Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, Linijinis piešimas, iliustracija  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2013 M. SAUSIO 11 D. ĮSAKYMO NR. 3D-14 DĖL ŪKINIŲ GYVŪNŲ VEISLIŲ NUSTATYMO PAGAL KRAUJO LAIPSNĮ TVARKOS APRAŠŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. kovo 28 d. Nr. 3D-259

Vilnius

 

 

P a k e i č i u  Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2013 m. sausio 11 d. įsakymą Nr. 3D-14 „Dėl ūkinių gyvūnų veislių nustatymo pagal kraujo laipsnį tvarkos aprašų patvirtinimo“:

1.    Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 19 d. nutarimo Nr. 940 „Dėl Lietuvos Respublikos ūkinių gyvūnų veislininkystės įstatymo įgyvendinimo“ 3 punktą ir vadovaudamasis  Lietuvos Respublikos ūkinių gyvūnų veislininkystės įstatymu bei 2016 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/1012 dėl zootechninių ir genealoginių reikalavimų, taikomų grynaveislių veislinių gyvūnų ir hibridinių veislinių kiaulių veisimui, prekybai jais bei jų genetinės medžiagos produktais ir jų įvežimui į Sąjungą, kuriuo iš dalies keičiami Reglamentas (ES) 652/2014, Tarybos direktyvos 89/608/EEB ir 90/425/EEB bei panaikinami tam tikri gyvūnų veisimo srities aktai, su visais pakeitimais:“.

2.    Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Galvijų veislių nustatymo pagal kraujo laipsnį tvarkos aprašą:

2.1. Pakeičiu 4.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.1. galvijų laikytojai ir (arba) savininkai – teikia Centrui įsigytų galvijų kilmės dokumentų kopijas arba DNR tyrimų protokolų kopijas galvijų kilmei papildyti ir duomenims tikslinti;“.

2.2. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. Jeigu, skaičiuojant galvijų kraujo laipsnį, nežinomos veislės kraujo laipsnio dalies yra mažiau nei 1 proc., ši nežinoma kraujo laipsnio dalis priskiriama įvardytai galvijo veislei, nustatytai po kraujo laipsnio skaičiavimo. Galvijų, kurių nežinomos veislės kraujo dalis lygi 1 proc. ir daugiau, nežinomos veislės kraujo laipsnio dalis priskiriama „nežinoma“ veislei. Kilmės duomenis Centras papildo iš Aprašo 4.1–4.3 papunkčiuose nurodytų subjektų gautų zootechninių pažymėjimų kopijų duomenų, galvijo tėvo duomenis – iš DNR, pagal kurį patvirtinamas galvijo tėvas, protokolo kopijos duomenų. Galvijų, kurių buvo papildyti kilmės duomenys, kraujo laipsnis perskaičiuojamas ir veislės pavadinimas keičiamas automatiškai.

2.3. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8.  Vykdant tos pačios produktyvumo krypties skirtingų veislių kryžminimą, galvijų veislės pavadinimas išlaikomas pagal motiną, kol nustelbiančiosios veislės kraujo laipsnis pasiekia 7/8 arba 87,50 proc.“

2.4. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Vykdant skirtingų produktyvumo krypčių galvijų kryžminimą, ŪGR galvijų veislės pavadinimo skiltyje nurodomas veislės pavadinimas pagal motinos veislės pavadinimą arba atitinkamai „juodmargiai x mėsinių veislių“ arba „žalieji x mėsinių veislių“, nurodant žodį „mišrūnas“ ir kiekvienos veislės, esančios kryžminimo būdu gauto galvijo kilmėje, kraujo laipsnis, kol nustelbiančiosios veislės kraujo laipsnis pasiekia 7/8 arba 87,50 proc. Pasiekus 7/8 arba 87,50 proc. nustelbiančiosios produktyvumo krypties veislių kraujo, priklausomai nuo nustelbiančiosios veislės produktyvumo krypties, atitinkamai nurodomas žodis „pieninis“ arba „mėsinis“. Atlikus kraujo laipsnio apskaičiavimą naujai atvestiems galvijams, kurių veislės pavadinimo skiltyje nurodyta „juodmargiai x mėsinių veislių“ arba „žalieji x mėsinių veislių“, ir nustačius, kad nėra mėsinių veislių kraujo dalių, Centras pakeičia galvijo veislės pavadinimą į tokį, koks buvo artimiausio motininės pusės protėvio veislės pavadinimas.“

