VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL ŽUVININKYSTĖS PRODUKTŲ, TIEKIAMŲ MAŽAIS KIEKIAIS VIETINEI RINKAI, VETERINARIJOS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2015 m. liepos 23 d. Nr. B1-724

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 852/2004 dėl maisto produktų higienos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 34 tomas, p. 319) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. gegužės 28 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 579/2014 (OL 2014 L 160, p. 14), 1 straipsnio 3 dalimi, 13 straipsnio 3 dalimi ir 4 dalies b punktu, 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 853/2004, nustatančio konkrečius gyvūninės kilmės maisto produktų higienos reikalavimus (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 45 tomas, p. 14), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. spalio 27 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 1137/2014 (OL 2014 L 307, p. 28), 1 straipsnio 4 dalimi, 10 straipsnio 3 dalimi ir 4 dalies b punktu, Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos maisto įstatymo 9 straipsnio 5 dalies 2 punktu ir siekdamas skatinti smulkųjį verslą bei sumažinti administracinę naštą ūkio subjektams, tiekiantiems mažais kiekiais vietinei rinkai žuvininkystės produktus:

1. T v i r t i n u pridedamus Žuvininkystės produktų, tiekiamų mažais kiekiais vietinei rinkai, veterinarijos reikalavimus.

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. gruodžio 29 d. įsakymą Nr. B1-726 „Dėl Mažais kiekiais sugautų žuvų tiekimo vietinei rinkai veterinarijos reikalavimų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. P a v e d u įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojui pagal administruojamą sritį.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,

pavaduojantis direktorių                                                                                    Vidmantas Paulauskas


 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2015 m. liepos 23 d.

įsakymu Nr. B1-724

 

ŽUVININKYSTĖS PRODUKTŲ, TIEKIAMŲ MAŽAIS KIEKIAIS VIETINEI RINKAI, VETERINARIJOS REIKALAVIMAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Žuvininkystės produktų, tiekiamų mažais kiekiais vietinei rinkai, veterinarijos reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato bendruosius veterinarijos reikalavimus mažais kiekiais gaudomų žuvų ir gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjams, sugautų žuvų ir žuvininkystės produktų tvarkymui, žuvininkystės produktų tvarkymo patalpoms ir įrangai, taip pat žuvininkystės produktus tvarkantiems asmenims.

2. Reikalavimai taikomi:

2.1. mažais kiekiais gaudomų žuvų tiekėjams, kurie vienos žvejybos metu ar akvakultūros gyvūnų ūkyje per vieną kalendorinę dieną sugauna ne daugiau kaip 150 kg žuvų;

2.2. mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjams, kurių patalpose per vieną kalendorinę dieną išdarinėjama ir (ar) perdirbama ne daugiau kaip 150 kg žuvininkystės produktų. Padidėjus žuvininkystės produktų paklausai, pvz., vasaros metu pajūryje ar prieš didžiąsias šventes turgavietėse, gali būti padidinamas išdarinėjamų ir (ar) perdirbamų žuvininkystės produktų kiekis iki 300 kg per vieną kalendorinę dieną, tačiau tik pateikus prašymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai ir gavus šios tarnybos, kuri įvertina žuvininkystės produktų gamybos pajėgumus ir sąlygas, leidimą. Prašymas gali būti pateiktas tiesiogiai atvykus į VMVT teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą arba nuotoliniu būdu (paštu, faksu, el. paštu).

3. Šie Reikalavimai netaikomi:

3.1. fiziniams ir juridiniams asmenims, žvejojantiems, auginantiems ir perdirbantiems žuvis asmeniniam vartojimui ar namų ūkio poreikiams, nesusijusiems su ūkine komercine veikla, tenkinti;

3.2. fiziniams ir juridiniams asmenims, vykdantiems pirminę žuvininkystės produktų gamybą ir šių produktų tiekimą rinkai, kuriems taikomos 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 852/2004 dėl maisto produktų higienos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 34 tomas, p. 319) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. gegužės 28 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 579/2014 (OL 2014 L 160, p. 14), ir 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 853/2004, nustatančio konkrečius gyvūninės kilmės maisto produktų higienos reikalavimus (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 45 tomas, p. 14), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. birželio 13 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 633/2014 (OL 2014 L 175, p. 6), nuostatos.

4. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

4.1. Gyva žuvis – žuvis, kuri plaukiodama, plūduriuodama ar išimta iš vandens judina žiaunų dangtelius ir reaguoja į išorinius dirgiklius.

4.2. Marinuota žuvis – žuvis ar jos dalis, apdorota maistinės rūgšties (dažniausiai acto rūgšties) ir druskos tirpalu su cukrumi, prieskoniais ar be jų, suteikiančiu būdingą skonį, kvapą ir tekstūrą.

4.3. Mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjas – fizinis arba juridinis asmuo, gaminantis ir tiekiantis žuvininkystės produktus tiesiogiai galutiniams vartotojams ar mažmeninės prekybos subjektams.

