LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PATARIAMŲJŲ KULTŪROS MINISTERIJOS TARYBŲ, KOMISIJŲ ir darbo grupių sudarymo rekomendacijų patvirtinimo

 

2018 m. balandžio 3 d. Nr. ĮV-334

Vilnius

 

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos įgyvendinimo plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. kovo 13 d. nutarimu Nr.167 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos įgyvendinimo plano patvirtinimo“, 2.3.7. Darbo „Kultūros ministerijos valdymo procesų atnaujinimas, institucinės patariamosios-ekspertinės sąrangos optimizavimas, siekiant padidinti veiklos efektyvumą“ 1-ą veiksmą – Patariamųjų Kultūros ministerijos tarybų ir ekspertų komisijų ir institucijų pertvarka ir optimizavimas, siekiant jų subalansavimo ir procesų savireguliacijos:

1.  T v i r t i n u Patariamųjų Kultūros ministerijos tarybų, komisijų ir darbo grupių sudarymo rekomendacijas (pridedama).

2. P a v e d u Kultūros ministerijos skyriams, rengiantiems ar keičiantiems teisės aktus, susijusius su Kultūros ministerijos tarybų, komisijų ir darbo grupių formavimu ir įgyvendinimu, atsižvelgti į šiuo įsakymu patvirtintas rekomendacijas.

 

 

 

Kultūros ministrė                                                                                           Liana Ruokytė-Jonsson

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2018 m. balandžio 3 d. įsakymu Nr. ĮV-334

 

 

PATARIAMŲJŲ KULTŪROS MINISTERIJOS TARYBŲ, KOMISIJŲ IR DARBO GRUPIŲ SUDARYMO REKOMENDACIJOS

 

I.     BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Patariamųjų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos tarybų, komisijų ir darbo grupių sudarymo rekomendacijos (toliau – Rekomendacijos) nustato patariamųjų Kultūros ministerijos tarybų (toliau – taryba), komisijų (toliau – komisija) ir darbo grupių (toliau – darbo grupė) tikslą ir sudarymo principus.

2. Rekomendacijos taikomos rengiant tarybų ir komisijų nuostatus, darbo grupių sudarymo įsakymus ir (ar) kitus sudarymą, darbo organizavimą ir įgyvendinimą reglamentuojančius teisės aktus.

3. Tarybų, komisijų ir darbo grupių darbą administruoja Kultūros ministerijos skyriai, kuruojantys atitinkamas kultūros sritis. Informacija apie tarybas, komisijas ir darbo grupes skelbiama Kultūros ministerijos interneto svetainėje www.lrkm.lt.

4. Rekomendacijose vartojamos sąvokos:

Darbo grupė – patariamojo balso teisę turinti ekspertų grupė, atliekanti Lietuvos Respublikos kultūros ministro jai pavestas konkrečias užduotis nustatytu terminu.

Komisija – patariamojo balso teisę turinti Kultūros ministerijos sudaryta ekspertų grupė, ne trumpiau nei vienerius metus analizuojanti, vertinanti ir atliekanti kultūros ministro jai nustatytus uždavinius ir funkciją.

Kultūros ir meno taryba – patariamojo balso teisę turinti Kultūros ministerijos sudaryta ekspertų grupė, analizuojanti, vertinanti ir padedanti kultūros ministrui formuoti bendrą kultūros politiką.

Taryba – patariamojo balso teisę turinti Kultūros ministerijos sudaryta konkrečios kultūros srities ekspertų grupė, analizuojanti, vertinanti ir padedanti kultūros ministrui formuoti tos srities kultūros politiką.

 

II.   TARYBŲ IR KOMISIJŲ STEIGIMO TIKSLAS

 

5.       Tarybų ir komisijų steigimo tikslas – siekti kultūros politikos formavimo vadovaujantis bendradarbiavimo, kolegialumo ir kultūros politikos formuotojų, įgyvendinančių įstaigų bei vartotojų atstovavimo principais. Šio tikslo siekiama šiais būdais:

5.1.    užtikrinant platesnį visuomenės įsitraukimą į kultūros politikos formavimą;

5.2.    stiprinant kultūros politikos savireguliacijos mechanizmus;

5.3.    plėtojant Lietuvos nacionalinių kultūros įstaigų bei sritinių kultūros ir meno asociacijų, meno kūrėjų sąjungų ir kitų nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo mechanizmus.

6.       Prieš priimant sprendimą esminiu (įstatymų ir jų įgyvendinamųjų teisės aktų keitimo, vykdomų ar planuojamų vykdyti Kultūros ministerijos strateginio veiklos plano priemonių vertinimo, planavimo ar pan.) kultūros politikos klausimu turi būti gautas atitinkamos tarybos arba komisijos išvada (vertinimas), kuri fiksuojama atitinkamos tarybos arba komisijos protokole. Ši išvada kultūros ministrui yra patariamojo pobūdžio.

