HERB21

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2006 M. GEGUŽĖS

22 D. ĮSAKYMO NR. D1-255 „DĖL PLANŲ AR PROGRAMŲ IR PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS ĮGYVENDINIMO POVEIKIO ĮSTEIGTOMS AR POTENCIALIOMS „NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. vasario 27 d. Nr. D1-59

Vilnius

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 22 d. įsakymą Nr. D1-255 „Dėl Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu nurodytą įsakymą ir jį išdėstau nauja redakcija (Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašas nauja redakcija nedėstomas):

„LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PLANŲ AR PROGRAMŲ IR PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS ĮGYVENDINIMO POVEIKIO ĮSTEIGTOMS AR POTENCIALIOMS „NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 3 punktu, įgyvendindamas Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 18 d. nutarimu Nr. 967 „Dėl Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 6.3 papunktį ir 1992 m. gegužės 21 d. Tarybos direktyvą 92/43/EEB dėl natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos,

t v i r t i n u Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).“

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašą:

1.2.1. Papildau 81–84 papunkčiais:

81. Lietuvos Respublikos miškų įstatymas.

82. Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. D1-1055 „Dėl Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

83. Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. D1-406 „Dėl Miškų tvarkymo schemų ir Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklių patvirtinimo“.

84. Miško įveisimo privačioje ne miško žemėje tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 3D-130/D1-144 „Dėl Miško įveisimo privačioje ne miško žemėje tvarkos aprašo patvirtinimo“.“

1.2.2. Pakeičiu 34 punktą ir jį išdėstau taip:

34. Savo išvadą dėl planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo, parengtą pagal Tvarkos aprašo 4 priedą, VSTT per 20 darbo dienų (nuo visos informacijos, nurodytos 30 ir 33 punktuose, gavimo dienos) pateikia planuojamos ūkinės veiklos organizatoriui (užsakovui) ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjui ir Atsakingai institucijai.“

1.2.3. Pakeičiu 37 punktą ir jį išdėstau taip:

37. Kai įsteigtoje ar potencialioje „Natura 2000“ teritorijoje ar jos artimoje aplinkoje numatoma įgyvendinti ūkinę veiklą, kuri neįrašyta į Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 1 ar 2 priedą, jos reikšmingumą „Natura 2000“ teritorijai privaloma įvertinti, jei šiai veiklai įgyvendinti būtina gauti iš atitinkamų institucijų specialiuosius reikalavimus statinio projektui rengti arba atitinkamos institucijos pritarimą (suderinimą), patvirtinimą, leidimą įgyvendinti ūkinę veiklą, kuriai įgyvendinti nerengiamas statinio projektas. Reikšmingumo „Natura 2000“ teritorijai vertinimas atliekamas prieš teikiant prašymą išduoti vieną iš šiame punkte nurodytų dokumentų, išskyrus 371.1 ir 371.3 papunkčiuose nurodytus atvejus. Planuojamos ūkinės veiklos organizatorius (užsakovas), poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjas ar statytojas (užsakovas) kreipiasi į Direkciją, kurios administruojamoje teritorijoje yra įsteigtos ar potencialios „Natura 2000“ teritorijos arba kuriai tokios teritorijos priskirtos vertinti VSTT direktoriaus įsakymu, dėl išvados ir pateikia informaciją apie planuojamą ūkinę veiklą ir užpildytas Tvarkos aprašo 3 priedo bendrąją ir A dalis (raštu ir skaitmeniniu *.docx formatu), išskyrus 371 punkte nurodytus atvejus.“

1.2.4. Papildau 371 punktu:

37.1 Kai toliau nurodyta miškų ūkio veikla neįtraukta į Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 1 ar 2 priedą ir ją numatoma įgyvendinti „Natura 2000“ teritorijose ar jų artimoje aplinkoje, jos poveikio „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumas nustatomas:

371.1. kreipiantis leidimo kirsti mišką – per Aplinkosaugos leidimų informacinę sistemą (toliau – ALIS) pareiškėjas, naudodamas ALIS funkcionalumus, užpildo Tvarkos aprašo 5 priedo I dalį. Direkcija per 10 darbo dienų nuo minėto priedo pateikimo datos, naudodama ALIS funkcionalumus, užpildo Tvarkos aprašo 5 priedo II dalį ir priima išvadą. Reikšmingumo nustatyti ir šio priedo teikti neprivaloma, kai yra galiojanti išvada dėl numatomų vykdyti miško kirtimų poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo, kurioje nurodyta, kad poveikis „Natura 2000“ teritorijai nebus reikšmingas, arba numatoma vykdyti:

371.1.1. specialiuosius biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimus, skirtus saugomų rūšių ir (ar) Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių gerai apsaugos būklei išsaugoti ir atkurti;