2.5. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Galvijo laikytojui ar kitam įgaliotam asmeniui suvedant ŪGR duomenis apie atvestą galviją, veislė sugeneruojama automatiškai, remiantis Centro ŪGR ir ŪGVIS esamais duomenimis, išskyrus galvijų, atvestų vykdant skirtingų produktyvumo krypčių kryžminimą, kaip nustatyta Aprašo 9 punkte.“

2.6. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Asmenys, nesutinkantys su apskaičiuotu galvijo veislės kraujo laipsniu ar veislės pavadinimo keitimu, kreipiasi į Centrą raštu, el. paštu ar kitomis ryšio priemonėmis, nurodydami skundo objektą (galvijo, su kurio nustatytu kraujo laipsniu ar veislės pavadinimu nesutinka, individualų numerį, laikytojo vardą, pavardę / pavadinimą) ir motyvus (kurie, asmens nuomone, Aprašo reikalavimai nustatant kraujo laipsnį ar veislės pavadinimą buvo pažeisti). Centras, per ne ilgesnį kaip 10 d. d. terminą nuo kreipimosi dienos, informuoja pareiškėją apie priimtus sprendimus ir sprendimo motyvus. Asmenys, nesutinkantys su Centro sprendimu, raštu ar elektroniniu paštu gali pateikti skundą dėl Centro sprendimo Žemės ūkio agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – ŽŪA) direktoriaus įsakymu sudarytai Galvijų veislių keitimo komisijai (toliau – Komisija). Į Komisijos posėdžius stebėtojų teisėmis gali būti kviečiami kitų institucijų ir (arba) organizacijų, taip pat veisimo organizacijų atstovai ir (arba) nepriklausomi ekspertai.

2.7. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Komisija, per ne ilgesnį kaip 20 d. d. terminą nuo skundo gavimo dienos, įvertinusi skundo pagrįstumą ir nustačiusi, kad skaičiuojant kraujo laipsnį arba nustatant veislę nebuvo laikomasi Aprašo reikalavimų, priima rekomendacinio pobūdžio sprendimą. Galutinę išvadą per 10 d. d. nuo Komisijos sprendimo gavimo dienos suformuoja ŽŪA direktorius ir pateikia ją Centrui, kopiją – skundą pateikusiam asmeniui ir galvijo laikytojui. Jei ŽŪA direktoriaus išvadoje nurodyta, kad pareiškėjo skundas pagrįstas, Centras per 5 d. d. ištaiso duomenis, dėl kurių priimta išvada. ŽŪA direktoriaus sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka apygardos administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo gavimo dienos.

3.    Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Avių ir ožkų veislių nustatymo pagal kraujo laipsnį tvarkos aprašą:

3.1. Pakeičiu 5.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.1. avių ir (arba) ožkų laikytojai ir (arba) savininkai – teikia Centrui įsigytų avių ir ožkų kilmės dokumentų kopijas, DNR tyrimų protokolų kopijas avių arba ožkų kilmei papildyti ir duomenims tikslinti;“.

3.2. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Jei yra nežinomų protėvių, avių, ožkų, kraujo laipsnis skaičiuojamas įtraukiant „nežinomą“ (X) veislę. Jeigu avių ir ožkų kilmėje „nežinomos“ (X) veislės kraujo laipsnis yra mažiau nei 1 proc., ši „nežinoma“ (X) kraujo laipsnio dalis priskiriama gyvulio veislei (pvz., Lietuvos juodgalvių, zaaneno ar kt.). Kilmės duomenis Centras papildo iš Aprašo 5.1–5.4 papunkčiuose nurodytų subjektų gautais zootechninių pažymėjimų kopijų duomenimis, avių, ožkų tėvo ir (arba) motinos duomenis papildo DNR, kuriuo patvirtinamas avies, ožkos tėvas ir (arba) motina, protokolo kopijos duomenimis. Avių, ožkų, kurių buvo papildyti kilmės duomenys, kraujo laipsnis perskaičiuojamas ir veislės pavadinimas keičiamas automatiškai. Atlikus kraujo laipsnio apskaičiavimą naujai užregistruotoms avims ir ožkoms ir nustačius, kad nėra pasirinktos veislės kraujo dalių, Centras pakeičia veislės pavadinimą į tokį, koks buvo artimiausio motininės pusės protėvio veislės pavadinimas.

