LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENERALINIS PROKURORAS

 

įsakymas

DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo ATLIEKANT apklausĄ IKITEISMINIO TYRIMO metu PATVIRTINIMO

 

2015 m. gruodžio 29 d. Nr. I-351

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 8 straipsnio 2 punktu,
14 straipsnio 1 dalimi, 16 straipsnio 2 dalimi:

1. T v i r t i n u pridedamas Rekomendacijas dėl garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo atliekant apklausą ikiteisminio tyrimo metu.

2. S k e l b i u šį įsakymą Teisės aktų registre.

3. P a v e d u Dokumentų valdymo ir asmenų aptarnavimo skyriui apie įsakymo paskelbimą Teisės aktų registre pranešti Generalinės prokuratūros ir teritorinių prokuratūrų prokurorams, valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.

 

 

 

Generalinio prokuroro pavaduotojas,

einantis generalinio prokuroro pareigas                                                                      Darius Raulušaitis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2015 m. gruodžio 29 d.

įsakymu Nr. I-351

 

 

REKOMENDACIJOS DĖL GARSO IR VAIZDO NUOTOLINIO PERDAVIMO PRIEMONIŲ NAUDOJIMO ATLIEKANT APKLAUSĄ IKITEISMINIO TYRIMO METU

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Rekomendacijos dėl garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo atliekant apklausą ikiteisminio tyrimo metu (toliau – Rekomendacijos) nustato proceso dalyvių apklausos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis organizavimo, garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo ikiteisminio tyrimo metu sąlygas ir tvarką tiek, kiek tai neprieštarauja kitiems Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktams ir tarptautinėms sutartims.

2.    Rekomendacijos nenustato Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso normų, reglamentuojančių apklausą, taikymo tvarkos.

3.    Pagrindinės Rekomendacijose vartojamos sąvokos:

3.1. Garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonės – programinės ir stacionariosios ar kilnojamosios techninės įrangos visuma, skirta garsui ir vaizdui perduoti bei užtikrinti tinkamas sąlygas asmenims dalyvauti ikiteisminio tyrimo metu nuotoliniu būdu atliekant proceso veiksmus.

3.2. Nuotolinė apklausa – apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis.

3.3.  Apklausos iniciatorius – ikiteisminį tyrimą atliekantis ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras, ikiteisminį tyrimą organizuojantis ir jam vadovaujantis prokuroras, kurio iniciatyva organizuojama proceso dalyvio apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis.

3.4. Prašomoji institucija – teismas, prokuratūra, ikiteisminio tyrimo įstaiga, Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) pavaldi įstaiga, kuri turi garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemones ir į kurią kreipiamasi dėl nuotolinės apklausos organizavimo ikiteisminio tyrimo metu.

4.    Prašomosiose institucijose paskiriami asmenys, atsakingi už turimų garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimą, jų priežiūrą ir nuotolinės apklausos ikiteisminio tyrimo metu techninį organizavimą.

5.    Bendras paskirtų atsakingų asmenų sąrašas su kontaktiniais duomenimis (institucijos pavadinimas, telefono, fakso numeriai, el. pašto adresas) išplatinamas teismuose, prokuratūroje, Kalėjimų departamente ir ikiteisminio tyrimo įstaigose.

6.    Nuotolinės apklausos ikiteisminio tyrimo metu organizavimas naudojant garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemones grindžiamas ekonomiškumo, ikiteisminio tyrimo operatyvumo, bendradarbiavimo ir asmens duomenų tvarkymo teisėtumo principais.

 

II SKYRIUS

APKLAUSOS GARSO IR VAIZDO NUOTOLINIO PERDAVIMO PRIEMONĖMIS ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

7.    Nuotolinės apklausos ikiteisminio tyrimo metu organizuojamos ir vykdomos laikantis įstatymuose nustatytų baudžiamojo proceso reikalavimų, Rekomendacijose ir kituose teisės aktuose nustatytos garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo tvarkos.

8.    Prašomąją (prašomąsias) instituciją (institucijas) apklausos iniciatorius parenka pagal apklausiamo asmens buvimo (gyvenamąją) vietą ir (arba) galimybes atvykti į numatytą apklausos vietą.

9.    Nuotolinei apklausai atlikti apklausos iniciatorius paprastai naudoja savo žinioje esančias garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemones.

10.  Jeigu apklausos iniciatorius savo žinioje neturi garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių, jis kreipiasi į apygardos ar apskrities, kurios veiklos teritorijai priklauso, instituciją, turinčią reikiamas kilnojamąsias garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemones, dėl šių priemonių panaudojimo nuotolinei apklausai.