371.1.2. sanitarinius miško kirtimus, kuriais kertamos tik žalių eglių vėjavartos, vėjalaužos, snieglaužos, labai pažeistos eglės iki medžių liemenų pavojingų kenkėjų apsigyvenimo jose, eglės su medžių liemenų pavojingais kenkėjais iki pirmųjų lėliukių susiformavimo;

371.1.3. ugdomuosius miško kirtimus;

371.1.4. pavojų keliančių medžių kirtimą;

371.2. prieš teikiant tvirtinti vidinės miškotvarkos projektą. Kai teikiamas vidinės miškotvarkos projektas, kuriame Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose ir jų artimoje aplinkoje detalizuotos miškų ūkio veiklos, kurioms vykdyti išduodami leidimai, organizatorius (užsakovas) kreipiasi į Direkciją dėl išvados ir pateikia informaciją užpildydamas Tvarkos aprašo 5 priedo I dalį. Reikšmingumo nustatyti ir šio priedo pildyti neprivaloma, jeigu vidinės miškotvarkos projektu projektuojamos miško ūkinės veiklos, kurioms vykdyti nereikalingi leidimai, ir (ar) projektuojamos ar patikslinamos saugomų rūšių ar Europos Bendrijos svarbos buveinių apsaugos ir (ar) tvarkymo priemonės, reikalingos Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijos apsaugai valdyti, arba tik nustatomi kompensacijai, išmokamai pagal Saugomų teritorijų įstatymą, apskaičiuoti reikalingi dydžiai. Direkcija per 15 darbo dienų nuo minėto priedo pateikimo datos užpildo Tvarkos aprašo 5 priedo II dalį ir priima išvadą. Kai teikiamas miškotvarkos projektas, kuriame Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose ir jų artimoje aplinkoje nedetalizuotos miškų ūkio veiklos, organizatorius (užsakovas) kreipiasi į VSTT dėl išvados ir pateikia užpildytą Tvarkos aprašo 1 priedo bendrąją ir A dalis. Tokį prašymą VSTT nagrinėja ir išvadą rengia Tvarkos aprašo 25–27 punktuose nustatyta tvarka;

371.3. teikiant prašymą dėl miško įveisimo privačioje ne miško žemėje, kai mišką ketinama įveisti 10 ha ir mažesniame plote, saugomų teritorijų direkcijos, gavusios prašymą iš Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos, pagal Miško įveisimo privačioje ne miško žemėje tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 3D-130/D1-144 „Dėl Miško įveisimo privačioje ne miško žemėje tvarkos aprašo patvirtinimo“, per 10 darbo dienų užpildo Tvarkos aprašo 5 priedo II dalį ir priima išvadą.“

1.2.5. Pakeičiu 40 punktą ir jį išdėstau taip:

40. Savo išvadą dėl planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo, parengtą pagal Tvarkos aprašo 4 priedą, Direkcija per 15 darbo dienų (nuo visos informacijos, nurodytos 37 ir 39 punktuose, gavimo dienos) pateikia planuojamos ūkinės veiklos organizatoriui (užsakovui), poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjui ar statytojui (užsakovui).“

1.2.6. Papildau 5 priedu (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. šis įsakymas įsigalioja 2024 m. kovo 4 d.;

2.2. poveikio „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo procedūros, pradėtos iki šio įsakymo įsigaliojimo, vykdomos pagal iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusį teisinį reguliavimą.

 

 

Aplinkos ministras                                                                                                  Simonas Gentvilas

 

 

Planų ar programų ir planuojamos ūkinės

veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar

potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms

reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo

5 priedas

 

Planuojamos miškų ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo forma

 

I DALIS

(Pildo planuojamos ūkinės veiklos organizatorius ar užsakovas. Kai atliekamas miško įveisimo privačioje ne miško žemėje, kai mišką ketinama įveisti 10 ha ir mažesniame plote, reikšmingumo nustatymas, I dalies 1 ir 6 punkte prašomą informaciją pildo saugomos teritorijos direkcijos atsakingas specialistas)

 

1. Planuojamos miško ūkinės veiklos organizatoriaus (užsakovo) juridinio asmens pavadinimas / fizinio asmens vardas pavardė, telefonas, el. paštas:

................................................................................................................................................................

 

2. Ar kartu su šia forma per Aplinkosaugos leidimų informacinę sistemą (toliau – ALIS) teikiamas (-mi) prašymas (-ai) išduoti leidimą (-us) kirsti mišką?                        Taip        Ne 

 

3. Jei pažymėjote Taip, nurodykite ALIS prašymo (-mų) numerį (-ius). 

................................................................................................................................................................

 

4. Jei pažymėjote Ne, nurodykite miškų ūkinės veiklos pavadinimą, trumpą apibūdinimą (laisva forma), pridėkite skaitmeninius projektuojamos veiklos dokumentus.

