Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2006 M. GEGUŽĖS 12 D. NUTARIMO NR. 452 „DĖL TRANSPORTO PRIEMONES VAIRUOJANČIŲ IR KITŲ ASMENŲ NEBLAIVUMO AR APSVAIGIMO NUSTATYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO IR LEIDŽIAMOS ETILO ALKOHOLIO KONCENTRACIJOS DARBO METU NUSTATYMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. balandžio 27 d. Nr. 408

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1.  Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimą Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo“:

1.1. Pakeisti pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

DĖL TRANSPORTO PRIEMONES VAIRUOJANČIŲ IR KITŲ ASMENŲ NEBLAIVUMO AR APSVAIGIMO NUSTATYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO IR LEIDŽIAMOS ETILO ALKOHOLIO KONCENTRACIJOS DARBO METU ar savarankiškos veiklos vykdymo metu NUSTATYMO“.

1.2. Pakeisti 2.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.1. Darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį, valstybės tarnautojų ir Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme nurodytų valstybės pareigūnų (toliau – darbuotojai), savarankišką veiklą vykdančių savarankiškai dirbančių asmenų iškvėptame ore, kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose (toliau – biologinės organizmo terpės) leidžiama etilo alkoholio koncentracija darbo ar savarankiškos veiklos vykdymo metu – 0,2 promilės. Jeigu alkoholis vartotas pagal protokolo reikalavimus arba alkoholio vartojimas susijęs su gamybos, technologiniu ar kitais procesais, kurių metu alkoholis vartotas pagal darbdavio nustatytus reikalavimus vietiniuose norminiuose teisės aktuose, darbuotojų biologinėse organizmo terpėse leidžiama etilo alkoholio koncentracija darbo metu – 0,4 promilės.“

1.3. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisykles:

1.3.1. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1. Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato transporto priemones vairuojančių asmenų (toliau – transporto priemonių vairuotojai), pagal darbo sutartis dirbančių darbuotojų, vairuojančių įstaigų, įmonių ir organizacijų transporto priemones (toliau – darbuotojai, vairuojantys transporto priemones), darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, valstybės tarnautojų, Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme nurodytų valstybės pareigūnų (toliau – darbuotojai), savarankišką veiklą vykdančių savarankiškai dirbančių asmenų, laisvės atėmimo vietose laikomų asmenų, probacijos tarnybų prižiūrimų asmenų, asmenų, policijos, ikiteisminio tyrimo įstaigų, prokuratūros, teismo siunčiamų atlikti medicininės apžiūros, taip pat asmenų, kurie įtariami padarę nusikalstamą veiką kariniame transporte, karinėje teritorijoje, taip pat kitose teritorijose, jeigu ta veika nukreipta prieš karius, krašto apsaugos sistemos institucijas ir jų valdomą ar naudojamą turtą, asmenų, traukiamų administracinėn atsakomybėn už pažeidimą, padarytą kariniame transporte, karinėje teritorijoje, taip pat kitose teritorijose, jeigu tas pažeidimas nukreiptas prieš karius, krašto apsaugos sistemos institucijas ir jų valdomą ar naudojamą turtą (toliau – asmenys, įtariami padarę teisės pažeidimą kariniame transporte ar karinėje teritorijoje), karių (toliau darbuotojai, savarankiškai dirbantys asmenys, laisvės atėmimo vietose laikomi asmenys, probacijos tarnybų prižiūrimi asmenys, asmenys, policijos, ikiteisminio tyrimo įstaigų, prokuratūros, teismo siunčiami atlikti medicininės apžiūros, kariai ir asmenys, įtariami padarę teisės pažeidimą kariniame transporte ar karinėje teritorijoje, kartu vadinami kitais asmenimis), nusikalstamos veikos padarymu įtariamų asmenų, administracinėn atsakomybėn traukiamų asmenų, medžioklėje dalyvaujančių medžiotojų (toliau – medžiotojai) neblaivumo ir apsvaigimo kontrolės, medicininės apžiūros neblaivumui ar apsvaigimui nustatyti atlikimo ir atlyginimo asmens sveikatos priežiūros įstaigai už joje atliktą medicininę apžiūrą neblaivumui ar apsvaigimui nustatyti tvarką.“

1.3.2. Pakeisti 2.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.3. Neblaivumo tikrinimas (toliau – tikrinimas) – policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba), Lietuvos transporto saugos administracijos (toliau – Administracija), Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (toliau – Aplinkos apsaugos departamentas), Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) pareigūnų, darbdavių ar jų įgaliotų asmenų, laisvės atėmimo įstaigų ir probacijos tarnybų vadovų įgaliotų asmenų, karo policininkų, krašto apsaugos sistemos institucijų vadovų ar jų įgaliotų asmenų veiksmai, kai metrologiškai patikrintomis specialiosiomis techninėmis priemonėmis pagal iškvėptame ore esančią etilo alkoholio koncentraciją nustatoma, ar transporto priemonės vairuotojas, darbuotojas, vairuojantis transporto priemonę, nusikalstamos veikos padarymu įtariamas asmuo, administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, darbuotojas, savarankiškai dirbantis asmuo, laisvės atėmimo vietoje laikomas asmuo, probacijos tarnybos prižiūrimas asmuo, asmuo, įtariamas padaręs teisės pažeidimą kariniame transporte ar karinėje teritorijoje, karys ar medžiotojas yra neblaivus.“

