vytis

 

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO

PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

     

ĮSAKYMAS

DĖL informacijos pagal lietuvos respublikos pranešėjų apsaugos įstatymĄ teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo

 

2020 m. gruodžio 21  d. Nr. Į-374

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo 16 straipsnio 1 ir 3 dalimis, Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“, nuostatomis:

1. Tvirtinu Informacijos pagal Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymą teikimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Skiriu Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vidaus kontrolės ir prevencijos skyrių kompetentingu subjektu, atsakingu už vidinio informacijos apie pažeidimus teikimo kanalo administravimą, informacijos apie pažeidimus nagrinėjimą, konfidencialumo užtikrinimą.

3. Pavedu:

3.1. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vidaus kontrolės ir prevencijos skyriui užtikrinti šio įsakymo 1 punkte nurodyto aprašo nuostatų įgyvendinimą Kultūros paveldo departamente prie Kultūros ministerijos.

3.2. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Teisės ir personalo skyriaus vedėjo patarėjai Jūratei Šakienei supažindinti su šiuo įsakymu visus Departamento valstybės tarnautojus ir darbuotojus per dokumentų valdymo sistemą „Avilys“;

3.3. Išteklių valdymo ir viešųjų pirkimų skyriui sukurti Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos tinklapyje kpd.lt skiltį „Pranešėjų apsauga“ ir patalpinti šį Informacijos pagal Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymą teikimo tvarkos aprašą.

3.4. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Teisės ir personalo skyriui organizuoti kompetentingo subjekto prijungimą prie dokumentų valdymo sistemos „Avilys“.

 

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Vidmantas Bezaras

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktoriaus

2020 m. gruodžio mėn. 21  d.

įsakymu Nr. Į-374

 

 

Informacijos pagal lietuvos respublikos pranešėjų apsaugos įstatymĄ teikimo tvarkos APRAŠAS

 

I Skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Informacijos pagal Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymą teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato informacijos apie Kultūros paveldo departamente prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas) galimai rengiamus, padarytus ar daromus pažeidimus teikimo, informacijos apie pažeidimus priėmimo ministerijoje veikiančiu vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu (toliau – vidinis kanalas), jos vertinimo ir sprendimų priėmimo tvarką.

2. Informacijos apie pažeidimus teikimo pagrindai, aplinkybės, kurioms esant gali būti teikiama informacija apie pažeidimus, nustatyti Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatyme ir Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ (toliau – Nutarimas).

3. Kultūros paveldo departamente prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas) gauta informacija apie pažeidimus priimama, registruojama, nagrinėjama ir asmenų, teikiančių informaciją apie pažeidimą, apsaugos priemonės užtikrinamos vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, Nutarimu, kitais teisės aktais ir Aprašu.

4. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

4.1. Departamento darbuotojas – Departamento valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį.

4.2. Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, – asmuo, kuris kompetentingam subjektui pateikia informaciją apie pažeidimą Departamente, su kuriuo jį sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai (konsultavimo, rangos, stažuotės, praktikos, savanorystės ir pan.).

4.3. Kompetentingas subjektas – Departamento direktoriaus įsakymu paskirtų Departamento darbuotojų grupė ar skyrius, kuris administruoja vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą, nagrinėja juo gautą informaciją apie pažeidimus, užtikrina asmens, pateikusio informaciją apie pažeidimus, konfidencialumą, išskyrus įstatymuose nustatytus atvejus, ir atlieka kitas Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“, numatytas funkcijas.

4.4. Pažeidimas – Departamente galbūt rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika, administracinis nusižengimas, tarnybinis nusižengimas ar darbo pareigų pažeidimas taip pat šiurkštus privalomų profesinės etikos normų pažeidimas ar kitas grėsmę viešajam interesui keliantis arba jį pažeidžiantis teisės pažeidimas, apie kuriuos pranešėjas sužino iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo santykių arba sutartinių santykių su Departamentu.

4.5. Vidinis informacijos apie pažeidimus teikimo kanalas – Departamente šiame Apraše nustatyta tvarka sukurta ir taikoma informacijos apie pažeidimus Departamente teikimo, tyrimo ir asmens informavimo procedūra.

4.6. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatyme ir kituose pranešėjų apsaugą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

 

 

II SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS PATEIKIMAS, PRIĖMIMAS, persiuntimAS ir registravimas

 

5. Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, turi teisę pateikti informaciją apie pažeidimą Departamente:

5.1.  užpildydamas Nutarimu patvirtintą pranešimo apie pažeidimą formą;

5.2. pateikdamas laisvos formos pranešimą, kuriame būtų nurodyta, kad jis teikiamas vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu.

6. Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, pranešime turi nurodyti:

6.1. savo vardą, pavardę, asmens kodą, darbovietę arba darbo santykių formą, kitus kontaktinius duomenis;

6.2. žinomą jam informaciją: kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą padarė, daro ar rengiasi daryti; sužinojimo apie pažeidimą datą ir aplinkybes; ar apie šį pažeidimą asmuo jau pranešė; jei pranešė, kam buvo pranešta ir ar buvo gautas atsakymas; bet kokius kitus turimus dokumentus, duomenis ar informaciją, atskleidžiančią galimo pažeidimo požymius.

7. Informaciją apie pažeidimą Departamente, asmuo gali pateikti vienu iš šių būdų:

7.1. tiesiogiai atvykęs į Departamentą (Šnipiškių g. 3, 9309 Vilnius);

7.2. atsiųsdamas pranešimą šio Aprašo 7.1 papunktyje nurodytu adresu paštu. Siunčiant pranešimą paštu po Departamento pavadinimu turi būti nurodoma žyma „KOMPETENTINGAM SUBJEKTUI ASMENIŠKAI“;

7.3. atsiųsti informaciją Departamento elektroninio pašto adresu praneseju.apsauga@kpd.lt.

8. Jei pranešimas apie pažeidimą Departamente, atitinkantis Pranešėjų apsaugos įstatymo reikalavimus, buvo gautas kitu elektroninio pašto adresu, nei nurodyta Aprašo 7.3 papunktyje (pvz., bendruoju Departamento elektroninio pašto adresu ir pan.), jis neregistruojamas ir nedelsiant persiunčiamas Aprašo 7.3 papunktyje nurodytu elektroninio pašto adresu ar perduodamas kompetentingam subjektui. Kitu elektroniniu pašto adresu gauta ir (ar) persiųsta informacija apie pažeidimą turi būti ištrinta nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo persiuntimo kompetentingam subjektui dienos.

9. Informaciją apie pažeidimą priima ir registruoja kompetentingas subjektas Departamento Vieningos dokumentų valdymo informacinės sistemos atskirame registre „Pranešėjų apsauga“, pasirinkus neviešą registravimo būdą.

10. Susirašinėjimą, susijusį su gauta informacija apie pažeidimą, kuriai taikomi Pranešėjų apsaugos įstatymo reikalavimai, vykdo kompetentingas subjektas (raštai rengiami ant Departamento blanko). Siunčiamus raštus kompetentingas subjektas registruoja Aprašo 9 punkte nurodytame registre.

11. Asmeniui, pateikusiam informaciją, kuriai taikomi Pranešėjų apsaugos įstatymo reikalavimai, atsakymą rengia kompetentingas subjektas (raštai rengiami ant Departamento blanko). Siunčiamus atsakymus (raštus) kompetentingas subjektas registruoja Aprašo 9 punkte nurodytame registre.

12. Siunčiant elektroniniu paštu Aprašo 10 ir 11 punktuose nurodytus raštus, siuntimui naudojamas Aprašo 7.3 papunktyje nurodytas elektroninis paštas. Siunčiant nurodytus raštus paštu, užklijuotas vokas teikiamas Departamento Išteklių valdymo ir viešųjų pirkimų skyriaus administratorei išsiųsti. 

13. Jei informaciją apie pažeidimą pateikęs asmuo negavo atsakymo arba Departamente nebuvo imtasi veiksmų reaguojant į pateiktą informaciją, jis, vadovaudamasis Pranešėjų apsaugos įstatymo 4 straipsnio 3 dalies 4 punktu, turi teisę tiesiogiai kreiptis į kompetentingą instituciją – Lietuvos Respublikos prokuratūrą ir pateikti Nutarimu patvirtintą pranešimo apie pažeidimą formą.   

 

 

III skyrius

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS VERTINIMAS, SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

 

 

14. Kompetentingas subjektas, gavęs informaciją apie pažeidimą, privalo:

14.1. užtikrinti, kad gauta informacija apie pažeidimą ir su tuo susiję duomenys būtų laikomi saugiai ir su jais galėtų susipažinti tik tokią teisę turintys ir informaciją apie pažeidimą nagrinėjantys asmenys;

14.2. informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui pageidaujant nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos, raštu jį informuoti apie tokios informacijos gavimo faktą;

14.3. patikrinęs pateiktą informaciją apie pažeidimą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos raštu pranešti asmeniui apie jo pateiktos informacijos nagrinėjimo eigą arba atsisakymą šią informaciją nagrinėti;

14.4. išnagrinėjęs asmens pateiktą informaciją, nedelsdamas raštu pranešti asmeniui apie priimtą sprendimą, nagrinėjimo rezultatus ir veiksmus, kurių buvo imtasi arba planuojama imtis, nurodyti priimto sprendimo apskundimo tvarką. Nustačius pažeidimo padarymo faktą, kompetentingas subjektas informuoja informaciją apie pažeidimą pateikusį asmenį apie pažeidimą padariusiems asmenims pritaikytą ar taikytiną atsakomybę;

14.5. konsultuoti asmenį, pateikusį informaciją apie pažeidimą, dėl jam galimo ar daromo neigiamo poveikio, susijusio su informacijos apie pažeidimą pateikimo faktu, dėl jo teisių gynimo būdų ar priemonių, jei asmuo to prašo.

