herbas

 

UKMERGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL UKMERGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS 2021 M. RUGSĖJO 3 D. ĮSAKYMO NR. 13-1439 „DĖL ASMENINĖS PAGALBOS TEIKIMO ORGANIZAVIMO UKMERGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖJE“ PAKEITIMO

 

2022 m. lapkričio 11 d. Nr. 13-1935

Ukmergė

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi:

P a k e i č i u Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. rugsėjo 3 d. įsakymą Nr. 13-1439 „Dėl asmeninės pagalbos teikimo organizavimo Ukmergės rajono savivaldybėje“ (toliau – Įsakymas):

1.   Pakeičiu Įsakymo 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Nustatau, kad biudžetinės įstaigos Ukmergės socialinių paslaugų centro direktorius skiria socialinius darbuotojus:

2.1. vertinti ir nustatyti asmeninės pagalbos poreikį asmeniui su negalia;

2.2. vertinti asmens finansines galimybes mokėti už asmeninę pagalbą.“

2. Pakeičiu Įsakymu patvirtintą Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo, asmeninės pagalbos teikimo ir mokėjimo už asmeninę pagalbą Ukmergės rajono savivaldybėje tvarkos aprašą:

2.1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tikslas – atsižvelgiant į individualius asmens poreikius, suteikti jam individualią pagalbą namuose ir viešojoje aplinkoje (palydint ir komunikuojant), kuri padėtų jam gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse. Asmeninės pagalbos teikimo laikas ir trukmė (dienų, valandų skaičius) nustatomi atsižvelgiant į individualius asmens poreikius. Asmeninė pagalba negali būti teikiama tuo pačiu laiku, kai teikiamos socialinės priežiūros arba dienos socialinės globos paslaugos.“

2.2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Asmeninę pagalbą Ukmergės rajono savivaldybėje teikia Ukmergės socialinių paslaugų centras (toliau – Centras). Asmeninę pagalbą gali teikti ir asmens ar asmens atstovo pasiūlytas pasitelkti asmens poreikius atitinkantis asmeninis asistentas, atitinkantis Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio 3 dalyje nustatytus reikalavimus ir teisės aktų nustatyta tvarka turintis teisę užsiimti atlygintina veikla, pasirašę sutartį su asmeniu ar asmens atstovu ir Centru.“

2.3. Pakeičiu 10 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

10. Asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, ar jo tėvai, įtėviai ar globėjai (rūpintojai), ar vaikai (įvaikiai), ar jo, kaip neįgaliojo, aprūpintojas (neįgaliojo aprūpintojas), ar asmens įgaliotas atstovas (toliau – asmens atstovas) kreipiasi į Socialinės paramos skyrių ar į asmens nuolatinės gyvenamosios vietos seniūniją (toliau – seniūnija) ir pateikia Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo 7 punkte nurodytus dokumentus.“

2.4. Papildau 101 punktu:

101. Jei asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, mokosi pagal formaliojo švietimo programą ne Ukmergės rajono savivaldybėje, jis ar asmens atstovas turi teisę dėl asmeninės pagalbos gavimo kreiptis į savivaldybės, kurioje asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, mokosi pagal formaliojo švietimo programą, administraciją. Asmeninės pagalbos teikimo šiam asmeniui išlaidos padengiamos iš savivaldybei, kurioje asmuo pageidauja gauti asmeninę pagalbą, skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų arba iš kitų lėšų savivaldybės institucijos nustatyta tvarka.“

2.5. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, ar asmens atstovas Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo 7.2–7.5 papunkčiuose nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją pateikia tik tuo atveju, jei šių dokumentų ir (ar) informacijos savivaldybės administracija neturi ir pagal prašymą ir (ar) duomenų teikimo sutartis negauna iš valstybės ir (ar) savivaldybės institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų ar jei šių dokumentų ir (ar) informacijos neįmanoma gauti iš valstybės ar žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų. Jei asmuo, kuris mokosi pagal formaliojo švietimo programą, pageidauja gauti asmeninę pagalbą ne savo nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybėje, savivaldybės, kurioje asmuo pageidauja gauti asmeninę pagalbą, administracija, siekdama užtikrinti asmeninės pagalbos teikimą asmeniui, turi teisę kreiptis ir gauti socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytus dokumentus ir (ar) informaciją, reikalingus teisei į asmeninę pagalbą nustatyti (pavyzdžiui, informaciją apie asmens gaunamas socialines paslaugas, asmens neįgalumo ar darbingumo lygį arba specialiųjų poreikių lygį, asmens pajamas), iš savivaldybės, kurioje yra asmens nuolatinė gyvenamoji vieta, administracijos. Kreipiantis nurodomas asmens vardas, pavardė, gimimo data, asmens duomenų gavimo teisinis pagrindas, panaudojimo tikslas ir duomenų apimtis.“

