PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO

PATVIRTINIMO

 

2021 m. gegužės 27 d. Nr. T1-145

Plungė

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 4 dalies 1 ir 2 punktais, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. sausio 22 d. įsakymo Nr. A1-56 redakcija), Plungės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo Plungės rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Plungės rajono savivaldybės tarybos 2010 m. lapkričio 25 d. sprendimą Nr. T1-249 „Dėl Socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo Plungės rajono savivaldybėje tvarkos patvirtinimo“.

3. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Plungės rajono savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                    Audrius Klišonis

 

 

PATVIRTINTA

Plungės rajono savivaldybės

tarybos 2021 m. gegužės 27 d.

sprendimu Nr. T1-145

 

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo Plungės rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustatančius subjektus, asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo tvarką, kreipimosi dėl socialinių paslaugų procedūrą, socialinių paslaugų skyrimo, jų teikimo sustabdymo ir nutraukimo bei asmens siuntimo į socialinės globos namus, grupinio gyvenimo namus, bendruomeninius vaikų globos namus (toliau kartu – Globos namai) tvarką, asmens (šeimos) teises ir pareigas, informacijos teikimą ir saugojimą, skundų nagrinėjimo tvarką.

2. Šio Aprašo nuostatos taikomos nustatant individualų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, priimant sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo (neskyrimo), jų teikimo sustabdymo, nutraukimo bei siuntimo į socialinės globos įstaigą asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą ir faktiškai gyvenantiems Plungės rajono savivaldybėje arba įtrauktiems į gyvenamąją vietą nedeklaravusių asmenų apskaitą Plungės rajono savivaldybėje, pageidaujantiems gauti socialines paslaugas, kurių teikimas finansuojamas iš Plungės rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) biudžeto ar Savivaldybės biudžetui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų socialinėms paslaugoms organizuoti lėšų.

3. Šis Aprašas netaikomas:

3.1. laikinai apgyvendinant vaiką, paimtą iš nesaugios aplinkos, iki jam teisės aktų nustatyta tvarka bus nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba) (organizuojama vadovaujantis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu);

3.2. nustatant vaiko globą (rūpybą) globos centre;

3.3. organizuojant globos centrų teikiamas socialines paslaugas (šios paslaugos organizuojamos vadovaujantis Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“);

3.4. organizuojant socialines paslaugas, kurias apmoka pats asmuo (paslaugos organizuojamos ir teikiamos socialinių paslaugų gavėjo ir teikėjo susitarimu).

4.         Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“, ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

5. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 16 straipsnio nuostatomis, šiuo Aprašu, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu (toliau – Tvarka) ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika (toliau – Metodika), patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“. Socialinės globos poreikis vaikui su negalia nustatomas vadovaujantis Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1-255 „Dėl Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodikos patvirtinimo“.

 

II SKYRIUS

KREIPIMOSI DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIMO ASMENIUI (ŠEIMAI) TVARKA

 

6. Dėl socialinių paslaugų, kurias finansuoja Savivaldybė, skyrimo raštišku prašymu tiesiogiai, paštu ar elektroniniu būdu, jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga, į seniūniją pagal gyvenamąją vietą, o Plungės miesto gyventojai – į Plungės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (toliau – Socialinės paramos skyrius), atskirais atvejais, kai derinamas ir socialinių paslaugų poreikio nustatymas ar paslaugos teikimas iš anksto, - į socialinių paslaugų įstaigą gali kreiptis:

6.1. asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas;

6.2. veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais, – bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys.

7. Aprašo 6.1. papunktyje nurodyti asmenys, kreipdamiesi į Savivaldybę dėl socialinių paslaugų, pateikia:

7.1. užpildytą prašymo–paraiškos socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1‑183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ (toliau – Prašymas). Prašymas gali būti pateikiamas ir socialinio darbuotojo elektroniniame įrenginyje;

7.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą jo kopiją. Asmeniui pačiam kreipiantis tiesiogiai į Savivaldybės administraciją, pateikiamas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas. Įsitikinus asmens tapatybe, dokumentas grąžinamas jį pateikusiam asmeniui, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija nedaroma. Asmeniui kreipiantis paštu, teikiama teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija. Asmuo, pateikdamas Prašymą elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę naudodamasis Valstybės informacinių išteklių sąveikumo platforma (VIISP). Paslaugų gavėjams suteikiama galimybė prisijungti naudojantis elektroniniu parašu (asmens tapatybės kortele, valstybės tarnautojo pažymėjimu ar kitomis elektroninio identifikavimo priemonėmis) ir (ar) elektroninės bankininkystės sistemomis;

7.3. seniūnijos pagal deklaruotą gyvenamąją vietą arba valstybės įmonės Registrų centro išduotą pažymą apie gyvenamąją vietą arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą jos kopiją, o jei asmuo nėra deklaravęs gyvenamosios vietos ir nėra įrašytas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, - pagal galimybes pateikia dokumentų, įrodančių, kad jis gyvena savivaldybėje (pvz., joje turi nekilnojamąjį turtą, moka mokesčius už jį, turi viešajame registre įregistruotą nuomos sutartį ir pan.), kopijas, jei tokios informacijos nėra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose.

8. Aprašo 6.2 papunktyje nurodytu atveju pateikiamas Prašymas (Prašymo priedų pildyti nereikia) ir paaiškinimas, kodėl asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas (nurodomas vardas ir pavardė) negali pats kreiptis dėl socialinių paslaugų skyrimo. Prašymo priedų užpildymo ir reikalingų dokumentų pateikimo klausimais asmenį (šeimą) ar jo globėją, rūpintoją konsultuoja socialiniai darbuotojai, nustatantys asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį.

9. Jei asmuo (šeima) pagal Socialinių paslaugų įstatymo 15 straipsnio 2 dalį kreipiasi į kitą, ne asmens (šeimos) gyvenamosios vietos savivaldybę arba tiesiai į socialinių paslaugų įstaigą dėl bendrųjų socialinių paslaugų ir socialinės priežiūros teikimo, asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas kartu su Aprašo 7 punkte nurodytais dokumentais taip pat pateikia rašytinį laisvos formos paaiškinimą, kodėl kreipiamasi ne į savo gyvenamosios vietos savivaldybę. Jei kreipiamasi tiesiai į socialinių paslaugų įstaigą, asmens Prašymą ir Aprašo 7 punkte nurodytų dokumentų kopijas (jeigu asmuo turi tokius dokumentus) šios įstaigos socialiniai darbuotojai nedelsdami, ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas nuo asmens kreipimosi į įstaigą dienos, pateikia asmens gyvenamosios vietos savivaldybei, jei nėra galimybės nustatyti asmens gyvenamosios vietos – savivaldybei, kurios teritorijoje yra įstaiga.

