PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL PANEVĖŽIO MIESTO PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO, TEIKIMO, PLANAVIMO IR INICIATYVOS ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2023 m. rugpjūčio 24 d. Nr. 1-244

Panevėžys

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 61 straipsnio 3 dalimi, Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. A1-776 „Dėl Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 5.2 papunkčiu, 16 punktu, Panevėžio miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1Patvirtinti Panevėžio miesto prevencinių socialinių paslaugų organizavimo, teikimo, planavimo ir iniciatyvos įgyvendinimo tvarkos aprašą (pridedama).

2.  Pripažinti netekusiu galios Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2023 m. vasario 13 d. įsakymą Nr. A-120 „Dėl Panevėžio miesto prevencinių socialinių paslaugų organizavimo, teikimo ir planavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su vėlesniais pakeitimais ir papildymais.

3.  Nustatyti, kad šis sprendimas:

3.1. skelbiamas Teisės aktų registre ir Panevėžio miesto savivaldybės interneto svetainėje;

3.2. įsigalioja kitą dieną po paskelbimo Teisės aktų registre.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                             Rytis Mykolas Račkauskas


 

PATVIRTINTA

Panevėžio miesto savivaldybės tarybos

2023 m. rugpjūčio 24 d. sprendimu Nr.1-244

 

PANEVĖŽIO MIESTO PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO, TEIKIMO, PLANAVIMO IR INICIATYVOS ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Panevėžio miesto prevencinių socialinių paslaugų organizavimo, teikimo, planavimo ir iniciatyvos įgyvendinimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato kreipimosi dėl prevencinių socialinių paslaugų, jų planavimo, organizavimo ir teikimo tvarką, socialinių paslaugų įstaigas, teikiančias prevencines socialines paslaugas, iniciatyvos įgyvendinimo tvarką Panevėžio miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) gyventojams.

2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatyme, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme, Lietuvos Respublikos jaunimo politikos pagrindų įstatyme, Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ (toliau – Socialinių paslaugų katalogas), Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. A1-776 „Dėl Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas), Darbo su jaunimu gatvėje tvarkos apraše, Mobiliojo darbo su jaunimu tvarkos apraše, Atvirojo darbo su jaunimu tvarkos apraše, Jaunimo informavimo ir konsultavimo tvarkos apraše, Jaunimo praktinių įgūdžių ugdymo tvarkos apraše, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. spalio 15 d. įsakymu Nr. A1-614 „Dėl Darbo su jaunimu gatvėje tvarkos aprašo, Mobiliojo darbo su jaunimu tvarkos aprašo, Atvirojo darbo su jaunimu tvarkos aprašo, Jaunimo informavimo ir konsultavimo tvarkos aprašo ir Jaunimo praktinių įgūdžių ugdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Priklausomybės konsultavimo paslaugų rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims teikimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. rugsėjo 7 d. įsakymu Nr. V-989 „Dėl Priklausomybės konsultavimo paslaugų rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, vartojamas sąvokas.

3. Prevencinės socialinės paslaugos teikiamos asmenims (šeimoms, bendruomenėms), siekiant stiprinti asmens (šeimos) gebėjimą savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime, gilinti žinias ir ugdyti įgūdžius, kad ateityje būtų išvengta galimų socialinių problemų ir socialinės rizikos atsiradimo, skatinti bendruomenės socialinę įtrauktį.

4. Prevencinės socialinės paslaugos – potencialių socialinių paslaugų gavėjų paieškos paslauga, kompleksinės paslaugos šeimai, darbas su bendruomene, šeimos konferencija, atvirasis darbas su jaunimu, mobilusis darbas su jaunimu.

5. Prevencines socialines paslaugas Panevėžio mieste organizuoja ir teikia VšĮ Šv. Juozapo globos namai, Panevėžio socialinių paslaugų centras, Panevėžio atviras jaunimo centras, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Atvira jaunimo erdvė, VšĮ „Septynios akimirkos“ daugiafunkcis centras (toliau visos kartu – įstaigos, teikiančios prevencines socialines paslaugas).

6. VšĮ Šv. Juozapo globos namai, pagal Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 19³ straipsnį, atlieka bendruomeninių šeimos namų (toliau – BŠN) funkcijas: organizuoja ir teikia kompleksines paslaugas šeimai. Kompleksinės paslaugos šeimai organizuojamos ir (ar) teikiamos kuo arčiau asmens (šeimos) gyvenamosios vietos arba asmens (šeimos) gyvenamojoje vietoje vieno langelio principu.

