LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL PRIKLAUSOMYBĖS LIGOMIS SERGANČIŲ NUTEISTŲJŲ GYDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. gruodžio 29 d. Nr. V-1994/1R-442

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 91 straipsnio 3 dalimi:

1. Tvirtiname Priklausomybės ligomis sergančių nuteistųjų gydymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažįstame netekusiu galios Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. balandžio 22 d. įsakymą Nr. 118/V-234 „Dėl Priklausomybės ligomis sergančių nuteistųjų gydymo laisvės atėmimo vietose tvarkos patvirtinimo“.

3. Nustatome, kad šis įsakymas įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė, Monika Navickienė

pavaduojanti sveikatos apsaugos ministrą

 

 

Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2022 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V-1994/1R-442

 

 

PRIKLAUSOMYBĖS LIGOMIS SERGANČIŲ NUTEISTŲJŲ GYDYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Priklausomybės ligomis sergančių nuteistųjų gydymo tvarkos aprašas (toliau Aprašas) nustato psichoaktyviąsias medžiagas (toliau PAM) žalingai vartojančių ir (ar) priklausomų nuo PAM arešto bei laisvės atėmimo bausmes atliekančių nuteistųjų identifikavimo ir pagalbos jiems organizavimo bei teikimo arešto ir laisvės atėmimo bausmės atlikimo vietose (toliau bausmės atlikimo vietos), taip pat Respublikinio priklausomybių ligų centro (toliau – RPLC) specialistų pasitelkimo teikiant pagalbą žalingai PAM vartojantiems ir (ar) priklausomiems nuo PAM nuteistiesiems bei vykdant PAM vartojimo prevencijos priemones tvarką.

2Pagalba žalingai PAM vartojantiems ir (ar) priklausomiems nuo PAM nuteistiesiems bausmės atlikimo vietose apima:

2.1.    pirminę pagalbą;

2.2.    detoksikaciją;

2.3.    psichosocialinę reabilitaciją;

2.4.    pakaitinį gydymą;

2.5.    pagalbą dienos centre;

2.6.    pagalbą reabilitacijos centre;

2.7.    pagalbą po reabilitacijos;

2.8.    parengimą nuteistųjų paleidimui į laisvę.

 

II SKYRIUS

PSICHOAKTYVIĄSIAS MEDŽIAGAS VARTOJANČIŲ IR (AR) PRIKLAUSOMŲ NUO PAM NUTEISTŲJŲ IDENTIFIKAVIMAS IR PIRMINĖS PAGABOS TEIKIMAS

 

3.  Pirminis atpažinimas ir pagalbos poreikio vertinimas nuteistajam, vartojančiam PAM, atliekamas per 15 dienų nuo nuteistojo atvykimo į bausmės atlikimo vietą, jeigu toks atpažinimas ir pagalbos poreikio vertinimas nebuvo atliktas šiam asmeniui esant suėmimo vykdymo vietoje.

4.  Informaciją apie tai, kad nuteistasis (galimai) žalingai vartoja PAM ir (ar) yra priklausomas nuo PAM, Lietuvos kalėjimų tarnybos (toliau – LKT) darbuotojui (toliau – atvejo vadybininkas) pateikia pats nuteistasis ir (ar) kiti galimo PAM vartojimo ir (ar) priklausomybės nuo PAM požymius pastebėję LKT darbuotojai, nuteistojo artimieji arba kiti asmenys.

5.  Siekdamas identifikuoti, ar nuteistasis žalingai vartoja PAM ir (ar) galimai yra priklausomas nuo PAM, įvertinti jam reikalingų pagalbos priemonių mąstą ir motyvuoti nuteistąjį atsisakyti žalingo PAM vartojimo, atvejo vadybininkas:

5.1.    atlieka vertinimą dėl PAM vartojimo ir identifikuoja kitas su PAM vartojimu susijusias problemas;

5.2.    atlieka motyvacinį interviu dėl pagalbos atsisakant žalingo PAM vartojimo.

6.  Identifikavęs PAM vartojimą ir (ar) įtaręs priklausomybę nuo PAM, atvejo vadybininkas, atsižvelgdamas į individualius nuteistojo poreikius, suplanuoja jam reikalingos psichologinės, socialinės ir (ar) medicininės pagalbos priemones ir siunčia nuteistąjį pas LKT darbuotojus, teikiančius tokią pagalbą. Atvejo vadybininkas atlieka nuteistajam suplanuotų pagalbos priemonių taikymo stebėseną, kartu su pagalbą teikiančiais LKT darbuotojais vertina pasiektus rezultatus, taip pat prireikus siūlo kitas pagalbos priemones.

