LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL UŽSIENIEČIAMS, KURIEMS SUTEIKTA LAIKINOJI APSAUGA, JŲ KILMĖS VALSTYBĖJE NUSTATYTOS NEGALIOS PRILYGINIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISĖS AKTUOSE REGLAMENTUOTAM NEĮGALUMUI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. rugpjūčio 18 d. Nr. A1-537

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 94 straipsnio 3 dalies 4 punktu:

1. T v i r t i n u Užsieniečiams, kuriems suteikta laikinoji apsauga, jų kilmės valstybėje nustatytos negalios prilyginimo Lietuvos Respublikos teisės aktuose reglamentuojamam neįgalumui tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u šio įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui pagal veiklos sritį.

 

 

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė, pavaduojanti                             Jurgita Šiugždinienė

socialinės apsaugos ir darbo ministrą                  

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos

ir darbo ministro

2022 m. rugpjūčio 18 d. įsakymu Nr. A1-537

 

UŽSIENIEČIAMS, KURIEMS SUTEIKTA LAIKINOJI APSAUGA, JŲ KILMĖS VALSTYBĖJE NUSTATYTOS NEGALIOS PRILYGINIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISĖS AKTUOSE REGLAMENTUOJAMAM NEĮGALUMUI TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsieniečiams, kuriems suteikta laikinoji apsauga, jų kilmės valstybėje nustatytos negalios prilyginimo Lietuvos Respublikos teisės aktuose reglamentuojamam neįgalumui tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja užsieniečiams, kuriems suteikta laikinoji apsauga (toliau – užsieniečiai), jų kilmės valstybėje nustatytos negalios prilyginimo Lietuvos Respublikos teisės aktuose reglamentuojamam neįgalumo lygiui, darbingumo lygiui ir specialiųjų poreikių lygiui (toliau – negalios prilyginimas) tvarką, negalios prilyginimui reikalingų dokumentų pateikimo tvarką, sprendimo dėl negalios prilyginimo priėmimo ir apskundimo tvarką.

2. Šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme.

3. Užsieniečiui jo kilmės valstybėje nustatytą negalią Lietuvos Respublikos teisės aktuose reglamentuotam neįgalumo lygiui, darbingumo lygiui ir specialiųjų poreikių lygiui prilygina Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – NDNT).

 

II SKYRIUS

NEGALIOS PRILYGINIMUI REIKALINGŲ DOKUMENTŲ PATEIKIMAS

 

4. Užsienietis, pageidaujantis, kad jam jo kilmės valstybėje nustatyta negalia būtų prilyginta Lietuvos Respublikos teisės aktuose reglamentuotam neįgalumo lygiui, darbingumo lygiui ir specialiųjų poreikių lygiui, arba jo atstovas (tėvas (įtėvis) ar motina (įmotė), senelis (-ė), pilnametis užsieniečio vaikas (įvaikis), brolis, sesuo ar vaikaitis (-ė), užsieniečio sutuoktinis (-ė), globėjas ar rūpintojas) (toliau – atstovas) kreipiasi į NDNT (atvykęs į NDNT, per E. pristatymo sistemą, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, paštu, asmeniškai arba per atstovą (atstovo teisė atstovauti turi būti įrodoma rašytiniu sutikimu, kuriame nurodomi užsieniečio ir jo atstovo vardai, pavardės, gimimo datos) ir pateikia šiuos dokumentus:

4.1. rašytinį prašymą dėl negalios prilyginimo (toliau – prašymas), kuriame turi būti nurodytas užsieniečio, pageidaujančio, kad jam jo kilmės valstybėje nustatyta negalia būtų prilyginta Lietuvos Respublikos teisės aktuose reglamentuotam neįgalumo lygiui, darbingumo lygiui ir specialiųjų poreikių lygiui, vardas, pavardė, gimimo data, gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje adresas, telefono ryšio numeris ir (ar) elektroninio pašto adresas, būdas, kuriuo nori būti informuojamas apie priimtą sprendimą (atvykus į NDNT, elektroniniu paštu ar paštu), bei neįgaliojo pažymėjimo atsiėmimo būdas (atvykus į NDNT ar paštu, nurodant, kokiu adresu jam išsiųsti neįgaliojo pažymėjimą);

4.2. dokumentą, patvirtinantį užsieniečiui jo kilmės valstybėje nustatytą negalią;

