RADIACINĖS SAUGOS CENTRO DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS, PASTATŲ, KELIŲ IR KITŲ APLINKOS OBJEKTŲ DEZAKTYVAVIMO BENDRŲJŲ IR OPERATYVINIŲ KRITERIJŲ NUSTATYMO, ĮVYKUS BRANDUOLINEI AR RADIOLOGINEI AVARIJAI, REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO

 

2021 m. lapkričio 18 d. Nr. V-111

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 1 punktu,

tvirtinu Žemės, pastatų, kelių ir kitų aplinkos objektų dezaktyvavimo bendrųjų ir operatyvinių kriterijų nustatymo, įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, rekomendacijas (pridedama).

 

 

 

Direktoriaus pavaduotoja,

laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas                                               Ramunė Marija Stasiūnaitienė

 

PATVIRTINTA

Radiacinės saugos centro direktoriaus

2021 m. lapkričio 18 d. įsakymu Nr. V-111

 

 

ŽEMĖS, PASTATŲ, KELIŲ IR KITŲ APLINKOS OBJEKTŲ DEZAKTYVAVIMO BENDRŲJŲ IR OPERATYVINIŲ KRITERIJŲ NUSTATYMO, ĮVYKUS BRANDUOLINEI AR RADIOLOGINEI AVARIJAI, REKOMENDACIJOS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Žemės, pastatų, kelių ir kitų aplinkos objektų dezaktyvavimo bendrųjų ir operatyvinių kriterijų nustatymo, įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, rekomendacijos (toliau – Rekomendacijos) reglamentuoja žemės, pastatų, kelių ir kitų aplinkos objektų (toliau – aplinkos objektai) dezaktyvavimo bendrųjų ir operatyvinių kriterijų nustatymą, įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai.

2. Rekomendacijos yra skirtos nustatyti aplinkos objektų dezaktyvavimo bendruosius ir operatyvinius kriterijus, kurie savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos arba Lietuvos Respublikos Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos sprendimu bus pateikti valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms bei kitoms įstaigoms, organizuosiančioms ir (ar) atliksiančioms aplinkos objektų dezaktyvavimą.

3. Rekomendacijose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme, Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ patvirtinimo“, Lietuvos higienos normoje HN 99:2019 „Gyventojų apsauga įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. V-1040 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 99:2019 „Gyventojų apsauga įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai“ patvirtinimo“, ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose civilinę ir radiacinę saugą.

 

II SKYRIUS

APLINKOS OBJEKTŲ DEZAKTYVAVIMO BENDRIEJI IR OPERATYVINIAI KRITERIJAI

 

4. Siekiant laipsniškai pereiti iš avarinės apšvitos situacijos į esamos apšvitos situaciją, aplinkos objektų dezaktyvavimo bendrieji kriterijai (numatomosios ar gautosios dozės lygiai) parenkami taip, kad nepadarytų neproporcingos žalos ar dėl kurių taikymo nebūtų patiriama didelių finansinių išlaidų. Radiacinės saugos centras (toliau – RSC), atlikęs konkrečios avarinės apšvitos situacijos vertinimą, gali rekomenduoti vieną iš šių aplinkos objektų dezaktyvavimo bendrųjų kriterijų:

4.1. 20 mSv per metus;

4.2. didesnį nei 1 mSv per metus, bet mažesnį nei 20 mSv per metus;

4.3. 1 mSv per metus.

5. RSC, rekomenduodamas vieną iš Rekomendacijų 4 punkte pateiktų aplinkos objektų dezaktyvavimo bendrųjų kriterijų, vertina gyventojų išorinės apšvitos numatomosios ar gautosios dozės lygį, gaunamą nuo radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų aplinkos objektų, ir neatsižvelgia į gyventojų vidinės apšvitos numatomosios ar gautosios dozės lygį dėl radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto maisto produktų ir geriamojo vandens vartojimo.

6. Pagal rekomenduojamą aplinkos objektų dezaktyvavimo bendrąjį kriterijų RSC apskaičiuoja aplinkos objektų dezaktyvavimo operatyvinį kriterijų (aplinkos objektų gama dozės galios lygį), kurį pasiekus būtina atlikti aplinkos objektų dezaktyvavimą. Aplinkos objektų dezaktyvavimo operatyvinio kriterijaus apskaičiavimo metodika pateikta Rekomendacijų priede.

7. Apskaičiuojant aplinkos objektų dezaktyvavimo operatyvinį kriterijų, laikomasi šių sąlygų:

7.1. gyventojas 20 proc. laiko per parą būna lauke (4,8 val. per parą) ir 80 proc. laiko per parą – patalpoje (19,2 val. per parą);

7.2. dozė, kurią gyventojas gauna, būdamas patalpoje, prilygsta 40 proc. dozės, kurią gyventojas gauna, būdamas lauke;

7.3. foninės gamtinės jonizuojančiosios spinduliuotės vertė – 0,10 μSv/val.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

8. RSC, atsižvelgdamas į avarinę apšvitos situaciją, gali keisti Rekomendacijų 7 punkte pateiktas aplinkos objektų dezaktyvavimo operatyvinio kriterijaus apskaičiavimo sąlygas.

_________________

 

Žemės, pastatų, kelių ir kitų aplinkos objektų

dezaktyvavimo bendrųjų ir operatyvinių

kriterijų nustatymo, įvykus branduolinei ar

radiologinei avarijai, rekomendacijų

priedas

 

aplinkos objektų dezaktyvavimo OPERATYVINIO KRITERIJAUS APSKAIČIAVIMO METODIKA

 

1. Aplinkos objektų dezaktyvavimo operatyvinio kriterijaus (D), susieto su konkrečiu aplinkos objektų dezaktyvavimo bendruoju kriterijumi, apskaičiavimo metodika:

 

 

čia:

E – aplinkos objektų dezaktyvavimo bendrasis kriterijus, matavimo vienetas –  mikrosivertas ().

Naudojamas pastatų ekranavimo koeficientas – 0,4.

Gyventojas 4,8 val. per parą būna lauke ir 19,2 val. per parą – patalpoje.

Foninės gamtinės jonizuojančiosios spinduliuotės vertė – 0,10 μSv/val.

Aplinkos objektų dezaktyvavimo operatyvinio kriterijaus matavimo vienetas yra mikrosivertas per valandą ().

2. Aplinkos objektų dezaktyvavimo operatyvinio kriterijaus (D), susieto su 1 mSv per metus aplinkos objektų dezaktyvavimo bendruoju kriterijumi, apskaičiavimo pavyzdys:

 

 

čia:

Aplinkos objektų dezaktyvavimo bendrasis kriterijus – .

Naudojamas pastatų ekranavimo koeficientas – 0,4.

Gyventojas 4,8 val. per parą būna lauke ir 19,2 val. per parą – patalpoje.

Foninės gamtinės jonizuojančiosios spinduliuotės vertė – 0,10 μSv/val.

Aplinkos objektų dezaktyvavimo operatyvinio kriterijaus matavimo vienetas yra mikrosivertas per valandą ().

________________