10. Švietimo ir ugdymo, sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigų, policijos ir kitų institucijų darbuotojai, pagal Socialinių paslaugų įstatymo 15 straipsnio 4 dalį pranešdami apie socialinių paslaugų reikalingumą, Socialinės paramos skyriui laisva forma pateikia asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) vardą, pavardę ir (ar) gyvenamosios vietos adresą. Tokiu atveju Socialinės paramos skyriaus specialistas inicijuoja asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymą be asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo Prašymo.

11. Asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo Prašymas dėl bendrųjų socialinių paslaugų (informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo) ar socialinės priežiūros socialinę riziką patiriančiai šeimai, socialinės rizikos vaikui ir jo šeimai teikimo nėra būtinas. Prašymas dėl socialinių paslaugų socialinės priežiūros socialinę riziką patiriančiai šeimai, socialinę riziką patiriančiam vaikui ir jo šeimai teikimo gali būti pateikiamas Atvejo vadybos tvarkos apraše nustatyta tvarka. Prašymas neteikiamas dėl vaiko laikinosios priežiūros socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje teikimo, jei nustatytas vaiko apsaugos poreikis (tokiu atveju socialinės paslaugos inicijuojamos vadovaujantis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu).

12. Prašymas dėl laikino atokvėpio paslaugų (pagal Aprašo 7.1 papunktyje nurodytą formą) pateikiamas 1 kartą per 24 mėnesių laikotarpį, t. y. kreipiantis pirmą kartą ir jeigu nesikeičia nustatyto laikino atokvėpio paslaugos poreikis. Kiekvieną kitą kartą, kai kreipiamasi dėl laikino atokvėpio paslaugos gavimo, Prašymas pateikiamas iš naujo suderinus su atokvėpio paslaugas teiksiančios įstaigos galimybėmis paslaugą teikti, likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms iki paslaugos teikimo pradžios.

13. Asmens, apsigyvenusio Globos namuose savo lėšomis, Prašymą gauti socialinę globą, finansuojamą Savivaldybės, Globos namų socialiniai darbuotojai ar asmeniui atstovaujantis asmuo ne vėliau kaip per 20 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos pateikia Savivaldybei, jeigu asmuo gyveno Plungės rajono savivaldybėje, jeigu asmuo gyveno kitoje savivaldybėje – dokumentus pateikia tai savivaldybei, kurios teritorijoje asmuo gyveno prieš apsigyvendamas Globos namuose savo lėšomis. Globos namų socialinis darbuotojas kartu su Prašymu savivaldybei pateikia užpildytų formų, nurodytų aprašo 25 punkte, kopijas.

14. Asmuo, rengiamas paleisti iš pataisos įstaigos ar išvykti iš socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos, psichiatrijos ligoninės ar kito tipo stacionarios sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – kitos įstaigos), norėdamas gauti Savivaldybės administracijos finansuojamą socialinę priežiūrą ar socialinę globą, kreipiasi į įstaigų socialinius darbuotojus, kurie asmens Prašymą ir asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją ne vėliau, kaip likus 30 kalendorinių dienų iki asmens paleidimo iš kitų įstaigų, pateikia Savivaldybei, jeigu asmuo gyveno Plungės rajono savivaldybėje, prieš patekdamas į šias įstaigas, o jei nėra galimybės nustatyti asmens gyvenamosios vietos – savivaldybei, kurios teritorijoje yra įstaiga. Specialistas asmens gyvenamąją vietą nustato pagal Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenis. Asmens, patekusio į kitas įstaigas iš apskrities viršininko socialinių paslaugų įstaigos, kurios savininko ar dalininko teisės ir pareigos perduotos savivaldybės administracijai ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir kurioje asmuo pradėjo gauti socialines paslaugas iki 2007 m. sausio 1 d., bei pageidaujančio gauti socialines paslaugas Globos namuose, kurių savininko ar dalininko teises ir pareigas įgyvendina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau – valstybės Globos namai), senyvo amžiaus asmens ar suaugusio asmens su negalia laisvos formos prašymas ir asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija pateikiami Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Departamentas), o dėl vaiko – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui (toliau – Tarnyba).

15. Jei asmeniui, gaunančiam socialines paslaugas socialinių paslaugų įstaigoje, reikia keisti socialinių paslaugų rūšį, o įstaiga neturi galimybių tenkinti asmens socialinių paslaugų poreikio, šios įstaigos vadovas dėl socialinių paslaugų teikimo nutraukimo ir kitų socialinių paslaugų skyrimo raštu kreipiasi į Savivaldybę dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimo (kreipiantis nurodomas asmens vardas, pavardė, gimimo data), ir jai pateikia išvadas dėl įvertinto asmens socialinių paslaugų poreikio Aprašo 25 punkte nurodytose formose (toliau – išvados) (teikiamos užpildytų socialinių paslaugų poreikio aprašo 25 punkte nurodytų formų kopijos).

16. Jeigu dokumentai ir (ar) duomenys, kurių reikia nustatant teisę gauti paslaugą, yra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose ar juos Savivaldybė pagal prašymą ir (ar) duomenų teikimo sutartis gauna iš valstybės ir (ar) savivaldybės institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų, pareiškėjas šių dokumentų ir (ar) duomenų pateikti neprivalo.

17. Valstybės registrų (kadastrų), žinybinių registrų, valstybės informacinių sistemų tvarkytojai, valstybės ir (ar) savivaldybių institucijos, įstaigos, įmonės ir organizacijos, Savivaldybės prašymu, privalo nemokamai teikti savivaldybei dokumentus ir (ar) duomenis, kurių reikia nustatant teisę gauti paslaugą, jei reikalingos informacijos nėra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose. Duomenys teikiami asmens duomenų teikimo sutarčių nustatyta tvarka arba pagal prašymą, kuriame Savivaldybės administracija, kreipdamasi dėl informacijos, nurodo asmens, dėl kurio kreipiasi, vardą, pavardę ir gimimo datą, asmens duomenų gavimo teisinį pagrindą, prašomų duomenų apimtį ir teisėtą tikslą.

18. Jei socialiniams darbuotojams reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymu, jie gali prašyti iš asmens (šeimos narių) papildomų dokumentų, nurodytų Tvarkos 2 priede, arba duomenų, reikalingų socialinių paslaugų poreikiui nustatyti pildant Aprašo 25 punkte nurodytas formas.

