herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL TREČIOSIOS VALSTYBĖS DRAUDIMO AR PERDRAUDIMO ĮMONĖS FILIALO, ĮSTEIGTO LIETUVOS RESPUBLIKOJE, INDĖLIO LĖŠŲ NAUDOJIMO PRIEVOLĖMS, ATSIRANDANČIOMS IŠ DRAUDIMO AR PERDRAUDIMO SUTARČIŲ, VYKDYTI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. spalio 18 d. Nr. 03-196

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 42 straipsnio 4 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos finansų rinkos priežiūros sistemos pertvarkos įstatymo 4 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo 87 straipsnio 2 dalimi ir įgyvendindama 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/138/EB dėl draudimo ir perdraudimo veiklos pradėjimo ir jos vykdymo (Mokumas II) (OL 2009 L 335, p. 1) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/51/ES, kuria iš dalies keičiamos direktyvų 2003/71/EB ir 2009/138/EB bei reglamentų (EB) Nr. 1060/2009, (ES) Nr. 1094/2010 bei (ES) Nr. 1095/2010 nuostatos, kiek tai susiję su Europos priežiūros institucijos (Europos draudimo ir profesinių pensijų institucijos) ir Europos priežiūros institucijos (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos) įgaliojimais (OL 2014 L 153, p. 1), Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1Patvirtinti Trečiosios valstybės draudimo ar perdraudimo įmonės filialo, įsteigto Lietuvos Respublikoje, indėlio lėšų naudojimo prievolėms, atsirandančioms iš draudimo ar perdraudimo sutarčių, vykdyti tvarkos aprašą (pridedama).

2Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijos 2004 m. gegužės 25 d. nutarimą Nr. N-66 „Dėl Užsienio valstybės draudimo įmonės filialo, įsteigto Lietuvos Respublikoje, indėlio naudojimo prievolėms, atsirandančioms iš draudimo sutarčių, vykdyti tvarkos patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                         Vitas Vasiliauskas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2018 m. spalio 18 d.

nutarimu Nr. 03-196

 

 

TREČIOSIOS VALSTYBĖS DRAUDIMO AR PERDRAUDIMO ĮMONĖS FILIALO, ĮSTEIGTO LIETUVOS RESPUBLIKOJE, INDĖLIO LĖŠŲ NAUDOJIMO PRIEVOLĖMS, ATSIRANDANČIOMS IŠ DRAUDIMO AR PERDRAUDIMO SUTARČIŲ, VYKDYTI TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Trečiosios valstybės draudimo ar perdraudimo įmonės filialo, įsteigto Lietuvos Respublikoje, indėlio lėšų naudojimo prievolėms, atsirandančioms iš draudimo ar perdraudimo sutarčių, vykdyti tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja trečiosios valstybės draudimo ar perdraudimo įmonės filialo, įsteigto Lietuvos Respublikoje (toliau – trečiosios valstybės draudimo įmonės filialas), indėlio lėšų, esančių Lietuvos Respublikoje įsteigtoje kredito įstaigoje ar kredito įstaigos filialo sąskaitoje Lietuvos Respublikoje, atidarytoje pagal banko indėlio iki pareikalavimo sutartį (toliau – indėlio lėšų), naudojimą prievolėms, atsirandančioms iš draudimo ar perdraudimo sutarčių (toliau – draudimo sutartys), vykdyti.

2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos draudimo įstatyme vartojamas sąvokas.

3. Lietuvos bankui teikiamiems dokumentams ir Lietuvos banko atliekamiems veiksmams taikomi Bendrųjų Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių prašymų išduoti leidimus pateikimo, nagrinėjimo ir leidimų išdavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos banko valdybos 2004 m. gegužės 6 d. nutarimu Nr. 58 „Dėl Bendrųjų Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių prašymų išduoti leidimus pateikimo, nagrinėjimo ir leidimų išdavimo taisyklių patvirtinimo“, reikalavimai.

