LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2002 M. RUGSĖJO 23 D. ĮSAKYMO NR. 365 „DĖL PRIVALOMŲJŲ RINKAI TIEKIAMOS DARŽOVIŲ DAUGINAMOSIOS IR SODINAMOSIOS MEDŽIAGOS, IŠSKYRUS SĖKLĄ, REIKALAVIMŲ APRAŠO“ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. gegužės 2 d. Nr. 3D-296

Vilnius

 

 

Pakeičiu Privalomųjų rinkai tiekiamos daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos, išskyrus sėklą, reikalavimų aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. rugsėjo 23 d. įsakymu Nr. 365 „Dėl Privalomųjų rinkai tiekiamos daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos, išskyrus sėklą, reikalavimų aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Privalomųjų rinkai tiekiamos daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos, išskyrus sėklą, reikalavimų aprašas (toliau – reikalavimai) parengtas įgyvendinant 2008 m. liepos 15 d. Tarybos direktyvą 2008/72/EB dėl prekybos daržovių dauginamąja ir sodinamąja medžiaga, išskyrus sėklą (OL 2008 L 205, p. 28), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. rugpjūčio 7 d. Komisijos įgyvendinimo direktyva 2013/45/ES (OL 2013 L 213, p. 20), 1993 m. liepos 2 d. Komisijos direktyvą 93/61/EEB, pateikiančią sąlygų, kurias turi atitikti daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga, išskyrus sėklą, remiantis Tarybos direktyva 92/33/EEB, sąrašą (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 15 tomas, p. 101), 1993 m. liepos 5 d. Komisijos direktyvą 93/62/EEB, pateikiančią tiekėjų ir įmonių priežiūros bei kontrolės pagal Tarybos direktyvą 92/33/EEB dėl prekybos daržovių dauginamąja ir sodinamąja medžiaga, išskyrus sėklą, įgyvendinimo priemones (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 15 tomas, p. 111), 2000 m. gegužės 8 d. Tarybos direktyvą 2000/29/EB dėl apsaugos priemonių nuo augalams ir augaliniams produktams kenksmingų organizmų įvežimo į Bendriją ir išplitimo joje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 29 tomas, p. 258) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2016 m. spalio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 2016/2031 (OL 2016 L 317, p. 4).“

2. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Vadovaujantis fitosanitariją reglamentuojančių teisės aktų reikalavimais, reikalavimai netaikomi daržovių dauginamajai ir sodinamajai medžiagai, skirtai eksportuoti į ne Europos Sąjungos valstybes (toliau – ne ES valstybės), jei ji yra tinkamai nustatyta ir laikoma pakankamai izoliuota. Nustatymo  ir izoliavimo priemones tvirtina Europos Komisija.“

3. Pripažįstu netekusiu galios 7.5 papunktį.

4. Pakeičiu 8.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.6. jei auginimo tarpsniu vizualiai ar esant įtarimui nustatomi kenksmingųjų organizmų ar ligų požymiai, nurodyti šių reikalavimų 2 priede, reikia nedelsiant imtis visų būtinų priemonių, o, jei būtina, daržovių dauginamąją ir sodinamąją medžiagą pašalinti ir sunaikinti;“.

5. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Tiekėjai, tiekiantys rinkai daržovių dauginamąją ir sodinamąją medžiagą, turi būti registruoti Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre.“

6. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Europos Komisijos ekspertai, bendradarbiaudami su Valstybine augalininkystės tarnyba, gali atlikti patikras vietoje, jei jų reikia garantuoti, kad šie reikalavimai būtų taikomi vienodai, ypač patikrinti, ar tiekėjai iš tikrųjų laikosi šių reikalavimų. Valstybinė augalininkystės tarnyba visokeriopai padeda savo pareigas vykdantiems ekspertams. Europos Komisija ES valstybes informuoja apie tyrimų rezultatus.“

7. Pakeičiu VI skyrių ir jį išdėstau taip:

 

VII. BENDRIJOS PALYGINAMIEJI TYRIMAI

 

21. ES valstybėse atliekami mėginių tyrimai, siekiant patikrinti, ar daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga atitinka šiuos reikalavimus ir sąlygas, įskaitant susijusias su augalų sveikatingumu. Europos Komisija gali organizuoti šalių narių ir Europos Komisijos atstovų atliekamų palyginamųjų tyrimų patikrinimus.

