MUITINĖS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

GENERALINIS DIREKTORIUS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIO DIREKTORIAUS 2004 M. GEGUŽĖS 27 D. ĮSAKYMO NR. 1B-569 „DĖL MOKESČIŲ MOKĖTOJŲ MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS MUITINĖJE PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKA, BEVILTIŠKŲ MOKESTINIŲ NEPRIEMOKŲ REVIZAVIMO BEI APSKAITOS TAISYKLIŲ BEI MOKESČIŲ MOKĖTOJO MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS PRIVERSTINIO IŠIEŠKOJIMO IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMO METODIKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. lapkričio 30 d. Nr. 1B-1064

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Mokesčių mokėtojų mokestinės nepriemokos pripažinimo beviltiška, beviltiškų mokestinių nepriemokų revizavimo ir apskaitos taisykles, patvirtintas Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2004 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. 1B-569 „Dėl Mokesčių mokėtojų mokestinės nepriemokos muitinėje pripažinimo beviltiška, beviltiškų mokestinių nepriemokų revizavimo bei apskaitos taisyklių bei Mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos priverstinio išieškojimo išlaidų apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“, ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. Šis įsakymas įsigalioja 2018 m. gruodžio 1 d.

 

 

Generalinis direktoriaus pavaduotojas,

atliekantis generalinio direktoriaus funkcijas                                                              Jonas Miškinis

 

 

PATVIRTINTA

Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos generalinio direktoriaus

2004 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. 1B-569

(Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos generalinio direktoriaus

2018 m. lapkričio 30 d. įsakymo Nr. 1B-1064

redakcija)

 

MOKESČIŲ MOKĖTOJŲ MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS MUITINĖJE PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKA, BEVILTIŠKŲ MOKESTINIŲ NEPRIEMOKŲ REVIZAVIMO BEI APSKAITOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos pripažinimo beviltiška, beviltiškų mokestinių nepriemokų revizavimo bei apskaitos taisyklių (toliau – Taisyklės) tikslas – reglamentuoti muitų, mokesčių ir su mokesčiais susijusių sumų nepriemokų pripažinimą beviltiškomis.

2. Muitų mokestinė nepriemoka pripažįstama beviltiška, kai ji atitinka Lietuvos Respublikos Mokesčių administravimo įstatymo (toliau – Mokesčių administravimo įstatymas) 113 straipsnio 1 dalies 1 punkte išdėstytus pagrindus.

3. Kitų mokesčių ir su mokesčiais susijusių sumų nepriemoka pripažįstama beviltiška, kai ji atitinka Mokesčių administravimo įstatymo 113 straipsnio 1 dalyje išdėstytus pagrindus.

4. Beviltiška mokestinė nepriemoka apskaitoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos muitinės Mokesčių fondo apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2016 m. gruodžio 23 d. įsakymu
Nr. 1B-1073 „Dėl Lietuvos Respublikos muitinės mokesčių fondo apskaitos taisyklių patvirtinimo“.

5. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

5.1. Atsakingas darbuotojas – teritorinės muitinės Mokesčių apskaitos ir išieškojimo skyriaus darbuotojas, kuriam pavesta rengti sprendimų projektus dėl mokestinės nepriemokos pripažinimo beviltiška ir tvarkyti jų apskaitą.

5.2. Muitaiskolas muitinei sudarantys importo ir eksporto muitai (toliau – muitai), kaip jie apibrėžti 2013 m. spalio 9  d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas (nauja redakcija) (OL 2013 L 269, p. 1) (toliau – Sąjungos muitinės kodeksas), 5 straipsnio 20 ir 21 punktuose.

6. Kitos Taisyklės vartojamos sąvokos apibrėžtos Sąjungos muitinės kodekse, Lietuvos Respublikos muitinės įstatyme ir Mokesčių administravimo įstatyme.

 

II SKYRIUS

MOKESČIŲ MOKĖTOJO MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS
PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKA PROCEDŪRA

PAŽINIMO BEVILTIŠKA PROCEDŪRA

7. Mokestinės nepriemokos pripažinimo beviltiška procedūrą vykdo teritorinės muitinės Mokesčių apskaitos ir išieškojimo skyriaus darbuotojai, atsakingi už nepriemokų išieškojimo funkcijų vykdymą.

8. Nustačius, kad:

8.1. mokestinė nepriemoka gali būti pripažinta beviltiška pagal Mokesčių administravimo įstatymo 113 straipsnio 1 dalies 1 punktą, teritorinės muitinės direktoriui (jo įgaliotam asmeniui) pateikiama:

8.1.1. sprendimo pripažinti mokestinę nepriemoką beviltiška projektas;

8.1.2. dokumentai, patvirtinantys turto (įskaitant pinigines lėšas) neradimo ar rasto turto nelikvidumo faktą (turto neradimo aktai, antstolių pateikti aktai bei kiti dokumentai);

8.2. mokestinė nepriemoka atitinka Mokesčių administravimo įstatymo 113 straipsnio 1 dalies 2 punktą, t. y. mokestinė nepriemoka yra mažesnė nei priverstinio išieškojimo išlaidos, kurios yra apskaičiuojamos vadovaujantis Mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos priverstinio išieškojimo išlaidų apskaičiavimo metodika, patvirtinta Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2004 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. 1B-569 „Dėl Mokesčių mokėtojų mokestinės nepriemokos muitinėje pripažinimo beviltiška, beviltiškų mokestinių nepriemokų revizavimo bei apskaitos taisyklių bei Mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos priverstinio išieškojimo išlaidų apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“, ji laikoma beviltiška ir priverstinio išieškojimo veiksmai neinicijuojami;