7. Prevencinės socialinės paslaugos teikiamos pagal Socialinių paslaugų kataloge konkrečiai prevencinei socialinei paslaugai teikti numatytose įstaigose ir organizacijose, pagal šioms paslaugoms numatytą paslaugų sudėtį, teikimo vietą, trukmę, dažnumą, ypatumus ir kitas sąlygas.

 

II SKYRIUS

KREIPIMASIS DĖL PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ

 

8. Prevencinė (-ės) socialinė (-ės) paslauga (-os) gali būti inicijuojama (-os):

8.1. asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių), jo globėjo ar rūpintojo prašymu;

8.2. prevencines socialines paslaugas teikiančios įstaigos iniciatyva, kai:

8.2.1. gauta informacija ar nustatoma, kad asmuo (šeima) patiria sunkumų, negeba savarankiškai spręsti iškilusių problemų;

8.2.2. bendradarbiaujant su bendruomenėmis ir įvairiomis socialinio darbo įgyvendinimo srityse veikiančiomis institucijomis, įstaigomis, organizacijomis gauta informacija, kad asmenys (šeimos) patiria įvairių sunkumų ir jiems reikia pagalbos;

8.2.3. gauta informacija iš specialistų, dirbančių su jaunimu, kad jaunam žmogui kyla problemų ir reikia pagalbos sunkumams įveikti;

8.2.4. gauta informacija iš švietimo ir ugdymo, sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigų, policijos ir kitų institucijų darbuotojų, kurie turi duomenų apie prevencinių socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) reikalingumą;

8.3. pagal bendruomenės nario ar kito suinteresuoto fizinio asmens ar institucijos (organizacijos), Savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio (toliau kartu – suinteresuotas asmuo) kreipimąsi dėl galimo prevencinės socialinės paslaugos teikimo kitam asmeniui (šeimai) poreikio.

9. Tvarkos aprašo 8.1 papunktyje nurodytas asmuo dėl prevencinės socialinės paslaugos teikimo tiesiogiai žodžiu ar raštu, paštu ar elektroniniu paštu kreipiasi į įstaigą, teikiančią prevencines socialines paslaugas (nurodydamas savo ir (ar) šeimos narių vardus, pavardes, dėl kokios problemos kreipiasi ir kontaktinę informaciją (telefono ryšio numerį ar elektroninio pašto adresą):

9.1. Panevėžio socialinių paslaugų centrą, adresu A. Mackevičiaus g. 55A, Panevėžys, el. paštas centras@paneveziospc.lt, tel. 8 45 46 54 93;

9.2. VšĮ Šv. Juozapo globos namus, adresu Marijonų g. 24, Panevėžys, el. paštas info@panevezioseimai.lt, tel. + 370 674 24 210;

9.3. Panevėžio atvirą jaunimo centrą, adresu Ramygalos g. 18, Panevėžys, el. paštas info@panevezioajc.lt, tel. + 370 616 52 340;

9.4. VšĮ „Septynios akimirkos“ daugiafunkcį centrą, adresu Vienybės a. 38, Panevėžys, el. paštas 7akimirkos@gmail.com, tel. + 370 659 10 703.

10. Tvarkos aprašo 8.3 papunktyje nurodyti suinteresuoti asmenys dėl prevencinės socialinės paslaugos teikimo asmeniui (šeimai) kreipiasi į įstaigą, teikiančią prevencines paslaugas, ir pateikia laisvos formos raštą (paštu, elektroniniu paštu ar kitomis elektroninėmis priemonėmis), nurodydami asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) vardą, pavardę, kontaktinę informaciją (gyvenamosios vietos adresą, telefono ryšio numerį ar elektroninio pašto adresą (jeigu žinoma) ir priežastį, dėl kurios asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas to negali padaryti pats.

11. Gavusi informaciją apie prevencinių paslaugų poreikį įstaiga, teikianti prevencines socialines paslaugas, Aprašo 10–15 punktuose nustatyta tvarka susisiekia su asmeniu (šeima) ir pasiūlo prevencines socialines paslaugas arba asmuo (šeima) informuojamas (-a) apie galimybę gauti kitas socialines paslaugas.

 

III SKYRIUS

PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANAVIMAS, ORGANIZAVIMAS IR TEIKIMAS

 

12. Prevencines socialines paslaugas Savivaldybėje planuoja Savivaldybės administracijos  Socialinių reikalų skyrius (toliau – Skyrius).