 

III SKYRIUS

ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKĮ NUSTATANTYS SUBJEKTAI

 

19. Asmens (šeimos), pageidaujančio gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja Savivaldybė iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, socialinių paslaugų poreikį (bei socialinės globos poreikį) nustato Socialinės paramos skyriaus darbuotojai, kuriems priskirtos šios funkcijos pagal pareigybės nuostatus, seniūnijų, socialinių paslaugų įstaigų, vaikų dienos centrų, sveikatos priežiūros įstaigų (kai asmuo gydosi stacionarioje sveikatos priežiūros įstaigoje) socialiniai darbuotojai (toliau – socialiniai darbuotojai), kurie yra įgiję Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo (toliau – Socialinių paslaugų įstatymas) 20 straipsnio 3 punkte nurodytą išsilavinimą.

20. Socialiniai darbuotojai asmeniškai atsako už tinkamą, Aprašo nustatyta tvarka atliktą, asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimą ir nustatymą bei išvadų pateikimą.

21. Jei asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui nustatyti reikalingos kitų sričių specialistų išvados, socialiniai darbuotojai kreipiasi į atitinkamos srities specialistus joms gauti. Tai pat Savivaldybės administracijos direktoriaus (toliau – Administracijos direktorius) įsakymu gali būti sudaryta specialistų komisija reikalingoms išvadoms gauti.

 

IV SKYRIUS

ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMAS

 

22. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą bei galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis, o šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas kompleksiškai vertinant šeimos narių gebėjimus, galimybes ir motyvaciją spręsti savo šeimos socialines problemas, palaikyti ryšius su visuomene bei galimybes tai ugdyti ar kompensuoti šeimos interesus ir poreikius atitinkančiomis bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra. Asmeniui (šeimai) gali būti nustatytas kelių rūšių bendrųjų socialinių ar (ir) socialinės priežiūros paslaugų poreikis.

23. Nustatant asmens, kuris gyvena kartu su šeima (globėjais, rūpintojais), socialinių paslaugų poreikį, gali būti nustatomas ir asmens šeimos (globėjų, rūpintojų) socialinių paslaugų poreikis.

24. Likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikis pagal šio Aprašo nuostatas nevertinamas – socialinė globa jam inicijuojama Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo (toliau – VTAPĮ) ir Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.

25. Socialiniai darbuotojai asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustato užpildydami Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą (Tvarkos 1 priedas) (toliau – socialinių paslaugų poreikio vertinimo forma) ir socialinės globos vertinimo formas, nurodytas Aprašo 31 punkte, ir jose pateikdami išvadas bei rekomendacijas dėl socialinių paslaugų asmeniui teikimo. Nustatant asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, identifikuojama asmens poreikių rūšis bei socialinė grupė.

26. Išskiriamos šios asmens socialinių paslaugų poreikių rūšys:

26.1. asmens poreikiai, kurie gali būti tenkinami bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra;

26.2. asmens poreikiai, kurie gali būti tenkinami socialine globa.

27. Išskiriamos šios asmenų socialinės grupės:

27.1. likę be tėvų globos vaikai ir jų šeimos;

27.2. socialinę riziką patiriantys vaikai ir jų šeimos;

27.3. vaikai su negalia ir jų šeimos;

27.4. senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos;

27.5. suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos;

27.6. socialinę riziką patiriantys suaugę asmenys ir jų šeimos;

27.7. socialinę riziką patiriančios šeimos;

27.8. kiti asmenys (pvz., vaikai, turintys raidos ar emocijų sutrikimų, mažiau galimybių turintis jaunimas, sulaukę pilnametystės asmenys, kuriems buvo teikta socialinė globa, ir pan.).

Jei asmuo (šeima) pageidauja gauti bendrąsias socialines paslaugas, socialinių paslaugų poreikio pagal šio Aprašo nuostatas nustatyti nebūtina.

28. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, sprendimas dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo gali būti priimtas Socialinės paramos skyriaus vedėjo nenustačius socialinių paslaugų poreikio. Tokiu atveju socialinių paslaugų poreikis turi būti nustatytas ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų pradėjus teikti (arba jau suteikus) socialines paslaugas.

29. Socialiniai darbuotojai ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos privalo nustatyti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, užpildydami socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą (Tvarkos 1 priedas).

30. Šis terminas gali būti pratęsiamas iki 15 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos socialiniam darbuotojui, nustatančiam asmens socialinių paslaugų poreikį, Socialinės paramos skyriui raštu nurodžius priežastis, dėl kurių šį terminą reikia pratęsti (pavyzdžiui, reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimu, ir kt.). Jei, nustačius asmens socialinių paslaugų poreikį, paaiškėja, kad asmeniui neužtenka bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros, vertinamas socialinės globos poreikis.

31. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas vadovaujantis Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, ir Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1‑255 „Dėl Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau kartu – socialinės globos poreikio vertinimo metodikos).

32. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas pagal įvertintą asmens nesavarankiškumo lygį, užpildant Aprašo 31 punkte nurodytų socialinės globos poreikio vertinimo metodikų priedų formas (toliau – socialinės globos poreikio vertinimo forma). Jei, nustačius asmens socialinės globos poreikį, paaiškėja, kad asmuo yra savarankiškas ir socialinė globa jam nereikalinga, socialiniai darbuotojai teikia išvadą socialinės globos poreikio vertinimo formoje dėl bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros teikimo asmeniui.

33. Asmens nesavarankiškumo lygis vertinamas pagal asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti įvertinimą šiose veiklose:

33.1. mobilumo (judėjimo),

33.2. žinių taikymo,

33.3. bendravimo,

33.4. savarankiškumo,

33.5. kasdienės veiklos.

34. Asmens nesavarankiškumą įvertina socialinis darbuotojas, užpildydamas Metodikos priedo 2.1 lentelę, kuriai duomenis gauna užpildęs Asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti įvertinimo klausimyną, patvirtintą socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 2 priedu (toliau - Klausimynas).

35. Klausimyną pildo socialinis darbuotojas arba naudoja Klausimyno, jau užpildyto Savivaldybės darbuotojo (pildo senyvo amžiaus asmeniui nustatant specialiuosius poreikius) ar Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (toliau – NDNT) ne vėliau nei prieš 6 mėn. iki socialinės globos poreikio vertinimo pradžios.

36. Socialiniam darbuotojui, atliekančiam socialinės globos poreikio vertinimą, Savivaldybės darbuotojo užpildyto Klausimyno duomenys perduodami elektroninėmis ryšio priemonėmis jam pateikus prašymą (elektroninę užklausą) Socialinės paramos skyriui, o užpildytą NDNT pagal jo užklausą pateiks NDNT teritorinis skyrius, vertinęs asmens specialiuosius poreikius iki atsiras galimybė duomenis matyti SPIS. Tinkamai užpildyta socialinės globos poreikio vertinimo formą  su išvada pateikiama Socialinės paramos skyriui.