8.3. mokestinė nepriemoka gali būti pripažinta beviltiška pagal Mokesčių administravimo įstatymo 113 straipsnio 1 dalies 3 punktą (fizinio asmens sunki ekonominė (socialinė) padėtis įvertinama pagal minėtame punkte nurodytus kriterijus ir patikrinama ar asmens, jo sutuoktinio ir kitų šeimos narių mėnesio pajamos (jų sumos vidurkis per mėnesį einamaisiais metais arba per paskutinius 6 mėnesius, atskaičius mokesčius), skaičiuojant vienam šeimos nariui, neviršija 80 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio, asmuo ir (arba) jo sutuoktinis turi ne daugiau kaip vieną būstą, kurio normatyvas yra 60 kv. m būsto naudingojo ploto vienam iš sutuoktinių, pridedant 15 kv. m kitam sutuoktiniui, asmuo ir (arba) jo sutuoktinis turi ne daugiau kaip vieną žemės sklypą (žemės sklypas, kuriame yra būstas (statinys), nevertinamas kaip atskiras objektas), kurio normatyvai asmeniui: miestuose – 6 arai, miesteliuose ir kaimuose – 25 arai, asmuo ir (arba) jo sutuoktinis turi vieną transporto priemonę), teritorinės muitinės direktoriui (jo įgaliotam asmeniui) pateikiama:

8.3.1. sprendimo pripažinti mokestinę nepriemoką beviltiška projektas;

8.3.2. kompetentingų institucijų išduoti dokumentai, patvirtinantys, kad fizinis asmuo arba individualios (personalios) įmonės savininkas, ūkinės bendrijos narys yra sulaukęs pensinio amžiaus, yra neįgalusis, jam reikalingas gydymas, medicininė profilaktika ir reabilitacija arba kad asmuo yra bedarbis, gauna socialinę pašalpą, taip pat dokumentus, kuriuose būtų pateikti duomenys apie asmens ir jo šeimos gaunamas pajamas, turimą turtą (reikalingus dokumentus turi pateikti pats mokesčių mokėtojas).

9. Teritorinės muitinės direktorius (jo įgaliotas asmuo), atsižvelgdamas į siūlomą mokestinės nepriemokos pripažinimo beviltiška pagrindą, priima sprendimą pripažinti mokestinę nepriemoką beviltiška.

10. Apie tai, kad mokestinė nepriemoka teritorinės muitinės direktoriaus (arba jo įgalioto asmens) sprendimu pripažinta beviltiška, mokesčių mokėtojas neinformuojamas, išskyrus atvejus, kai sprendimas priimamas mokesčių mokėtojo prašymu.

 

III SKYRIUS

PRIPAŽINTOS BEVILTIŠKA MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS REVIZAVIMO PROCEDŪRA

 

11. Mokesčio mokėtojo beviltiška mokestinė nepriemoka yra revizuojama, atsižvelgiant į šios mokestinės nepriemokos pripažinimo beviltiška pagrindą:

11.1. Jei sprendimas dėl muitų ir kitų mokesčių ir su mokesčiais susijusių sumų nepriemokos buvo priimtas, vadovaujantis Mokesčių administravimo įstatymo 113 straipsnio 1 dalies 1 ir 3 punktais, tai šios nepriemokos revizuojamos ne rečiau kaip kartą per metus, atliekama turto paieška ir (arba) vertinama fizinio asmens, individualios (personalinės) įmonės savininko arba ūkinės bendrijos nario ekonominė (socialinė) padėtis ir kt.) ir įforminama laisvos formos pažyma, kurioje nurodomi turto neradimo ar rasto turto nerealizavimo faktai bei pridedami patvirtinantys dokumentai (turto neradimo aktai, antstolių pateikti aktai ir kiti dokumentai), kompetentingų institucijų išduotos pažymos ir dokumentai.

11.2. Jeigu atliekant turto paiešką ir (arba) įvertinus fizinio asmens, individualios (personalinės) įmonės savininko arba ūkinės bendrijos nario ekonominę (socialinę) padėtį nustatoma, kad yra galimybė išieškoti beviltiška pripažintą mokestinę nepriemoką (asmuo pasveiko,

pripažintas darbingu arba buvęs bedarbis pradėjo dirbti ir gauna darbo užmokestį, pagerėjo individualios (personalinės) įmonės savininko arba ūkinės bendrijos nario ekonominė (socialinė) padėtis ir kt.), mokestinė nepriemoka išieškoma teisės aktų nustatyta tvarka.

11.3. Jei mokestinė nepriemoka pripažinta beviltiška, vadovaujantis Mokesčių administravimo įstatymo 113 straipsnio 1 dalies 2 punktu, tai ši nepriemoka revizuojama nuolat. Kai mokesčių mokėtojo bendra mokestinė nepriemoka tampa didesnė nei apskaičiuotos priverstinio išieškojimo išlaidos, ši mokestinė nepriemoka išieškoma teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________________________