4.4. Mažais kiekiais gaudomų žuvų tiekėjas – fizinis arba juridinis asmuo, turintis teisę žvejoti natūraliuose vidaus vandenyse, Baltijos jūros priekrantėje ar auginti žuvis akvakultūros gyvūnų ūkyje ir mažais kiekiais sugautas žuvis tiekti tiesiogiai galutiniams vartotojams, mažmeninės prekybos subjektams ar mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjams.

4.5. Mažmeninės prekybos subjektas – fizinis ar juridinis asmuo, turintis teisę vietinėje rinkoje verstis mažmenine prekyba maisto produktais ir (ar) teikti viešojo maitinimo paslaugas.

4.6. Rūkyta žuvis – žuvis ar jos dalis, apdorota nevisiško degimo medienos dūmais.

4.7. Sūdyta žuvis – žuvis ar jos dalis, apdorota druska naudojant įvairius sūdymo būdus.

4.8. Priekrantės ir (arba) vidaus vandenų žvejybos laivas – priekrantės ir (arba) vidaus vandenų žvejybai skirta valtis arba kita vandens transporto priemonė, ne ilgesnė kaip 12 metrų

4.9. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

4.10. Vietinė rinka – Lietuvos Respublikos teritoriją apimanti rinka.

4.11. Žuvininkystės produktų galutinis vartotojas – vartotojas, perkantis žuvininkystės produktus savo reikmėms ir neturintis teisės jų perparduoti kitam fiziniam arba juridiniam asmeniui.

4.12. Žuvys – visų rūšių žuvys, nėgės, vėžiagyviai, moliuskai ir kiti vandens bestuburiai.

Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI VETERINARIJOS REIKALAVIMAI MAŽAIS KIEKIAIS GAUDOMŲ ŽUVŲ IR GAMINAMŲ ŽUVININKYSTĖS PRODUKTŲ TIEKĖJAMS

 

5. Mažais kiekiais gaudomų žuvų ir gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjai privalo užtikrinti, kad būtų laikomasi šių Reikalavimų.

6. Mažais kiekiais gaudomų žuvų tiekėjai turi:

6.1. būti VMVT teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos registruoti pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. B1-738 „Dėl Gyvūninio maisto tvarkymo subjektų veterinarinio patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintą Gyvūninio maisto tvarkymo subjektų veterinarinio patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašą (toliau – Gyvūninio maisto tvarkymo subjektų veterinarinio patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašas). Mažais kiekiais gaudomų žuvų tiekėjai, tiekiantys akvakultūros gyvūnus maistui, registruojami pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. B1-146 „Dėl Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintą Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašą;

6.2. užtikrinti sugautų žuvų atsekamumą ir reikiamos informacijos pateikimą vartotojams. Jei sugautos žuvys tiekiamos mažmeninės prekybos subjektams ar mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjams, prekybos dokumentuose ar ženklinimo etiketėje turi būti pateikiama ši informacija: komercinis žuvų rūšies pavadinimas pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. 3D-22 „Dėl Komercinių žuvų rūšių pavadinimų sąrašo patvirtinimo“ patvirtintą Komercinių žuvų rūšių pavadinimų sąrašą, gamybos metodas („sužvejota...“, „sužvejota gėluose vandenyse...“ arba „užauginta...“), žvejojimo vieta (vandens telkinio pavadinimas), žvejybai naudoto įrankio pavadinimas, sugavimo data, tinkamumo vartoti terminas, laikymo sąlygos ir duomenys apie tiekėją (juridinio asmens pavadinimas ar fizinio asmens vardas ir pavardė, adresas), vadovaujantis 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1379/2013 dėl bendro žvejybos ir akvakultūros produktų rinkos organizavimo, kuriuo iš dalies keičiami Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1184/2006 ir (EB) Nr. 1224/2009 ir panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 104/2000 (OL 2013 L 354, p. 1), IV skyriumi ir 2011 m. balandžio 8 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 404/2011, kuriuo nustatomos išsamios Tarybos reglamento (EB) Nr. 1224/2009, nustatančio Bendrijos kontrolės sistemą, kuria užtikrinamas bendrosios žuvininkystės politikos taisyklių laikymasis, įgyvendinimo taisyklės (OL 2011 L 112, p. 1) 68 straipsniu, veterinarinis registravimo (atpažinimo) numeris. Jei sugautos žuvys vartotojams parduodamos tiesiogiai iš žvejybos laivų ar iš prekiautojo akvakultūros gyvūnais talpyklos, aukščiau nurodyta informacija vartotojams pateikiama jiems paprašius (žodžiu);

6.3. tiekdami akvakultūros gyvūnus maistui tiesiogiai žuvininkystės produktų galutiniam vartotojui, mažmeninės prekybos subjektui ar mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjui, turėti vežamų gyvūnų važtaraštį, kaip nustatyta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. balandžio 24 d. įsakymu Nr. B1-246 „Dėl Veterinarijos reikalavimų akvakultūros gyvūnams ir jų produktams, vandens gyvūnų ligų prevencijai ir valstybinei veterinarinei kontrolei patvirtinimo“ patvirtintuose Veterinarijos reikalavimuose akvakultūros gyvūnams ir jų produktams, vandens gyvūnų ligų prevencijai ir valstybinei veterinarinei kontrolei.

7. Mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjai turi:

7.1. būti registruoti VMVT teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pagal Gyvūninio maisto tvarkymo subjektų veterinarinio patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašą. Mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjai prieš registravimą turi suderinti gaminamų žuvininkystės produktų asortimentą su VMVT teritorine valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, kurios kontroliuojamoje teritorijoje planuoja vykdyti veiklą;

7.2. žuvininkystės produktus gaminti pagal mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjo patvirtintas receptūras, gamybos proceso aprašymus (technologines instrukcijas) ar kitus dokumentus;

7.3. vykdyti pagal savikontrolės planus žuvininkystės produktų mikrobiologinius tyrimus ne rečiau kaip du kartus per metus vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. kovo 9 d. įsakymu Nr. V-168 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 26:2006 „Maisto produktų mikrobiologiniai kriterijai“ patvirtinimo“ patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 26:2006 „Maisto produktų mikrobiologiniai kriterijai“, 2005 m. lapkričio 15 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 2073/2005 dėl maisto produktų mikrobiologinių kriterijų (OL 2005 L 388, p. 1) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. kovo 7 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 217/2014(OL 2014 L 69, p. 93), ir rūkytų žuvininkystės gaminių tyrimus dėl policiklinių aromatinių angliavandenilių ne rečiau kaip vieną kartą per metus, kurių didžiausi leidžiami kiekiai nustatyti 2006 m. gruodžio 19 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 1881/2006, nustatančiame didžiausias leistinas tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijas (OL 2006 L 364, p. 5), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. gruodžio 12 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 1327/2014 (OL 2014 L 358, p. 13), priedo 6 dalyje, siekiant užtikrinti žuvininkystės produktų saugą ir kokybę, turėti atliktų laboratorinių tyrimų protokolus;

7.4. užtikrinti žuvininkystės produktų atsekamumą ir reikiamos informacijos pateikimą vartotojams, tvarkyti žuvininkystės produktų apskaitą: pildyti Žuvininkystės produktų atsekamumo ir apskaitos žurnalą (Reikalavimų 1 priedas), kiekvienai pagamintų žuvininkystės produktų partijai Žuvininkystės produktų mažais kiekiais atitikties deklaraciją (Reikalavimų 2 priedas), kurios kopija pateikiama mažmeninės prekybos subjektui. Jei mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjas tiekia žuvininkystės produktus tiesiogiai žuvininkystės produktų galutiniam vartotojui, pildyti Žuvininkystės produktų mažais kiekiais atitikties deklaracijos (Reikalavimų 2 priedas) nereikia. Tiekiami rinkai žuvininkystės produktai turi būti ženklinami pagal Reikalavimų 7.2 papunktį, pagal 2011 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1169/2011 dėl informacijos apie maistą teikimo vartotojams, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1924/2006 ir (EB) Nr. 1925/2006 bei kuriuo panaikinami Komisijos direktyva 87/250/EEB, Tarybos direktyva 90/496/EEB, Komisijos direktyva 1999/10/EB, Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/13/EB, Komisijos direktyvos 2002/67/EB ir 2008/5/EB bei Komisijos reglamentas (EB) Nr. 608/2004 (OL 2011 L 304, p. 18), nacionaliniu atpažinimo žymeniu pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. balandžio 4 d. įsakymu Nr. B1-373 „Dėl Nacionalinio atpažinimo žymens ir nacionalinio sveikumo ženklo naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintą Nacionalinio atpažinimo žymens ir nacionalinio sveikumo ženklo naudojimo tvarkos aprašą, ir kitus teisės aktus, reglamentuojančius maisto produktų ženklinimą.

8. Tiekiamos tiesiogiai žuvininkystės produktų galutiniam vartotojui, mažmeninės prekybos subjektams ar mažais kiekiais gaminamų žuvininkystės produktų tiekėjui sugautos žuvys turi būti tvarkomos vadovaujantis Reikalavimų III skyriumi ir atitikti saugos bei kokybės reikalavimus.

9. Tiekiami tiesiogiai žuvininkystės produktų galutiniam vartotojui ir / ar mažmeninės prekybos subjektams žuvininkystės produktai turi būti tvarkomi patalpose, atitinkančiose Reikalavimų IV skyriaus nuostatas, ir laikantis Reikalavimų V skyriaus nuostatų.

 

III SKYRIUS

VETERINARIJOS REIKALAVIMAI SUGAUTŲ ŽUVŲ TVARKYMUI

 

10. Patekusios į priekrantės ir (arba) vidaus vandenų žvejybos laivą (toliau – žvejybos laivas) žuvys turi būti apsaugotos nuo užteršimo, sužalojimo, saulės poveikio ir kitų šilumos šaltinių, galinčių turėti neigiamą poveikį žuvų saugai ir kokybei.

11. Žvejybos laivo sekcijos, konteineriai ir dėžės žuvims laikyti (toliau – talpyklos) prieš naudojimą turi būti švarūs, neužteršti laivo varikliams naudojamu kuru, triumo vandeniu ir kitais teršalais.

