LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PINIGŲ, KITŲ VERTYBIŲ BEI VERTYBINIŲ POPIERIŲ APSKAITOS, SAUGOJIMO, GRĄŽINIMO IR PERDAVIMO Į VALSTYBĖS PAJAMAS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. rugpjūčio 11 d. Nr. 2-182

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos įstatymo 10 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos darbo reglamento, patvirtinto Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus 2009 m. rugsėjo 21 d. įsakymu Nr. 2-232 „Dėl Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos darbo reglamento patvirtinimo“, 4 punktu ir siekdamas užtikrinti Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyboje (toliau – STT) tinkamą pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių apskaitos, saugojimo, grąžinimo ir perdavimo į valstybės pajamas tvarką:

1. T v i r t i n u Pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių apskaitos, saugojimo, grąžinimo ir perdavimo į valstybės pajamas tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u r o d a u STT Informacinių technologijų valdybos Informacinių sistemų ir programavimo skyriui iki 2021 m. rugsėjo 1 d. sukurti STT dokumentų valdymo sistemoje pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, kurie laikinai saugomi STT Biudžeto ir finansų skyriuje, apskaitos knygą.

3. P a v e d u paskelbti šį įsakymą:

3.1. STT Veiklos administravimo valdybos Pirkimų ir dokumentų valdymo skyriui – Teisės aktų registre.

3.2. STT Komunikacijos skyriui – STT interneto svetainėje.

4. P r i p a ž į s t u netekusiu galios STT direktoriaus 2017 m. rugsėjo 15 d. įsakymą Nr. 2-327 „Dėl pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių apskaitos, saugojimo, grąžinimo ir perdavimo į valstybės pajamas tvarkos patvirtinimo“.

5. N u s t a t a u, kad šis įsakymas, išskyrus 2 punktą, įsigalioja nuo 2021 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

L. e. direktoriaus pareigas                                                                                       Jovitas Raškevičius

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų

tarnybos direktoriaus 2021 m. rugpjūčio 11 d.

įsakymu Nr. 2-182

 

 

PINIGŲ, KITŲ VERTYBIŲ BEI VERTYBINIŲ POPIERIŲ APSKAITOS, SAUGOJIMO, GRĄŽINIMO IR PERDAVIMO Į VALSTYBĖS PAJAMAS

TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių apskaitos, saugojimo, grąžinimo ir perdavimo į valstybės pajamas tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, dėl kurių Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (toliau – STT) pareigūnai yra surašę apžiūros protokolus arba į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota civiliniam ieškiniui, galimam turto konfiskavimui ar išplėstiniam turto konfiskavimui užtikrinti arba dėl kurių yra priimtas sprendimas juos perduoti laikinai saugoti STT Biudžeto ir finansų skyriuje, apskaitos, saugojimo, grąžinimo savininkams ir perdavimo į valstybės pajamas tvarką.

2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (toliau – BPK) ir kitais teisės aktais.

3. STT Biudžeto ir finansų skyriuje saugomi:

3.1. paimti pinigai, taurieji metalai, brangakmeniai, kiti juvelyriniai bei puošnieji akmenys ir dirbiniai, iš jų kitos vertybės bei Lietuvos Respublikos ir kitų šalių vertybiniai popieriai (obligacijos, vekseliai, akcijos ir kt.), dėl kurių surašyti apžiūros protokolai, vadovaujantis BPK 207 straipsniu (toliau – pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, dėl kurių surašyti apžiūros protokolai);

3.2. pinigai, taurieji metalai, brangakmeniai, kiti juvelyriniai bei puošnieji akmenys ir dirbiniai, iš jų kitos vertybės bei Lietuvos Respublikos ir kitų šalių vertybiniai popieriai (obligacijos, vekseliai, akcijos ir pan.), į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota civiliniam ieškiniui, galimam turto konfiskavimui ar išplėstiniam turto konfiskavimui užtikrinti, vadovaujantis BPK 151 straipsniu (toliau – pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota);

3.3. pinigai, taurieji metalai, brangakmeniai, kiti juvelyriniai bei puošnieji akmenys ir dirbiniai, iš jų kitos vertybės bei Lietuvos Respublikos ir kitų šalių vertybiniai popieriai (obligacijos, vekseliai, akcijos ir kt.), kurie neturi savininko ar savininkas nežinomas ir teisės aktų nustatyta tvarka gali būti inicijuotas procesas dėl jų pripažinimo bešeimininkiu (toliau – pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, kurie neturi savininko ar savininkas nežinomas).

4. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

4.1.Darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą – STT direktoriaus įsakymu paskirtas STT Biudžeto ir finansų skyriaus darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių apskaitą, saugojimą, grąžinimą bei perdavimą į valstybės pajamas.

4.2. STT pareigūnas – pareigūnas, atliekantis ikiteisminį tyrimą arba nagrinėjantis STT gautus skundus, pareiškimus ar pranešimus apie galimai padarytas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas.

4.3. STT pareigūnas, atsakingas už STT slaptų ikiteisminio tyrimo veiksmų lėšų apskaitą – STT direktoriaus įsakymu paskirtas pareigūnas, atsakingas už STT slaptiems ikiteisminio tyrimo veiksmams skirtų lėšų apskaitą atitinkamame STT ikiteisminio tyrimo padalinyje.

4.4. TKV atsakingas pareigūnas – STT Tyrimų koordinavimo valdybos pareigūnas, kuriam pavesta atlikti ikiteisminių tyrimų ir teismų sprendimų stebėseną.

5. Kitos šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos teisės aktuose vartojamas sąvokas.

6. Pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, nurodyti šio Tvarkos aprašo 3 punkte, saugomi seifuose (metalinėse spintose). Patalpose, kuriose yra seifai, užtikrinamas saugomų pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumas nuo galimo įsilaužimo ar sunaikinimo, įrengta apsaugine signalizacija. Patalpos turi atitikti bendruosius statybos, priešgaisrinės saugos, apsaugos ir higienos reikalavimus, nustatytus teisės aktuose.

7. Jeigu teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, priima sprendimą konfiskuoti STT saugomus pinigus, kitas vertybes ar vertybinius popierius arba pripažįsta konfiskuotinu turtu, arba kitais atvejais, kai pinigai, kitos vertybės ar vertybiniai popieriai konfiskuojami, įsigaliojus teismo sprendimui vadovaujamasi Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklės) ir kitais teisės aktais.

8. Už STT saugomų pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių apskaitą, saugojimą ir grąžinimą ar perdavimą į valstybės pajamas atsako darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą.

9. Keičiantis darbuotojui, atsakingam už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, STT direktoriaus įsakymu sudaroma komisija, kuri teisės aktų nustatyta tvarka atlieka pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, saugomų STT Biudžeto ir finansų skyriuje, inventorizaciją.

 

II SKYRIUS

PINIGŲ, KITŲ VERTYBIŲ BEI VERTYBINIŲ POPIERIŲ PRIĖMIMAS SAUGOTI

 

10. Pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai STT Biudžeto ir finansų skyriui perduodami STT pareigūno ar prokuroro rašytiniu sprendimu ne vėliau kaip penktą darbo dieną po to, kai:

10.1. dėl jų buvo surašyti apžiūros protokolai arba jie buvo paimti dėl laikino nuosavybės teisės į juos apribojimo;

10.2. po jų ekspertinio tyrimo ar panaudojimo atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, jei tokie yra būtini;

10.3. pasibaigus nutarimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą apskundimo terminams ir nepriėmus sprendimo panaikinti nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.

11. Iki kreipimosi į teismą dėl pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, kurie neturi savininko ar savininkas nežinomas, pripažinimo bešeimininkiu, STT pareigūnas, perdavęs juos STT Biudžeto ir finansų skyriui, privalo imtis visų galimybių šio turto savininkui nustatyti.

STT pareigūnas atlikęs papildomas priemones pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, nurodytų Tvarkos aprašo 3.3 punkte, savininkui nustatyti, privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po atliktų priemonių, raštu informuoti (nurodydamas atliktas priemones; ar pavyko nustatyti savininką, jei taip, nurodydamas savininko asmens duomenis) STT Biudžeto ir finansų skyrių, kuris informaciją perduoda STT Teisės skyriui Tvarkos aprašo 32 punkte nustatyta tvarka.