11.  Dėl galimybės organizuoti nuotolinę apklausą apklausos iniciatorius kreipiasi į prašomosios institucijos paskirtą atsakingą asmenį ir su juo suderina nuotolinės apklausos vietą, datą ir laiką.

12.   Kai nuotolinė apklausa atliekama naudojantis teismų turimomis garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis, nuotolinės apklausos data ir laikas rezervuojami Vaizdo konferencijų rezervavimo sistemoje.

13.   Apklausos iniciatorius, prašomosios institucijos paskirtas atsakingas asmuo ir (arba) apklausos iniciatoriaus institucijos paskirtas atstovas:

13.1.  bendradarbiauja organizuojant nuotolinę apklausą ir keičiasi informacija, reikalinga nuotolinei apklausai organizuoti;

13.2.  iš anksto suderina nuotolinės apklausos datą, laiką ir vietą, rezervuoja garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemones;

13.3.  užtikrina technines sąlygas nuotolinei apklausai atlikti;

13.4.  esant būtinybei ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki numatomos nuotolinės apklausos atlieka bandomąją nuotolinę apklausą;

13.5.  užtikrina tinkamą garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimą ir atsako už jų priežiūrą;

13.6.  sudaro sąlygas pasirašyti reikiamus dokumentus.

14.  Kai nuotolinė apklausa atliekama naudojantis teismų turimomis garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis, nuotolinės apklausos garso ir vaizdo įrašai Nacionalinės teismų administracijos (toliau – Administracija) nustatytą laiką saugomi Administracijos duomenų saugykloje.

15.  Apklausos iniciatorius ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo nuotolinės apklausos atlikimo kreipiasi į Administraciją su prašymu pateikti garso ir vaizdo įrašą. Prašyme nurodoma nuotolinės apklausos data, laikas, dalyvavusios institucijos, ikiteisminio tyrimo bylos numeris ir apklausos iniciatoriaus kontaktiniai duomenys.

16.  Administracija, gavusi Rekomendacijų 15 punkte nurodytą prašymą, jos nustatyta tvarka ir terminais perkelia nuotolinės apklausos garso ir vaizdo įrašą atitinkamai į prokuratūros ar ikiteisminio tyrimo įstaigos duomenų saugyklą arba tokį prašymą pateikusiam apklausos iniciatoriui nusiunčia prieigą prie Administracijos duomenų saugyklos, iš kurios šis ne vėliau kaip per septynias dienas nuo nuotolinės apklausos atlikimo pasiima įkeltą garso ir vaizdo įrašą.

17.  Ikiteisminio tyrimo įstaigos, nuotolines apklausas įstaigos viduje (tarp pavaldžių įstaigų ar struktūrinių padalinių) atliekančios savo žinioje esančiomis garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis, gali nustatyti vidinę šių priemonių naudojimo tvarką.

18.  Jei apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis dėl techninių priežasčių nepavyksta, dėl kitos nuotolinės apklausos organizavimo sprendžia apklausos iniciatorius.

19.  Sprendžiant dėl asmens, kuris yra užsienyje, apklausos vaizdo ir garso nuotolinio perdavimo priemonėmis, būtina atsižvelgti į tarptautines sutartis ir susitarimus, 2000 m. gegužės
29 d. Konvencijoje dėl Europos Sąjungos valstybių narių savitarpio pagalbos baudžiamosiose bylose, 2001 m. lapkričio 8 d. Europos konvencijos dėl savitarpio pagalbos baudžiamosiose bylose antrajame papildomame protokole numatytas tokių apklausų vykdymo sąlygas ir pagrindus, taip pat į valstybių pareiškimus ir išlygas pagal šias tarptautines sutartis, Europos Sąjungos institucijų priimtus teisės aktus ir kitas svarbias aplinkybes.

20.  Jeigu nėra žinoma kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentinga institucija ar nėra žinoma techninė informacija (ar ši institucija turi būtinas technines priemones, kokias technines priemones ji turi ir pan.), gali būti konsultuojamasi su Europos teisminio tinklo kontaktiniais asmenimis. Reikiamai informacijai apie užsienio valstybės nacionalinius teisės aktus ir turimas technines priemones gauti galima naudotis visais esamais tarptautinio bendradarbiavimo teisėsaugos srityje kanalais.

21.  Organizacinės ir procesinės išlaidos, patirtos dėl garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonių naudojimo ikiteisminio tyrimo metu, tenka ikiteisminį tyrimą atliekančiai institucijai.

22.  Nuotolinių apklausų garso ir vaizdo įrašai saugomi ir sunaikinami teisės aktų nustatyta tvarka.

____________________