3.3. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Asmenys, nesutinkantys su apskaičiuotu avies ar ožkos veislės kraujo laipsniu ar veislės pavadinimo keitimu, kreipiasi į Centrą raštu, el. paštu ar kitomis ryšio priemonėmis, nurodydami skundo objektą (avies ar ožkos, su kurios nustatytu kraujo laipsniu ar veislės pavadinimu nesutinka, individualų numerį, laikytojo vardą, pavardę / pavadinimą) ir motyvus (kurie, asmens nuomone, Aprašo reikalavimai nustatant kraujo laipsnį ar veislės pavadinimą buvo pažeisti). Centras, per ne ilgesnį kaip 10 d. d. terminą nuo kreipimosi dienos, informuoja pareiškėją apie priimtus sprendimus ir sprendimo motyvus. Asmenys, nesutinkantys su Centro sprendimu, raštu ar elektroniniu paštu gali pateikti skundą dėl Centro sprendimo Žemės ūkio agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – ŽŪA) direktoriaus įsakymu sudarytai Avių ir ožkų veislių keitimo komisijai (toliau – Komisija). Į Komisijos posėdžius stebėtojų teisėmis gali būti kviečiami kitų institucijų ir (arba) organizacijų, taip pat veisimo organizacijų atstovai ir (arba) nepriklausomi ekspertai.

3.4. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Komisija, per ne ilgesnį kaip 20 d. d. terminą nuo skundo gavimo dienos, įvertinusi skundo pagrįstumą ir nustačiusi, kad skaičiuojant kraujo laipsnį arba nustatant veislę nebuvo laikomasi Aprašo reikalavimų, priima rekomendacinio pobūdžio sprendimą. Galutinę išvadą per 10 d. d. nuo Komisijos sprendimo gavimo dienos suformuoja ŽŪA direktorius ir pateikia ją Centrui, kopiją – skundą pateikusiam asmeniui ir avies ar ožkos laikytojui. Jei ŽŪA direktoriaus išvadoje nurodyta, kad pareiškėjo skundas pagrįstas, Centras per 5 d. d. ištaiso duomenis, dėl kurių priimta išvada. ŽŪA direktoriaus sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka apygardos administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo gavimo dienos.“

4.    Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Arklinių šeimos gyvūnų kraujo dalių pagal veisles nustatymo tvarkos aprašą:

4.1. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Asmenys, nesutinkantys su apskaičiuotomis arklinių šeimos gyvūno veislės kraujo dalimis, kreipiasi į Centrą raštu, el. paštu ar kitomis ryšio priemonėmis, nurodydami skundo objektą (arklinių šeimos gyvūno, su kurio apskaičiuotomis kraujo dalimis nesutinka, individualų numerį, laikytojo vardą, pavardę / pavadinimą) ir motyvus (kurie, asmens nuomone, Aprašo reikalavimai nustatant kraujo laipsnį ar veislės pavadinimą buvo pažeisti). Centras, per ne ilgesnį kaip 10 d. d. terminą nuo kreipimosi dienos, informuoja pareiškėją apie priimtus sprendimus ir sprendimo motyvus. Asmenys, nesutinkantys su Centro sprendimu, raštu ar elektroniniu paštu gali pateikti skundą dėl Centro sprendimo Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – ŽŪA) direktoriaus įsakymu sudarytai Arklinių šeimos gyvūnų kraujo dalių nustatymo komisijai (toliau – Komisija). Į Komisijos posėdžius stebėtojų teisėmis gali būti kviečiami kitų institucijų ir (arba) organizacijų, taip pat veisimo organizacijų atstovai ir (arba) nepriklausomi ekspertai.

4.2. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Komisija, per ne ilgesnį kaip 20 d. d. terminą nuo skundo gavimo dienos, įvertinusi skundo pagrįstumą ir nustačiusi, kad skaičiuojant kraujo dalis nebuvo laikomasi Aprašo reikalavimų, priima rekomendacinio pobūdžio sprendimą. Galutinę išvadą per 10 d. d. nuo Komisijos sprendimo gavimo dienos suformuoja ŽŪA direktorius ir pateikia ją Centrui, kopiją – skundą pateikusiam asmeniui ir arklinių šeimos gyvūno laikytojui. Jei ŽŪA direktoriaus išvadoje nurodyta, kad pareiškėjo skundas pagrįstas, Centras per 5 d. d. ištaiso duomenis, dėl kurių priimta išvada. ŽŪA direktoriaus sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka apygardos administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo gavimo dienos.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                                 Kęstutis Navickas