12. Pinigai, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota, ne vėliau kaip penktą darbo dieną po to, kai dėl jų buvo priimti procesiniai sprendimai, taip pat gali būti perduodami STT pareigūnui, atsakingam už STT ikiteisminio tyrimo veiksmų lėšų apskaitą, kuris šiuos pinigus ne vėliau kaip kitą dieną įneša į išduotą STT banko kortelės sąskaitą. Pinigai STT pareigūnui, atsakingam už STT ikiteisminio tyrimo veiksmų lėšų apskaitą, perduodami surašant priėmimo–perdavimo aktą (3 priedas). STT pareigūnas tą pačią dieną, kai pinigai įnešami į išduotą STT banko kortelės sąskaitą, STT Biudžeto ir finansų skyriui per darbo su dokumentais ir užduočių tvarkymo sistemą („Doclogix“) (toliau – Dokumentų valdymo sistema) pateikia procesinį sprendimą ir pasirašytą priėmimo–perdavimo aktą (3 priedas). Darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, patikrina, ar procesiniame sprendime nurodyta pinigų suma sutampa su banko išraše nurodyta suma ne vėliau kaip kitą darbo dieną perveda lėšas į depozitinių lėšų sąskaitą banke.

13. Darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, priimdamas pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius, dėl kurių surašyti apžiūros protokolai, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota arba kurie neturi savininko ar savininkas nežinomas, jeigu jie nėra supakuoti (kaip elgtis su supakuotais nurodyta Tvarkos aprašo 44 punkte), privalo patikrinti, ar visi perduodami pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai yra įrašyti kartu su jais pateiktame procesiniame sprendime ir tik po to išrašo kvitą (1 priedas). Kvitai (1 priedas) yra numeruoti blankai, apskaitomi ir saugomi STT kasoje. Tais atvejais, kai kvitai (1 priedas) yra nenumeruoti blankai (word variantai), jie registruojami chronologine tvarka Bendrajame trumpai saugomų dokumentų registre. Kvitas (1 priedas) išrašomas trimis egzemplioriais:

13.1. Pirmas kvito egzempliorius pridedamas prie ikiteisminio tyrimo (baudžiamosios bylos, atsisakymo pradėti ikiteisminį tyrimą) medžiagos, prieš tai skaitmeninamas ir įkeliamas į Pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių apskaitos knygą (toliau – Apskaitos knyga).

13.2. Antras kvito egzempliorius:

13.2.1. perduodant pinigus, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota arba kurie neturi savininko ar savininkas nežinomas, pridedamas prie kasos arba banko dokumentų;

13.2.2. perduodant pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius, dėl kurių surašyti apžiūros protokolai, ir kitas vertybes bei vertybinius popierius, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota arba kurie neturi savininko arba savininkas nežinomas, įdedami į voką ar paketą su pinigais, vertybėmis ar vertybiniais popieriais;

13.2.3. perduodant pinigus Tvarkos aprašo 12 punkto nustatyta tvarka, pridedamas prie banko dokumentų.

13.3. Trečias kvito egzempliorius įteikiamas pinigų, kitų vertybių ar vertybinių popierių savininkui, jei toks yra.

Jeigu pinigai įnešami į išduotą STT banko kortelės sąskaitą Tvarkos aprašo 12 punkte nustatyta tvarka, darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, tą pačią dieną išsiunčia kvito pirmą ir trečią egzempliorių ikiteisminį tyrimą atliekančiam STT pareigūnui.

14. Kvitas (1 priedas) užpildomas laikantis šių reikalavimų:

14.1. Eilutėje „Ikiteisminio tyrimo (baudžiamosios bylos, kito dokumento) Nr.“ įrašomas ikiteisminio tyrimo (baudžiamosios bylos) numeris, jei yra priimti pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, nurodyti šio Tvarkos aprašo 3.3 punkte – kito oficialaus dokumento numeris.

14.2. Eilutėje priėmė“ įrašoma darbuotojo, atsakingo už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, vardas ir pavardė, pareigos ir kvito pabaigoje darbuotojas pasirašo.