13. Skyrius planuodamas ir organizuodamas prevencines socialines paslaugas:

13.1. vadovaujasi Socialinių paslaugų planavimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. 1132 „Dėl Socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“, 6 punkte įtvirtintais Socialinių paslaugų planavimo principais;

13.2. įtraukia prevencines socialines paslaugas į Savivaldybės planavimo dokumentus;

13.3. Aprašo nustatyta tvarka parenka (atrenka) prevencinių socialinių paslaugų teikėjus.

14. Prevencines socialines paslaugas organizuojanti ir teikianti įstaiga renka, sistemina ir analizuoja duomenis apie gyventojams teikiamas prevencines ir kitas socialines paslaugas, atlieka apklausas, kuriomis siekiama įvertinti teikiamų paslaugų kokybę, teikia pasiūlymus Savivaldybės administracijai dėl šių paslaugų tobulinimo, kokybės gerinimo, paslaugų plėtros.

15. Įstaiga, teikianti prevencines paslaugas, prevencines socialines paslaugas organizuoja ir teikia vadovaudamasi Aprašo 6–14, 151 punktais.

16. Įstaiga, teikianti prevencines paslaugas:

16.1. vadovaudamasi Aprašo 23.1–23.7 papunkčiais Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (toliau – SPIS) (kiekvieno einamojo mėnesio paskutinę darbo dieną (pasibaigus ketvirčiui per 10 darbo dienų) pateikia duomenis apie suteiktas prevencines socialines paslaugas;

16.2. iki einamųjų metų sausio 10 d. apie suteiktas prevencines socialines paslaugas (paslaugų rūšys, jų turinys, paslaugų teikimo apimtys, rezultatai, pasiūlymai prevencinių paslaugų kokybei gerinti) pateikia informaciją BŠN (užpildomas Tvarkos aprašo priedas);

16.3. Savivaldybės administracijai elektroninėmis ryšio priemonėmis ketvirčiui pasibaigus, iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 15 d., teikia informaciją apie suteiktas prevencines socialines paslaugas (užpildomas Tvarkos aprašo priedas);

16.4. Savivaldybės administracijai paprašius, teikia kitą su prevencinių paslaugų teikimu susijusią informaciją.

17. BŠN pagal valstybės biudžeto lėšų, skirtų kompleksinėms paslaugoms organizuoti, skyrimo ir pervedimo sutartį (toliau – sutartis) teikia lėšų panaudojimo ataskaitas Skyriui sutartyje numatyta tvarka ir terminais.

18. BŠN iš kitų įstaigų, teikiančių prevencines socialines paslaugas, iki einamųjų metų sausio 10 d. surenka informaciją apie asmenims (šeimoms) suteiktas prevencines socialines paslaugas ir iki einamųjų metų sausio 15 d. Skyriui pateikia metinę ataskaitą (užpildomas Aprašo 1 priedas), nurodomos prevencinių paslaugų teikimo apimtys Panevėžio mieste, analizė, rezultatai ir pasiūlymai prevencinių paslaugų kokybei ir kompleksinių paslaugų šeimai atitikties gyventojų poreikiams gerinti. Skyrius SPIS duomenis ir iš BŠN gautą informaciją naudoja rengdamas kasmetinį Savivaldybės einamųjų metų socialinių paslaugų planą.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Įstaigą, teikiančią prevencines socialines paslaugas, dėl netinkamo prevencinių socialinių paslaugų teikimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Savivaldybės merui.

20. Savivaldybės administracija savo interneto svetainėje www.panevezys.lt ir įstaigos, teikiančios prevencines socialines paslaugas, viešai skelbia informaciją apie Panevėžio mieste organizuojamas ir teikiamas prevencines socialines paslaugas (teikiamų prevencinių socialinių paslaugų rūšis, jų turinį ir siekiamą rezultatą, prevencinių socialinių paslaugų teikėjus, jų pavadinimus, kontaktinę informaciją – telefono numerius, elektroninio pašto adresus), prevencinių socialinių paslaugų gavimo tvarką, prevencinių socialinių paslaugų organizavimą ir teikimą reglamentuojančius teisės aktus.

21. Dokumentai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

22. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos 2016 m. balandžio 27 d. reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų tvarkymą ir apsaugą.

 

________________

part_66d53f22f6ce4275a52834cf94edb99e_end