Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2016 M. BALANDŽIO 13 D. NUTARIMO NR. 364 „DĖL UŽ ANTRINĖS TEISINĖS PAGALBOS TEIKIMĄ, KOORDINAVIMĄ IR MEDIACIJĄ MOKAMO UŽMOKESČIO DYDŽIŲ IR MOKĖJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2019 m. liepos 10 d. Nr. 698

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Už antrinės teisinės pagalbos teikimą, koordinavimą ir mediaciją mokamo užmokesčio dydžius ir mokėjimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. balandžio 13 d. nutarimu Nr. 364 „Dėl Už antrinės teisinės pagalbos teikimą, koordinavimą ir mediaciją mokamo užmokesčio dydžių ir mokėjimo taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeisti 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4. Advokatams, kurie nuolat teikia antrinę teisinę pagalbą, kiekvieną mėnesį už antrinės teisinės pagalbos teikimą mokamas 163,6 UBD užmokestis, išskyrus antrinės teisinės pagalbos teikimo sutartyse nustatytus laikotarpius, kuriais antrinė teisinė pagalba nebuvo teikiama. Advokatams, kurie nuolat teikia antrinę teisinę pagalbą, už budėjimą ne darbo dienomis užmokestis nemokamas. Jeigu be svarbių (objektyvių ir nuo advokato valios nepriklausančių) priežasčių advokatas nevykdo Lietuvos Respublikos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo 23 straipsnio 2 dalyje nustatytos pareigos arba nepateikia teismui duomenų apie apskaičiuotas antrinės teisinės pagalbos išlaidas, Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba (toliau – tarnyba) priima sprendimą nemokėti advokatui užmokesčio dalies, lygios valstybės patirtų antrinės teisinės pagalbos išlaidų sumai. Advokatams, kurie nuolat teikia antrinę teisinę pagalbą, tarnyba apmoka Taisyklių 30 punkte nurodytas išlaidas, susijusias su antrinės teisinės pagalbos teikimu.“

1.2. Pakeisti 5.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

5.1. susipažinti su vieno dokumentų bylos tomo medžiaga gali būti skiriama ne daugiau kaip viena valanda, o jeigu advokatas antrinę teisinę pagalbą toje pačioje byloje teikė keliose proceso stadijose, susipažinti su vieno dokumentų bylos tomo medžiaga vėlesnėje proceso stadijoje gali būti skiriama ne daugiau kaip pusė valandos;“.

1.3. Pakeisti 9.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

9.1. susipažinti su vieno dokumentų bylos tomo medžiaga gali būti skiriama ne daugiau kaip viena valanda, o jeigu advokatas antrinę teisinę pagalbą toje pačioje byloje teikė keliose proceso stadijose, susipažinti su vieno dokumentų bylos tomo medžiaga vėlesnėje proceso stadijoje gali būti skiriama ne daugiau kaip pusė valandos;“.

1.4. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11. Jeigu faktinis advokato antrinės teisinės pagalbos teikimo laikas viršija Taisyklėse nustatytą bylos stadijai (procesiniam veiksmui) skirtą laiką, jis turi būti patvirtintas ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro, teisėjo ar antrinę teisinę pagalbą gavusio asmens parašu. Šis laikas, skirtas bylos stadijai (procesiniam veiksmui), negali 0,5 karto viršyti Taisyklėse bylos stadijai (procesiniam veiksmui) skirto laiko, išskyrus bylas, nurodytas Taisyklių 111 punkte. Už kiekvieną papildomą suteiktos antrinės teisinės pagalbos valandą advokatui skiriamas papildomas 1 UBD užmokestis.“

1.5. Papildyti 111 punktu:

111. Baudžiamosiose bylose dėl tyčinių sunkių ir tyčinių labai sunkių nusikaltimų advokato faktinis antrinės teisinės pagalbos teikimo laikas, viršijantis Taisyklių 14.1 ir 14.4 papunkčiuose nustatytą bylos stadijai (procesiniam veiksmui) skirtą laiką, turi būti pagrįstas. Tarnyba, teisingumo ministro nustatyta tvarka vertindama advokato faktinio antrinės teisinės pagalbos teikimo laiko, viršijančio nurodytas Taisyklių nuostatas, pagrįstumą, atsižvelgia į baudžiamosios bylos, kurioje buvo teikiama antrinė teisinė pagalba, sudėtingumą pagal jos apimtį ir trukmę, įtariamųjų, kaltinamųjų ar nuteistųjų skaičių, įtarimų ar kaltinimų skaičių, proceso stadiją ir teismo posėdžių skaičių.