 

II SKYRIUS

INDĖLIO LĖŠŲ NAUDOJIMAS PRIEVOLĖMS, ATSIRANDANČIOMS IŠ DRAUDIMO AR PERDRAUDIMO SUTARČIŲ, VYKDYTI

 

4. Trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolėmis, atsirandančiomis iš draudimo sutarčių, laikomos trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolės:

4.1. dėl draudimo išmokos išmokėjimo;

4.2. dėl draudimo įmokos dalies grąžinimo nutraukus draudimo sutartį;

4.3. dėl išperkamosios sumos išmokėjimo;

4.4. dėl sumokėtų draudimo įmokų grąžinimo draudimo sutartį pripažinus negaliojančia tuo atveju, kai draudėjo naudai taikoma restitucija.

5. Indėlio lėšos, išskyrus Aprašo 16 punkte nurodytą atvejį, negali būti naudojamos trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolėms vykdyti, kurios yra susijusios su:

5.1. Prievolėmis, nurodytomis Aprašo 4.1 papunktyje, jei jos atsiranda iš transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutarčių;

5.2. delspinigių ar baudų mokėjimu;

5.3. patirtų nuostolių, kurie yra susiję su Aprašo 4 punkte nurodytomis trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolėmis, atlyginimu;

5.4. bylos nagrinėjimo išlaidomis, nurodytomis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse;

5.5. atlyginimu bet kokių kitų išlaidų, kurias šalia Aprašo 4 punkte nurodytų priteisiamų sumų trečiosios valstybės draudimo įmonės filialas privalo atlyginti pagal arbitražo sprendimą.

6. Trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolės, atsirandančios iš draudimo sutarčių, gali būti vykdomos naudojant indėlio lėšas tik trečiosios valstybės draudimo įmonės filialui nutraukus veiklą (savanoriškai ar priverstinai) ir trečiosios valstybės draudimo įmonės filialui gavus Lietuvos banko leidimą naudoti indėlio lėšas trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolėms, atsirandančioms iš draudimo sutarčių, vykdyti.

7. Teisę į kreditorių reikalavimų, atsirandančių iš draudimo sutarčių, tenkinimą naudojant indėlio lėšas turi trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo draudėjai, apdraustieji, naudos gavėjai ir nukentėję tretieji asmenys, kurių kreditorių reikalavimas patvirtintas:

7.1. įsiteisėjusiu teismo ar arbitražo sprendimu;

7.2. dvišaliu raštišku trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo ir draudėjo, apdraustojo, naudos gavėjo ar nukentėjusiojo trečiojo asmens susitarimu;

7.3. vienašaliu raštišku trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo sprendimu.

8. Trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo vadovas ar asmuo, atsakingas už trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo veiklos nutraukimą, kreipdamasis į Lietuvos banką dėl leidimo naudoti indėlio lėšas trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolėms, atsirandančioms iš draudimo sutarčių, vykdyti išdavimo, pateikia šiuos dokumentus ir informaciją:

8.1. prašymą išduoti leidimą naudoti indėlio lėšas trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolėms, atsirandančioms iš draudimo sutarčių, vykdyti;

8.2. draudėjų, apdraustųjų, naudos gavėjų ir nukentėjusių trečiųjų asmenų, kurių kreditorių reikalavimas patvirtintas vienu iš Aprašo 7 punkte nurodytų būdų, sąrašą, kuriame nurodomi:

8.2.1. kreditorių identifikuojantys duomenys (fizinio asmens – vardas ir pavardė, asmens kodas, adresas; juridinio asmens – pavadinimas, įmonės kodas, buveinės adresas);

8.2.2. kreditorių reikalavimo dydis;

8.2.3. draudimo sutarties sudarymo data, draudimo liudijimo ir (ar) draudimo sutarties numeris, draudimo sutarties pasibaigimo, nutraukimo ar pripažinimo negaliojančia data;

8.2.4. kreditorių reikalavimo patvirtinimo būdas.