2.6. Pakeičiu 12 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

12. Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo 7 punkte nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, ar asmens atstovas gali pateikti asmeniškai, atvykęs į Socialinės paramos skyrių ar seniūniją, siųsdamas paštu, per kurjerį, per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą, jei tokia paslauga teikiama, arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis.“

2.7. Pakeičiu 12 punkto paskutiniąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

12. Jei Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo 7 punkte nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją pateikia asmens atstovas arba jie siunčiami paštu, per kurjerį arba elektroninių ryšių priemonėmis, kartu turi būti pateikta (siunčiama) asmens, pageidaujančio gauti asmeninę pagalbą, tapatybę patvirtinančio dokumento kopija.“

2.8. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Centras, gavęs Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo 7 punkte nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jų gavimo dienos įvertina asmeninės pagalbos asmeniui poreikį ir raštu pateikia Socialinės paramos skyriui motyvuotą išvadą ir rekomendaciją dėl asmeninės pagalbos skyrimo konkrečiam asmeniui tikslingumo (netikslingumo), užpildydamas klausimyno 9 punktą (toliau – išvada ir rekomendacija dėl asmeninės pagalbos skyrimo). Jei išvadoje ir rekomendacijoje dėl asmeninės pagalbos skyrimo nurodoma, kad asmeniui tikslinga skirti asmeninę pagalbą, nurodomas valandų skaičius per dieną ir per mėnesį, dienų skaičius, veiklos, kuriose asmeniui reikia asmeninio asistento pagalbos.“

2.9. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo 22 punkte nustatytais terminais ir tvarka Centras organizuoja Asmeninės pagalbos teikimo ir mokėjimo už asmeninę pagalbą sutarties (toliau – Sutartis) pasirašymą tarp asmens ar asmens atstovo ir Centro.

2.10. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Asmuo ar asmens atstovas turi teisę Centrui siūlyti teikiant asmeninę pagalbą pasitelkti asmens poreikius atitinkantį asmeninį asistentą (Administracijos direktoriaus sprendimu – kelis asmeninius asistentus), atitinkantį Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio 3 dalyje asmeniniam asistentui keliamus reikalavimus ir galintį teikti asmeniui asmeninę pagalbą, nurodydamas jo vardą, pavardę, telefono ryšio numerį ir (ar) elektroninio pašto adresą.

Tokiu atveju Centras organizuoja Sutarties pasirašymą tarp Centro, asmens ar asmens atstovo ir asmens ar asmens atstovo pasiūlyto pasitelkti asmeninio asistento. Ši Sutartis gali būti keičiama tik asmens ar asmens atstovo, Centro ir (ar) asmens ar asmens atstovo pasiūlyto pasitelkti asmeninio asistento rašytiniu sutarimu.

Asmens ar asmens atstovo pasiūlytas pasitelkti asmeninis asistentas asmeninę pagalbą teikia pagal darbo sutartį, sudarytą su Centru, arba pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą.“

2.11. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Jei Sutartis nepasirašoma per 40 darbo dienų nuo sprendimo gavimo dienos, Administracijos direktoriaus priimtas sprendimas pripažįstamas netekusiu galios. Jei asmuo pageidauja gauti asmeninę pagalbą ar asmens atstovas pageidauja, kad asmeniui tokia pagalba būtų teikiama, jis turi iš naujo kreiptis į Socialinės paramos skyrių ar seniūniją šio Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka.“

2.12. Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:

30. Asmeninis asistentas vykdo funkcijas, apibrėžtas Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo 26 ir 27 punktuose.“

2.13. Papildau 301 punktu:

301. Centras asmeniniams asistentams skiria nekontaktines valandas jų kelionėms iš vieno asmens pas kitą, asmeninių asistentų ataskaitoms pildyti, kvalifikacijai kelti, kurios neįskaičiuojamos į pagalbos asmeniui teikimo laiką ir apmokamos iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų asmeninei pagalbai teikti. Vienam asmeniniam asistentui gali būti skiriama ne daugiau kaip 40 nekontaktinių valandų per 6 mėnesius.“

2.14. Papildau 302 punktu:

302. Asmeninis asistentas neteikia pagalbos, susijusios su mokymo, sveikatos priežiūros ar nepilnamečio asmens priežiūros dėl jo amžiaus procesu (pavyzdžiui, neatlieka už asmenį buities ir namų ruošos darbų, nevykdo slaugytojo ar slaugytojo padėjėjo, mokytojo padėjėjo funkcijų, neteikia pagalbos priimant kasdienius sprendimus, nelydi vaiko iki 16 metų į sveikatos priežiūros įstaigas, nedalyvauja nepilnamečio ugdymo ar užimtumo veiklose, nepadeda teisėtiems vaiko atstovams užtikrinti jo priežiūros, kurią turi užtikrinti patys teisėti vaiko atstovai, ir kt.).“

2.15. Pakeičiu 31 punktą ir jį išdėstau taip:

31. Sprendimą dėl asmeninės pagalbos teikimo sustabdymo, atnaujinimo ar nutraukimo Centro arba asmens ar asmens atstovo siūlymu priima Administracijos direktorius.