1.6. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

13. Jeigu be svarbių (objektyvių ir nuo advokato valios nepriklausančių) priežasčių advokatas nevykdo Lietuvos Respublikos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo 23 straipsnio 2 dalyje nustatytos pareigos arba nepateikia teismui duomenų apie apskaičiuotas antrinės teisinės pagalbos išlaidas, jam nemokama užmokesčio dalis, lygi valstybės patirtų antrinės teisinės pagalbos išlaidų sumai.“

1.7. Pakeisti 30.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

30.1. kelionės į antrinės teisinės pagalbos teikimo ar procesinių veiksmų atlikimo vietą ir atgal transporto išlaidos, kai advokatas turi vykti į kitą Lietuvos Respublikos gyvenamąją vietovę, kurioje atliekamas procesinis veiksmas ar turi būti suteikta antrinė teisinė pagalba (jeigu vykstama taksi, apmokama vidutinė kelionės maršrutiniu autobusu kaina; jeigu važiuojama išsinuomota ar pagal panaudos sutartį perduota transporto priemone arba advokato transporto priemone, apmokama atsižvelgiant į kelionės atstumą kilometrais pagal Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro tvirtinamą atstumų tarp Lietuvos miestų ir pasienio kontrolės punktų lentelę (toliau – atstumų lentelė), taikant 0,08 euro koeficientą ir gautą sumą didinant 10 proc. automobilio eksploatavimo išlaidoms padengti. Jeigu miestas, į kurį vykstama, atstumų lentelėje nenurodytas, nuvažiuotų kilometrų skaičius apskaičiuojamas naudojantis internete viešai prieinamais žemėlapiais (pavyzdžiui, maps.lt, maps.google.lt) pagal trumpiausią atstumą nuo vieno iki kito miesto);“.

1.8. Pakeisti 33 punktą ir jį išdėstyti taip:

33. Advokatai, kurie prireikus teikia antrinę teisinę pagalbą, tarnybai, priėmusiai sprendimą dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo, pateikia prašymą išmokėti užmokestį už suteiktą antrinę teisinę pagalbą (toliau – prašymas), dokumentus, patvirtinančius antrinės teisinės pagalbos suteikimą (procesinius dokumentus, teismo sprendimus ir panašiai) ir patirtas Taisyklių 30 punkte nurodytas išlaidas, ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo bylos stadijos (procesinio veiksmo), kurioje suteikta antrinė teisinė pagalba, pabaigos. Jeigu advokatas dėl svarbių (objektyvių ir nuo advokato valios nepriklausančių) priežasčių praleidžia nurodytą 6 mėnesių terminą, jis turi prašyme nurodyti šias priežastis ir prie prašymo pridėti tai patvirtinančius įrodymus. Jeigu advokatas dokumentų, patvirtinančių antrinės teisinės pagalbos suteikimą, pateikti negali, tai gali patvirtinti antrinę teisinę pagalbą gavęs asmuo, ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teisėjas. Prašymo formą tvirtina teisingumo ministras. Prašymas gali būti siunčiamas paštu arba pateikiamas elektroninėmis ryšių priemonėmis, jeigu yra galimybė nustatyti advokato tapatybę. Prašyme turi būti nurodytas sprendimas, kuriuo remiantis buvo teikiama antrinė teisinė pagalba, aprašyta advokato suteikta antrinė teisinė pagalba ir nurodytas faktinis antrinės teisinės pagalbos teikimo laikas. Sprendimą dėl užmokesčio už suteiktą antrinę teisinę pagalbą išmokėjimo tarnyba priima ne vėliau kaip per 15 dienų nuo šiame punkte nurodytų dokumentų gavimo. Kilus abejonių dėl advokato pateiktame prašyme nurodytų duomenų, tarnyba turi teisę kreiptis į antrinę teisinę pagalbą gavusį asmenį, ikiteisminio tyrimo pareigūną, prokurorą ar teisėją ir patikrinti duomenis Lietuvos teismų informacinėje sistemoje. Tarnyba taip pat turi teisę per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo prašyti advokato pateikti papildomą informaciją ar dokumentus arba grąžinti prašymą, nurodydama trūkumus. Tokiu atveju sprendimą dėl užmokesčio už suteiktą antrinę teisinę pagalbą išmokėjimo tarnyba priima ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo papildomos informacijos ar dokumentų arba pataisyto prašymo gavimo. Apie priimtą sprendimą tarnyba praneša advokatui. Užmokestis išmokamas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo sprendimo priėmimo.“