12. Talpyklos turi būti pagamintos iš nekenksmingos, vandeniui nelaidžios, puvimui atsparios, lygios, lengvai plaunamos ir dezinfekuojamos medžiagos arba padengtos tokia medžiaga.

13. Jei žuvys laikomos leduose, talpyklos turi būti tokios, kad pro jas galėtų ištekėti tirpstantis vanduo. Ledas turi būti pagamintas iš geriamojo ar švaraus vandens.

14. Žuvys, išskyrus tas, kurios laikomos gyvos, turi būti kuo skubiau atšaldomos tirpstančio ledo temperatūroje (neatšaldytos gali būti ne ilgiau kaip 8 val. nuo sugavimo). Gyvos žuvys turi būti laikomos palankiomis išgyventi sąlygomis.

15. Iškrautos iš žvejybos laivo žuvys kuo greičiau talpinamos į vietą (sandėlį, transporto priemonę, prekybos vietą), kurioje užtikrinama tirpstančio ledo temperatūra.

16. Iškrovimo ir vežimo metu žuvys turi būti apsaugotos nuo užteršimo.

17. Iškrovus žuvis, talpyklos turi būti gerai išvalomos ir išplaunamos geriamuoju ar švariu vandeniu.

18. Gyvos žuvys, nurodytos Reikalavimų 3 priede, turi būti laikomos vandens talpyklose:

18.1. kuriose esanti įranga ir žuvų gaudymo įranga neturi traumuoti žuvų;

18.2. kuriose esantis vanduo, žuvų tankis, atsižvelgiant į laikomų gyvų žuvų rūšį, turi atitikti Reikalavimų 3 priede nurodytas žuvų, vandens temperatūros ir vandenyje ištirpusio deguonies kiekio normas (šių reikalavimų gali būti nesilaikoma, jeigu žuvys parduodamos tiesiogiai galutiniam vartotojui ir (ar) gabenamos į paskirties vietą jų sugavimo dieną);

18.3. talpyklos gali būti pripildytos telkinio, kuriame buvo laikomos gyvos žuvys, švaraus arba geriamojo vandens;

18.4. vienoje talpykloje draudžiama laikyti plėšriąsias žuvis (šamus, ungurius, lydekas) su kitais vandens gyvūnais. Vienoje talpykloje laikant skirtingų rūšių žuvis, jų kiekis turi būti ne didesnis kaip 50 kg/m3 vandens;

18.5. talpyklose leidžiama laikyti tik gyvas nesužeistas žuvis;

18.6. vežant ir laikant gyvas žuvis talpyklose, draudžiama jas:

18.6.1. traumuoti,

18.6.2. šerti,

18.6.3. gydyti.

 

IV SKYRIUS

VETERINARIJOS REIKALAVIMAI ŽUVININKYSTĖS PRODUKTŲ TVARKYMO PATALPOMS IR ĮRANGAI

 

19. Žuvininkystės produktai turi būti tvarkomi patalpose ar vietose, kurios įrengtos pagal reglamento (EB) Nr. 852/2004 reikalavimus. Žuvininkystės produktų tvarkymui turi būti įrengta:

19.1. šaldymo patalpa ar šaldymo įrenginys, skirtas žuvininkystės produktų ir gaminių laikymui tinkamoje temperatūroje;

19.2. patalpa ar tinkamai įrengta vieta, skirta žuvų išdarinėjimui, jeigu tai atliekama;

19.3. patalpa ar vieta sūdymui ar marinavimui ir rūkymui;

19.4. patalpa ar vieta (spinta) prieskonių, maisto priedų ir kitų žuvininkystės produktų gamybai naudojamų maisto produktų ar medžiagų laikymui;

19.5. patalpa ar vieta žuvininkystės produktų ir gaminių fasavimui, pakavimui ir išsiuntimui;

19.6. plautuvė rankoms ir įrankiams, talpykloms plauti ir dezinfekuoti; turi būti įrengti šalto ir karšto arba reguliuojamos temperatūros tekančio vandens įrenginiai rankoms plauti, įrenginys ar priemonės rankoms dezinfekuoti ir sausinti;

19.7. fasavimo ir pakavimo medžiagų sandėliavimo patalpa ar vieta, jeigu vykdomos tokios operacijos;

19.8. persirengimo patalpa ar vieta, skirta personalui, praustuvai, dušas ir tualetas; jeigu yra galimybė pasinaudoti kitais netoli žuvininkystės produktų tvarkymo patalpų teritorijoje esančiais praustuvais, dušu ir tualetu, jų tame pastate, kuriame yra įrengtos šiame skyriuje minimos patalpos, gali ir nebūti;

19.9. vieta (spinta) valymo, plovimo, dezinfekavimo medžiagoms laikyti;

19.10. tinkama įranga ir priemonės apsisaugoti nuo kenkėjų (pvz.: vabzdžių, graužikų); galima naudotis profesionalią kenkėjų kontrolę vykdančių bendrovių paslaugomis.