7.  Tais atvejais, kai į bausmės atlikimo vietą atvykęs žalingai vartojantis PAM ir (ar) priklausomas nuo PAM nuteistasis neigia PAM vartojimo ir (ar) priklausomybės nuo PAM faktą ir (ar) atsisako pasinaudoti jam siūlomomis psichologinės, socialinės ir (ar) medicininės pagalbos priemonėmis, siekiant sumažinti su PAM vartojimu ir rizikinga elgsena susijusias neigiamas medicinines, socialines, ekonomines, teisines pasekmes šiam nuteistajam ir (ar) visuomenei, atvejo vadybininkas jam pasiūlo kitas pagalbos priemones (abstinencijos simptomų koregavimas, šeimos gydytojo konsultacija dėl gretutinių lėtinių susirgimų; testavimas dėl ŽIV ir virusinių hepatitų, nepertraukiamas ŽIV, virusinių hepatitų gydymas ir (ar) kitas priemones pagal individualų poreikį). Ne rečiau kaip vieną kartą per 6 mėnesius su šiuo nuteistuoju atliekamas motyvacinis interviu dėl pagalbos atsisakant žalingo PAM vartojimo. Bet kuriuo bausmės atlikimo metu nuteistajam pripažinus žalingą PAM vartojimą ar priklausomybę nuo PAM ir paprašius pagalbos, atvejo vadybininkas atlieka Aprašo 6 punkte nurodytus veiksmus.

8.  Jei asmeniui esant suėmimo vykdymo vietoje jau buvo gydytojo nustatyta, kad jis žalingai vartoja PAM ir (ar) yra priklausomas nuo PAM, šiam asmeniui atvykus į bausmės atlikimo vietą tęsiamas suėmimo vykdymo vietoje suplanuotų pagalbos priemonių teikimas.

9Aprašo 5 ir 7 punktuose nurodytus veiksmus su atviro tipo bausmės atlikimo vietose laikomais nuteistaisiais atlieka atvejo vadybininkas ir (arba) priklausomybės konsultantas. Identifikavus, kad šie nuteistieji žalingai vartoja PAM ir (ar) įtarus priklausomybę nuo PAM, dėl pagalbos, kuri neteikiama atviro tipo bausmės atlikimo vietoje, suteikimo atvejo vadybininkas ir (ar) priklausomybės konsultantas siunčia į reikalingas paslaugas galinčias suteikti viešąsias ir (ar) nevyriausybines įstaigas ar organizacijas.

 

III SKYRIUS

PSICHOAKTYVIĄSIAS MEDŽIAGAS VARTOJANČIŲ NUTEISTŲJŲ DETOKSIKACIJA IR PSICHOSOCIALINĖ REABILITACIJA

 

10.  LKT gydytojui psichiatrui diagnozavus priklausomybę nuo PAM ir esant nuteistojo sprendimui nutraukti PAM vartojimą ir (ar) siekiančiam gydytis priklausomybę, gydytojo psichiatro sprendimu gali būti atliekama ambulatorinė arba stacionarinė detoksikacija.

11Stacionarinė detoksikacija uždaro arba pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietose laikomiems nuteistiesiems atliekama specializuotame LKT asmens sveikatos priežiūros padalinyje.

12.  Siekiant sudaryti sąlygas stacionarinę detoksikaciją atlikusiam nuteistajam emociškai ir fiziškai pasirengti dalyvauti tolesniame sveikimo procese, LKT gydytojo psichiatro sprendimu jam gali būti teikiamos psichosocialinės reabilitacijos paslaugos.

13.  Priklausomybės nuo PAM diagnozavimas, detoksikacijos poreikio nustatymas, stacionarinės detoksikacijos atlikimas ir psichosocialinės reabilitacijos paslaugų teikimas atviro tipo bausmės atlikimo vietose laikomiems nuteistiesiems užtikrinamas kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose galiojančią asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją, suteikiančią teisę teikti šias paslaugas.