1.3.3. Pakeisti 23 punktą ir jį išdėstyti taip:

23. Darbuotojų, išskyrus darbuotojus, nurodytus Taisyklių 22 punkto antrojoje pastraipoje, neblaivumą nustato darbdaviai ar jų įgalioti asmenys, atlikdami jų tikrinimą. Kai darbdavys ar jo įgaliotas asmuo neturi galimybės atlikti darbuotojo tikrinimo arba kai darbuotojas dėl tikrinimo metu esamos savo būklės negali atlikti veiksmų dėl jo tikrinimo, darbuotojo neblaivumas nustatomas Taisyklių 24 punkto ketvirtojoje ir šeštojoje pastraipose nustatyta tvarka siunčiant darbuotoją atlikti medicininės apžiūros.

Darbuotojų tikrinimo atvejus, kai etilo alkoholio koncentracija jų iškvėptame ore yra didesnė už leidžiamą, kaip nurodyta šio Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo 2.1 papunktyje, darbdavys ar jo įgaliotas asmuo registruoja tam skirtame žurnale. Žurnale nurodomi šie duomenys: metrologiškai patikrintos specialiosios techninės priemonės, kuria tikrinama, markė, modelis, numeris, metrologinės patikros data ir jos galiojimo data, tikrinimo data ir tikslus laikas (valanda ir minutės); asmens, kuris atliko tikrinimą, vardas, pavardė, pareigos ir parašas; tikrinto darbuotojo vardas, pavardė, gimimo data, parašas, patvirtinantis, kad jis susipažino su tikrinimo rezultatais, ir tikrinimo rezultatai (skaičiais ir žodžiais). Jeigu tikrintas darbuotojas atsisako pasirašytinai susipažinti su tikrinimo rezultatais, asmuo, kuris atliko tikrinimą, tai pažymi žurnale.

Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai tikrina darbuotojus, išskyrus darbuotojus, nurodytus Taisyklių 22 punkto antrojoje pastraipoje, kuriuos įtaria esančius neblaivius. Jeigu darbuotojas dėl tikrinimo metu esamos savo būklės negali atlikti veiksmų dėl jo tikrinimo ir iš darbdavio ar jo įgalioto asmens nėra galimybių pareikalauti siųsti darbuotoją atlikti medicininės apžiūros arba jei darbdavys ar jo įgaliotas asmuo atsisako vykdyti tokį reikalavimą, Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius Taisyklių 24 punkto penktojoje ir šeštojoje pastraipose nustatyta tvarka siunčia darbuotoją atlikti medicininės apžiūros. Kiekvienas tikrinimo atvejis, kai etilo alkoholio koncentracija iškvėptame ore yra didesnė už nustatytą leidžiamą, kaip nurodyta šio Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo 2.1 papunktyje, taip pat kiekvienas vengimo pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo atvejis fiksuojamas tyrimo veiksmų protokole.

Darbuotojų, išskyrus darbuotojus, nurodytus Taisyklių 22 punkto antrojoje pastraipoje, apsvaigimas nustatomas Taisyklių 24 punkto ketvirtojoje, penktojoje ir šeštojoje pastraipose nustatyta tvarka siunčiant juos atlikti medicininės apžiūros.

1.3.4. Papildyti 231 punktu:

231. Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai tikrina savarankiškai dirbančius asmenis, kuriuos įtaria esančius neblaivius. Jeigu savarankiškai dirbantis asmuo dėl tikrinimo metu esamos savo būklės negali atlikti veiksmų dėl jo tikrinimo, Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius Taisyklių 24 punkto penktojoje ir šeštojoje pastraipose nustatyta tvarka siunčia savarankiškai dirbantį asmenį atlikti medicininės apžiūros. Kiekvienas tikrinimo atvejis, kai etilo alkoholio koncentracija iškvėptame ore yra didesnė už nustatytą leidžiamą, kaip nurodyta šio Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo 2.1 papunktyje, taip pat kiekvienas vengimo pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo atvejis fiksuojamas tyrimo veiksmų protokole.“

1.3.5. Papildyti 232 punktu:

232. Policijos pareigūnams įtarus, kad darbuotojai, išskyrus nurodytus Taisyklių 22 punkto antrojoje pastraipoje, ar savarankiškai dirbantys asmenys yra neblaivūs ar apsvaigę, jų neblaivumas ar apsvaigimas nustatomas mutatis mutandis taikant Taisyklių II skyriaus nuostatas.“

1.3.6. Pakeisti 24 punktą ir jį išdėstyti taip:

24. Policijos, ikiteisminio tyrimo įstaigų, prokuratūros, teismo siuntimu atliekama kitų asmenų, išskyrus asmenis, nurodytus Taisyklių 21–231 punktuose, medicininė apžiūra, darbdavių, Valstybinės darbo inspekcijos inspektorių siuntimu – darbuotojų, nurodytų Taisyklių 23 punkte, medicininė apžiūra, Valstybinės darbo inspekcijos inspektorių siuntimu – savarankiškai dirbančių asmenų medicininė apžiūra.

