotos vaistažolininkystės, aromatinių prieskoninių augalų produkcijos gamybos, nurodomos pažymos 1.1.5 papunktyje. Pajamų, gautų iš specializuotos vaistažolininkystės, aromatinių prieskoninių augalų produkcijos gamybos, lyginant jas su pajamomis, gautomis iš žemės ūkio veiklos, lyginamoji dalis (procentais) apskaičiuojama pažymos 1.1.5 papunktyje nurodytą sumą padalijus iš šios pažymos 1.1 papunktyje nurodytos sumos ir gautą dalmenį padauginus iš 100.

Paramos gavėjai, perdirbantys šiame punkte nurodytą produkciją, ir įmonės, kurioms tiekiama šiame punkte nurodyta užauginta žaliava, turi turėti maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą šiame punkte nurodytai perdirbimo veiklai arba būti įregistruoti į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto tvarkymo subjektų registrą, kaip numatyta Maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo reikalavimuose, patvirtintuose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. spalio 15 d. įsakymu Nr. B1-527 „Dėl Maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo reikalavimų patvirtinimo“, arba turėti veterinarinio patvirtinimo numerį, kaip numatyta Gyvūninio maisto tvarkymo subjektų veterinarinio patvirtinimo ir registravimo tvarkos apraše, patvirtintame Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. B1-738 „Dėl Gyvūninio maisto tvarkymo subjektų veterinarinio patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašo patvirtinimo.“

11. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

„26. Kompensacinė išmoka už daugiamečių žolių įsėlį mokama už tuos laukus, kuriuose auginami prie šios grupės priskirti augalai, nurodyti taisyklių 2 priede, arba daugiamečių žolių mišiniai su vyraujančiais taisyklių 2 priede nurodytais augalais. Pareiškėjai, kurių laukuose bent metus auginami prie javų arba javų pašaro grupių priskiriami augalai, per 5 metų įsipareigojimų laikotarpį ne trumpiau nei 1 metus, bet ne ilgiau nei 2 metus, nurodytuose laukuose privalo įsėti daugiamečių žolių įsėlį. Parama už daugiamečių žolių įsėlį bus mokama tais metais, kai jos bus auginamos ir deklaruojamos paramai gauti. Daugiametes žoles galima įsėti į pasėlį arba sėti einamaisiais metais, tačiau tokiu atveju sėja turi būti atliekama ne vėliau kaip iki liepos 10 d.

Jei pareiškėjai arba paramos gavėjai paramos paraiškoje yra deklaravę daugiametes žoles sėklai ir yra įtraukti į atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų sąrašą, tačiau neįgyvendino kitų šių taisyklių 27 punkto reikalavimų, išmoka už deklaruotų daugiamečių žolių sėklai plotą mokama kaip už daugiamečių žolių įsėlį, jeigu jį sudaro šių taisyklių 2 priedo VII skyriuje nurodyti augalai.

Už paramos paraiškoje deklaruoto daugiamečių žolių įsėlio ploto dalį, kuri atitinka šių taisyklių 23 punkte nustatytą SG, mokama už daugiametes žoles nustatyto dydžio išmoka, o už tą ploto dalį, kuri neatitinka šių taisyklių 23 punkte nustatyto SG, mokama kaip už daugiamečių žolių įsėlį, jeigu jį sudaro šių taisyklių 2 priedo VII skyriuje nurodyti augalai arba daugiamečių žolių mišiniai su vyraujančiais šių taisyklių 2 priedo VII skyriuje nurodytais augalais.

12Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:

27. Kompensacinė išmoka už javus, daugiametes žoles sėklai (tinkami šios pasėlių grupės augalai nurodyti šių taisyklių 2 priede) mokama pareiškėjams, kurie augina javus arba daugiametes žoles sėklai. Pareiškėjai ar paramos gavėjai, pretenduojantys į šią išmoką, privalo atitikti dauginamosios medžiagos tiekėjui keliamus reikalavimus, būti įtraukti į atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų sąrašą arba privalo turėti sutartis su dauginamosios medžiagos tiekėjais. Taip pat remiamas pasėlis turi būti aprobuotas Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – VATŽŪM), o gautas derlius sertifikuotas pagal dauginamajai medžiagai keliamus reikalavimus iki kitų metų birželio 15 d.

Jei pareiškėjai arba paramos gavėjai iki kitų metų birželio 1 d. neturės ir nepateiks Agentūrai VATŽŪM pagal dauginamajai medžiagai keliamus teisės aktų reikalavimus išduoto „Sėklos sertifikato“, kuriame nurodyta, kad sėkla teisės aktų nustatyta tvarka galutinai sertifikuota, bus mokama 50 proc. dydžio kompensacinė išmoka.

