KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2022 m. sausio 20 d. sprendimo Nr. T2-9 „DĖL KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. kovo 24 d. Nr. T2-54

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Klaipėdos miesto savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Pakeisti Klaipėdos miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisykles, patvirtintas Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2022 m. sausio 20 d. sprendimu Nr. T2-9 „Dėl Klaipėdos miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo“, ir jas išdėstyti nauja redakcija (pridedama).

2. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                           Vytautas Grubliauskas

 

 

PATVIRTINTA

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos

2022 m. kovo 24 d. sprendimu Nr. T2-54

 

 

KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Klaipėdos miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatoma Klaipėdos miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje ne miško žemėje esančių želdynų ir želdinių apsauga, tvarkymas, priežiūra, fizinių ir juridinių asmenų teisės ir pareigos tvarkant ir prižiūrint želdynus ir želdinius.

2. Taisyklių tikslas – išsaugoti želdynus ir želdinius kaip estetiškai, ekologiškai, istoriškai ir kultūrai svarbius kraštovaizdžio elementus, kurie užtikrintų gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio stabilumą, gyventojų teisę į jų gyvenimo kokybę gerinančias aplinkos sąlygas.

3. Taisyklės yra privalomos visiems Savivaldybės teritorijoje esančių želdynų ir želdinių savininkams, valdytojams, naudotojams, želdynus ir želdinius prižiūrinčioms įmonėms, fiziniams ir juridiniams asmenims, išskyrus mokslinės paskirties želdynuose (botanikos soduose, arboretumuose, dendrologinėse kolekcijose (rinkiniuose), dendrologinę reikšmę turinčiuose parkuose). Fiziniai ir juridiniai asmenys želdynus ir želdinius saugo, tvarko ir prižiūri patys arba sudaro sutartis su atitinkamą kvalifikaciją turinčiais asmenimis, kuriems teisės aktų tvarka yra suteikta teisė vykdyti šiuos darbus.

4. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, šio įstatymo įgyvendinamaisiais teisės aktais ir kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais.

5. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGA, PRIEŽIŪRA IR TVARKYMAS

 

6. Medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, kai jie atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu nustatytus kriterijus, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems ir (ar) Savivaldybės tarybos sprendimu saugotinais paskelbti dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi želdiniai.

7. Leidimas saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo darbams (toliau – Leidimas) ar sprendimas želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo darbams (toliau – Sprendimas) išduodami pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą Saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo leidimų išdavimo ir prašymų dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydžio perskaičiavimo nagrinėjimo ir sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo tvarkos aprašą.

8. Fiziniai ir juridiniai asmenys, atliekantys saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo darbus (išskyrus privačiame žemės sklype), privalo su savimi turėti Leidimą ar Sprendimą, kai jis būtinas pagal šių Taisyklių 7 punkte nurodytą tvarką, ir parodyti jį jo prašantiems asmenims.

9. Želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo darbai vykdomi vadovaujantis Taisyklėmis, želdynų projektais, kai tokius projektus privaloma parengti, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro tvirtinamomis Medžių ir krūmų, vandens telkinių, esančių želdynuose, priežiūros taisyklėmis.

10. Želdinių sunaikinimu ar sužalojimu yra laikomi tam tikrų medžio gyvybinių funkcijų pažeidimai, kurie nustatomi vadovaujantis aplinkos ministro patvirtinta Žalos aplinkai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus ir objektus, skaičiavimo metodika. 

11. Įmonės, teikiančios teritorijos priežiūros paslaugas (žolės šienavimo ir kitas) bei kiti juridiniai ar fiziniai asmenys, sužaloję želdinius, privalo atsodinti želdinį ar želdinius, atitinkančius sužaloto želdinio stiebo skersmenį.

12. Želdynai ir želdiniai nuo ligų ir kenkėjų saugomi vadovaujantis aplinkos ministro tvirtinamomis Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklėmis.