15. Kompetentingas subjektas, atlikęs informacijos apie pažeidimą vertinimą ir nustatęs, kad:

15.1. pranešime pateikta informacija priskirtina nagrinėti išimtinei Lietuvos Respublikos prokuratūros kompetencijai, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos, persiunčia jį Lietuvos Respublikos prokuratūrai ir apie tai praneša pranešimą pateikusiam asmeniui;

15.2. iš pranešime nurodytos informacijos yra pagrindas manyti, kad galbūt buvo padarytas kitas, išimtinei Lietuvos Respublikos prokuratūros kompetencijai nepriskirtas nagrinėti, teisės aktų pažeidimas, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos, persiunčia jį institucijai, įgaliotai tirti tokius pažeidimus, ir apie tai praneša pranešimą pateikusiam asmeniui.

16. Kompetentingas subjektas nenagrinėja pranešimų ir apie tai praneša informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui, jeigu:

16.1. pateikta informacija apie pažeidimą neatitinka Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatų;

16.2. pranešimas grindžiamas akivaizdžiai tikrovės neatitinkančia informacija, informacija yra abstrakti, paremta informaciją pateikusio asmens bendrojo pobūdžio teiginiais ar asmenine nuomone, kurios neįmanoma patikrinti;

16.3. asmuo į kompetentingą subjektą kreipiasi pakartotinai dėl tų pačių aplinkybių, kai prieš tai pateikta informacija apie pažeidimą Apraše nustatyta tvarka buvo išnagrinėta ir dėl jos priimtas sprendimas;

16.4. yra žinoma, kad informaciją apie pažeidimą priėmė ir nagrinėja kita institucija.

17. Kompetentingas subjektas, atlikęs informacijos apie pažeidimą vertinimą, priima vieną iš šių sprendimų:

17.1. persiųsti pranešimą pagal kompetenciją kitai institucijai nustačius šio Aprašo 15.1–15.2 papunkčiuose nurodytas aplinkybes;

17.2. kreiptis į Departamento direktorių dėl Departamento darbuotojo galimai padaryto tarnybinio nusižengimo tyrimo;

17.3. atsisakyti nagrinėti pranešimą, jei yra bent vienas iš šio Aprašo 15 punkte nurodytų pagrindų.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Departamento valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, kurie pagal atliekamas funkcijas turi prieigą prie informacijos, kuriai pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą taikomas reikalavimas užtikrinti konfidencialumą, yra supažindinami su atsakomybe už Pranešėjų apsaugos įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytų pranešėjų apsaugos reikalavimų pažeidimą, privalo pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimą (Aprašo priedas) ir įsipareigoti neatskleisti tokios informacijos ar duomenų trečiosioms šalims, pranešti kompetentingam subjektui apie bet kokią pastebėtą ar sužinotą situaciją, kuri gali kelti grėsmę tokios informacijos saugumui ir konfidencialumui.

19. Kompetentingas subjektas ne rečiau kaip kartą per metus apibendrina praeitų metų informacijos apie pažeidimus, kuriems taikomi Pranešėjų apsaugos įstatymo reikalavimai, gavimo, tyrimo ir nagrinėjimo duomenis ir Departamento interneto svetainėje www.kpd.lt skelbia statistinius duomenis apie pateiktos informacijos apie pažeidimus atvejus, tai yra gautos informacijos apie pažeidimus skaičių, vertinimo rezultatus, kitą apibendrintą informaciją apie pažeidimus, kurie buvo atskleisti remiantis asmenų pateikta informacija.

20. Dokumentus, susijusius su Aprašo nuostatų įgyvendinimu, saugo kompetentingas subjektas vadovaudamasis Departamento direktoriaus tvirtinamu dokumentacijos planu. Šiems dokumentams nustatomas 5 metų saugojimo terminas.

21. Už Aprašo nuostatų laikymosi priežiūrą ir jose reglamentuotų nuostatų vykdymo kontrolę bei periodišką, ne rečiau kaip kartą per 2 metus, Aprašo peržiūrėjimą atsakingas kompetentingas subjektas, kuris, įvertinęs Aprašo taikymo praktiką, esant poreikiui, inicijuoja Aprašo atnaujinimą.

 

___________________________