 

IIITARYBŲ SUDARYMO PRINCIPAI

 

7.       Visos kultūros sritys, atsižvelgiant į poreikį, turi savo tarybas.

8.       Kultūros sričių tarybos deleguoja po vieną atstovą į Kultūros ir meno tarybą.

9.       Tarybą kaip Kultūros ministerijos patariamąjį organą gali inicijuoti:

9.1.    Kultūros ministerija, esant ekspertinės kompetencijos poreikiui atitinkamoje kultūros srityje;

9.2.    Tam tikros kultūros srities atstovai, esant atstovavimo poreikiui atitinkamos srities kultūros politikos formavime.

10.     Tarybos uždavinys yra teikti kultūros ministrui pasiūlymus dėl kultūros politikos atitinkamoje srityje formavimo, koordinavimo bei šios politikos efektyvaus įgyvendinimo.

11.     Taryba turi atlikti ne mažiau kaip dvi funkcijas iš šių:

11.1.  teikti pasiūlymus bei išvadas kultūros srities strategijos klausimais kultūros ministrui;

11.2.  vertinti kultūros srities programas, teikti pasiūlymus kultūros ministrui dėl jų finansavimo;

11.3.  teikti pasiūlymus dėl kultūros sritį reglamentuojančių teisės aktų rengimo ir tobulinimo;

11.4.  vertinti kultūros srities kandidatūras Kultūros ministerijos apdovanojimams, garbės vardams, premijoms gauti;

11.5.  nagrinėti kultūros srities įstaigų ir jų sistemos funkcionavimo klausimus;

11.6.  teikti akreditavimo, atestavimo ar kitas ekspertines paslaugas;

11.7.  svarstyti kitus klausimus, dėl kurių į tarybą kreipiasi kultūros ministras.

12.     Formuojant tam tikros kultūros srities tarybą į ją pagal galimybes kviečiami delegatai iš:

12.1.  asocijuotų atitinkamos kultūros srities organizacijų;

12.2.  nevyriausybinių organizacijų, kurios atstovauja kultūros srities dalyviams/vartotojams ir/ar gina jų teises;

12.3.  mokslo ir studijų įstaigų, vykdančių kultūros tyrimus;

12.4.  valstybės ar savivaldos institucijų, atliekančių atitinkamos kultūros srities kontrolės funkciją.

13.     Kultūros ministerija užtikrina, kad neįgaliesiems atstovaujančios nevyriausybinės organizacijos atstovas būtų įtrauktas į Kultūros ir meno tarybą.

14.     Į tarybos narius deleguojami asmenys privalo būti nepriekaištingos reputacijos. Asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis per praėjusius 5 metus buvo pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos padarymo, jeigu jo teistumas neišnykęs arba nepanaikintas.

15.     Taryba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, Lietuvos Respublikos ratifikuotomis tarptautinėmis sutartimis, kitais Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Lietuvos Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kultūros srities veiklą reglamentuojančiomis tarptautinėmis rekomendacijomis, kultūros ministro įsakymais, kultūros ministro įsakymu patvirtintais Tarybos nuostatais ir kitais teisės aktais.

16.     Kultūros ministro patvirtinti tarybos nuostatai nustato tarybos, atliekančios eksperto ir konsultanto funkcijas sprendžiant kultūros srities politikos formavimo ir įgyvendinimo klausimus, uždavinius ir funkcijas, teises ir pareigas, sudarymo ir darbo organizavimo tvarką.

17.     Tarybos narių paslaugos apmokamos kultūros ministro nustatyta tvarka.

 

IVKOMISIJŲ SUDARYMO PRINCIPAI

 

18.     Komisija sudaroma šiais atvejais:

18.1.  kai atitinkamos kultūros srities taryba ar Kultūros ir meno taryba neturi pakankamai kompetencijų ilgiau nei vienerius metus vykdomos priskirtos funkcijos atlikimui;

18.2.  Lietuvos Respublikos įstatymu, Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu ar kitu teisės aktu Kultūros ministerijai ilgiau nei vienerius metus pavestai konkrečiai funkcijai atlikti.

19.     Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, Lietuvos Respublikos ratifikuotomis tarptautinėmis sutartimis, kitais Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Lietuvos Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kultūros srities veiklą reglamentuojančiomis tarptautinėmis rekomendacijomis, kultūros ministro įsakymais, kultūros ministro įsakymu patvirtintais komisijos nuostatai ar kitais komisijos sudarymo ir darbo tvarką reglamentuojančiais teisės aktais.

20.     Komisijos nuostatai nustato komisijos sudarymo tikslą, funkcijas, komisijos narių teises ir pareigas, sudarymo ir darbo organizavimo tvarką.

21.     Komisijos narių paslaugos apmokamos kultūros ministro nustatyta tvarka.

 

V.   DARBO GRUPIŲ SUDARYMO PRINCIPAI

 

22.     Kultūros ministras gali sudaryti darbo grupę jo pavestai terminuotai ir vienkartinei užduočiai atlikti.

23.     Kultūros ministras gali sudaryti darbo grupes iš valstybės institucijų ir įstaigų, asociacijų, mokslo ir studijų institucijų atstovų, ekspertų, prireikus kitų asmenų.

24.     Sudarydamas darbo grupę, kultūros ministras nustato konkrečią darbo grupės užduotį, sudėtį, darbo grupės vadovą ir užduočių įvykdymo terminus.

25.     Kultūros ministro sudarytų darbo grupių darbo organizavimo tvarką nustato Vyriausybės darbo reglamentas.

 

______________