20. Patalpose ar vietose, kuriose tvarkomi žuvininkystės produktai, turi būti:

20.1. lengvai valoma, plaunama, dezinfekuojama ir nelaidi drėgmei grindų danga; rekomenduojama, kad ji būtų paklota taip, kad vanduo lengvai nutekėtų; vanduo būtų nukreiptas kanalais į drenas; jei žuvininkystės produktų tvarkymo patalpose nėra galimybės įrengti vandens surinkimo sistemos, vanduo gali būti pašalinamas specialiu įrenginiu;

20.2. lengvai valomos, plaunamos ir dezinfekuojamos ir drėgmei nelaidžios sienos;

20.3. švarios, lengvai valomos, plaunamos, dezinfekuojamos ir drėgmei nelaidžios lubos;

20.4. valomos, plaunamos ir dezinfekuojamos durys (durys gali būti medinės, jei jų paviršius padengtas lengvai plaunama ir dezinfekuojama danga);

20.5. tinkamas vėdinimas (nėra garų, nemalonių kvapų, nesikaupia kondensatas);

20.6. langai nedarinėjami arba apsaugoti nuo vabzdžių patekimo (pvz., įrengti nuo vabzdžių saugantys tinkleliai) (langai gali būti mediniai, jei jų paviršius padengtas lengvai plaunama ir dezinfekuojama danga);

20.7. tinkamas apšvietimas.

21. Patalpos (vietos) turi būti išdėstytos taip, kad būtų išvengta kryžminės taršos, tačiau įvertinus taršos riziką žuvininkystės produktų gamybai naudojamos žaliavos ir perdirbti žuvininkystės produktai gali būti gabenami per tas pačias duris, jeigu jie supakuoti ar tai atliekama skirtingu laiku; gamybos srautų susikirtimo galima išvengti atskyrus jų gamybą laiko atžvilgiu, po kiekvieno gamybos proceso atliekant patalpos (vietos) valymą, plovimą, jei reikia, dezinfekavimą ir apie taikytas priemones registruojant savikontrolės žurnaluose.

22. Visi su žuvininkystės produktais besiliečiantys prietaisai, detalės ir įrenginiai turi būti:

22.1. valomi, plaunami, prireikus dezinfekuojami tokiu dažnumu ir tokiais metodais, kaip nustatyta savikontrolės programose, kad būtų užtikrinama reikiama higiena;

22.2.  švarūs, tvarkingi, nepažeisti korozijos (naudojant cheminius priedus, siekiant apsaugoti įrenginius ar konteinerius nuo korozijos, turi būti laikomasi geros higienos praktikos taisyklių, gamintojų instrukcijų), sukonstruoti iš tokių medžiagų, kad neužterštų žuvininkystės produktų;

22.3. sumontuoti taip, kad būtų galima valyti, plauti, prireikus dezinfekuoti ne tik juos, bet ir aplinkines zonas.

23. Valymo, plovimo, dezinfekavimo priemonės turi būti naudojamos pagal gamintojo instrukcijas taip, kad neturėtų žalingo poveikio prietaisams, detalėms, įrenginiams, žaliavoms ir žuvininkystės produktams, ir laikomos saugioje vietoje, kaip nurodyta 19.9 punkte.

24. Žuvininkystės produktų tvarkymo patalpose / vietose (pvz.: sūdymo, brandinimo, rūkymo, sandėliavimo, pakavimo ir kt.) galima naudoti medieną, atsižvelgus į produkto gamybos technologiją, jeigu užtikrinama, kad produktai nėra teršiami.

 

V SKYRIUS

VETERINARIJOS REIKALAVIMAI ŽUVININKYSTĖS PRODUKTŲ TVARKYMUI

 

25. Žuvininkystės produktai tvarkomi (išdarinėjami, perdirbami, pakuojami, laikomi, vežami ir kt.) taip, kad būtų išvengta taršos rizikos (žaliavos negali tiesiogiai liestis su perdirbtais produktais), laikantis bendrųjų higienos reikalavimų, nustatytų reglamente (EB) Nr. 852/2004, ir specialiųjų reikalavimų, nurodytų šiame skyriuje, nepažeidžiant reglamento (EB) Nr. 853/2004 nuostatų.      

26. Jeigu gyvos žuvys nėra išdarinėjamos ir perdirbamos, jos turi būti laikomos 18 punkte nurodytomis sąlygomis.

27. Jeigu nesupakuoti švieži žuvininkystės produktai nėra išdarinėjami ar perdirbami, jie turi būti laikomi šaldymo patalpoje ar šaldymo įrenginyje tirpstančio ledo temperatūroje lede. Ledas turi būti pagamintas iš geriamojo ar švaraus vandens ir laikomas šaldymo įrenginiuose taip, kad būtų apsaugotas nuo užteršimo ar greito tirpimo.

28. Supakuoti švieži žuvininkystės produktai turi būti laikomi šaldymo įrenginiuose, kuriuose užtikrinama tirpstančio ledo temperatūra.

29. Talpyklos, kuriose lede laikomi nesupakuoti švieži žuvininkystės produktai, turi būti švarios ir atitikti 13 punktą. Talpyklose ištirpęs ledas (vanduo) neturi liestis su jose laikomais šviežiais žuvininkystės produktais.