9. Lietuvos bankas turi teisę reikalauti, kad per 30 dienų nuo prašymo išduoti Lietuvos banko leidimą naudoti indėlio lėšas trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolėms, atsirandančioms iš draudimo sutarčių, vykdyti ir kreditorių sąrašo gavimo dienos būtų pateikti papildomi dokumentai ir informacija.

10.  Per 30 dienų nuo prašymo išduoti Lietuvos banko leidimą naudoti indėlio lėšas trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolėms, atsirandančioms iš draudimo sutarčių, vykdyti pateikimo dienos Lietuvos bankas priima sprendimą dėl tokio leidimo išdavimo ir apie tai raštu praneša pareiškėjui.

11.  Jei Lietuvos bankas pareikalavo papildomų dokumentų ar informacijos, 30 dienų terminas skaičiuojamas nuo tos dienos, kai gauti visi sprendimui priimti reikalingi dokumentai ir informacija.

12.  Gavęs Lietuvos banko leidimą naudoti indėlio lėšas, trečiosios valstybės draudimo įmonės filialas tenkina draudėjų, naudos gavėjų ar nukentėjusių trečiųjų asmenų kreditorių reikalavimus iš indėlio lėšų laikydamasis šios tvarkos:

12.1.  pirmiausia tenkinami fizinių asmenų – vartotojų kreditorių reikalavimai, bet kiekvienam kreditorių reikalavimui ne gyvybės draudimo atveju išmokama ne daugiau kaip po 1 450 Eur, o gyvybės draudimo atveju išmokama ne daugiau kaip po 2 900 Eur;

12.2.  vėliau tenkinami visų kitų kreditorių reikalavimai, taip pat ir fizinių asmenų – vartotojų kreditorių reikalavimai, kurių dalis, ne gyvybės draudimo atveju viršijanti 1 450 Eur, o gyvybės draudimo atveju – 2 900 Eur, liko nepatenkinta tenkinant pirmosios eilės kreditorių reikalavimus.

13.  Antrosios eilės kreditorių reikalavimai tenkinami tik tada, kai visiškai patenkinti pirmosios eilės kreditorių reikalavimai. Jei indėlio lėšų neužtenka kurios nors eilės kreditorių reikalavimams patenkinti visiškai, šie reikalavimai tenkinami proporcingai, atsižvelgiant į kiekvienam kreditoriui priklausančią sumą, tačiau tenkinant pirmosios eilės kreditorių reikalavimus atsižvelgiama ne į visą kreditoriui priklausančią sumą, o tik į jos dalį, neviršijančią Aprašo 12.1 papunktyje nustatytų dydžių.

14.  Patenkinus trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo draudėjų, naudos gavėjų ar nukentėjusių trečiųjų asmenų kreditorių reikalavimus iš indėlio lėšų, trečiosios valstybės draudimo įmonės filialas privalo pateikti Lietuvos bankui draudėjų, naudos gavėjų ir nukentėjusių trečiųjų asmenų sąrašą, kuriame, be Aprašo 8.2 papunktyje nurodytų duomenų, privalo būti nurodytas išmokėtos sumos dydis ir išmokėjimo data, likusi nepatenkinta kreditorių reikalavimo dalis.

15.  Trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo draudėjai, naudos gavėjai ar nukentėję tretieji asmenys, kurių kreditorių reikalavimai nebuvo patenkinti iš indėlio lėšų, turi teisę į kreditorių reikalavimų patenkinimą iš kitų trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo ar trečiosios valstybės draudimo ar perdraudimo įmonės lėšų.

16.  Jeigu patenkinami visi trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo draudėjų, naudos gavėjų ar nukentėjusių trečiųjų asmenų kreditorių reikalavimai, indėlio lėšos gali būti naudojamos kitoms trečiosios valstybės draudimo įmonės filialo prievolėms vykdyti.

                                                             ___________________