Lietuvos Respublikos Vyriausybės

ir

Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės

susitarimO MEMORANDUMAS

DĖL fulbraito akademinių mainų PROGRAMOS

 

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybė, toliau kartu vadinamos Susitariančiosiomis Šalimis, o atskirai – Lietuvos Respublikos Susitariančiąja Šalimi ir JAV Susitariančiąja Šalimi,

pažymėdamos tolesnį sėkmingą bendradarbiavimą švietimo ir mokslo srityse;

atsižvelgdamos į 2006 m. birželio 21 d. Vienoje pasirašytame Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarime, atnaujinančiame bendradarbiavimo programą aukštojo mokslo bei profesinio švietimo ir mokymo srityse, taip pat ir jo Priede keliamus tikslus;

atsižvelgdamos į tai, kad Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Viešosios diplomatijos skyrius Lietuvoje įgyvendino akademinių mainų programas pagal 2008 m. sausio 31 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo memorandumą dėl Fulbraito (Fulbright) akademinių mainų programos;

siekdamos plėtoti Lietuvos Respublikos ir Jungtinių Amerikos Valstijų mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimą, taip pat skatindamos abiejų tautų tarpusavio supratimą ir draugystę,

s u s i t a r ė:

 

 

1 straipsnis

 

Šiuo Susitarimo memorandumu siekiama stiprinti ir plėtoti Susitariančiųjų Šalių ryšius įgyvendinant Fulbraito akademinių mainų programą (toliau – Fulbraito programa) aukštojo mokslo, mokslo ir mokslinių tyrimų srityse abipusiškai naudingomis sąlygomis.

 

2 straipsnis

 

Šį Susitarimo memorandumą koordinuoja: Lietuvos Respublikos vardu – Švietimo ir mokslo ministerija arba Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos įgaliota institucija (toliau vadinama Lietuvos Respublikos koordinuojančiąja institucija), o Jungtinių Amerikos Valstijų vardu – JAV ambasados Vilniuje Viešosios diplomatijos skyrius arba įgaliotas JAV ambasados atstovas (toliau vadinama JAV koordinuojančiąja institucija).

 

 

3 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys planuoja keistis informacija apie abiejų valstybių mokslo ir studijų institucijų dalyvavimą Fulbraito programoje, siekdamos nustatyti aukštojo mokslo, mokslo ir mokslinių tyrimų veiklos prioritetus.

 

 

4 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys siekia, kad jų dalyvavimas Fulbraito programoje skatintų abiejų valstybių mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimą ir sudarytų galimybes tobulinti mokslo darbuotojų kvalifikaciją ir mokslininkų žinias, studentų gebėjimus ir įgūdžius, padėtų remti bendrus mokslinių tyrimų projektus.

 

 

5 straipsnis

 

Įgyvendindama Susitarimo memorandumą, JAV Susitariančiosios Šalies koordinuojančioji institucija siekia koordinuoti Fulbraito programos valdymą Lietuvos Respublikoje, organizuoti pirminę Fulbraito programos kandidatų atranką ir mokslinės bei dėstymo veiklos plėtojimą ir tirti papildomų akademinių mainų poreikį. Tikimasi, kad kandidatai bus atrenkami per viešą konkursą vertinant jų nuopelnus ir vadovaujantis J. W. Fulbraito užsienio stipendijų tarybos nustatytais reikalavimais.

 

 

6 straipsnis

 

JAV Susitariančiosios Šalies koordinuojančioji institucija kasmet Fulbraito programai siekia atrinkti geriausiai įvertintus kandidatus iš Lietuvos studijuoti JAV universitetuose, taip pat koordinuoti JAV studentų siuntimą į Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijas studijoms, moksliniams tyrimams ar mokslinėms stažuotėms.

 

 

7 straipsnis

 

JAV Susitariančiosios Šalies koordinuojančioji institucija kasmet siekia atrinkti Lietuvos Respublikos mokslininkus dėstyti ir (arba) atlikti mokslinių tyrimų JAV universitetuose ir mokslo institucijose, taip pat koordinuoti JAV mokslininkų siuntimą į Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijas 3–9 (trijų–devynių) mėnesių trukmės laikotarpiui atlikti mokslinių tyrimų ar dėstyti.

 

 

8 straipsnis

 

JAV Susitariančiosios Šalies koordinuojančioji institucija siekia koordinuoti Fulbraito programos finansavimą ir įgyvendinimą Lietuvos Respublikoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. JAV Susitariančiosios Šalies Valstybės departamento Švietimo ir kultūros skyrius siekia pagal galimybes skirti lėšų Fulbraito programoje dalyvaujančių studentų ir mokslininkų (įskaitant dėstytojus ir tyrėjus) stipendijoms, pragyvenimo išlaidoms ir sveikatos draudimui finansuoti.

 

 

9 straipsnis

 

Siekdamos geriau valdyti ir administruoti Fulbraito programą Lietuvoje, JAV ir Lietuvos Respublikos Susitariančiųjų Šalių koordinuojančiosios institucijos planuoja sudaryti Lietuvos mokslininkų ir Lietuvos studentų paraiškų vertinimo, pokalbių organizavimo ir kandidatų atrankos komisijas.