37. Asmens dienos ar ilgalaikės socialinės globos poreikis turi būti nustatytas per 20 kalendorinių dienų, o trumpalaikės socialinės globos poreikis nustatomas per 15 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos.

38. Asmens dienos ar ilgalaikės socialinės globos poreikio nustatymo terminas gali būti pratęsiamas iki 30 kalendorinių dienų, o trumpalaikės socialinės globos – iki 25 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos, socialiniam darbuotojui, nustatančiam asmens socialinės globos poreikį, Socialinės paramos skyriui raštu nurodžius priežastis, dėl kurių šį terminą reikia pratęsti (pavyzdžiui, reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens socialinės globos poreikio vertinimu, ir kt.) .

39. Socialiniai darbuotojai, nustatę asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, per 3 darbo dienas pateikia išvadas Socialinės paramos skyriui.

40. Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas registruoja gautus Prašymus, patikrina pateiktus dokumentus ir inicijuoja sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) priėmimą. Esant poreikiui, Socialinės paramos skyrius gali pareikalauti dokumentų, susijusių su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymu, ir iš kitų institucijų bei įstaigų.

41. Socialinių paslaugų įstaigų socialiniai darbuotojai asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį socialinių paslaugų teikimo asmeniui laikotarpiu periodiškai peržiūri vadovaudamiesi socialinių paslaugų įstaigos nustatyta tvarka bei Socialinės globos normomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. A1‑46 „Dėl Socialinės globos normų aprašo patvirtinimo“.

42. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, jei asmuo gauna socialines paslaugas socialinių paslaugų įstaigoje, esant poreikiui ar pasikeitus asmens savarankiškumui, įvertina šios įstaigos socialiniai darbuotojai per 20 kalendorinių dienų nuo poreikio ar pasikeitusio asmens savarankiškumo fakto paaiškėjimo dienos – bendradarbiaudami su Savivaldybės, jeigu ji priėmė sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimo, užpildo socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą (jei padaroma išvada, kad asmeniui neužtenka bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros arba asmuo jau gauna socialinę globą, pildoma socialinės globos poreikio vertinimo forma). Pagal užpildytą socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą ar (ir) socialinės globos poreikio vertinimo formą nustačius, kad socialinių paslaugų įstaigoje asmeniui teikiamos socialinės paslaugos neatitinka asmens socialinių paslaugų poreikio, teikiama išvada dėl kitų socialinių paslaugų teikimo (jei reikia keisti socialinių paslaugų rūšį ar vietą, siūlomos alternatyvios socialinės paslaugos), kuri kartu su užpildytos socialinių paslaugų vertinimo formos ar (ir) socialinės globos poreikio vertinimo formos kopija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šios (šių) formos (formų) užpildymo dienos pateikiama Savivaldybei.

43. Gavę asmens, rengiamo išvykti iš kitų įstaigų, Prašymą arba esant poreikiui ar pasikeitus asmens savarankiškumui, šių įstaigų socialiniai darbuotojai per 20 kalendorinių dienų nuo asmens Prašymo gavimo dienos arba poreikio ar pasikeitusio asmens savarankiškumo fakto paaiškėjimo dienos įvertina asmens socialinių paslaugų poreikį – bendradarbiaudami su Savivaldybės, jeigu Plungės rajone asmuo gyveno prieš patekdamas į kitas įstaigas, socialiniais darbuotojais, užpildo socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą (jei padaroma išvada, kad asmeniui neužtenka bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros, – socialinės globos poreikio vertinimo formą) ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo įvertinimo pateikia išvadas ir užpildytos (-ų) šios (šių) formos (-ų) kopiją (-as) Savivaldybei. Jei vertinamas socialinių paslaugų poreikis asmens, patekusio į kitas įstaigas iš apskrities viršininko socialinių paslaugų įstaigos, kurios savininko ar dalininko teisės ir pareigos perduotos Savivaldybės administracijai ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir kurioje asmuo pradėjo gauti socialines paslaugas iki 2007 m. sausio 1 d. ir pageidauja gauti paslaugas valstybės Globos namuose, bendradarbiaujama su šių įstaigų socialiniais darbuotojais.

44. Asmens, apsigyvenusio Globos namuose savo lėšomis ir pageidaujančio gauti socialinę globą, finansuojamą Savivaldybės, per 20 kalendorinių dienų nuo šio asmens Prašymo gavimo dienos socialinių paslaugų poreikį įvertina globos įstaigos socialiniai darbuotojai – bendradarbiaudami su Savivaldybės, jeigu asmuo prieš apsigyvendamas Globos namuose savo lėšomis gyveno Plungės rajone, socialiniais darbuotojais, užpildo socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą bei socialinės globos poreikio vertinimo formą ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo įvertinimo pateikia šių formų kopijas Savivaldybei.

45. Socialinę riziką patiriančių šeimų, socialinę riziką patiriančių vaikų ir jų šeimų socialinių paslaugų poreikį nustato atvejo vadybininkas, vadovaudamasis Atvejo vadybos tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“.

46. Nustatant vaiko socialinių paslaugų poreikį, atsižvelgiama į vaiko ugdymo ir vystymosi poreikius pagal įvairių sričių specialistų (vaiko teisių apsaugos institucijos ir jos teritorinių skyrių, švietimo įstaigų, pedagoginės psichologinės pagalbos tarnybų, sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstaigų specialistų) išvadas ir rekomendacijas, kurios turi įtakos nustatant vaiko socialinių paslaugų poreikį (jos pridedamos prie socialinių paslaugų poreikio vertinimo formų).

47. Nustatant vaikų su negalia ir suaugusių asmenų su negalia bei senyvo amžiaus asmenų socialinių paslaugų poreikį, atsižvelgiama į asmens neįgalumo lygį, darbingumo lygį ar specialiųjų poreikių lygį, specialiuosius poreikius, nustatytus vadovaujantis Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymu.

48. Laikino atokvėpio paslaugų poreikis asmeniui nustatomas vertinant su asmeniu kartu gyvenančių ir jį prižiūrinčių artimųjų (toliau – artimieji) galimybes ir motyvaciją derinti asmeninį ir visuomeninį gyvenimą su artimųjų priežiūra, galimybes kompensuoti artimųjų interesus ir poreikius atitinkančiomis prižiūrimam asmeniui teikiamomis socialinėmis paslaugomis. Laikino atokvėpio paslaugų poreikis nustatomas vieną kartą per 24 mėnesių laikotarpį, jeigu asmens sveikatos būklė per šį laikotarpį nesikeičia. Kreipiantis dėl laikino atokvėpio paslaugų kitą kartą ir gavus iš asmens artimųjų informaciją, kad asmens sveikatos būklė pasikeitė, asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas iš naujo šiame Apraše nustatyta tvarka.

49. Nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomų asmenų socialinės globos poreikis pagal šio Aprašo nuostatas nenustatomas. Socialinės paslaugos šiems asmenims organizuojamos nustačius asmens socialinių paslaugų poreikį pagal socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą ir sveikatos priežiūros įstaigos išduotą pažymą (medicinos dokumentų išrašas (F 027/a forma), kad asmeniui yra diagnozuota priklausomybė nuo psichoaktyviųjų medžiagų.

50. Nustatant asmens socialinių paslaugų poreikį, prioritetas teikiamas alternatyvioms institucinei ilgalaikei socialinei globai paslaugoms, teikiamoms bendruomenėje, – socialinei priežiūrai, trumpalaikei socialinei globai, dienos socialinei globai asmens namuose, dienos centre, ilgalaikei (trumpalaikei) socialinei globai grupinio gyvenimo namuose.

 

V SKYRIUS

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ASMENIUI (ŠEIMAI) SKYRIMAS, JŲ TEIKIMO SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS

 

51. Sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai), kurių teikimą finansuoja Savivaldybė iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, išskyrus globos centrų teikiamas socialines paslaugas, skyrimo, jų teikimo sustabdymo ir nutraukimo (toliau – Sprendimas) priima Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas Socialinės paramos skyriaus vedėjas (toliau – Socialinės paramos skyriaus vedėjas), socialinio darbuotojo, nustačiusio asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, teikimu ir (ar) Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudarytos Plungės rajono savivaldybės Socialinių paslaugų skyrimo komisijos (toliau – Socialinių paslaugų skyrimo komisija) rekomendacinio pobūdžio protokoliniu teikimu.

52. Skiriant asmeniui socialines paslaugas, prioritetas teikiamas alternatyvioms institucinei ilgalaikei socialinei globai paslaugoms, teikiamoms bendruomenėje, – socialinei priežiūrai, trumpalaikei socialinei globai, dienos socialinei globai asmens namuose, dienos centre, ilgalaikei (trumpalaikei) socialinei globai grupinio gyvenimo namuose. Asmeniui (šeimai) vienu metu gali būti skiriamos kelių rūšių bendrosios socialinės ar (ir) socialinės priežiūros paslaugos, jeigu nustatomas tokių paslaugų poreikis.

53. Sprendimai dėl socialinės globos skyrimo:

53.1. sprendimas skirti socialinę globą globos įstaigoje, dėl kurios veiklos yra priimtas sprendimas panaikinti licencijos galiojimą ar kurios veiklos licencijos galiojimas yra sustabdytas, negali būti priimamas tol, kol licencijos galiojimo sustabdymas nepanaikinamas;

53.2. sprendimas skirti ilgalaikę socialinę globą institucijoje asmeniui priimamas tik tais atvejais, kai, nustačius ilgalaikės socialinės globos institucijoje poreikį, specialisto pateiktose išvadose yra nurodytos ir galimos alternatyvios ilgalaikei socialinei globai institucijoje paslaugos ir įvardytos priežastys, dėl kurių nurodytų alternatyvių paslaugų nesiūloma teikti;

53.3. sprendimas dėl trumpalaikės socialinės globos skyrimo psichologinės bei socialinės reabilitacijos įstaigoje asmeniui, priklausomam nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, priimamas pagal nustatytą socialinių paslaugų poreikį (Aprašo 1 priedas), gavus sveikatos priežiūros specialisto (įstaigos) pažymą (medicinos dokumentų išrašas (F 027/a forma), kad asmeniui yra diagnozuota priklausomybė nuo psichoaktyviųjų medžiagų;

53.4. sprendimas skirti socialinę globą likusiam be tėvų globos vaikui priimamas gavus Tarnybos informaciją, kad vaikui įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), ar Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo socialinės globos įstaigoje ar šeimynoje.

54. Sprendimas dėl socialinę riziką patiriančio vaiko ir jo šeimos apgyvendinimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje, pagal VTAPĮ nustačius vaiko apsaugos poreikį ir taikant vaiko laikinosios priežiūros priemonę, priimamas šios socialinių paslaugų įstaigos teikimu VTAPĮ ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.

55. Sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo socialinę riziką patiriančiai šeimai, socialinę riziką patiriančiam vaikui ir jo šeimai priimamas atvejo vadybininko teikimu Savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka, vadovaujantis Atvejo vadybos tvarkos aprašo nuostatomis.

56. Sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo asmeniui, rengiamam išvykti iš kitų įstaigų, taip pat asmeniui, kuris už jau gaunamas socialines paslaugas moka savo lėšomis, priimamas Socialinės paramos skyriaus vedėjo, jeigu asmuo gyveno Plungės rajono savivaldybėje prieš patekdamas į kitas įstaigas ar prieš pradėdamas gauti socialines paslaugas, apmokamas savo lėšomis.

57. Sprendimas dėl laikino atokvėpio paslaugos skyrimo priimamas Socialinės paramos skyriaus vedėjo vieną kartą per 24 mėnesius, jei asmens būklė per šį laikotarpį nesikeičia, atsižvelgiant į nustatytą prižiūrimo asmens socialinių paslaugų poreikį, numatant galimybę pakartotinai gauti laikino atokvėpio paslaugas vadovaujantis šiuo Sprendimu.

58. Socialinių paslaugų skyrimo terminai:

58.1. bendrosios socialinės paslaugos ar socialinė priežiūra asmeniui (šeimai) bei laikino atokvėpio paslaugos turi būti skiriamos ne vėliau nei per 10 kalendorinių dienų nuo socialinio darbuotojo, nustačiusio asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, socialinių paslaugų vertinimo išvadų pateikimo Socialinės paramos skyriui dienos;

58.2. ilgalaikė ar dienos socialinė globa asmeniui turi būti skiriama per 20 kalendorinių dienų nuo socialinio darbuotojo asmens socialinės globos poreikio vertinimo išvadų pateikimo Socialinės paramos skyriui, o ilgalaikės socialinės globos - ir nuo Socialinių paslaugų skyrimo komisijos protokolinio teikimo dienos;

58.3. trumpalaikė socialinė globa asmeniui turi būti skiriama per 10 kalendorinių dienų nuo socialinio darbuotojo asmens socialinės globos poreikio vertinimo išvadų pateikimo Socialinės paramos skyriui dienos, gavus rašytinę informaciją iš trumpalaikę socialinę globą teikiančios įstaigos, kad įstaigoje yra vieta skiriamoms paslaugoms gauti. Negavus patvirtinimo, jog per paslaugai paskirti nustatytą laiką atsiras vieta socialinėms paslaugoms gauti, asmeniui pasiūlomos alternatyvios socialinės paslaugos, geriausiai atitinkančios asmeniui nustatytą socialinių paslaugų poreikį, o Sprendime nurodoma galima trumpalaikės socialinės globos gavimo data.