22. Bendrijos palyginamieji tyrimai gali būti atliekami ES siekiant atlikti daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos, rinkai pateiktos pagal privalomas arba savo nuožiūra taikomas šių reikalavimų nuostatas, įskaitant susijusias su augalų sveikatingumu, mėginių vegetacinius tyrimus. Gali būti atliekami šie Bendrijos palyginamieji tyrimai:

22.1. ne ES valstybėse užaugintos daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos;

22.2. ekologinei žemdirbystei skirtos daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos;

22.3. daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos, skirtos genetiniams ištekliams išsaugoti.

23. Šie palyginamieji tyrimai naudojami daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos tikrinimo techniniams metodams derinti ir patikrinti, ar laikomasi reikalavimų, kuriuos turi atitikti ši medžiaga.

24. Europos Komisija imasi būtinų priemonių palyginamiesiems tyrimams atlikti. Nuolatinio komiteto Žemės ūkio, sodininkystės, daržininkystės ir miškininkystės sėklos ir dauginamosios medžiagos skyriui Europos Komisija praneša apie taikomas technines priemones dėl tyrimų atlikimo bei jų rezultatus. Kilus augalų sveikatos problemoms, Europos Komisija apie tai praneša Nuolatinio komiteto Augalų sveikatos skyriui.

25. ES gali finansuoti 22 ir 23 punktuose numatytų tyrimų atlikimą. Finansinis įnašas turi neviršyti ES biudžeto valdymo institucijos patvirtintų metinių asignavimų.

26. Tyrimai, kurie yra finansuojami iš ES finansų, bei išsamios finansavimo taisyklės nustatomos Europos Komisijos sprendimu.“

8. Pakeičiu 31 punktą ir jį išdėstau taip:

31. Žemės ūkio ministerija, remdamasi Europos Komisijos sprendimu, gali leisti netaikyti pakavimo ir ženklinimo reikalavimų smulkiems gamintojams, kurių visa išauginta ir parduodama daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga yra skirta galutiniam suvartojimui vidaus rinkoje.“

9. Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Jei atsiranda laikinų sunkumų rinkai tiekti daržovių dauginamąją ir sodinamąją medžiagą, atitinkančią šiuos reikalavimus, Europos Komisijos sprendimu, nepažeidžiant direktyvos 2000/29/EB nustatytų augalų sveikatos nuostatų, gali būti patvirtintos priemonės dėl daržovių dauginamosios ir sodinamosios medžiagos, atitinkančios ne tokius griežtus reikalavimus, tiekimo rinkai.“

10. Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:

35. Jei nustatoma, kad daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga neatitinka šių reikalavimų, Valstybinė augalininkystės tarnyba taiko priemones, kad daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga atitiktų šių reikalavimų nuostatas, o jei tai neįmanoma, uždraudžia tokią daržovių dauginamąją ir sodinamąją medžiagą rinkai tiekti.“

11. Pakeičiu 36 punktą ir jį išdėstau taip:

36. Jei nustatoma, kad tiekėjo rinkai tiekiama daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga neatitinka šių reikalavimų, Valstybinė augalininkystės tarnyba turi užtikrinti, kad tokiam tiekėjui bus taikomos priemonės. Jei tiekėjui uždraudžiama rinkai tiekti daržovių dauginamąją ir sodinamąją medžiagą, Valstybinė augalininkystės tarnyba apie tai praneša Europos Komisijai ir ES valstybių kompetentingoms institucijoms.“

12. Pakeičiu 38 punktą ir jį išdėstau taip:

38. Europos Komisija nustatyta tvarka nusprendžia, ar ne ES valstybėje išauginta daržovių dauginamoji ir sodinamoji medžiaga, dėl kurios suteikiamos tokios pačios garantijos dėl tiekėjo įsipareigojimų, veislės tapatumo požymių, augalų sveikatingumo, auginimo terpės, pakavimo, kontrolės priemonių, žymėjimo ir plombavimo, visais šiais atžvilgiais yra lygiavertė daržovių dauginamajai ir sodinamajai medžiagai, išaugintai ES ir atitinkančiai šių reikalavimų nuostatas.“

13. Pakeičiu 40 punktą ir jį išdėstau taip:

40. Europos Komisijos nustatyta tvarka 39 punkte nurodytas terminas importuojant daržovių dauginamąją ir sodinamąją medžiagą į ES valstybes gali būti pratęstas, kol bus priimtas 38 punkte minimas sprendimas. Daržovių dauginamajai ir sodinamajai medžiagai, importuotai į ES valstybę, kitose ES valstybėse netaikomi jokie tiekimo rinkai apribojimai, išskyrus nurodytuosius 38 punkte.“

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                             Bronius Markauskas