LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2006 M. VASARIO 24 D. ĮSAKYMO NR. A1-61 „DĖL LIFTŲ NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. liepos 5 d. Nr. A1-378

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Liftų naudojimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. vasario 24 d. įsakymu Nr. A1-61 „Dėl Liftų naudojimo taisyklių patvirtinimo:

1.  Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Liftų naudojimo taisyklės (toliau – šios Taisyklės) nustato reikalavimus, kaip turi būti pradedami naudoti, naudojami, prižiūrimi elektriniai bei hidrauliniai liftai ir tikrinama jų techninė būklė.“

2.  Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4.1. EB atitikties deklaracija – lifto gamintojo, surinkėjo ar lifto saugos mazgų gamintojo išduotas dokumentas, kuriuo laiduojama, kad liftui ar lifto saugos mazgams yra atlikta viena iš procedūrų pagal techninio reglamento „Liftai ir liftų saugos įtaisai“, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 106 (toliau – techninis reglamentas „Liftai ir liftų saugos įtaisai“), 5, 8, 10, 11 arba 12 priedų nuostatas ir jie yra saugūs naudoti.

4.2. Įgaliota įstaiga pagal Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymą veikianti įgaliota potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaiga, kuriai valstybės institucija suteikė įgaliojimus tikrinti liftų techninę būklę.

4.3. Keleivinis liftas liftas, skirtas žmonėms kelti.

4.4. Krovininis lydimasis liftas liftas, kurio kabinoje įrengtas valdymo pultas ir kuris skirtas kroviniams su liftininku ir krovinį lydinčiais asmenimis kelti.

4.5. Krovininis nelydimasis liftas išorinio valdymo krovininis liftas, skirtas tik kroviniams kelti.

4.6. Licencijuota įmonė tai juridinis asmuo, turintis nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licenciją, vykdantis liftų nuolatinę priežiūrą ir apsidraudęs civilinės atsakomybės draudimu.

4.7. Lifto techninės būklės tikrinimas šiose Taisyklėse bei kituose lifto naudojimo ir priežiūros norminiuose teisės aktuose, taip pat lifto surinkėjo pateiktuose techniniuose dokumentuose nustatyta tvarka ir terminais įgaliotos liftų techninės būklės tikrinimo įstaigos atliekama naudojamo lifto privalomoji apžiūra, privalomasis lifto parametrų, rodančių, ar jis atitinka saugos reikalavimus, tikrinimas, lifto bandymai ir kiti atitikties saugos reikalavimams įvertinimo veiksmai.

4.8. Paskelbtoji (notifikuotoji) įstaigaįstaiga, kuri atlieka į rinką tiekiamų naujų liftų atitikties įvertinimo procedūras pagal techninio reglamento „Liftai ir liftų saugos įtaisai“ nuostatas ir išduoda atitikties įvertinimo sertifikatą.

4.9. Nuolatinė lifto priežiūra lifto gamintojo ar lifto surinkėjo pateiktose įrenginių naudojimo instrukcijose, kituose techniniuose dokumentuose, šiose Taisyklėse ir kituose teisės norminiuose aktuose nurodyti liftų savininkams privalomi nuolatiniai naudojamų liftų tikrinimai, apžiūros, aptarnavimas, remontas bei kiti veiksmai.

4.10. Remontas sulūžusių ar dėl kitų priežasčių netinkamų naudoti dalių, mazgų keitimas ar taisymas, nekeičiant lifto techninių charakteristikų. Remontu nelaikomi modifikavimo darbai.

4.11. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme ir techniniame reglamente „Liftai ir liftų saugos įtaisai“ vartojamas sąvokas.“

3.  Pakeičiu 17.13 papunktį ir jį išdėstau taip:

17.13. naudojimo instrukcija pagal techninio reglamento „Liftai ir liftų saugos įtaisai“ 1 priedo VI skyriaus nuostatas.“

4.  Pakeičiu 19.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

19.8. tvarkomuoju dokumentu skirti liftą prižiūrinčius darbuotojus (liftų priežiūros meistrą, liftų elektromechaniką), turinčius tinkamą kvalifikaciją ar specialių žinių ir įgūdžių, kaip nustatyta Reikalavimuose darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. A1-333 „Dėl Reikalavimų darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams patvirtinimo“, ir supažindinti juos su pareigybės aprašymais bei lifto naudojimo instrukcija.

5.  Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:

21. Krovininius lydimuosius liftus valdyti turi būti pavedama lifto savininko nustatyta mokymo ir žinių patikrinimo tvarka išmokytam liftų palydovui. Nelydimuosius krovininius liftus valdyti gali būti pavedama asmenims, instruktuotiems naudoti tokį liftą.

6.  Pakeičiu 24 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

24. Savarankiškai lifto elektromechaniku gali pradėti dirbti asmuo, atlikęs ne mažesnės kaip 6 mėnesių trukmės praktinę stažuotę. Būtina užtikrinti, kad lifto nuolatinę priežiūrą atliekantys darbuotojai ir liftą valdyti paskirti darbuotojai būtų papildomai mokomi ir tobulintų savo kvalifikaciją šiais atvejais:“.

7Pakeičiu 36.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

36.7. teikia siūlymus dėl liftą prižiūrinčio, valdančio personalo mokymo;“.

8Pakeičiu 46.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.3. liftų priežiūros meistro, lifto elektromechaniko kvalifikaciją patvirtinantys dokumentai bei lifto savininko arba licencijuotos įmonės tvarkomieji dokumentai dėl šių asmenų paskyrimo prižiūrėti liftus;“

9Pakeičiu 54 punktą ir jį išdėstau taip:

54. Liftų modifikavimas (modernizavimas), nurodytas šių Taisyklių 55 punkte, ar atstatomieji remontai po lifto avarijos turi būti atliekami pagal specialiai parengtus projektus (techninius reikalavimus), kuriuos užsako lifto savininkas. Šie projektai gali būti rengiami vadovaujantis atitinkamų darniųjų standartų nuostatomis. Jeigu toks modifikavimas yra susijęs su liftu, pateiktu į rinką pagal techninį reglamentą „Liftai ir liftų saugos įtaisai“, tai tokie liftai po modifikavimo ir toliau turi atitikti šio techninio reglamento esminius saugos ir sveikatos reikalavimus. Tačiau tokiems liftams patikrinti po jų modifikavimo nėra taikomos techninio reglamento „Liftai ir liftų saugos įtaisai“ atitikties įvertinimo procedūros, nereikia rengti naujos EB atitikties deklaracijos ir liftas toliau išlieka pažymėtas pirmykščiu (originaliu) CE ženklu. Dėl modifikuojamo lifto saugos mazgų suderinamumo užtikrinimo bei atitikties techninio reglamento „Liftai ir liftų saugos įtaisai“ reikalavimams visų mazgų pakeitimai privalo būti atlikti vienu metu. Kokius lifto ir jo mazgų bandymus bei patikrinimo procedūras reikia atlikti po lifto modifikavimo ar atstatomojo remonto, nustato įgaliota įstaiga kartu su modernizavimą arba remontą atlikusia įmone ir lifto savininku.“

10.  Pripažįstu netekusiu galios 1 priedą.

11.  Pripažįstu netekusiu galios 2 priedą.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                               Linas Kukuraitis