13. Želdinių apsaugos reikalavimai vykdant statybos darbus, įskaitant valstybinės reikšmės kelių ir viešosios geležinkelių infrastruktūros kelių ir jų įrenginių statybos ir remonto darbus, nustatomi aplinkos ministro tvirtinamose Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklėse.

14. Savivaldybių draustiniai steigiami, savivaldybių gamtos paveldo objektai skelbiami, jie registruojami ir apskaitomi pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą Savivaldybės draustinių steigimo ir savivaldybių gamtos paveldo objektų skelbimo tvarkos aprašą.

15. Žaliosios atliekos tvarkomos pagal Savivaldybės tarybos patvirtintas Klaipėdos miesto savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo taisykles. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę naudoti medieną savo nuožiūra.

16. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai privalo saugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos prižiūrėti ir tvarkyti: atlikti kasmetinį medžių ir krūmų genėjimą, nudžiūvusių, pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui keliančių medžių ir krūmų kirtimą, medžių ir krūmų atžalų pašalinimą, tręšimą ir kitus želdynų ir želdinių priežiūros darbus, skirtus gerai fizinei ir estetinei želdyno būklei palaikyti.

 

III SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ KŪRIMAS IR SODINIMAS

 

17. Želdynų kūrimas apima želdynų planavimo, želdynų projektavimo ir želdynų projekto įgyvendinimo procesus, kurių metu, atsižvelgiant į Želdynų įstatyme nurodytus bendruosius želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo, želdynų kūrimo ir želdinių veisimo principus, formuojami nauji arba pertvarkomi esami želdynai.

18. Viešųjų atskirųjų želdynų mažiausi plotai, tenkantys vienam gyventojui, ir didžiausias jų pasiekiamumo atstumas, taip pat priklausomųjų želdynų minimalus privalomas santykinis plotas žemės sklype, skirtas išimtinai tik želdiniams augti, nustatomi vadovaujantis aplinkos ministro patvirtintu Atskirųjų rekreacinės paskirties želdynų plotų normų ir Priklausomųjų želdynų normų (plotų) nustatymo tvarkos aprašu.

19. Rengiant, keičiant, koreguojant teritorijų planavimo dokumentus ir statinio projektus privaloma:

19.1. pateikti informaciją apie planuojamose teritorijose augančius želdinius (rūšis, skersmuo 1,3 m aukštyje, būklė, tvarkymo priemonės);

19.2. priklausomuosiuose želdynuose numatyti medžių ir krūmų sodinimą, prioritetą teikiant medžiams;

19.3. numatyti daugiapakopių apsauginių želdinių įrengimą:

19.3.1. statant daugiabučius namus prie C kategorijų gatvių, apželdinant gatvės pusėje;

19.3.2. palei automobilių aikšteles, jeigu aikštelė ribojasi su švietimo įstaiga, išskyrus automobilių statymo vietas gatvės teritorijoje;

19.3.3. palei automobilių aikšteles, jeigu aikštelė ribojasi su žemės sklypu, kuriame leidžiama gyvenamųjų namų statyba, arba daugiabučių namų kiemuose, kur aikštelė ribojasi su vaikų žaidimo aikštele, sporto aikštele ar gyventojų poilsio zona;

19.3.4. įrengiant atviras automobilių statymo aikšteles, kuriose yra daugiau kaip 50 automobilių statymo vietų, numatyti automobilių statymo aikštelėje želdynus, kurie sudarytų bent vieną medį prie numatomų 5 automobilių statymo vietų;

19.3.5. palei sklypo ribą, kuriame yra arba planuojami pramonės objektai, atliekų tvarkytojai, sandėliavimo arba prekybos ir paslaugų objektai, kurių bendrasis plotas yra didesnis kaip 300 m2, jeigu 50 m spinduliu aplink įmonę ar objektą įrengta arba leidžiama gyvenamųjų namų statyba arba švietimo įstaiga. Želdynų juosta formuojama ties sklypo riba, gyvenamųjų pastatų ar švietimo įstaigos kryptimi. Želdynų juosta įrengiama sodinant tripakopius augalus ir formuojama ne mažiau kaip 4 m pločio;

19.4. statinio projekto brėžiniuose schemiškai pažymėti visų želdinių lajų projekcijas (sodinamų želdinių lajos projekcija žymima brandaus medžio);

19.5. statinio projekte numatyti apsaugos priemones dėl medžių šaknų poveikio, jei dangos įrengiamos nuo medžio kamieno arčiau nei jo lajos projekcija;

19.6. statinio projekte numatyti medžių šaknų aeravimo ir drėkinimo priemones vietose, kur jiems paliekamos riboto augimo, didelio šaknų spaudimo zonos (pvz., automobilių stovėjimo aikštelėse, aikštėse, šaligatviuose).