30. Žuvininkystės produktų išdarinėjimui taikomi šie reikalavimai:

30.1. gyvos žuvys prieš išdarinėjimą turi būti apsvaiginamos ir paskerdžiamos metodais, nesukeliančiais joms skausmo, kančių, kurių galima išvengti. Svaiginimo ir skerdimo vietoje turi būti žuvų svaiginimo ir skerdimo standartinės veiklos procedūros instrukcija, parengta atsižvelgiant į naudojamus žuvų svaiginimo ir skerdimo metodus;

30.2. žuvis skrodžiant ir (ar) joms galvas šalinant turi būti laikomasi higienos reikalavimų. Po šių veiksmų žuvys turi būti plaunamos geriamuoju vandeniu;

30.3. žuvis pjaustant griežinėliais, ruošiant filė ir kt. siekiama, kad filė ir gabalai nebūtų užteršti ar sugadinti. Paruošta filė ir gabalai ant darbo stalo turi būti laikomi tiek, kiek užtrunka apdorojimo operacija. Po paruošimo filė ar gabalai, kurie bus parduodami švieži, įvyniojami, jei reikia, supakuojami ir nedelsiant atšaldomi.

31. Žuvininkystės produktų sūdymui ar marinavimui taikomi šie reikalavimai:

31.1. sūdymas ar marinavimas turi būti atliekamas tam skirtose patalpose ar vietose;

31.2. žuvininkystės produktams apdoroti naudojama maistinė druska, kuri turi būti švari ir laikoma taip, kad nebūtų užteršta; ji negali būti naudojama pakartotinai;

31.3. talpyklos ar indai turi būti tokie, kad laikomi sūryme ar marinate produktai būtų apsaugoti nuo bet kokios taršos;

31.4. sūdymo ar marinavimo vieta, talpyklos ir indai turi būti švarūs.

32. Žuvininkystės produktų rūkymui taikomi šie reikalavimai:

32.1. produktai turi būti rūkomi tam skirtoje patalpoje arba specialioje vietoje, įrengtoje su ventiliacine sistema, kad dūmai nepatektų į kitas gamybos patalpas. Šio papunkčio nuostata netaikoma, kai produktai rūkomi lauke įrengtose rūkyklose. Produktai, rūkomi lauke įrengtose rūkyklose, turi būti apsaugoti nuo užteršimo ir atmosferos poveikio (pvz., prieš rūkymą ir po rūkymo jie sudedami į talpyklas, kurios yra uždengiamos ir kt.);

32.2. dūmams išgauti deginti dažytą, lakuotą, klijuotą ar kitaip chemiškai apdorotą medieną draudžiama.

32.3. po išrūkymo produktai turi būti nedelsiant atvėsinami ir atšaldomi iki jų laikymui reikalingos temperatūros.

33. Sušaldyti žuvininkystės produktai turi būti laikomi taip, kad visų produkto dalių temperatūra  nebūtų aukštesnė kaip 18 °C.  Tik trumpam laikui žuvininkystės produktų temperatūra gali pakilti (pvz., žuvininkystės produktus vežant, kraunant), bet ne daugiau kaip 3 oC.

34. Atšildyti žuvininkystės produktai (atšildoma tam skirtose vietose) turi būti išdarinėjami ir perdirbami nedelsiant arba laikomi 27 punkte nurodytomis sąlygomis.

35. Žuvininkystės produktai turi būti laikomi temperatūroje, nustatytoje gamintojo patvirtintuose dokumentuose ir šiuose Reikalavimuose. Tinkamumo vartoti terminą nurodo gamintojas remdamasis atliktais laboratoriniais tyrimais. 

36. Gamybos metu ir prieš tiekiant maistui žuvininkystės produktus reikia vizualiai patikrinti, ar nėra matomų parazitų.

37. Žuvininkystės produktai, skirti vartoti žali ar pusiau žali, pvz.: šaltai rūkyti, sūdyti ir kt., turi būti šaldomi (šaldoma žaliava ar gatavas produktas), kad visų dalių temperatūra būtų ne aukštesnė kaip – 20 oC mažiausiai 24 val. arba 35 oC mažiausiai 15 val. siekiant sunaikinti gyvybingus parazitus ar jų lervas, pavojingas žmonių sveikatai. Šaldyti žuvininkystės produktų nereikia, jei jie sugauti natūralioje aplinkoje, kurioje nėra parazitų ar jų lervų, ir tai įrodyta tyrimais, arba jei žuvininkystės produktai užauginti šeriant tik pašarais ar gamybai naudojami sušaldyti žuvininkystės produktai (žaliava).

38. Draudžiama tiekti rinkai žuvininkystės produktus, jeigu:

38.1. jie pavojingi žmonių sveikatai dėl juose esančių toksinų;

38.2. jie apkartę dėl oksidacijos, turi pašarų ar kitą pašalinį skonį;

38.3. jų pilvas skylėtas arba yra tulžies ar kepenų dėmių;

38.4. žuviena yra nenormalaus kvapo, stipriai deformuota, suirusi ar su kraujosruvomis;

38.5. jie nusėti dėmėmis, atsiradusiomis nuo drėgmės, arba vizualiai matomais pakitimais dėl bakterijų poveikio;

38.6. jie užkrėsti parazitais ar jų lervomis;

38.7. jie turi kenksmingų medžiagų liekanų;

38.8. bakterinis užterštumo lygis viršija leidžiamas normas;

38.9. jie viršija didžiausią leidžiamą teršalų koncentraciją ir leistinus užterštumo radioaktyviaisiais izotopais lygius;

38.10. jie turi medžiagų, kurios yra uždraustos naudoti maisto produktams, arba turi skoninių, konservuojančių ir kt. medžiagų, viršijančių leistinas normas.