14.3. Eilutėje „perdavė“ įrašomi STT pareigūno, perduodančio saugoti pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius, vardas ir pavardė, pareigos ir kvito pabaigoje pareigūnas pasirašo.

14.4. Eilutėje „pagal“ įrašomas procesinio sprendimo dokumento pavadinimas, data, numeris, sprendimą priėmusio subjekto pavadinimas.

14.5. Eilutėje „paimta“ įrašomi asmens, iš kurio paimti pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, duomenys (vardas ir pavardė), jei pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai paimti iš juridinio asmens – pavadinimas, kiti rekvizitai, kurie išrašomi iš STT pareigūno ar prokuroro sprendimo. Jei perduodami pinigai, kitos vertybes bei vertybiniai popieriai, kurie neturi savininko ar savininkas nežinomas, įrašoma „savininkas nežinomas“.

14.6. Priimti pinigai, dėl kurių surašyti apžiūros protokolai, sugrupuojami pagal nominalus ir aprašomi nurodant valiutos pavadinimą, kiekį, nominalą, bendrą sumą, banknotų serijas ir numerius (priimtų pinigų, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota, įrašoma tik suma).

Jei priimta daugiau nei 20 banknotų, jie detaliai aprašomi laisvos formos priede. Pvz., pirmiausia aprašomas didžiausio nominalo banknotas(-ai), paskui – smulkesnio nominalo, analogiškai aprašomos priimtos monetos, centai. Priedas registruojamas Bendrajame trumpai saugomų finansinių dokumentų registre ir pridedamas prie kvito. Priimtų pinigų, kurie nėra daiktiniai įrodymai ir STT pareigūno ar prokuroro rašytiniu sprendimu perduoti STT Biudžeto ir finansų skyriui, detaliai aprašyti nereikia.

14.7. Taurieji metalai, brangakmeniai, kiti juvelyriniai bei puošnieji akmenys ir dirbiniai iš jų, kitos vertybės aprašomi nurodant rūšį, kiekį vienetais, svorį, spalvą, ypatingas žymes ar individualius požymius.

Jei priimta daugiau nei 20 vienetų vertybių, jos detaliai aprašomos laisvos formos priede. Pvz., pirmiausia aprašomos vienos rūšies materialinės vertybės, pradedant nuo brangiausios, jei žinoma kaina, ir pan. Priedas registruojamas Bendrajame trumpai saugomų finansinių dokumentų registre ir pridedamas prie kvito.

14.8. Lietuvos Respublikos ir kitų šalių priimti vertybiniai popieriai aprašomi nurodant tikslų pavadinimą, kiekį, nominalą, seriją ir numerį, išrašymo bei galiojimo laiką.

Jei priimta daugiau nei 20 vienetų vertybinių popierių, jie detaliai aprašomi laisvos formos priede. Priedas registruojamas Bendrajame trumpai saugomų finansinių dokumentų registre ir pridedamas prie kvito.

15. Kiekvieno atvejo (įvykio arba asmens) pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai laikomi atskiruose vokuose arba paketuose. Ant voko arba paketo užrašomas kvito numeris.

 

III SKYRIUS

PINIGŲ, KITŲ VERTYBIŲ BEI VERTYBINIŲ POPIERIŲ APSKAITA IR SAUGOJIMAS

 

16. Pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai įtraukiami į apskaitą.

17. Apskaitos knyga yra pildoma Dokumentų valdymo sistemoje. Šią knygą pildo ir reikalingus dokumentus įkelia darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą.

Lietuvos teismų informacinėje sistemoje (LITEKO) įkeltus priimtus teismo nuosprendžius ar nutartis dėl baudžiamųjų bylų, kuriose yra pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugomų STT Biudžeto ir finansų skyriuje, į Apskaitos knygą įkelia TKV atsakingas pareigūnas.