Jei paramos paraiškoje deklaruoti javai sėklai nėra sertifikuoti pagal dauginamajai medžiagai keliamus reikalavimus, mokama už javų pasėlius nustatyto dydžio išmoka.“

13. Papildau 351 punktu:

351. Pateikę paraiškas pareiškėjai vertinami, ar yra susijusios įmonės / kartu veikiančių fizinių asmenų grupė. Agentūra, vertindama pareiškėjų atitiktį šiam reikalavimui, vadovaujasi reglamentu (EB) Nr. 2988/95, reglamentu (ES) Nr. 1305/2013, reglamentu (ES) Nr. 1306/2013, Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymu, SVVPĮ.“

14. Pripažįstu netekusiu galios 50 punktą.

15. Pakeičiu 52 punktą ir jį išdėstau taip:

52. Sankcijos dėl vėlavimo pateikti paramos paraiškas, taip pat dėl deklaruoto per didelio ploto taikomos pagal 2014 m. kovo 11 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) Nr. 640/2014, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1306/2013 nuostatos dėl integruotos administravimo ir kontrolės sistemos ir dėl išmokų neskyrimo arba atšaukimo sąlygų bei administracinių nuobaudų, taikomų tiesioginėms išmokoms, paramai kaimo plėtrai ir kompleksinei paramai, II antraštinės dalies III skyriaus 13 straipsnį, IV skyriaus 19 straipsnius.“

16. Pakeičiu 53.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

53.3. jei nesilaikoma šių taisyklių 21 punkte arba 22.10 papunktyje nurodytų reikalavimų, išmoka mažinama 1 proc. nuo visos apskaičiuotos paramos sumos pagal Priemonę;“.

17. Pakeičiu 53.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

53.7. jei nustatoma, kad pareiškėjai yra susijusios įmonės / kartu veikiančių fizinių asmenų grupė, parama teikiama šiuos pareiškėjus skaičiuojant kaip vieną. Jei toks pareiškėjas prašo paramos už didesnį nei 200 ha plotą, parama mažinama pagal šių taisyklių 49 punktą ir išmokama vadovaujantis Agentūros nustatyta tvarka.“

18. Pakeičiu 54.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

54.5. jeigu sertifikavimo įstaiga sertifikuodama lauką jį įvardija kaip „neauginami kultūriniai augalai“, „neįdirbtas juodasis pūdymas“, „ypatingai mažas derlius“, „derliaus nėra“, sodai, uogynai „neatitinkantys technologinių reikalavimų“, „nenuimtas derlius“ (pažeidimas „nenuimtas derlius“ netaikomas laukams, kuriuose auginami prie daugiamečių žolių įsėlio grupės priskirti augalai, nurodyti šių taisyklių 2 priedo VII skyriuje, arba daugiamečių žolių mišiniai su vyraujančiais šių taisyklių 2 priedo VII skyriuje nurodytais augalais), „neatitinkantys sėjomainos reikalavimų“, „nesilaikoma dirvožemio gerinimo reikalavimų“, „neatitinkantys augalų tankio reikalavimų“, antrus metus iš eilės pareiškėjo valdoje sertifikuodama laukus įvardija kaip „nesilaikoma dauginamajai medžiagai keliamų reikalavimų“, parama einamaisiais metais už šiuos laukus neskiriama.

Tais atvejais, kai pareiškėjo laukai sertifikuojant buvo įvardyti kaip „ypatingai mažas derlius“, tačiau jie buvo paveikti nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių, nurodytų reglamento (EB) Nr. 1306/2013 2 straipsnio 2 dalies c papunktyje, ir pareiškėjas per 15 darbo dienų nuo dienos, kurią pareiškėjui ar jo įgaliotam asmeniui atsiranda galimybė tai padaryti, pateikė Agentūrai nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių patvirtinimo dokumentus (paaiškinimą ir informaciją pagrindžiančius dokumentus), pareiškėjui šiame papunktyje nurodyta sankcija netaikoma;“.

19. Pakeičiu 54.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

54.6. jei paramos gavėjas, pretenduojantis gauti išmoką už javus ir (arba) daugiametes žoles sėklai, einamaisiais metais nėra įtrauktas į atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų sąrašą, parama pagal Priemonę einamaisiais metais už šiuos laukus nemokama;“.

20. Pripažįstu netekusiu galios 54.10 papunktį.

21. Pakeičiu 54.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

54.11. jei nesilaikoma šių taisyklių 8.2 arba 8.4.2 papunkčių reikalavimų vykdyti ekologinę gamybą visoje valdoje (išskyrus mokslo ir studijų institucijas ir profesinio mokymo įstaigas ar jų įsteigtus mokomuosius ūkius), parama pagal Priemonę pažeidimo nustatymo metais neskiriama;“.

22. Papildau 54.13 papunkčiu:

54.13. jei pareiškėjas nėra aktyvus žemės ūkio veiklos subjektas, kaip apibrėžta Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse.“

23. Papildau 701 papunkčiu:

701. Agentūra gali sustabdyti paraiškos administravimą Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatyta tvarka.“

 

 

 

Aplinkos ministras,

pavaduojantis žemės ūkio ministrą                                                    Kęstutis Trečiokas