1.9. Pakeisti 34 punktą ir jį išdėstyti taip:

34. Užmokestis už suteiktą antrinę teisinę pagalbą advokatui nemokamas, jeigu tarnyba ar koordinatorius neturi duomenų apie advokato paskyrimą: advokatas be svarbių (objektyvių ir nuo advokato valios nepriklausančių) priežasčių teisingumo ministro nustatyta tvarka neinformavo tarnybos ar koordinatoriaus apie savo paskyrimą arba nėra kitų aplinkybių, patvirtinančių advokato paskyrimą.“

1.10. Pakeisti 37 punktą ir jį išdėstyti taip:

37. Jeigu bylos stadijoje (procesiniame veiksme) tam pačiam asmeniui antrinę teisinę pagalbą teikia ne vienas advokatas, Taisyklėse nustatytą užmokestį kiekvienam advokatui, pasibaigus bylos stadijai, išmoka tarnyba, įvertinusi advokatų pateiktuose prašymuose (teikiamos (suteiktos) antrinės teisinės pagalbos ataskaitoje) pateiktą informaciją ir dokumentus, patvirtinančius antrinės teisinės pagalbos suteikimą. Taisyklėse nustatytas užmokestis išmokamas proporcingai advokatų skirtam laikui teikiant antrinę teisinę pagalbą pagal Taisyklių 9, 11, 111, 14–20, 24, 25, 27, 28 punktuose bylos stadijai (procesiniam veiksmui) nustatytus dydžius. Jeigu bendras faktinis antrinės teisinės advokatų pagalbos teikimo laikas viršija Taisyklių nurodytuose punktuose nustatytus faktinio antrinės teisinės pagalbos teikimo laiko bylos stadijai (procesiniam veiksmui) dydžius, pagal Taisyklių nuostatas skirtinas maksimalus užmokesčio dydis padalijamas advokatams proporcingai jų sugaištam laikui toje bylos stadijoje (procesiniame veiksme).“

1.11. Pakeisti 47 punktą ir jį išdėstyti taip:

47. Mediatorius ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo neteisminės mediacijos pabaigos pateikia tarnybai prašymą išmokėti užmokestį už neteisminę mediaciją, dokumentus, patvirtinančius vykdytą neteisminę mediaciją ir patirtas Taisyklių 46 punkte nurodytas išlaidas. Jeigu mediatorius dėl svarbių (objektyvių ir nuo jo valios nepriklausančių) priežasčių praleidžia nurodytą 6 mėnesių terminą, jis turi prašyme išmokėti užmokestį už neteisminę mediaciją nurodyti šias priežastis ir prie šio prašymo pridėti tai patvirtinančius įrodymus. Prašymo išmokėti užmokestį už mediaciją formą tvirtina teisingumo ministras. Šis prašymas gali būti siunčiamas paštu arba teikiamas elektroninėmis ryšių priemonėmis, jeigu yra galimybė nustatyti mediatoriaus tapatybę. Prašyme turi būti nurodytas sprendimas, kuriuo remiantis buvo vykdoma neteisminė mediacija, aprašyti mediatoriaus veiksmai vykdant neteisminę mediaciją ir nurodytas faktinis mediacijos vykdymo laikas. Sprendimą dėl užmokesčio už neteisminę mediaciją išmokėjimo tarnyba priima ne vėliau kaip per 15 dienų nuo šiame punkte nurodytų dokumentų gavimo. Jeigu mediatoriaus pateiktame prašyme yra trūkumų, tarnyba turi teisę per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo prašyti mediatoriaus pateikti papildomą informaciją ar dokumentus arba grąžinti prašymą, nurodydama trūkumus. Tokiu atveju sprendimą dėl užmokesčio už neteisminę mediaciją išmokėjimo tarnyba priima ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo papildomos informacijos ar pataisyto prašymo gavimo. Apie priimtą sprendimą tarnyba praneša mediatoriui. Užmokestis išmokamas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo sprendimo priėmimo.“

2. Nustatyti, kad apskaičiuojant užmokestį už antrinę teisinę pagalbą, pradėtą teikti pagal sprendimus dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo, priimtus iki šio nutarimo įsigaliojimo, taikomos iki šio nutarimo įsigaliojimo galiojusių Už antrinės teisinės pagalbos teikimą, koordinavimą ir taikinamąjį tarpininkavimą mokamo užmokesčio dydžių ir mokėjimo taisyklių nuostatos.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

Teisingumo ministras                                                                      Elvinas Jankevičius