59. Ilgalaikė socialinė globa likusiam be tėvų globos vaikui skiriama per 5 kalendorines dienas nuo Tarnybos informacijos, kurioje nurodyta vaiko vardas, pavardė, gimimo data, globėjo (rūpintojo) vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas (jei globėjas (rūpintojas) – juridinis asmuo, – įstaigos pavadinimas, adresas), kad vaikui nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), ir priimto sprendimo dėl juridinio asmens paskyrimo vaiko globėju (rūpintoju) kopijos gavimo dienos, trumpalaikė globa – nuo Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo, kai vaikui nustatyta laikinoji globa (rūpyba) ir vaiko globėju (rūpintoju) paskirtas juridinis asmuo, kopijos gavimo dienos.

60. Socialinių paslaugų teikimo nutraukimas ar sustabdymas:

60.1. dėl socialinių paslaugų teikimo nutraukimo asmuo ar (ir) asmens (vienas iš suaugusių šeimos narių) globėjas, rūpintojas laisvos formos rašytiniu prašymu kreipiasi į socialines paslaugas teikiančią įstaigą (nurodomas asmens (vieno iš suaugusio šeimos narių) vardas, pavardė, priežastis, dėl kurių siūloma / prašoma asmeniui (šeimai) nutraukti socialinių paslaugų teikimą). Socialinių paslaugų įstaiga turi pateikti išvadą, kad socialinių paslaugų teikimo nutraukimas atitinka asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikius ir interesus, ir rekomendacijas dėl socialinių paslaugų tęstinumo pagal nustatytą asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, jeigu asmeniui (šeimai) jų reikia. Socialines paslaugas teikianti įstaiga informuoja dėl paslaugų nutraukimo Socialinės paramos skyrių. Sprendimą dėl socialinių paslaugų nutraukimo priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas;

60.2. dėl socialinių paslaugų teikimo sustabdymo asmuo ar (ir) asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) globėjas, rūpintojas laisvos formos rašytiniu prašymu kreipiasi į socialines paslaugas teikiančią įstaigą (nurodomas asmens (vieno iš suaugusio šeimos narių) vardas, pavardė, priežastis, dėl kurių siūloma / prašoma asmeniui (šeimai) sustabdyti socialinių paslaugų teikimą). Socialinių paslaugų teikimas gali būti sustabdomas arba pratęsiamas paslaugas teikiančios įstaigos direktoriaus įsakymu. Asmeniui (šeimai) yra užtikrinama galimybė, pasibaigus sustabdymo laikotarpiui, ne vėliau nei kitą darbo dieną nuo nurodyto laikotarpio pabaigos gauti socialines paslaugas tomis pačiomis sąlygomis, kuriomis paslaugos buvo teikiamos prieš sustabdant jų teikimą;

60.3. socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo sustabdymas negali trukti ilgiau nei 120 kalendorinių dienų, išskyrus atvejus, kai socialinių paslaugų teikimas stabdomas dėl teismo sprendimo skirti asmeniui priverstinį gydymą, o pasibaigus sprendime dėl sustabdymo nurodytam laikotarpiui, socialinės paslaugos, kurių teikimas buvo sustabdytas, pradedamos teikti ne vėliau nei kitą darbo dieną nuo nurodyto laikotarpio pabaigos ir teikiamos tomis pačiomis sąlygomis be atskiro sprendimo priėmimo.

61. Jeigu per socialinių paslaugų teikimo sustabdymo laikotarpį pasikeičia asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiai ir gaunamas asmens (šeimos) prašymas ar socialines paslaugas, prieš sustabdant jų teikimą, teikusios įstaigos išvada dėl kitų socialinių paslaugų skyrimo, asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis vertinamas ir Sprendimas skirti kitas socialines paslaugas priimamas šio Aprašo nustatyta tvarka.

62. Paaiškėjus, kad asmuo, besikreipiantis dėl socialinių paslaugų (vienas iš suaugusių šeimos narių, jo globėjas, rūpintojas), sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti socialines paslaugas, Sprendimas dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo nepriimamas, kol informacija bus patikslinta ir asmens socialinių paslaugų poreikis bus nustatytas iš naujo pagal Aprašo IV skyriuje nustatytą tvarką. Šiuo atveju asmens Prašymo pateikimo diena laikoma patikslintos informacijos Savivaldybės administracijoje gavimo diena.

63. Socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimas gali būti sustabdomas arba nutraukiamas paslaugų teikėjo teikimu ir šiais atvejais:

63.1. asmeniui išvykus gyventi į kitą savivaldybę, užsienio valstybę;

63.2. asmeniui grubiai pažeidus socialinių paslaugų įstaigos vidaus tvarkos taisykles;

63.3. asmeniui atsisakius mokėti už socialines paslaugas;

63.4. pasibaigus sutarties dėl socialinių paslaugų teikimo terminui ar asmeniui mirus;

63.5. nesudarant sąlygų teikti socialines paslaugas (neįsileidžiant darbuotojo, nepriimant teikiamos pagalbos ir pan.);

63.6. pasikeitus aplinkybėms, turinčioms įtakos asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui tenkinti (pasveikus, įsidarbinus ir kt.);

63.7. kitais Apraše nenumatytais atvejais (pvz. agresyviems klientams (sergantiems psichinėmis ligomis), kurie kelia grėsmę paslaugas teikiančiam darbuotojui; susirgus užkrečiamąja liga ir kt.)

64. Socialinės paslaugos gali būti neskiriamos:

64.1. asmeniui atsisakius;

64.2. esant nepagrįstam prašymui;

64.3. asmeniui nepateikus visų reikalingų dokumentų.

65. Priėmus sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo, užpildoma Sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo SP-9 forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“.

66. Sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo kopija per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos pateikiama (išsiunčiama) asmeniui. Asmeniui (šeimai) sutikus su Sprendimu skirti jam (jai) socialines paslaugas, Sprendimo ir kitų dokumentų, jei reikalinga paslaugai teikti, kopija (-os) per 3 darbo dienas išsiunčiama socialinių paslaugų įstaigai, kurioje asmeniui (šeimai) skirtos socialinės paslaugos. Jeigu priimtas Sprendimas asmeniui (šeimai) neskirti socialinių paslaugų, nurodomos tokio Sprendimo priežastys. Sprendimo originalas (fizinis arba elektroninis dokumentas) kartu su kitais Sprendimo priėmimui pateiktais dokumentais saugomas Socialinės paramos skyriuje.

