LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2023 M. vasario 27 D. ĮSAKYMO NR. 3D-109 „DĖL ŽEMĖS ŪKIO VEIKLOS VALDYMO REIKALAVIMŲ, TAIKOMŲ NUO 2023 METŲ, APRAŠO PATVIRTINIMO IR KONTROLĖS INSTITUCIJŲ PASKYRIMO“ PAKEITIMO

 

2024  m. balandžio 15 d. Nr. 3D-292

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. 3D-109 „Dėl Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo, patvirtinimo ir kontrolės institucijų paskyrimo“:

1.1. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Draudžiama mėšlu ir (ar) srutomis tręšti šaltuoju metų laikotarpiu, nustatytu Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše. Draudžiamuoju laikotarpiu ariamojoje žemėje (neapsėtoje, neapsodintoje augalais) negali būti randama paskleistų ir neįterptų į dirvožemį (apariant ar kultivuojant) mėšlo ir (ar) srutų. Tirštasis mėšlas draudžiamuoju laikotarpiu gali būti laikomas tik laikinose lauko rietuvėse pagal Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše nustatytus reikalavimus.“

1.2. Papildau 141 punktu:

141. Draudžiama tręšiamaisiais produktais tręšti dirvą šaltuoju metų laikotarpiu, nustatytu Tręšiamųjų produktų naudojimo reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2019 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. 3D-332 „Dėl Tręšiamųjų produktų naudojimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“.“

1.3. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Draudžiama skystąjį mėšlą ir (ar) srutas skleisti arčiau kaip 3 m iki melioracijos griovių viršutinių briaunų.“

1.4. Papildau 161 punktu:

161. Žemės ūkio veiklos subjektai, tręšiantys ir (ar) skleidžiantys mėšlą ir (ar) srutas, turi pateikti duomenis apie jų panaudojimą žemės ūkio valdoje Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše nustatytais terminais. Žemės ūkio veiklos subjektai, tręšiantys ir (ar) skleidžiantys mėšlą ir (ar) srutas 10 ha ir daugiau žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus, duomenis apie einamaisiais metais žemės ūkio valdoje panaudotą mėšlą ir (ar) srutas turi suvesti Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (toliau – PPIS) (adresu https://paseliai.vic.lt). Žemės ūkio veiklos subjektai, tręšiantys ir (ar) skleidžiantys mėšlą ir (ar) srutas iki 10 ha žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus, duomenis apie einamaisiais metais žemės ūkio valdoje panaudotą mėšlą ir (ar) srutas gali pateikti pasirinktinai – PPIS arba pildydami mėšlo ir (ar) srutų naudojimo žurnalą pagal Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo priede patvirtintą formą.“

1.5. Papildau 162 punktu:

162. Žemės ūkio veiklos subjektai, naudojantys mineralines (neorganines) ir (arba) organines trąšas, išskyrus neorganines antrinių augalų maisto medžiagų (kalcio, magnio, natrio, sieros) bei mikroelementines trąšas, 10 ha ir daugiau žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus, Tręšiamųjų produktų naudojimo reikalavimų apraše nustatytais terminais turi įvesti duomenis apie einamaisiais metais žemės ūkio valdoje panaudotas mineralines (neorganines) ir (arba) organines trąšas, išskyrus neorganines antrinių augalų maisto medžiagų (kalcio, magnio, natrio, sieros) bei mikroelementines trąšas, PPIS (prisijungus adresu https://paseliai.vic.lt).“

1.6. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Žemės ūkio veiklos subjekto valdos plote, kuris patenka į PPIS esantį Paukščiams svarbių teritorijų sluoksnį, turi būti laikomasi konkrečiam plotui nustatytų ūkinės veiklos apribojimų, kurie gali apimti draudimus:

17.1. suarti ar persėti pievas;

17.2. pievas keisti kitomis žemės ūkio naudmenomis (leidžiama jas persėti žoliniais augalais, nurodytais Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. 3D-92 „Dėl Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių patvirtinimo“, žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatoriaus III grupėje „Žoliniai azotą kaupiantys augalai ariamoje žemėje“: dobilais, esparcetais, barkūnais, liucernomis, gargždeniais, ožiarūčiais, seradėlėmis, perluočiais, azotą kaupiančių augalų mišiniais, žolinių augalų mišiniais, kuriuose baltyminės žolės yra vyraujančios deklaruojant atitinkamu III grupės kodu arba VI grupėje „Daugiametės ganyklos arba pievos, daugiametės žolės (eraičinai, miglės, motiejukai, svidrės, smilgos, pašiaušėliai, avižuolės, šunažolės, visgės, erainčinsvidrės, dryžučiai, dirsuolės ir kt.) 5 metų ir daugiau“ deklaruojant kodu DGP);

17.3. sausinti pievas (įrengti naujas sausinimo sistemas).

Jei plotai, patenkantys į Paukščiams svarbių teritorijų sluoksnį, buvo suarti ir (ar) apsėti pasėliais, o juose tokia ūkinė veikla yra draudžiama, žemės ūkio veiklos subjektai toje pačioje vietoje turi atkurti daugiametę pievą iki kitų metų paraiškos pateikimo dienos.

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas taikomas 2024 m. ir vėlesniais metais pateiktoms paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškoms.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                      Kęstutis Navickas