4.3. užsieniečio tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę, arba leidimą laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje), arba gimimo liudijimą, jeigu kreipiasi atstovas, – ir jo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę, arba leidimą laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje), išskyrus atvejus, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama elektroninė paslauga, leidžianti nustatyti asmens tapatybę, ir (ar) dėl negalios prilyginimo kreipiamasi elektroninių ryšių priemonėmis. Užsienietis ar jo atstovas, pateikdamas prašymą elektroninių ryšių priemonėmis, savo tapatybę patvirtina elektroniniu parašu arba kitu saugiu būdu (pvz., per elektroninę bankininkystę). Jei valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama elektroninė paslauga, leidžianti nustatyti asmens tapatybę, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento pateikti nereikia;

4.4. Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad užsieniečiui yra suteikta laikinoji apsauga (leidimą laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje);

4.5. Užsieniečio nuotrauką (3x4 cm). Nuotrauka, išskyrus jos dydį, turi atitikti Nuotraukų asmens dokumentams reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. 569 „Dėl Nuotraukų asmens dokumentams reikalavimų patvirtinimo“;

4.6. užsienio šalies (užsieniečio kilmės valstybės) konsulinės įstaigos Lietuvoje išduotą pažymą apie užsieniečiui jo kilmės valstybėje nustatytą negalią.

5. Jeigu užsienietis ar jo atstovas dėl negalios prilyginimo kreipiasi atvykęs į NDNT, jo pateikiamų dokumentų, išskyrus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, nurodytą Aprašo 4.3 papunktyje, kopijas padaro ir patvirtina NDNT darbuotojas, o dokumentai grąžinami jį pateikusiam asmeniui. NDNT darbuotojas, įsitikinęs asmens tapatybe, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą grąžina jį pateikusiam asmeniui, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija nedaroma.

Jeigu užsienietis ar jo atstovas dėl negalios prilyginimo į NDNT kreipiasi registruotu laišku, siunčiamų dokumentų kopijos turi būti patvirtintos šiuos dokumentus išdavusios Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės institucijos, notaro (ar asmens, įgalioto atlikti notarinius veiksmus), konsulinio pareigūno arba kompetentingo užsienio valstybės pareigūno.

Jeigu užsienietis ar jo atstovas dėl negalios prilyginimo į NDNT kreipiasi elektroninių ryšių priemonėmis, siunčiami dokumentai turi būti patvirtinti elektroniniu parašu.

 

III SKYRIUS

NEGALIOS PRILYGINIMO TVARKA

 

6. Užsieniečiui jo kilmės valstybėje nustatyta negalia prilyginama Lietuvos Respublikos teisės aktuose reglamentuojamam neįgalumo lygiui, darbingumo lygiui ir specialiųjų poreikių lygiui taip:

6.1. asmeniui iki 18 metų:

6.1.1. I invalidumo grupė prilyginama sunkiam neįgalumo lygiui;

6.1.2. II invalidumo grupė prilyginama vidutiniam neįgalumo lygiui;

6.1.3. III invalidumo grupė prilyginama lengvam neįgalumo lygiui;

6.2. asmeniui nuo 18 metų iki senatvės pensijos amžiaus sukakties dienos:

6.2.1. I invalidumo grupė prilyginama 20 procentų darbingumo lygiui;

6.2.2. II invalidumo grupė prilyginama 35 procentų darbingumo lygiui;

6.2.3. III invalidumo grupė prilyginama 45 procentų darbingumo lygiui;

6.3. asmeniui, sukakusiam senatvės pensijos amžių:

6.3.1. I invalidumo grupė prilyginama didelių specialiųjų poreikių lygiui;

6.3.2. II ir III invalidumo grupės prilyginamos vidutinių specialiųjų poreikių lygiui.

7. Užsieniečiui jo kilmės valstybėje nustatytos negalios prilyginimo Lietuvos Respublikos teisės aktuose reglamentuojamam neįgalumo lygiui, darbingumo lygiui ir specialiųjų poreikių lygiui termino pradžia yra prašymo NDNT pateikimo diena.

8. Aprašo 6.2 ir 6.3 papunkčiuose nurodytiems asmenims pensijos amžius nustatomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatymo 15 straipsnio ir 57  straipsnio 1 dalies nuostatomis.

9. Aprašo 6.1 papunktyje nurodytam asmeniui neįgalumo lygis nustatomas terminui, kuriam buvo nustatyta negalia jo kilmės valstybėje, bet ne ilgiau kaip iki jam sukaks 18 metų. Jeigu asmuo sukanka 18 metų laikinosios apsaugos suteikimo laikotarpiu, jam jo kilmės valstybėje nustatyta negalia prilyginama darbingumo lygiui pagal Aprašo 6.2 papunktį.