20. Želdiniai sodinami:

20.1. vadovaujantis statinio projektais, želdynų kūrimo, pertvarkymo, tvarkymo projektais ar apželdinimo schemomis;

20.2. vadovaujantis aplinkos ministro patvirtintomis Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėmis ir Sodmenų kokybės reikalavimais;

20.3. vadovaujantis Statybos techniniu reglamentu STR 2.06.04:2011 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“;

20.4. ne mažesnės kaip 20–25 cm kamieno apimties lapuočiai medžiai, skirti gatvių ir viešiesiems atskiriesiems želdynams kurti, pertvarkyti ar tvarkyti.

21. Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys sodinti želdinius ir įveisti žolinius augalus Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje, Savivaldybės administracijai pateikia prašymą pritarti apželdinimo projektui (schemai) pagal Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintą Prašymo pritarti apželdinimo projektui (schemai) formą.

 

IV SKYRIUS

Želdinių PERSODINIMo reikalavimai

 

22. Želdinių persodinimas vykdomas išimtiniais atvejais, kai nėra galimybės jiems augti toje vietoje, kurioje jie buvo pasodinti, – platinant gatves, vykdant statybos ar rekonstravimo darbus, formuojant kraštovaizdį:

22.1. Želdinių persodinimo darbai vykdomi pagal nustatytąją tvarką parengtą ir patvirtintą atskirųjų ir (ar) priklausomųjų želdynų tvarkymo ir kūrimo projektą ar su Savivaldybės administracija suderintą schemą.

22.2. Persodinami sveiki, gerai išsivystę, be mechaninių pažeidimų, šalčio plyšių ir persodinimui paruošti želdiniai.

22.3. Draudžiama persodinti medžius su sausa viršūne, stiebo ir (ar) šaknų puviniu, ligotus, vienašone, nesusiformavusia laja, jų vegetacijos metu.

22.4. Draudžiama persodinti medžius, didesnius nei 20 cm skersmens (1,30 m aukštyje).  

22.5. Stambūs medžiai persodinami su žemės gumulu, kurio diametras – ne mažesnis kaip 2,0 x 2,0 m.

23. Persodintus želdinius privaloma ne mažiau kaip 3 metus prižiūrėti. Neprigiję želdiniai turi būti atsodinami tokios pat vertės naujais želdiniais ir prižiūrimi 3 metus.

 

V SKYRIUS

DRAUDŽIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Želdynuose draudžiama:

24.1. žaloti želdinius mechaninėmis ar cheminėmis priemonėmis;

24.2. leisti iš medžių sulą, pažeisti medžio žievę;

24.3. pilti druskos tirpalą, smėlio ir druskos mišinį ant gatvės žaliosios zonos ir po medžiais, laikyti po medžiais ir krūmais barstymui skirtą smėlį, kaupti sniegą;

24.4. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai sodinti, persodinti, genėti, kirsti ar kitaip šalinti želdinius Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje.

25. Medžius ir krūmus draudžiama sodinti:

25.1. nesilaikant atstumų, nurodytų aplinkos ministro patvirtintose Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėse;

25.2. apsaugos juostose ir zonose, patvirtintose Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme be inžinerinius tinklus eksploatuojančios įmonės rašytinio sutikimo.

 

VI SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ IR KONTROLĖ

 

26. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę Taisyklių reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

27. Taisyklių laikymąsi kontroliuoja Savivaldybės administracijos direktorius ir jo įgalioti asmenys.

_______________________