Asmeninės pagalbos teikimas asmeniui sustabdomas Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo 30 punkte nurodytais atvejais ir tvarka.

Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo 30.2. ir 30.5. papunkčiuose nurodytais atvejais ir tvarka asmeninės pagalbos teikimą asmeniui sustabdo Centras.“

2.16. Pakeičiu 38 punktą ir jį išdėstau taip:

38. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis nustatomas pinigine išraiška. Asmuo moka tik už valandas, kuriomis asmeninė pagalba jam buvo teikiama, išskyrus atvejį, kai asmuo ar asmens atstovas atsisako asmeninės pagalbos teikimo, nustatyta tvarka informuodamas apie tai asmeninį asistentą ar Centrą, likus mažiau kaip 12 valandų iki jos teikimo pradžios. Tokiu atveju asmuo moka už vienos dienos valandas, tarsi asmeninė pagalba jam būtų teikta.“

2.17. Papildau 411 punktu:

411. Asmuo pageidaujantis, kad jis būtų atleistas nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą ar jo atstovas, pateikia Socialinės paramos skyriui motyvuotą laisvos formos prašymą ir šio Aprašo 412.1–412.3 papunkčiuose nurodytus faktus patvirtinančias pažymas ar kitus dokumentus, patvirtinančius papildomas išlaidas, patirtus nuostolius ar aplinkybes (pavyzdžiui, draudimo bendrovės nuostolių ar žalos aktas, patvirtinantis, kad įvykis nėra draudžiamasis, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pažyma apie gaisrą ar kitos pažymos apie ištikusias nelaimes, pažyma iš policijos apie vagystės atvejį ar kiti dokumentai, patvirtinantys papildomas išlaidas ar patirtus nuostolius, medicininių dokumentų išrašas arba stacionaro epikrizė, dokumentai, įrodantys patirtas (patiriamas) gydymosi išlaidas).“

2.18. Papildau 412 punktu:

412. Asmuo gali būti atleidžiamas nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą šiais atvejais:

412.1. asmens turto praradimo dėl stichinės nelaimės, gaisro ar vagystės;

412.2. asmens šeimos nario mirties;

412.3. asmuo asmeninės pagalbos gavimo laikotarpiu sunkiai serga ir dėl to yra padidėjusios išlaidos vaistams, slaugos priemonėms pirkti.

Sprendimą dėl asmens atleidimo nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą, atsižvelgdamas į Centro rekomendaciją, priima Administracijos direktorius.

Sprendimas atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą Aprašo 412.1–411.2 papunkčiuose nurodytais pagrindais galioja 6 mėnesius nuo šio sprendimo priėmimo dienos. Asmeninės pagalbos teikimo išlaidos šiuo laikotarpiu finansuojamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skirtų savivaldybei asmeninei pagalbai teikti.

Sprendimas atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą Aprašo 412.3 papunktyje nurodytu atveju galioja 6 mėnesius nuo šio sprendimo priėmimo dienos. Šiuo atveju asmeninės pagalbos teikimo išlaidos finansuojamos iš savivaldybės biudžeto lėšų.“

2.19. Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:

Asmens finansinės galimybės nevertinamos, jei asmuo ar asmens atstovas prašyme-paraiškoje pažymi, kad sutinka sumokėti visą sumą – 20 procentų asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio.“

2.20. Pakeičiu 51 punktą ir jį išdėstau taip:

51. Jei asmeniui nustatomas poreikis gauti asmeninę pagalbą ir socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą, asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis apskaičiuojamas vadovaujantis Neįgaliojo mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžio nustatymo tvarkos aprašo 14 punktu, atskaičius Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo, patvirtinto Ukmergės rajono savivaldybės tarybos 2019 m. kovo 28 d. sprendimu Nr. 7-81 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“ nustatyta tvarka apskaičiuotą mokėjimo už socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą dydį.“

2.21. Pakeičiu 55 punktą ir jį išdėstau taip:

55. Centras Savivaldybės administracijai teikia Asmeninės pagalbos teikėjo ataskaitą ketvirčiui pasibaigus iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 6 dienos, taip pat pasibaigus metams iki kitų metų sausio 31 d. Savivaldybės administracija pateikia užpildyti Centrui ataskaitos formą, atsižvelgdama į Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos reikalingą informaciją. Savivaldybės administracija naudoja iš Centro gautą informaciją teikdama ataskaitas Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Savivaldybės administracijos prašymu Centras jai pateikia ir asmeninių asistentų ataskaitas.“

 

 

 

Administracijos direktorius                                                                                      Darius Varnas