Policijos ir ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnai, siųsdami kitus asmenis, išskyrus asmenis, nurodytus Taisyklių 21–231 punktuose, atlikti medicininės apžiūros, išrašo jiems siuntimą ir pristato šiuos asmenis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Teismas ir prokuratūros pareigūnai, siųsdami kitus asmenis, išskyrus asmenis, nurodytus Taisyklių 21–231 punktuose, atlikti medicininės apžiūros, išrašo jiems siuntimą, o šiuos asmenis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pristato policijos pareigūnai.

Darbdaviai, siųsdami darbuotojus, nurodytus Taisyklių 23 punkte, atlikti medicininės apžiūros, išrašo jiems siuntimą ir patys ar jų įgalioti asmenys pristato darbuotojus į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai, siųsdami darbuotojus, nurodytus Taisyklių 23 punkte, ar savarankiškai dirbančius asmenis atlikti medicininės apžiūros, išrašo jiems siuntimą ir kreipiasi į policijos įstaigą su prašymu pristatyti šiuos asmenis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Šio punkto antrojoje ir trečiojoje pastraipose nurodyti siuntimai išrašomi ir kiti asmenys, išskyrus Taisyklių 21–23 punktuose nurodytus asmenis, į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pristatomi ne vėliau kaip per valandą nuo požymių, pagal kuriuos galima įtarti, kad jie yra neblaivūs ir (ar) apsvaigę, nustatymo. Šio punkto ketvirtojoje pastraipoje nurodytas siuntimas išrašomas ir darbuotojai, nurodyti Taisyklių 23 punkte, į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pristatomi ne vėliau kaip per valandą nuo Taisyklių 23 punkto pirmojoje pastraipoje nurodytų aplinkybių atsiradimo ir (ar) paaiškėjimo. Policijos įstaigos, gavusios šio punkto penktojoje pastraipoje nurodytą prašymą, pareigūnai nedelsdami, ne vėliau kaip per dvi valandas nuo prašymo gavimo, pristato darbuotojus, nurodytus Taisyklių 23 punkte, ar savarankiškai dirbančius asmenis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.“

1.3.7. Pakeisti 27.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

27.1. pirmas egzempliorius pateikiamas policijos, ikiteisminio tyrimo įstaigai, prokuratūrai, teismui, darbdaviui, Valstybinei darbo inspekcijai, siuntusiems kitą asmenį atlikti medicininės apžiūros;“.

1.3.8. Pakeisti 28 punktą ir jį išdėstyti taip:

28. Policijos, ikiteisminio tyrimo įstaigos, prokuratūra, teismas, darbdaviai, Valstybinė darbo inspekcija, siuntę kitą asmenį atlikti medicininės apžiūros, atlygina medicininės apžiūros išlaidas asmens sveikatos priežiūros įstaigai jų ir asmens sveikatos priežiūros įstaigos sutarta tvarka per 10 darbo dienų nuo kito asmens medicininės apžiūros atlikimo akto gavimo, išskyrus šio punkto antrojoje pastraipoje nustatytą atvejį.

Esant policijos, ikiteisminio tyrimo įstaigos, prokuratūros, teismo, Valstybinės darbo inspekcijos ar iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir (ar) valstybės pinigų fondų išlaikomų darbdavių siuntimui, valstybės asmens sveikatos priežiūros biudžetinės įstaigos kito asmens medicininę apžiūrą atlieka neatlygintinai.

Valstybinė teismo medicinos tarnyba laisvės atėmimo vietose laikomų asmenų tiriamąsias medžiagas ištiria neatlygintinai, išskyrus Taisyklių 21 punkto trečiojoje pastraipoje nustatytus atvejus.“

1.3.9. Pakeisti 29 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

29. Jeigu asmuo nesutinka su tikrinimo ar medicininės apžiūros, atliktos policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Administracijos, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnų, ikiteisminio tyrimo įstaigų, prokuratūros, teismo, Valstybinės darbo inspekcijos, darbdavio siuntimu, rezultatais, jis ne vėliau kaip per valandą po to, kai buvo atliktas jo tikrinimas ar medicininė apžiūra, gali kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kad būtų atlikta medicininė apžiūra jo lėšomis.“

2. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2022 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                                        Ingrida Šimonytė

 

 

 

Vidaus reikalų ministrė                                                                                        Agnė Bilotaitė