14.  Nuteistųjų detoksikacija vykdoma ir psichosocialinės reabilitacijos paslaugos teikiamos vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro patvirtintais priklausomybės ligų gydymo ir psichosocialinės reabilitacijos standartais.

 

IV SKYRIUS

PAKAITINIS GYDYMAS

 

15.  LKT psichiatro sprendimu į uždaro arba pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietą atvykusiam nuteistajam, kuriam diagnozuojama priklausomybė opioidinėms narkotinėms medžiagoms, siūloma pradėti farmakoterapiją metadonu, o jeigu pakaitinio gydymo taikymas jam buvo pradėtas iki atvykimo į bausmės atlikimo vietą, – užtikrinamas nepertraukiamas farmakoterapijos metadonu tęstinumas.

16.  Nuteistųjų pakaitinis gydymas metadonu organizuojamas ir vykdomas vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro patvirtinta tvarka, reglamentuojančia pakaitinio gydymo opioidiniais vaistiniais preparatais skyrimo tikslus, pakaitinio gydymo organizavimo ir finansavimo tvarką.

17.  Pakaitinio gydymo paslaugos atviro tipo bausmės atlikimo vietose laikomiems nuteistiesiems teikiamos kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose galiojančią asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją, suteikiančią teisę teikti psichikos sveikatos priežiūros ir (ar) priklausomybės ligų psichiatrijos (II) paslaugas. LKT šiems asmenims užtikrina pakaitinio gydymo tęstinumą, kai jie atlieka Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 79 straipsnio 2 dalyje nurodytą drausminę nuobaudą.

 

V SKYRIUS

PAGALBA DIENOS CENTRE, REABILITACIJOS CENTRE IR PO REABILITACIJOS

 

18.  Išreiškusį norą sveikti ir (ar) siekiantį gydytis priklausomybę arešto bausmę atliekantį nuteistąjį arba uždaro ar pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietoje laikomą nuteistąjį atvejo vadybininkas siunčia į bausmės atlikimo vietos dienos centrą. Uždaro ir pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietose laikomi nuteistieji dienos centro siūlomose veiklose dalyvauja iki jų perkėlimo į reabilitacijos centrą.

19.  Dienos centre organizuojamos ir vykdomos struktūruotos, individualius poreikius atliepiančios veiklos, taikomos tikslinės elgesio korekcijos programos, teikiamos tikslinės individualios  ir grupinės socialinės ir (ar) psichologinės konsultacijos.

20.  Motyvuoti gydytis priklausomybę nuo PAM uždaro ir pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietose laikomi nuteistieji, esant galimybei ir atitinkantys LKT direktoriaus nustatytus reikalavimus, perkeliami į reabilitacijos centrą. Reabilitacijos centre nuteistiesiems taikoma specializuota reabilitacijos programa.

21.  Nuteistieji, reabilitacijos centre sėkmingai baigę specializuotą reabilitacijos programą, perkeliami į bausmės atlikimo vietos skyrių, kuriame iki paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos tęsia sveikimą saugioje nuo bet kokių PAM  aplinkoje.

 

VI SKYRIUS

NUTEISTŲJŲ PARENGIMAS JŲ PALEIDIMUI Į LAISVĘ

 

22.  Žalingai vartojantys PAM ir (ar) priklausomi nuo PAM nuteistieji, likus vieniems metams iki galimo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo, o kai lygtinis paleidimas iš laisvės atėmimo vietos negalimas, – likus vieniems metams iki bausmės pabaigos, pradedami rengti visapusiškam ir sklandžiam bausmės atlikimo vietose teikiamos pagalbos tęstinumo užtikrinimui po jų paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos. Arešto bausmę ir laisvės atėmimo bausmę atliekantys nuteistieji, kuriems atvykus į bausmės atlikimo vietą yra likę mažiau kaip vieni metai iki galimo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo, o kai lygtinis paleidimas iš laisvės atėmimo vietos negalimas, – likę mažiau kaip vieni metai iki bausmės pabaigos, visapusiškam ir sklandžiam pagalbos tęstinumo užtikrinimui rengiami nuo jų atvykimo į bausmės atlikimo vietą pradžios.