18. Apskaitos knygos skiltyse nurodoma:

18.1. įrašo numeris (chronologine tvarka);

18.2. ikiteisminio tyrimo (baudžiamosios bylos, kito oficialaus dokumento) numeris;

18.3. asmens, iš kurio paimti pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, vardas ir pavardė, asmens kodas (juridinio asmens pavadinimas, kiti rekvizitai), jei toks asmuo yra žinomas;

18.4. kas priimta saugoti (trumpas aprašymas). Priimant supakuotus pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius, įrašoma „vokas“ arba „paketas“ ir jei „vokas“ arba „paketas“ turi identifikacinį numerį, šalia žodžio „vokas“ arba „paketas“ įrašomas ir jo identifikacinis numeris;

18.5. pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių kiekis;

18.6. pareigūno, perdavusio pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius, vardas ir pavardė, pareigos;

18.7. priėmimo saugoti data;

18.8. perdavimo–priėmimo kvito (priėmimo–perdavimo akto) numeris;

18.9. pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugojimo vieta;

18.10. skiltyje „Dokumentai“ įkeliami visi su pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių priėmimu, apskaita, saugojimu, grąžinimu ir perdavimu susiję dokumentai (raštai, kvitai ir kt.);

18.11. skiltyje „Pastabos“ nurodoma, kam ir kada grąžinti (perduoti) saugomi pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai (savininkui; asmeniui, iš kurio jie buvo paimti; STT pareigūnui; Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) ar kitoms institucijoms), nurodant asmens vardą ir pavardę (pareigūno pareigas) arba dokumento, kurio pagrindu grąžinti (perduoti) pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, sudarytoją, pavadinimą, datą ir numerį.

19. Prieiga prie Apskaitos knygos yra suteikiama:

19.1. STT Centrinės tyrimų, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių valdybų viršininkams;

19.2. STT Centrinės tyrimų, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių valdybos Ikiteisminio tyrimo skyrių viršininkams ir STT Pranešimų nagrinėjimo skyriaus viršininkui.

20. Pinigai, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota ir kurie nebuvo įnešti į STT depozitinių lėšų sąskaitą Tvarkos aprašo 12 punkte nustatyta tvarka, įnešami į depozitinių lėšų sąskaitą banke ne vėliau kaip kitą darbo dieną. Depozitinių lėšų sąskaitos apskaita vedama pagal kiekvieną asmenį, iš kurio paimti pinigai. Visi kiti pinigai, vertybės bei vertybiniai popieriai, nurodyti šio Tvarkos aprašo 3 punkte, neįnešti į depozitinių lėšų sąskaitą banke, saugomi seifuose (metalinėse spintose).

21. Visi su pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugojimu susiję dokumentai saugomi 10 metų po galutinio procesinio sprendimo įvykdymo dienos.

 

IV SKYRIUS

PINIGŲ, KITŲ VERTYBIŲ BEI VERTYBINIŲ POPERIŲ GRĄŽINIMAS AR PERDAVIMAS

 

Pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių grąžinimo ir perdavimo bendrosios nuostatos

22. Pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai gali būti grąžinami pagal ikiteisminį tyrimą atliekančio (atlikusio) pareigūno sprendimą arba kai BPK nustatyta tvarka yra priimtas atitinkamas sprendimas, kuris yra pagrindas grąžinti pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius.

23. Pinigai, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota ir kurie buvo įnešti į depozitinių lėšų sąskaitą, grąžinami išmokant STT kasoje arba banko pavedimu.

24. Pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, dėl kurių surašyti apžiūros protokolai, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota ar kurie neturi savininko arba savininkas nežinomas, neįnešti į depozitinių lėšų sąskaitą banke gali būti grąžinami banko pavedimu arba išrašant kvitą (2 priedas). Grąžinimo kvitą užpildo darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą. Kvitas užpildomas dviem egzemplioriais, jame nurodomi gavėjo vardas ir pavardė, asmens kodas, grąžinimo pagrindas, pateikiamas aprašymas. Kvitą pasirašo darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, ir asmuo, atsiimantis pinigus, kitas vertybes ar vertybinius popierius. Kvitai registruojami chronologine tvarka Bendrajame trumpai saugomų finansinių dokumentų registre. Pirmasis kvito egzempliorius saugomas STT Biudžeto ir finansų skyriuje, o antrasis įteikiamas asmeniui, atsiimančiam pinigus, kitas vertybes ar vertybinius popierius. Jei ikiteisminis tyrimas (baudžiamoji byla) nėra baigtas, tačiau yra priimti procesiniai sprendimai dėl pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių grąžinimo, surašomas trečias kvito egzempliorius, kuris pridedamas prie ikiteisminio tyrimo (baudžiamosios bylos) medžiagos.