67. Savivaldybė, priėmusi Sprendimą skirti asmeniui ilgalaikę socialinę globą valstybės Globos namuose, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, gavusi asmens (globėjo, rūpintojo) sutikimą, šio Sprendimo kopiją ir dokumentų, nurodytų Tvarkos 2 priedo 2 ir 4 punktuose, kopijas pateikia:

67.1. dėl likusių be tėvų globos vaikų, vaikų su negalia – Tarnybai;

67.2. dėl senyvo amžiaus asmenų, suaugusių asmenų su negalia – Departamentui.

68. Savivaldybė, priėmusi Sprendimą dėl trumpalaikės socialinės globos asmeniui skyrimo, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas pateikia šio Sprendimo kopiją ir dokumentų, nurodytų Tvarkos 2 priedo 1–6 punktuose, kopijas Globos namams ar kitai įstaigai, kuri teiks asmeniui trumpalaikę socialinę globą.

 

VI SKYRIUS

ASMENS SIUNTIMAS Į GLOBOS NAMUS

 

69. Dėl ilgalaikės socialinės globos paslaugų teikimo senyvo amžiaus ir suaugę neįgalieji gali kreiptis, jei jiems yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar I lygio specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis ir kurie negali savarankiškai gyventi savo namuose, kai:

69.1. jie yra vieniši;

69.2. jų vaikai yra socialinės rizikos asmenys ir jų nesirūpinimas bei nepriežiūra kelia grėsmę tėvų sveikatai ir saugumui;

69.3. jų artimieji (vaikai, tėvai, sutuoktiniai, globėjai) negali pasirūpinti globojamu ar slaugomu asmeniu dėl objektyvių priežasčių;

69.4. nėra galimybės teikti alternatyvių socialinių paslaugų bendruomenėje.

70. Nustatant asmens, gyvenančio kartu su šeima, socialinės globos poreikį, atsižvelgiama į artimųjų gebėjimus bei motyvaciją pasirūpinti vienas kitu.

71. Globos namai, į kuriuos siunčiamas asmuo, yra parenkami atsižvelgiant į asmens (globėjo, rūpintojo) pageidavimą ir Globos namų galimybes suteikti reikiamas paslaugas. Apgyvendinant asmenis specialiuosiuose Globos namuose, pirmenybė teikiama tikslinių grupių, kurioms šie Globos namai yra skirti, asmenims.

72. Sprendimą dėl stacionarios socialinės globos, senyvo amžiaus arba neįgaliam asmeniui skyrimo priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas Socialinių paslaugų skyrimo komisijos protokoliniu teikimu. Socialinių paslaugų skyrimo komisija atsižvelgia į asmens Prašyme nurodytą pasirinktą socialinės globos paslaugas teikiančią įstaigą ir į Savivaldybės tarybos nustatytą maksimalų finansuojamų trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos paslaugų išlaidų dydį. Jei asmens pasirinktoje socialinės globos įstaigoje socialinės globos kaina didesnė kaip Savivaldybės nustatytas maksimalus paslaugų finansavimo dydis, tačiau asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas ar kiti artimieji sutinka mokėti skirtumą, įstaiga parenkama pagal asmens pageidavimą. Jei asmens už paslaugas mokama dalis sudaro mažiau nei 1/2 socialinės globos kainos, Socialinių paslaugų skyrimo komisija gali siūlyti sprendimą priimančiam asmeniui globos įstaigą parinkti vadovaudamasi ekonomiškumo principu.

73. Prieš apgyvendinant asmenį, kuriam skirta ilgalaikė socialinė globa, Globos namuose, išrašomas asmens siuntimas į Globos namus (toliau – siuntimas) (Aprašo priedas). Jei priimtas Sprendimas dėl ilgalaikės socialinės globos ne valstybės Globos namuose, siuntimą išrašo Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas, pasirašo skyriaus vedėjas. Jei priimtas Sprendimas dėl ilgalaikės socialinės globos valstybės Globos namuose, siuntimą išrašo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos arba Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Siuntime nurodomas siuntimo pagrindas (Sprendimo data ir numeris), į Globos namus siunčiamo asmens vardas, pavardė, gimimo data, Globos namų pavadinimas. Siuntimas į Globos namus, dėl kurių veiklos yra priimtas sprendimas panaikinti licencijos galiojimą ar kurių veiklos licencijos galiojimas yra sustabdytas, negali būti išrašomas tol, kol licencijos galiojimo sustabdymas nepanaikinamas.

74. Siuntimas per 3 darbo dienas nuo jo išrašymo dienos pateikiamas (išsiunčiamas) asmeniui (globėjui, rūpintojui). Siuntimo kopija pateikiama (išsiunčiama) Globos namams, į kuriuos asmuo siunčiamas.

75. Išrašytas siuntimas galioja 30 kalendorinių dienų nuo jo pateikimo (išsiuntimo) asmeniui (globėjui, rūpintojui) dienos. Jeigu asmuo neapsigyvena Globos namuose per siuntimo galiojimo terminą, siuntimas pripažįstamas netekusiu galios.

76. Savivaldybė surenka asmens bylos dokumentus (Tvarkos 2 priedas) ir parengia asmens bylą. Ši byla pateikiama Globos namams ne vėliau kaip asmens apgyvendinimo dieną.

77. Jei Globos namuose yra laisvų vietų ar juose apgyvendinamas likęs be tėvų globos vaikas, socialinę riziką patiriantis vaikas, siuntimas išrašomas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Sprendimo dėl socialinės globos skyrimo priėmimo dienos, o jei siuntimą išrašo Tarnyba – ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Sprendimo dėl socialinės globos skyrimo ir visų Aprašo 67 punkte nurodytų tinkamai parengtų asmens bylos dokumentų gavimo dienos.

78. Jei Globos namuose nėra laisvų vietų, asmuo yra įrašomas į Savivaldybės eilę ilgalaikei socialinei globai gauti, o jei asmeniui skirta ilgalaikė socialinė globa valstybės Globos namuose – į asmenų eilę ilgalaikei socialinei globai gauti valstybės Globos namuose, kurią sudaro ir tvarko Departamentas (senyvo amžiaus asmenų ir suaugusių asmenų su negalia eilė) arba Tarnyba (likusių be tėvų globos vaikų ir vaikų su negalia eilė). Eilėje laukiančiam asmeniui Sprendimą priėmusi savivaldybė turi siūlyti teikti alternatyvias socialines paslaugas, geriausiai atitinkančias asmens poreikius.