39. Kiekviena žuvininkystės produktų (žaliavos) partija turi būti patikrinta jusliškai priėmimo metu, kiekviena žuvininkystės gaminių partija turi būti patikrinta jusliškai prieš tiekiant maistui. Jeigu juslinio patikrinimo metu suabejojama žuvininkystės produktų ar gaminių šviežumu, rekomenduojama atlikti cheminius ir (ar) mikrobiologinius tyrimus atestuotoje arba akredituotoje laboratorijoje, pvz., atlikti tyrimus dėl histamino kiekio nustatymo.

40. Žuvininkystės produktai turi atitikti 2005 m. lapkričio 15 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 2073/2005 dėl maisto produktų mikrobiologinių kriterijų (OL 2005 L 388, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. kovo 7 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 217/2014(OL 2014 L 69, p. 93), reikalavimus.

41. Žuvininkystės produktai turi atitikti 2006 m. gruodžio 19 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 1881/2006, nustatančio didžiausias leistinas tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijas (OL 2006 L 364, p. 5), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. gruodžio 12 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 1327/2014 (OL 2014 L 358, p. 13), reikalavimus.

42. Visi maisto priedai ir jų kiekiai, naudojami žuvininkystės produktų gamybai, turi atitikti nurodytus 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1333/2008 dėl maisto priedų (OL 2008 L 354, p. 16), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. spalio 16 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 1093/2014 (OL 2014 L 299, p. 22).

43. Netinkami maistui žuvininkystės produktai, gamybos metu susidariusios atliekos turi būti tvarkomi vadovaujantis 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1069/2009, kuriuo nustatomos žmonėms vartoti neskirtų šalutinių gyvūnų produktų ir jų gaminių sveikumo taisyklės ir panaikinamas reglamentas (EB) Nr. 1774/2002 (OL 2009 L 300, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentu 1385/2013 (OL 2013 L 354, p. 86), Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. B1-190 „Dėl Šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių tvarkymo ir apskaitos reikalavimų patvirtinimo“ patvirtintų Šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių tvarkymo ir apskaitos reikalavimų nuostatomis.

44. Žuvininkystės produktai tvarkomi naudojant geriamąjį vandenį, atitinkantį Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V-455 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ patvirtinimo“ patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nuostatas; mikrobiologiniai ir cheminiai rodikliai turi būti tiriami vieną kartą per dvejus metus atestuotoje arba akredituotoje laboratorijoje.

45. Jei žuvininkystės produktai tiekiami vietinei rinkai supakuoti, pakuotės turi atitikti Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1935/2004 dėl žaliavų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, ir panaikinantis Direktyvas 80/590/EEB ir 89/109/EEB (OL 2004 L 338 p.4) bei Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. V-417 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 16:2011 „Medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, specialieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 16:2011 „Medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, specialieji sveikatos saugos reikalavimai“ nuostatas.

46. Žuvininkystės produktus leidžiama vežti tokiomis transporto priemonėmis, kurios apsaugotų juos nuo užteršimo ir kuriose jiems būtų užtikrinamos 37 punkte nurodytos sąlygos.

 

VI SKYRIUS

REIKALAVIMAI ŽUVININKYSTĖS PRODUKTUS TVARKANTIEMS ASMENIMS

 

47. Asmenys, tvarkantys žuvininkystės produktus, turi:

47.1. dėvėti švarius rūbus ir laikytis asmens higienos reikalavimų;

47.2. turėti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ nustatyta tvarka išduotas asmens medicinines knygeles, kuriose turi būti sveikatos priežiūros specialisto padarytas įrašas „Leidžiama dirbti su maisto produktais“. Sergančiam ar įtariamam, kad serga, asmeniui, pavyzdžiui, turinčiam bent vieną iš šių požymių: viduriavimas, vėmimas, karščiavimas, užkrėsta ar atvira žaizda, sergančiam užkrečiamąja odos liga ar esančiam ligos, kuri gali būti perduodama per maistą, nešiotojui, – draudžiama dirbti;

47.3. turi būti atestuoti pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. V-69 „Dėl Privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programos, Privalomojo higienos įgūdžių mokymo programos ir Privalomojo mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai mokymo programos patvirtinimo“ patvirtintą Privalomojo higienos įgūdžių mokymo programą ir turėti sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą.

 

VII SKYRIUS

DOKUMENTŲ SAUGOJIMAS

 

48. Žuvininkystės produktų mažais kiekiais tiekėjas žurnalus, deklaracijas, laboratorinių tyrimų protokolus turi saugoti dvejus metus ir juos pateikti patikrinti VMVT teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai paprašius.