Siekiama, kad Lietuvos Respublikos koordinuojančioji institucija turėtų vieną vietą su vieno balso teise visose Lietuvos mokslininkų ir Lietuvos studentų atrankos komisijose. Lietuvos Respublikos Susitariančiosios Šalies atstovas (-ai) gali būti skiriamas (-i) Lietuvos Respublikos Susitariančiosios Šalies (arba koordinuojančiosios institucijos) nuožiūra, bet kasmet į šią vietą turi būti paskirtas naujas atstovas. Visi atstovai turi puikiai mokėti anglų kalbą ir turėti tam tikrą švietimo ar švietimo administravimo srityje įgytą kvalifikaciją (pavyzdžiui, reikiamą išsilavinimą ir darbo patirtį).

 

 

10 straipsnis

 

Įgyvendindama šį Susitarimo memorandumą, Lietuvos Respublikos Susitariančioji Šalis, vadovaudamasi Lietuvos Respublikoje galiojančiais įstatymais ir kitais teisės aktais, siekia skatinti valdžios, mokslo ir studijų institucijas sudaryti palankias Fulbraito programos įgyvendinimo Lietuvos Respublikoje sąlygas.

 

 

11 straipsnis

 

Lietuvos Respublikos Susitariančioji Šalis siekia užtikrinti, kad Fulbraito programoje Lietuvos Respublikoje dalyvaujantiems JAV studentams ir mokslininkams (ir juos lydintiems sutuoktiniams ir išlaikomiems asmenims) būtų laiku patvirtinamas ir išduodamas leidimas gyventi ir kiti reikiami oficialūs dokumentai.

 

 

12 straipsnis

 

Lietuvos Respublikos Susitariančioji Šalis siekia skatinti Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijas, priimančias Fulbraito programos dalyvius, suteikti moksliniams tyrimams tinkamas patalpas ir darbo priemones, prireikus skirti patarėjus, suteikti galimybę naudotis priimančiųjų institucijų bibliotekomis ir archyvais ir leisti dalyviams lankyti pasirinktas programas ir kursus, paskaitas ir seminarus.

 

 

13 straipsnis

 

Lietuvos Respublikos Susitariančioji Šalis siekia finansuoti tarptautinių oro linijų bendrovių bilieto išlaidas kiekvienam Fulbraito programoje dalyvaujančiam Lietuvos mokslininkui ir studentui, bet ne daugiau kaip dešimčiai per metus, nebent šis skaičius būtų padidintas abipusiu rašytiniu Susitariančiųjų Šalių sutikimu.

 

 

14 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys siekia, kad Susitarimo memorandume numatyti akademiniai mainai būtų įgyvendinami atsižvelgiant į galiojančius abiejų valstybių įstatymus ir kitus teisės aktus, įskaitant ir tuos, kurie yra susiję su lėšų užtikrinimu.

 

 

15 straipsnis

 

Lietuvos Respublikos Susitariančioji Šalis siekia tolesnio bendradarbiavimo su JAV Susitariančiąja Šalimi ieškant papildomų lėšų Fulbraito stipendijoms teikti Lietuvos studentams ypatingos svarbos Lietuvai srityse. Šiuo tikslu turėtų būti rengiami atskiri susitarimai.

 

 

16 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys siekia keistis informacija apie Susitarimo memorandumo įgyvendinimą, o kilusius ginčus ar neaiškumus draugiškai sprendžia tarpusavio konsultacijomis ar derybomis.

 

 

17 straipsnis

 

Šis Susitarimo memorandumas gali būti keičiamas bendru rašytiniu Susitariančiųjų Šalių susitarimu. Siekiama, kad šis Susitarimo memorandumas įsigaliotų Susitariančiosioms Šalims jį pasirašius ir galiotų penkerius (5) metus. Jei nė viena Susitariančioji Šalis neprieštarauja, Susitarimo memorandumo galiojimas savaime pratęsiamas dar penkeriems metams.

 

Susitariančiosios Šalys gali reguliariai peržiūrėti Susitarimo memorandumą ir nuspręsti tęsti bendradarbiavimą. Susitariančioji Šalis gali bet kuriuo metu nutraukti Susitarimo memorandumą, apie savo ketinimą jį nutraukti raštu pranešusi kitai Susitariančiajai Šaliai. Susitarimo memorandumą nutraukti ketinanti Susitariančioji Šalis turi bent prieš šešis (6) mėnesius raštu pranešti apie tai kitai Susitariančiajai Šaliai.

 

Pasirašius šį Susitarimo memorandumą, 2008 m. sausio 31 d. Vilniuje pasirašytas Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo memorandumas dėl Fulbraito (Fulbright) akademinių mainų programos netenka galios.

 

Tai patvirtindami, toliau nurodyti tinkamai savo Vyriausybių įgalioti asmenys pasirašė šį Susitarimo memorandumą

 

Pasirašyta 2017 m. kovo 30 d. Vilniuje dviem originaliais egzemplioriais lietuvių ir anglų kalbomis. Abu tekstai yra autentiški.

 

Lietuvos Respublikos
Vyriausybės vardu

Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės vardu