79. Socialinės globos įstaigose be eilės, išskyrus, kai asmenys apgyvendinami valstybės globos įstaigoje, gali būti apgyvendinami vieniši asmenys, neturintys vaikų ir artimų giminaičių, galinčių jais rūpintis ir kuriems reikalingų socialinių paslaugų tenkinti asmens gyvybinius poreikius teikiant kompleksinę pagalbą nėra galimybės teikti namuose.

80. Asmenų eilė ilgalaikei socialinei globai gauti valstybės Globos namuose sudaroma pagal savivaldybių sprendimų dėl ilgalaikės socialinės globos skyrimo valstybės Globos namuose ir visų Aprašo 67 punkte nurodytų tinkamai parengtų asmens bylos dokumentų gavimo Departamente arba Tarnyboje datą.

81. Atsiradus aplinkybėms, dėl kurių asmuo, įrašytas į eilę ilgalaikei socialinei globai gauti valstybės Globos namuose ar kuriam išduotas siuntimas, per Aprašo 68 punkte nustatytą laiką nebus apgyvendinamas šiuose Globos namuose, Sprendimą dėl socialinės globos asmeniui skyrimo priėmusi Savivaldybės administracija per 3 darbo dienas nuo šių aplinkybių sužinojimo dienos privalo raštu informuoti Departamentą arba Tarnybą (nurodoma asmens vardas, pavardė, gimimo data, aplinkybės, dėl kurių asmuo negali apsigyventi Globos namuose per nustatytą laiką).

82. Vienas asmuo gali būti įrašytas tik į vieną eilę ilgalaikei socialinei globai gauti.

 

VII SKYRIUS

ASMENS (ŠEIMOS) TEISĖS IR PAREIGOS

 

83. Asmuo (šeima) turi teisę į informacijos ir duomenų apie asmenį (šeimą) konfidencialumą.

84. Asmuo, jo globėjas, rūpintojas privalo teikti socialiniam darbuotojui informaciją, susijusią su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimu. Asmuo (šeima) atsako už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą bei informacijos teisingumą.

 

VIII SKYRIUS

INFORMACIJOS TEIKIMAS IR SAUGOJIMAS

 

85. Savivaldybė savo interneto svetainėje skelbia informaciją apie Savivaldybės teikiamas socialines paslaugas: viešina informaciją apie jos teritorijoje veikiančias socialinių paslaugų įstaigas, neatsižvelgdama į jų pavaldumą, apie šiose įstaigose teikiamas socialines paslaugas, kitą informaciją, nurodytą teisės aktuose.

86. Duomenys apie gyventojams skirtas, teikiamas, nutrauktas, sustabdytas ir neskirtas (nurodydamos jų neskyrimo priežastis) socialines paslaugas pateikiami SPIS:

86.1. apie socialinių paslaugų asmeniui skyrimą, nutraukimą (neskyrimo duomenis) į SPIS suveda Socialinės paramos skyriaus specialistas;

86.2. apie asmeniui teikiamas ir suteiktas paslaugas (dienų, valandų skaičių ir kt.) duomenis į SPIS suveda socialines paslaugas teikiančios įstaigos, turinčios prieigą, atsakingas darbuotojas.

87. SPIS registruojamų duomenų apimtis nurodyta Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2008 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. A1‑172 „Dėl Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatų ir Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos duomenų saugos nuostatų patvirtinimo“ (toliau ‒ Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatai).

88. Socialinių paslaugų įstaigoje informacija apie asmenį (šeimą) (apie asmeniui teikiamas socialines ir kitas paslaugas, asmens savijautą, sveikatos būklę, pasiektus rezultatus, paslaugų poreikių pokyčius ir pan.) socialinių paslaugų teikimo laikotarpiu kaupiama ir saugoma asmens byloje.

89. Dokumentai ir duomenys saugomi:

89.1. dokumentai – Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais;

89.2. duomenys, kuriuos pagal Aprašo nuostatas privaloma registruoti SPIS, – Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatų nustatyta tvarka ir terminais.

90. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka bei Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2018 m. gruodžio 18 d. įsakymu Nr. D-1130 „Dėl Plungės rajono savivaldybės administracijos asmens duomenų apsaugos politikos patvirtinimo“.

 

IX SKYRIUS

SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS

 

91. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali skųstis Savivaldybės administracijos direktoriui dėl socialinių darbuotojų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo išvadų, dėl sprendimo socialinių paslaugų asmeniui skyrimo ar dėl įrašymo į Savivaldybės asmenų eilę socialinėms paslaugoms gauti. Apskundus išvadas Administracijos direktoriaus sprendimu per 20 darbo dienų sudaroma komisija, kuri pakartotinai nustatytų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį ir įvertintų sprendimo priėmimo pagrįstumą. Komisija išvadą pateikia Administracijos direktoriui.

92. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų, finansuojamų iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, poreikio nustatymo išvadas dėl socialinių paslaugų teikimo, sprendimus dėl šių socialinių paslaugų skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Socialinių paslaugų priežiūros departamentui.

93. Ginčai dėl Plungės rajono savivaldybės administracijos, Komisijos, Tarnybos, Departamento ar Socialinių paslaugų priežiūros departamento priimtų sprendimų (neveikimo) nagrinėjami Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

94. Už Aprašo vykdymą ir nuostatų įgyvendinimą atsako Socialinės paramos skyrius, o kontrolę vykdo Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius.

95. Aprašas gali būti keičiamas ar panaikinamas Savivaldybės tarybos sprendimu.

______________________________

 

Socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir

skyrimo Plungės rajono savivaldybėje tvarkos aprašo

priedas

 

 

PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

SOCIALINĖS PARAMOS SKYRIUS

 

 

 

 

SIUNTIMAS Į SOCIALINĖS GLOBOS ĮSTAIGĄ

 

 

________m. ______________________d. Nr. ________

(siuntimo išrašymo data, Nr.)

 

 

Vadovaujantis__________________________________________________________________

 

______________________________________________________________________________

(sprendimo priėmimo data, sprendimo numeris)

 

siunčiame_____________________________________________________________________

(socialinės globos gavėjo vardas, pavardė, gimimo data)

 

į_____________________________________________________________________________

(socialinės globos įstaigos pavadinimas)

 

 

Siuntimas į socialinė globos įstaigą galioja 30 kalendorinių dienų nuo jo pateikimo (išsiuntimo) asmeniui (globėjui, rūpintojui)  dienos.

 

 

 

 

Socialinės paramos skyriaus vedėjas            ___________________           ______________     

(parašas) (vardas, pavardė)