...............................................................................................................................................................

 

5. Priemonių reikšmingam neigiamam poveikiui išvengti taikymas (laisva forma):

..............................................................................................................................................................

 

6. Jei atliekamas miško įveisimo privačioje ne miško žemėje, kai mišką ketinama įveisti 10 ha ir mažesniame plote, reikšmingumo nustatymas, nurodykite Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos rašto, kuriuo kreiptasi į saugomos teritorijos direkciją dėl pritarimo sprendimui dėl miško įveisimo, datą ir numerį.

................................................................................................................................................................

 

7. Planuojamos miško ūkinės veiklos organizatoriaus (užsakovo) parašas ir pasirašymo data.

..............................................................................................................................................................

 

II DALIS

(Pildo saugomos teritorijos direkcijos atsakingas specialistas)

 

8. Nurodykite buveinių apsaugai svarbios teritorijos (toliau – BAST) ar vietovės, atitinkančios gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus ir įtrauktos į sąrašą, skirtą pateikti Europos Komisijai (toliau – vietovė), kurioje vykdomas reikšmingumo vertinimas, pavadinimą ir kodą.

...........................................................................................................................................................

 

9. Pažymėkite, ar planuojama veikla patenka į BAST / vietovę ar į jos artimą aplinką. 

Į BAST / vietovę   Į BAST / vietovės artimą aplinką

 

10. Jei planuojama veikla patenka į BAST / vietovės artimą aplinką, nurodykite, koks mažiausias atstumas iki BAST / vietovės ir kokiais funkciniais ryšiais artima aplinka susijusi su BAST / vietove.

................................................................................................................................................................

 

11. Nurodykite, su kokiais BAST apsaugos tikslais sutampa ar ribojasi planuojamos miškų ūkinės veiklos plotai.

...............................................................................................................................................................

 

12. Nurodykite, su kokiomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. D1-210 „Dėl Vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąrašo, skirto pateikti Europos Komisijai, patvirtinimo“ nustatytomis Europos Bendrijos svarbos natūraliomis buveinėmis ir (ar) rūšių buveinėmis sutampa ar ribojasi planuojamos miškų ūkinės veiklos plotai vietovėje.

...................................................................................................................................................

 

13. Nurodykite paukščių apsaugai svarbios teritorijos (toliau – PAST), kurioje vykdomas reikšmingumo vertinimas, pavadinimą ir kodą.

...............................................................................................................................................................

 

14. Pažymėkite, ar planuojama veikla patenka į PAST ar į jos artimą aplinką.  

Į PAST   Į PAST artimą aplinką

 

15. Jei planuojama veikla patenka į PAST artimą aplinką, nurodykite, koks mažiausias atstumas iki PAST ir kokiais funkciniais ryšiais artima aplinka susijusi su PAST.

...............................................................................................................................................................

 

16. Nurodykite, su kokiais PAST apsaugos tikslais sutampa ar ribojasi planuojama miškų ūkinė veikla.

...............................................................................................................................................................

 

Veiklos sąlygojamų teritorijų pokyčių analizė

Teritorijų pokyčiai

Tikimybė, kad poveikis gali būti reikšmingas (nėra tikimybės / didelė tikimybė / nepakanka informacijos nuspręsti)

Pagrindimas

Tikėtini teritorijų pokyčiai, jų priežastys ir juos sukeliančios veiklos rūšys:

 

 

• natūralių buveinių tipų ploto ir (arba) rūšių buveinių ploto sumažėjimas:

 

• didelis rūšių trikdymas:

 

• natūralių buveinių ar rūšių buveinių užimtų plotų suskaidymas:

 

• rūšių ar populiacijų tankumo sumažėjimas:

 

• invazinių rūšių išplitimas:

 

• medžiojamųjų gyvūnų išteklių kitimas:

 

• gyvūnų maitinimosi, migracijos, veisimosi ar žiemojimo vietų suardymas:

 

• hidrologinio režimo pokyčiai, įskaitant vandens cheminių ir fizinių savybių kaitą, eutrofikacijos padidėjimą, daugiamečių ir metinių vandens lygio svyravimų apimties bei periodiškumo pokyčius:

 

• žemės naudmenų struktūros ir vyraujančių žemės ūkio kultūrų pokyčiai, miško kirtimai (pagal plotą ir iškertamos medienos tūrius), sausinamos žemės plotas (ha):

 

• gruntinio vandens slūgsojimo gylio pakeitimai, reljefo pakeitimai:

 

• eolinių procesų pasikeitimas, erozijos suaktyvėjimas:

 

• kiti pokyčiai (organizatoriaus nuožiūra):

 

 

Planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumą nustatė (pareigos, vardas, pavardė, parašas, data):

 

..............................................................................................................................................................