 

Pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių grąžinimo ir perdavimo tvarka

 

25. Pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai perduodami teismui pagal raštišką teisėjo pareikalavimą, o STT pareigūno ar prokuroro ikiteisminio tyrimo veiksmams arba ekspertizei atlikti ar specialisto išvadai gauti – pagal STT pareigūno ar prokuroro raštišką pareikalavimą. Kitoms ikiteisminio tyrimo įstaigoms ar kitoms įstaigoms pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai perduodami teismui priėmus nutartį arba prokurorui priėmus nutarimą pavesti atlikti ikiteisminį tyrimą kitai ikiteisminio tyrimo įstaigai ar surašius kitą pavedimą.

26. STT pinigai, panaudoti kaip kyšio dalykas, STT pareigūno ar prokuroro sprendimu gali būti grąžinami STT toliau naudoti kriminalinėje žvalgyboje ar ikiteisminiame tyrime nepasibaigus bylos procesui.

27. Pagal įsiteisėjusį nutarimą ar nutartį nutraukti ikiteisminį tyrimą, kuriuose išspręstas pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, saugomų STT Biudžeto ir finansų skyriuje, klausimas, darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, teisės aktų nustatyta tvarka organizuoja pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių grąžinimą nutarime ar nutartyje nutraukti ikiteisminį tyrimą nurodytam asmeniui ar perdavimą į valstybės biudžetą.

28. Jeigu nutarime ar nutartyje nutraukti ikiteisminį tyrimą paimtų pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių klausimas nebuvo išspręstas, ikiteisminį tyrimą atliekantis pareigūnas kreipiasi į nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą priėmusį prokurorą arba inicijuoja kreipimąsi į ikiteisminio tyrimo teisėją.

29. Pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai asmenims grąžinami, kai įsiteisėja baudžiamojoje byloje priimtas nuosprendis ar nutartis, kurie yra pagrindas grąžinti asmeniui pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius. Kai ginčas dėl teisės į pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius yra spręstinas ieškinio tvarka, pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai laikomi iki sprendimo, priimto toje byloje civilinio proceso tvarka, įsiteisėjimo.

30. Pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai grąžinami jų savininkui (fiziniam ir juridiniam asmeniui) arba kitiems asmenims, pateikusiems įgaliojimą, patvirtintą įstatymų nustatyta tvarka: fiziniam asmeniui – savininkui, pateikusiam asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, fiziniam asmeniui – ne savininkui, pateikusiam asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir notariškai patvirtintą įgaliojimą, o juridinio asmens įgaliotam asmeniui, pateikusiam asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir įmonės vadovo pasirašytą įgaliojimą.

31. TKV atsakingas pareigūnas, ne rečiau kaip vieną kartą per ketvirtį patikrina teismui perduotų baudžiamųjų bylų, kuriose yra pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, saugomų STT Biudžeto ir finansų skyriuje, eigą. Jeigu byloje yra priimtas įsiteisėjęs teismo nuosprendis ar nutartis, elektroninių ryšių priemonėmis informuojamas darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą ir nurodomas teismo pavadinimas, priimto dokumento pavadinimas, data ir numeris bei į Apskaitos knygą (skiltį „Dokumentai“) įkeliami teismo nuosprendis ar nutartis.

32. Praėjus metams (jeigu teisės aktai nenustato ko kita) nuo tos dienos, kurią pinigai, vertybės bei vertybiniai popieriai, nurodyti šio Tvarkos aprašo 3.3 papunktyje, buvo įtraukti į apskaitą STT Biudžeto ir finansų skyriuje, darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, tarnybiniu pranešimu perduoda STT Teisės skyriui dokumentus, kuriais pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai buvo perduoti saugoti STT Biudžeto ir finansų skyriuje (ar jų kopijas), kreipimuisi į teismą dėl jų pripažinimo bešeimininkiu turtu ir perdavimo valstybės nuosavybėn parengti. Taip pat pateikiami įrodymai, leidžiantys pagrįsti, jog buvo imtasi visų reikalingų priemonių pinigų, vertybinių popierių ir kitų vertybių savininkui nustatyti.

33. Darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, organizuoja teismo nuosprendžio ar nutarties vykdymą, jeigu nuosprendis buvo pateiktas vykdyti STT:

33.1. jei pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai privalo būti grąžinti asmeniui, registruotu laišku informuoja asmenį apie teismo priimtą sprendimą ir suderina grąžinimo būdą ir laiką;

33.2. jei pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai privalo būti perduoti į valstybės biudžetą, organizuoja jų perdavimą šio Tvarkos aprašo ir Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių nustatyta tvarka.

34. Jei asmuo pageidauja grąžinamus pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius atsiimti STT patalpose, esančiose Vilniaus mieste, STT paimtų pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių grąžinimą šio Tvarkos aprašo nustatyta tvarka vykdo darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą.

35. Jei asmuo pageidauja grąžinamus pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius atsiimti STT struktūriniame padalinyje, esančiame Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ar Šiaulių mieste, darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, asmeniui grąžinamus pinigus, kitas vertybes ar vertybinius popierius perduoda ikiteisminį tyrimą atliekančiam (atlikusiam) pareigūnui, jo nesant – tiesioginio struktūrinio padalinio, kuriame atliekamas (atliktas) ikiteisminis tyrimas, vadovui ar jo paskirtam pareigūnui, išrašydamas kvitą (1 priedas).

Kvitas (1 priedas) užpildomas laikantis Tvarkos aprašo 14 punkte nustatytų reikalavimų, eilutėje „priėmė“ įrašomas STT pareigūno, kuriam perduodami pinigai, kitos vertybes bei vertybiniai popieriai vardas ir pavardė, pareigos, o eilutėje „perdavė“ – darbuotojo, atsakingo už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, vardas ir pavardė, pareigos.

36. Jeigu įsiteisėjusiame teismo nuosprendyje ar nutartyje pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, saugomų STT Biudžeto ir finansų skyriuje, klausimas neišspręstas, darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, tarnybiniu pranešimu perduoda Teisės skyriui teismo nuosprendį ar nutartį ir raštą, kuriuo pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai perduoti saugoti STT Biudžeto ir finansų skyriuje (ar jų kopijas), kreipimuisi į teismą, priėmusį nuosprendį ar nutartį baudžiamojoje byloje, dėl pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių klausimo išsprendimo parengti.

37. Jei STT nėra gavusi dokumentų, kurių pagrindu turi būti grąžinami pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, juos (tinkamai patvirtintas dokumentų kopijas) kartu su prašymu grąžinti pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius gali pateikti atsiimantis asmuo.

38. Jeigu pinigų savininkas ar kitas asmuo, nurodytas Aprašo 30 punkte, per 6 (šešis) mėnesius nuo teismo nuosprendžio, nutarties ar nutarimo grąžinti pinigus išsiuntimo registruotu laišku dienos (o tais atvejais, kai pinigų savininkas dalyvavo priimant minėtus procesinius sprendimus, per 6 mėnesius nuo jų priėmimo dienos) pinigų neatsiėmė, jie iš STT depozitinių lėšų sąskaitos pervedami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

Per nurodytą laiką neatsiimtos kitos vertybės bei vertybiniai popieriai, į kuriuos nuosavybės teisė laikinai apribota, dėl kurių surašyti apžiūros protokolai, negrąžinti savininkui, perduodami teritorinei VMI Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

PINIGŲ, KITŲ VERTYBIŲ BEI VERTYBINIŲ POPIERIŲ APSKAITOS IR SAUGOJIMO KONTROLĖ

 

39. Tvarkos aprašo nuostatų laikymosi kontrolę vykdo:

39.1. STT pareigūnų tiesioginiai vadovai atlikdami pavaldžių padalinių veiklos kontrolę – patikrina, ar nėra neįvykdytų teismo ir kitų institucijų (pareigūnų) sprendimų (nuosprendžių, nutarčių ar nutarimų) dėl pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, saugomų STT Biudžeto ir finansų skyriuje;

39.2. darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, priimdamas ir grąžindamas pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius patikrina, ar dokumentai dėl pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių priėmimo ir grąžinimo yra įforminti šio Tvarkos aprašo nustatyta tvarka, ar įvykdyti STT Biudžeto ir finansų skyriuje gauti teismų nuosprendžiai, nutartys dėl pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, saugomų STT Biudžeto ir finansų skyriuje.