10. Aprašo 6.2 papunktyje nurodytam asmeniui darbingumo lygis nustatomas tam terminui, kuriam buvo nustatyta negalia jo kilmės valstybėje, bet ne ilgiau kaip iki jam sukaks senatvės pensijos amžius. Jeigu asmuo sukanka pensijos amžių laikinosios apsaugos suteikimo laikotarpiu, jam jo kilmės valstybėje nustatyta negalia prilyginama specialiųjų poreikių lygiui pagal Aprašo 6.3 papunktį.

11. Aprašo 6.3 papunktyje nurodytam asmeniui specialiųjų poreikių lygis nustatomas terminui, kuriam buvo nustatyta negalia jo kilmės valstybėje.

12. Jeigu užsienietis arba jo atstovas nesutinka, kad užsieniečio kilmės valstybėje užsieniečiui nustatyta negalia būtų prilyginta Lietuvos Respublikos teisės aktuose reglamentuotam neįgalumo lygiui, darbingumo lygiui ir specialiųjų poreikių lygiui pagal šio Aprašo 6 punktą, jis Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka turi teisę kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą dėl siuntimo į NDNT neįgalumo lygiui, darbingumo lygiui nustatyti.

 

IV SKYRIUS

SPRENDIMO DĖL NEGALIOS PRILYGINIMO PRIĖMIMAS IR APSKUNDIMAS

 

13. Sprendimą dėl negalios prilyginimo, vadovaudamasis Aprašo 6 punktu, priima NDNT teritorinis skyrius per 20 darbo dienų nuo visų reikiamų Aprašo 4 punkte nurodytų dokumentų gavimo NDNT dienos ir per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo prašyme nurodytu būdu informuoja užsienietį ar jo atstovą, pateikdamas sprendimo kopiją. Užsieniečiui ar jo atstovui atvykus į NDNT, išduoda Neįgaliojo pažymėjimą arba, jeigu užsienietis ar jo atstovas pageidauja, – jam išsiunčia užsieniečio ar jo atstovo prašyme nurodytu adresu.

14. NDNT teritorinio skyriaus sprendimas gali būti skundžiamas NDNT direktoriui Lietuvos Respublikos teisės aktuose, reglamentuojančiuose neįgalumo lygio ir darbingumo lygio nustatymo tvarką, nustatyta tvarka ir (arba) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

15. Jeigu užsienietis ar jo atstovas, apskundęs NDNT teritorinio skyriaus priimtą sprendimą dėl negalios prilyginimo, kreipiasi į NDNT ir pateikia prašymą nustatyti neįgalumo lygį ar darbingumo lygį vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais, jo ar jo atstovo pateikto skundo dėl NDNT teritorinio skyriaus priimto sprendimo dėl negalios prilyginimo NDNT direktorius nenagrinėja. Apie tai užsieniečiui ar jo atstovui pranešama raštu per 3  darbo dienas nuo prašymo nustatyti neįgalumo lygį ar darbingumo lygį gavimo NDNT dienos (nurodomas užsieniečio vardas, pavardė, gimimo data).

16. Jeigu užsieniečiui neįgalumo lygis ar darbingumo lygis nustatytas vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais ir jis ar jo atstovas Aprašo nustatyta tvarka kreipiasi į NDNT ir pateikia prašymą, NDNT teritorinis skyrius priima sprendimą neatlikti negalios prilyginimo ir apie priimtą sprendimą prašyme nurodytu būdu informuoja užsienietį ar jo atstovą raštu per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, pateikdamas šio sprendimo kopiją. Sprendimas neatlikti negalios prilyginimo priimamas ir tuo atveju, jeigu užsienietis miršta.

17. NDNT teritorinio skyriaus priimtas sprendimas dėl negalios prilyginimo netenka galios užsieniečiui panaikinus laikinąją apsaugą Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 96 straipsnyje nustatytais pagrindais.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Užsieniečio ar jo atstovo pateiktų dokumentų užsienio kalba vertimą į lietuvių kalbą, esant poreikiui, organizuoja ir apmoka NDNT jos direktoriaus nustatyta tvarka.

19. Įgyvendinant Aprašą, asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) bei kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą, nuostatomis.

20. Dokumentai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

21. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento (ES) 2016/679 ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.

 

_____________