 

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

49. VMVT teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kontroliuoja Reikalavimų laikymąsi.

50. VMVT teritorinių valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių ginčų komisijų įstatymo nustatyta tvarka Vyriausiajai administracinių ginčų komisijai, Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka administraciniams teismams.

51. Asmenys, pažeidę Reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

 

___________________

 

 

Žuvininkystės produktų, tiekiamų mažais kiekiais vietinei rinkai, veterinarijos reikalavimų

1 priedas

 

(Žurnalo formos pavyzdys)

 

ŽUVININKYSTĖS PRODUKTŲ ATSEKAMUMO IR APSKAITOS ŽURNALAS

 

 

I dalis

Gauta žaliava

II dalis

Gamybos procesas

III dalis

Tiekimas vietinei rinkai

gavimo data

svoris, kg

sugavimo data ir (ar) tinkamumo vartoti terminas

žuvų rūšies komercinis pavadinimas, apdorojimo, išdarinėjimo būdas

gamybos metodas, žvejybos vieta,žvejybos įrankio pavadinimas

išdarinėjimo/sūdymo/marinavimo pradžia

(data,

laikas)

išdarinėjimo/sūdymo/marinavimo pabaiga (data, laikas)

rūkymo pradžia (data, laikas)

rūkymo pabaiga (data, laikas)

deklaracijos numeris

išvežimo data, produkto pavadinimas

vežamas kiekis (svoris kg)

paskirties vieta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________

 

 

Žuvininkystės produktų, tiekiamų mažais kiekiais

vietinei rinkai, veterinarijos reikalavimų

2 priedas

 

(Deklaracijos formos pavyzdys)

 

MAŽAIS KIEKIAIS TIEKIAMŲ ŽUVININKYSTĖS PRODUKTŲ ATITIKTIES DEKLARACIJA

 

20__ m. ____________ d. Nr. _______

_____________________

(surašymo vieta)

1. Informacija apie tiekėją:

1.1.fizinio/juridinio asmens vardas ir pavardė/pavadinimas ____________________________

______________________________________________________________________________;

1.2. fizinio/juridinio asmens veterinarinio patvirtinimo (atpažinimo) numeris ________________;

______________________________________________________________________________;

1.3. fizinio/juridinio asmens buveinės adresas ir telefonas, faksas, el. p. (jeigu yra) ___________

______________________________________________________________________________;

 

2. Informacija apie tiekiamus vietinei rinkai žuvininkystės produktus:

2.1. produkto pavadinimas, nurodant komercinį žuvų rūšies pavadinimą (lietuviškas ir mokslinis), gamybos metodas ir žvejojimo vieta (vandens telkinio pavadinimas), žvejybai naudoto įrankio pavadinimas, apdorojimo ir išdarinėjimo būdas ________________________________________

______________________________________________________________________________      

______________________________________________________________________________;

 

2.2. žuvininkystės produktų svoris (kg) ______________________________________________;

2.3. pagaminimo data ____________________________________________________________;

(metai, mėnuo, diena)

2.4. minimalus tinkamumo vartoti terminas ___________________________________________;

2.5. laikymo sąlygos _____________________________________________________________.

 

Aš, žemiau pasirašęs, patvirtinu, kad žuvininkystės produktai tvarkyti vadovaujantis Žuvininkystės produktų, tiekiamų mažais kiekiais vietinei rinkai, veterinarijos reikalavimais.

 

 

Tiekėjas                              _____________                 __________________________

 

(parašas)                                                        (vardas ir pavardė)


 

Žuvininkystės produktų, tiekiamų mažais kiekiais

vietinei rinkai, veterinarijos reikalavimų

3 priedas

 

ŽUVŲ KIEKIO, VANDENS TEMPERATŪROS IR VANDENYJE IŠTIRPUSIO DEGUONIES KIEKIO NORMOS, KAI VANDUO TALPYKLOSE NUOLAT PRISOTINAMAS DEGUONIMI

 

Eil. Nr.

 

Žuvų rūšis

 

Vandenyje ištirpusio

 

deguonies kiekis, mg/l

Žuvų kiekis,

 

kg/m3 vandens

Vandens temperatūra, °C

 

1.

Amūrai 

ne mažiau kaip 3 

iki 110 

+5–18 

2.

Eršketai

ne mažiau kaip 3 

iki 50

+5–18

3. 

Karosai

ne mažiau kaip 3

iki 120 

+5–18 

4.

Karpiai

ne mažiau kaip 3 

iki 180

+5–18 

5. 

Lydekos 

ne mažiau kaip 4 

iki 120 

+5–18 

6. 

Lynai 

ne mažiau kaip 3 

iki 170 

+5–18 

7. 

Plačiakakčiai 

ne mažiau kaip 5 

iki 100 

+5–18 

8. 

Šamai 

ne mažiau kaip 3

iki 110 

+5–18 

9. 

Unguriai 

ne mažiau kaip 2,5–3 

iki 130 

+5–18 

10. 

Upėtakiai 

ne mažiau kaip 5 

iki 50 

+5–18 

_________________________