40. Pasibaigus kalendoriniams metams, bet ne vėliau kaip iki kovo 1 d., darbuotojas, atsakingas už pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių saugumą, kreipiasi (elektroninių ryšių priemonėmis) į TKV atsakingą darbuotoją dėl baudžiamųjų bylų, kuriose yra pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių, priimtų saugoti į STT Biudžeto ir finansų skyrių, duomenų patikrinimo, nusiųsdamas pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių sąrašą ir klausdamas, ar nėra dėl jų priimtų galutinių įsiteisėjusių sprendimų.

41. Pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių apskaita ir saugojimas STT Biudžeto ir finansų skyriuje tikrinamas per metinę inventorizaciją ir kiekvieną mėnesį atliekant netikėtus patikrinimus.

42. Metinę inventorizaciją atlieka STT direktoriaus įsakymu sudaryta komisija. Inventorizacija atliekama teisės aktų nustatyta tvarka. Atlikus inventorizaciją, patikrinimo rezultatai surašomi į inventorizavimo aprašą–sutikrinimo žiniaraštį. Inventorizavimo aprašą–sutikrinimo žiniaraštį tvirtina STT direktorius.

43. Per inventorizaciją ir netikėtus patikrinimus draudžiama atidaryti vokus (paketus), kurie yra supakuoti ir užantspauduoti atliekant baudžiamojo proceso veiksmus.

44. Pinigai, kitos vertybės ar vertybiniai popieriai, kurie yra supakuoti atliekant baudžiamojo proceso veiksmus ir kurių, vykdant inventorizaciją ir netikėtus patikrinimus, atidaryti negalima, priimami apie tai pažymint Kvite (1 priedas) bei Apskaitos knygoje. STT pareigūnas, perduodamas pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius, privalo nurodyti, kurios konkrečios pakuotės atidaryti negalima.

45. Pinigai, kitos vertybės ar vertybiniai popieriai, kurių atidarymas, vykdant inventorizaciją ar netikėtus patikrinimus, yra galimas, tačiau reikalauja specialiųjų žinių, atliekamas atsižvelgiant į STT pareigūno sprendime nurodytus reikalavimus. Apie tokius reikalavimus privaloma pažymėti Kvite (1 priedas) bei Apskaitos knygoje. STT pareigūnas, perduodamas pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius, privalo nurodyti specialiuosius atidarymo reikalavimus.

46. Atliekant metinę inventorizaciją patikrinama:

46.1. ar laikomasi Tvarkos apraše nustatytų reikalavimų saugant, grąžinant, įtraukiant į apskaitą pinigus, kitas vertybes bei vertybinius popierius;

46.2. ar faktiškas pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių kiekis atitinka apskaitos duomenis (atplėšiami vokai bei paketai su pinigais, kitomis vertybėmis bei vertybiniais popieriais (kuriuos galima atplėšti) ir jų turinys sutikrinamas su kvituose nurodytais duomenimis);

46.3. ar laikomasi pinigų, kitų vertybių bei vertybinių popierių perdavimo STT Biudžeto ir finansų skyriui nustatytų terminų.

47. Netikėtus patikrinimus kasoje atlieka STT direktoriaus įsakymu sudaryta komisija, kuri pasirinktinai atplėšia vokus bei paketus su pinigais, kitomis vertybėmis bei vertybiniais popieriais (kuriuos galima atplėšti) ir jų turinį sutikrina su kvituose nurodytais dokumentais.

48. Atlikus metinę inventorizaciją ar netikėtą patikrinimą, užrašomas naujas vokas Tvarkos aprašo 15 punkte nustatyta tvarka.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

49. Už Tvarkos aprašo nuostatų nesilaikymą STT darbuotojai atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

___________________