23.  Žalingai vartojančių PAM ir (ar) priklausomų nuo PAM nuteistųjų rengimas paleidimui į laisvę, atsižvelgiant į individualius poreikius, apima:

23.1informacijos suteikimą dėl socialinių paslaugų gavimo laisvėje;

23.2informacijos suteikimą dėl psichikos sveikatos centruose teikiamų paslaugų ir jų prieinamumo;

23.3informacijos suteikimą dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo; 

23.4tarpininkavimą dėl asmens patekimo į psichikos sveikatos centro specialisto konsultaciją, į reabilitacijos centro bendruomenę laisvėje ar RPLC padalinį; 

23.5informacijos suteikimą apie arčiausiai gyvenamosios vietos esančius krizių centrus, reikiamas paslaugas teikiančių nevyriausybinių organizacijų padalinius, žemo slenksčio kabinetus, anoniminių alkoholikų ir anoniminių narkomanų grupes ir kitas reikalingą pagalbą teikiančias įstaigas ir organizacijas.

24Žalingai vartojančius PAM ir (ar) priklausomus nuo PAM nuteistuosius paleidimui į laisvę rengia LKT socialinis darbuotojas ir kitos įstaigos bei organizacijos, nurodytos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir teisingumo ministro patvirtintoje iš bausmės atlikimo vietų paleidžiamų asmenų socialinės integracijos tvarkoje.

25Iš laisvės atėmimo vietų įstaigos paleidžiant arešto ir laisvės atėmimo bausmes uždaro ir pusiau uždaro tipo bausmės atlikimo vietose atlikusius nuteistuosius, kurie vartoja (anksčiau vartojo) opioidines narkotines medžiagas, LKT direktoriaus nustatyta tvarka jiems išduodamas Naloksono rinkinys.

 

VII SKYRIUS

RESPUBLIKINIO PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ CENTRO PASITELKIMAS ORGANIZUOJANT PAGALBOS TEIKIMĄ ŽALINGAI VARTOJANTIEMS PAM IR (AR) NUO PAM PRIKLAUSOMIEMS NUTEISTIESIEMS

 

26.       RPLC ir (ar) jo teritorinių padalinių (filialų) pasitelkimo organizuojant pagalbos teikimą žalingai vartojantiems PAM ir (ar) priklausomiems nuo PAM nuteistiesiems ir vykdant priklausomybės nuo PAM prevencijos formos:

26.1teikti rekomendacijas LKT dėl bausmės atlikimo vietose teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų žalingai vartojantiems PAM ir (ar) priklausomiems nuo PAM nuteistiesiems ir jų veiksmingumo didinimo;

26.2konsultuoti LKT specialistus, dirbančius su žalingai vartojančiais PAM ir (ar) priklausomais nuo PAM nuteistaisiais, dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimo, pagal RPLC kompetenciją teikti jiems reikalingą metodinę pagalbą;

26.3pagal kompetenciją organizuoti ir (ar) prisidėti prie LKT organizuojamų mokymų, skirtų specialistams, dirbantiems su žalingai vartojančiais PAM ir (ar) priklausomais nuo PAM nuteistaisiais bausmės atlikimo vietose;

26.4pagal kompetenciją dalyvauti LKT vykdomose ir (ar) kviesti LKT dalyvauti RPLC vykdomose projektinėse ir kitose veiklose, kurios prisidėtų prie priklausomybės nuo PAM prevencijos ir laiku suteiktos bei kokybiškos pagalbos priemonių taikymo žalingai vartojantiems PAM ir (ar) priklausomiems nuo PAM nuteistiesiems bausmės atlikimo vietose.

27.  Kasmet, iki einamųjų metų vasario 1 d., RPLC ir LKT vadovai patvirtina priemonių, kurios veiksmingai prisidėtų prie laiku suteiktos ir kokybiškos pagalbos žalingai vartojantiems PAM ir (ar) priklausomiems nuo PAM nuteistiesiems paslaugų teikimo užtikrinimo, metinį planą.

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28.  PAM vartojimo atpažinimo laiku ir tinkamo reagavimo principus, pagalbą žalingai vartojantiems PAM ir (ar) priklausomiems nuo PAM nuteistiesiems teikiančių bei šios pagalbos teikimą koordinuojančių LKT specialistų kompetencijas, pagalbos teikimo sąlygas ir jos teikimo algoritmą nustato LKT direktorius.

29.  Priklausomybės ligomis sergantiems nuteistiesiems asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro patvirtintais teisės aktais.

_______________

part_d9eb2a661f31416bb23b1ea9a84da11b_end