KVALIFIKACIJŲ IR PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRO

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KVALIFIKACIJŲ IR PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRO DIREKTORIAUS 2019 M. BIRŽELIO 5 D. ĮSAKYMO NR. V1-106 „DĖL MEDIENOS IR MEDIENOS GAMINIŲ, BALDŲ, POPIERIAUS IR POPIERIAUS GAMINIŲGAMYBOS SEKTORIAUS PROFESINIO STANDARTO PATVIRTINIMO“, PAKEITIMO

 

2023 m. gegužės 16 d. Nr. V1-153

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Medienos ir medienos gaminių, baldų, popieriaus ir popieriaus gaminių gamybos sektoriaus profesinį standartą, patvirtintą Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro direktoriaus 2019 m. birželio 5 d. įsakymu Nr. V1-106 „Dėl Medienos ir medienos gaminių, baldų, popieriaus ir popieriaus gaminių gamybos sektoriaus profesinio standarto patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 2 priedo 1 punktą ir išdėstau jį taip:

1. Kvalifikacijos pavadinimas: medienos apdirbėjo padėjėjas, Lietuvos kvalifikacijų lygis II (pagal Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 535 „Dėl Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo patvirtinimo“, priedą Lietuvos kvalifikacijų lygiai“ (toliau – LTKS))

 

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: pagalbiniai darbai medienos apdirbimo ir baldų gamybos įmonėse.

Tipinės darbo priemonės: asmeninės apsaugos priemonės, rankiniai, hidrauliniai transportavimo įrenginiai, įvairaus tipo stacionarūs transporteriai, rūšiavimo linijos, pakavimo įrenginiai.

Tipinės darbo sąlygos: veikla susijusi su rankiniu fiziniu darbu, dirbama patalpose.

Papildoma informacija: medienos apdirbėjo padėjėjas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, ergonomikos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, kitais padėjėjo darbus reglamentuojančiais dokumentais. Kvalifikaciją įgiję asmenys galės dirbti medienos apdirbimo ir baldų gamybos įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Bendrųjų medienos apdirbimo ir baldų gamybos veiklų vykdymas (LTKS II)

1.1. Sandėliuoti medienos apdirbimo ir baldų gamybos medžiagas, gaminius ir įrangą pagal nurodymus.

Saugaus krovinių perkėlimo rankomis ir sandėliavimo taisyklės. Gamybos procesams reikalingų medžiagų, ruošinių, surinkimo vienetų, gaminių krovimas ir sandėliavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

1.2. Transportuoti medienos apdirbimo ir baldų gamybos medžiagas, ruošinius, surinkimo vienetus ir gaminius.

Gamybiniams procesams reikalingų medžiagų, ruošinių, gaminių transportavimas rankiniais, hidrauliniais vežimėliais pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę. Darbas prie įvairaus tipo transporterių (juostiniai, grandininiai ir kiti).

1.3. Paruošti ir sutvarkyti darbo vietą pagal nurodymus.

Asmeninės apsaugos priemonės, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimai. Darbo vietos tvarkos palaikymas, tvarkingas žaliavų, ruošinių, apdirbtų detalių išdėstymas, darbo priemonių išdėstymas tam skirtose zonose. Dulkių, drožlių ir kitų smulkinių valymas nuo darbo stalų, įrenginių, grindų ir kitų objektų.

2. Medienos apdirbimas (LTKS II)

2.1. Rūšiuoti medieną.

Įvairių medienos ydų ir defektų vizualus atpažinimas ir medienos rūšiavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę. Medienos ydos: šakos, plyšiai, grybiniai, vabzdžių pažeidimai. Biologinių medienos rūšių atpažinimas, spygliuočių ir lapuočių rūšys. Džiovinimo defektai: per didelis drėgnis, plyšiai, persimetimai, spalviniai pakeitimai ir kiti defektai. Apdirbimo defektai: išdraskymai, matmenų, formos netikslumai ir kiti defektai.

2.2. Padėti apdirbti medieną staklėmis ir linijomis.

Apdirbtų detalių, ruošinių ir kitokio pavidalo medienos objektų priėmimas, sudėjimas į rietuves, rietuvių suveržimas, stabilizavimas ir kiti pagalbiniai medienos apdirbimo darbai pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.3. Smulkinti medienos apdirbimo atraižas.

Atraižų smulkinimas įvairaus tipo smulkintuvais, smulkinių transportavimas įvairiais įrenginiais, malkų pjaustymas diskiniais pjūklais, sudėjimas į rietuves bei dėžes pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

2.4. Apdirbti medieną rankiniais įrankiais prieš apdailą pagal nurodymus.

Rankinis ruošinių, detalių šlifavimas, glaistymas, gruntavimas, impregnavimas, antipirenavimas pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę.

3. Medienos medžiagų, ruošinių, pusfabrikačių baigtinės produkcijos pakavimas (LTKS II)

3.1. Pakuoti medienos medžiagas, ruošinius bei pusfabrikačius.

Medžiagų, ruošinių rietuvių suveržimas diržais, juostomis, pakavimas plėvele, gofruotu kartonu ir kitokiomis medžiagomis. Pusfabrikačių, ruošinių pakavimas plėvele, gofruotu kartonu ir kitokiomis medžiagomis.

3.2. Pakuoti baigtinę produkciją.

Detalių komplektavimas, taisyklingas sudėliojimas, pakavimas rankiniu būdu plėvele, gofruotu kartonu ir kitokiomis medžiagomis pagal aukštesnės kvalifikacijos darbuotojo nurodymus, jam prižiūrint darbų eigą ir kokybę. Darbas plėvelės vyniojimo, juostų užtraukimo ir kitais pakavimo įrenginiais.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, baigusiam profesinio mokymo programą. Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas. Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai netaikomi.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka.

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

 

“.

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Tadas Tamošiūnas